Rijnland hoopt op overheidssteun Eendenkooi viert feest In voorjaar besluit over bibliotheek Oegstgeest Wassenaarse partijen zeggen 'njet nee' tegen asielzoekers Verkoop van kabelnet lever Voorschoten miljoenen op SieMatic Regio Vakbond: liever ontslagen dan extra onduidelijkheid Vliko mag vervuild water nog even ongestraft lozen Alleen in onze showroom krijgt u een Voorschoten kapt bomen DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef janet van dijk. 071 -356413 Ziekenhuis wil aantal ontslagen beperken Het bestuur van het Rijnland ziekenhuis hoopt dat de overheid voor de jaarwisseling maatregelen neemt om het verlies aan arbeidsplaatsen te beperken tot veertig. Valt die beslissing niet, dan verdwijnen alsnog honderd banen en wordt Rijnoord in Alphen een kort-verblijfzie- kenhuis. ziekenhuis loopt iedere maand met 200.000 gulden op. Toch wil het bestuur het risico nemen te wachten met maatregelen. ..Als we nu beslissen is er maar één variant, en dat is de meest verregaande", verklaarde Hop man stellig. „Maar we gaan wel yoor januari overleggen over de maatregelen, om na de jaarwis seling niet meer tijd te verliezen dan noodzakelijk is." Vooral het personeel van het Rijnoord ziekenhuis vond de mededeling gisteren volgens Hopman 'een uiterst moeilijke zaak'. „Dat een aantal voorzie ningen dreigt te verdwijnen, be leeft het personeel als een steeds verdergaande onttake ling van Rijnoord", beseft de bestuursvoorzitter. „Er is weinig ervaring met kort-verblijfzie- kenhuizen, dus ik kan me die gevoelens wel indenken. In ie der geval zijn er nu nog twee varianten in de discussie over en dat geeft enige helderheid. En duidelijkheid komt in ieder geval op 1 januari." Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn en het Intergemeentelijk Overlegor leiderdorp/alphen aan den rijn liesbeth buitink „We hebben besloten tot 1 ja nuari pas op de plaats te maken om de politiek de gelegenheid te geven een besluit te nemen. Als dat besluit valt en als duide lijk is wat er in Rijnoord moet komen en welke middelen daarbij horen, zullen wij die be slissing zonder meer uitvoe ren". verklaarde bestuursvoor zitter J. Hopman gistermiddag. Haast is het Rijnland zieken huis echter geboden, want het samenwerkingsverband tussen het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp en het Rijnoord in Al- phen aan den Rijn kent een ex ploitatietekort van 10 miljoen gulden. Hopman: „De banken zitten ons op de hielen." Het bestuur hoopt dat het uitstel van de beslissing betekent dat er minder ontslagen hoeven te vallen. „Veertig kunnen we zon der gedwongen ontslagen doen. Voor honderd man zullen we dat natuurlijk ook proberen, maar we vrezen dat we dan niet helemaal aan gedwongen ont slag kunnen ontkomen." Het tekort van het Rijnland Bij het Rijnoord ziekenhuis in Alphen werd gisteren korte tijd gedemonstreerd tegen mogelijke inkrimping van het ziekenhuis, foto ben de bruyn gaan Rijnstreek (IGOR) onder- een slechte zaak wanneer door ven B en W van Alphen aan steunen de oproep van het Rijn- het uitblijven van financiële ga- Provinciale Staten. „We zullen land-bestuur aan staatssecreta- ranties de ziekenhuiszorg nog de pogingen met kracht voort- ris Simons en de provincie 'met meer geconcentreerd wordt in zetten om provincie, Rijk en kracht'. „Het college acht het Leiden en Leiderdorp", schrij- zorgverzekeraars ervan te over tuigen dat zij de financiële con sequenties dienen te trekken van de ook door hen gewenste fusie tussen Rijnoord en het Eli sabeth Ziekenhuis." leiderdorp ruud sep „Het wordt tijd dat