Hoe houdt u uw spaargeld in de buurt? Verdachte overval Albert Heijn vrij Apart ziekenhuis voor MRSA-patiënten bepleit 'Israël werd afgeslacht, het was een noodsituatie' Binnenland Twee doden bij ongeval met vliegtuig Officier eist jaar cel tegen burgemeester Nul is genoeg InterHolland WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 Twee doden bij ongeval met vliegtuig bern Bij een ongeval met een vliegtuigje zijn gistermiddag in slecht in Zwitserland twee Nederlanders om het leven gekomen. Over hun identiteit zijn nog geen details bekend. Het vliegtuig, een tweemotorige Piper, was 's ochtends van het vliegveld in Hilversum opgestegen. Vanwege het slechte weer week het uit naar Bern, maar kwam daar opnieuw in slecht weer terecht. Vol gens de Zwitserse politie is het toestel tegen een berg gevlogen. CD is tegen komst Termijn rotterdam Het Rotterdamse kringbestuur van de Centrumde mocraten (CD) is tegen de kandidatuur van het extreem-rechtse gemeenteraadslid Theo Termijn, die onlangs uit de CP'86 werd gestoten omdat hij met een Filipijnse vrouw gaat trouwen. CD- partijleider Janmaat ontving de 'uitgestotene' met open armen in zijn partij, maar de voorzitter van het kringbestuur schrijft dat Termijn zijn plicht als volksvertegenwoordiger verzaakt omdat hij de algemene beschouwingen niet zal bijwonen. In die perio de haalt hij namelijk zijn bruid en haar kind op uit de Filipijnen. Dode man gevonden in Naarderbos naarden Een voorbijganger heeft in de nacht van maandag op dinsdag in het Naarderbos in Naarden het stoffelijk overschot gevonden van een man. Volgens de politie gaat het om een 35- jarige Amsterdammer die met en vuurwapen om het leven is ge bracht. 'Controleur moet schoenen uitdoen' zutphen Van controleurs van de dienst omroepbijdragen DOB mag worden gevraagd dat zij hun schoenen uittrekken als ze een woning binnengaan. Dat heeft de Zutphense politierechter De Visser gisteren bepaald in een strafzaak tegen een inwoner van Deventer. Hij sprak de man vrij. Vorig jaar had de man gewei gerd de controleurs in zijn huiskamer binnen te laten omdat hij die als gebedsruimte gebruikt en de controleurs hun schoenen niet wilden uittrekken. Dat leidde tot een kleine schermutseling, waarop de man werd vervolgd. Justitie krijgt bewijsvoering tegen Bussumer niet rond arnhem «gpd-anp De Arnhemse rechtbank heeft gisteravond de 26-jarige Bussumer vrijgelaten die wordt verdacht van de overval op het Albert Heijn-filiaal in Oosterbeek in mei 1990, waarbij twee doden en een zwaargewonde vielen. De man wordt ook verdacht van de overval op een AH-filiaal in Baarn in 1989. Tijdens de rechtszaak vroeg niet alleen de raadsman van de verdachte, maar ook officier van jus titie Rijkers, vrijspraak omdat hij de schuld van de Bussu mer niet kon bewijzen. de rechtbank wel dat de ver dachte de uitspraak in vrijheid mag afwachten. Dat het Openbaar Ministerie geen sterke troeven had, werd bij het begin van de zitting al duidelijk. De officier vroeg de rechtbank de zaak voorlopig niet te behandelen, omdat zich een nieuwe getuige had gemeld, de stiefvader van de verdachte. Hij zou belastende informatie tegen de Bussumer hebben. De officier wilde bovendien wachten op de verklaring van een andere, 27-jarige Bussumer. Hij wordt als hoofdverdachte in beide overvalzaken beschouwd, maar is naar Chili gevlucht. Vol- ,,Ik heb sterke aanwijzingen dat deze verdachte iets met de zaak te maken heeft, maar op basis van de stukken die nu voorlig gen, is het wettig en overtuigen de bewijs er gewoon niet", zo beëindigde