Vitesse in de slotfase nog voorbij PSV Ian Rush schiet Liverpool naar vierde ronde Jagerman haalt Sukova onderuit Irak ziet complot in schorsing Jaafar Sport Stein beboet voor klap na provocatie Bloedtest ook in zwemsport De nieuwe Rover 600: nu bij ons in de showroom. Donderdag 28 oktober 1993 27 CHEF «AD VAN K4AM 071-356464 PIV CHEF ROBONDERWATER 071-356463 Feestje voorzitter Ruts ontaardt in afgrijselijke avond PSV nam gisteravond afscheid van voorzitter Jacques Ruts. De spelers boden hem, kort voor de wedstrijd, grote bossen ruikers aan. Het 25.000-koppige publiek beloonde man, wiens vertrek werd versneld door het desastreus verlopen seizoen 1992-'93, met een ovationeel applaus. Ruts bleef, diep ontroerd en met tranen in zijn ogen ach ter op de tribune. De snelle en behendige Glenn Helder bezorgde tegenstander Ernest Faber (liggend) nachtmerries. bndhoven marcel van der kraan gpd-verslaggever Tranen had hij later waarschijn lijk ook vanwege de chaos die er in het PSV-stadion heerste. Het feestje van Ruts ontaardde in een afgrijselijke avond. PSV leed zijn eerste thuisnederlaag (0-1 tegen Vitesse), supporters gin gen op de vuist met de politie en in het laatste kwartier ont plofte de ene na de andere vuurwerkbom. De inslag van een aantal projectielen was zo groot, dat scheidsrechter Luinge de wedstrijd moest stilleggen. Op de tribunes achter het doel van Hans van Breukelen bleef het heel lang onrustig. Jacques Ruts, vanavond tij dens de jaarvergadering offi cieel uitgeluid, mag terugzien op een fraaie periode. Mis schien wel de mooiste in de ge schiedenis van de club. Onder zijn leiding graaiden de Braban ders zes landstitels, zes nationa le bekers en de Europa Cup voor landskampioenen bijeen. Het zal hem echter pijn doen dat zijn club, op het moment dat hij afhaakt, weer diep is weggezakt en jaren verwijderd lijkt van een terugkeer aan de internationale top. Uitgeschakeld in het UEFA Cup-toernooi, vijf punten ach ter op het zwoegende Feye- noord en niet in staat om ook maar een moment z'n ware ge zicht te tonen in de vaderlandse competitie. Tegen Vitesse bleef het een uur lang angstig stil in het Philips-stadion. De eigen aanhang zag met lede ogen hoe het elftal van De Mos, die voor de zoveelste keer een nieuwe opstelling uit de hoge hoed to verde, worstelde en ploeterde met zichzelf. Aad de Mos wond er later geen doekjes om. „Het elftal mist stabiliteit en is amper in staat kansen te creëren. We staan vijf punten achter Feye- noord. Dat is veelzeggend. We mogen blij zijn als deze club zich dit seizoen kwalificeert voor Europees voetbal..." De nederlaag van gisteravond was vooral triest voor Hans van Breukelen. Ed de Goey heet in Nederland de absolute nummer een te zijn. Die status heeft de doelman van Feyenoord mede te danken aan het feit dat hij thans de kleuren van Oranje verdedigt. Wat prestaties betreft doet Van Breukelen dit seizoen zeker niet onder voor de lange keeper uit Gouda. Zijn afscheid bij PSV, dat al jaren op zoek be weert te zijn naar een opvolger maar daar nooit in is geslaagd, zou nog wel eens voor (nog meer) problemen kunnen gaan zorgen in Eindhoven. Van Breukelen hield gister avond met zijn 37 jaar PSV lang overeind tegen Vitesse. Dat hij in een thuiswedstrijd uitgroeide tot de beste man aan PSV-zijde, zegt in wezen voldoende over het spelpeil van de Brabantse club. Van Breukelen verrichtte in de eerste helft miraculeuze reddingen. De ex-international, nog net zo gedreven als in de beginjaren van zijn carrière, zag tot zijn eigen verbazing de ene na de andere Vitesse-aanvaller op zich afkomen. Twee keer keerde hij een in zet van Glenn Helder, de Leide- naar die Ernest Faber nacht merries bezorgde. Schoten van Laamers en Loeffen plukte hij uit de bovenhoek. Zijn frustratie over het spel van PSV ging hal verwege zover, dat hij - net als in zijn tijd bij Nottingham Fo rest - zelf de passes ging verstu ren. De Mos deed verwoede po gingen zijn elftal op het juiste spoor te krijgen. Wim Kieft, die op de bank begon, mocht na de pauze Gica Popescu uit zijn lij den verlossen. Linskens stond zijn plaats af aan de jonge vleu gelspits