er struc turele maatregelen worden genomen in het Rijnland zie kenhuis. Als dat betekent dat er gedwongen ontslagen val len, dan moet dat maar. Het uitstel van executie waar het bestuur van het ziekenhuis nu voor heeft gekozen, is ris kant en zorgt voor extra on duidelijkheid. En onduide lijkheid is erger dan ontsla gen." Het lijken uitspraken van een spijkerharde inte rim-manager. Maar aan het woord is een vakbondsman: Anton Mak, regiovoorzitter van de vakbond voor verple gend personeel Nu '91. Mak heeft er grote moeite mee dat het bestuur van het Rijnland ziekenhuis gisteren niet met een besluit naar buiten is gekomen voor de redding van het ziekenhuis. Het bestuur blijft hopen op extra financiële steun van de rijksoverheid. Daarmee hoopt het bestuur het aantal ontslagen te beperken. Een keuze tussen het scenario waarin veertig arbeidsplaat sen en het scenario waarin geen werk meer is voor hon derd man, is daardoor twee maanden uitgesteld. Dit uitstel heeft volgens c vakbondsbestuurder allerlei vervelende consequenties. Om te beginnen betekent het dat de medewerkers van het Rijnland, waaronder het Lei-, derdorpse Elisabeth en het Alphense Rijnoord zieken huis vallen, twee maanden langer in onzekerheid verke ren. Bovendien wordt door iedere maand uitstel het te kort van het ziekenhuis met twee ton vergroot. Hoe later er maatregelen worden ge nomen, des te ingrijpender zullen ze moeten zijn. De besluiteloosheid van het ziekenhuisbestuur is vol gens Mak symptomatisch voor de onkunde van de be stuurders - iets dat naar zijn mening bij het merendeel van de ziekenhuizen een, probleem is. „Er is bijna geen ziekenhuis dat de afgeïpen twee jaar geen adviesbureau heeft ingehuurd. En daar waar een adviesbureau wordt ingehuurd zijn de managers niet capabel om zelf hun werk te doen. Het is het grootste bewijs van onkun de." Mak stelt dat de proble men in de zorgsector „mede veroorzaakt worden door mismanagement en politieke desinteresse." loman leefmans De gemeente Oegstgeest beslist komend voorjaar over de toe komst van de bibliotheek aan de Homeruslaan. Er zijn twee mogelijkheden: uitbreiding of verhuizing naar een nieuw pand in het centrum. „Dat er een besluit komt, is voor ons al een grote stap voorwaarts. Ein delijk wordt er vaart gemaakt en dat juichen we toe", aldus K. Aalbers. voorzitter van het bi- bliotheekbestuur. De bibliotheek, die 'vastzit' aan het gehouw van het Rijn lands Lyceum, kampt al een tijdje met ruimtegebrek. Diverse mogelijkheden om dit pro bleem op te lossen, liepen op niets uil. „We zouden meedoen met andere plannen van de ge meente, zoals de nieuwbouw van het gemeentehuis. Daar zijn we nu vanaf. Er komt nu een apart plan alleen voor ons", aldus Aalbers. Vorige week sprak wethouder T. Kohlbeck (PvdA) de verlos sende woorden. De gemeente komt in de voorjaarsnota met een voorstel. Een verhuizing of een uitbreiding heeft voor de bibliotheek verschillende voor delen. Niet alleen is er meer ruimte voor de huidige collec tie, ook kunnen klanten beter worden geholpen. „Je hoeft bij voorbeeld de onderste schap pen niet meer te gebruiken, zo- adriaan brandenburg De raadsfracties in Wassenaar staan over het algemeen posi tief tegenover de tijdelijke op vang van asielzoekers in de ba rakken aan de Van Alkemade- laan op de grens met Den Haag. Wel verlangen zij meer duide lijkheid over de plannen en dan vooral over het aantal vluchte lingen dat in Wassenaar onder dak moet vinden. Het ministerie van WVC denkt voorlopig aan de opvang van zo'n duizend asielzoekers. B en W van Wassenaar