Verbod op jacht in duinen Wolf keert terug in Duitse bossen Over leven HETVELD Jï fev'iho, Feest rond biologische Een echte knot kan niet zonder kapper tulpebol Ook Noordwijks bos 'schitterend' Knokken voor knotten WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 Informatie over schoonmaakmiddelen alphen aan den run De milieugroep Rein Alphen' houdt donder dag 29 oktober een informatie-avond over 'schone' schoon maakmiddelen en wasmiddelen. Wie wil weten hoe deze midde len zijn samengesteld en wat de consequenties van het gebruik ervan zijn voor gezondheid en milieu, kan terecht in Het Open Venster aan de Paradijslaan 3a. Aanvang 20.00 uur. 'Blijven investeren in onderzoek' wapeningen Bloembollenkwekers moeten blijven investeren in rassen die resistent zijn tegen ziekten en in verbetering van ver meerderingstechnieken. Ook na 1995, het jaar waarin het 'ur gentieprogramma' afloopt. Overheid en bedrijfsleven stelden 12 miljoen gulden beschikbaar voor dit programma, waardoor te lers milieuvriendelijker moeten werken. De boodschap om met de onderzoeken door te gaan gaf J. van der Veen, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, de bezoekers van een stu diedag over het urgentieprogramma mee. De bijeenkomst werd onlangs gehouden in Wageningen. Roevéél het er zijn weet nog niemand, maar dat de wolf te- TUg is in de Duitse bossen staat vast. In DDR-tijden slaagde een enkele wolf er wel eens in via de zWaar bewaakte grens met Po- lén het land binnen te komen maar deze dappere uitbraak eindigde vrijwel zonder uitzon dering met een DDR-kogel in het fraaie vel. Sinds de Duitse hereniging zijn niet alleen de grenzen ge- ópend maar valt de wolf ook ónder de beschermde diersoor ten. In Polen is dat al sinds 1977 het geval en daar hebben de wolven zich dan ook drastisch vermeerderd. Menige wolf die het in zijn roedel niet tot leider heeft gebracht, trekt nu via de eeuwenoude wolfspaden naar het Westen en vindt in de Oost- duitse deelstaat Brandenburg met zijn uitgestrekte, ongerepte bossen vol wild, een luilekker land. Bijna twee jaar geleden gin gen de eerste geruchten als een lopend vuurtje over het vlakke Oostduitse land en door de duistere bossen. Jagers en na tuurvrienden onderdrukten juichkreten: een wonder was geschied, de wolf was terug. Of ficieel werd er het zwijgen toe gedaan. De snelle, elegante vier voeter met zijn markante kop, zijn barnsteenkleurige ogen en zijn schitterende gebit, geniet immers een miserabele reputa- het imago van de wolf op te vij zelen en tegelijkertijd zijn voort bestaan in de Oostduitse bossen veilig te stellen. Maar de tijd be gon te dringen, zeker nadat het aantal meldingen snel toenam. Wolven werden rond de Duitse hoofdstad Berlijn gesignaleerd. Een paar jagers, die meenden een verwilderde hond te heb ben geschoten, stelden vast dat ze een wolf hadden geraakt. Op de rondweg om Berlijn kwam een wolf onder een auto, buiten ide stad werd er een ontdekt in een kelderingang. Omdat het beest volgens een dierenarts verlammingsverschijnselen ver toonde, werd het afgemaakt. Maar de wolf was niet honds dol, hij had alleen een gebroken heup overgehouden aan een botsing met een auto. VILLEM SPIERDIJK. 071 -356439 PLV -CHEF MElNDERT VAN DER KAAIJ. 071-356442 De kranten maakten er mel ding van en dus moesten de au toriteiten nu wel iets onderne men. En dat gebeurde deze week. De deelstaat Branden burg heeft anderhalve ton vrij gemaakt om het project wolf te begeleiden. Voorop staat dat de angst bij de burgers weggeno men wordt, dat het bestand wordt geteld en gelokaliseerd èn dat boeren en schaapsherders die vee kwijt raken, schadeloos worden gesteld. In de uiterst dun bevolkte deelstaat (nog geen 90 inwoners per vierkante kilometer) is vol gens de 'Wildbiologische Maat schappij München', die het pro ject coördineert, plaats voor 200 wolven. Directeur Christoph Promberger had het bij de pre sentatie over een „uniek pro ject, waarmee Brandenburg in ternationaal voorop loopt bij het streven