I Barok1 Sarajevo 'vrij' van militaire bendes Buitenland Aangenaam Canada wacht woelige tijd Harnas dreigt Israël met 'open oorlog' Londen versterkt leger en politie N.-Ierland mmm Terugkeer president Haïti op korte termijn onmogelijk Wolf in schaapskleren WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 155 7 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press international Aanslag op toeristen in Cairo cairo» Een gewapende man heeft gisteravond het vuur ge opend in een luxueus hotel in de Egyptische hoofdstad Cairo en drie buitenlandse toeristen doodgeschoten. Vier mensen raak ten zwaargewond. De dader is enkele minuten na de schietpartij gearresteerd. Bij de doden gaat het om twee Amerikanen en een Fransman. Kurdische rebellen doden 31 burgers erzurumGewapende militante Kurden hebben bij een aanval op een koffiehuis in het dorp Yavi waar tientallen mensen naar het voetballen zaten te kijken 31 dorpelingen gedood. De Kur den vielen Yavi aan, omdat de Kurdische bevolking zou hebben besloten met de Turkse regering tegen de rebellen samen te werken. Succes voor Italiaanse politie rome» De Italiaanse politie heeft gisteren in de Siciliaanse stad Taormina een man gearresteerd die ervan wordt verdacht de te lefonist te zijn van de FalangeArmata, een mysterieuze terreur organisatie die al driejaar (moord)aanslagen opeist en personen bedreigt. Het vermoeden bestaat dat achter Falange Armata, wat zoveel betekent als 'gewapende vingerkoof, rechtse extremisten en leden van de Italiaanse geheime dienst zich schuil houden. Colombiaanse vrouw krijgt zevenling bocota Een Colombiaanse vrouw heeft in Medellin een zeven ling vroegtijdig (na zes maanden) ter wereld gebracht. Twee van de baby's bleken bij de geboorte gestorven en van de overige vijf vier meisjes en een jongetje werd de toestand kritiek ge noemd. De zuigelingen wogen gemiddeld 490 gram en hun kan sen op overleving werden gering geacht. Georgisch leger herovert Senaki tbilisi» Georgische regeringstroepen hebben gisteren de stad Senaki heroverd op rebellen van ex-president Zviad Gamsa- choerdia, aldus de regering in Tbilisi. Het bericht is niet van on afhankelijke zijde bevestigd. Senaki is van groot strategisch be lang omdat het een knooppunt voor de spoorwegen is en een vliegveld heeft. Geweld Zuid-Afrika eist tientallen levens Johannesburg Het geweld in zwarte woonsteden bij Johannes burg heeft sinds zaterdag aan 38 mensen het leven gekost. Dat heeft de Zuidafrikaanse politie meegedeeld. Zes mensen werden met 'halsbanden' brandende autobanden gevuld met benzi ne om de nek van het slachtoffer gedood. De overige 32 wa ren doodgeschoten, neergestoken of verbrand. Jamaica wil van Elizabeth af limassol Jamaica is van plan een republiek te worden. Er is een wetsvoorstel in voorbereiding dat korte metten maakt met de status van de Britse koningin als staatshoofd van Jamaica. De Ja- maicaanse premier Percival Patterson heeft dat gisteren gezegd na afloop van de topontmoeting van het Brit,se Gemenebest op Cyprus. De Britse koningin is momenteel het staatshoofd van zestien landen, waarvan de meesten in het Caribisch gebied. ECHT GENIETEN DOE JE IN DE PLATENZAAK Rusland belooft geen kernafval meer te dumpen TOKYO Rtr-AFP Rusland zal nooit meer nucleair afval dumpen in de Japanse Zee. Dat heeft de Russische mi nister Michailov (atoomenergie) gisteren verklaard tijdens zijn bezoek aan Tokyo. Hiermee maakte hij een einde aan de di plomatieke rel die vorige week ontstond tussen Moskou en Tokyo over de dumping van ra dioactief afval. De minister wei gerde te zeggen of Rusland ook het lozen van kernafval in ande re zeeën of oceanen zal staken. Michailov zei verder dat zijn land financiële hulp nodig heeft van het buitenland bij het op ruimen van radioactief materi aal op Russisch grondgebied. Hij stelde daarom voor dat Rus land verrijkt uranium verkoopt aan het buitenland, waardoor Moskou harde valuta krijgt om het opruimen te bekostigen. Hij stelde Japan voor om de ko mende twintig jaar