EEN NIEUWE VISIE OP GELUID 'Nederland is bij stands verslaafd' Haagse boswachters willen groene pak niet uittrekken 'Onze papieren zijn wel in orde' Bang&Olufsen Randstad Haagse ambtenaren op dienstfiets Miljoenen minder voor bejaardenzorg Den Haag Lezingenserie over aids bij Studium Generale DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 Minister Andriessen: economie beter, maar werkloosheid daalt niet Nederland lijkt economisch weer overeind te krabbelen. Maar dat betekent niet dat de werkloosheid op korte ter mijn zal dalen. Met die combinatie van goed en slecht nieuws was minister J. Andriessen van economische za ken gisteravond naar Sassenheim afgereisd. Daar sprak hij in de aanloop naar de kamer- en gemeenteraadsver kiezingen voor de plaatselijke CDA-afdeling. voorbeeld de auto-industrie zit ten inmiddels over de hele we reld. Er wordt daar geprodu ceerd waar het het goedkoopst is. Het baart mij ook zorgen dat chemische bedrijven in de Bot lek te kennen hebben gegeven dat ze hier te duur produceren en dat het onvermijdelijk is dat hier produktie verdwijnt." SASSENHEIM RUDOLF KLEUN „De produktie groeit weer. De bedrijven hebben iets meer or ders. Ook het vertrouwen van de consumenten lijkt zich te herstellen. We doen het in dat opzicht iets beter dan Duitsland en Frankrijk", zo vatte An driessen de lichtpuntjes in de Nederlandse economie samen. zof Om direct daarna te melden dat hij over de ontwikkeling op lan ge termijn toch somber is. Reden voor de somberheid van Andriessen zijn de snelle technologische ontwikkelingen waardoor afstanden verdwij nen. Daardoor is het voor be drijven veel gemakkelijker pro duktie, maar ook dienstverle ning te verplaatsen. Heel Euro pa heeft daaronder te lijden. „Wie had een paar jaar geleden gedacht dat Swiss Air zijn boek houding naar India zou ver plaatsen. Maar daar zitten uit stekende boekhouders die hun werk doen voor drie dollar per uur, terwijl dat in Zwitserland toch zeker dertig dollar zou zijn." Soortgelijke ontwikkelingen ziet Andriessen ook in Neder land. „Toeleveranciers voor bij- Uitkering Voor Andriessen staat het daar om als een paal boven water dat de loonkosten in Nederland omlaag moeten. „We redden het niet meer alleen met een hogere produktiviteit." Kern van het probleem is volgens An driessen niet de loonmatiging, maar het grote verschil tussen bruto- en nettolonen. „Dat wordt vooral veroorzaakt door de sociale premies." Die moe ten volgens hem omlaag door het aantal mensen dat een uit kering krijgt te beperken. „Iede re werkende in Nederland heeft in feite een niet-werkende op zijn nek." Over het grote aantal bij standsgerechtigden merkte de minister op dat 'Nederland bij- standverslaafd is'. „Dat bete kent dat we moeten afkicken." Ook voorziet Andriessen dat er Minister J. Andriessen van economische zaken: „Iedere werkende in Nederland heeft in feite een niet-wer- kende op zijn nek." foto dijkstra op afzienbare tijd opnieuw in de WAO zal moeten worden ge sneden, nadat de eerste maatre gel feitelijk is mislukt. De minister hamerde op het vereenvoudigen van regels. „Het ontslagbeleid moet vrijer, zoals we eerder ook het vesti gingsbeleid vrijer hebben ge maakt. In dat opzicht moeten we meer op andere landen lij ken en minder denken dat wij het hier zo goed hebben gere- Andriessen somde in zijn ver kiezingstoespraak ook zaken op die de afgelopen jaren al bereikt zijn. „We hebben het begro tingstekort teruggebracht. De overheid geeft minder uit, ter wijl we meer investeren in infra structuur." De minister noemde daarbij met name de Betuwelijn („die moet er komen om bij te blijven in het containerver voer") en de uitbreiding van Schiphol. „Schiphol moet groter worden anders verliezen we on ze functie als transportland. De uitbreiding gaat