de officier gister avond zijn requisitoir. Advocaat Wakim vroeg de rechtbank onmiddellijk uit spraak te doen, maar zover wil de rechtbankpresident Bracht niet gaan. Besloten werd op 10 november, een week na de rechtszaak van de tweede ver dachte in deze zaak, uitspraak te doen. Na kort beraad besloot Homoseksueel wellicht toelaten als bloeddonor' hilversum anp Homoseksuelen mogen in de toekomst misschien ook bloed donor worden. Directeur Rui tenberg van het Centraal Labo ratorium Bloedtransfusiedienst zei gisteren voor de AVRO-tele- visie dat hij dat overweegt. Mensen zouden dan niet langer worden geweerd omdat zij tot een risicogroep behoren, maar alleen nog als hun gedrag risi co's met zich meebrengt, aldus de directeur. Ruitenberg zei ook dat Neder landse hemofiliepatiënten vanaf volgende maand helemaal af hankelijk zullen zijn van buiten lands bloed. Het gebrek aan Ne derlands bloed wordt veroor zaakt doordat er te weinig do noren zijn en door bouwwerk zaamheden aan het laboratori um. Voor het eind van het jaar moet er weer Nederlands bloed zijn, zo zei Ruitenberg. De Nederlandse Vereniging van Hemofiliepatiënten (NVHP) is verontrust. De vereniging vindt buitenlands bloed gevaar lijker dan Nederlands bloed. Na de recente ophef over met AIDS besmet donorbloed vrezen de hemofiliepatiënten .vooral het Duitse bloed. bern Bij een ongeval met een sportvliegtuig zijn gistermiddag in slecht weer in Zwitserland twee Nederlan ders om het leven gekomen. Over hun identiteit zijn nog geen details bekend. Het vliegtuig, een tweemotori ge Piper, was 's ochtends van het vliegveld in Hilversum opgestegen. Vanwege het slechte weer week het uit naar Bern, maar kwam daar opnieuw in slecht weer terecht. Volgens de Zwitserse politie is het toestel tegen een berg gevlogen. foto reuter ruben sprich maastricht anp Officier van justitie Van Atteveld heeft gisteren achttien maan den cel, waarvan zes voorwaar delijk, geëist tegen CDA-burge- meester Vossen (56) van Gul pen. De burgemeester wordt verdacht van belastingfraude, valsheid in geschrifte en het aannemen van giften in ruil voor gunsten. Volgens Van Atteveld heeft de burgemeester systematisch misbruik gemaakt van zijn ambt om zichzelf te bevoorde len. Er bestaat volgens hem een duidelijk verband tussen de gif ten die de burgemeester kreeg van drie ondernemers voor de bouw van zijn nieuwe woning, en de opdrachten die de onder nemers in Gulpen kregen. Vos sen zou de gemeenteraad hier over onjuist hebben geïnfor meerd, aldus Van Atteveld. Advocaat Goumans betichtte daarentegen de rijksrecherche van valsheid in geschrifte. De recherche zou onvolledige ge tuigenverklaringen in het pro ces-verbaal hebben opgeno men. Vossen is geschokt door de wijze waarop het onderzoek is verricht en getuigen onder druk waren gezet. Goumans noemde daarnaast de huiszoeking op 21 juli vorig jaar in de woning van de burge meester onrechtmatig. Vossen had de belastinginspectie al maanden eerder meegedeeld volledige opening van zaken te willen geven over de bouw van zijn woning. Hij kreeg toen te horen dat er geen onderzoek naar hem werd gehouden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiens gens Rijkers ziet het ernaar uit dat de man binnen enkele maanden aan Nederland zal worden uitgeleverd. Raadsman Wakim vond uitstel „onaan vaardbaar". Na een langdurige schorsing bleek dat de recht bank het daarmee eens was. Veel nieuwe feiten kwamen daarbij niet boven tafel. De man die zwaargewond raakte bij de overval in Oosterbeek en nog steeds invalide is, heeft tegen over