Nieuwe bankroet-wet is nog geen verbetering 'Een produkt dat niemand wil' Instituut voor economie niet Huisbankier neemt dochters van Hoogovens Groep over Stand van Zaken 0IGEN BAAS 'Dit is niet alleen liefhebberij Otte en AHCO in het nieuw snnr WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 In de eerste negen maanden van dit jaar gingen in ons land 4542 bedrijven failliet, meldt het bedrijfsinformatie bureau Clraydon. Dat is 30 procent meer dan in het ook al niet florissante jaar 1992. Het gros van deze bankroet- gevallen bestaat uit mislukte starters, maar ook de verou derde faillissements-wetgeving speelt een rol. Over nieu we wetgeving rond het bankroet wordt al jarenlang ge praat, maar er verandert niets. Of dat zo erg is, staat te bezien. den onderkend door de com- rhissie-Mijnsen, die voorstellen deed die in de richting van Chapter 11 gingen. Die voorza gen in een bevriezingsperiode van zes maanden, waarin leve ranciers en banken moeten doorgaan. Met name de banken voelden daar weinig voor. Ze stemden op dit punt tegen via bun vertegenwoordiger, ABN AMRO-bedrijfsjurist Ben Croon. Gedwongen kredietverlening heeft in de huidige situatie geen zin", zegt hij. „Belangrijk is De wederopstanding van het Amerikaanse computerbedrijf Wang deed de vakbond Unie BHLP onlangs maar weer eens aan de bel trekken: de Neder landse faillissements-wetgeving moet beter. Waar bij een Neder lands bedrijf in problemen de schuldeisers in het holst van de nacht steels hun spullen wegha len, daar kreeg Wang onder alle tijd, geld en mogelijkheden er weer bovenop te komen. Wang kon daartoe een beroep doen op Chapter 11 de Amerikaanse variant op ons surséance of uit stel van betaling. Waar in Ne derland slechts drie procent van de bedrijven het voor portaal van de dood overleeft, biedt Chapter 11 wél kansen. Die regeling is er op gericht een bedrijf te redden. In Nederland zijn de banken en fiscus vooral geneigd hun schade te beper ken, vaak ten koste van het be drijf. Dat probleem is al jaren gele- het i vaak misgaat. Dan blijkt het ten eerste vaak te laat aangevraagd te worden, als een bedrijf eigen lijk al niet meer te redden is." Over hel gedwongen finan cieren maken de banken zich weinig zorgen meer. De rap portage van de commissie- Mijnsen dreigt namelijk te ein digen in de spreekwoordelijke bureaula. De staatssecretaris van de justitie en de SER wach ten op elkaar om een advies over het rapport. Ervaren curator mr. E. de Lia- gre Böhl, verbonden aan het ad vocatenkantoor Nauta Dutilh in Rotterdam, ligt daar niet wakker van. Zijn stelling luidt dat als een met bankroet bedreigd be drijf activiteiten heeft die geld opleveren en dus toekomst heb ben, die op de één of andere wijze wel worden voortgezet. Want andere bedrijven zullen er belangstelling voor tonen. De Rotterdamse curator meent dat de voorstellen van de commis- sie-Mijnsen de risico's verleg gen. „Daardoor krijg je niet minder slachtoffers van een fail lissement, maar andere slacht offers. De banken bijvoorbeeld, of de leveranciers." Het centrale punt in Böhls betoog is dat alles erop gericht moet zijn activiteiten van een bedrijf voort te zetten. Daarom trok hij ten strijde tegen nieuwe regels op een ander bankroet- gebied: de invorde rings wet. De oude - oorspronkelijk van 1845 - verzekert de fiscus bij voor rang van alle inventaris-goede ren op het bedrijfsterrein. Zo kan bij een faillissement een be lastingschuld ook verhaald wor den op de spullen in het bedrijf van derden: nog niet afbetaalde computers bijvoorbeeld. Dat leidde tot spectaculaire tafere len van leveranciers die hun spullen terughaalden. Met de nieuwe invorderingswet zou daar een einde aan komen. Voortaan zouden