Politiek samen met misdaad Feiten &Meningen Belastinginspecteur slachtoffer Oort Koning Sihanouk regisseert zijn definitieve afscheid DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 Voor veel Europese landen geen onbekend verschijnsel: De Bende van Nijvel sloeg ook toe in de supermarkt van Delhaize in het Belgische Aalst. De mededeling van de Amster damse hoofd commissaris Nordholt sloeg in als een bom: de georganiseerde misdaad probeert te infiltreren in de politiek. De partijen staan op hun achterste benen, waakzaamheid is geboden. Infiltratie in de politiek is nieuw in Nederland. Maar geldt dat ook voor de ons omringende landen? Onze correspondenten in België, Frankrijk, Duitsland, Span je en Italië gingen op on derzoek. DEN HAAG GPD Met verbazing en een zekere meewarigheid slaat men in Bel gië de 'puriteinse' Nederlanders gade. De ophefrond corruptie bij de overheid en eventuele banden tussen politieke partijen en de criminele wereld herin nert de Belgen aan de zaak van de twee Nederlandse politici die in opspraak kwamen, omdat ze de weg vroegen naar een nacht club. „In België is zoiets on voorstelbaar", reageerde toen tertijd een Belgisch politicus la chend. „Wij kennen de weg ge- België is in de loop der jaren zo vaak geconfronteerd geweest met louche zaken, waarin op de een of andere manier de poli tiek of de politie betrokken was, dat men van nieuwe onthullin gen nauwelijks nog opkijkt. Bo vendien is men er allang van overtuigd geraakt dat dit soort zaken nooit helemaal worden opgehelderd. Zo slepen al jaren de dossiers over de Bende van Nijvel, die contacten zou hebben gehad met de Rijkswacht, is de moord op de Waalse socialistische voorman André Cools nog steeds niet opgehelderd, weet niemand hoeveel smeergeld er nu eigenlijk betaald is bij de aanschaf van de Italiaanse Au- gusta-helikopter. Verder zijn in Belgisch Limburg onbekende sommen overheids geld zoekgemaakt die bestemd waren voor het opkrikken van de achtergebleven mijngebie- den, werd nog onlangs in Groot-Brittannië gezegd dat vooraanstaande Belgische poli tici betrokken waren bij de smokkel van onderdelen van het zogeheten superkanon naar Irak en liggen er ook beschuldi gingen op tafel dat enkele poli tici wisten van de handel in Fi lippijnse vrouwen, die voor de prostitutie in België werden aangetrokken. Het is in België een bekend ge geven dat men alleen maar een baan als ambtenaar krijgt als men goede vrienden heeft in de juiste politieke partij. Het zoge heten 'politieke dienstbetoon', dat inhoudt dat politici op een bepaalde avond in de week in het plaatselijke café de noden van de burger aanhoren en er een oplossing voor verzinnen, is onderdeel van het gewone le- Toch staat er sinds enige tijd een verandering van het juridi sche stelsel op stapel. Eén van de belangrijkste doelstellingen is te voorkomen dat in de toe komst nog meer zaken verjaren. Procedurefouten zijn sinds jaar en dag schering en inslag. Een andere goede vertragingstaktiek is om op het laatste moment nog een vertaling (uit het Frans of het Nederlands) van alle dos siers te eisen. Minister Wathelet van justitie wil er nu, vooral bij fraudezaken en milieu-misdrij ven, een stokje voor gaan ste ken. FRANKRIJK Voor zover bekend heeft de ge organiseerde misdaad in Frank rijk nog geen pogingen gedaan politieke partijen te infiltreren. Maar diverse individuele politici zijn in het verleden in opspraak gekomen vanwege banden met misdadige organisaties of hun betrokkenheid bij grote zwen- delaffaires. Een van de meest geruchtma kende affaires is nooit opgehel derd. In december 1976 werd een parlementslid, prins Jean de Broglie, bij het verlaten van zijn Parijse woning