de politie verklaard dat zijn twee collega's in de winkel zijn „geëxecuteerdDe dader zou boven hen hebben gestaan ter wijl ze op de grond lagen en hen in hun gezicht hebben ge schoten omdat ze hem de sleu tel van de kluis niet konden ge ven. Hijzelf werd in schouders en rug geschoten toen hij pro beerde te vluchten. De rechtbank in Arnhem heeft volgende week twee da gen uitgetrokken voor de be handeling van de zaak tegen de tweede verdachte in de overval zaken. Horeca sjoemelt met bronwater den haag gpd In de horeca wordt op grote schaal gesjoemeld met bron water. In bijna zeventig pro cent van de horecagelegenhe den die een tapinstallatie voor frisdrank hebben, wordt de klant afgescheept met kool zuurhoudend leidingwater, zo blijkt uit onderzoek van de Keuringsdienst van Waren. Voor horecabedrijven is de fraude zeer lucratief. Een glas koolzuurhoudend leidingwater kost slechts een stuiver, terwijl de klant tussen de 1,75 gul den en 2,50 moet betalen. De Keuringsdienst van Waren heeft proces-verbaal opge maakt tegen overtreders en is bezig maatregelen te verzin nen om een einde aan deze vorm van fraude te maken. De Keuringsdienst raadt de consument aan alleen bronwa ter uit flesjes te accepteren, die in het bijzijn van de klant wor den geopend. Een tapinstalla tie mengt frisdrankconcentra ten met water en voegt er kool zuur aan toe. Vaak wordt een van de tappunten gebruikt om leidingwater met koolzuur te mengen. den haag Actievoerders van het comité Nul is Genoeg demonstreerden gisteren op het Binnenhof tegen huurverhogingen. Het comité overhandigde 250.000 handtekeningen aan Tweede Kamerleden. Die moes ten even daarna over de begroting van volkshuisvesting vergaderen met staatssecretaris Heerma en minis ter Alders. foto anp paul stolk den haag gpd Er is mogelijk een centrale op vang nodig voor patiënten die dragers zijn van de gevreesde 'ziekenhuisbacterie'. Deze MR- SA-bacterie is ongevoelig voor anti biotica. Verder moeten zie kenhuizen een procedure ont wikkelen die voorschrijft hoe deze besmette patiënten moe ten worden behandeld. Dat zei vice-voorzitter Brui ning van de Nederlandse Ver eniging voor Intensive Care gis teren voor de televisie, naar aanleiding van de besmetting in het Scheperziekenhuis in Em- men. De MRSA-bacterie kan bij mensen met een sterk vermin derde weerstand ernstige ziek ten veroorzaken. De bacterie, die kan worden meegenomen door patiënten die in een buitenlands zieken huis hebben gelegen, reageert namelijk niet op normale anti biotica. Bij gezonde mensen richt de bacterie weinig schade aan. maar patiënten met een sterk verminderde weerstand die bijvoorbeeld net geopereerd zijn en aan het infuus liggen, kunnen er zelfs aan overlijden. Nederland is een van de wei nige landen in Europa die de MRSA-bacterie redelijk onder controle heeft, maar volgens Bruining kan dat binnenkort veranderen. „Meerdere zieken huizen hebben te maken met kleine explosies, waarbij de bac terie niet alleen voorkomt bij patiënten, maar ook bij het per soneel." Het Scheperziekenhuis in Emmen wordt nu al enkele weken geplaagd door de MRSA- bacterie. Op dit moment heeft ieder ziekenhuis zijn eigen procedu res. „Als we de ervaringen bij el kaar leggen, zal blijken dat je een aantal fouten die iedereen in het begin maakt, kunt ver mijden. Daarmee wordt ook het probleem ingedamd", zegt Bruining. Als het MRSA-probleem on danks die maatregel toch toe neemt. moet er een centraal ge legen ziekenhuis komen dat uit sluitend is ingericht voor de be handeling van besmette patiën ten. „Dan