Alp hen gaat nieuw zwembad bouwen Politieke partijen in Alkemade vinden lastenverhoging te fors Platform komt op voor belangen gehandicapten Ministerie scheldt GSD boete kwijt Rijn- en Veenstreek {steun voor hondenveldje 'Zo spoedig mogelijk asielzoekers opnemen Zwerfvuil te lijf Hagenaar in gestolen auto -DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 CHEF «CERT VISSER. 071-356430 PlV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Üphen aan de Rijn heeft in 1997 een gloednieuw zwem- d (met binnen- en buitenbad) aan de Van Foreestlaan. )e huidige baden De Hoorn en De Dillen moeten een j aar later definitief hun deuren sluiten. Dat heeft het col van B en W besloten. De gemeente moet de komen- r je jaren wel fors sparen om de benodigde 14 miljoen ulden te kunnen betalen. lphenaanden rijn» oman leefmans 'orig jaar besloot de gemeente- aad nog om bij De Hoorn en Dillen enkele wettelijk nood- akelijke aanpassingen op het ebied van veiligheid en hygië- e uit te voeren. Uit een onder- oek blijkt echter dat kleine anpassingen en enkele vervan- ingsinvesteringen al 7,6 mil- ien gulden gaan kosten, terwijl er maar 3,6 miljoen in kas zit. Aan het provinciebestuur wordt nu gevraagd of de baden De Hoorn en De Dillen nog vier jaar mogen openblijven zonder dat ze worden aangepast. Dat zou betekenen dat de ge meente de 3,6 miljoen in haar zak kan houden. Over vier jaar is dat bedrag naar verwachting opgelopen tot 5,2 miljoen gul den. Dan is er nog altijd bijna 9 miljoen te weinig voor de bouw van het nieuwe bad, dat naast de plek waar nu De Hoorn ligt moet komen. Een van de maatregelen om het gat te dichten is de verho ging van de tarieven van de drie Alphense baden De Hoorn, De Dillen én De Thermen met 25 procent. Een kaartje kost nu twee gulden en drie kwartjes op. Dat moet drieënhalve gulden worden. Verder wil de gemeente geld besparen op de bestaande ba den door energiegebruik, on derhoudskosten en de lonen van het personeel terug te drin gen. Ook wordt de mogelijkheid onderzocht om een samenwer king aan te gaan met het nabij gelegen Avifauna. Het zwembad De Hoorn dat plaats zal maken voor een nieuw combi-bad FOTO BEN DE BRUYN Treinen te laat alphen aan den rijn/leiden Het treinverkeer tussen Leiden en Utrecht heeft vanmorgen nogal wat vertraging opgelopen. De oorzaak was een mechanisch defect aan de trein die om 05.37 uur uit Utrecht was vertrokken. Als gevolg van het defect reed de trein met matige snelheid. Deze trein kwam dan ook met een vertraging van 28 minuten in Leiden aan. De trein vanuit Leiden was 25 minuten te laat in Utrecht. Ook de treinen daarna kwa- mem te laat op hun bestemming. Rond acht uur verliep het treinverkeer weer volgens tijdschema. Auto brandt uit alphen aan den run In de Saffierstraat in Alphen is vannacht rond drie uur een personenauto uitgebrand. De Alphense brandweer kon niet voorkomen dat de auto totaal werd vernield. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Lampen en klauwhamer gestolen c alphen aan den rijn Uit een bouwkeet aan de Onderneminsgweg in Alphen zijn in de nacht van dinsdag en woensdag twee lam- 11 pen met statief gestolen. De inbrekers knipten het slot met een n betonschaar open. Ook werd uit eeji in aanbouw zijnde woning een klauwhamer gestolen. Uit een restaurant aan de Van Nes- g straat werd diezelfde nacht de opbrengst van een gokkast gesto- s len. Ook namen de inbrekers drie jassen mee. De daders kwa men het pand binnen via een openstaand raam van de keuken. 