tv Het eigen gezicht van Rioja-wijn Bokbier Smaak Max Havelaar- chocolade Munt voor verrassende combinaties DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 i« -il REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEV, MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding ZUURKOOLGOELASJ (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN AMANDELGRIESMEELPAP Bak 200 gram in blokjes gesneden hamlap pen in 20 gram (dieet)marg/boter bruin. Voeg 1 blik gepelde tomaten, 1 kleingesne den paprika, 1 eetlepel tomatenpuree, 1 laurierblad, 1 mespunt kummel, papri kapoeder, peper en zout toe en stoof dit 45 minuten op een zacht vuur. Voeg na 30 mi nuten 400 gram losgehaalde en ldeingesne- den zuurkool toe. Roer voor het serveren 1 dl yoghurt door de zuurkool. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalo rieën, 27 g eiwit, 15 g vet, 10 g koolhydra ten. HALVE GRAPEFRUIT PAPRIKA MET RAVIOLI (zie onderstaand recept) PAKSOI STOKBROOD Snijdt van 2 paprika's een kapje en verwij der de zaadlijsten en de pitjes. Verdeel 1 klein blik ravioli over de paprikahelften. Strooi er geraspte oude kaas over en zet de paprikahelften 15 minuten in een pan met een laagje kokend water. Per persoon: 1700 kilojoules, 400 kilocalo rieën, 24 g eiwit, 12 g vet, 54 g koolhydra ten. DUITSE BIEFSTUK DOPERWTEN MET WORTELEN EN MAÏS PATATES FRITES UIT DE OVEN KOFFIE MET ABRIKOZENCAKEJE (zie onderstaand recept) Splits 1 ei. Klop het eiwit met 1 zakje vanil lesuiker stijf. Warm de oven voor op 180 graden Celsius. Roer 25 gram (dieet)marg/boter met 3 eetlepels suiker schuimig. Voeg onder goed roeren 50 gram kwark en de eierdooier toe. Zeef 50 gram zelfrijzend bakmeel en roer het er door. Spatel het eiwit er voorzichtig door. Verdeel de massa over 6 papieren cakevormpjes (caises). Leg op elk cakeje een halve abri koos (uit blik). Zet ze op een bakblik en bak de cakejes 20 minuten midden in de oven. Per persoon: 450 kilojoules, 110 kilocalo rieën, 3 g eiwitten, 4 g vet, 14 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor tweeperso nen. LIEVELINGSRECEPT Tortelini uit de oven Bij BRA VAN LITH UIT KATWIJK komt dit gerecht vaak op tafel want de familie is er dol op. Nodig:250 gram tor telini; 2 teentjes knof look; 2 eetlepels mar garine; 400 gram courgettes; 3 eieren; 75 gram ontbijtspek; 150 gram geraspte kaas; half bekertje room of melk, zout, peper, oregano, roos- marijn. De tortelini in zout water 20 minuten koken. Knoflook- teentjes uitpersen en fruiten in de bo ter. Courgettes rasp en en bij de knof look voegen en 10 minuten meebak- ken. Dan de kruiden toevoegen. In een beboterde schaal eerst de courgette- moes doen, daarop het kleingesneden ont bijtspek en de helft van de kaas. Tenslotte de gekookte en uitgelekte tortelini. Bieren met room kloppen en over de massa gieten, de rest van de kaas er over strooien. Peper uit de molen er over en het geheel 20 minuten in een op 200 graden celsius voor verwarmde oven zetten. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Dam ia te Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadepubon van f25,- toegezonden. l Op het gebied van eten en drin ken heeft ieder seizoen zo zijn gen specialiteiten. Veelal tradi ties die zowel door de prod neen i ten als door de media in ere worden gehouden. En uiteraard niet in de laatste plaats, doordt j consument zelf. Een aardig voorbeeld is bokbier een seizoensbier dat jaarlijks rond deze tijd van het jaar op A markt verschijnt. Het is een ex tra zwaar bier, herkenbaar aan de donkere kleur en de zeer aro, t matische smaak. Door deskun-. f digen ook wel omschreven als vol en mild. Opvallend is het smaakverschil tussen de diversot bokbieren die in de handel zijn Bokbier is een laag gegist bier waarbij extra gerst bij de mou ten wordt gebruikt. Vervolgens wordt de mout lichtgecarameW seerd; daardoor krijgt 'bok'zijn dieprode kleuren stevige j schuimkraag. Bokbier, zo vernam ik van een van de vertegenwoordigers, is een afstamming van het Duitse Einbecker-bier. Einbeck, een stad niet ver van Hannover, wa al in de 13de eeuw een welva rende brouwersstad. Oude hui zen in de binnenstad herinner& nog aan deze periode. Met nam de hoge deuren waar de vaten doorheen gereden konden wor den en de ruime kelders waar het bier kon rijpen. Dat de Einbeckse brouwers des tijds overeen echte handelsgees beschikten, blijkt wel uit het feii dat het bier naar allerlei steden in Duitsland werd uitgevoerd. En als we degescliiedenisboekei mogen geloven dan dankt het Einbecks bier zijn populariteit aan een hertog van Brunswijk die in het huwelijk trad met eet dame van zuidduitse adel. Als bruidsschat nam hij een aanrol vaten bier mee naar het brui loftsfeest in Miinchen. Vervol gens raakte men daar zo onder de indruk van dit speciale bier dat men besloot om het zelf te gaan brouwen. Uiteraard met behulp van een bierbrouwer ui Einbeck. Door het dialect van d Beierse bevolking verbasterde Einbeck tot Ocinbock, wat later eenvoudig Bockbier werd ge noemd. Zeker weten doen we liet na- - tuurlijk nooit, want aan de an dere kant zijn de etiketten van bokbier zoals wij dat kennen bi na altijd voorzien van een bok. Men gaat er dan ook wel van ui dat dat weer te maken heeft nu de steenbok uit de dierenriem (22 december tot 20 januari). En volgens de Verenigde Bier brouwerijen Breda-Rotterdam BV is dat niet zo verwonderlijk. .Bokbier is vanwege zijn diep rode kleur en aroma nu een maal een typisch najaars- en winterbier", zo vertelde de woordvoerder. „En wat is er j mooier dan een fonkelend glas. bok, waarin de gloed van het kaarslicht, haardvuur of geteir perd licht valt. Dat verklaart misschien waar om de eerdergenoemde hertog van Brunswijk tijdens zijn brui loftzo graag bokbier wilde drill ken. Of de bruid er netzo van i genoot zullen we nooit weten. Daarover zwijgen de boeken. JOHNBEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Vragen staat vrij Het uw vragen over eten, drin ken of zaken die daar nauw ve band mee houden, John Beere en de andere medewerkers val de Smaakpagina, zullen alles ii het werk stellen om een ant woord te vinden. Vragen kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507. 2003 AP I laarlem t.a.v. de redactie SMAAK. Sprankelende primeurs alleen voor lokale markt De stichting Max Havelaar heeft, vijfjaar na de introductie van het Max Havelaar-keur- merk voor koffie - een garantie dat de kof- fïe-boeren een redelijke prijs voor hun pro- dukt krijgen -, de activiteiten uitgebreid naar de cacao. Sinds half oktober liggen chocolade-artikelen met het keurmerk van de stichting in een groot aantal winkels. De cacao- en chocoladefabrikanten die het keurmerk mogen voeren kopen de ca caobonen rechtstreeks bij de organisaties van kleine boeren in de Derde Wereld. Max Havelaar garandeert een prijs van 1595 US dollar per ton. Daarnaast krijgen de boeren de mogelijkheid tot voorfinanciering en