Station Leiden in de steigers. Buitenspelgoal helpt Feyenoord aan punt Ajax eenvoudig langs Cambuur: 3-0 Sport Dick Advocaat ziet Polen verliezen Versterking voor Cambuur Groningen en Volendam in evenwicht PONDERDAG 28 OKTOBER 1993 25 Haarlemmers op stage bij Foggia haarlem Twee voetballers van Haarlem zijn uitgenodigd voor een stage bij Foggia, de club uit de Italiaanse Serie A waar Bryan Roy onder contract staat. Urvin Lee en Peter de Waal reizen van daag al af richting Zuid-Oost Italië. De club werd op het spoor van de Haarlem-spelers gezet door Fabio Parasi, de chef-scout van AC Milan die op zaterdag 4 sep tember de wedstrijd Haarlem-Dordrecht '90 met een bezoek vereerde. Scouts van Foggia bezochten later nog een paar duels van Haarlem. Het is de bedoeling dat het tweetal zaterdag 6 no vember weer terugkeert in Nederland. Daarna wordt een besluit genomen over een eventuele transfer. Duitse bond wijkt niet voor neo-nazi's bonn De Duitse voetbalbond heeft gisteren ontkend uit vrees voor acties van neo-nazi's de interland tegen Engeland van München naar Hamburg te hebben verplaatst. Dit werd gemeld in de Britse pers. Duitsland en Engeland spelen op 20 april van het volgend jaar tegen elkaar. Rond die tijd herdenken neo-nazi's de geboortedag van Hitier. Horst Schmidt van de DFB verklaarde: „We hebben nooit aan München gedacht voor Duitsland - Engeland. Het wordt Hamburg, omdat daar de meeste zitplaatsen zijn. Dat is volgens de nieuwe voorschriften van de UEFA." Bondscoach Dick Advocaat heeft gisteren in Istanboel Oranje's tegenstander op 17 no vember van Turkije zien verlie zen met 2-1. Polen leidde bij rust nog wel door een treffer van Kowalczyk. Na rust greep Turkije de overwinning door Hakan en Bulent. Het beteken de de eerste Turkse zege op Po len sinds 1971. Beide landen waren in groep 2 vooraf reeds uitgeschakeld. Noorwegen is als groepswin naar verzekerd van een plaats in de eindronde in Amerika. Het Nederlands elftal heeft over drie weken aan een gelijkspel in Po- znan genoeg om met de tweede plaats kwalificatie af te dwin gen. Polen speelde met een experi mentele ploeg. De nieuwe bondscoach selecteerde vooral uit de Olympische selectie die vorig jaar in Barcelona zilver won. Kowalczyk zorgde in de 16e minuut voor 1-0, de gelijk maker van Hakan kwam in de 57ste minuut en de winnende treffer van Bulent in de 72ste. De opstelling van Polen was: Matysek; Lewandovski, Mi- chalski, Kruszankin en Wal- doch; Jalocha, Pisz en Adam- czuk; Staniek, Kowalczyk (60. Ziober) en Juskowiak (78. Ja- kulsky). De Vereniging van Tsjechië en Slowakije hield in groep 4 kans op de eindronde door in Kosice met 3-0 te winnen van Cyprus. De zege was al vroeg zeker door treffers van Lubovs- ky (10e minuut) uit een vrije trap en Hapal (22ste) een intik - ker na nog een vrije trap van Lubovsky. Pas in de slotfase werd het nog 3-0 na een solo van Skurahy. Cyprus werd zoek- gespeeld. De frustraties der dreumesen leidden tot exces sen, waardoor zij met negen man het slotsignaal haalden. Kleanthous en Larcou kregen de rode kaart. Bij winst in Brussel op België op 17 november kan 'VTS' kwa lificatie voor de Verenigde Sta ten afdwingen. In deze groep zijn naast België en VTS ook Wales en Roemenië nog kans rijk. In Ramat Gan speelden Israël en Oostenrijk in een wedstrijd voor groep 6 gelijk: 1-1. Rosent hal opende in de 2e minuut de score, een kwartier later maakte Rainmayer gelijk. Het was een bedroevend slechte wedstrijd. Beide landen waren al uitge schakeld. Eveneens voor de statistiek speelden in Boedapest Honga rije en Luxemburg hun laatste wedstrijd voor groep 5. Het werd 1-0 voor Hongarije door een doelpunt van Detari in de 20ste minuut. In deze groep wa ren Griekenland en Rusland maanden geleden al geplaatst. Zweed Sundell luit in Poznan poznan anp De Zweedse scheidsrechter Leif Sundell is door de FIFA aangewezen voor de inter land Polen-Nederland op 17 november in Poznan. Het is de laatste kwalificatiewed strijd van Oranje voor het WK in de Verenigde Staten. Nederland heeft aan een punt genoeg voor het berei ken van de eindronde. Sundell wordt langs de zij lijnen geassisteerd door Per Olav Stahl en Mikael Hans- son. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Sier naar Heerenveen Groningen Volendam heeft sinds jaren zijn eerste punt in Gro ningen gehaald en de laatste dagen ook op ander terrein ver diend. Na het vertrek naar Friesland van trainer Korbach, werd gisteravond overeenstemming met Heerenveen bereikt over de transfer van Tom Sier. De 23-jarige linker verdediger tekende een contract tot het einde van het seizoen 1994/1995. Sier, die eerder naar een baan in Schotland had gelonkt, ontbrak gisteravond bij Volendam. Ge deeltelijk door een lichte blessure, maar voornamelijk omdat hij de afgelopen dagen intensief is bezig geweest met zijn transfer. Italiaanse discuswerper geschorst rome De Italiaanse atleet Luciano Zerbini is door zijn bond voor vier jaar geschorst wegens het gebruik van het spierverster- kende middel metandienon. De 33-jarige nationale discuskam pioen werd vlak voor de WK in Stuttgart betrapt bij wedstrijden in eigen land. Hij werd door de Italiaanse federatie onmiddellijk uit de WK-selectie geschrapt. Zerbini zou, net als Erik de Bruin, meedoen aan het discuswerpen en was bovendien ingeschreven voor het kogelstoten. Organisatie Spelen mag kiezen lahti De kans bestaat dat toekomstige organisatoren van Olympische Spelen zelf een sport aan het programma mogen toevoegen. Deze mogelijkheid werd gisteren in het Finse Lahti geopperd door sportdirecteur Gilbert Felli van het IOC. Het IOC zal zich er de komende maanden intern over beraden en er volgend jaar tijdens het Congres te Parijs over beslissen. Een eventueel besluit zou bijvoorbeeld Sydney in staat stellen het in Australië populaire rugby of squash eenmalig aan het pro gramma toe te voegen. Normaal gesproken stelt het IOC het programma van Olympi sche Spelen zeven jaar van te voren vast, maar bereidheid de re gels te versoepelen bleken vorig jaar reeds toen Atlanta voor '96 voorstelde golferbij te halen. Het voorstel ketste op het laatste moment af door opkomende problemen met rascisme en femi nisme. Trainer Fritz Korbach van Cam buur kan zondag tegen PSV voor het eerst een beroep doen op Mitar Mrkela. De 27-jarige aanvaller arriveerde gistermor gen in Leeuwarden, maar zat tegen Ajax nog op de tribune. Mrkela kwam het laatst uit voor Besiktas Istanboel. De Serviër speelde al eerder voor een Ne derlandse club. Bij FC Twente was hij twee seizoenen redelijk succesvol. Mrkela is de derde nieuweling bij Cambuur. Onlangs trok de Friese club ook al Hennie Meij er en de Deen Jeppe Tengbjerg. Tegen een matige ploeg voetbal je niet snel goed. De vraag gisteren bij WV-Feyenoord was welke van beide ploegen het meest last had van een matige tegenstander. De wedstrijd was bedroevend van kwaliteit, de uitslag (1- 1) wel terecht. Al had Feyenoord een buitenspelgoal no dig voor het punt. VENLO HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Het cruciale doelpunt viel na 66 minuten spel. Gorré, na rust in gevallen voor Bosz, passte op Obiku, die zuiver off-side liep. Grensrechter Bout wuifde dat er verder gespeeld mocht worden, scheidsrechter Van der Ende daarmee praktisch voor een vol dongen feit stellend. Bout bluf te, want hij volgde Gorré en de bal en dus niet Obiku, toen de pass werd verstuurd. De Nigeriaan mocht dus op Roox af om de VW-keeper ver volgens soepel te passeren en de bal tegen het net te schuiven. Obiku voorkwam daarmee dat de ruim 12.000 toeschouwers in de volle De Koel een vrij uniek moment beleefden: een neder laag van Feyenoord. De woede van de VW'ers na die treffer was begrijpelijk. De manier waarop ze hun fnistra- ties botvierden op grensrechter Bout was echter van beneden alle peil. Roox mocht blij zijn dat zijn agressieve gedrag door Van der Ende slechts met een gele kaart werd bestraft. Frans Körver sprak schande sprak van de gelijkmaker. ,,A1 is het punt voor Feyenoord na tuurlijk dik verdiend. En we ma ken allemaal weieens een fout. Maar dit was een kardinale fout die niet gemaakt mag worden." Verder had Körver niks te kla gen. De komische coach heeft een ploeg met een aanval die nog slechter voetbalt dan de verdediging van