'Kijken naar mogelijkheden om te bezuinigen tjjoelofarendsveen jjle actie voor een 'hondenveld- bij het industrieterrein De asso in Roelofarendsveen ver- lt )opt voorspoedig. Volgens C. j( erkvliet, een van de initiatief- emers, druppelen de steunbe- ïigingen binnen. ,,En veel nippels maken een aardig lasje", aldus Kerkvliet. Op het industrieterrein ligt pn ongebruikt stukje grond dat jgendom is van de gemeente, lp het terrein mag niets wor- en gebouwd omdat het te icht bij de rijksweg ligt. Vol- ens een aantal hondenbezit ters leent dit veldje zich uitste kend als plaats waar honden vrij kunnen ravotten. De gemeente had de grond liever voor opslag verhuurd. Is de handtekeningenactie in Roelofarendsveen echter suc cesvol, dan wil de gemeente eventueel overgaan tot het be stempelen van het terrein als honden-uitlaatplaats, maar het is nog niet duidelijk wie dan het benodigde hekwerk gaat beta len. Volgens Kerkvliet worden huis-aan-huis handtekeningen opgehaald: ,,En er zijn er maar weinig die niet tekenen." alkemade marieta kroft De politieke partijen in Alkema de, uitgezonderd de WD, zijn niet te spreken over de hogere lasten die het gemeentebestuur de burgers het komend jaar wil opleggen. Dat bleek vanmiddag tijdens de algemene beschou wingen op de begroting van 1994. ,,Het college grijpt te gemak kelijk naar belasting- en tariefs verhogingen, in plaats van te kijken naar bezuinigingmaatre gelen. Uitgaven verlagen is lasti ger en kost mogelijk meer moeite", verweet PvdA-fractie- voorzitter F. Hoogenboom bur gemeester en wethouders een gebrek aan creativiteit. De PvdA en GroenLinks me nen dat de financiële positie van Alkemade helemaal niet zo slecht is, als het college de ge meenteraad voorhoudt. De ge meente pot te veel op. Er zou best wat geld uit de reservepot jes kunnen worden gehaald, PvdA-fractievoorzitter F. Hoogen boom: „College grijpt te makkelijk naar belastingverhogingen." ARCHIEFFOTO BEN DE BRUYN menen PvdA, GroenLinks en CDA. Daardoor zouden de las ten wat kunnen worden ver licht. GroenLinks wil dat de gemeente Alkemade zo spoedig mogelijk aan 42 asielzoekers onderdak biedt, zoals het Rijk de gemeente heeft opgedragen. „De 450 woningzoekenden die Alkemade telt, hebben tenminste nog een dak boven hun hoofd, worden niet vervolgd en leven in redelijke welvaart", betoogde Van der Geest gisteren tijdens de algemene beschouwingen. „Dat is buitenge woon wrang tegenover al die tienduizenden asielzoekers, status houders en ontheemden." Van de WD mogen de asielzoekers wel komen, maar de huizen zijn er nu eenmaal niet. De ge meente heeft inmiddels twee huizen beschikbaar gesteld voor asielzoekers. In november komen de eerste acht vluchtelingen. Brandweer snel helpen De politieke partijen in Alkemade vinden dat er eindelijk eens iets moet gebeuren aan de slechte behuizing van de brandweer in Roelofarendsveen. Al jaren vraagt de brandweer om een nieuw onderkomen. „De huisvesting is slecht. Dat demotiveert. En aan een uitgebluste brandweer hebben we niets", betoogde G. van der Geest (GroenLinks). Ook de WD is van de problemen goed doordrongen: „Maar hoe kunnen we ze oplossen tegen de laagste kosten", vroeg Van Duykeren zich vertwijfeld af. De belastingen worden met ingang van het nieuwe jaar ver hoogd met 3,5 procent, zo stelt het college voor. Bovendien moet de afvalstoffenheffing met 46 gulden worden opgetrokken tot 398 gulden per gezin per jaar. De raad neemt daarover vanavond een besluit. Van een terughoudend beleid op het gebied van tariefsaan passingen is al lang geen sprake meer, meent Hoogenboom. Het beleid van het college komt dan ook ongeloofwaardig over. Het CDA is iets milder gestemd over de voorgestelde belasting- en tariefsverhogingen. „Het is een uiterste sprong geweest om het noodzakelijk evenwicht in de begroting te handhaven", stelde Volgens het CDA moet er in de gemeenteraad een discussie op gang worden gebracht om structurele bezuinigingsmaatre gelen door te voeren. De chris ten-democraten zijn tegen de verhoging van vijf procent van de tarieven de sportaccommo daties. Een verhoging van 1,1 procent, de inflatiecorrectie, is voldoende. De WD vindt de 'bescheiden' belastingsverho gingen alleszins verantwoord en niet onredelijk. „Want wij willen voorlopig nog niets prijsgeven van het bereikte voorzieningen niveau", sprak WD-fractievoor- zitter H. van