'Geen samenhang en toch een groep' Erna Sassen kan ook zingen Booker-prijs voor Ier Doyle Boeiend inzicht in werkwijze Van Hall Van Ostaijen geëerd met geslaagd literair variété Cultuur Kunst woensdag 27 oktober 1993 Haloween-weekeinde in Solution hillegomJongerencentrum Solution houdt een griezelig week eindje in het kader van Halovveen, het feest der geesten. Don derdag 28 oktober draait de film "Bram Stokers Dracula', vrijdag 29 oktober treedt de band 'Storm' op en op zaterdag is de weke lijkse disco-avond. De zaal is in een gigantisch griezeldecor om- Opnieuw kinderdag in de X leiden De 'X', de voormalige bioscoop aan de Haarlemmer straat is zaterdag 30 oktober een kinderparadijs. De kinderdag duurt van elf tot drie uur. Trommelen, schminken, knutselen en spelletjes behoren tot de mogelijkheden. En er is een heus kin dertheater: 'Lutiputi'. Ook zijn er pannekoeken en andere lekke re dingen te koop. Reserveren is trouwens aan te bevelen. Tele foon tussen 12 en 17 uur: 071-123568. Drie exposities op stapel regio Drie exposities worden binnenkort in deze regio ge opend: op 29 oktober die van Inez Kohier in het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode. Kohier maakt collages in acryl en be dient zich ook van gemengde technieken. De tentoonstelling is dagelijks van tien tot tien uur te bezichtigen en duurt t/m 8 de cember. Zondagmiddag wordt in galerie De Rode Cirkel aan de Zoeterwoudsesingel in Leiden de expositie met schilderijen van Ria Roelofs geopend. De expositie, die duurt tot 28 november is donderdags, zaterdags en zondags van een tot vijf uur te bezich tigen. Trudy Ydema exposeert haar schilderijen en aquarellen in het raadhuis van Zoeterwoude. Op 5 november wordt de ten toonstelling geopend. Percy Strother in Burcht leiden Zanger/gitarist Percy Strother behoort tot de nieuwe lichting artiesten binnen de bluestraditie. De Amerikaan is voor het eerst op tournee buiten de Verenigde Staten en doet van avond de Leidse Burcht aan. Zijn optreden begint daar om half tien. Percy Strother: blues in de Burcht. THEATER RECENSIE DICK VAN TEYLINGEN De gebroedes Flint spelen Music Hall Teksten: Paul van Ostaijen. Regie Wim Meuwissen. Kostuums: Maria van der Woude Decor Bert van derSluijs Gezien: 26/10, LAKTheater, Leiden. De enige reden die je zou kun nen bedenken om De Gebroe ders Flint niet een mimeprijs te geven voor hun Music Hall is dat het etiketje 'mime' er niet op past. De voorstelling zit vol tekst en de spelers bedienen zich van een scala aan instru menten waarvan het lichaam er maar één is. Als je Music Hall iets moet noemen, dan maar muziektheater. Maar daar was kennelijk geen prijs voor. Onder het motto 'alles is mime' heb ben de Verenigde Schouwburg en Concertgebouwdirecteuren het programma toch bekroond. Een prijs, welke dan ook, is dik verdiend. Music Hall is een overrompelende kermis waar poëzie, grotesk proza, muziek en humor arm in arm overheen hossen. Het is vaak geprobeerd om ook niet-toneelschrijvers in het theater te presenteren en zo hun werk recht te doen. Het is vaak mislukt, maar dat het kan bewijst deze voorstelling. In 1916 verscheen Music Hall, de eerste bundel van de dan achttienjarige Paul van Osta ijen. Die titel hebben De Ge broeders Flint serieus genomen. Voor een mooie art deco-kijk- doos als achterwand roepen zes spelers een schuimend beeld op van Vlaanderen tijdens de Eer ste Wereldoorlog. Dronkaards, hoeren, soldaten en oorlogswe duwen, een nepmonseigneur, levensgenieters, een man met drie benen en een vrouw met zes borsten staan gevoelige poëzie en scherpe grotesken niet in de weg. Integendeel, ze zetten Van Ostaijen, zijn wereld en zijn literatuur kracht bij. Dat doet de muziek