voor een be drag van 2 miljard dollar verrijkt uranium te kopen. Geslaagde vlucht van 'Pathfinder' SAN FRANCISCO Rtr Een voor het Pentagon ontwik keld bijzonder vliegtuig, dat al leen uit een vleugel met acht elektromotoren bestaat, heeft gedeeltelijk op zonne-energie een geslaagde proefvlucht maakt. Dit hebben onderzoe kers gisteravond bekendge maakt. De Pathfinder is onbe mand en moet te zijner tijd en kele maanden in de lucht kun nen blijven om vijandelijke ra ketlanceringen te ontdekken en milieu-onderzoek te doen. Het vleugelvormige toestel is 31 meter lang en 2,4 mtr breed, weegt maar 195 kg en wordt aangedreven door 8 met elek tromotoren uitgeruste propel- lors. Het toestel bereikte tijdens de 41 minuten durende proef een hoogte van 61 meter en vloog zes maal rond de 2 km lange renbaan van de basis. Pakistan vraagt einde belegering ISLAMABAD Rtr-UPI President Wasim Sajjad van Pakistan heeft India vandaag opgeroepen een einde te maken aan de belegering door rege ringstroepen van een moskee in Kashmir. In een toespraak in het parlement riep Sajjad het buurland op tot besprekingen om een uitweg te vinden voor de nu reeds twaalf dagen du rende omsingeling van het hei ligdom. Kashmir is een gevoelige kwestie in de relaties tussen In dia en Paldstan en heeft sinds de onafhankelijk van beide lan den in 1947 reeds twee maal tot een oorlog geleid. In het Indiase Kashmir is de meerderheid van de bevolldng moslim. ACHTERGROND DEN HAAG FRANS BOTHOF ANP De nederlaag van de Progressieve Conservatieve Partij werd al maanden I verwacht. Maar niemand had erop gerekend dat de Tories zo diep zouden zinken. Ook premier Campbell verloor haar zetel. De socialistische Nieuw I Democraten onderging eenzelfde lot als de 1 regeringspartij en zagen hun fractie (43 zetels) gereduceerd tot acht. Nu draagt het op Britse leest I geschoeide kiesstelsel the winner takes allveel bij aan het resultaat. De aanhang van de partij van oud-premier Brian Mulroney en Kim Campbell is groter dan de twee parlementszetels suggereert Daar staat tegenover dat veel stemmen naar de traditionele concurrent zijn gegaan die met zijn leider, Jean Chretien (59), niet bepaald een nieuwe ster aan Canada's politieke firmament introduceerde. De aanstaande premier is een oudgediende uit het tijdperk van Pierre Trudeau (1968-1984). De desastreuze nederlaag van Campbell en haar partijgenoten is meer te wijten aan eigen falen dan de kracht van het alternatief dat de Liberalen boden. Het lukte de Tories niet een constitutionele regeling te treffen die de afscheidingsdriften van veel Franstaligen in Québec moest intomen. Ook heerste het beeld dat Mulroney te veel Canadese belangen prijsgaf aan de grote buur, de Verenigde Staten. Negen jaar conservatief bewind leverde bovendien een enorme werkloosheid (11,5 procent), relatief hoge belastingen en een gigantisch begrotingstekort op. Van dit beleid kon Campbell, die vier maanden geleden het De Canadese kiezers hebben op niet mis te verstane wijze de regerende Progressieve Conservatieve Partij van pre mier Campbell gestraft. De partij behield maandag bij de parlementsverkiezingen slechts twee van haar 154 ze tels in het Lagerhuis. Het po litieke landschap is daardoor drastisch veranderd. Canada kan zich opmaken voor een woelige tijd, mede omdat de grootste oppositiepartij het Bloc Québécois voor stander is van het openbre ken van de Canadese federa tie. leiderschap van de impopulaire Mulroney overnam, zich onvoldoende distantiëren. Bovendien sprak haar aanpak, die zich meer richtte op bezuinigingen dan op bevordering van de werkgelegenheid, niet aan. De Liberalen krijgen 178 zetels, zo n honderd meer dan ze hadden. Hun overwinning in Canada's volkrijkste staat, Ontario, waar de economische malaise het voelbaarst is, was bijna totaal. Chretiens belofte om miljarden te steken in een banenplan heeft vruchten afgeworpen. Met deze absolute meerderheid in het 295 zetels tellende parlement werd tevens de dreiging weggenomen dat het het land min of meer