„Hoe hoog was die hoge rente ook alweer?" Je nieuwe woonkamer hoeft niets te kosten. Dales pakt infiltratie en corruptie snel aan Overleg met Vlaanderen over 'flitstrein" muurvast Binnenland 'Biergist en lecithine helemaal niet zo goed' Archeoloogje spelen RPF gaat slag aan met SGP Bonden: 'Onderzoek ondergang busgigant' 't Bruisende woonwarenhuis. WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 Twee mannen bekennen incest emmen Twee mannen van 26 en 45 jaar uit Zandpol hebben gis teren tegenover de politie bekend incest te hebben gepleegd. De 26-jarige man heeft bekend zijn vroegere stiefdochtertje de afge lopen twee jaar seksueel te hebben misbruikt. De moeder van het nu 5-jarige kind deed onlangs aangifte. De verdachte ver klaarde bij zijn verhoor dat hij op zijn beurt seksueel is misbruikt door zijn nu 45-jarige stiefvader. Die heeft dat bekend, evenals het seksueel misbruik van twee broers en een zusje van de 26-ja- rige verdachte. Cel voor moeder na ontucht roermond De rechtbank in Roermond heeft gisteren een 32-ja- rige vrouw veroordeeld tot 4,5 jaar cel wegens ontucht met haar twee jaar oude zoontje. De rechtbank sprak de vrouw vrij van de aanklacht een jeugdig stel te hebben aangezet het jongetje seksueel te misbruiken. Dit tweetal, aan wie de peuter door de moeder tijdens haar vakantie was toevertrouwd, is inmiddels veroordeeld tot straffen van tien en negen jaar omdat ze het kind gruwelijk hebben misbruikt en doodgemarteld. Advocaat Van Asperen stelde dat dit tweetal veel te onbetrouwbaar is om hun verklaringen tegen de moeder serieus te nemen. Recherche onderzoekt verhanging alkmaar De rijksrecherche onderzoekt of de Alkmaarse politie fouten heeft gemaakt bij haar optreden nadat een 13-jarige jon gen zich afgelopen zaterdag tijdens het spelen met een touw had verhangen. Bij de officier van justitie is een klacht ingediend over het optreden. Volgens ooggetuigen heeft de jongen na ont dekking nog ruim een uur in de boom gehangen in afwachting van de technische recherche die hem losmaakte. Industriefonds eindelijk rond den haag Het nieuwe industriefonds voor kansrijke bedrijven in tijdelijke financiële nood is eindelijk rond. De overheid, banken, verzekeraars en bedrijfstakpensioenfondsen steken elk tweehon derd miljoen gulden in het fonds, aangevuld met nog eens tach tig miljoen van de Nationale Investeringsbank (NIB). Het indus triefonds had dit voorjaar reeds van start moeten gaan. De ver traging is volgens Economische Zaken te wijten aan juridische problemen. Wie vóór 31 december bergen wil verzetten wordt rijkelijk beloond. TOT MAX. F 20.000,- bpm-prijsstijging per 1 jan '94 m De Mitsubishi Pajero is nog t/m 31 december *93 verkrijgbaar op "grijs** kenteken. De Mitsubishi Pajem is Inu nog) leverbaar vanaff4J.610.- excl BTW en excl. kas Maij dreigt met tegenmaatregelen brussel gpd-anp Het toekomstige tracé voor de hoge-snelheidstrein (TGV), de flitstrein, tussen Rotterdam en Antwerpen blijft een twistpunt tussen Nederland en Vlaande ren. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en de Vlaamse minister van openbare werken Kelchtermans kwamen gisteren bij besprekingen in Brussel geen stap nader tot el kaar, hoewel de tijd begint te dringen. Nog half juni dit jaar beloofde de Vlaamse premier Van den Brande aan premier Lubbers dat Vlaanderen voor 1 januari 1994 een besluit zou nemen. Nederland stelde Vlaanderen in ruil daarvoor een snelle uitdie ping van de Westerschelde in het vooruitzicht. Na het beraad van gisteren zei Maij de bespre kingen over de Westerschelde nu ook te willen opschorten. De alternatieven voor het tra cé Rotterdam-Antwerpen zijn na studie van een groep Neder landse en Vlaamse deskundigen teruggebracht van veertien tot twee, maar