doodgeschoten. De prins was, zo bleek tijdens het onderzoek, zeer goed inge voerd in de onderwereld en be trokken bij de handel in goud. valse dollars, gestolen Merced- essen en drugs en het vervalsen van schatkistpapieren. De da ders zijn nooit gevonden, hoe wel de politie van het begin af aan over veel aanwijzingen be schikte. Volgens de Franse pers heeft de toenmalige minister van justitie, Michel Ponia- towski, er alles aan gedaan om de pikante zaak in de doofpot te stoppen. Van recenter datum zijn enkele grote financiële schandalen op lokaal niveau. Twee voormalige burgemeesters, Jacques Mede- cin van Nice en Noel Bou- cheron van Angoulème, vlucht ten de afgelopen jaren naar La- tijns-Amerika om aan de justitie te ontkomen. Ze wisten elk mil joenen guldens gemeenschaps geld te verduisteren via goo cheltrucs met stichtingen en verenigingen die gróte subsidies opstreken. Medecin geniet van een rustige oude dag in Urugu ay: Boucheron kan zich dat blijkbaar nog niet permitteren. Hij runt sinds kort een restau rant in Buenos Aires. Ook pikant is de reeks financië le schandalen waarbij de Franse socialisten betrokken zijn. De Parti Socialiste streek jarenlang miljoenen guldens op via een netwerk van adviesbureaus, die een oordeel moesten geven over grote bouw- en wegen bouwprojecten. Een groot deel van de winsten van die aan de partij verbonden bureaus vloei de via slinkse omwegen in de partijkas. De partij gebruikte het geld om er verkiezingscampag nes mee te betalen. Ex-pen ningmeester Henri Emmanuelli staat binnenkort een ongetwij feld geruchtmakend proces te wachten. SPANJE Het infiltreren van de politiek door de georganiseerde onder wereld kent Spanje niet. Wel maken steekpenningen, vriend jespolitiek en andere vormen van omkoping deel uit van het lokale en landelijke politieke le- Ook twijfelt niemand eraan dat vooral de drugsmaffia invloed uitoefent op politici en andere gezagsdragers. Dat blijkt bij voorbeeld bij het grootste drug sproces uit de Spaanse geschie denis, dat op dit moment in Madrid plaatsvindt. Uit de ver horen kan worden opgemaakt dat criminelen in Galicië jaren lang ongehinderd hun gang konden gaan en zelfs belangrij ke maatschappelijke posities konden innemen. Een ander geval is dat van de burgemeester van Marbella, de schatrijke en omstreden aanne mer en projectontwikkelaar Jes us Gil y Gil, die tevens eigenaar is van de voetbalclub Atletico de Madrid. Gil stelde zich twee jaar geleden kandidaat voor het bur gemeesterschap met een eigen partij en werd met overgrote meerderheid gekozen. Tegen Gil zelfbestaan geen ver denkingen vanwege betrokken heid bij criminele activiteiten, hoewel hij ooit in de gevangenis zat, nadat meer dan vijftig per sonen om het leven waren ge komen toen een door hem neergezet gebouw instortte. Maar zeker is ook, dat de in Marbella ruim aanwezige inter nationale onderwereld geen en kel probleem heeft met Gil en dat ze deze rechtse burgemees ter op handen draagt. Daarnaast is ook algemeen be kend dat de drugsmaffia over uitstekende connecties beschikt in de bankwereld, bij de politie en bij de douane. De afgelopen jaren zijn er met name in zuid- Spanje tientallen agenten en douaniers ontslagen of gearres teerd, omdat ze door de maffia werden betaald. DUITSLAND Over een directe infiltratie van criminelen in het politieke we reldje is in Duitsland officieel niets bekend. Mogelijk hebben de criminelen zoiets ook niet nodig, omdat via stromannen politici sneller en effectiever be werkt kunnen worden. In tegen stelling tot in Nederland is bij voorbeeld het omkopen, van volksvertegenwoordigers niet strafbaar. Mede daardoor oefe nen lobbyisten een onvoorstel baar grote invloed