worden er langlopende afspraken over aan kopen gemaakt. Kookgerei 1994 Het Kookgilde, de landelijke organisatie waarbij elf kookwinkels zijn aangesloten, heeft als kookgerei van het jaar 1994 de pannenserie Compact GLI van het Zwitser se merk Spring gekozen. De pannen kun nen op alle warmtebronnen worden ge bruikt, zijn gemakkelijk schoon te houden en springen er uit qua vormgeving. De elf prijzen voorts het gemakkelijke opbergsys teem (een se^ neemt net zoveel plaats in als een enkele pan) en wijzen op de mogelijk heid tot afgieten zonder hulpmiddelen. Het kookgerei, dat zo op tafel kan worden gezet, is geheel vervaardigd van het uit vijf lagen bestaande superwarmtegeleidende GLI- materiaal: de drievoudige aluminiumkern wordt omsloten door edelstaal. Daarnaast wordt gewezen op de praktische handgre pen, die alle vervangbaar zijn en de acces soires. Om de prijsklasse iets aan te duiden; een koekepan met een doorsnede van 24 centimeter komt op 169. Leerzaam en lekker Met het oog op de feestdagen de kookken- nis wat bijschaven en nieuwe ideetjes op doen? Dat kan op 3 maandagen bij restau rant Klein Bentveld. Daar geven Bas van Beuzekom en Nico Edens een ruime blik in de keuken en de gelegenheid zelf iets te maken. Op 15 november (9.00-15.00 uur) staan amuses (klein hapje vooraf) en voorgerech ten op het programma, op 22 november wordt aandacht besteed aan het dessert en friandises (bonbons e.a.) en het kerstdiner komt op 6 december aan de orde. De dag begint met een bezoek aan de ISPC in Bodegraven om inkopen te doen en daama gaan de cursisten zelf aan de slag. De bijeenkomst wordt afgelöten met een lunch. De eerste twee sessies kosten 160 p.p.; de kerstdinersessie 195. Meer infor matie: 023 - 240029. In het halfduister, maar met waarneembaar enthousias me beklimt Eusebio Santamaria Decedido het gammele laddertje, om uit de grote betonnen bak een kan vol klare wijn te kunnen scheppen. Op de ruwhouten tafel, in het midden van de gewelfde kelder, schuimt even later het geestrijk vocht in gulle limonadeglazen. Er wordt geproost op het welzijn van de buitenlandse bezoekers en op het succes van alweer een oogst. Al generaties lang maken de kleine boeren in de Rioja de wijn die snel gedronken moet worden. De bereiding gebeurt volgens een eeuwenoude me thode: maceracio'n carbonica, natuurlijke gisting vanuit de nog complete maar gekneusde druif. En de steeltjes schuimen lekker mee. Opspelend kool zuur bezorgt de piepjonge wijn een tintelend karakter; spranke lend, soepel en spontaan. Wie dat ontluikende leven zintuige- lijk wil waarnemen, moet naar Laguardia of een van de vele andere pittoreske middeleeuw se stadjes in het noordwesten van Spanje afreizen, want de primeurs zijn voor de lokale markt en worden niet geëxpor teerd. Altijd op dronk Er zijn vier kwaliteiten Rioja- wijn in Nederland te koop: de relatief jonge Rioja D.O., minder dan 1 jaar op fust; de Vino de Crianza, tenminste 12 maanden in het vat; de Reserve minimaal 3 jaar rij ping, waarvan 2 jaar op hout; de Gran Reserve minstens 2 jaar op vat en 3 jaar op fles. Vaak zijn de wijnen aanzien lijk ouder. Zo brengt Domecq Gran Reserves van 10 jaar oud op de markt. Door de rijping op fust zit er doorgaans geen bezinksel in de fles. Rioja-wijnen zijn eenmaal in de verkoop altijd op dronk. Strak pak De echte 'Rioja's' komen niet uit beschimmelde keldergewel ven. In de moderne bodega's spiegelen de vloeren. Constante kwaliteit en