over die twee staan Nederland en Vlaanderen lijn recht tegenover elkaar. Neder land wil de TGV het liefst langs de snelweg Breda-Rotterdam (E19) laten lopen. Vlaanderen prefereert een spoorlijn die via Woensdrecht langs de Antwerp se Havenweg loopt. Volgens Kelchtermans kost de aanleg langs de E19 Vlaanderen met twee miljard gulden drie maal zo veel dan het tracé langs de Havenweg, onder meer wegens hoge onteigeningskosten. De Havenwegroute is in Vlaamse ogen bovendien milieuvriende lijker dan het E19-tracé. Omge keerd zou de Havenwegroute Nederland 2,7 miljard gulden kosten, terwijl de aanleg langs de E19 op twee miljard wordt geschat. En volgens Maij is juist de route langs de E19 milieu vriendelijker. Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiens den haag«anp Veel voedingssupplementen be vatten veel minder waardevolle stoffen als de fabrikanten bewe ren. Verder blijken beweringen over positieve effecten op de ge zondheid niet of nauwelijks on derbouwd. Dit blijkt uit onder zoek van de Consumenten bond. Mede omdat etiketten van veel produkten suggestief en misleidend zijn, maakte de consumentenorganisatie giste ren bekend klachten in te zullen dienen bij de Inspectie Gezond heidsbescherming van het mi- Verdrinking op laatste vakantiedag auckland» ap Een 31-jarige Nederlandse vrouw en haar 37-jarige vriend zijn gisteren in zee verdronken op Murawi Beach in Nieuw- Zeeland. De vrouw probeerde haar vriend te hulp te komen toen die in de ruwe branding in moeilijkheden was geraakt. De twee bezochten familie van de vrouw die in Whangaparaoa woont. Ze zouden vandaag weer naar huis vertrekken. Tachtig miljoen boete voor staat na boterfraude luxemburg gpd Nederland moet de Europese Gemeenschap een boete ruim tachtig miljoen gulden betalen wegens fraude bij de levering van grote hoeveelheden boter aan de EG, zo is na langdurige onderhandelingen tussen tus sen Den Haag en Brussel over eengekomen. De Europese Commissie stelt waarschijnlijk vandaag het exacte boetebedrag vast. In eerste instantie dreigde Brussel met een boete van 720 miljoen gulden. Volgens staats secretaris Dankert van buiten landse zaken komt de lagere straf mede doordat Brussel zich vorig jaar ook heel mild opstel de tegenover een grote fraude in Italië met de superheffing op teveel geproduceerde melk. Dankert zelf ontdekte de bo terfraude een paar jaar geleden, toen hij als PvdA-lid van het Eu ropees Parlement een rapport uitbracht over geknoei met EG- geld. Tussen 1982 en 1987 ver kochten de nederlandse zuivel bedrijven boter aan de EG die was gemaakt volgens een pro cédé waarvoor de steunregeling helemaal niet gold. De boter- producenten verdienden er jaarlijks ongeveer honderd mil joen guldên mee. De EG verwijt het ministerie van landbouw gebrekkige controle op de rege ling. nisterie van WVC en de Recla me Codecommissie. De bond heeft ruim zestig zo genoemde voedingssupplemen ten zoals biergist, lecithine en knoflook- en ginsengpreparaten onderzocht op de aanwezigheid van de door de fabrikanten aan geprezen stoffen als vitamines, ijzer en jodium. Daaruit is ge bleken dat die vaak in 'armzalig kleine hoeveelheden' in de pro dukten voorkomen. Bovendien, zo meen te de Consumenten bond, kunnen de fabrikanten de door hen geclaimde positieve effecten nauwelijks hard ma ken. Als uitzondering worden de knoflook- en ginsengprepa raten genoemd. Daarvan kun nen sommige mensen wel de gelijk een gunstig effect ver wachten. Verder klaagt de bond dat fa brikanten zich vaak niet houden aan de regels van de Warenwet. Die schrijft voor dat pas iets over het vitaminegehalte van een voedingsmiddel mag wor den beweerd als een dagelijks portie tenminste 20 procent van de dagelijkse behoefte dekt. Alle biergist-preparaten