bedreigde diersoor ten te redden". Roodkapje Ook de'jagersvereniging Bran denburg staat materieel en im materieel achter de actie. Voor zitter Wilhelm Müller zei over de gevaren voor de mens: „Wandelaars zullen eerder Roodkapje tegenkomen dan een wolf'. Hij voegde daaraan toe dat de wolf onvoorstelbaar schuw is, mensen steeds uit de weg gaat en door zijn fabelach tige gehoor elk gevaar royaal op tijd signaleert. Promberger: „Een wolf kan bij windstil weer elke voetstap binnen een straal van 15 kilo- i meter horen", imago Voorlopig zijn de Oostduitse Achter de schermen werd ge-wolven individualisten. Roedels werkt aan een programma om bestaande uit vijf tot acht die- W* - doi hl' f op te Ie/en. oerwoud dus in het I- •-i'-.'.i Nederland^li^ntHl^i^^ Wie zijn neus nu buiten de deur steekt, ruikt de echte herfst. Een aardse, vochtige lucht, zoals je die in de rest van het jaar eigen lijk nooit ruikt. Er zit iets van noten in en je vermoedt ook paddestoelen. Die lucht doet me altijd weer denken aan zo'n zelfde herfstdag een jaar of wat geleden, toen ik op bezoek was in een ongelooflijk mooi bos bij Bremen in Noord-Duitsland. vraagt zich natuurlijk af: wat doet die man in hemelsnaam in een bos in de buurt van Bremen? Dat bos bij Bremen is een heel bijzonder bos. Bij de ingang staat een simpel bordje, met in hout uitgesneden Gotisch aan doende letters. 'Urwalt' staat er In het Zuidhollandse duingebied staan hier en daar palen die duidelijk aangeven dat het jachtrecht berust bij het Koninklijk Huis. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Staatssecretaris Gabor stelt Stichting Duinbehoud in gelijk den haag/katwuk. Staatssecretaris Gabor (natuubeheer) heeft met onmid dellijke ingang de jacht in de duingebieden Berkheide en Coepelduinen tussen Noordwijk en Wassenaar laten stil leggen. Hij nam deze beslissing op aandringen van de Stichting Duinbehoud uit Leiden, die een week geleden schriftelijk om een verbod verzocht. Bij voorzitter R. Lens van Wildbeheereenheid Hollands Duin is overigens nog niets over het jachtverbod bekend. nument. De Wildbeheereenheid Hollands Duin zou volgens de stichting echter toestemming hebben gekregen om in het ge bied te jagen op grond van oude afspraken. „Zij beroepen zich op vage mondelinge afspraken met Staatsbosbeheer uit het verle den en hebben op basis daar van kort geleden van Staatsbos beheer toestemming gekregen om te mogen jagen", aldus Mare Janssen van de Stichting annet van aarsen In de twee duingebieden werd gejaagd zonder dat daarvoor een vergunning in verband met de Natuurbeschermingswet was afgegeven. Die vergunning is volgens de Stichting Duinbe houd wél nodig omdat Berkhei de en de Coepelduinen - in to taal duizend hectare groot - be gin vorig jaar werden aangewe zen als beschermd natuurmo- Duinbehoud. „Die mondelinge afspraken zijn echter geen re den om de wettelijke regels uit de Natuurbeschermingswet te negeren. De feitelijke overeen stemming met Staatsbosbeheer over de jacht is immers pas in augustus van dit jaar bereikt met de vaststelling van het wild- beheerplan. Meer dan een jaar daarvoor waren de duinen al aangewezen als natuurmonu ment." Volgens Janssen zouden de tien jagers van de wildbeheer eenheid inmiddels 'flink' heb ben gejaagd in Berkheide en de Coepelduinen, waardoor 'tallo ze onschadelijke dieren het loodje hebben gelegd'. R. Lens van de wildbeheer eenheid ontkent met klem dat er 'illegaal' is gejaagd in de Coe pelduinen en Berkheide. „Wij zijn wettelijk in lijn met de re gels", zegt hij. „De Stichting Duinbehoud bezorgt iedereen extra werk." Bij Staatsbosbeheer in Zeist is inmiddels wél bericht van het ministerie binnen over het jachtverbod. Woordvoerder J. de Vos zou er overigens niet raar van opkijken als de jacht in de twee duingebieden gewoon kan worden voortgezet wanneer de wildbeheereenheid alsnog een vergunning aanvraagt. „De jacht wordt niet stilgelegd om dat de wildbeheereenheid daar verkeerd bezig is maar omdat er juridisch iets niet klopt. Volgens