Landwetje Australië: tweeslachtigheid troef Kroonprins niet klaar voor koningschap 'Niets over knoflookgeur of aftershavelucht in de auto' Veel 'zondaars' tegen carpool-gebod in VS Feiten &Meningen WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER Flet gaat niet goed met de publieke beeldvorming rondom onze kroonprins Willem Alexander. Na de afronding van zijn studie geschiedenis aan de univer siteit van Leiden houdt de Prins van Oranje zich bezig met het behalen van zijn race-licentie op het circuit van Zandvoort en de komende maanden is hij druk in de weer met het oefenen voor nog weer eens een vliegbrevet. De ze genoegens zijn de prins natuurlijk van.harte gegund, maar als dit het enige is, dan is dat ronduit te mager. De pers rondom de kroonprins is lache rig en soms zelfs neerbuigend. De kwa liteitskrant van Nederland weet het be zoek van de kroonprins aan de Frank furter Buchmesse als volgt te verslaan: 'en dan zijgt de zware koninklijke ge stalte door de knieën om zich vol en thousiasme te storten op de afdeling kinderboeken. Willem Alexander krijgt op de beurs ook menig Nederlandstalig boek aangeboden, bestemd voor vol wassenen. Na het zoveelste boekver- zucht hij dat het allemaal wat zwaar wordt, waarop de standhouder ant woordt: Koninklijke Hoogheid je bent op de boekenbeurs of niet.' Ook de gos- sip-bladen Story en Privé laten zich niet onbetuigd. Anecdotes van de soort als zojuist weergegeven sieren hun bladzij den. Het beeld dat in de media van de kroonprins naar voren komt, is dat van een niet al te intelligente jongeman, die zijn tijd liever besteedt aan autoracen en vliegen dan aan studie en contacten met de mensen in het land. Nu is Wil lem Alexander pas 25 jaar en kan hij daarover niet al te hard worden geval len. Wat wel verontrustend is, is dat ieder plan lijkt te ontbreken om hem voor te bereiden op de zinvolle vervulling van het koningschap na zijn moeder konin gin Beatrix. Vast staat dal dit een koningschap zal moeten zijn dat geheel anders is dan van zijn voorgangsters. De Nederlandse soevereiniteit staat momenteel onder zware druk. Na het verdrag van Maas tricht is er weer een stukje soevereini teit verschoven naar Brussel. Straks zal een belangrijk deel van onze economi sche, sociale, buitenlandse en defensie politiek medebepaald worden door Brussel. De Europese Gemeenschap neemt essentiële taken over van de aangesloten landen, waardoor de soe vereiniteit van die landen vermindert. Daarnaast wordt ons land steeds meer deel van een wereldgemeenschap in wording. De internationalisering van onze economie en cultuur heeft naast bedreigende kanten ook zijn goede kanten. Flet is een manier om een rechtvaardiger spreiding van de wel vaart in de wereld te bereiken, het milieu beter te beschermen en het aan tal gewapende conflicten in de wereld te verminderen. Wil een gemeenschap goed functioneren in zo'n internationa le wereldorde, dan is het belangrijk om te weten waar je vandaan komt en wie je bent. Kortom je moet weten wat het Nederlanderschap betekent. Je moet weten wat de identiteit van ons volk is. Wat maakt Nederlanders tot Nederlan ders. Dat is een zwak punt in onze cultuur. We zijn daar traditioneel niet zo bewust mee bezig als bijvoorbeeld Fransen, Britten, Amerikanen, Japanners en Duitsers. We weten het eigenlijk alleen bij de voetbalwedstrijd Nederland- Duitsland. Dat is niet voldoende en daar ligt een uitgelezen taak voor het vervullen van een zinvol koningschap binnen het kader van de Europese Ge meenschap en een internationaliseren de werdeldorde. Ik zou graag zien, dat Willem Alexander zich daarop richt en voorbereidt. Minister-president Lub bers heeft de naam zich met alles en nog wat te bemoeien. Het welzijn en