alle roerende bedrijfsmiddelen (voorraden, wagenpark, tafels en stoelen, machines) aan de fiscus toeko men. Ongeacht of ze zich op het terrein bevinden. Voorzichtig Maar vrijwel niemand ziet iets in dat voorstel. „Uitbreiding van het bodemrecht betekent dat banken nog voorzichtiger wor den met hun kredieten", zegt bankjurist Croon. Ook lease maatschappijen zouden dan bij het eerste onraad hun bezit te rug gaan halen. Croon sugge reert daarom afspraken te ma ken over een vast percentage voor de fiscus. „Zodat ze altijd verzekerd zijn van ten minste een deel van hun vorderingen. Dan zijn we uit de problemen". Met enige trots meldt Böhl het kamerbrede verzet tegen het voorstel, na een artikel van zijn hand in het Nederlands Ju ristenblad. „Wat veel mensen ook over het hoofd hebben ge zien: er zit toch weer een ont snappingsmogelijkheid in het voorstel. De fiscus krijgt name lijk niet de bedrijfsmiddelen die verkocht zijn en in gebruik bij een nieuwe onderneming. Wat krijg je dan? Dat de bank, die al snel weet dat het misgaat, de waardevolle zaken in een nieuw bedrijf onderbrengt. Als de be windvoerder of de fiscus aanklopt, is het al te laat". M HAAG RUDOLF KLEUN Het is niet zinvol om in Zuid- Holland net als in andere pro vincies een maatschappij op te richten voor de ontwikkeling van economische projecten. Dat vinden gedeputeerde sta ten. Ze wijzen dan ook een mo tie van die strekking af van het CDA-statenlid H. van der Meer. Het dagelijks bestuur van de provincie is wel bereid ^ggipna- ie initiatieven te steunen. j Volgens GS is er geen reden een nieuw provinciaal richten om bedrijven te Bovendien zou de markt al in voldoende mate voorzien in de vraag naar be- drijfsfinancieringen. De dan nog resterende taak om econo mische projecten te ontwikke len zou niet zinvol zijn. Daarbij wordt gewezen op de schaal van Zuid-Holland en de uiteen lopende aard van projecten. GS komen tot hun standpunt 9P ba$is van een rapport dat het onderzoeksbureau Berenschot- in opdracht van het Rijk opstel de over de al bestaande provin ciale ontwikkelingsmaatschap pijen. Ook is overleg gevoerd met een aantal financiële instel lingen. Toch zien GS wel dat er be hoefte is aan meer betrokken heid van het provinciebestuur bij uiteenlopende projecten. Daarbij gaat het om bodemsa nering van bedrijfsterreinen, de aanpak van verouderde be drijfsterreinen, het verplaatsen van glastuinbouw, de infra structuur, de aanleg van distri- De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Marcel Franken uit Wassenaar van Tea Traveller die met een opvallende Morris Minor T raveller uit 1962 op bestelling Engelse afternoon teas verzorgt. „Engeland, Engelse gewoonten en cultuur fascineren mij allang. Tijdens mijn studie heb ik bijvoorbeeld ook onderzoek gedaan j in -Schotland. Ik drink nooit koffie, maar ik ibcn wel gek op thee. In Engeland kreeg ik helemaal de smaak te pakken van de typi sche Engelse afternoon tea, die door veel I mensen hier high tea wordt genoemd. Maar dat is overigens iets heel anders. IVier jaar geleden voltooide ik mijn studie culturele antropologie. Daar is dus geen droog brood in te verdienen. Al tijdens mijn studie en kort daarna doceerde ik fotografie aan de Leidse universiteit. Ook heb ik nog .ak- fotojournalist gewerkt en ik heb een aantal maanden saai kantoorwerk gedaan. Daardoor is het mij wel duidelijk geworden dat ik niet in de wieg ben gelegd om voor een baas te werken. Jk loop al een paar jaar met het idee iets met Engelse teas te gaan doen. Op die ma- nier kon ik mijn voorkeuren combineren met een eigen bedrijf. De auto die ik eind vorig jaar had gekocht, natuurlijk zelf geïm porteerd uit Engeland, kon mooi als blik vanger dienen. In