Duijkeren. alphen aan den run» Wethouder W. de Jong (milieu) heeft gisteren de eerste vuilniszakken, een bijbehorende prikker en handschoenen over- alkemade marieta kroft De gehandicapten van Alkema de verenigen zich in een plat form. Het is de bedoeling dat dit sen met de gemeente bekijkt hoe het geld van het rijk, dat be schikbaar is voor gehandicap ten-voorzieningen, het beste kan worden besteed. In 1995 krijgt Alkemade een miljoen gulden voor voorzieningen voor gehandicapten en bejaarden. Het platform dient als spreek buis voor de gehandicapten. Tekortkomingen op het gebied van bijvoorbeeld vervoer en huisvesting kunnen door het platform worden gesignaleerd en bij de gemeente kenbaar worden gemaakt. Gisteren werd tijdens een eer ste bijeenkomst enthousiast ge reageerd op het initiatief van Lies Castelijn van de Overleg groep Gehandicapten Leiden (OGL) en Theo Lubbe, een ge handicapte die werkzaam is bij het Provinciaal Samenwerkings orgaan Gehandicaptenbeleid Zuid-Holland. „Een aantal mensen heeft zich al opgegeven voor het platform", deelde Cas- hazerswoude-runduk J. van Berkel onderscheiden J.F. van Berkel uit Roelofarends veen heeft gisteren uit handen van burgemeester A. Meerburg een gouden eremedaille uitge reikt gekregen. Hij kreeg de ko ninklijke onderscheiding in zijn woning aan het Noordeinde. De 67-jarige Van Berkel bereikte onlangs de pensioengerechtig de leeftijd en is ook afgetreden als vice-voorzitter van het be stuur van de Rabobank Roelo farendsveen. Van Berkel heeft zijn werkza me leven doorgebracht in het Bouwbedrijf Van Berkel BV. Zijn vader heeft dit bedrijf in 1903 opgericht. In 1953 nam hij het bedrijf over. Onlangs verkocht hij het aan zijn zoon. Sinds 1963 heeft de Vener di verse bestuursfuncties bekleed bij de Rabobank Roelofarends veen. Van 1961 tot juni 1993 was hij bovendien bestuurslid van de Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij Univé Roelo farendsveen e.o. Van 1962 tot 1970 was hij lid van de bouw commissie van de rooms-ka- tholieke kerk St. Petrus Banden. Sinds 1972 is hij bestuurslid van Huize St. Jacobus. telijn na afloop mee. „Het mooiste zou het zijn als alle dorpen die Alkemade telt, in het platform worden vertegenwoor- digd." Directe aanleiding voor het oprichten van het platform is de invoering van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. De ge meenten moeten de gelden voor de gehandicapten verde len. in plaats van de zorgverze keraars, de AWBZ en het Rijk. „Als de mensen hun mond niet opendoen, komt het geld mis schien bij de lantaarnpalen", merkt Castelijn op. „Juist omdat gehandicapten over het alge meen niet zo mondig zijn, kan een platform goed van pas ko men." Het is de bedoeling dat het platform zo'n vier maal bij el kaar komt om allerlei knelpun ten in de gemeente te bespre ken. Om ervaringen uit te wis selen wordt ook regionaal over leg gevoerd. Een volgende bij eenkomst wordt gehouden op 10 december in de Alkeburcht in Roelofarendsveen. De politie heeft vannacht op de Rijndijk in Hazerswoude een 42-ja- rige Hagenaar aangehouden die in een in Utrecht gestolen perso nenauto rondreed. De man zat in de stilstaande auto. Toen de poli tie eraan kwam, reed hij .veg. De Hagenaar werd door de politie tot stoppen gedwongen. Bij iiet natrekken van de gegevens bleek de auto in Utrecht te zijn gestolen. Lasten Ter Aar niet zwaarder ter aar marieta kroft De belasting en gemeentelijke tarieven in Ter Aar gaan vol gend jaar niet omhoog. Dat zegt wethouder E. van der Laan (fi nanciën/WD). Hij vindt het niet zinvol om de burgers belas ting te laten betalen en het ver volgens aan het eind van het jaar in de reserves te storten, zoals voorgaande jaren nogal eens gebeurde. „De burgers moeten kunnen zien wat er met hun geld gebeurt." Vorig jaar werden de belastingen nog met vier procent verhoogd. De afval stoffenheffing steeg met 40 pro cent. Eind 1992 hield de ge meente bijna drie ton