produktbeheersing verlangen een andere aanpak. Het proces wordt bewaakt door computers. Romantiek heeft plaats gemaakt voor doelmatig heid. De eigentijdse wijnboer draagt geen kiel en scheef ge trokken baret op het verweerde hoofd. Hij oogt, in zijn strak ge sneden driedelige pak, eerder als een geslaagde zakenman. Ray Ban-bril op de neus, Rolex om de pols. Voor de Nederland se journalisten zijn twee echte Domecqs uit Andalusië overge komen. De sherry-makers van huis uit, stelen ook. hier - in de wijnbouw - de show. Hun han delsmerk Marques de Arienzo is er een begrip. Bij blindproeve- rijen voeren ze al jaren het klas sement aan. De Domecqs heb ben in het hart van Alava, El- ciego, zo'n duizend voetbalvel den wijnstokken staan. De Rioja, veertigduizend hec tare groot, ligt in de luwte van twee enorme bergketens: aan de noordkant Sierra de Canta- brica, waar de wolken achter blijven steken zodat de zon on bekommerd haar zinderende werk kan doen, en in het zuiden het massief Sierra de la Deman- da, zodat de hete woestijnwind het gebied niet kan bereiken. Dwars door de vallei slingert de rivier de Ebro. Het landschap oogt als een lappendeken, vol kleine in cultuur gebrachte per celen. Weerbarstige grond, met veel gesteente. Kalk, rode ijzer houdende klei en gronden van kwartaire ulluviale oorspong. De ulitieme vinoloog moet de bodem in de smaak van de wijn kunnen terugvinden. Uitspuwen Voor het gezelschap de wijn gaarden betreedt, is er de rond- Hoewel er ook in de Nederland se natuur heel wat soorten van de muntfamilie voorkomen, ge bruiken we dit kruid nauwelijks. Toch is de munt al duizenden jaren een geliefd keukenkruid en gold het in het oude Rome zelfs als symbool voor gastvrij heid. Aan de plant werd boven dien grote geneeskrachtige wer king toegeschreven. Merkwaardig genoeg zijn vooral de Engelsen het kruid in de keu ken blijven gebruiken, maar proeven we het in de rest van Noordwest-Europa vrijwel nooit in gerechten. Rond de Middel landse Zee bestaan heel wat re cepten waarin munt wordt ver werkt en de keukens van de me diterrane islamitische landen kunnen er niet buiten. Uit de oude mythologie kennen we allerlei verhalen waarin munt een rol speelt. Zo kreeg het kruid ook zijn naam. Hades, de god van de onderwereld, werd verliefd op een fraaie nimf, Mentha. Persefone, de ja loerse vrouw van Hades, ging de nimf woedend te lijf, en het luk te de god niet haar te bescher men. Daarom veranderde hij Mentha in een heerlijk geurend kruid dat hij voor altijd zou be- schermen. Lam en schaap Voor gebruik in de keuken komt vooral kruizemunt in aanmer king. De soort wordt ook wel groene munt genoemd. Een en kel blaadje ervan is in staat om tamelijk saai smakende koolge- rechten tot iets heel bijzonders te maken. Lamsvlees, vooral als Munt bij oude Romeinen een te ken van gastvrijheid. het vet is, en ook schapevlees smaken heerlijk met munt. Zoals alle keukenkruiden is ook munt vers op zijn best. Als de blaadjes worden gedroogd, gaat veel van het frisse aroma verlo ren. Beter is het om in eigen tuin gekweekte muntblaadjes in te vriezen. Het kan met gerech ten worden meegekookt. Maar omdat het kruid niet goed com bineert met knoflook, houden de Fransen er niet van. Ook met andere kruiden combi neert munt minder goed, maar met sommige vruchten smaakt het uitstekend. Met sinaasappel of appel bijvoorbeeld. Nage rechten met vruchten of ijs wor den wel gegarneerd met een fris blaadje munt. Muntsoep Heel interessant is een recept voor muntsoep uit het zuidwes ten van Spanje, omdat er ook knoflook in wordt verwerkt. Kook 11. kippebouillon met 3 teentjes uitgeperst knoflook en 1 theel. kleingesneden muntong. 