'Waar rook is, is vuur' Fritz Korbach is dol op Friesland Bestuur tafeltennisbond trekt geen conclusies BOLLEN Sport Huybens belaagd Vriesekoop is opnieuw aangebrand WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 V 071 -356464 PlV -CHEF ROB ONDEI Gullit wil onder Cruijff in Oranje ffNUARuud Gullit heeft te kennen gegeven weer in het Oranje elftal te willen spelen als en wanneer dat team onder de bezie lende leiding van Johan Cruyff komt te staan. „Het zou geweldig zijn om mijn internationale carriere te kunnen beëindigen met de finalewedstrijden (om de Wereldbeker) in de Verenigde Sta ten". aldus de 31-jarige voorspeler tegenover de Romaanse sportkrant Corriere dello Sport. Gullit, ooit aanvoerder van het Oranje-team, hield het nationale elftal voor gezien vanwege me ningsverschillen met de huidige Oranje-coach Dick Advocaat. Vijf debutanten in rugbyselectie amsterdam John van Altena, de coach van de Nederlandse rug- byploeg, heeft vijf nieuwelingen opgenomen in de selectie voor de WK-kwalificatie. Het zijn Kijkuit, Zijp, Dinkla, Van Beek en Rosman. Bij de nieuwe gezichten zitten geen spelers van het Leidse DIOK. Siemerink in Hopman Cup perth Rijnsburger Jan Siemerink en Mirjam Oremans zullen 4 Nederland vertegenwoordigen bij het toernooi om de Hopman Cup, dat van 31 december tot 7 januari 1994 in de Australische stad Perth wordt gehouden. In de eerste ronde komt Nederland uit tegen Zwitserland. De andere ontmoetingen zijn Duitsland - Zuid -Afrika, Australië - Zweden en Oostenrijk - Oekraïne. De vier geplaatste landen in Perth beginnen met een bye. Het zijn de Verenigde Staten, Frankrijk, Spanje en de Tsjechische Repu bliek. Schorsing voor gewichtheffers moskou De Internationale Krachtsport Federatie heeft drie Russische sporters wegens doping geschorst. Dat meldt het blad Sovjetski Sport. Tijdens een controle bij de training zouden de drie positief hebben gereageerd. Maxim Agapitov en Andrej Matvejevzijn volgens de krant voor het leven geschorst. Ramzan Moesajev, winnaar van brons tij dens de Europese kampioenschappen, zou uitsluiting van een jaar boven het hoofd hangen. Zaak De Bruin komt maandag voor La mieuewgein De tuchtcommissie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie behandelt maandag 1 november de zaak tegen li Erik de Bruin. De nationale recordhouder discuswerpen en ko gelstoten werd bij een dopingcontrole op 1 augustus na een wedstrijd in Keulen positief bevonden. Daarom mocht De Bruin ook niet deelnemen aan de strijd om de wereldtitels atletiek in Stuttgart. De tuchtzaak, die in Utrecht wordt gehouden, is op verzoek van de De Bruin besloten. Verstappen naar Silverstone den haag Autocoureur Jos Verstappen maakt in principe don derdag 18 november testritten voor het Britse formule 1-team McLaren. De oefensessie wordt gehouden op het circuit van Sil verstone. Verstappen kreeg onlangs van McLaren-baas Ron Dennis een uitnodiging voor de proefrit. Verstappen, dit seizoen eerste in het Duits kampioenschap For mule 33, testte al eerder voor een team in de formule 1 wereld. Op het circuit van Estoril (Portugal) maakte hij als debutant gro te indruk in een bolide van Footwork. .Cambuur lijft coach in leeuwarden gpd Fritz Korbach heeft in inter views altijd volgehouden dat hij meer is dan een 'effecttrainer'. Dat hij meer is dan een schreeuwer en een bluffer die een ploeg kan kietelen en prik kelen, uit een dal kan halen om na een jaar weer elders als een soort crisismanager aan de slag te gaan. Het ongelijk van die stelling bewees hij door binnen vieren twintig uur de ene degradatie kandidaat (Volendam) voor de andere (Cambuur) in te ruilen. Korbach volgt in Leeuwarden Theo de Jong op. Zijn plaats op het trainingsveld in Volendam wordt ingenmomen door Leo Steegman. Op 5 november vorig jaar werd de drie weken eerder door SC Heerenveen ontslagen trai ner door het kwakkelende Vo lendam ingelijfd. Het schokef fect was maximaal. Op een haar na miste Volendam Europees voetbal. De verwachtingen aan De Dijk waren dit seizoen hoog gespannen, maar