eerste instantie was het jJdoe een tearoom te beginnen. Maar daar voor heb je veel geld nodig en dat kon ik niet op tafel leggen. Ik heb wel een onder nemingsplan gemaakt, maar voor de bank was dat niet overtuigend. Er bestaan ook geen kengetallen voor het bedrijf dat ik wil de opzetten. Het plan veranderde zodoen- Want zelf had ik niets behalve de naam en die auto. De verdere voorbereidingen kostten uit eindelijk nog veel tijd. Je begint helemaal vanuit nul, alleen aangemoedigd door alle reacties. Mensen belden al omdat ze me hadden zien rijden. Afgaand op die reacties is er in elk geval wel belangstelling voor een tea-service. Bij de voorbereidingen hoorde ook de aanschaf van Wedgwood-servies voor dertig personen. Dat betekende een forse investering. Verder heb ik een be drijfsruimte gevonden om het servies en het andere materiaal op te slaan, bovendien kan ik daar de sandwiches maken. Voor het typisch Engelse gebak, zoals de scones, heb ik inmiddels ook leveranciers gevonden. Nu kan ik echt beginnen. De eerste klant heb ik al. een gezelschap van 25 personen. Nu moet de naamsbekendheid verder HiLLEGQM/LissE Op de grens van Hillegom Lisse verrijst een nieuw bedrijfspand transport- en overslagbedrijf Gebr. Otte BV en het aannemingsbedrijf AHCO Weg- en Waterbouw BV. Het complex moet begin 1994 klaar zijn en komt op het industrieter- i Meer en Duin. Sinds 1973 is daar, aan de het Gerrit Avenweg, het op- en overslagterrein van de firma Otte gevestigd. Het eigenlijke bedrijf zit samen met AHCO aan de wethou der Balverskade in Hillegom. Dat complex is verkocht aan de gemeente en zal na een bo demsanering plus sloop van de panden wor den gebruikt voor woningbouw. Gebr. Otte BV is in 1934 opgericht en viert volgend jaar derhalve het 60-jarig bestaan. Bij Otte en AHCO werken in totaal vijftig mensen. tekening Engels bedrijf Sitex vestigt zich in Alphen groeien. Dat kan ook door bijzondere acti viteiten, zo wil ik bijvoorbeeld een roman tisch 'tea for two' arrangement introduce ren. Ook wil ik volgend jaar uitbreiden met een picknickservice. Tea traveller onder scheidt zich in de gekozen opzet duidelijk van ontbijtservices, al was het ook maar omdat thee later op de dag wordt geser veerd. Voor zover ik weet ben ik de enige die dit doet. Een tea is ook heel leuk om ie mand cadeau te geven. Daarvoor heb ik ook speciale bonnen ontwikkeld, in de vorm van een theepot. Als volgende stap om de aandacht van klanten te trekken wil ik een mailing doen, mensen aanschrijven. Ik hoop er uiteindelijk van te kunnen le ven, maar dat blijft moeilijk te voorspellen. Zo bezien ben ik ook niet alleen maar uit liefhebberij begonnen." TEKST: RUDOLF KLEUN FOTO: HIELCO KUIPERS butiecentra, energieprojecten en de integrale regionale ont wikkeling zoals in de Rijnmond ter hand is genomen. Volgens GS is de vraag of daarvoor een nieuw instrumen tarium moet komen, moeilijk te beantwoorden. Tegelijk waar schuwen zij er voor dat er wel iets moet gebeuren omdat Zuid-Holland in economisch opzicht achterop dreigt te ra ken, terwijl besturen elders meer geld beschikbaar hebben te stimuleren. UMUIDEN. FRANS V De huisbankier van de Hoog ovens Groep, ABN/AMRO, blijkt achter de overname van zes dochterondernemingen van het concern te zitten. Een cluster van drie maatschappijen neemt de bedrijven, waar 1040 mensen werken, over. De ABN/AMRO is (mede) eigenaar van twee van deze investeringsgroepen. Waarschijnlijk worden de be drijven later doorverkocht. Hoogovens wil de zes doch terondernemingen verkopen aan het Algemeen Beurs Intro ductiefonds (Albif), Alpinvest Holding en de Nederlandse Par ticipatie Maatschappij. De laatste is eigendom van de staat en de bank. Albif is volledig ei