Feyenoord. Leidenaar Remco Torken liep vooral buitenspel, Hasselbaink liet elke bal van zijn schoen springen. Een beetje techniek bij Has selbaink had VW zeker de over winning opgeleverd. Net in hpt veld voor goalgetter Graef, mocht Hasselbaink vrij naar De Goey lopen. De enorme kans was niet aan de hardloper be steed, zoals Graef enkele minu ten eerder ook door De Goey was gestuit. Er was toen overigens al ge floten, voor buitenspel van weer Torken. Pijnlijker was dat Graef - die van geen fluitsignaal had gehoord - zich al botsend met De Goey zwaar blesseerde en van het veld moest. Dat was na een klein uur spel, bij een 1-0 stand, een score die sinds de 30ste minuut op het bord stond. De VW-goal was er eentje waarbij met drie passen een afstand van zestig meter werd overbrugd, van de helft van VW tot in de goal van De Goey. Polman onderschepte met een sliding een pass uit de Feyenoord-verdediging, en pas sant Torken wegsturend. Die le verde een fraaie pass af naar Graef die de bal maar voor het intikken had. De sensatie bleef dus uitein delijk uit, net als de schoppartij Feyenoorder Obiku passeert VW-doelman Roox en brengt de stand op 1-1. die op de een of andere manier in de lucht hing. Scheidsrechter Mario van der Ende floot ook wel erg preventief, dus vaak, niet zelden ook de indruk wek kend de kerk in het midden te willen laten. Misschien dat Van der Ende wat nerveus was vanwege de beslissing die gisteren door de FIFA werd genomen ten aan zien van het WK van volgend jaar. De wereldvoetbalbond wees 26 scheidsrechters aan voor het toernooi, van wie slechts elf uit Europa. Pas vol gende maand wordt bekend ge maakt om welke arbiters het gaat, maar Van der Ende, die in Blankenstein en Uilenberg con currenten heeft, gaf zichzelf voor de wedstrijd niet meer dan drie procent kans op WK-deel- neming. VVV: Roox: Smits, Polman. Hanssen en lanfada; Verbcrne, Dricsscn (79. Van Leenders) en Dcrix; Torken, Graef (61. Hasselbaink) en Laros. Feyenoord: De Goey; Refos. De Wolf, Fraser en Heus: Óosz (46. Gorré). Scholten en Witschge; Taument 176 Gunnlaugsson). Obiku en Blinker 'Schokeffect' met Fritz Korbach snel uitgewerkt LEEUWARDEN JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Kwam dat even mooi van pas. Toen Fritz Korbach gistermor gen de opstelling voor de krachtmeting met Ajax aan zijn spelers bekend maakte, kreeg hij een knallende ruzie met Ri chard Elzinga. De 24-jarige ver dediger, nog een van de betere voetballers van Cambuur dit seizoen, weigerde plaats te ne men op de reservebank die de trainer voor hem in gedachten had. Korbach, geen liefhebber van halve maatregelen, gooide de 'dwarsligger' zonder pardon uit de selectie. „Opsodemieteren, heb ik te gen hem gezegd", acteerde Kor bach gisteravond nog kwaad heid. „Wie denkt die jongen wel dat hij is. Als hij nou Ruud (Gul- lit) heette, of Johan (Cruijff) of Marco (van Basten). Ik wil hem ook niet meer terugzien. Dat soort jongens hoef- ik niet. Of het incident mij ook goed uit kwam? Natuurlijk, met dit soort geintjes kun je een groep scherp krijgen". Rijkaard Het schokeffect waarop Kor bach speculeerde, was gister avond na zeven minuten al uit gewerkt. Door Frank Rijkaard nam Ajax toen een 1-0 voor sprong. Via treffers van Mare Overmars en Jari Litmanen lie pen de Amsterdammers na de pauze naar een kinderlijk een voudige 3-0 zege. Het was Cam- buurs zwaarste thuisnederlaag van dit seizoen. En dat was an dere koek dan de overwinning op Ajax, die Korbach dinsdag avond bij zijn entree bij de ver bleekte trots van Leeuwarden nog had beloofd. Toch had de crisismanager, die is ingehuurd om de Friese club-in-doodsnood te redden van degradatie, al een kiertje licht ontdekt in de aardedonke re tunnel waarin Cambuur dit seizoen is terecht gekomen. „Wij hebben", oordeelde Kor bach, „in bepaalde fasen van de wedstrijd met Ajax mee kunnen voetballen, het heeft alleen te kort geduurd. En er gingen ook nog veel dingen mis. Vooral in de tweede helft. Als wij probeer den te combineren kwam de bal voortdurend bij de verkeerde kleur terecht. En dat is niet de bedoeling van het spel". Hij herhaalde vervolgens nog maar weer eens er