met vijf pun ten uit tien duels werd Volen dam van een sub-topper een tobber. Maandagmiddag werd Kor bach gebeld door Cambuurs Youri Mulder houdt zijn hart vast bij Schalke vice-voorzitter Jan Riedstra met de vraag of hij als puinruimer wilde aantreden bij de nummer laatst in de eredivisie. Korbach had een slapeloze nacht, vroeg het management van Volendam gistermorgen toestemming om te vertrekken en dronk gister middag klokslag vijf uur een Beerenburgje in Leeuwarden om zijn terugkeer in 'It Heite- lan' te vieren. „Hoe deden we dat ook weer in Leeuwarden", sprak Korbach, terwijl hij het glas in de be stuurskamer omhoog stak. „Gooiden we die borrel niet in een keer achterover?" Korbach trainde Cambuur al eerder in de seizoenen '86/'87 en '87/'88. Wat hem bij al zijn vorige werkgevers (FC Wage- ningen, PEC Zwolle, FC Volen dam en FC Twente) wel lukte, mislukte destijds in Leeuwar den: met Cambuur promoveer de hij niet. Niettemin had hij in Leeuwarden een goede naam. In het seizoen 1986-1987 be reikte Cambuur met super aan vallend voetbal de nacompeti- tie, waarin het strandde op DS'79. Het bestuur bood hem begin 1988 zelfs een nieuw con tract aan, maar Korbach koos voor Go Ahead Eagles, dat zijns inziens een betere jeugdoplei dinghad. Schalke '04 staat op zijn kop. De beschuldigingen in Der Spiegel, waarin Günter Eichberg, de net afgetreden clubvoorzitter, wordt beticht van omkoping en financiële malversaties is ingeslagen als een bom. Ook bij Youri Mulder. ,,Ru- di Assauer, de manager, heeft ons verzekerd dat het verhaal uit de lucht is ge grepen. Maar waar rook is, is vuur. Denk je niet?" gelsenkirchen albert geesing gpd-verslaggever Het is het gesprek van de dag. Mulder: „Dat kun je wel zeggen, dat merk je aan alles. De mana ger kan nu wel zeggen dat we ons nergens zorgen over hoeven te maken en dat we ons moeten concentreren op het voetbal. Maar zo simpel ligt het natuur lijk niet." Hoe was de reactie in de kleedkamer? Mulder: „Iedereen reageerde een beetje lacherig. 'Het is weer zo ver, daar gaan we weer', in die geest. Heel cynisch eigenlijk. Als het allemaal waar is, heb ik toen maar geroepen, kunnen we in elk geval niet degraderen. En is de hele bende in één keer transfervrij. Het zou toch wat zijn als Schalke failliet gaat. Dit is toch niet de eerste de beste club." Maak jij je daar druk om? Mulder: „Nou nee, niet echt. Het enige waar ik me druk om maak. is dat we onderaan staan. Alle dingen er omheen liggen buiten mijn macht, daar kan ik toch niets aan doen. Toch hoop ik dat het allemaal meevalt, want zo begaan ben ik nog wel met het let van de club en de supporters. Maar als ze er zo'n puinhoop van hebben gemaakt als nu wordt beweerd, verdient de club niet beter. Zo reëel moet je wel zijn." Zo denken ook de andere spe lers? Mulder: „Het is misschien vervelend voor de spelers die al wat ouder zijn en een gezin hebben. Aan de andere kant, er wordt in Duitsland zo goed be taald dat niemand zich zorgen hoeft te maken. Maar ik heb niet de indruk dat ze er mee zit ten. Zo groot is de clubliefde niet." Over geld gesproken. Een club als Schalke kan zich toch geen jaarsalaris van een miljoen dol lar permitteren voor Mihajlovic? Youri Mulder kan hier nog juichen, maar voelt aan alles dat het scheef zit bij Schalke. Mulder: „Dat spelers als Christensen, Mihajlovic en Scherr hier kapitalen hebben verdiend, was een publiek ge heim. Daar hadden de spelers Der Spiegel niet voor nodig. Al leen die omkoping van een scheidsrechter en het feit dat Eichberg drie spelers als onder pand heeft gebruikt om een le ning bij de bank af te sluiten, dat kwam voor iedereen uit de lucht vallen. Je gebruikt mensen niet als onderpand, vind ik. Maar als een bank daar nou mee akkoord gaat, wat is daar dan fout aan?" Hoe kwam Günter Eichberg op jou over? Mulder: „Ik vind het eigenlijk een hele sympathieke en inte gere man. Iemand die je kon vertrouwen en die enorm be gaan was met het lot van de club." Maar wel een voorzitter, die Schalke op de rand van de af grond heeft gebracht. Mulder: „Hij