Opheffen portvrijdom kost kerken drie miljoen gulden 'Woorden kunnen werken als dolksteken' Kerk Samenleving Kerken en humanisten bezorgd over veralgemenisering zorginstellingen Oud-Katholieke Kerk presenteert kerkboek V(WC&lmLLww iêIIe Prima herfstweer DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 BUITENLAND KORT Vertraging De besprekingen tussen het Vaticaan en Israël over het aangaan van diplomatieke betrekkingen hebben ver traging opgelopen. Het leek er juist op dat beide partij en volledige overeenstem ming hadden bereikt. Een vergadering van de Vati- caans-Israëlische commis sie die vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld. Volgens kringen in het Vati caan verschillen beide par tijen met elkaar van mening de i de t de ar sterk maakt. komstige betrekkingen. Is raël wil dat het een ambas sadeur bij het Vaticaan kan benoemen en dat de Heili ge Stoel een nuntius in de joodse staat benoemt. Het Vaticaan wil op een lager niveau beginnen. Leonardo Boff De Braziliaanse bevrijdings theoloog Leonardo Boff re kent in zijn nieuwe boek 'Ecologie en spiritualiteit' af met het kapitalisme en de Rooms-Katholieke Kerk. I Iet kapitalisme wordt door Boff, die in juli vorig jaar uit de orde der franciscanen trad en het priesterambt neerlegde, omschreven als een systeem 'dat voor het kapitaal en niet voor de ar beider is geschapen'. Ook biedt het ambt geen oplos sing voor de ecologische en sociale problemen van de moderne samenleving. De kerk valt naar zijn mening te verwijten dal zij zich ver stopt achter conservatieve leningen en zich niet voor den haag anpStaten op zoveel mogelijk te bevorderen dat alle nieuwe voorzieningen op het terrein van oude ren- en gezondsheidszorg van algemene signa tuur zijn. De motie suggereert dat christelijke en humanistische instellingen minder democratisch zijn dan tehuizen op algemene grondslag. De kerkelijke en humanistische organisaties menen dat de tegenstanders van identiteitsge bonden instellingen uitgaan van een verouderd verzuilingsdenken. Uit onwetendheid met de werkwijze en doelstelling van deze instellingen denken zij kennelijk dat die alleen leden van hun eigen doelgroep accepteren. Kerkelijke en humanistische organisaties zijn be zorgd over de neiging op landelijk en provinciaal niveau om identiteitsgebonden instellingen in de zorgsector het werk te bemoeilijken. Deze organi saties zijn legitiem en waardevol en dienen het al gemeen belang, onderstrepen zij in een brief aan Provinciale Staten van Zeeland. De aanleiding voor de brief is de motie die de Staten eind mei hebben aangenomen met alleen de stemmen van de confessionele partijen tegen. Deze motie draagt het College van Gedeputeerde De Oud-Katholieke Kerk neemt komende zaterdag een nieuw kerkboek in gebruik. Het boek van 1120 pagina's vervangt het kerkboek van 1960, dat in onbruik was ge raakt. Het boek, waaraan ruim 10 jaar is gewerkt, omvat naast algemene missen en missen voor bijzondere gelegenheden teksten voor inzegeningen, wijdingen en andere plechtig heden. Bovendien zijn voor het eerst alle psalmen opgeno men, voorzien van een grego riaanse melodie. De kerk, die zich in de acht tiende eeuw afscheidde van de Rooms-Katholieke Kerk en on geveer 6400 leden telt, presen teert komende zaterdag ook een nieuw lectionarium. Volkslied Het volkslied van het Vati caan heeft na 124 jaar een tekst. Het lied 'O Roma felix' (O gelukkig Rome) in de taal van de kerk, het La tijn, herinnert aan de dood van St. Petrus en jubelt over de paus als 'rots in de gol ven'. 'beschermer van de vrede' en 'baken in de duis ternis'. Het volkslied werd in 1869 gecomponeerd door de Franse componist Charles Gounod. Het werd met Pasen dat jaar op het St. Pietersplein voor het eerst uitgevoerd als hulde blijk aan paus Pius IX, die toen vijftig jaar priester was. De gelovigen waren zo onder de indruk dat het lied drie keer moest worden herhaald. In het Heilige Jaar 1950 werd de melodie tot officieel volkslied van Vati caanstad verheven. De compositie kreeg echter nooit een officieel goedge keurde tekst. De enkele po gingen daartoe werden door het Vaticaan onge schikt bevonden. Bisschop van Derry Bisschop Edward Daly van Derry in Noord-Ierland heeft zijn aftreden aange kondigd. Daly (59) kreeg in februari een hersenbloe ding en heeft op doktersad vies paus Johannes Paulus II om ontslag gevraagd. De bisschop, die het