de toekomst van onze kroonprins is ten slotte een expliciete verantwoordelijk heid van de Nederlandse regering. Laat hij zich dus hier eens mee bemoeien. Dat is goed voor de toekomst van ons land en helpt de Prins van Oranje aan een zinvolle tijdsbesteding en dito pu bliek imago! Kroonprins Willem Alexander als dirigent. Het lijkt erop dat hij niet g ningschap. Premier Keating houdt aborigines en landeigenaren te vriend De pogingen van de Australische premier Paul Keating om de landrechten van de oorspronkelijke bevolking in een wet vast te leggen, lijken bij voorbaat mislukt. Alle betrokken partijen hebben grote bezwaren tegen het vo rige week gepresenteerde ontwerpplan. Het plan blinkt dan ook uit in tweeslachtigheid: enerzijds kunnen de aborigines aanspraak maken op land waarmee zij emo tionele bindingen hebben, anderzijds worden alle be staande rechten gerespecteerd. Al in 1985 gaf de Australische regering een stuk land terug aan de oorspronkelijke bevolking. Het gebied rond Ayers Rock werd vervolgens door de regering weer gepacht om er een nationaal park van te maken. foto anp HAARLEM JOLANDA OUKES Twee eeuwen na het begin van de kolonisatie vinden de Austra liërs het nog steeds moeilijk re kening te houden met de in heemse bevolking die het Australische continent al zo'n 40.000 jaar bewoont. Het plan van Keating is dan ook duidelijk een compromis. Hij wil de abo rigines tegemoet komen, maar beschermt tegelijkertijd de blanke grondbezitters. De Europeanen, vooral Britten, begonnen al snel na de landing in 1788 de aborigines van hun land te verdrijven om er boer derijen en dorpen aan te leggen en mijnbouw te plegen. Ze von den er zelfs een juridisch con cept voor uit, het zogeheten ter ra nullius. Verdragen tussen vroegere en tegenwoordige be woners werden daarmee over bodig, omdat het land onbe woond zou zijn geweest toen de Britten voet aan land zetten. Het Hooggerechtshof verklaar de deze term vorig jaar juni on wettig als sluitstuk van de Ma- bo-zaak, een juridisch gevecht waarbij de aboriginal familie Mabo het eigendomsrecht te rugkreeg over het eiland Mur ray, even ten noorden van de deelstaat Queensland. Het Hof erkende daarmee dat de abori gines Australië in bezit hadden voordat de Europeanen daar kwamen. De uitspraak van het Hoogge rechtshof ontketende een ware run op stukken land. Hoewel de regering ervan uit gaat dat 12 procent van de Australische grond voor aanspraken van aborigines in aanmerking komt, overtreffen de reeds ingediende claims de 12 procent verre. Het merendeel van de claims, zoals een derde van de provincie New South Wales, de hoofdstad Can berra en de hoogste Australi sche berg Mount Kosciusko zul len het niet redden, maar de aanspraken op land in afgele gen gebieden maken wel kans van slagen. Toch zullen veruit de meeste bezittingen niet van eigenaar veranderen. En in geval van on duidelijkheid zal de rechtbank beslissen over de eigendoms rechten en eisen tot compensa tie. Keating heeft bovendien in zijn plan enkele ontsnappingsclau sules ingebouwd. Zo kunnen aborigines wel ageren tegen commerciële activiteiten (bij voorbeeld mijnbouw) op hun land, maar kunnen ze die nooit via een veto volledig dwarsbo men. Daarnaast heeft Keating de bevoegdheid beslissingen over landrechten nietig te ver klaren, als met de uitspraak het algemeen belang wordt ge schonden. De vrees van de mijnbouwbe- drijven dat het plan hen hun lu cratieve bezigheden ontneemt, lijkt dan ook ongegrond. Toch zijn mijndirecties, boeren en andere landeigenaren bang dat het plan van Keating investeer ders zal afschrikken. Doordat er een kans bestaat dat het land wordt opgeëist door aborigines en een slepende rechtszaak de ontwikkelingen in het betreffen de gebied