weliswaar ten nadele van het milieu, maar het moet wel gebeuren." CHEF WILLEM SPIERDUK 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAM 071-356442 OEN HAAG ANP Drieduizend Haagse gemeente ambtenaren rijden rond op een fiets van hun werkgever. Dat is het resultaat van een project dat anderhalfjaar geleden begon en waarbij ook het gebruik van' openbaar vervoer wordt gesti muleerd door het aanbieden van abonnementen. De fietsen zijn volgens een woordvoerster van de gemeente betaald uit de opbrengsten van het afschaffen van de woon- werkvergoeding voor automobi listen. Het project om de amb- tenaren op de fiets te krijgen is succesvoller dan verwacht: er werd vooraf voorspeld dat vijf tienhonderd ambtenaren op het stalen ros zouden stappen. Vooral mensen die in Den De ambtenaren hebben de keus tussen een 'degelijke' fiets, een sportief model met drie ver snellingen en een kruising tus sen een cross- en racefiets met 21 versnellingen. Deze laatste is een alternatief voor de zoge naamde 'spanfiets' van ontwer per Frans de la Haye die door de sociale werkvoorziening Haeghe Industries in produktie zou worden genomen. Dat pro ject is afgeblazen vanwege tech nische problemen. DEN HAAG ANP De elf boswachters van Den Haag, negen man nen, twee vrouwen, zijn boos. Boos op hun werk gever: de gemeente. Vanaf 1 januari worden ze als de plannen doorgaan 'ior': inspecteur openbare ruimte. Behalve hun naam raken ze bovendien hun groene pak kwijt. Schamper komt het over hun lippen: ior. Want wat ben je dan helemaal? „Iedereen weet wat een boswachter is. Daar word je op aangesproken. Mensen weten direct wie en wat je bent," klinkt het rond de tafel in de hut aan de rand van de Haagse duinen. En als er straks een blauw pak in plaats van 'een groen mannetje' door een park of duinge bied loopt, komt het publiek echt niet meer naar je toe met een vraag over de natuur of een mel ding over vandalen. „Dan ben je net een contro leur van de HTM." Het 'gezag van de boswachter' zal zeker ten onder gaan, denken de elf. De hele dag een beetje fluitend rondkuieren met een veer op de hoed is er volgens hen echt niet bij. De Haagse boswachters hebben een werkterrein van 2300 hectare. Dat bevat zowel al le parken als duingebied. „Je werkt in de natuur, vecht voor elk grassprietje." Veel te maken heb ben ze met vandalisme: er wordt volgens hen jaarlijks voor een miljoen gulden vernield aan on der meer straatmeubilair. speel werktuigen'en bo men. De boswachters zijn bang dat hun werk in de groengebieden door de nieuwe functie sterk ver mindert. De gemeente ontkent dat en zegt dat er praktisch niets zal veranderen. Werk in de be bouwde kom zal door andere 'ior's' worden ge daan. Maar de vrees zit er bij de elf in. „Straks wordt er per deelgebied bekeken waarover de meeste klachten komen. Als dat is dat er teveel graffiti is of er ongewenst vuilniszakken op straat staan, kunnen we dat gaan oplossen." De Hagenaars onderstrepen dat ze een belang rijke taak hebben in het groen van de gemeente. Ze zijn onbezoldigd politieambtenaar en houden overtredingen van bijvoorbeeld de vcrkeers- jacht- visserij- en vogelwet in de gaten. „En we bieden het publiek veiligheid. Dat voelt zich toch een stuk veiliger als het weet dat er iemand rond loopt." Behalve dat wordt er voorlichting over flo ra en fauna gegeven onder meer in de vorm van excursies. De elf boswachters proberen nog om via de lo kale politici hun gelijk te halen en in ieder geval hun groene pak te behouden. DEN HAAG ANP De gemeente Den Haag bezuinigt de komende jaren 17 mil joen gulden op de bejaardenzorg. Bijna 800 van de 5.200 ver zorgingsplaatsen zullen verdwijnen. In plaats daarvan komen er onder meer 400 aanleunwoningen bij. De operatie gaat 300 arbeidsplaatsen kosten. Dit staat in