van Paul Prenen, Suzanne Degerfors en Rob Boonzaaijer ook. Zij spelen een wonderlijk vloeiende een heid van avant garde uit het eerste kwart van deze eeuw en deuntjes uit het café chantant. Nog verder gaan ze in hun sire nenzang op twee zingende za gen die overgaat in een parodie op barokmuziek met als tekst 'De chimpansee doet niet mee'. Stef van Eijnden, Fran Waller Zeper en Felix Strategier nemen de meeste woorden voor hun rekening en presenteren naast veel minder bekend werk klas siekers als 'Melopee', 'Mare groet 's ochtends de dingen' en natuurlijk 'Huidegedicht aan Singer'. Dat gebeurt met veel inzet, een rijkdom aan ideeën, een perfectionistische afwer king en een hoog tempo. Het resultaat is zeldzaam geslaagd literair muzikaal variété. chef annemiek ruygrok. 071-356472. plv -chef jan rijsdam. 071-356472 Rob Steenhorst (41): een talentvolle Leidse schilder Leiden is er nog niet helemaal van doordrongen, maar het heeft er sinds zo n jaar of wat een kunstschilder bij. Een kunstschilder van formaat. Zijn naam: Rob Steen horst. Tot nu toe heeft hij hier slechts geëxposeerd bij ga lerie Bleijenberg aan de Breestraat, maar daarin zal, als de galeriehouders tenminste oog voor kwaliteit hebben, snel verandering komen. Steenhorst is autodidact. Zijn werk is figuratief. Zijn figuren zijn ontleend aan de wer kelijkheid maar ze worden bijeengebracht in een situatie die hen iets mythisch geeft. Absurditeit of realiteit? - dat is de vraag. LEIDEN CEES VAN HOORE Wij zitten tegenover elkaar in een ruime huiskamer waarin veel werk van hem hangt. Por tretten van zijn vrouw en zijn zoontje. Indrukwekkende por tretten. De harde lijnen erin doen denken aan het werk van Charley Toorop en Max Beck- mann. Steenhorst is sinds 1972 full time werkzaam als kunstschil der. „Voor die tijd heb ik een opleiding gevolgd als kok. Uit eindelijk ben ik in de reclame terechtgekomen. Ik ben opge groeid in 'de tijd van zwart-wit', de vijftiger jaren. Als ik nu op die periode terugkijk, was het zo'n onbeholpen tijd. Ik woon de in Amsterdam-West. Wat me altijd is bijgebleven, is dat de kleding in die tijd zo dik was. En vaak ook zo kleurloos. De kleu ren zijn pas omstreeks de jaren zestig gekomen. En wat die dik ke kleding betreft: er was nog niet zoiets als centrale verwar ming. Ik weet nog goed dat ik samen met mijn vader en moe der op de motor met zijspan naar vrienden van mijn ouders ging. Ze hadden een woonboot in een zijkanaal van de IJhaven. Tijdens de rit schrok ik plotse ling wakker en zag ik ineens die onafzienbare zandvlakten met Toestand van Fellini heel hard achteruit ROME EELCO VAN DER LINDEN De gezondheid van Federico Fellini, de Italiaanse regisseur die tien dagen geleden werd ge troffen door een hartstilstand en sindsdien in coma ligt, is sterk verslechterd. Het hoofd van de reanimatieafdeling van het Romeinse universiteitszie kenhuis Umberto I, Bufï, zei dat nieuwe problemen aan de luchtwegen en de nieren de kans op een herstel van de 73- jarige regisseur verder hebben verkleind. De ziekte van Italië's grootste in leven zijnde regisseur houdt de gemoederen van de natie onverminderd bezig. Gisteren zei een cardioloog uit Bologna, professor Pinelli, dat Fellini na zijn beroerte nooit in het zie kenhuis van zijn geboorteplaats Rimini had mogen blijven. ,,We beschikken in de regio Emilia Romagna over uiterst geavan ceerde centra, die zeer zeker be tere hulp hadden kunnen verle nen", aldus Pinelli. Eerder wa ren er twijfels gerezen over de medicijnen die Fellini na de be roerte toegediend heeft gekre gen. Ze zouden de ademha lingsproblemen van tien dagen geleden hebben veroorzaakt. De behandelende medici hebben alle kritiek verontwaardigd ge