bisdom sinds 1974 heeft geleid, heeft grote bekendheid ge kregen door zijn herhaald aandringen op een geweld loze oplossing van het con flict in Noord-Ierland. Hij werd een symbool van de vrede, toen hij in 1972 op 'Bloedige Zondag' een witte zakdoek omhoog hield, ter wijl hij de mensen hielp die door Britse militairen wa ren neergeschoten. Daly was een tegenstander van de IRA en paramilitaire or ganisaties. maar behoorde tegelijkertijd tot de leiders van de campagne om de 'Birmingham Six' - zes Ie ren die tot levenslang wa ren veroordeeld - vrij te krijgen. De kerken verwachten volgend jaar drie miljoen gulden extra te moeten uitgeven als gevolg van de afschaffing van de portvrijdom per 1 januari 1994. De Nederlandse Hervormde Kerk denkt 1,9 miljoen gulden aan verzend kosten te moeten besteden. In de Rooms-Katholieke Kerk wordt de schade op 1 miljoen gulden geraamd. De klei nere kerken hebben op de begroting voor volgend jaar een bedrag van enige tienduizenden guldens aan ver zendkosten gereserveerd. den haag anpdienaren van de godsdienst' voor haar rekening nam. Dit was bedoeld als compensatie van de door de overheid in be slag genomen goederen bij het begin van de Hervorming. In 1984 kwam door een wet een einde aan deze regeling: de overheid kocht de 'zilveren koorde' af door de kerken 250 miljoen gulden over te maken. De kerken, die de onderhande- De afschaffing van de portvrij dom is een gevolg van de ver breking van de 'zilveren koor de', de financiële steun van de overheid aan de kerken. De Grondwet van 1815, die een einde maakte aan de bevoor rechte positie van de Hervorm de Kerk, legde vast dat de over heid de bezoldiging van de 'be lingen met de overheid waren begonnen met een eis van 800 miljoen gulden, mochten dat geld uitsluitend gebruiken voor verbetering van de pensioen voorzieningen van de pastores. In de wet werd bovendien ge regeld dat een einde zou komen aan de portvrijdom, die kerken het recht gaf hun interne post ongefrankeerd op de bus te doen. Om de kerken niet direct voor hoge onkosten te plaatsen, stond de overheid hun toe dat zij hun post nog tien jaar via een 'tijdelijke frankeerregeling' gratis mochten versturen. De portvrijdom gold alleen voor kerken die voor 1815 be stonden. 'Jonge' kerken als de Gereformeerde Kerken in Ne derland (1892) en de Gerefor meerde Gemeenten in Neder land (1954) hebben altijd post zegels geplakt of zich van de frankeermachine bediend. De Hervormde Kerk heeft zich terdege op de nieuwe situ atie voorbereid. Alle raden en andere organen is een reeks aanbevelingen gestuurd om de hoeveelheid post terug te drin gen. De economen van de ze ven rooms-katholieke bisdom men breken zich al meer dan een jaar het hoofd over de ge volgen van de afschaffing van de portvrijdom, zegt econoom mr. J.M.C. Klok van het aarts bisdom Utrecht. Zij hebben be sloten gezamenlijk apparatuur, zoals frankeermachines, aan te schaffen en zich eveneens be zonnen op efficiency- en bezui nigingsmaatregelen om de stroom post terug te brengen. BEROEPINGSWERK (SoW): R.C.E. Lafeber te Appelscha; (verbeterd bericht) te Kootwijk-Koot- wijkerbroek: J. Flikweert te Nieuw- poort; te Kerkenveld-Alteveer P. Bar- derveld (BW Oudhoornse kerk); G.H Baudet te Apeldoorn. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Yerseke: J.F. Ezinga te Gospel Huis Party De Nieuw Leven Evangelie Ge meenschap in Alphen aan den Rijn organiseert komende zater dagavond een 'Gospel Huis Par ty' in de kelder van Galjoen 41. Het gratis toegankelijke evene ment begint om 20.30 uur. Op het programma staat onder meer een optreden van de 'Ses sion Band'. De party is met na me bedoeld om jonge mensen in de leeftijd tussen de 15 en 25 jaar in contact te brengen met het evangelie. Het gevecht om een gebaar van de Bond tegen het Vloeken veenendaal gpd De vraag wordt hem zo vaak ge steld: helpt het nou? En keer op keer moet doctorandus Rijk van de Poll het antwoord schuldig blijven. Al sinds 1917 vecht de Bond tegen het Vloeken tegen het misbruik van Gods Naam. ,,Of sindsdien minder wordt ge vloekt, weet ijc niet." Soms worden bescheiden succesjes geboekt. Zoals laatst, toen de bond bij Philips met gunstig resultaat protesteerde tegen het gebruik van de tenn 'getverderrie' in een recla mespot. En op het bondskan- toor werd een paar weken gele den blij verrast opgekeken bij het openen van een brief, waar in een meisje