Gregory Playfair. Het mocht allemaal niet baten. Een lob van Nii Lamptey, die op de binnenkant van de paal eindigde, en een afstandschot van de falende Edwin van Anke ren, waren de spaarzame hoog tepunten aan PSV-kant. Vitesse, met 24 goals tot gisteravond de produktiefste ploeg in de eredi visie, raakte in de slotfase de greep op de wedstrijd enigszins kwijt. De Arnhemse subtopper bleef desondanks de beste kan sen creëren. Philip Cocu werd twee minu ten voor het einde in de diepte gelanceerd en werd door Erwin Koeman op de rand van het strafschopgebied gevloerd. Luinge was onverbiddelijk en deed wat de Duitser Assenma- cher in een zelfde situatie twee weken geleden bij broertje Ro nald naliet: hij legde de bal op de stip. Koeman kreeg voor het vergrijp een gele kaart. Hans Gillhaus schoot daarna, tussen de kruitdampen van vuurwerk- bommen, zijn negende doel punt in de touwen. De Mos: „Vreselijk schlemielig, vooral voor Van Breukelen, die gewel dig in vorm is en fantastisch speelde." PSV: Van Breukelen; Faber, Van der (laag. Koeman en Van Mol; Linskens (55. Playfair). Popescu (46. Kieft) en Numan; Lamptey. Van Ankeren en Ka- Vitesse: Van der Gouw; Straal. Van de Looi, Bos en Vermeulen: Laamers, Co cu cn Loeffen; Latuheru, Gillhaus en Helder (88. Iroha). MANAMA. AFP De autoriteiten in Bagdad heb ben gisteren de Verenigde Sta ten er officieel van beschuldigd, in samenwerking met de FIFA, een complot te hebben ge smeed om-te voorkomen dat Irak de eindronde van het WK voetbal haalt. De Iraakse voet balbond FIF, voorgezeten door Ouda Hussein, de oudste zoon van staatshoofd Sadam Hus sein, kwam tijdens een spoed beraad tot die conclusie. De bijzondere vergadering was bijeengeroepen naar aan leiding van het besluit van de FIFA de Iraakse aanvaller Habib Jaafar, een van de beteren van het team, ook te schorsen voor het belangrijke duel tegen Japan dat beslist over kwalificatie. Jaafar werd \Tijdag in de bela den wedstrijd tegen Iran uit het veld gestuurd door de Roe meense scheidsrechter Craci- unescu, die later zelf ook het veld kon ruimen bij het toer nooi. De Iraakse spits maakte de confrontatie met Saoudi- SHREWSBURY Reuter De hoog gekwalificeerde Engel se voetballer Mark Stein van Stoke City heeft van de recht bank in Shrewsbury een boete van 1500 gulden opgelegd ge kregen voor een stomp in het gelaat van zijn tegenstander Jim Gannon van Stockport County. Stein haalde hard uit onmiddel lijk na het fluitsignaal. Hij zei in drift te hebben geslagen nadat Gannon een agressieve rascis- tische opmerking maakte. „Ik liep op hem af om hem de hand te schudden. Toen hij mij bele- Arabië ook al niet mee. „Die beslissing, gevoegd bij de reeks van sancties tegen Irak al eerder tijdens het Aziatische kwalificatietoernooi in Doha. is onderdeel van een weloverwo gen. door de Verenigde Staten uitgedokterd plan onze natio nale ploeg te verhinderen naar Amerika te gaan", stelde Hus sein jr. in zijn verklaring. De teskst werd verspreid door de Iraakse televisie, die de FIFA er van beschuldigde „met twee maten te meten, op z'n Ameri kaans." Ed Best, vice-voorzitter van het organisatiecomité en belast met veiligheidszaken, wees de de verdachtmakingen beslist van de hand. „We beschouwen Irak op dezelfde manier als elk ander land." Best noemde de Iraakse voetbalfans „goede sup porters" en zei dat organisatie van het WK '94 „de aanbevelin gen van de FIFA zal respecte ren" om zowel officials als aan hang van de Iraakse selectie toe te laten tot de Verenigde Staten. 272139 okt 93 digde sloeg ik hem voor zijn kop." Rechter Northcote toonde be grip voor de speler na de provo catie. „Maar", zei hij ook. „je zult wel meer opmerkingen te horen krijgen. Dat is een last op je schouders die je niet met ge weld mag oplossen. Als goedbe taalde beroepsvoetballer heb je een verantwoordelijkheid De 27-jarige Stein maakte in minder dan twee jaar 68 doel punten voor Stocke City. Zijn talent viel op bij Chelsea dal hem wellicht overneemt voor vier miljoen gulden. LEIDEN: Auto-Home B.V., Sint Jacobsgracht 10-18, Tel. 071-12 15 60 Troon van Marco Luca wankelt warmond De troon van Marco Luca wankelt. De lijstaanvoer der verloor in de derde ronde van het snookerkampioenschap van Warmond al in de tweede ronde. Ook Walter Scheltens, win naar van de verliezersronde, kon geen potten breken.