5 min. Belegde bodem van een la ge ovenschaal met sneden oud brood, strooi er flink wat klein gesneden munt over en leger een tweede laag brood bovenop. Schenk de kokende bouillon in de schaal en bestrooi het geheel met geraspte kaas. Zet de schaal onder de hete grill tot de kaas gesmolten is. De eigenzinnige Fransen hou den veel van drankjes die met pepermuntkruid zijn gemaakt: sirop de menthe is een zoete, sterk naar pepermunt smaken de en geurende limonadesiroop en crème de menthe is peper muntlikeur. Die verkoelende werking van de muntsmaak komen we even eens in Noord-Afrika tegen. Vooral Marokkanen zijn verzot op mierzoete muntthee, getrok ken van groene thee en verse groene muntblaadjes. Ze drin ken de thee kokendheet uit klei ne glazen. De Rioja-vallei, be schut door twee bergketens, ideaal voor wijnbouw. leiding door de bodega's, waar de wijn in tienduizenden eike- houten vaten op smaak komt. In de Rioja-streek liggen meer dan een miljoen vaten van elk 225 liter. De eerste gisting vindt plaats in enorme roestvrijstalen tanks, waar verwarmingsele menten de zomer kunstmatig verlengen. Na een video, volgt het echte werk: de proeverij. Dat gebeurt niet in de kroeg, maar in een smetteloos zaaltje. Op de lange formicatafel in een laboratori um staan de hoofdrolspelers in gelid opgesteld: flessen zonder etiket. De inhoud heeft een uit gesproken gezicht, weet de ge tuige deskundige. Een vróuw in een witte jas vult de glazen. De dag is nog jong, maar als de pa pillen zijn gekieteld moet het kostelijk vocht worden uitge spuugd in een glimmend meta len emmertje, dat speciaal voor dat doel naast elke stoel aan de tafel is bevestigd. De kennisma king met het produkt en niet het lessen van de dorst, staat op het programma. We noteren de karaktertrekken: uitgesproken rondborstig, veel neus, een na drukkelijke afdronk. En wat de smaak betreft zijn de trefwoor den: kruidnagels, vanille en ma honie. Maar, er mag niet teveel hout inzitten. De fustrijping bezorgt Rioja- wijn zo'n herkenbare smaak. Spanje telt 57 wijngebieden, maar Rioja laat zich niet evena ren. De Domecqs spreken zon der schroom over 's werelds beste wijnen. Traditie en kennis zijn de basis. Een wijnboer van vandaag is wetenschapper en artiest, zegt Domecq. Hij brengt zijn verhaal met smaak en over tuiging. En wie in de kroeg de pittige tapas van ansjovis, knof- lookworstjes, gevulde pepers of gestoofde paprika's met een Marques de Arienzo wegspoelt, voelt geen enkele behoefte om zo'n zelfbewust wijnboer tegen te spreken. Wat een kleur, wat een smaak, wat een neus... Natuurlijk is ook de Tempranil- lo-druif, die zich juist hier zo lekker voelt, in belangrijke mate verantwoordelijk voor het uit eindelijk resultaat. Het milde klimaat, de bijzondere bodem gesteldheid en de methode wijhbereiding dragen ook hun steentje bij. De wijnboeren zijn zó zuinig op hun produkt, dat een onafhankelijke Consejo Re- gulador in het leven is geroepen om streng en meedogenloos toezicht te houden op de nale ving van de voorschriften. Zo mag een Rioja pas een genum merd garantiezegel dragen, als de wijn een minimum aantal ja ren op het fust en in de fles heeft liggen rijpen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10