bekende dat ze op het punt stond het missen van de trein te omlijsten met i krachtterm. „Maar, schreef ze, toen ik jullie affiche zag, heb ik het niet gedaan." Kijk, zegt Van de Poll (45 jaar, drs. in de theologie), dat soort triomfen maakt het waard de strijd tegen overtreding van het Derde Gebod te blijven strijden. Per jaar gaat bij de bond 600.000 gulden om. Bijna de helft daarvan wordt bijeenge bracht door 15.000 donateurs. De rest is afkomstig van spon sors, kerken en (lagere) overhe den. Steeds meer gemeenten en provincies haken echter af. Vaak gedwongen door bezuini gingen. Meestal gaat om sym bolische bijdragen. Maar de bond hecht daar zeer aan. „Wij beschouwen die subsidies als een morele steun in de rug om dat daarmee de sympathie voor ons werk tot uitdrukking wordt gebracht." De landelijke overheid is op alle terreinen van de samenle ving bezig richting te geven, verduidelijkt Van de Poll. „Ze probeert het vandalisme te be strijden, de drugsproblemen, de Eén van de bekendste affiches van de Bond tegen het Vloeken. alcoholverslaving, het fysieke geweld. Daaraan wordt allemaal verschrikkelijk veel geld uitge geven. Maar wij vinden dat ook het verbale geweld bestreden moet worden. Want ook dat richt schade aan: woorden kun nen werken als dolksteken." Wanneer begint u vermanend met de vinger te zwaaien? „Ik denk dat de meeste men sen verschillend denken over wat nu precies vloeken is. Voor de bond zijn dat alle woorden en uitdrukkingen waarin de naam van God wordt misbruikt of waarin Bijbelse woorden tot een karikatuur worden ge maakt." Gut, cho, potdorie en jeetje: ze behoren allemaal tot de bastaardvloeken. „En wij als bond zeggen: ook die kun je be ter vermijden." De Bond geeft per jaar onge veer 300.000 gulden aan propa gandamateriaal uit. Bierviltjes ('Wie vloekt gooit zijn eigen gla zen in'), stickers ('Verboden te vloeken; art. 3 wetboek v.d. 10 Geboden'), en natuurlijk: de af fiches met de papegaai ('Vloe ken is aangeleerd! Word geen naprater!'). „Of er minder wordt gevloekt, weet ik niet", zegt Van de Poll. Maar een paar jaar geleden is door een studente van de Evan gelische School voor de Journa listiek een onderzoekje gedaan; ze ondervroeg een aantal men sen op het station in Amers foort. Daar kwamen getallen uit die ons toch wel bemoedigen. Vijftien procent van de onder vraagden zei dat ze door onze affiches minder zijn gaan vloe ken. En veertig procent noemde ons werk zinvol." Mee JE\6EJVEZPEfZZte viispéüK. door Jan Krul COLOFON Uitgave van Dagbladuitgever Damiate DIRECTIE: B.M. Essenberg, J. de Vries, C Arnold (adi). HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, I Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR: Telefoon 071-356356. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) l.-vrij van 8.30-17.00 uur 19610 per per kwartaal (post) pef jaar^d 82.85 119.50 321.65 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/mvnj: 18.00-19.30 uur, zat 10 00-12 00 uur. HET WEER Herfst in Nederland. Deze tijd van het jaar wordt vaak in verband ge bracht met stormweer, striemende regenvlagen en gure dagen, waarop men zich liefst zo weinig mogelijk op straat waagt. De laatste tijd heeft het najaar zich duidelijk van zijn rustige kant laten zien en na een lange periode met veel neer slag in september en de eerste helft van oktober zijn de akkers en weilanden eindelijk een beetje aan het opdrogen. De afgelopen dagen stroomde een onafzienbare reeks wolkenvelden van de Noordzee naar het zuidën. Deze statocu- mulus-bewolking is berucht om zijn hardnekkigheid. Op een hoogte van 800 tot 1500 meter is een relatief warme lucht laag aanwezig, waartegen opstij gende, vochtige lucht van de Noordzee 'zijn hoofd stoot'. De zon heeft het daar knap moeilijk mee. Het enige wat helpt in zo'n sitatie is een andere windrichting en dat is nu juist wat er vandaag gebeurt. De naar oost geruimde wind voert drogere lucht aan, probeert de wo ken op te lossen of drijft ze terug naar zee, waarna Nederland uit di sombere wolkenmoeras geraakt. Uiteindelijk gaat de zon het winnc en met een beetje geluk beleven we vanaf morgen een paar gouder oktoberdagen bij een aangename middagtemperatuur van 12 a 13- graden. In de heldere en koudere nachten kan er wel mist ontstaan die in de ochtenduren weer ver dwijnt. Opvallend is het wel dat d eerste echte herfststorm nog steeds moet komen. Daar ziet hel de eerste vijf dagen zeker niet nai uit. Depressies van enige allure zien we pas ergens op de rand vai de weerkaart. Het bekende Azore hoog is al enige tijd naar het noor den verschoven, juist tot boven oj ze breedtegraad, terwijl de deprei sieroutes naar de poolstreken zijr verlegd. Hierdoor blijft het voorlo pig rustig en in het algemeen pri ma herfstweer; een mooie gelegei heid om van de kleurrijke verandi ringen in de natuur te gaan genie ten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met wijdag. Denemarken: Rustig en droog weer met afwisselend wolkenvelden en vooral morgen perioden met zon. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur onge veer 10 graden, morgen Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral 's middags hier en daar zon. Vrijwel overal droog. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Eerst nog wolkenvelden, geleidelijk meer zon en vooral morgen flinke zon nige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur uiteenlo pend van 8 graden in de Ardennen tot ongeveer 11 langs de Belgische kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral morgen flink wat z Nachts iets toenemende mistkansen. Middagtemperatuur tussen de 8 en 12 graden, in Auvergne oplopend tot 16 Portugal en Madeira: Portugal: Af en toe zon en vooral in het binnenland van tijd tot tijd regen of een bui. Aan de kusten vandaag nog tamelijk zonnig. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 17 graden rond Porto tot 20 graden in de Algarve. Madeira: Steeds meer bewolking en vooral morgen be wolkt weer met nogal wat regen. Maxi mumtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag meest bewolkt en voor al in de oostelijke helft op veel plaatsen van tijd tot tijd buiige regen en mogelijk slag. Morgen van het westen uit opkla ringen en droog maar langs de oostkust nog wel kans op een bui. Morgen war mer met in de noordelijke helft maxima rond de 17 graden, langs de Costa's en in Andalusië maxima tussen de 19 en 23 graden. Canarische Eilanden: Toene mende bewolking en vooral morgen en kele regen- of onweersbuien. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 24 gra den, morgen wat lager. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en perioden met zon. Later op de morgen langs de westkust kans op een bui. Warmer met middag- temperaturen bij zee van 23 bij Tanger tot 27 bij Agadir. Tunesië: In het noor den af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Naar het zuiden toe droog en vrij veel zon. Maxima aan zee rond 24 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijke bewolking en beide dagen kans op een flinke regen-of o Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden en midden droog en flink wat zon. In het zuiden half tot zwaar bewolkt en met name op Sicilië en in Calabrië soms forse regen- of on- Middagtemperatuur in het d 15 graden, bij Rome on- i op Sicilië circa 23 graden. Sardinië: Veranderlijk be- op Sardinië k Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 Zon-1 07.29 Zon onder 17 16.29 Maanonder06 i Katwijk Hoog water 02.28 14.42 Laag water 10.49 23.46 Weerrapporten 27 oktober 19 uur: Corsica wol kt en vooral fikse regen- of de 20 graden. Maxin i iets LasPalmas zwaar bew. Griekenland en Kreta: Griekenland: Perioden met zon en bijna overal droog. Vooral op de zuidelijke ei landen nog veel zon. Middagtemperatu- ren uiteenlopend van 17 graden in het noorden tot 23 graden plaatselijk in het zuiden. Kreta: Droog en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust naast zon ook geregeld wolkenvelden. Langs de zuidwestkust kans op een regen- of onweersbui, elders droog. Maxima van 17 graden rond de Dardanellen tot te gen de 25 aan de zuidkust. Cyprus: En kele wolkenvelden, ook af en toe zon. Kans op een regen- of onweersbui. Koe ler met een middagtemperatuur van on geveer 24 graden. Duitsland: Rustig weer met zowel zon als wolken velden en vrijwel overal droog. Plaatse lijk mist. In de loop van morgen wat meer zon. Middagtemperatuur meest tusse^n de 8 en .12 graden Zwitserland: Droog weer met in de bergen flink wat zon. In de dalen kans op wolkenvelden en mist. Middagtemperaturen van 9 gra den m het noorden tot circa 15 graden in Tessin en Wallis. Temperatuur op 2000 meter ruim boven nul. AY£T /.T^/V Ot/ev£ AlOf> MAAE /-//V tvé&KT STSEIX" J/J ££M TUKJE KtAS? BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14