gendom van de ABN/AMRO en Alpinvest voor 49 procent. De rol van de huisbankier is voor FNV-bestuurder Jan Schalkx onduidelijk. „Indirect neemt de bank nu een deel van het concern over. Blijkbaar biedt dat meer zekerheid dan wanneer ze onder de Hoog ovens vlag zitten. Het lijkt me stug dat ze permanent deze be drijven gaan runnen. Waar schijnlijk wachten ze »ot het economisch beter gaat. zodat voor een betere prijs de bedrij ven worden verkocht aan ande re toeleveranciers." De vakbonden hebben van Hoogovens te horen gekregen dat er sprake is van een strate giewijziging. Voorheen werd de Divisie Industriële Toelevering gebruikt om een stevige vinger tussen de deur te krijgen van de automobielindustrie en de bouw. In enkele jaren tijd zijn veel kleine bedrijven opgekocht die onderdelen leveren. Nu wordt deze hele divisie opeens opgedoekt. Zes dochters wor den verkocht, drie bij andere di visies ondergebracht en de ove rige vallen nu rechtstreeks on der de Hoogovens Groep. Gezien de financiële proble men van het staal- en alumini- umconcern begrijpt de FNV-be stuurder de 'uitverkoop'. Er wordt nu bekeken of het voor de aparte bedrijven ook het bes te is en dus de werkgelegenheid niet in gevaar komt. Onduidelijk is nog wat er met de bedrijven wordt gedaan die nu recht streeks onder de Hoogovens Groep vallen. „Het is opvallend dat dat bedrijven zijn die toele verancier zijn van de automo bielindustrie. Blijkbaar houdt Hoogovens daar nog aan vast. De ondernemingen die nu wor den verkocht zijn gericht op de bouw. de apparaten- en machi nebouw. Op zich geen onover komelijke verkoop", schat Ge orge Backer, voorzitter van de centrale ondernemingsraad, het plan in. Backer meent dat de strate giewijziging puur en alleen is ingegeven door de financiële nood van het bedrijf. De ver koop betekent een verminde ring van de schulden. Backer en Schalkx denken niet dat de be drijven tijdelijk van de hand worden gedaan aan de bank, 'om ze .vervolgens over enkele jaren terug te kopen. Daarvoor is volgens hen de ingreep te drastisch. Volgens Backer ne men juist participatiemaat schappijen de toeleverende be drijven over, omdat verkoop aan concurrenten op dit mo ment te weinig zou opleveren. Zodra het dan economisch be ter wordt, worden de zaken ver kocht. Opvallend is volgens Backer dat ook hel manage ment overgaat naar de nieuwe eigenaren. Bij de ABN/AMRO kan woordvoerder Viool nog niets zeggen over de motivatie van de aankoop. „In de fondsen zitten talrijke bedrijven die we zo run nen. Het is niet te zeggen of we de afzonderlijke bedrijven alle maal in portefeuille houden, verzelfstandigen ofverkopen." MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lenmgl naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijkei lening of doorlopend krediet I prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegenl aantrekkelijke voorwaarden. J Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 - 12.301 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. /""NIC GOED VOOR uw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 JE MIST NOOIT DE BOOT Leegstaande huizen, in afwach ting van renovatie, sloop of bo demsanering met hout dichtge timmerd. Troosteloze rotte lde- zen in woonstraten. Als het aan het Engelse bedrijf Sitex ligt, verdwijnen dergelijke taferelen definitief. Het bedrijf plaatst in eigen land al jaren speciale pa nelen en gepantserde deuren om leegstaande gebouwen tij delijk af te sluiten. Sitex pro beert het sinds kort ook op het continent. Met Alphen aan den Rijn als bruggehoofd van waar uit Nederland, maar ook het Ruhrgebied wordt bestreken. De keus voor Nederland als uitvalsbasis lag voor de hand, vertelt directeur Rob Baas van