over. Dat de afvalstoffenheffing in 1994 niet wordt verhoogd, on danks dat de verwerking steeds duurder wordt, komt volgens Van der Laan onder meer door het efficiënte ophaalsysteem van huisvuil. Bovendien neemt het aanbod van huisvuil minder toe. De Teraarders moeten 80 procent van de afvoerkosten be talen. Het restant betaalt de ge meente. Het college van B en W heeft een aantal bezuinigingsmaatre gelen op het oog. Welke dat zijn, wil Van der Laan nog niet zeggen. Ook zegt hij nog niets over de overige beleidsvoorne mens voor volgend jaar omdat het college daarover geen be sluit heeft genomen. De algemene beschouwingen op de begroting voor 1994 wor den gehouden op 25 november. De raadscommissie financiën buigt zich op 9 november over de collegevoorstellen. Wethouder E. van der Laan: 'Be lastingverhoging niet nodig.' ar CHIEF FOTO W P van Cent alphen aan den run loaaan leefmans De Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Alphen hoeft geen 'boete' te betalen aan het ministerie van sociale zaken voor haar slechte functioneren in 1992. Dat heeft het rijkscon sulentschap van het ministerie besloten. Over 1991 moest Al phen om dezelfde reden nog wel een ton overmaken. Omdat de GSD dit jaar grote verbete ringen heeft doorgevoerd, werd een boete van 250.000 gulden over 1992 kwijtgescholden. Het consulentschap deed vo rig jaar een diepgaand onder zoek naar de werkwijze van de GSD in Alphen. Destijds werden 'ernstige tekortkomingen' ge constateerd. Er kwam onder meer aan het licht dat de sociale dienst een grote achterstand had bij het houden van zogehe ten heronderzoeken. Dat kwam Alphen op een 'boete' van 93.000 gulden te staan. Verder werd het de gemeente duidelijk dat ook over 1992 een 'financië le maatregel' van ongeveer een kwart miljoen te wachten stond. Dat was de reden om begin dit jaar een reeks aanpassingen bij de sociale dienst door te voe ren. Er werd nieuw personeel aangetrokken en de GSD werd geautomatiseerd. Dat kostte 550.000 gulden, maar de achter standen werden ingelopen. „We zijn nog steeds geen geoliede machine, maar het gaat duide lijk de goede kant op", aldus di recteur F. Doeleman van de GSD. En dat vond de rijkscon sulent ook. Als schouderklopje werd de 'boete' voor 1992 kwijt gescholden. Wethouder G. Brussen- Leer dam (CDA) bracht gistermorgen de complimenten over aan net personeel. Met name de nieuwe computerprogramma's die voor de GSD zijn ontwikkeld, blijken zo handig te zijn, dat de direc teuren van tien andere sociale diensten in Zuid-Holland vol gende maand in Alphen op be zoek komen om deze aan het werk te zien. VRIJE TIJD V rouwen In het internationaal trefcen trum voor vrouwen em meisjes Zahra aan de Ruisdaelstraat 57a in Alphen wordt zondag 31 ok tober een bijeenkomst voor An tilliaanse en Arubaanse vrou wen en meisjes gehouden. Op het programma staat onder an der een film. Aanvang 15.00 uur. Rommelmarkt In buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan 45 in Alphen wordt maandag 1 november een rommelmarkt gehouden. Alle beschikbare tafels zijn in middels verhuurd. Informatie over de markt: telefoon 01720- 75744. Rinderhingo Jeugdige bingoliefhebbers kun nen zich woensdagmiddag 3 november uitleven in buurtcen trum Elckcrtyc aan de Ha vixhorst 254 in Alphen. Het spel begint om 14.00 uur. Inlichtin gen: mevrouw H. Klijnhamer, telefoon 01720:20746. Bingo Liefhebbers van het bingo-spel kunnen vrijdagavond 5 novem ber terecht in buurthuis Wester haven aan de Emmalaan 45 in Alphen. Er zijn fraaie prijzen te verdienen. Om 20.00 uur begint de eerste ronde. Roemenië Roemenië staat maandag 8 no vember centraal in buurtcen trum Westerhaven aan de Em malaan 45 in Alphen. Door de stichting Raza wordt kleding en schoeisel ingezameld. Ook wor den er video's vertoond van de acties die voor het Oosteurope- se land worden gehouden. De bijeenkomst begint om 19.30

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17