stagneert, is de toe komst allerminst zeker. Het toekennen van land is vol gens de oorspronkelijke bevol king van levensbelang. Zij stel len dat ze het land nodig heb ben om van hun armoede af te komen. Hoewel er de laatste tien jaar relatief veel is verbe terd, is de gemiddelde levens verwachting van een aborigine 52 jaar en ligt de kindersterfte vier maal zo hoog als het lande lijk gemiddelde. Mede door werkloosheid en alcoholgebruik stijgt de criminaliteit. Verder speelt het land een grote rol in het spirituele leven van de aborigine. Alle belangrijkte ver halen spelen zich af in de Tjulc- urpade Droomtijd. In deze pe riode kregen de stammen hun eigen totems en werden de geesten van mensen, planten, dieren en andere natuurlijke verschijnselen gevormd. Het land is bezaaid met heilige plaatsen, die herinneren aan de daden uit de Droomtijd. Door zijn binding met de totemgees ten, die zich op bepaalde plaat sen bevinden, is een aborigine zeer nauw met zijn stamland verbonden. Nog steeds spelen de 40.000 jaar oiide riten een grote rol in het leven van de oorspronkelij ke bevolking. Hoewel de meeste aborigines behoren tot de Lu therse Kerk, handhaven zij deze oude tradities. Zo wordt een do de na de westerse begrafenisce remonie overgebracht naar het soms duizenden kilometers ver der gelegen stamland. Na een wekenlang durend sorrycamp (treurkamp) wordt de overlede ne begraven. Het is nog maar de vraag of de parlementsleden, die zich eind dit jaar over het plan-Keating moeten buigen, oog hebben voor deze culturele achtergron den. De mening van het blanke electoraat weegt waarschijnlijk zwaarder. Eerste Nederlandse carpoolstrook heeft effect HILVERSUM GPD De carpoolwisselstrook op de Al bij Muiden trekt extra carpoolers. Dat meldt het carpool- bemiddelingsbureau Inca in Almere. l iet bu reau schreef de afgelopen weken zeker hpn- derd mensen in die dagelijks de afstand tus sen de knooppunten Muiderberg en Diemen afleggen. Vooral automobilisten die nu maar getweeën carpoolen, melden zich omdat ze op zoek zijn naar een derde partner. De strook bij Muiden is alleen toegankelijk voor auto's met drie of meer inzittenden. De korte mededelingen op het prikbord bij de carpoolparkeerplaats Witte Bergen in Eemnes hebben iets weg van een contactadvertentieru briek. „Welke jonge dames willen met mij mee rijden in de carpoolstrook? Ik, leuke blonde jongen in bezit van grote auto". Op een ander briefje schrijft een carpooler dat hij zijn meerij der de volgende dag om acht uur oppikt. „Je ziet er tegenop. De stap lijkt groot, maar als je er eenmaal aan begonnen bent, denk je, is dat nu alles?", zegt fervent carpooler L. Pande- laar. „Ik rij nu twee jaar samen met een collega van mijn afdeling. Flet is aanzienlijk goedkoper en nog gezellig ook. Ik woon in Laren, hij komt uit Mijdrecht. We spreken af op de Naardense carpoolparkeerplaats en rijden dan in één auto naar Lelystad. We zijn meestal gelijktijdig klaar. Als hij wat later is omdat de vergadering uit loopt, werk ik ook nog even door." Nederland telt naar schatting 500.000 carpool ers, terwijl er elke dag zo'n tweeëneenhalf mil joen auto's op de weg zijn. Een kleine tachtig procent van de bestuurders rijdt alleen. De car poolwisselstrook op de Aldie vandaag wordt geopend, moet daarin verandering brengen. Er is ook scepsis of dit nieuwe fenomeen slaagt. Rijkswaterstaat in Noord-Holland verwacht dal het experiment een aanlooptijd van zeker een jaar nodig heeft. De verwachting is dat uitein delijk vier- tot zeshonderd auto's per uur ge bruik maken van de carpoolstrook en dat het voor de poolers een tijdwinst van twaalf tot twintig minuten oplevert. Jan Ewalt uit Almere heeft een paar jaar gele den het carpoolbemiddelingsbureau