pareerd en spreken van 'jakhal- zerij'. De polemieken betreffen ech ter niet alleen de medische be handeling. Enkele dagen gele den wist een fotograaf, waar schijnlijk met hulp van een ver pleger, een foto te maken van Fellini in de reanimatieafdeling. De foto werd verspreid door het persbureau Ansa, maar alleen in enkele buitenlandse kranten af gedrukt. De Italiaanse pers sloot zich unaniem aan bij het oor deel van Fellini's persoonlijk arts Turchetti, die sprak van een onmenselijke daad, en publi ceerde de foto niet. justitie heeft een onderzoek geopend in de hoop de bewuste 'paperazzo' - naar de achternaam van een fo tograaf in Fellini's film 'La Dol ce Vita' - te ontmaskeren. LONDEN RTR/DPA De Ierse schrijver Roddy Doyle heeft gisteravond in Londen de Britse Booker-prijs voor 1993 gekre gen voor zijn roman Paddy Clarke Ha Ha Ha. Aan de onderscheiding is een bedrag verbonden van 20.000 pond (circa 56.000 gulden). Het boek gaat over hoogte- en dieptepunten uit het leven van de tienjarige Paddy Clarke, wiens wereld draait om voetbal, winkeldiefstal en jonge liefde. Het is een „in wezen treurige" geschiede nis, zoals Doyle zelf zegt. daarop de oranje contouren van wat de Hemwegcentrale moest worden. Dat moment heb ik toen in mijn geest gefotogra feerd. Een lege vlakte met een oranje staketsel." Fietsendief „Later ben ik schetsen gaan ma ken van mensen die ik op straat zag. Vooral van mensen die zich niets meer aantrokken van de eisen die de samenleving aan het individu stelt. Die in hun ei gen wereld liepen, waar hun ei gen wetten golden. Ik ben toen eens in een psychiatrische kli niek geweest. De waanzin van de mensen daar onthutste me. Zo was daar een man die het niet kon nalaten om fietsen te stelen. Op nogal wat fietsen was geen kettingkast gemonteerd en daarom rolde hij zijn broekspij pen altijd hoog op. Zo kon hij met een gestolen fiets vlugger wegkomen. Hij is een van de fi guren die ik heb verwerkt in mijn schilderij 'De Staat'. Daar op komt een aantal van die on aangepaste figuren samen in wat een paradijselijke setting lijkt. Maar dat vredige, dat para dijselijke, is slechts schijn." Wat sterk in het oog springt bij de schilderijen van Steen- horst, is dat de figuren, in wat voor intieme houding ze ook Rob Steenhorst: „Voordat ik de dingen op doek zet, denk ik er lang over na." staan afgebeeld, geen enkel contact met elkaar lijken te heb ben. Ze kijken niet alleen weg van elkaar maar ook van degeen die het schilderij bekijkt. Vrouwen Links van een schilderij waarop twee vrouwen met vertedering naar een rat kijken, hangt het doek 'De gele kamer'. Erop af gebeeld staan een man en een vtouw. De man heeft iets drei gends. In zijn roodzijden man tel lijkt hij wel wat op een goo chelaar, maar hij kan ook de dood zijn die plotseling is opge doken. De vrouw heeft een af geleefd hoofd. Haar trekken doen vermoeden dat ze veel te leurstellingen en tegenslagen heeft moeten verwerken. Ze kijkt naar haar hand alsof die niet van haarzelf is. Steenhorst: „Ik kwam in Am sterdam wel eens in café's waar veel vrouwen van zo'n jaar of veertig zaten. Mooi en modieus aangekleed, maar met een zeer eenzame en depressieve uitstra ling. Die vrouwen, dat zag je aan ze af. werden telkens weer gekwetst door mannen. Hoewel ze toch steeds weer contact zochten met die mannen, trok ken ze zich steeds verder in zichzelf terug. Ze zagen zichzelf als een ding dat door een macht van buitenaf in aanraking kwam met een ander ding. „Ik citeer regelmatig in mijn FOTO HOLVAST tenslotte niet op Mars. Maar c is mijn eigen wereld. Voordat ik de dingen op het doek zet, denk ik er lang over na. Het moet een absoluut beeld zijn. Ik moet het gevoel hebben: dit geeft