Sitex Nederland. „Het is dichtbij en het is internationaal georiën teerd, bovendien zijn de afstan den hier klein." Baas vertelt dat Sitex er in Engeland tien jaar over heeft gedaan om voet aan de grond te krijgen. Hoewel er voorafgaand aan de vestiging in Nederland marktonderzoek is gedaan, is ook hier de verwach ting dat het een kwestie van lange adem zal zijn. „Eigenlijk is in Engeland de groei vooral op gang gekomen toen verzeke ringsmaatschappijen begonnen aan te sturen op het gebruik van onze panelen." Die aandrang is duidelijk iets van de laatste paar jaar. „In 1991 hadden we in En geland nog 2500 projecten, nu zijn dat er 5.000." Volgens Baas zijn het in Enge land met name de eigenaren van woningcomplexen die de panelen gebruiken. Het gaat daarbij om renovatieprojecten, maar ook om huizen die in af wachting van nieuwe huurders leegstaan. Volgens Baas worden huizen die daar leeg staan bin nen de kortste keren leeg geroofd. „Sanitair verdwijnt, maar ook de cv-ketels worden er uit gesloopt. En het gaat dan echt nog niet om de allerslecht ste wijken." Huizen Baas beseft dat leegstand in Ne derland relatief minder vaak voorkomt dan in Engeland. Toch moet Sitex het ook hier van de woningmarkt hebben. Kantoorgebouwen lenen zich minder voor de toepassing van de Sitex-panelen. Baas richt zich dan ook met name op wo ningcorporaties. De eerste con tacten zijn bijvoorbeeld gelegd met de beheerders van een wijk waar binnenkort de bodem wordt gesaneerd. Baas: „De vrees is dat als die huizen leeg- Directeur Rob Baas met een aantal van de deuren en panelen die Sitex verhuurt om panden af te sluiten. „Openbreken gaat gepaard met lawaai". foto loek zuyderdui staan zelfs het zink van de da ken niet veilig is." Een andere mogelijke opdracht betreft een bejaardenhuis dat leeg komt te staan in afwachting van sloop. Ook al omdat daar vrees bestaat voor kraakacties wil Baas liever niet dat bekend wordt waar het pand staat. Ook een restaurant keten heeft belangstelling ge toond om de panelen te gebrui ken bij bouwprojecten in de laatste fase. Hoewel Sitex - in tegenstel ling tot Engeland - in Nederland geen concurrentie heeft, ver wacht Baas dat de markt hier niet erg groot zal zijn. De markt is hoe dan ook al klein door de geringe leegstand. „Met dui zend projecten in een jaar zou ik al heel tevreden zijn. Boven dien brengen we toch een pro dukt dat eigenlijk niemand wil hebben." Toch zijn er vólgens Baas veel redenen om Sitex in te schake len. De panelen hoeven alleen maar gehuurd en betaald te worden als ze nodig zijn. Daar mee zijn ze in sommige geval len al goedkoper dan het dicht spijkeren van gebouwen. Bo vendien wordt niets bescha digd, waardoor kozijnen in ge bruik kunnen blijven en zijn er panelen.die licht doorlaten zo dat binnen gewoon gewerkt kan worden. Panelen die zijn be werkt door graffiti -spuiters worden voor rekening van Sitex weer verwisseld. „En onze pa nelen maken het moeilijker in te breken. Het openbreken gaat gepaard met lawaai, waardoor voorbijgangers of buren worden gealarmeerd. En in tegenstellin tot houten panelen kunnen ir dringers ze vervolgens niet z( maar terugplaatsen om vervo gens binnen hun gang te kur nengaan." Bewaking Sitex heeft inmiddels een eerst confrontatie met mogelijk klanten achter de mg, op c beurs Security. Baas: „En da zie je dat de belangstelling koij van anderen dan je verwach Bijvoorbeeld van politie, brand weer en bewakingsdienstel „Bewakingsdiensten zien i mogelijkheden in om controle tijd en kosten te besparen. Z worden geconfronteerd me klanten die willen bezuinigei Mogelijk moeten we ook vl hen de markt op gaan." BESCHERMING VAN GEBOUWB

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20