Groenoord zoekt jiieuwe architect 'Na die tv-show durft niemand z'n jas meer aan' Leiden Regio Huisbaas moet badcellen weghalen ShopFopper CLIP&PAPER leiden wim koevoet leidse bonthandelaar gebukt onder terreur van activisten len studentikoze types die de Leidse bonthandelaar S. Egmond (79) eind vorige week dé les kwamen lezen over die renleed droegen zelf leren schoenen. „Had dat beest geen pijn dan", vroeg hij nog. „Maar discussiëren had bij deze heren geen enkele zin." Het gesprek kreeg een onheilspellende er ding na de mededeling duo dat als Van Egmond zijn bonthandel voortzet, woning en winkel aan de Bree- slraat niets heel blijft. In de da- werd het dreigement n al gedeeltelijk waargemaakt met idejstinkbommen, ingegooide 11 en bekladding met verf. Het is niet de eerste keer dat in Egmond aanvaringen heeft met activisten die zich tegen de bonthandel keren. De laatste twee jaar heeft hij echter Tjteéns last van gehad. Er zijn ■t\ iteeds minder anti-bont-cam- jagnes en bovendien zijn de icherpe randjes er een beetje af. De gekelderde omzet trekt zelfs »veer wat aan - de bonthandel het algemeen lijkt uit het jepste dal omhoog te zijn ge pen - en steeds meer men- ;en durven zich met bontkle- Jing aan op straat te begeven. „Het begon natuurlijk met die zeehondjes. Er moest en zou jen verbod op de afschot ko men. Nu komt men daarop te rug. De consequenties blijken enorm. In Afrika heeft het ver bod op de tijgerjacht mensenle vens gekost en het verbod op de invoer van zeehonden gaat vol ledig ten koste van de eskimo's. Wist u dat een zeehond per dag z'n eigen gewicht aan vis opeet? En waarvan leven eskimo's? Juist ja: van zeehondenbont en Van Egmond, al sinds 1935 actief in de bonthandel, denkt dat hij de terreur van de laatste dagen te danken heeft aan de vele publicaties in alle kranten over een mode-evenement van Frank Govers, waarbij veel bont werd geshowd. „Dat is het spanningsveld waarbinnen we opereren, aan de ene kant zijn we gebaat bij belangstelling voor onze produkten, aan de andere kant trekken we er de aandacht mee van figuren die we liever kwijt dan rijk zijn." Om dezelfde reden twijfelt hij aanvankelijk over zijn mede werking aan dit artikel. „Hoe leuk het stuk over m'n bedrijf ook is, het zal angst zaaien. Echt, zo werkt het. Sinds Goovers' show durft niemand meer z'n bontjas aan." De tegenstanders spelen han dig in op de 'psyche van de bontdrager' en veroorzaken krantenpublicaties. Hij herin nert aan de verhalen over een vrouw op de Amsterdamse Kal- verstraat, die van haar bontjas werd ontdaan. Vervolgens werd de jas en plein publique in stuk ken gesneden. Van Egmond weet heel zeker dat alles in scè ne is gezet. „Bont snijd je niet zo gemakkelijk aan stukken, het was nylon." Hoewel Van Egmond de jong ste niet meer is en de terreur van de laatste dagen hem niet in de koude kleren is gaan zit ten, maakt hij een nuchtere in druk. Dat blijkt schijn. „Ik mag dan dement noch emotioneel overkomen, nadat die ruiten ka pot waren gegooid en ik de stukken beton in m'n slaapka mer aantrof, heb ik drie kwar tier zitten grienen." „De pest in m'n lijf, die ik wel degelijk voel, komt voor een be langrijk deel voort uit een ge voel van machteloosheid. Ik heb al een bewakingsdienst over de vloer gehad en met de politie diepgravend gepraat over het nut van een stil alarm maar een ruit ingooien, duurt hoogstens drie seconden. Tegen de tijd dat ik hulp krijg, zitten ze al op de Lammenschansweg. En stel dat de politie die twee gasten pakt, ze hoeven alleen maar te ont kennen om weer vrij te komen. Het is zo moeilijk te bewijzen." Van Egmond denkt niet dat zijn kwelgeesten deel uitmaken van een grotere organisatie. Bonthandelaar Van Egmond wordt de laatste weken geïntimideerd door anti-bont-activisten. „Dit waren enkelingen die geen flikker hadden te