hoef je geen extra maatregelen meer te nemen. Dat ziekenhuis kan functione ren zoals ieder ander zieken huis, omdat alle patiënten toch al de bacterie bij zich hebben." De kans dat andere patiënten met de bacterie besmet raken, zou op die manier stukken klei ner kunnen worden, denkt Bruining. Bovendien zou zo'n centraal ziekenhuis goedkoper zijn. Nu moeten besmette afde lingen grondig ontsmet worden. Dat kosten handenvol geld. Vaak worden ook dure appara ten weggegooid, omdat het te moeilijk is ze grondig schoon te maken. Vredeling verdedigt wapenleveranties den haag anp Wie wil sparen en toch zijn geld binnen handbereik wil hebben, is bij ons aan het juiste adres. Want de Rabobank zit ook bij u in de buurt. Dat is wel zo makkelijk en wel zo ver- trouwd. U krijgt bij de grootste spaarbank van Nederland niet Rabobank. Rabobank. Gemakkelijk en vertrouwd. alleen een hoge rente, u kunt ook direct over uw spaargeld beschikken. Gemakkelijk aan de balie, zonder romp slomp. En voor een goed advies, loopt u gewoon even binnen. Dan ver tellen we u graag hoe u meer uit uw spaargeld haalt. Q Aange De solo-actie van oud-minister Vredeling om in 1973 wapens te leveren aan Israël, was ingege ven door de „volstrekte noodsi tuatie" waarin Israël op dat mo ment verkeerde. Vredeling. toen minister van defensie in het ka binet-Den Uyl, opereerde be wust op eigen houtje om niet het risico te lopen dat de leve ranties zouden afketsen als ze bekend zouden worden. „Ik heb dat risico tegen wiilen houden," zei Vredeling gisteren. Hij reageerde op uitspraken van de vroegere Saudi-Arabi- sche olieminister Yamani in het televisieprogramma NOVA dat de Nederlandse wapenleveran ties aan Israël ertoe hebben ge leid dat Saudi-Arabië in 1973 tot een olieboycot tegen Nederland besloot. Vredeling stelt dat hij „niet het risico heeft willen lo pen dat ik de minister-president (Den Uyl, red.) of de minister van buitenlandse zaken (Van der Stoel, red.) in verlegenheid zou brengen." Hij wees erop dat Israël tij dens de week van de lom Kip poer-oorlog met Egypte en Syrië ten onder dreigde te gaan als er niet snel iets zou gebeuren. „Is raël werd bij wijze van spreken afgeslacht. Het was een vol strekte noodsituatie. Ik wilde er absoluut zeker van zijn dat Is raël geholpen zou worden". De eenmansactie kwam voor al voort uit emotionele overwe gingen: „Ik had de joden één keer zien afdrijven. Toen kon ik het niet voorkomen. Ik dacht: Dat zal mij geen tweede keer gebeuren. Daarom heb ik ge bruik gemaakt van mijn be voegdheid." Vredeling onderschrijft dat het hem politiek de kop had kunnen kosten als de kwestie naar buiten was gekomen. Hij zegt bewust het risico te hebben gelopen dat hij had moeten af treden. „Ik heb alle risico's op me genomen met de volle ver antwoordelijkheid. Maar ik heb niets illegaals gedaan naar mijn gevoel, dat vind ik nog steeds," stelt Vredeling. Staatsrechtgeleerde Vis zei gisteren in een reactie dat het op eigen houtje handelen van een minister in strijd is met het Reglement van Orde van de mi nisterraad en daarom staats rechtelijk te veroordelen is. Vis: „Een minister die dat toch doet, moet aftreden. Maar ook de ge schiedenis moet oordelen. Poli tiek en historisch ligt de kwestie een stuk moeilijker." H.R. Huis-aan-huis verspreidingen met een Hoog Rendement? InterHolland Verspreiders houdt dagelijks het brievenbus bestand up-to-date en telt m.b.v. speciale apparatuur per wijk uw folders nauwkeurig af Zo wordt uw kostbare drukwerk niet verspild Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5