uit op de po litieke besluitvorming. Meer dan 1800 bedrijven, in stellingen en organisaties heb ben hun eigen vertegenwoordi gers in Bonn. Omgerekend zijn er op elke parlementariër 20 lobbyisten die, voorzien van een uiterst royaal budget, beslissin gen die voor hun opdrachtge vers ongunstig zijn proberen te blokkeren of in een andere rich ting te sturen. Vakbonden en werkgeversorganisaties hebben op partijdagen een compleet blok afgevaardigden onder con trole. En wie zich anders ge draagt dan de lobbyist ver wacht, kan bij de volgende stembusgang een verkiesbare plaats wel vergeten. Daarnaast zijn alle grote partij en voor een flink deel van hun inkomsten afhankelijk van gulle gevers. Bij de SPD ligt dit per centage op tien, bij de CDU op 20, terwijl de Beierse CSU en de FDP zelfs voor 30 procent van hun begroting afhankelijk zijn van sponsors. Van de 662 afge vaardigden verdienen 246 een extra boterham in dienst van een lobbyist. Na het Flick-omkoopschandaal dat in het midden van de jaren '80 de Bondsrepubliek op haar grondvesten deed schudden, is het belastingvrij steunen van partijen door individuen of door de industrie enigszins beperkt. Daarnaast aanvaardde het par lement gedragsregels, waarin de afgevaardigden zich verplichten giften van meer dan 10.000 mark aan de parlemenstvoorzit- ter te melden. Maar niemand hoeft te zeggen waar het geld vandaan komt en wie de extra inkomsten verzwijgt hoeft niet met consequenties rekening te houden. ITALIË 'Maffia en politiek' is waar schijnlijk Italië's grootste taboe. Iedereen is er altijd van over tuigd geweest dat de banden zeer nauw zijn, maar pas sinds enkele jaren zijn er, dankzij de verklikkers uit de gelederen van de maffia zelf, bewijzen voor handen. Aangetekend zij daar bij, dat de mafiosi vrijwel nooit persoonlijk politiek bedrijven. De anti-maffiarechter Falcone zei dat de maffia geen interesse heeft in de politiek zelf: ze ge bruikt de politici om onge stoord haar criminele activitei ten te kunnen ontplooien. In ruil voor gunsten van allerlei soort, levert de maffia aan de politici de stemmen die zij con troleert in haar gebied. De rela tie politiek-maffia is in feite de meest perverse variant van het wijdverbreidecliëntèle-systeem. De banden tussen maffia en po litiek zijn van oudsher het sterkst op lokaal en regionaal niveau. De maffia kan rekenen op aanbestedingen voor open bare werken, wijzingen in haar voordeel van bestemmingsplan nen, maar ook op de helpende hand van justitie, die processen kan annuleren'of het groene licht kan geven voor illegale transacties. Hoe verweven de politieke en mafiose belangen zijn, is dit jaar goed duidelijk geworden in Na pels en omstreken. De spijtop tant Galasso, een lid van de Ca- morra maar ook eigenaar van grote bouw- en transportonder nemingen, heeft verteld hoe alle grote politieke kopstukken, maar ook rechters de Napoli- taanse maffia van dienst zijn. Een van de politici is de chris ten-democraat Antonio Gava, de ongekroonde koning van Napels en vele keren minister in Italiaanse kabinetten. Gava werd steevast gekozen met hon derdduizenden, door de Ca- morra gecontroleerde, voor keursstemmen. Zijn positie is ijzersterk, mede dankzij de enorme bedragen die de rege ring beschikbaar stelde voor de wederopbouw die plaatshad na de aardbeving van 1980. Als mi nister van binnenlandse zaken heeft Gava de maffiabestrijding kunnen beïnvloeden. Als sena tor heeft hij wetten kunnen ont werpen die de maffia bevoor deelden. BELASTING BELICHT De Oort-wctgeving, die in 1990 is ingevoerd, heeft zijn eerste 'slachtoffer' geëist. Opvallend hierbij is, dat een van de eersten die de nadelige effecten van de ze wetgeving aan den