Inca VTX opgericht. Met overheidssteun heeft hij een computersysteem ontwikkeld dat automobilis ten gratis en snel aan een reispartner helpt. Het is inmiddels uitgegroeid tot een nationaal car poolsysteem, waaraan ook adressenbestanden van andere bureaus uit de randstad zijn gekop peld. Je kunt bellen met Inca VTX, maar wie beschikt over een personal computer met telefoonmo dem of een Videotext terminal kan rechtstreeks toegang krijgen tot het computersysteem. Vol gens Ewalt wordt het begin volgend jaar waar schijnlijk nog simpeler, als geïnteresseerden via RTL4 Teletext in contact kunnen komen met het bestand dat nu 2.000 geïnteresseerde car poolers telt. Ewalt verwacht dat de belangstel ling na de opening van de carpoolwisselstrook op de Al in een stroomversnelling komt. In het systeem worden postcodes van huisadres en bestemming ingevoerd. Je toetst in op welk tijdstip je wilt vertrekken en aankomen. Op het beeldscherm verschijnt vervolgens een lijst met carpool-mogelijkheden. Het enige 'manke ment' van de computer is, dat hij nooit in staat is te bepalen of de poolers met elkaar oveiweg kunnen. „Je kunt wel een voorkeur voor een niet-roker aangeven, maar over het overmatig gebruik van aftershave of knoflook staat niets geregistreerd." Volgens Rijkswaterstaat is het carpoolen voor een grote groep werkenden een goede oplos sing. Voor mensen met wisselende werktijden is het moeilijker. Volgens woordvoerster Van Ravels van Rijkswaterstaat hoeven de automo bilisten niet te verwachten dat de Files door het carpoolen helemaal verdwijnen. Daarvoor ko men er nog te veel auto's bij. „We hopen alleen met dergelijke maatregelen de lengte van files in de hand te houden. De carpoolstrook zou zich trouwens uit de markt prijzen als er hele maal geen files meer zijn." WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT Tony Hylton moest eind vorig jaar terecht staan voor een wel heel bizar 'misdrijf. Hij had het gewaagd, rijdend op een snel weg even buiten Washington, te toeteren naar een politieman die bezig was om een andere weggebruiker op de bon te slin geren. De agent had zijn kente ken genoteerd en een paar da gen later viel een bekeuring van 45 dollar op de mat. Hylton liet de zaak voorkomen. Hij zei gebruik te hebben ge maakt van zijn recht op 'vrije meningsuiting'. Zijn getoeter ge-'honk' in het Amerikaans was immers een protest. De agent was een overtreder aan het bekeuren die gezondigd had tegen de bepaling dat automo bilisten die alleen in hun wagen zitten, in de spitsuren geen ge bruik mogen maken van be paalde wegen in Virginia. De rechter honoreerde het ver weer van Hylton, die al gauw bekendheid kreeg als de HOV- Honker. Maar verder hielp het hem niets, integendeel. Sinds het begin van dit jaar is het aan tal wegen met speciale carpool- ing-stroken niet alleen in de staat Virginia, maar ook elders in de VS, drastisch uitgebreid. De VS zijn een pionierland wat het carpoolen betreft. Met de opening van de speciale car pool-strook op de A-2 bij Mui den is het zinvol eens naar die Amerikaanse ervaringen te kij ken. En die bewijzen één ding: de overgrote meerderheid van de automobilisten heeft er de pest aan, terwijl verkeersplan- ners het zien als de enige ma nier om overbelasting van de snelwegen te voorkomen. De eerste carpoolstroken in Amerika FlOV-lanes genoemd (naar 'High Occupancy Vehi cles, oftewel voertuigen met ho ge bezettingsgraad) werden al in de jaren zeventig in Cali- fornië ingevoerd. De wegen rond Los Angeles waren (en zijn) elke dag zo verstopt, dat harde maatregelen nodig waren om de met hun auto vergroeide Amerikanen ertoe te bewegen hun voertuig soms te laten staan. Er zijn in de VS twee soorten HOV-wegen: wegen die tijdens