komt donderdag terug uit Amerika en wil dan opening van zaken geven. Hij zegt dat Schalke een schuld heeft van zes miljoen Mark en niet van zestien miljoen zoals nu wordt beweerd. Maar lekker is het natuurlijk niet wat zich nu Leiderdorper Marcel Huybens wordt belaagd door de Kroaten Franjo Arapovic (links) en Romeo Cvijetican- in. De speler van EBBC Den Bosch verloor met zijn team de thuiswedstrijd tegen Split met 62-78 in de eer ste wedstrijd uit de derde ronde van de Europa Cup II. Huybens nam dertien punten voor zijn rekening. FOTO ANP huizen gpd Het bestuur van de tafeltennis bond heeft zichzelf uren lang een spiegel voorgehouden en kwam tot de vaststelling dat het voor de NTTB rampzalig zou zijn als dit uiterst bekwame en geloofwaardige bestuur zou op stappen. Ja, ze waren afgelopen zondag flink kritisch op elkaar geweest en ze beloofden voor de toekomst een betere overleg structuur, zo bezwper voorzitter Tempelaars. Zelfs Deken, de man van de topsport-portefeuille die het be stond een nobody als Zoran Ga- jic voor het ambt van bonds coach te roepen, zelfs Deken biocht blijven zitten. Tempel aars: „Hij is zijn kennis net aan het op- en uitbouwen en het is jammer die kennis verloren te laten gaan." Het huidige NTTB-bestuur diende voor een frisse wind te zorgen, maar lijkt onderhand het verschil niet meer te kennen tussen winden die geuren en winden die waaien. Tempel aars, talentvol maar wel verant woordelijk voor een fraaie serie bokken in de afgelopen twee jaar, hield een lang betoog om te vertellen waarom het bestuur geen consequenties had getrok ken uit het momenteel falende topsportbeleid. Sponsor Eerst raakte de bond een spon sor kwijt, vervolgens schrok be stuurlid Gootzen sponsors af in plaats van ze binnen te halen, daarna was er veel gekissebis rond het vertrek van Vlieg en tenslotte was er de aanstelling van Gajic, die vrijwel onmiddel lijk veel te licht bleek. Dat alles is dus geen reden om op te stappen, zo betoogde Tempelaars zo omstandig mo gelijk. Maar hij trok even wit weg toen hem gevraagd werd alsof dit niet leek op de com mercial 'foutje, bedankt'. „Het gemakkelijkste is juist om op te stappen," zei hij, „en wij vinden dat wij een beleid hebben inge zet dat verdere uitvoering ver dient." Het mikpunt van alle kritiek was uiteraard Carel De ken, die met stoere taal Gajic aan de vrouwen-internationals had opgedrongen. „Het gaat nu niet om de aanstelling van Ga jic", aldus Tempelaars, „het gaat erom of er nog een basis is om verder te werken." Dat is dus de vraag. Vriese- koop had eerder al wel laten doorschemeren dat Deken voor haar onacceptabel was gewor den, maar volgens Tempelaars had ze zich geschikt in het aan blijven van Deken. „Ze wil met ope/i vizier de nabije toekomst in." zei de voorzitter, die al wel duidelijk maakte dat de prima donna van het nationale ping pong een belangrijke stem krijgt in de aanstelling van een nieu we bondscoach. Zeker is dat Jan Vlieg niet terugkeert, zo be zwoer Tempelaars. Vriesekoop hoeft dus maar één naam te la ten vallen en die man of vrouw kan een aanbieding verwach ten. Het is echter de vraag wie er wil, want Gajic was al de nummer achttien op het ver langlijstje van Deken en de vol gende zal ongetwijfeld nog lager staan. Tempelaars gaat er vanuit dat het bestuur nog voldoende ge loofwaardig is. „En we hebben onze daadkracht getoond door al na zeven weken afscheid te nemen van Gajic", stelde hij. Veel nieuws had Tempelaars verder amper te melden, behal ve dan dat het NTTB-bestuur vol goede voornemens is en hard wil werken aan een goede overlegstructuur. Een vertrek van het huidige bestuur had al leen maar tot een vacuüm ge leid. zo vond hij. Dat het huidi ge beleid tot een vacuüm leidde in de begeleiding van de inter nationals, was schijnbaar min der belangrijk. „J l OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT FOTO ARCHIEF allemaal rond de club afspeelt. Het gaat toch al niet goed, an ders sta je niet onderaan." En hoe gaat het met jezelf? Mulder: „Ik heb zaterdag best redelijk gespeeld, alleen