Leiden Wethouder kraakt actie Schone Stad umvéi Stadspartijen maken ruzie om de naam Leiden is niet viezer dan andere Nederlandse steden Oud-VVD-raadslid stapt over naar CD DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 971 13 De la Mar: Meer geld helpt niet Milieuwethouder H. de la Mar (GroenLinks) heeft nooit geloofd dat de actie 'Schone Stad' veel zou uitrichten. „Ik heb 1989 al afstand genomen van de actie. Het was bom barie om te zeggen dat je met een extra veegwagentje de stad schoon kunt krijgen." leiden aap rietveld De drie partijen die tot voor kort van plan waren samen de Stadspartij Leiden te vormen, hebben ruzie. Leefbaar Leiden, uit de fusiepartij gestapt na on enigheid over het programma, heeft zich bij het centraal stem bureau laten inschrijven als I Stadspartij Leiden. J. de Coo van de 'andere' stadspartij, die wordt gevormd door het vroe gere Leiden Weer Gezellig en de Groenen, heeft bij de Raad van State bezwaar aangetekend te gen die actie. ,,Dit is buitenge woon vervelend", zegt De Coo. Leefbaar Leiden stapte in au gustus uit de stadspartij in op richting. Voorzitter A. Abcouwer kon zich niet vinden in het con cept-programma dat was opge steld. ,,Daar stonden dingen in waar je je als partij belachelijk mee maakt: een vliegverbod bo ven Leiden, annexatie van de regiogemeenten. Allerlei gekke extremiteiten." De andere twee - Leiden Weer Gezellig en de Groenen - presenteerden onlangs, onder de naam Stadspartij Leiden, hun verkiezingsprogramma. Maar een paar dagen later hoorde De Coo tot zijn schrik, dat zich al een Stadspartij Lei den had ingeschreven voor de verkiezingen. Leefbaar Leiden had zijn naam veranderd. ,,Ze hebben onze naam gepikt", zegt De Coo. „Dit is heel flauw." Volgens Abcouwer is er maar één partij die aanspraak kan maken op de naam Stadspartij en dat is zijn Leefbaar Leiden. „Wij hebben ons als eerste on der die naam ingeschreven. En voor de kieswet is het simpel: wie het eerst komt, het eerst maalt. Gaan die anderen naar de Raad van State? Nou, ze doen maar wat ze niet laten kunnen." leiden erna straatsma De actie 'Schone Stad' werd vijf jaar geleden met groot vertoon aangekondigd door de toenma lige wethouders F. Kuijers (VVD/reiniging) en M. van der Molen (PvdA/ruimtelijke orde ning). Sindsdien is jaarlijks twee ton beschikbaar voor extra acti viteiten van de reinigingsdienst. De bestrijding van hondepoep, graffiti en onkruid waren speer punten in de actie. leiden Wethouder H. Koek (cultuur) ontvangt woensdag 3 november het eerste exemplaar van Cul tuur Compact 93/94 uit handen van burgemeester C. Goekoop. Met de uitreiking is een lustrum bereikt. Vijf jaar geleden begon kartograaf A. Laken met de uit gifte van de Cultuur Compact. Die bestaat dit jaar weer uit een plattegrondje van Leiden en een De huidige milieuwethouder De la Mar zei gisteravond dat er 'geen simpele oplossingen' te bedenken zijn om Leiden snel een stuk schoner te krijgen. Hij deed dat in reactie op de teleur stelling van fracties over de tot nu toe behaalde resultaten, tij dens een vergadering van de raadscommissie milieuzaken. Zij hopen dat de gemeente als nog kans ziet om de stad scho ner te maken. „Het is niet zo dat je het pro- Wethouder krijgt Cultuur Compact cultuurgids. Goekoop geeft de initiatiefnemers in het voor woord een compliment. Hij ziet een tweede lustrum met ver trouwen tegemoet. „Het blijkt dat dit is aangesla gen. En dat is in een tijd waarin periodieke uitgaven vaak het bleem kunt oplossen door meer geld uit te trekken", aldus De la Mar. „Er is een mentaliteitsver andering voor nodig om de stad schoner te krijgen." Iedereen klaagt over troep op straat, maar