^n dë fina le versloeg Bas van Kaam de Alphenaar Steven Toal met 2-1. Toal zorgde met 76 wel voor de hoogste break. De Sleutels verder in LD-Cup leiden De Sleutels heeft de tweede ronde bereikt van het toer nooi om de LD-Cup. De zaterdag vierdeklasser versloeg de stu- dentenploeg LSW '70 met 3-1. Marcel Groenendijk maakte alle treffers. In de tweede ronde treedt De Sleutels aan tegen RCL. Bollen-/Duinstreek wint zaaltoernooi leiden Het team van de Bollen-/Duinstreek heeft gisteravond het zalvoetbaltoernooi in het kader van het 90-jarig bestaan van de afdeling Leiden gewonnen. Weliswaar werd in het slotduel voor honderd toeschouwers in de 5-Meihal met 3-3 gelijkge speeld tegen de ploeg van Leiden, maar het betere doelsaldo gaf de doorslag. In de confrontatie met de formatie van Rijn-/Veen- streek toonde de kustbewoners zich aanmerkelijk schotvaardi- ger (12-1) dan de Leidenaars, die slechts drie keer doel troffen: 3-0. Sampras door Costa uitgeschakeld Nicole Muns-Jagerman heeft het met zes ton gedoteerde ten nistoernooi van Essen gisteren van de eerste beschermde speelster afgeholpen. De Neder landse sprokkelde belangrijke punten voor de wereldranglijst door Helena Sukova te verslaan in drie sets: 6-3 4-6 6-3. De Tsje chische was als vijfde geplaatst. Anke Huber, die door de or ganisatie in de kwartfinales wordt verwacht, ontsnapte met veel geluk aan uitschakeling door haar landgenote Wil'trud Probst. De 18-jarige Huber kwam in de derde set met 1-5 achter, werkte drie matchpoints weg en won met 6-4. „Ik kan me niet herinneren ooit eerder uit zo'n penibele situatie terug te zijn gekomen." Ze beloofde beter tennis in de achtste Finale. Sampras Pete Sampras is gisteren in zijn openingswedstrijd bij het ten nistoernooi van Stockholm uit geschakeld. De nummer één van de wereld verloor van de Spanjaard Carlos Costa die 30e is op de mondiale ranglijst: 6-7 5-2 1-6. De partij duurde twee uur. Sampras had de wind van be gin af tegen. Hij verloor de eer ste set in de tiebreak die hem maar één schamel punt ople verde. Het herstel gaf de Zweed se toeschouwers alle hoop op een langduriger verblijf van de Amerikaan. Sampras verbeterde zijn groundstrokes en opslagen aanzienlijk en won zoals hij wil de. In de derde set kreeg hij echter te maken met Costa in topvorm. De talentvolle Span jaard combineerde lef met op vallende koelbloedigheid en blufte Sampras daarmee volko men af. Andrej Medvedev speelde in de tweede ronde een bizarre partij tegen de Zweedse vete raan Anders Jarryd. De als ze vende geplaatste Oekraïner won de tweede set met 6-4, maar maakte in de eerste en derde samen slechts één game. Behal ve Medvedev verdween ook de Rus Alexander Volkov, twaalfde op de voorkeuslijst, van het to neel. Hij verloor van zijn land genoot T sjerkasov. Karei Novacek (Tsj/11) viel uit zonder te spelen. Hij meldde zich door een rugblessure ge dwongen af. De Spanjaard Emi- lio Alvarez verving de Tsjech als lucky looser en vloog er vervol gens in hoog tempo uit tegen Jonas Svensson. Het Zweedse dagje, behalve Svensson en Jarryd bleef ook Stefan Edberg overeind, werd enigszins bedorven door Goran Ivanisevic. De hardslaande Kroaat bedwong de lokale favo riet Christian Bergström in drie sets: 4-6 7-5 6-2. Ivanisevic overleefde wel twee wedstrijd- punten. De nieuwe Rover 600 heeft stijl van huis uit meegekregen. Deze klasse wordt tastbaar tijdens een proefrit. Waar u op een aangename manier kennis zult maken met het rustgevende interieur met w ortelnotehout. En met de dadendrang van de verfijnde twcclitermotoriek. Een proefrit die uw rijstijl zal ver beteren zonder'm te veranderen. A AAA De nieuwe Rover 600 vanaf w" Nicole Muns-Jagerman is in Essen in vorm. De Tsjechische Helena Sukova weet daar van mee te praten. FOTO EPA De twaalf leden van de medi sche commissie van de wereld- zwembond (FINA) hebben zich tijdens de bijeenkomst in het Japanse Kyoto unaniem uitge sproken voor bloedtesten bij de