het uitgewerkte plan Be jaardenoorden 1994-19%. De gemeente krijgt de komende jaren 27 miljoen gulden minder van het Rijk voor de bejaardenzorg. Tien miljoen gul den is al bezuinigd door de sluiting van twee verzorgingshui zen. De gemeente wil het resterende bedrag ophoesten door de ouderenzorg te 'moderniseren'; minder plaatsen in verzor gingstehuizen en meer zogeheten aan - en inleunwoningen. De huidige bewoners lopen volgens de gemeente geen risi co hun plaats in een verzorgingstehuis te verliezen. Er komt een sociaal statuut voor deze groep. Ook voor de werknemers komt er zo'n statuut. De gemeen te wil proberen nieuwe banen voor hen te zoeken. AbvaKabo bestuurder R. van der Burg schat dat in totaal zo'n 500 tot 600 mensen hun baan zullen verliezen. Hij heeft er een hard hoofd in dat het lukt om deze groep aan het werk te houden „De hanen liggen niet meer voor het oprapen in deze sector", aldus Van der Burg. Haarlem Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers, Gen. Cronjéstraat 1, Tel. 023-255429 Haarlem Ypma Bang&Olufsen Centers, Grote Markt 8, Tel. 023-324880 Heemstede Radio en Elektro Janssen. Binnenweg 116, Tel 023-281856 Hoofddorp Fa. Okkerman, Marktplein 134-136, Tel. 02503-14290 Leiden Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17, Tel. 071-122184 Leiden Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 Leiden Van Cleef Bang&Olufsen Center, Botermarkt 25, Tel. 071-122669 Lisse Johan van Stijn Bang&Olufsen Center, Kanaalstraat 32, Tel. 02521-13845 Noordwijk Expert de Lange Bang&Olufsen Center, Molenstraat 49. Tel. 01719-11500 Oegstgeesft G.W. Roest b.v. Bang&Olufsen Center, Lange Voort 11, Tel. 071-174940 Roelofarendsveen Hoogeveen Beeld Geluid, Noordplein 15-17, Tel. 01713-12891 Voorschoten T.V./Radio de Ru Bang&Olufsen Center, Voorstraat 25, Tel. 071-612616 IJmuiden De Vilder, Velserduinweg 173, Tel. 02550-12346 op het aids-beleid van de rijks overheid. Ze spreekt over de voorlichting, preventie, de zorg voor HlV-geïnfecteerden en het aids-onderzoek. Juridische en ethische aspecten, de interna tionale samenwerking voor de bestrijding van deze ziekte brengt Manshanden ook ter sprake. Op 18 november spreekt prof. dr. G. Kok, psycholoog en bij zonder hoogleraar aidspreven- tie, over aids-voorlichting met als doel gedragsverandering om besmetting te voorkomen. De laatste spreker in de cyclus is dr. M. van den Berg. Zij vertelt op 25 november over het medische onderzoek naar aids en over mogelijke aangrijpingspunten om de desastreuze werking van het virus enigszins te beperken. Ook geeft ze een toelichting over de problemen rond de ont wikkeling van een vaccin tegen de ziekte. De drie lezingen worden ge houden in het Centraal Facili teitengebouw, Cleveringaplaats 1 in Leiden. Tijd: 20.30-22.00 uur. Inlichtingen: tel. 277299/277296, van maandag tot en met donderdag 9.00- 13.00 uur. De stand van zaken in het aids- onderzoek, preventie en voor lichting over deze dodelijke in fectieziekte komen in november uitgebreid aan bod in een lezin genserie van Studium Generale in Leiden. Aanleiding voor de lezingen is Wereld Aids Dag op 1 december. Ook ethische en juridische aspecten van de ziek te komen ter sprake. Mevrouw J. Manshanden van het ministerie van WVC bijt op donderdagavond 11 november het spits af met een toelichting Onbegrip over jachtverbod in duinen Met het Beocenter 9500 en de Beolab 8000 luidsprekers heeft Bang&Olufsen een ware doorbraak gerealiseerd. Hoge en lage tonen worden in de aktieve luidsprekers Beolab 8000 gescheiden versterkt, waardoor een geheel nieuwe weergave van radio, CD's en cassettes mogelijk wordt. De originele klankkleur blijft maximaal behouden. De geluidskwaliteit van het Beosystem 9500 durven we dan ook gerust subliem te noemen. Des te benieuwder