hebben al laten weten dat aantal te hoog te vinden. Zij kiezen voor 250 vluchtelingen die er al van verzekerd zijn dat zij in Neder land mogen blijven. Het college vreest dat asielzoekers die deze zekerheid niet hebben, op zoek gaan naar onderduikadressen en in de illegaliteit verdwijnen. Vandaag nog hoopt de gemeen te bij het ministerie een gewillig oor te vinden voor deze wens. „Ons is in. elk geval verzekerd dat het een gesprek wordt waar in alles bespreekbaar is", zegt woordvoerder W. Issendonck van Wassenaar. Ofschoon nog nauwelijks ge ïnformeerd, vragen ook ver scheidene raadsleden zich af of het ministerie niet te hoog inzet met de opvang van duizend asielzoekers. A. de Vries (D66): „Ik ken de panden een beetje. Ze lenen zich niet echt voor zo veel mensen. Je moet ze na tuurlijk ook fatsoenlijk kunnen huisvesten." CDA'er P. Vreug- denhil deelt die mening. Beiden benadrukken het voorstel 'wel sympathiek te vinden'. Ook J. Vos (WD) zegt 'niet nee' tegen de plannen. „Het past in de ideeën asielzoekers te huisvesten in kantoorpanden. Ik zie daar wel wat in." Vos vindt dat het overigens t wordt dat de regering 'een et beleid' uitstippelt. „Er wordt steeds weer geroepen dat al maar tijdelijk is. Maar dat is r tuurlijk volksverlakkerij. Ook de toekomst moeten wij zorg voor de opvang." PvdA-raads J. Hupkes heeft ook met komst van grote aantallen asi zoekers geen moeite. „Wij pl ten al twee jaar voor extra voi zieningen voor vluchteling En wanneer er sprake is van e noodsituatie, moet je ook om thodoxe maatregelen durv nemen." B en W gaan er nog alt vanuit dat na 1 april aan de c vang in het voormalige pa van het ministerie van VRC weer een eind komt. Tegen i tijd moet op die plek de bo beginnen van een nieuw ond komen van de Koninklijke N rechaussee. A. Schulp en K. Aalbers aan een tafel in de te kleine bibliotheek aan de Homeruslaan. dat ouderen beter bij de boeken kunnen. Verder kan de CD-col- lectie worden uitgebreid en er een oplossing komen voor de rijen bij de uitleenbalies", zegt het hoofd van de bibliotheek A. Schulp. Het bestuur kan in een grote „Dat soort ontwikkelingen zijn gebouw ook denken aan nieuwe nu bij ons bij voorbaat afgesne- initiatieven die in andere biblio- den", aldus Schulp. theken al lang zijn doorgevoerd. Tentoonstellingen, videover huur, rondleidingen, lezingen en ruimere openingstijden. Als het aan bestuur ligt komt er een geheel nieuw pand in het centrum van Oegstgeest, nabij foto jan holvast Lange Voort of Lijtweg. „Vooral voor mensen uit Haaswijk ligt het gebouw nu ver weg. Het aantal leden zou dan stijgen", meent Schulp „En dat zou weer een positief effect hebben op de bibliotheek." voorschoten Ambtenaren af van hoofdpijn wassenaar De inrichting van het monumentale Wassenaarse raadhuis De Paauw wordt vernieuwd. De overgordijnen, vitrage, tafelkleden en stoelbekleding zijn versleten en nodig aan vervan ging toe. Sinds de ingebruikname van De Paauw als raadhuis in 1925 is aan de inrichting van de 'raadszaal vrijwel niets meer ge daan. Ook het gemeentekantoor aan de Johan de Wittstraat krijgt een aantal nieuwe meubels. Er zijn ook lamellen nodig, omdat de ambtenaren hoofdpijn krijgen van het zonlicht op de beeldschermen. Met de opknapbeurt van het interieur van zo wel gemeentekantoor als raadhuis is een bedrag gemoeid van bijna twee ton. Jeugdcircus Atleta treedt op warmond Het Warmondse jeugcircus Atleta treedt zaterdag 30 oktober op in sportzaal De Klimop achter Huize Liduina in War mond. Alle ouderen uit Warmond zijn welkom samen met hun kleinkinderen. De