de doelpunten ontbreken. Daar schort het aan. Ik werk er kei hard voor, maar het lukt ge woon niet. En ik ben nu een maal geen luie spits, die rustig zijn kansjes staat af te wachten. De kritiek op mij valt tot nu toe best mee, hoor ik wel eens. Want zo lang het met Schalke slecht gaat. lees ik die krantjes maar zo min mogelijk. Uit zelf bescherming, dat klopt." huizen gpd Bettine Vriesekoop schrok zich een hoedje, direct na de 4-3 overwinning op Engeland. Rond het middernachtelijk uur ver nam ze via journalisten dat de terugkeer van Jan Vlieg als bondscoach onbespreekbaar is. „Nou breekt mijn klomp, er is tegen mij absoluut niet gezegd dat Vlieg niet terug mag keren", zei ze. „Het wordt steeds moeilijker je te motiveren in deze chaos", oordeelde ze. „Er is mij meege deeld dat het bestuur zou blij ven, maar dat vervolgens alle opties ten aanzien van een nieuwe trainer bespreekbaar zijn." Dat Carel Deken is aangeble ven als bestuurslid Topsport, kan haar instemming evenmin krijgen. „Het is al verbazing wekkend dat zo'n bestuur over zichzelf beslist dat het capabel is om door te gaan. En met De ken zal ik moeten werken, wat moet dat moet. Maar hij heeft het natuurlijk niet zo geweldig gedaan. /Vis alle opties nu niet open blijken te zijn. zoeken ze het maar uit. Maar ik denk dat de rest van de vrouwenploeg ook nog wel een stem in het ka pittel heeft." Het Nederlandse tafeltennis beleefde gisteren in Huizen een wisselvallige avond. In het kader van de Europese liga incasseer de het nationale mannenteam een zware nederlaag. De ploeg van de Chinese bondscoach Li was in de derde en laatste groepswedstrijd tegen Polen opnieuw kansloos: 0-4. De vrouwenformatie van interim- coach Dusan Tigerman had in het duel met Engeland lang werk. Na ruim vier uur werd een achterstand van 1-3 omge zet in een fraaie overwinning van 4-3. Na de zondag met 4-1 gewonnen wedstrijd van Meerburg had trainer Hennie Beerenfenger van LFC nog een aardige mededeling in petto voor de op dat moment feest vierende selectie: ..Mijne heren, dit was vandaag in principe mijn laatste wed strijd ah trainer van LFC. En toen werd het plotseling stil in de catacomben van het ka nariestadion aan de Boshui- ze rkade. Verwarring maakte zich mees ter van de voetballers, die in de veronderstelling verkeer den dat alles koek en ei was bij de vierdeklasser. Zij waren echter onwetend over de confrontatie die trai ner Hennie Beerenfenger een dag eerder had met voorzitter Henk Nieuwenburg. De laatste trok de trainer telefonisch aan zijn vestje en deed Beerenfen ger een aantal opmerkelijke voorstellen. Beerenfenger: ..Een bepaald bestuurslid (hij bedoelt Nieuwenburg, maar weigert diens naam te noe men) eiste zeggenschap in de opstelling. Dat bepaalde be stuurslid wilde dal een bepaal de speler (Hennie Glasbergen, ook zijn naam wilde Beeren fenger niet noemen) de andere dag tegen Meerburg moest meedoen. Ik heb gezegd dat dat toch niet de juiste gang van za ken was. Dat het invullen van de poppetjes toch bij de taak van de trainer hoort." Beerenfenger trok zijn conclu sies toen dat bepaalde be stuurslid (Henk Nieuwenburg, weet u nog) verklaarde dat meer bestuursleden en zelfs de hele club' problemen hadden met de werkwijze van de trai ner. Dat kwam hem rauw op zijn dak vallen. Want: ..Ik had juist de indruk dat het goed ging. LFC heeft onder mijn leiding nog nooit zo'n goede start gehad. Acht uit ze ven, da s redelijk, toch? En ach, kritiek hou je altijd. Dat is ook helemaal niet erg. Als het maar binnen normale proporties blijft." Beerenfenger kan alleen maar gissen naar de onverwachte interventie van voorzitter Nieuwenburg. pardon, dat be paalde bestuurslid. ,,lk denk dat het te maken heeft met een ontevreden speler (Glasbergen dus). Die is naar het bestuur gestapt. Ik kan me de teleurstelling van die speler wel voorstellen, want vorig jaar stond-ie nog in het eerste. Maar dit seizoen had ik voor hem geen plaats. Na de onthullingen van Bee renfenger zondag in de kleed kamer, was het kanariestadion in rep en