anti-dopingcontrole. In februari van het volgend jaar zal het FINA-bestuur in Is tanbul beslissen of de zwemwe- reld inderdaad gebruikt zal gaan maken van deze methode voor de opsporing van met na me het gebruik van anabolica (door hormoonprofielen) en bloeddoping. Het meewerken aan deze vorm van controle zal vooralsnog vrijwillig zijn. Ook stelt de commissie voor de out- of-competition-controles uit te breiden. Bij de atletiek is de bloedtest al op bescheiden wijze inge voerd. Deelnemers aan de lu cratieve Grand Prix wedstrijden in Oslo, Berlijn, Zürich en Brus sel, de zogenaamde Golden Four, moesten dit jaar een ver klaring ondertekenen, waarin zij akkoord gingen met het afstaan van bloed wilden zij in aanmer king komen voor de hoofdprijs van twintig kilogram goud. Bundesligaclub SG Watten scheid bleef in de achtste finale steken tegen Carl Zeiss Jena, dat een klasse lager speelt. De Oost duitsers, die ook Borussia Dort mund en Uerdingen al uitscha kelden, wonnen met 1-0. Akpo- borie maakte het doelpunt. MSV Duisburg kon het niet bol werken tegen Rot-Weiss Essen: 2-4. De amateurs van Bayem München hielden 90 minuten lang Tennis Borussia Berlin bij: lan Rush: drie keer raak. 2-2. In de verlenging leek Boer de Berlijnse semi-profs naar de kwartfinale te schieten, maar twee minuten later maakte Ha- FOTO ARCHIEF mann opnieuw gelijk uit een strafschop. In de volgende pe naltyserie hield het geluk van Bayern op: 4-5. Ian Rush heeft Liverpool gister avond hoogstpersoonlijk naar de vierde ronde van het toer nooi om de league beker ge schoten. De aanvaller scoorde voor het eerst in twee jaar weer eens drie keer in een wedstrijd. Het was tevens de gehele pro ductie van Liverpool tegen Ips wich^ dat door Marshall, met dank aan doelman Grobbelaar, en Merson (strafschop) te iets weinig terugdeed: 3-2. Manchester United had wei nig mededogen met Leicester City: 5-1. Steve Bruce scoorde tweemaal. De eerste treffer be tekende de 100e in zijn prof loopbaan. Uniteds Deense doel man Schmeichel had geluk dat hij in het veld mocht blijven, nadat hij de doorgebroken Speedie net buiten het straf-' schopgebied had getorpedeerd. Dat gebeurde al in de tiende minuut. De politie moest in actie ko men om de supporters van Mil- wall, die allerlei voorwerpen op het veld smeten, tot de orde te roepen. De aanhang van de club uit de eerste divisie had het niet zo naar de zin bij Queen's Park Rangers dat met 3-0 won. Derby County, dat in de compe titie thuis nog geen punt heeft verspeeld, was niet opgewassen tegen Tottenham. Barmby hielp de Spurs aan de zege: 1-0. Juventus De tweede ronde van de Itali aanse beker, de eerste waaraan de topclubs meedoen, leverde enkele daverende verrassingen op. Juventus werd drie dagen na - -4 - v de rémise bif'AC Milan'üitge- cenza, Alalanta-Torino. Anco-' schakeld door Venezia. De tweede klasser versloeg de top club met 4-3. In Turijn eindigde het duel drie weken eerder in 1- na-Avellino, Venezia-Fiorenti- na, Parma-Brescia, Cesena-Fog- gia, Sampdoria-Roma, Udinese- Inter. Napoli liet zich verrassen door tweede klasser Ancona (3- 2), terwijl het dure Lazio werd afgetroefd door derde klasser Avellino (2-0 en 0-0). Het vorig seizoen uit de Serie A gedegra deerde Fiorentina schudde pro movendus Reggiana eenvoudig van zich af: 3-0 en 0-0. Door de ze vier stunts staat het vast dat een van de vier halve finalisten niet uit de Serie A komt. Cesena plaatste zich ten koste van UEFA-Cup-deelnemer Cagliari. Sampdoria redde het pas via strafschoppen na een doelpunt loze remise bij Pisa. Loting derde ronde: Milan-Pia- Bremen Werder Bremen heeft zich giste ren al gerevancheerd voor de competitienederlaag van afgelo pen weekeinde tegen Hambur ger SV (0-2). Dezelfde confron tatie voor het bekertoernooi liep wel goed af voor de landskam pioen: 4-2. Werder kwam al na dertien minuten op voorsprong door Herzog. In de tweede helft leken Von Heesen en Ivanauskas na mens HSV voor en nieuwe ver rassing te gaan zorgen (1-2). De kampioen sloeg echter hard te rug. In het laatste kwartier scoorden Hobsch, Neubarth en Rufer.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27