blijken ech ter minder dan 5 procent van de dagelijkse behoefte aan ijzer te bevatten. Pakket met 25 maatregelen naar Kamer Met een pakket van 25 maatregelen wil minister Dales van binnenlandse zaken voorkomen dat de georganiseer de misdaad de politiek en de ambtenarij binnendringt. Zo komt er een centraal meldpunt voor politici en amb tenaren, waarin pogingen van de onderwereld om te in filtreren kunnen worden gemeld. Verder worden neven functies strikter aan regels gebonden of geheel verboden, en worden volksvertegenwoordigers bij overtredingen eerder ontslagen. den haag gpd Het pakket maatregelen komt niet toevallig twee dagen na de geruchtmakende uitlatingen van de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt over po gingen tot infiltratie. De maat regelen waren overigens al aan gekondigd in de eerder dit jaar gepresenteerde nota over de ge organiseerde criminaliteit. Dales wil vooral de alertheid van politici en ambtenaren op infiltratie vergroten. Zelf wor den zij strikter aan regels ge bonden als het gaat om de uit oefening van hun functie. Ook de rechtspositie en de wense lijkheid van bepaalde neven functies moet opnieuw worden bezien. Verder komt er een interna tionale gedragscode (ontwik keld in de Verenigde Naties), waarin precies omschreven staat welke plichten ambtena ren hebben en welke belangen verstrengelingen verboden zijn, welke giften en gunsten mogen worden aangenomen en hoe met vertrouwelijke informatie en politieke activiteiten van ambtenaren moet worden om gegaan. Daarnaast moeten per sonen op gevoelige functies re gelmatig van plek verkassen, omdat andqrs de kans bestaat dat er 'een te sterke vervlechting van het indidvidu en zijn net werk' ontstaat. De politie moet ook bij samenwerking tussen overheden en bedrijfsleven in het geval van grote bouwprojec ten onderzoeken of bepaalde bedrijven wel door de beugel kunnen. Overwogen wordt ook dat politieke partijen hun boek houding openbaar moeten ma ken. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) is al bezig met een onderzoek, waarbij vooral het gevaar van corruptie centraal staat. De Vrije Universiteit on derzoekt momenteel hoe be paalde gemeentelijke regels moeten worden aangepast om de georganiseerde misdaad van het lijf te houden. Ook wordt in een vijftal gemeenten bekeken worden hoe bevattelijk het ambtelijk apparaat is voor mis bruik door criminelen. Vier van tien Nederlanders 'crimineel' den haag gpd Vier van de tien Nederlan ders maakt zich jaarlijks schuldig aan een of ander misdrijf zoals rijden onder invloed, zwart rijden of be lastingontwijking. Dat blijkt uit een enquête van het mi nisterie van justitie. Rijden onder invloed (15 procent) werd het meest ge noemd, gevolgd door zwart rijden (11 procent) en belas tingfraude (8 procent). Justi tie schat dat vorig jaar mini maal 12 miljoen misdrijven zijn gepleegd met een totale schade van 8,8 miljard. Het aantal misdrijven dat de poli tie ter kennis is gekomen was vorig jaar 1,2 miljoen. Het aantal overvallen, autodief stallen en het aantal doden en gewonden als gevolg van vuurwapengeweld nam sterk toe. Jaarlijks wordt 35 procent van de bevolking, en bijna een op de twee bedrijven slachtoffer van (kleine) cri minaliteit. Hoewel van ouds her criminaliteit het meest voorkomt in grote steden, noemt Justitie het 'aandeel' van Amsterdam daarin op vallend groot. De helft van alle straatroven, een kwart van alle overvallen en een kwart van alle autodiefstal len, komt daar voor. Geen gewonden bij ontsporing goederentrein lage zwaluwe anp Een deel van een goederentrein met gevaarlijke brandbare stof fen is vanmorgen vroeg ont spoord bij Lage Zwaluwe. De lo comotief en de eerste vijf wa gons liepen uit de rails door een wisselfout. Er