onregeerbaar zou worden. Als Chretien en de zijnen minder steun hadden gekregen, was de kans groot dat hun regeermacht afhankelijk zou zijn geworden van het Bloc Québécois (54 zetels). Dit verbond heeft weinig problemen met de economische politiek van de Liberalen. Zijn leider, Lucien Bouchard, zegt dat Bloc Québécois een soortgelijk TABA-CAlfco Rtr-DPA De fundamentalistische Harnas-beweging heeft het Israëlische leger de 'open oorlog' verklaard, aan de vooravond van een nieuwe gespreksronde van de Israëlische en Palestijnse onder handelaars. Tussen de Israëlische en Palestijnse delegaties die vandaag in de Egyptische badplaats Taba bijeenkomen lijkt de sfeer koeler te worden. De militaire vleugel van de islamitische Hamas-beweging, die zich verzet tegen het akkoord dat Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in september sloten, kondigde in een pamflet meer aanvallen op Israëlische troepen aan. Zon dag doodden Hamas-strijders, die zich verkleed hadden als joodse kolonisten, nog twee Israëlische militairen. „Wij hebben de bezetters de open oorlog verklaard en ge zworen dat wij de Gaza-strook en de Westelijke Jordaanoever in een kerkhof van Rabins soldaten en kolonisten zullen ver anderen," dreigde Harnas. De beweging eiste dat de Israëlische premier Yitzhak Rabin de oprichter van Harnas, sjeik Ahmed Yassin, vrijlaat. Yassin werd in 1989 door een militaire rechtbank ter dood veroor deeld omdat hij de dood gelast zou hebben van Palestijnse collaborateurs. Israël liet gisteren een eerste groep van 617 Palestijnse gevangenen vrij. Onder hen waren echter geen aanhangers van Harnas. Een politieman stelt zich verdekt op in het centrum van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Speciale politie- en legereenheden waren de afgelopen dagen druk doende met het oppakken van criminele militaire bendes. FOTO EP A JAN EK SKARZYNSKI BELFAST Rtr-AP De Britse autoriteiten hebben gisteren het leger en de politie in Belfast versterkt in een po ging een einde te maken aan de spiraal van geweld die sinds za terdag in Noord-Ierland aan 14 mensen het leven heeft gekost. Gisterochtend kwamen bij een protestantse vergeldingsactie voor de IRA-bomaanslag van het afgelopen weekeinde in West-Belfast twee katholieke vuilnismannen om het leven en raakten er vijf gewond. Protes tantse extremisten hadden wraakacties tegen katholieken aangekondigd na de IRA-bom aanslag van zaterdag, waarbij tien doden en ruim 50 gewon den vielen. Religieuze en politieke leiders hebben de bevolking tot kalmte gemaand. Ken Maginnis, die voor de Unionist Party een zetel heeft in het Britse lagerhuis, deed een beroep op de regering om de commandostructuur van de paramilitaire organisaties te ontmantelen. „Mensen weten niet meer wat ze moeten doen. progressief beleid voorstaat. Maar zijn belangrijkste doel is de onafhankelijkheid voor de Franstalige provincie. Daarmee staat het lijnrecht tegenover de Liberalen. Hun traditionele federale politiek laat geen speciale status voor Québec toe. Dat de oppositie nu wordt gevoerd door twee regionale partijen, de separatisten van Québec en de Hervormingspartij (52 zetels) uit West-Canada, is een geheel nieuwe situatie waarvan de gevolgen nog onduidelijk zijn. Het Bloc oorspronkelijk een afsplitsing van de Conservatieven, die al hun zetels in Québec aan het Bloc hebben verloren had er niet opgerekend de grootste oppositiepartij te worden. Dat schept namelijk ook verplichtingen tegenover de rest van Canada en daar wil Bouchard nu eigenlijk niets mee te maken hebben. De Hervormingspartij op zijn beurt wil niets hebben van de Franstalige seperatisten. De politieke aardverschuiving heeft ook gevolgen buiten Canada's grenzen. Chretien heeft aangekondigd minder dan Mulroney aan de leiband van Washington te zullen lopen. Zo wil hij de onderhandelingen heropenen over het N oo rd am erikaan se vrijhandelsverdrag NAFTA, dat handelsbelemmeringen tussen Canada, de Verenigde Staten en Mexico moet wegnemen. Met name binnen zijn partij bestaat