lijve heeft moeten ondervinden, bij de Be lastingdienst werkt. Wat is er aan de hand? Een plaatsvervangend hoofd van de Belastingdienst in het noorden van het land schafte in 1990 voor 4.600 gulden aan vaklitera tuur aan. Hij wil namelijk goed zijn in zijn vak en moet daarom op de hoogte hl ijven van de laatste ontwikkelingen op belas tinggebied. Tot zijn grote verbazing zette de collega die zijn aanslag moest controleren een streep door de aftrekpost. Hij stond maar 1.000 gulden aftrek toe. Toen het plaatsvervangend hoofd daarop om opheldering vroeg, pakte zijn collega de Oort-wetgeving erbij en wees hem erop dat hij niet meer mag aftrekken dan in zijn beroepsgroep gebruikelijk De controlerende inspecteur had hiervoor de aangiften nage plozen van 23 plaatsvervan gende hoofden verspreid over heel Nederland. I lieruit bleek dat maar drie hoge ambtenaren vakliteratuur hadden afgetrok ken en zij kwamen op een ge middelde van 1.000 gulden. Vandaar dat hij ook zijn collega maar 1.000 gulden aftrek toe stond. Het plaatsvervangend hoofd liet het er niet bij zitten en ging naar de belastingrechter. De desbetreffende mr. Streppel las ook de Oort-wetgeving er nog eens goed op na en moest de controlerende inspecteur gelijk- geven. Betrokkene mocht inder daad r ken. -V r 1.000 gulden aftrek- ihetv In de motivatie lijkt het er op of de belasting rechter liever anders had beslist. Hij stelt namelijk expliciet vast dat 'de innerlijke waarde en de redelijkheid van deze door de wetgever vastgestelde regeling' hem niet ter beoordeling staat. Dit geval onderstreept nog maar eens dat wetgeving soms vreemde gevolgen kan hebben. Doordat men niet meer mag af trekken dan gemiddeld in ie mands beroepsgroep gebruike lijk is, worden mensen die bo ven de middelmaat uitkomen (en daardoor meer kosten ma ken) Fiscaal gestraft. Professor dr. Zwemmer, hoogle raar aan de Univeisiteit van Amsterdam, merkt naar aanlei ding van deze rechtszaak op, dat de wetgever het ook eigen lijk niet zo bedoeld heeft. De re geling was er vooral op gericht om buitensporige hoge aftrek posten de nek om te draaien. Niet, zoals nu gebeurt met de belastinginspecteur, ijverige werknemers te benadelen. Na vijftig jaar centrale rol in Cambodja gespeeld te hebben PHNOM PENH* Koning Norodom Sihanouk, die zo'n vijftig jaar een cen trale rol heeft gespeeld in de Cambodjaanse politiek, lijkt bezig met zijn definitieve af scheid. Een afscheid van het leven. Hij bereidt zijn volk voor op de bijna 'ondenkba re' toekomst: zonder Siha nouk. Twee weken geleden wees hij zijn zoon, prins Norodom Ra nariddh, aan als opvolger. Voor alle zekerheid benoemde hij meteen een opvolger voor zijn zoon, voor het geval die vroegtijdig zou overlijden. Sihanouk (71) ondergaat in een ziekenhuis in Peking een prostaatbehandelingomdat een kwaadaardig gezwel is ontdekt. Hoewel hij zich opge togen en vrolijk aan de buiten wereld toont, zeggen paleis bronnen dat de koning pijn lijdt. De gedachte dat het Zuid- oostaziatische land het zonder de koning zal moeten stellen, deed een huivering door de natie gaan. Sihanouk, die door de Fransen was aangewezen, werd in 1941 koning na het overlijden van zijn grootvader Sisowath. Hij ijverde na het einde van de Japanse bezet ting en de terugkeer van de Franse koloniale machtheb bers voor onafhankelijkheid. Die kwam uiteindelijk in 1954 tot stand. Een jaar later deed Sihanouk na een referendum verrassend afstand van de fave zijn v der. Sihanouk wordt zelf regerings leider, een post die hij na het overlijden van zijn vader in 1960 combineert met de func tie van staatshoofd. Sihanouk wordt echter niet opnieuw ko ning. Tien jaar later, terwijl de oorlog in buurland