doen. Hoewel ze redelijk welbespraakt waren, viel er toch niet met ze te pra ten. Ze zijn van het slag dat het niet kan uitstaan als een ander in een mooie dure auto rijdt of er piekfijn bijloopt in stijlvolle kleding. Als je niet net zo'n Pipo-broek draagt als zij. deug je niet." Het anti-bontcomité, memo reert hij, is opgegaan in het World Life Fund en toen prins Bernhard daar nog voorzitter van was, is afgesproken dat be- FOTO LOEK ZUYDERDUIN schermde diersoorten met rust zouden worden gelaten. Van Egmond beweert dat hij zich houdt aan die overeenkomst. „Ik gebruik alleen bont van die ren die zijn geslacht voor het vlees. Net als bij een koe, inder daad." den haag/noordwuk [)e Stichting Kaskoherstel en -Ondethoud Groenoord i SKOG) gaat op zoek naar een nieuwe architect die de re- lovatie van de wijk kan voortzetten. Dat is noodzakelijk geworden omdat de huidige architect, H. Stol, het project eeft opgegeven. Stol en SKOG konden het niet eens worden over het honorarium. Bovendien vond Stol dat lij onvoldoende medewerking kreeg van de bewoners. Die knapten vaak liever zelf hun huizen op. maar dan blijft er toch nog een behoorlijk bedrag over. Bij de bewoners die bereid zijn om met SKOG in zee te gaan bestond ongerustheid over de uitstel van het project. Zij vrezen dat de subsidies straks zullen wegvallen. J. Beemer van de Stichting Welzijn, die het project ondersteunt, stelde ech ter ernaar te zullen streven dat binnen een maand een andere architect, desnoods een bouw kundige van de gemeente, aan de slag gaat. „In de tussentijd staat het bewoners vrij alvast noodzakelijke reparaties te ver richten, waarvoor ze dan 40 ijdëris een bewo'nersvergade- ing gisteravond~bTëek dat veel jewoners nog wel degelijk be- angstelling hebben voor een jemeenschappelijke renovatie. Jet probleem is echter dat de 7.i;igenaren van minimaal vijf >6.2woningen in een blok moeten neewerken en dat er altijd wel zijn die een renovatie n zitten. Niet in de laatste plaats vanwege de kos- Een gemeenschappelijke re- onovatie kost al snel 40.000 gul- Oden per woning, waarvan 60 procent wordt gesubsidieerd, procent subsidie kunnen krij gen. Later kunnen ze dan als nog inhaken bij het cascoherstel met 60 procent subsidie." Verplicht Bewoners die niet bereid zijn om noodzakelijk onderhoud te (laten) verrichten zullen mid dels een aanschrijving worden verplicht dat alsnog te doen. In de eerste twee 'renovatieblok- ken' (Jan Lievensstraat, Han senstraat), waar omstreeks 25 woningen zijn gerenoveerd, zijn de resterende eigenaren inmid dels na een aanschrijving van de gemeente aan de slag ge gaan. In het derde blok (Jan Lie vensstraat, Groenoordstraat) moet de renovatie nog op gang komen en over het vierde blok (Groenoordstraat, Hansen straat, Metzustraat) wordt nog gepraat. Duidelijk is dat in de Pasteurstraat en de Van Mieris straat weinig belangstelling voor het cascoherstel bestaat, vaak omdat woningen daar al flink zijn opgeknapt. Eigenaar H. Vliet Vlieland moet acht badcellen uit zijn pand aan de Quarles van Uffordstraat in Noordwijk verwijderen. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Vliet Vlieland was daar in beroep gegaan tegen de aan schrijving van de gemeente Noordwijk de acht illegaal ge bouwde badkamers weer uit te breken. Volgens de gemeente zijn de badcellen gebouwd in strijd met een eerder afgegeven bouwvergunning voor een ver groting van het pand. De bad- voorzieningen maken volgens de gemeente duidelijk dat het pand gebruikt gaat worden als pension of hotel. Dat is in strijd met het bestemmingsplan, waarin op het pand de bestem ming wonen rust. Volgens Vliet Vlieland is de bouw niet in strijd met het bestemmingsplan om dat hij zelf in het pand gaat wo nen. Wel wil hij dan in het hoogseizoen af en toen een ka mer verhuren. Volgens Vliet Vlieland' een heel