zijn we naar uw mening. U bent van harte welkom in onze showroom. OOIT KIEST U VOOR MOOIST WASSENAAR ANNET VAN AARSEN De Wildbeheereenheid Hol lands Duin begrijpt absoluut niet waarom staatssecretaris Gabor dinsdag met onmiddellij ke ingang een jachtverbod heeft ingesteld in Berkheide en de Coepelduinen. „Onze papieren zijn juridisch gezien helemaal in orde", zegt voorzitter R. Lens. „Er moet ergens een misver stand zijn. We gaan het in ieder geval uitzoeken en zolang we niets weten wordt er niet ge- jaagd." Sinds Berkheide en de Coe pelduinen werden aangewezen als beschermd natuurmonu ment is voor de jacht in het ge bied een speciale vergunning nodig. De wildbeheereenheid heeft die vergunning niet. maar bezit wel een brief waarin het ministerie schrijft dat de jagers van Hollands Duin gewoon mo gen jagen tot het huidige con tract is afgelopen. Pas daarna moeten volgens deze brief de vergunningen in verband met de Natuurbeschermingswet worden aangevraagd. Toch mag er nu niet meer gejaagd wor den. Lens is van mening dat in de Coepelduinen en Berkheide - net als in de rest van het gebied van Hollands Duin - wildbeheer noodzakelijk is. Vogelsoorten als de fazant worden er net als bijvoorbeeld konijnen steeds geringer in aantal, terwijl de vossen, kraaien en eksters sterk in aantal groeien. Overigens mag in het gebied van de Duinwater Maatschappij Zuid-Holland (DWZ) ook niet gejaagd worden. „Er zijn in de duinen geen wulpen en berg eenden meer. En van fazanten kwamen we bij de laatste inven tarisatie slechts twee koppels tegen, terwijl dat er vroeger tientallen waren. Konijnen zie je ook bijna niet meer. Diersoor ten die er tientallen jaren geze ten hebben, kom je gewoon niet meer tegen", aldus l.ens. „Nu zeggen die partijen die tegen de jacht zijn, dat op een gegeven moment het evenwicht zich vanzelf herstelt. En daar maken ze een fout. Ik zou het met ze eens zijn geweest als we nu in de tijd van de Batavieren zouden leven. Maar dan zouden de mensen van de anti-jacht partijen waarschijnlijk met pijl en boog op reeën staan te schieten. In Nederland - tegen woordig een sterk verstedelijkt gebied - houd je zonder jagen geen wildstand over. Dan krijg je een enorme terugval van al lerlei faunasoorten." Vossen In het hele gebied van de wild beheereenheid zijn bij de laatste telling 170 vossen waar genomen. „Een schatting die aan de lage kant is. We hebben alle 'belopen' burchten geteld en vermenigvuldigd met vier. Een vos krijgt vier tot acht jon gen en daarvan hebben we het laagste getal genomenaldus Lens. „De wereldgezondheids organisatie zegt dat één vossen- paar op 500 hectare een gezon de situatie is. De dieren hebben dan een behoorlijk territorium, vertonen geen stress-verschijn selen en de kans dat ze een be smetting met hondsdolheid op lopen is klein. De minister heeft zich uitgesproken dat één vos- senpaar op de 250 hectare ver standig is in verband met de verstedelijking. Maar we zitten met het aantal vossen hier ver boven die getallen." Lens vermoedt dat het zo'n tien jaar zal duren om het aan tal vossen op een gezond peil te krijgen, als wildbeheereenhe- den en andere betrokken orga nisaties daartoe de gelegenheid krijgen. „Het is net als een fles wijn die je probeert leeg te drin ken maar die nooit leeg gaat. Om een vos te kunnen schieten moet je vijftien tot twintig uur in het duin zitten." „Plezierjacht, dat bestaat te genwoordig niet meer", zegt Lens. „Dat is al lang veranderd en daar ben ik het ook mee eens. Het gaat tegenwoordig om faunabeheer. De jacht, het schot staat op de tweede plaats. De laatste keer dat ik ben gaan jagen, kwam ik met niets terug. De jachtopzichter kwam thuis met een konijn, uit een gebied waar nog veel konijnen zaten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19