zijn geen gewon den gevallen. Wel ontsnapte een kleine hoeveelheid van het zeer brand bare Cyclohexanon. Politie en brandweer hebben de omge ving van de trein in een straal van honderd meter afgezet tot het gat in de wagon was ge dicht. Treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe was de hele dag gestremd en passagiers zijn met bussen ver voerd. nijmegen» Kinderen van groep acht van de basisschool Klein Heijendaal hebben zichtbaar schik in hun graafkarweitie. In het Bijbels Openluchtmu seum in Heilig Landstichting konden ze gisteren ze archeologische opgravingen doen. Aan de hand van een lesbrief en foto's konden ze zelf vast stellen hoe hun 'vondst' er oorspronkelijk uit moet hebben gezien. Nederlandse Antillianen eisen stem bij referendum FOTO ANP FRANS VANDERLINDE amsterdam pauune van der mue den haag gpd De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) heeft de jacht geopend op de SGP-vrouwen. Het landelijk bestuur heeft de kiesverenigingen uit drukkelijk opgeroepen geschikte vrouwen op ver kiesbare plaatsen voor de gemeenteraad te zet ten. In een brief schrijft het bestuur te vrezen dat de RPF vreest anders over één kam te worden ge schoren .met de veel orthodoxere SGP, die beslo ten heeft de vrouw als lid te weren. Het bestuur laat de RPF-kiesverenigingen weten dat het de handelswijze van de broederpartij betreurt en dat het verwacht dat de samenwerking „moeilijker" zal worden. Met de rigoureuze stap wacht de SGP (drie ka merzetels) wellicht grote moeilijkheden, omdat een ruime meerderheid van de stemmers vrouw is. Blijkens opiniepeilingen overweegt een aan zienlijk deel van de SGP-vrouwen op een andere partij te stemmen. De RPF ligt daarbij het meest voorde hand. Het RPF-bestuur maant de kiesverenigingen geen openlijke kritiek te uiten op deze „interne aangelegenheid" van de SGP, maar stelt wel na drukkelijk dat „dat de RPF niet moet worden meegezogen in een golf van negatieve publici teit." Naar buiten toe zal dan ook het verschil tus sen beide partijen daarom duidelijker worden ge accentueerd. Op de streng-christelijke jongeren heeft de af faire vooralsnog weinig indruk gemaakt. Tijdens een gezinsbeurs meldden zich vorige week ruim 1.200 nieuwe leden aan bij de SGP-jongerenorga- nisatie, van wie bijna tweederde vrouwen. De SGP-jongeren tellen nu 12.700 leden. De jonge renorganisatie trekt daaruit de conclusie dat het wel zal meevallen met het verwachte verlies bij de Tweede-Kamerverkiezingen in mei 1994. eindhoven gpd Politie schiet op verdachte steekpartij den haag anp Een politie agent uit Den Haag heeft gisteravond een 16-jarige Hagenaar neerge schoten die kort daarvoor zijn 19-jarige broer had neer gestoken. De broers liggen beiden ernstig gewond in het ziekenhuis. De 16-jarige was een tuin in gevlucht, nadat hij zijn broer in een woning had be werkt met een mes. Toen de politie arriveerde, liep de jongen 'als een dolle' door de tuin en rond het huis. Hij riep dat hij zijn karwei nog moest afmaken. Ondertussen beschadigde hij enkele au to's. Volgens de politie was de jongen onder invloed van pillen. De jongen werd neerge schoten toen hij een politie agent met twee messen wilde aanvallen. Daarvoor had hij ook al omstanders bedreigd. Herhaalde oproepen om de messen neer te leggen, hiel pen niet. Hetzelfde principe geldt ook voor de Leeuwrekening, waarbij het minimum inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5,4%* is. Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. De Postbank Kapitaalrekening met U kunt er namelijk elk wilfekeurig En wie er eerst nog wat meer over wil een eerste minimum inleg van f25.000,- bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs weten, belt nu even Klantenservice Sparen: biedt de ideale combinatie van zeer hoge een bedrag boven de f25.000,-, als u dit het nummer is Den Oudsten en DAF-bus failliet en geschoven met geld tussen de diverse dochterbedrijven, menen de bonden. Zo is er voor Bova 1,2 miljoen gulden buiten het uitstel van betaling gehou den. Ook zou er uitgebreid ge schoven zijn met een lening van 30 miljoen gulden. Bovendien bleek het eigen vermogen van DAF Bus (45 miljoen gulden) opeens een schuld aan moeder United Bus te zijn. Ook blijken alle verplichtingen bij de be drijfsvereniging voldaan te zijn, terwijl juist uitstel aangevraagd wordt omdat een bedrijf niet aan zijn verplichtingen kan vol doen. De bonden laten hun ju risten uitzoeken of het mogelijk is een enquête te beginnen bij de Ondernemingskamer. „We denken dat we belazerd zijn. maar dat willen we zeker we- In Nederland wonende Cura (^aoënaars stappen rente (nu 6%*) én alle opnamevrijheid. een maand van tevoren reserveert. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. ergoeding per 22 september 1993 United Bus en twee dochters, Den Oudsten in Woerden en DAF Bus in Eindhoven, zijn fail liet. De banken weigerden giste ren definitief geld te geven om de bussenbouwers open te hou den. waardoor ruim vijfhonderd mensen op straat komen te staan. Het derde United Bus bedrijf, Bova met 480 werkne mers, wordt op zeer korte ter mijn verkocht. De vakbonden zijn woedend over de snelle on dergang van United Bus. Zij wil len een onderzoek naar wanbe leid en gegoochel met cijfers tij dens het uitstel van betaling. FNV-bestuurder De Keijzer toonde zich vanmorgzn in Woerden niet geheel en al pes simistisch over de toekomst van Den Oudsten. Hij vertelde de werknemers dat er zeventig bussen in de orderportefeuille zitten. De bedoeling is om die opdrachten af te maken. Intus sen ontstaat er dan ruimte om te onderhandelen met aspirant kopers. Bij een overname zullen overigens zeker honderd ar beidsplaatsen komen te verval len. Ook voor DAF-bus zijn er volgens bewindvoerder Prinsen gegadigden, maar ook hier zul len bij een overname gedwon gen ontslagen vallen. Touringcar-bouwer Bova in Valkenswaard is buiten het uit stel van betaling van United Bus gehouden en is dus ook niet failliet. Het bedrijf wordt hoogstwaarschijnlijk op korte termijn verkocht aan de beleg gingsmaatschappij Vado (van de familie Van Doorne) en voor malig United-Busdirecteur Lij mer. Volgens het plan zouden 320 van de 480 mensen hun baan dan behouden. De bonden eisen een onder zoek naar de gang van zaken. United Bus heeft op allerlei ma nieren gegoocheld met cijfers de rechter om te voorkomen dat op 19 november een referen dum over de staatkundige toe komst van hun eiland wordt ge houden. Vandaag dient voor de Cura<;aose rechtbank een kort geding tegen de eilandsraad, waarin afstel van de volksraad pleging in de huidige vorm wordt geëist. Wordt die eis niet ingewilligd, dan volgt in Neder land een kort geding tegen de Konipkrijksregering. Inwoners van Curasao kun nen op 19 november hun me ning geven over de toekomst van het eiland. Moet Curasao een deel van de Antillen blijven of (net als Aruba) een aparte status krijgen? Curat,aoënaars in Nederland mogen niet meestemmen. hoewel een kwart van de Cura^aose bevol king hier woont. Advocaat De Jager heeft on der andere minister Hirsch Bal- lin van Antilliaanse zaken en premier Lubbers eerder per brief gevraagd om in te grijpen. Die brieven zijn niet beant woord. Kom naar KEA en doe mee met de katalogusprijsvraag. De wedstrijdformulieren vind je in ieder IKEA woonwarenhuis, Deze week maak je in elke vestiging kans op een waardebon van f 2500,- aan woonkamermeubels en vele andere waardebonnen. Kom nü naar IKEA voor de katalogusprijsvraag

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3