het zijn de Leidenaars zélf die deze situatie veroorzaken. „Maar ik zie vooralsnog geen omslag in het denken komen. „Ik denk eerder dat het nog er ger wordt." De la Mar herhaalde daarmee wat zijn voorganger Kuijers bij de atrt van de actie al zei: „Met alleen het opruimen van de rot zooi kom je er niet. Er is een mentaliteitsveranderingnodig." Mogelijkheden om honden bezitters te bekeuren die hun loodje moeten leggen toch een goede prestatie", meent de bur gemeester. „De gids heeft dan ook een prettige en handzame vorm gekregen en is volgestopt met informatie die iedereen goed kan gebruiken." Volgens een gemeentewoordvoerder is de populariteit van de Compact ongekend. Hij spreekt van een ware 'hausse': „Er is enorm veel vraag naar, ze gaan als warme broodjes over de toonbank." huisdier laten 'fout-poepen' zijn er nauwelijks. Tot nu toe is er geen enkele bon uitgeschreven. De reiniging heeft er de contro leurs niet voor en de politie leiden. Hij staat niet te trappelen om (opnieuw) de gemeenteraad in te gaan. In z'n eentje begint hij er zeker niet aan. Maar een functie in het bestuur om de Leidse afdeling van de Centrum Democraten 'met raad en daad' bij te staan, beschouwt hij als zijn burgerplicht. MA. Laken heeft inmiddels een gesprek met M. Giessen, statenlid en voorzitter van de CD-kring Leiden, achter de rug. De partij is druk bezig een re gionaal kader op te bouwen om op 2 maart bij de verkiezingen in Leiden en de regio goed voor de dag te komen. Namen van kandidaat-raadsleden worden echter angstvallig geheim ge houden. Giessen wil geen aan tallen noemen of namen van mensen bekend maken die voor de CD aan de slag willen. Laken werd enkele maanden geleden lid van de CD maar heeft nog geen definitieve be slissing genomen op welke wij ze hij actief wil worden binnen de partij. Giessen: „Er is nog geen sprake van een officiële aanmelding maar het is best mogelijk dat hij uiteindelijk wel op de lijst komt te staan. We hebben namelijk een paar be sprekingen over dit onderwerp gehad met de heer Laken. Maar die zijn nog niet afgerond." Vol gens Laken is er slechts een be spreking geweest. „Op verzoek van de partij, kort nadat ik me had aangemeld. Ik vond dat heel netjes." Laken is volgens Giessen een van de mensen 'die te kennen hebben gegeven belangstelling te hebben'. „Het kringbestuur zelf beslist overigens niet over de lijst. De lijst wordt eerst voorgelegd aan de adviescom missie en dan moeten de leden er overstemmen." Laken, de laatste maanden veelvuldig in de publiciteit in verband met conflicten op zijn recreatiepark, maakte van '85 tot '86 deel uit van de fractie van de WD in de gemeente raad. Wegens gezondheidsrede- Verlies Het bestuur van het Rijnland ziekenhuis hoopt dat de overheid voorde jaarwisseling maatregelen neemt om het verlies aan arbeids plaatsen te beperken. vindt deze overtredingen niet belangrijk genoeg om er achter aan te gaan. De la mar: „Als je opgeleid bent op de politie school en je moet daarna achter nen moest hij de politiek vaar wel zeggen. Inmiddels is hij geen lid meer van de WD. Hij beschouwt zichzelf als echte li beraal die bij de huidige WD niets meer te zoeken heeft. „De WD verloedert. Het gaat ze om het baantje, daarvoor worden alle principes aan de kant ge zet." Zelf zegt hij ook niet te we ten hoeveel Leidenaars zich voor een raadslidmaatschap hebben aangemeld bij de CD 'want ik heb niet zoveel contact met Leidenaars'. Giessen: „Het is in Leiden voor ons nooit gemakkelijk ge weest om een kieslijst te bepa len. We hebben op dit moment dan ook vertraging opgelopen. Ik vermoed dat we pas eind no vember onze lijst bekend kun nen maken." Volgens de laatste