Vietnam langzaam is uitgebreid tot Cambodja, wordt Sihanouk op instigatie van de Amerikanen afgezet door de rechtse gene raal Lon Nol. Wanneer die vijf jaar later na een bloedige strijd het veld moet ruimen voor de Rode Khmer onder leiding van Pol Pot, komt Sihanouk terug als staatshoofd. Hij moet de maoïstische guerrillabeweging een fatsoenlijke facade geven. Dat weerhoudt de Rode Kh mer er niet van een deel van de koninklijke familie teza men met naar schatting een miljoen andere Cambodjanen te vermoorden. Een jaar la ter wordt Sihanouk afgezet en opgesloten in zijn paleis. Een Vietnamese inval maakt in 1979 een einde aan het be wind van Pol Pot. De prins gaat in ballingschap en sluit in 1982 opnieuw een Ballingschap en regeerperioden wisselen elkaar afin leven 71-jarige vorst verbond met de Rode Khmer. Hij is aanvoerder van het ver zet tegen de door Vietnam ge ïnstalleerde regering. Bemid deling van de Verenigde Na ties leidt uiteindelijk tot een overgangsregering, vrije ver kiezingen afgelopen mei en eind vorige maand eerherstel voor Sihanouk. Sinds 24 sep tember zetelt hij weer als ko ning in het paleis in Phnom Penh. Sihanouk heefthoge Cam bodjaanse functionarissen, onder wie vice-premier Hun Sen, instructies gegeven over de positie van zijn vrouw, ko ningin Monique, na zijn dood. In een brief schrijft hij vanuit Peking dat zij alleen gebruik zal mogen maken van de Sahameteri-vleugel van het paleis, waar zijn moeder leef de voordat Sihanouk in 1970 werd afgezet. Ook tracht regisseur Sihanouk vanaf zijn ziekbed de toe komst voor zijn zoon uit te stippelen: „Als Ranariddh doet wat ik van hem verwacht, zal hij waarschijnlijk tot de ko mende koning worden geko zen. De volgende persoon die tevens geschikt is voor de troon, is prins Norodom Si- hamoni." Maar de gedoodverfde kandi daat blijkt zich niet te willen voegen naar de plannen van zijn vader. Een dwarse Rana riddh (49), zoon uit de relatie tussen Sihanouk en de niet van koninklijken huize afkom stige Kanhol, verklaarde: ,,Ik wil niet de volgende koning zijn Dus ik moet doen wat ik nu al doe politiek bedrij- Sihamoni (40) is de oudste zoon van Sihanouk uit zijn huwelijk met koningin Noro dom Monineath Sihanouk. Deze a-politieke prins, vurig liefhebber van alles wat met toneel, zang en dans te maken heeft, heeft wel enige ervaring op het diplomatieke vlak. Hij was ooit ambassadeur bij de Verenigde Naties van de Cam bodjaanse regering-in-balling- schap. Maar de Cambodjanen willen liever niet aan het heengaan van hun vorst denken. De kwestie van de opvolging is met de regie-aanwijzingen van Sihanouk zeker niet be slist. Ranariddh zou van me ning kunnen veranderen. Bo vendien behoren Ranariddh en Sihamoni niet tot de tak van de koninklijke familie die nu voor het koningschap in aanmerking komt. Die eer is voorbehouden aan het ge slacht van Sisowath, waar een aantal prinsen al staan te trap pelen om de troon te bestij gen. WIM STEVENHAGEN Daarnaast komt er nogal wat bij kijken om de regeling uit te voe ren. Zoals al vermeld, doorzocht de aanslagregelende ambtenaar maar liefst 23 aangiften van ho ge ambtenaren. Wil men de Oort-wetgeving goed uitvoeren, dan zit daar dus kennelijk nogal wat werk aan. Het gaat nu om een belastingin specteur, maar ook een accoun tant of een dokter moet bijblij ven. Het zou goed zijn om apart nog eens te kijken naar dit on derdeel van de nieuwe belas tingwetgeving. Er is immers niet gekeken naar de redelijkheid van dit aspect van het aftrekbe ginsel. Belastingtechnisch wordt de betrokken inspecteur im mers nu 'gestraft' voor het feit dat hij of zij meer werk maakt van zijn baan...

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2