toegang is gratis. In het voorprogramma ge ven leden van de gymclub voor ouderen en jongeren samen een demonstratie. Het programma begint om 14.30 uur. zoeterwoude brenda fillipo De Eendenkooi in Zoeterwoude bestaat vijftien jaar. Allerlei ver enigingen verzorgen van 30 ok tober tot en met 20 november dertien verschillende activitei ten. Op het programma staan onder meer een tienkamp, twee koffieconcerten, een sportin- stuif en een rommelmarkt. Het doel is tweeledig. Allereerst wil De Eendenkooi Zoeterwou- denaars een feestelijk program ma aanbieden. Daarnaast kun nen verenigingen hun kunsten en activiteiten aan een breder publiek presenteren. Op zater dag 6 november is er vanaf 12.00 een grote sportinstuif. „De Leidse basketbalvereniging Luba is er ook. In Zoeterwoude heeft de vereniging wel een af deling voor volwassenen, maar niet voor de jeugd. Misschien kan daar nu verandering in worden gebracht," aldus stich tingssecretaris L. Bloem. Verder hoopt Bloem dat de activiteiten ervoor zullen zorgen dat buurtbewoners De Eenden kooi met andere ogen gaan be kijken. „De Eendenkooi heeft best een hoge drempel. Veel mensen komen niet verder dan het postkantoor. Die weten niet dat je ook rustig kunt binnenlo pen voor een kop koffie of om een potje te biljarten. Op dit moment is er een schilderijen expositie. De Eendenkooi is een multi-functioneel gebouw voor de hele wijk en dat mag best eens worden benadrukt", meent Bloem. Op zaterdag 30 oktober wordt in de sporthal om 19.00 uur een tienkamp gehouden. Zondag morgen verzorgen het jonge renkoor van de Meerburger kerk en leerlingen van de mu ziekschool vanaf 11.45 uur een koffieconcert. Bij beide activi teiten is de toegang gratis. Alle andere activiteiten worden op genomen in de agenda van deze krant. De gemeente Voorschoten ver dient vijf tot zeven miljoen gul den aan de verkoop van haar kabelnet. Volgende maand moet duidelijk worden met wel ke van de twee aspirant-kopers (KMR en Casema) Voorschoten in zee gaat. Hoewel het geld nog niet binnen is, hebben de Voor- schotense PvdA- en CDA-fractie al ideeën zat om het aan uit te geven. Dat bleek gisteren tijdens de algemene beschouwingen op de begroting voor 1994. De partij en stelden voor voor om in elk geval een deel van de opbrengst te gebruiken voor een rigoureu ze aanpak van het dorpscen trum, restauratie van de dorps toren en de Laurentiuskerk, en het verhogen van de verkeers veiligheid. De PvdA-fractie wil het geld verder gebruiken voor de aanleg van fietspaden, het laten rijden leiderdorp roy klopper Het Leiderdorpse containerbe- drijf Vliko krijgt geen boete on danks dat het nog altijd veront reinigd water loost op naburige sloten. Het Hoogheemraad schap van Rijnland is ervan overtuigd dat het bedrijf er alles aan doet zo snel mogelijk een zuiveringsinstallatie aan te leg gen. „Vliko is voor de levering van materialen afhankelijk van derden, het zou onredelijk zijn de firma nu het vel over de oren te halen terwijl sprake is van overmacht", aldus een woord voerdervan het hoogheemraad schap. Vliko denkt dat in de loop van november de installatie is aan gelegd. Het bedrijf moet voort aan lozen op de Oude Rijn, zo dat de leidingen onder de Acht- hovenerweg dienen te worden doorgetrokken. Afgelopen zo mer dreigde het hoogheem raadschap met boetes als niet snel een zuiveringsinstallatie zou verrijzen. Metingen wezen uit dat het door de firma in slo ten gespuide water metalen be vat. Vliko beloofde beterschap en zou alles voor midden oktober in orde brengen. Het hoog heemraadschap beschouwde dit ook als