precies weer wat ik in mijn hoofd heb. Ik schilder de wereld om mij heen. Als ik mijn schilderijen bekijk, denk ik vaak: geen sa menhang en toch een groep." Vrijdag in Kapelzaal K&O met Bruun Kuijt samen LEIDEN LETTY STAM Sophie valt op 'foute' mannen. Steeds blijken die aantrekkelijke en intelligente types die ze in de loop der tijden aan haar zij heeft gehad eigenbelang als be langrijkste drijfveer te hebben. Sophie besluit het helemaal an ders aan te pakken en zet een contactadvertentie. Omdat ze dat wat griezelig vindt, zoekt ze zogenaamd een man voor haar zus. Zo ontmoet Sophie Victor en die twee beginnen aan een spel van aantreldcen en afstoten. Dat is heel in het kort de strekking van 'Ik zoek een man voor mijn zus' dat vrijdag 29 ok tober te zien is in de kapelzaal van K&O in Leiden. Ema Sassen schreef het en speelt de rol van Sophie. De man die op haar contactadvertentie reageert is Bruun Kuijt. Al eerder schreef Sassen teksten voor haar solo voorstelling 'je kan wel gek wor den'. In dit programma is ook te horen dat ze kan zingen. Victor laat meteen al merken dat hij Sophie een leuk mens vindt. Zij is zowel gevleid als van haar stuk gebracht. Dat her haalt zich nog enige malen. Want Sophie heeft besloten niet weer dezelfde stomme fouten te maken met mannen en ze pro beert van alles en nog wat om uit te vinden of Victor een 'goeie' is. Ze beseft niet dat ze in dat diepgaande onderzoek on mogelijk om zich zelf heen kan. En dat wekt de nodige spoken uit het verleden weer tot leven. Bij K&O is 'Ik zoek een man voor mijn zus' onderdeel van het cabaretprogramma van dit Erna Sassen en Bruun Kuijt op zoek naar een man voor haar zus. seizoen. Sassen zelf noemt de voorstelling liever een humoris tische muziektheaterproduktie. „Als je het cabaret noemt, ben ik bang dat ze meteen in een bepaalde grapdichtheid gaan denken", zo vertelde ze eerder dit jaar in een interview in het Haarlems Dagblad. Volgens Sassen is humor in een voor stelling 'absoluut noodzakelijk' maar dan als middel en niet als doel. De theatermaakster heeft na het doorlopen van de Klein kunstacademie op het Camaret- tenfestival gestaan en was te zien in de musical 'Publiek'. Grote bekendheid kreeg Sassen met een rol in de televisieserie Medisch Centrum West. In de familie-opera Fidelio rekende ze af met de zangfrustratie die ze had opgedaan op de Klein kunstacademie. In 'In zoek een man voor mijn zus' zingen Sas- FOTO PIET WEYMAN sen en Kuijt op muziek van on der meer Verdi. Schubert en Bach. Pianist Arthur de Bussy speelt het en is ook met eigen composities te horen. Han Ro mer en Titus Tiel Groenestege hebben de voorstelling geregis seerd. 'Ik zoek een man voor mijn zus' begint om 20.30 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Ha- zewindsteeg. Aantijgingen tegen Allen ongegrond NEW YORK AP Functionarissen van de dienst kinderbescherming van de staat New York zijn tot de conclusie gekomen dat de beschuldigingen tegen filmacteur en -regisseur Woody Allen, die zijn adop tiedochter seksueel zou heb ben benaderd, ongegrond zijn. De New York Times heeft dit gissteren gemeld. Het departement maat schappelijk werk deelde Al len in een op 7 oktober geda teerd schrijven mee dat het zijn 14 maanden oude on derzoek inzake de beschuldi gingen had gesloten. Er was „geen geloofwaardig bewijs" gevonden, aldus de brief. Allen verklaarde in een re actie dat het thans 15 maan den geleden is dat hij zijn dochter, de achtjarige Dylan O. Farrow, heeft mogen be zoeken of spreken. Hij wees erop dat zeven maanden ge leden een team onderzoekers van het Yale-New Haven Zie kenhuis tot dezelfde slotsom was gekomen als thans de kinderbescherming. Dylans moeder, de actrice Mia