gebruikelijk fenomeen in Noordwijk. Maar volgens de gemeente is de con centratie van pensions en hotels op de Quarles van Uffordstraat al hoog. Een verdere toename is dan ook niet wenselijk. De afde ling rechtspraak van de Raad van State kon zich daar in vin den en wees het beroep af. Brand breekt uit na inbraak SASSENHEIM De gisteren door brand ver woeste Aardewerkfabriek Velsen bv in Sassenheim is eerder in de nacht bezocht door inbrekers. Onderzoek van de technische recherche wees dat uit. De poli tie sluit niet uit dat de brand is aangestoken, hoewel bewijzen nog ontbreken. De brand is achter in het bedrijf uitgebro ken, terwijl de inbrekers aan de voorzijde de toegangsdeur tot het kantoor hebben geprobeerd in te trappen. De PTT streeft naar meer klantvriendelijkheid. Dat is goed te merken in het vernieuwe postkantoor aan de Schipholweg, waar de gepanserde balies plaats hebben gemaakt voor open balies. Ook is er van alles te koop. Het is even wennen. De klanten komen nog wat onwennig binnen in de grote hal die er na de ver bouwing van het postkantoor aan de Schiphol weg is ontstaan. Het loketperso- neel staat open en bloot achter de balies, een heel verschil met gepantserde cabines van ruim een maand geleden. Ie kan de PTT-medewerkers, die te genwoordig zijn gekleed in hun nieuwe vlotte bedrijfskleding, blauw met een rode verticale baan (net zoals Ajax) zowaar aanraken. Halverwege de hal nummertje worden ge trokken dat op den duur op een elektronisch bord oplicht. En dan ben je dus aan de beurt, net zoals bij de warme bakker en kan je tot aan de balie opruk- iken. In de hal is van alles te koop. Er staan rekken met wenskaarten en ook is een kleine kantoor boekhandel ingericht. Verder is een speelhoekje ingericht voor de kinderen. De wachtenden kunnen plaatsnemen op geper foreerde ijzeren bankjes, maar )ver het algemeen is de wacht- ajd niet lang. De doorstroming □t er aardig in en het kantoor aan de Schipholweg wordt lang niet zo druk bezocht als bijvoor beeld de vestiging aan de Bree- straat. Een oudere dame loopt wat ver ward rond, omdat ze niet be grijpt waar ze moet zijn. Een an dere klant legt haar geduldig de werking van de nummertjesau tomaat uit. Een wachtende vrouw vindt dat het kantoor er op vooruit gegaan is, maar maakt zich zorgen over het per- )neel. „Ze zitten er wel onvrij nu. Dat lijkt me lastig. En wat kunnen ze nu tegen overvallers doen?". Het is een vraag die vrij vaak wordt gesteld aan de me dewerkers. „Voor overvallers valt hier niets te halen", zegt Jan Kluivers, die helemaal links ach ter de balie zit. „We hebben hier gepantserde kasautomaten die afgepast geld afgeven. Meer dan een paar gulden buit zit er niet in. En dieven weten dat, die be kijken tevoren al of er ergens geld te halen valt." Jan IGuivers en zijn collega Theo van den Nieuwendijk zijn zeer tevreden over de nieuwe opzet van het postkantoor. „Je hebt een veel directer contact met de klanten. Het is leuker om zo te werken. Ik werk hier 12 jaar, en dit is echt een verbetering", zegt Van den Nieuwendijk. Ook de klanten lijken na het aarzelende begin snel te wen nen aan de open balies, die bij banken allang gemeengoed zijn. Een olijke bezoeker vraagt bij een medewerkster eerst om een biefstukje en daarna om enkele honderden guldens. „Daar kun je aardig wat biefstukjes voor kopen, maar niet hier", geeft ze terug. Het is de bedoeling dat in 1997 alle postkantoren op de nieuwe manier zijn opgezet. De service aan de klant zal steeds verder worden uitgebreid en verbeterd. Kwaad Elco Brinkman besloot in april af te zien van de bouw van een extra verdieping op zijn huis in de Merenwijk. Na een hoop ge krakeel met zijn buren, die vreesden dat de etage het uit- NSTITUUT B RAADSLIEDEN Mevrouw Haas heeft al een aantal jaren een deeltijd baan in de kinder opvang. De socia le