spitsuren (meest van 6.30 tot 9.00 en van 16.00 tot 18.30 uur) helemaal verboden zijn voor voertuigen waar minder dan twee of drie mensen inzitten: en wegen die net zoals bij de A- 2 een speciale HOV-strook hebben, die alleen gebruikt mo gen worden door auto's met twee of drie inzittenden, de HOV-2 en HOV-3 wegen. John Milliken, minister van ver keer van de staat Virginia: ,We hebben ons verplicht tot het be vorderen van carpooling. Het is gewoon nodig dat meer mensen ertoe gedwongen worden sa men te rijden". Volgens de deskundigen kan dat. Bij een telling op de Inter state 66, de snelweg die vanuit Noord-Virginia naar Washing ton leidt, bleek dat in zeven van de tien auto's slechts één per soon zat. Ook op de HOV- strook, want de meeste auto mobilisten lappen de voor schriften gewoon aan hun laars. En de politie heeft onvoldoende mankracht om voor een effec tieve controle te zorgen. Desondanks blijft het Ameri kaanse Congres de staten dwin gen om meer carpool-wegen in te richten. Er wordt gewoon minder geld beschikbaar ge steld voor de aanleg van wegen waarop geen carpoolstrook voorzien is. De staten kiezen dan gauw eieren voor hun geld. I-Iet zwakke punt is natuurlijk de controle. Op een weg als de 1-66, waarop dagelijks 160.000 auto's richting Washington en terug rijden, zijn slechts vier po litieauto's beschikbaar voor controles. Wetend dat volgens het ministerie van verkeer zeker de helft van de auto's op de HOV-wegen onvoldoende bezet zijn, moet dat toezicht wel fa len, of het wordt een zaak van willekeur. Bovendien blijken de politie controles zelf weer tot files te leiden. Of omdat de agent met zwaailicht een overtreder van de weg probeert te krijgen (en de rest van het verkeer, vertraagt om even te kijken wat er ge beurt), of omdat de agenten zich opstellen bij uit- en invoeg- stroken waar de overtreders makkelijker te pakken zijn, maar wat ook weer tot opstop pingen op die stroken leidt. Er is dan ook veel ergernis bij automobilisten over de manier waarop de HOV-regels worden toegepast. Wie 'zondigt' en toch alleen zo'n weg berijdt, komt tot de verbijsterende ontdekking dat die goeddeels leeg is. Soms passeren in de spits op de HOV- 3-weg in mijn omgeving hoog uit twintig auto's per minuut. Terwijl de snelweg er dan verla ten bijligt, staan op gewone we gen in de buurt de auto's bum per aan bumper. Bij HOV-2-we- gen is dat minder, maar het cre ëren van verkeersproblemen op veel smalle buurtwegen kan nooit het gewenste neveneffect van het carpoolen zijn. Tenzij men zo de automobilist pro beert tot inkeer te dwingen. Wie niet horen wil, moet maar voe len. Maar files zijn niet alleen lastig voor de automobilist, maar ook voor de omwonenden en slecht voor het milieu. Wegen hele maal inrichten voor carpooling heeft alleen maar zin als er vol doende alternatieve routes voor de niet-carpoolers zijn. Maar ook het inrichten van slechts één strook voor carpoolers blijk niet ongestraft te gaan. Dat heeft in de VS al tot veel proble men geleid. Op de stroken voor de niet-car- poolers staan namelijk vaak lan ge files. In Virginia heeft men dat proberen op te lossen, door tijdens de spits de vluchtstrook van de 1-66 open te stellen voor het verkeer. Buiten de HOV- uren mag die niet worden ge bruikt. Dat vergroot de capaci teit van de weg weer, zodat buurtwegen worden ontlast, terwijl carpoolers de speciale HOV-strook kunnen gebruiken. Er zijn al 45 wegen met HOV- stroken bij steden als Washing ton, Los Angeles, San Francisco en Miami. De overheid is vast besloten om hel carpoolen in de overvolle stedelijke gebieder te bevorderen. Dat vergt van de met zijn auto vergroeide Ameri kaan een mentaliteitsverande ring.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2