opiniepeiling haalt de CD zeker een zetel in de Leidse gemeen teraad. Zwembad A —j Alphen aan den Rijn I krijgt naar alle waarschijnlijkheid in 1997 een gloednieuw zwembad aan de Van Foreestlaan. poepende honden aan is dat waarschijnlijk niet zo leuk. Daar kan ik me wel iets bij voorstel len." Zelfverdediging voor vrouwen met handicap LEIDEN Voor vrouwen met een lichame lijke handicap wil het Leids Volkshuis beginnen met een cursus zelfverdediging. Doel van de cursus is het vergroten van zelfvertrouwen en het in zicht krijgen in eigen kracht. Het kan gaan om bijvoor beeld vrouwen in een rolstoel of spastische vrouwen, alsook VTouwen met reuma of een spierziekte. Op donderdagmid dag 18 november (16.15-18.15 uur) is er een vrijblijvende in troductieles. Opgave Leids Volkshuis, Apothekerskdijk 33a, Leiden. 071-149180. Bij een deelname van mini maal 8 cursisten begint de cur sus op 27 januari. Tien lessen gaan 70 gulden kosten. Bibliotheek 'Mors' verkoopt boeken Het filiaal van de Openbare Bibliotheek aan de Robijnstraat in het Morskwartier verkoopt tot en met 15 november afgeschreven boe ken. De verkoop heeft plaats tijdens de openingsuren. Die zijn op maandag, woensdag- en vrijdag (13.30-16.30 uur), maandag- en vrijdag (18.30-20.30 uur) en woensdag (9.30-11.30 uur). leiden De nieuwe Haagsche Schouwbrug komt er aanmerkelijk speelser uit te zien dan de oude brug die vorig voorjaar werd verwijderd. De nieuwe brug is dan ook ontworpen door de man die de vormge ving van de (omstreden) Zijlpoortbrug voor zijn rekening nam, Maarten Struijs van het architectenbureau van gemeentewerken Rotterdam. Het zijn vooral de gebogen balanspriemen de bovenste armen van de ophaalbrug die de brug een wat frivool karakter ge ven. Een andere wijziging is dat de klep de andere kant opdraait. De brug gaat open in de richting van de Stevenshof. Ten slotte is het oude ophaalbruggetje voor voetgan gers en fietsers verdwenen. Het college van B en W stelde deze week ruim zeven miljoen gulden beschikbaar voorde nieuwe brug. Het is de bedoeling dat deze begin '95 in gebruik kan worden genomen. FOTO HENK BOUWMAN BEDB0DEMS Wat bedden betreft gaan we tot de bodem van ons kunnen Daar is uw nachtrust het beste mee gediend Houdt u van topkomfort? Dan hebben we een computergestuurde bed bodem (latten bodem) voor u. Met afstandsbediening' En u kunt er ook het licht mee dimmen En het broodrooster mee aanzetten Maar natuurlijk kan 't ook eenvoudiger Laat u maar eens adviseren door een Dormael nachtrust specialist ■x, laapkamers Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Beverwijk RotterdamutrechtVeenendaai«Zeist Zwolle •SPECIALISTEN IN NACHTRUST# chef gert visser, 071 -356430, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 Vrouw gooit weer ruit in leiden Voor de tweede keer in twee maanden heeft een 59-jari- ge Leidse gisteravond de ruit van een huis aan de Herenstraat ingegooid. Rond acht uur gooide zij een raam op de eerste etage aan diggelen. De 38-jarige bewoner van het huis rende naar bui ten en hield de vrouw vast tot de politie kwam. De vrouw kon geen enkel motief geven voor de vernieling. Op 28 augustus werd zij ook al opgepakt, nadat zij een ruit van hetzelfde huis had ingegooid. Ook toen kon zij geen verklaring geven voor haar daad. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan bestaat er geen relatie tussen de vrouw en de bewoner van het huis. Politie vist inbreker uit de struiken leiden Na een speurtocht in de Componistenbuurt heeft de po litie vanmorgen vroeg een 36-jarige man aangehouden, die ver dacht werd van een poging tot inbraak bij een pizzeria aan het Wagnerplein. De man heeft bekend. Om kwart over vijf kreeg de politie een melding, dat zich op het plein een man verdacht op hield. Toen agenten een man die aan het opgegeven signale ment voldeed wilden aanspreken ging hij er op de fiets vandoor. Op het Lisztpad gooide hij zijn fiets neer en rende het donker in. Na een zoekactie in de buurt werd hij gevonden in de struiken. Scheermessendief gepakt leiden Een 25-jarige Alphenaar is gistermiddag bij V D aan de Aalmarkt op heterdaad betrapt toen hij voor 122 gulden aan scheermesjes wilde meenemen. De man werd door een beveili gingsbeambte in de kraag gevat. Tijdens het verhoor door de po litie gaf hij een valse naam op, wat hem op een tweede proces verbaal kwam kwam te staan. Auto buurman in brand leiden» Een 32-jarige vrouw uit Delft kreeg gisteren de schrik van haar leven, toen op de Zoeterwoudsesingel het stuurhuis van haar auto in brand vloog. De vrouw griste het sleuteltje uit het contactslot en stapte uit. Het brandje werd geblust door een passerende automobilist. De Delftse had de auto van haar buur man geleend om een dagje op bezoek te gaan bij haar zus in Lei den. leiden erna straatsma Leiden is niet viezer dan andere Nederlandse steden. „Als je genoegen neemt met een zes doen wij het niet slecht", zegt de directrice van de gemeentelijke dienst milieu beheer. Ze is somber over de mogelijkheden om de stad een schoner aanzien te geven. „Als overheid kunnen we het niet alleen." De gemeente heeft in vijf jaar tijd weinig kun nen doen aan de overlast van graffiti, honden poep en zwerfvuil op straat. Dat blijkt uit een onlangs gehouden onderzoek naar de resultaten van de actie 'Schone Stad'. Van Gorsel meent dat de 'enige echte oplos sing van het probleem' van de Leidenaars zelf moet komen. „Mensen moeten die verantwoor delijkheid voor hun omgeving nemen. Dat zou mij heel wat waard zijn." Doen Leidenaars zelf niets om de rommel op straat te beperken dan zal het uiterlijk van de stad nooit een 'acht' krijgen. Want geld voor in tensievere schoonmaakacties van de gemeente is er niet. De reinigingsdienst moet juist bezui nigen. Van Gorsel is teleurgesteld over de resultaten van de actie Schone Stad. „Ach, we hebben wel iets bereikt hoor. De Haarlemmerstraat ziet er beter uit dan drie jaar geleden. De graffiti is iets gedaald, maar volstrekt onvoldoende. Ik ben somber. Maar anderen zeggen: als we niets had den gedaan, was het nu veel erger geweest. Maar we hebben die 100.000 gulden nog steeds nodig, dus ik denk dat we opnieuw met de win keliers moeten praten over een bijdrage in de kosten." Poepgrijper „De hussen (hondenuitlaatstroken, red.) helpen in enige mate. En er komen er 14 bij in de bin nenstad. Maar of dat nou echt helpt... Een 'poepgrijper' willen we niet. De overheid hoeft niet overal achteraan te lopen, de rommel van anderen op te ruimen. Zo hebben we overwo gen de stiptheidsacties van enige tijd geleden te handhaven. Rotterdam doet dat hè. Huisvuil dat niet goed wordt aangeleverd wordt niet meege nomen. Maar dat werkt even, daarna verwatert het weer." Over de invoering van straffen op overtredin gen heeft Van Gorsel haar twijfels. De controle kost bovendien veel tijd en geld. „We hebben medewerkers die op bepaalde dagen op hon denpoep letten. Nou, het is wel eens voorgeko men dat ze dagenlang bezig waren zonder ie mand op een overtreding te betrappen." „Ik weet niet of we daar verder in moeten gaan, of dat wel werkt. In Amerika wel. Als je daar papier op straat gooit kun je een boete van 1000 dollar krijgen." De actie 'Schone Stad' heeft er niet toe geleid dat de mentaliteit van de burgers is veranderd. fOTO< I DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13