roer. Onder aanvoe ring van Martin Prins meldde de spelersgroep zich bij het bestuur en eiste opheldering. Prins: „Ik vind dat het bestuur heus wel wat mag zeggen, want ook Beerenfenger maakt wel eens fouten. Maar ze mogen zich natuurlijk niet bemoeien met de opstelling." Voorzitter Henk Nieuwenburg geeft onomwonden toe dat hij Beerenfenger heeft verzocht om de opstelling te wijzigen. Hennie Glasbergen moest spe len ten koste van Henk land waard. De laatste verschijnt vanwege zijn functie als trai ner van Woubrugge zelden op de training. Vandaar. Nieu wenburg: „Dat verzoek deed ik in het be lang van de vereniging. In het helang van de vereni ging. Mooi gesproken, maar als je het als voorzitter beter weet dan is de aanwezigheid van een dure trainer natuurlijk overbodig. Gisteravond zaten de partijen aan de spreektafel. Aanvanke lijk met het mes op tafel, maar daarna met een glaasje bier. meldt Henk Nieuwenburg monter. Waarom dan alle pro blemen gemaakt? „Ach, ah de blaadjes van de bomen vallen, dan zijn de mensen sneller op hun teentjes getrapt. De regen van gele en rode kaarten die wekelijks over de voetbalvelden neerdaalt, leidt nog steeds tot verwarring. Hoewel de reglementen in fei te heel helder zijn, tasten hor den voetballers en trainers in het duister over de sancties die volgen na de zoveelste gele kaart voor een speler. Komt er een schorsing? En zo ja, hoe veel wedstrijden wordt het? Een voorbeeld: een voetballer krijgt twee keer een gele kaart in een wedstrijd. Hij wordt er dus uitgestuurd. Vervolgens wacht hij op een schorsing, maar die komt niet. Heeft de KNVB zich vergist of is het rapport van de scheidsrechter bij de PTT ergens zoekgeraakt? Nee: bij twee gele kaarten in een wedstrijd hoeft namelijk geen schorsing te volgen, de kaarten worden gewoon opge nomen in het systeem en pas als het de derde (of vierde, vijf de enzovoorts) is volgt een straf. Dit in tegenstelling tot vorig seizoen, toen twee maal geel in een wedstrijd wel direct een schorsing betekende. Het is niet het enige misver stand dat leeft bij de amateurs. Zo dacht bijvoorbeeld UVS- trainer Gerard Désar tot aan afgelopen weekeinde dat naar mate een speler meer gele kaarten verzamelt hij steeds meer wedstrijden aan zijn broek krijgt. Met andere woor den: de vijfde kaart is vier wedstrijden, de zesde kaart vijf wedstrijden enzovoorts. Het was niet zo vreemd dat de coach in deze (verkeerde) ver onderstelling leefde, want de KNVB verzwaarde in vergelij king met vorig jaar inderdaad de straffen voor de amateurs. Désar „Clubs met spelers die nogal wat prenten verzamelen kun nen dus een voetballer aan het einde van het seizoen als hij zijn zesde haalt al vroegtijdig met vakantie sturen. Gezien het rekensommetje van hem zou dit kloppen, maar de vofk zit wel iels an ders in de steel. Nog even voor de duidelijk heid het huidige registratiesys teem van de KW BVDOl hei amateurvoetbal (dat ook door de afdeling Leiden wordt ge hanteerd). Twee gele kaarten is geen schorsing, ook niet als ze in één wedstrijd zijn gegeven. Drie keer geel kost een speler één wedstrijd. De vierde is ook een keer bromtnen. Bij de vijf de wordt het twee duels toe kijken. Bij de zesde wordt het drie en daar zit de vernieu wing en verzwaring ten op zichte van afgelopen seizoen toen het nog twee was. Vanaf de zesde is elke volgende kaart weer drie wedstrijden. Het is dus geen cumulatief systeem. Bij de rode kaart gelden richt lijnen. maar geen vaste sanc ties. Want rood voor hands is weer anders dan rood voor een nare overtreding. Bij de KNVB is de heer R. van de Broek van de afdeling tuchtzaken al lang niet meer verbaasd over de verwarring die elk seizoen weer heerst „Zo gaat het altijd, terwijl we in het begin van hel seizoen toch alles duidelijk publiceren in Voetbal Totaal, het medede lingenblad. Maar nog steeds krijgen we elke dag telefoontjes van clubs die vragen waar de schorsing blijft als iemand twee keer geel heeft gehad in één wedstrijd. Dat hoeft dus niet meer. Trou-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23