de vrees dat deze vrijhandelszone de bescherming voor Canadese bedrijven wegvalt en zij door Amerikaanse ondernemingen worden opgeslokt. De Bosnische moslim-leider Abdic, leider van de noord westelijke enclave Bihac, heeft zichzelf gisteren uitgeroe pen tot 'president' van de republiek Bosnië-Hercegovina. Volgens hem is de echte Bosnische president Izetbegovic medeschuldig aan de oorlog. Abdic vindt dat Izetbegovic akkoord moet gaan met de vredesplannen van de Bosni sche Kroaten en Serviërs. Het moslim-parlement wijst die plannen af omdat ze een feitelijke driedeling van de republiek betekenen aan het toenemende aantal diefstallen en gevallen van af persing van voornamelijk bui tenlandse journalisten en hulp verleners door militairen. Eer der gaf een andere criminele bende van moslim-soldaten zich over. In totaal 278 militai ren zijn sinds maandag opge pakt. EG-bemiddelaar Owen vindt dat de VN-hulpkonvooien in Bosnië beter moeten worden beschermd tegen aanvallen door ongeregelde milities. Zwaarder bewapende blauwhel men moeten echter onder geen beding in botsing komen met de officiële strijdkrachten, om dat ze zo militair betrokken ra ken in het conflict. Owen zei dit SARAJEVO-DEN HAAG AP-ANP Abdic, die tot voor kort deel uit maakte van het collectieve pre sidentschap van Bosnië, heeft vorige week met de Bosnische Kroaten en Serviërs in zijn regio een vredesakkoord gesloten. Abdic regeert Bihac en omstre ken al vele jaren als een feodaal heerser, maar de bevolking is op zijn hand omdat hij de strij dende partijen uit het gebied wist houden. De door Izetbegovic beloofde zuivering van de Bosnische hoofdstad Sarajevo is volgens de politie ten einde nadat giste ren een tweede militaire bende leider zich overgaf. De president had beloofd een einde te maken gisteren naar aanleiding van de beschieting van een bij Novo Travnik. Daarbij werd maandag een Deen gedood en raakten negen Nederlanders gewond. Overste Schipper, comman dant van de Nederlandse trans porteenheid in Bosnië, ziet die aanval overigens als een inci dent. De commandant van het in Busovaca gelegerde trans portbataljon neemt afstand van een verklaring van het VN- vluchtelingencommissariaat, waarin wordt gesteld dat het transport bij de plaats Novi Travnik doelbewust is aangeval len. Vier van de negen gewonde militairen zijn gisteren terrug- gekeerd in Nederland. Het gees telijk verwerken van de beschie ting in Bosnië wordt voor de vier volgens legerarts Van der Meulen een zware klus. Van der Meulen heeft de militairen met een F-27 van de luchtmacht op gehaald uit Split. „Ik maak me weinig zorgen over hun ver wondingen. Ik denk dat de geestelijke klap meer tijd nodig heeft om te helen", voorspelde de legerarts. Ze kunnen niet van hun werk wegblijven. Dit waren gewone arbeiders die met hun dagelijks werk bezig waren", zei hij over de slachtoffers van de aanslag van gisteren. John Hume, een Europarle mentariër voor de Noordierse sociaal-democraten, heeft dins dag besloten zijn vredesinspan ningen voor Ulster op te schor ten totdat de Britse en Ierse re geringen positief op zijn voor stellen reageren. De afgelopen rijf maanden heeft Hume ge heime besprekingen gevoerd met Gerry Adams van Sinn Fein, de politieke arm van de IRA. De inhoud van die ge sprekken en van Hume's voor stellen is niet bekend. Adams is dinsdag de toegang tot Groot- Brittannië geweigerd. Duizenden protestanten heb ben gisteren de laatse eer bewe zen aan de bomslachtoffers. De lijkkisten van Michael en Evely- ne Morisson en hun zevenjarige dochtertje Michelle werden on der enorme belangstelling door de straat gevoerd naar hun laatste rustplaats. WASHINGTON/PORT-AU-PRINCE Het is vrijwel onmogelijk dat de twee jaar geleden verdreven Haïtiaanse president Jean-Ber- trand Aristide zaterdag zoals ge pland naar zijn land kan terug keren Dat zeggen diplomaten in de hoofdstad Port-au-Prince. Het Haïtiaanse parlement be reikte geen overeenstemming over twee wetten die cruciaal zijn voor Aristides thuiskomst. Vandaag