dienst vult haar inkomsten aan met een bij-1 standsuitkering tot de norm voor een eenouderge zin. Mevrouw Haas gaf op haar werkbriefjes aan de sociale dienst steeds door dat haar inkomsten bekend waren. Dat had ze zo af gesproken met haar bijstands- maatschappelijk werkster. Deze controleerde dan periodiek bij de werkgever wat de inkomsten precies waren geweest. Vervolgens werd de uitkering zono dig aangepast. Maar in maart 1993 werd me vrouw Haas opge schrikt door een brief van de socia le dienst, dat ze in 1992 500- te veel aan bijstand had ontvan gen. „U hebt onjuiste of onvol ledige inlichtingen verstrekt. Daarom moest ze het te veel ontvangen bedrag terugbetalen. Dat moest bovendien bruto ge beuren, dus inclusief belasting en premies die de sociale dienst intussen aan de Belastingdienst had afgedragen. Al met al moest ze 675,- terugbetalen, terwijl ze 500- had ontvangen! En dat terwijl ze zich precies aan de gemaakte afspraken had ge houden: niets geen onjuiste of onvolledige inlichtingen. Wetswijziging In augustus 1992 zijn de regels over terugvordering van te veel ontvangen bijstand ingrijpend veranderd, tegelijk met de nieu we regels voor verhaal op on derhoudsplichtigen, die zo veel stof hebben doen opwaaien. Zo kan de sociale dienst nu ook te veel of ten onrechte ontvangen bijstand terugvorderen als zij zelf een fout heeft gemaakt, als u redelijkerwijs had kunnen be grijpen dat u te veel ontving. Een belangrijke wijziging is verder dat de bijstand 'bruto' moet worden terugbetaald. Al leen als de te veel ontvangen bijstand nog in hetzelfde jaar wordt terugbetaald kan volstaan worden met terugbetaling van het netto bedrag. Vindt terugbe taling na afloop van het jaar van ontvangst plaats dan wordt de schuld 'gebruteerd'. Zo zal een schuld uit 1993 die in 1994 of later wordt betaald met onge veer 35 procent worden ver hoogd. Alleen in bijzondere gevallen blijft de vordering ook na het jaar van ontstaan beperkt tot het netto teveel ontvangen be- Jeugdige fietser overleden sassenheim» Een 12-jarig jonge tje uit Voorhout is gisteren over leden aan de gevolgen van een ongeluk, dat de dag daarvoor plaatshad. Rond vijf uur reed hij vanaf de Oosthoutlaan in Sas senheim de Rijksstraatweg op. Een 29-jarige automobiliste uit Warmond kon de jongen niet meer ontwijken. De jongen is naar het AZL gebracht. Te veel ontvangen bijstand terugbetalen drag. U kunt dan bijvoor beeld denken aan de situatie dat u uw in komsten tijdig en correct op geeft. maar de sociale dienst Schuld We hebben een poging gedaan vrouw Haas te bereiken dat ze de te veel ont vangen bij stand op netto basis kon te rugbetalen. De afspraak dat ze kon volstaan met de opgave 'inkomsten be kend'. werd niet door de sociale dienst ontkend. Maar de dienst vond wel dat me vrouw Haas had kunnen voorkomen dat een schuld ont stond. Ze had haar salarisverhoging zelf meteen kunnen doorgeven. U kunt problemen voorkomen door de sociale dienst zo snel mogelijk schriftelijk in te lichten over wijzigingen in uw (inko menssituatie. Als er toch een schuld ontstaat, kunt u probe ren deze zo veel mogelijk in hetzelfde jaar nog af te lossen. Lukt dat allemaal niet, dan kunt u mogelijk later geld van de be lastingdienst terugkrijgen. Als u namelijk op bruto basis terug betaalt. is het hele terugbetaal de bedrag 'negatief inkomen'. U kunt daarvan een opgave vra gen aan de sociale dienst. U kunt vervolgens een T—biljet in dienen. Tevoren kunt u door een deskundige laten bereke nen of dat zin heeft. Kantonrechter Hel kan natuurlijk ook zijn dat u het niet eens bent met het feit dat u moet terugbetalen of dat u vindt dat u alleen het netto be drag zou hoeven terugbetalen. Dan moet u de sociale dienst daarover een gemotiveerde brief schrijven. U kunt tevoren het best een deskundige raad plegen. Als de dienst haar standpunt handhaaft en u ook, dan zal de sociale dienst zich tot de kantonrechter moeten wen den. U hoeft dan dus niet alvast mee te werken aan inhouding van een aflosbedrag op uw uit kering. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV Leiden, tel. 167700; mr. Mom, mr. H.P. Lohmann, mr. W. Weer- nekers. Open spreekuur op maandag van 11 tot 12 uur en op donderdag van 18.30 tot 20 uur; op dinsdag- en woensdag morgen op afspraak. zicht van omwonenden aan de Damastroos zou bederven en zonlicht zou wegnemen. De toekomstig premier wordt nog kwaad als hij aan de affaire terugdenkt. Dat blijkt uit een in terview, dat is opgenomen in het deze week verschenen boek 'Elco Brinkman'. Beweerde de prominente tóde- naar destijds dat zijn lastige bu ren hem van de bouw deden af zien (ondanks een door de ge meenteraad verstrekte bouw vergunning), nu zegt Brinkman dat een 'actiegroep van niet- omwonenden' zijn plan dwars boomde. Deze actiegroep wilde de bouwvergunning laten schorsen door de Raad van Sta te. 'Ik wilde al die heisa niet, ik heb de procedure gestopt', zegt deCDA-politicus. Een groot deel van de Leidse ge meenteraad vond destijds dat Brinkman teh onrechte een 'snelle behandeling' kreeg. De 'bekende Nederlander' had vol gens hen net als ieder ander de gewone lange procedure moe ten volgen. De raadsleden he kelden de 'positieve discrimina tie' van B en W. Brinkman vindt juist dat hij soms wordt achter gesteld: 'Hoge bomen vangen veel wind. Het is net of je soms niet dezelfde rechten hebt als iedere andere gewone burger en dat gewone dingen zo worden uitvergroot.'(ES) De geheimzinnige borden die in de fietserstunnel van het spoor wegviaduct hangen blijken on derdeel uit te maken van de kunstmanifestatie Contrapunt Zomerdepressie. Deze kunstzin nige actie, georganiseerd door Onno Schilstra, Peter Willemse en Joyce Gruiter van Galerie Stelling was bedoeld als genees middel voor de zomerdepressie. Deprimerende plekken in Lei den zijn voorzien van kunst, om deze plaatsen wat op te vrolij ken of in elk geval te markeren. Het gaat dan om enge straatjes, -s, begraafplaatsen en dergelijke. Er zijn zelfs zelfs nachtelijke tochten langs de op deze manier van kunst voorzie ne plaatsen georganiseerd. Een bekend voorbeeld: de plus en de min op het trafohuisje aan de Witte Singel van kunstenaar Rob van 't Zelfde. Wat de achtergrond is van de borden met de tekst 'Ligplaats MS Fortune' of 'Ligplaats MS Hope' lijkt nu duidelijk: ze bren gen wat licht in de duisternis van de vervallen fietserstunnel, een anker van hoop of fortuin i vast te houden. ijea VRIJE TIJD Training De Kamer van Koophandel geeft in december een training 'effectief leiding geven', in sa menwerking met het instituut voor het midden- en kleinbe drijf. Voor informatie: tel. 250500. Aquarium De Leidse Aquarium- en Terra riumvereniging (lATV) organi seert op zaterdag 30 oktober een open dag. in het kader van de landelijke aquariumdag. in het K en G-gebouw aan de De Rijpstraat 29. De dag staat in het teken van het milieu en ook het Wereldnatuurfonds. Green peace en het Reptielenhuis wer ken mee. De gehele dag zijn er video- en diavoorstellingen te zien over onder meer het tro pisch regenwoud. Belangstel lenden kunnen van 10-170 uur terecht. hoogteverstelling Dikke rugleuning Zithoogte en -diept. Jiepte traploos instelbaar Dubbele, geremde zwenkwielen Armlcggers fl 8 .-/set. ppers' zijn aktie-artikelen van Clip Paper, een landelijke keten van Kantoorsupers voor een Superkantoor1 Bel de dichtstbiizijnde vestiging voor toezending van de aktuele aktiekrant 'Laagste prijsgarantie ^urt. OnOOTHAMOCl WO*. Koopavond en zaterdag open g4l Rotterdam Tel 010-262 1027 Hanzeweg 11 Gouda Tel 01820-723 88 De Hemmen 23 Drachten Tel 05120-421 21 n Loman Leefmans

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15