Farrow, beschuldigde Al len vorig jaar van het lastig vallen van het kind. Allen verloor in mei een rechtszaak tegen Farrow voor de voogdij over Dylan en hun twee an dere kinderen. De 58-jarige Allen en de 48-jarige Farrow leefden 12 jaar samen voor zij vorig jaar uit elkaar gingen naar aanlei ding van een affaire die Allen had met Farrows oudste gea dopteerde dochter, de 22-ja- rige Soon-Yi Previn. De 35-jarige Doyle is een voormalige leraar uit Dublin. Hij heeft al eerder succesvolle boeken ge schreven, waaronder The Commitments, dat in 1987 werd uitgebracht en later door Alan Parker verfilmd. Ook van zijn The Snapper (1991) is een film gemaakt. In 1991 werd Doyle al genomineerd voor de Booker-prijs voor zijn roman 'The Van'. Vantevoren was verwacht dat de prijs naar de Canadese Carol Shields zou gaan voor haar boek The Stone Diaries. Maar zij zag de onderschei ding aan zich voorbijgaan. IK ZOEK EEN JUIAN VOOR MIJN ZUS ERNA SASSEN/ BRUUN KUIJT "Een juweeltje" (Haarlems Dagblad) vrij. 29 oktober 20.30 uur KAPELZAAL K&O tel.071-131943/141141 BEELDENDE KUNST RECENSIE ONNO SCHILSTRA Maja van Hall. recent werk. t/m 11 november, di t/m za 9-18 uur. Galerie Blei|enberg (Leiden), beelden, studies, tekeningen, t/m 12 december di-vr 10-16 uur, za-zo 13- 16 uur, Raadhuis De Paauw, Wassenaar Maja van Hall is een beeldhouwster, die het aloude ambacht van bronsgieten en beeld houwen nog tot in de finesses beheerst. Met behulp van die technische vaardigheid rea liseert ze beelden die ogenblikkelijk intrige ren vanwege hun geconcentreerde toepas sing van een geheimzinnig soort vormen. De Noordwijkse kunstenares exposeert mo menteel in Galerie Bleijenberg in Leiden bronzen beelden, kleistudies en tekeningen. In Raadhuis De Paauw te Wassenaar is een vergelijkbare presentatie ingericht. Tezamen geven de exposities een boei end inzicht in de werkwijze van Maja van Hall. Aan het maken van iedere sculptuur of plastiek gaat, zo blijkt, een periode van nauwgezette studie vooraf, waarin vage ideeën al tekenend, schilderend en boetse rend onderzocht worden, alvorens definitief gestalte te krijgen in ruimtelijke vormen. De studies vormen een wezenlijk onderdeel van beide exposities, en worden ook als zo danig te koop aangeboden. Helaas ontbe ren ze, als gevolg van hun zoekende karak ter, goeddeels de dwingende overtuigings kracht van de beelden in brons en steen. In haar studies lijkt ze dikwijls zijpaden te be wandelen, om uiteindelijk toch steeds weer uit te komen op dezelfde beeldmotieven. Daarin is een hoofdrol weggelegd voor ge abstraheerde mensfiguren, uitgedrukt in eenvoudige volumes. Éen van haar favoriete motieven is een stoel, waarop een vrouwefiguur zetelt. Het is, als altijd, ook op deze exposities weer na drukkelijk aanwezig. Van Hall gebruikt de stoel als een archetypisch symbool: de stoel als zetel der wijsheid, bijvoorbeeld, of de troon van de stilte. De abstracte strengheid van de gebruikte vormen wekt associaties met oud-Egyptische godenbeelden, terwijl de vrouwelijke rondingen doen denken aan de erotisch geladen cycladen-idolen uit het oude Griekenland. Van achteren gezien lij ken deze beelden op centauren: half mens. half paard. Het is deze mythische mengvorm van mens en dier, van intellect en instinct, die de thematiek in het werk van Maja van Hall het best verbeeldt. De vtouw op haar zetel nodigt de kijker uit haar aan te raken, te strelen. Door dat te doen verplaatst men zich als vanzelf in de vorm en belandt al dus, eigenlijk vrij onverwacht, in een serene wereld waar de aanvankelijke erotiek van de aanraking plaatsmaakt voor een zelfon derzoek. die ritueel en mystiek beleefd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9