volgt nieuw overleg. Bij de zitting van gisteren wa ren net niet voldoende volksver tegenwoordigers en elf senato ren aanwezig om de wetten goed te keuren. Veel aanhan gers van Aristide durven uit angst voor repercussies van het leger, dat in 1991 de macht greep, niet meer in het open baar te verschijnen. Het parlement moet twee wetten aannemen, die voorzien in een amnestie voor de militai ren die de coup in 1991 pleeg den en in een scheiding van le ger en politie. De gelijktijdige goedkeuring van beide wets voorstellen is cruciaal voor de tegenstanders van Aristide. Legerleider Raoul Cedras heeft in juni in een akkoord met Aristide toegezegd dat hij zal af treden als er een amnestiewet is. De verdreven president wil op zijn beurt pas terugkeren als de scheiding van leger en politie is vastgelegd. De VN-Veiligheidsraad heeft Haïti met verdergaande sancties gedreigd als de militaire macht hebbers niet op 30 oktober af treden en de macht overdragen aan Aristide. Tegen Haïti is al een olie- en wapenembargo van kracht. PORTRET: LUCIEN BOUCHARD Voorlopige uitslag Canadese verkiezingen GROENLAND (DENEMARKEN) AHII A QUÉBEC ONTARIO Québec o Ottawa VERENIGDE STATEN Toronto Canadese parlem ent PRINCEiW EDWARD EILAND Mfl Het oosten vreest hem, het westen verafschuwt hem, Qué bec aanbidt hem. Tot welke uiteenlopende reacties hij de Canadezen ook inspireert, ze ker is dat Lucien Bouchard, de leider van het separatistische Bloc Québécois, dit jaar een belangrijke speler op het Ca nadese politieke toneel is ge worden. Het Bloc is maandag de officiële oppositiepartij van Canada geworden. Dat is een snel succes voor een partij die pas drie jaar geleden werd op gericht. Bouchard, de voormalige am bassadeur in Frankrijk, stapte in 1990 uit de Progressieve Con servatieve partij van Brian Mul roney Hij was teleurgesteld dat er geen akkoord was bereikt over het vastleggen in de grond wet van een speciale status voor de Frans-Canadezen. Het ak koord werd tegengehouden door de premier van New foundland. In plaats van op een speciale autonome positie binnen de Canadese unie mikte Bouchard 'voortaan op totale afscheiding. Hij legde zijn federalistische verleden volledig van zich af. Zijn stap werd door Mulroney. die eveneens uit Québec komt, gezien als een dolkstoot in de rug. De twee hebben elkaar sindsdien niet meer gesproken. Het galante optreden van Bou chard staat in schril contrast tot het doorgaans geprikkelde en verongelijkte optreden van eer dere separatisten uit Québec. Maar onder dat dunne laagje van mildheid is Bouchard veel radicaler dan welke voorganger ook. Bouchard is voor de Cana dese federatie een wolf in schaapskleren. Hij twijfelt in geen enkel opzicht over de door hem gekozen marsroute. En die leidt zonder omwegen naar on afhankelijkheid voor Québec. „Soevereiniteit voor Québec heeft niks te maken met wrok tegen Engelstalig Canada", zei hij vorige maand in een toe spraak in Toronto. „Het gaat om twee naties die politiek hun eigen weg moeten gaan om elk de maatschappij op te bouwen die ze willen en verdienen. In Québec wordt Bouchard be wonderd als de man die een vuist durft te maken tegen de dominante Engelstalige cultuur. De oostelijke provincies vrezen hem als iemand die het En gelstalige deel van het land in tweeën dreigt te snijden. De za kenwereld in Toronto vreest de nadelige economische gevolgen van afscheiding. De boeren in het westen zijn bezorgd over zijn voorstellen tot verminde ring van de landbouwsubsidies. Na een studie aan de Laval-uni- versiteit keerde Bouchard terug naar zijn geboorteplaats in de regio l,ac St. Jean, ten noorden van de stad Quebec en zette daar een advocatenpraktijk op. Vanaf 1974 werkte hij met Mul roney samen, die toen net als hij een rijzende ster was in de Canadese politiek. In 1985 be noemde Mulroney hem lot Ca nadees ambassadeur in Parijs, in 1968 v\.is hi| ui iu-t kabinei van Mulroney minister van staat en later minister van milieu. TOfWffTO«Af

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7