rotsvast van overtuigd te zijn zijn nieuwe werkgever voor de eredivisie te kunnen behouden. „Cambuur is een goede club met kwalita tief aardige spelers en dat zijn toch de twee elementen waar om het in het voetballen draait". Korbach moet een ras-opti mist zijn. Cambuur staat met twee punten uit elf competi tieronden troosteloos onderaan en het spel van de rode-lan taarndrager was gisteravond nog even zwak als in de voor gaande wedstrijden onder de vorige week maandag wegge stuurde trainer Theo de Jong. De eerste tien minuten uitge zonderd, straalden de Friezen amper spelvreugde, laat staan bezieling uit. Ajax hoefde geen moment tot op de bodem te gaan om Cam buur op de knien te krijgen. Na dat Rijkaard voor 0-1 had ge zorgd, speelden de Amsterdam mers met de handrem aange trokken en maakten zij zich niet meer bijster druk. In Breda wacht zaterdagavond NAC ten slotte alweer en dinsdagavond staat in Istanboel de return van het JEuropa Gup II-duel tegen Besiktas op het programma. Plaag Alleen Finidi George, de beste Ajacied gisteravond, wilde zich nog wel eens extra inspannen. De Nigeriaanse sneltrein op de rechterflank was een plaag voor Johan Abma en stond aan de basis van alle treffers. Vooral de wijze waarop hij het derde doel punt, door Jari Litmanen ge scoord, voorbereidde, was in drukwekkend. In de eerste helft had Litma nen ook nog eens tegen de lat geschoten en was hij van dicht bij eveneens een keer op Fred Grim gestuit. De doelman van Cambuur was uitstekend op dreef en behoedde zijn ploeg voor een grotere nederlaag. Met prima reddingen hield hij voor de pauze Finidi George (2x) en Mare Overmars van doelpunten af. Cambuur: Grim: Uhlenbcek, Spork (79, Haatrecht), Stam en Abma; Sink graven, Konterman. Keizer en Dan- tuma: Meijer en Van Oostrum. Ajax: Van der San Blind, rank de Boer. Van den Brom en Silocy. Rijk aard. Seedorf (63. AJflen) en Litmanen; George, Pettersson en Overmars. GRONINGEN ANP FC Groningen en Volendam hebben met slecht voetbal zon der tempo een duur punt bin nengehaald. Het maximaal be reikbare voor twee elftallen, die hun lage plaats op de ranglijst volledig waarmaakten. De coaches konden tevreden zijn met één punt, de ruim 10.000 toeschouwers niet met de wed strijd. Volendam wilde de schijn wekken iets aanvallender te voetballen met drie spitsen en de soms inschuivende Den Ou den en Wasiman. Groningen echter haalde evenveel, of even weinig, rendement uit zijn twee aanvallers Wijnhard en Djur- ovski. In de eerste helft kreeg Van Kessel, na een goede dieptepass van Roossien, ook de beste kans. Zoetebier reageerde zeer alert. Volendam dat de franje Vukov en Stefanovic rond de bank had gedrapeerd, specu leerde voornamelijk op de snel heid van De Freitas. Volendams mooiste kans was een geschenk van scheidsrechter Sterk, die in een mislukte trap van Reiziger terugspelen zag. Wasiman vuurde in de tien-mansmuur en trof Roossien vol. Groningen kende een ople ving kort na rust met een paar schone acties van Djurovski en een buitenspeldoelpunt van de Macedoniër. Volendam had on middellijk daarop de wedstrijd moeten beslissen. Petiet echter verlummelde een vrije kans na een enorme 'bok' van Ter Avest en Steur misbruikte een goede actie van Pastoor voor een on gecontroleerd schot. Station Leiden is te klein Daarom bouwt NS een nieuw station, met twee extra sporen en een extra perron. Terwijl het oude station onderdeel voor onderdeel wordt gesloopt, verrijst er in en om het oude station een nieuw station: modern, ruim en prettig om te vertoeven. Tijdens de bouw rijden de treinen volgens de normale dienstregeling Dit betekent wel dat NS maatregelen neemt om u veilig naar uw trein te laten gaan. Voor u. reiziger, kan dit enig ongemak betekenen Helaas moeten wij uw geduld nog wel enige tijd op de proef stellen, want het nieuwe station Leiden is pas in 1995 klaar. Maar dan kunnen we u ook verwelkomen in het 'zesde' station van Nederland. Onze excuses voor eventueel ongemak tijdens de bouw. Cambuur-trainer Fritz Korbach beleefde weinig lol bij zijn eerste wedstrijd in Leeuwarder dienst tegen Ajax. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25