uiterste datum en dreigde met boetes voor iedere dag na 15 oktober dat Vliko nog geen zuiveringsapparatuur heeft. Nu de firma heeft duide lijk gemaakt zo snel mogelijk aan de eisen te willen voldoen, is de dreiging van een boete af gewend. ili i i *'-i J", Kln In elke keukenshowroom doel u wel ideetjes op. maar alleen bij ons krijgt u een I D., een Individueel DÉsign Een compleet keukenvoorstel dal in alle opzichten rekening houdt mei uw persoonlijke wensen en omstandig- GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Openingstijden: Alphen a/d Rijn ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. tel. 01720-22100 vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. in het ruim 180 pagina's dikke SieMatic keukemdeeenboek, dat voor u klaar ligt V Lielsl een SieMatic individueel Design van een bus door Starrenburg en voor uitbreiding van buurt huis Vlietwijk. Wethouder F. ten Have (fi nanciën) vindt het nog wat vroeg om de opbrengst van de CAI in gedachten nu al uit te ge ven. „Maar het idee om het geld te gebruiken voor een kwali teitsimpuls voor het centrum, dat zal ik zeker in gedachten houden", sprak de wethouder. De raadsleden constateerden met tevredenheid dat de meeste punten uit het collegeprogram ma '90-'94 ook daadwerkelijk zijn uitgevoerd. De CDA-fractie en GroenLinks-raadslid S. Har laar betreuren wel dat er nog steeds geen ombudscommissie in het leven is geroepen, waar Voorschotense burgers terecht kunnen met klachten, ideeën en vragen. De WD en GroenLinks ma ken zich zorgen over het nog al tijd ontbreken van milieupark jes. D66 en GroenLinks zijn bo vendien verbolgen over het feit dat er nog geen retourwinkels en werkplaatsen voor herge bruik van allerlei materialen in Voorschoten zijn. „Het KCA-de- pot - ondanks dat er al jaren geld voor gereserveerd staat - is er nog niet. Milieuparkjes, twee jaar geleden aangekondigd als een zeer binnenkort te star proef, niets van gezien", alt GroenLinks-raadslid Harlaar. Volgens wethouder J. van Poel (openbare werken) kc het college volgende maa met een voorstel voor een g( KCA-depot. Ook komt er gens hem binnen afzienb tijd meer duidelijkheid o milieuparkjes. Harlaar vindt overigens dai van een goed milieubeleid o het algemeen weinig is terec gekomen. Het opruimen i vervuilde grond laat volgi hem veel te lang op zich wa ten. Ook zei Harlaar het vreei te vinden dat in de nieuwbot wijk Starrenburg geen voor; ningen als winkels, buurthui! school zijn gepland. „Het best kunnen dat over een jaa vijftien het nummer 'Ik ven me zo in Starrenburg 2' fur maakt in de regionale hit! ten." Wethouder F. ten H wees Harlaar er op dat Starr burg wel degelijk mogelijk den heeft voor voorziening „Ik zou het op zichzelf ook toejuichen als er in Starrenb een school zou komen. He alleen een lastig traject. W kijk, er zijn net twee scholen geheven, en je zit met de richtingsnorm." voorschoten De gemeente Voorschoten gaat in de eerste week van november een groot aantal zieke bomen kappen en ver vangen door nieuwe exem plaren. Het gaat om iepen, lijsterbessen, eiken, esdoorns en populieren op verschillen de plekken in het dorp. De iepziekte blijft Voor schoten zodanig teisteren, dat de iep geleidelijk aan ui het dorpsbeeld verdwijnt. Z< worden aan de Essenlaan ei de Rouboslaan in totaal vie van deze bomen wegge haald. De enige plek in Voor schoten waar nog veel iepei staan is de Piet Heynlaan. Di jaar zijn al vijftien besmetti iepen gerooid. Vorig jaar leg den in totaal twaalf iepen he loodje.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16