de criteria die Staatsbosbeheer hanteert is de jacht in de Coe pelduinen en Berkheide abso luut niet schadelijk voor de wildstand." Nederlands. Nu vind ik die be- nigszins overdre- toch geeft het een hoe uniek het bos niet groter dan 25 hectare, maar het is één de weinig overgebleven stukken bos in Europa, waar nooit iets menselijks is gebeurd. Waar bosbouwers nooit een kans hebben gekregen. En waar je dus nog een beetje kunt proe ven, hoe de Europese wouden er ooit moeten hebben uitge zien. Ik kan u verzekeren dat de aan blik van zo'n oerbos tussen aan halingstekens indrukwekkend is. Reusachtige eiken en beuken staan er, met stammen die een omtrek van enkele meters heb ben. Maar er liggen ook enorme woudreuzen ondersteboven of half ingestort, die nooit door een nijvere boswachter of hout hakker zijn opgeruimd. Er lig gen afgebroken takken van een meter dik op de grond, maar ook een kapitale eik van vier honderd jaar blijft liggen waar hij ooit - jaren geleden - door een storm is ondermijnd. U kunt zich wel voorstellen hoe het wemelt van de natuurlijke houtopruimers in dat woud: schimmels, zwammen en pad destoelen. Ongelooflijke aantal len in de meest uiteenlopende soorten. In dat oerwoud zag ik voor het eerst de paddestoel, waar ik al zo lang naar had uit gekeken: de groene knolama- niet. Sommige fascinerende soorten ben je al zó vaak in boekjes tegengekomen dat je hem - als je hem in werkelijk heid ziet - met een schok her kent. De aanblik van de groene knolamaniet in het écht gaf me die sensatie. Niet alleen vanwe ge de herkenning, maar meer nog door de wetenschap dat daar voor mijn neus de allerge vaarlijkste. de allergiftigste van alle paddestoelen van het wes telijk halfrond stond. Elk jaar nog sterven er mensen door het eten van deze padde stoel, omdat die enigszins doet denken aan een champignon. En toch is zijn hoed bleek olijf groen en zijn de plaatjes onder de hoed helderwit, in plaats van donker gekleurd. Een vergifti ging door de groene knolama niet zorgt voor een afgrijselijke doodstrijd. Helaas treden de eerste verschijnselen pas uren na het eten van de groene kno lamaniet op, als er geen kruid meer tegen is gewassen: afschu welijke maagkrampen, braken en tenslotte de dood. En geloof de oude fabeltjes niet van het zilveren lepeltje dat zwart zou kleuren bij het koken, of dat andere verhaal dat u een paddestoel zou kunnen eten als konijntjes of eekhoorns er ook van hebben geknaagd. Het zou u in het geval van de groene knolamaniet wel eens aardig kunnen opbreken. ton in t veld Bacteriën reinigen vuile grond amsterdam Met olie en aromaten verontrei nigde grond in de Amsterdamse Petroleumhaven wordt op een biologische manier schoonge maakt: bacteriën breken de oliën af. Dat gebeurt in twee ge- isoleerde hallen, waarin de tem peratuur en vochtigheidsgraad geregeld kunnen worden. De moderne installatie is vorige week officieel geopend. Oude bomen zijn stuk voor stuk mini-natuurreservaten ren zijn nog niet gesignaleerd. De natuurbeschermers hopen dat hun programma ertoe bij draagt dat ook dit binnen af zienbare tijd gebeurt en er dus voor het eerst sinds 1848 jonge wolfjes in de vrije natuur op Duits grondgebied worden ge boren. Het bestand zou overigens al sneller kunnen groeien dan de autoriteiten lief is. In sommige Russische kazernes in de ex- DDR zouden soldaten wolven als huisdier houden. De oppas ser van een dierentuin meldde onlangs dat een soldaat hem twee welpen te koop had aan geboden. Gevreesd moet worden dat zij hun dieren vrijlaten als de tijd gekomen is voor de aftocht naar het vaderland. leiden/regio» Met veel feestvertoon plant ge deputeerde J. Achterstraat dins dag 2 november in de Wierin- germeer een biologische tulpe bol. Dit is de eerste aanzet voor de biologische teelt van bloem bollen in Nederland op grote schaal. Twee telers hebben in middels de bloembollenteelt zonder kunstmest en bestrij dingsmiddelen ter hand geno men: maatschap Postema met tulpen in de Wieringermeer en M. Kuip met narcissen op Texel. De biologische tulpen van Pos tema werden onlangs op de na tionale tentoonstelling van bloembollen in Lisse te koop aangeboden. Het koninklijk landgoed De Horsten in Wassenaar met het voormalige jachthuis van prins Hendrik, thans theepaviljoen, omgeven door bomen die het zo goed doen na de overvloedige regenval. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN noord wijk»esdoorns. „Maar ook de vlier en kardinaalsstruik staan er florissant bij, wat zonder meer is te dan ken aan het vele water en de koelte die in combi natie weer betere voeding opleveren", aldus de boswachter. Gielen: „Het vochtige weer is daarbij goed voor de ontwikkeling van schimmels die positief of ne gatief kunnen inwerken op de gezondheid van bomen. Dat kun je met het blote oog niet waar nemen, ze zitten in de grond en in het hout. Het kan niet anders dan dat de positieve schimmels de overhand hebben want het bos staat er inder daad schitterend bij." gpd/bert de jong Als stille wachters doemen ze op uit de ochtendnevel. Een rij hoogbejaarde knotwilgen. Gril lig gevormd, scheefhangend bo ven de poldersloot. Met mis vormde koppen en warrige, rechtop staande pruikebollen. Groezelige baarden van korst mos, opengespleten lijven. Wonderlijke, maar hooggewaar deerde stoffering van het steeds eentoniger wordende agrarische cultuurland. Oude knotbomen - ze kunnen honderd jaar worden - zijn zeldzaam. De knot is de moderne landman al lang niet meer van nut en dus tot last. Met als straf: verwaarlozing tot de dood er op volgt. In de af en toe hoog oplopen de discussie over natuur- en landschapsbeheer neemt de knotboom een eigen plaats in. Op veel plaatsen is het netjes aangeharkte landschap zeer ge diend met mensen die hun handen thuis leren houden en ruimte bieden aan spontane, natuurlijke processen. Weg met het groene keurslijf van hark en schoffel, spade en bijl. Maar de knotboom is en blijft het pro- dukt van mensenwerk. En net als de weidevogels, die niet bui ten agrarisch beheer door de mens kunnen, kan het eco-sys- teem van de knotboom het evenmin stellen zonder mense lijke zorg. Als oogstrelend landschaps element, met een bijzondere natuurwaarde, kunnen knotbo men (vooral wilgen, maar ook essen, elzen, eiken en populie ren) een belangrijke bijdrage le veren aan de groene doorade ring van het landelijk gebied. De knotboom is als fenomeen al minstens zo oud als de weg naar Rome. Uit bodemvondsten blijkt dat de mens al vóór de jaartelling wilgetakken in de grond stak en knotte. Van de twijgen werden allerlei ge bruiksvoorwerpen gemaakt en huizen gebouwd. Takkenbossen werden benut als brandhout, dikke staken waren geschikt als palen of stelen voor gereed schap. Wilgetenen konden ver der gebruikt worden voor de be scherming van oevers, jonge twijgen waren prima veevoer. Eigenlijk pas na de Tweede We reldoorlog raakte in Nederland de knotboom zijn economische functie als leverancier van ge- riefhout geheel kwijt. Olie, gas en niet te vergeten tropisch hardhout namen het roer over. Kappersbeurt Een goeie knot ontstaat niet zo maar. Na het planten van de jonge staak wordt die enkele meters boven de grond afgezet (geknot). Eens in de drie a vijf jaar krijgt de pruikebol een in grijpende kappersbeurt, waar door bovenaan de stam grillige knoesten ontstaan. Als knotbo men niet meer onderhouden worden, groeien ze uit. Het evenwicht tussen pruik en stam raakt zoek en vroeg of laat valt de topzware boom ten prooi aan een hevige rukwind. Ver waarloosde, geheel verrotte en omgevallen knotbomen accen tueerden lange tijd de verloede ring van het agrarisch land schap. Knotbomen moeten lekker ruig en vooral niet te netjes ge snoeid worden. Ze kunnen te gen een stootje. Op den duur gaan de knoesten dan inrotten en vormt de knotboom holtes. Vaak splijten de stammen van vooral wilgen open. In de rotte plekken hoopt zich dood mate riaal op, dat een ideale voe dingsbodem is voor allerlei planten. In de holtes die de knotboom vormt en in de pruikebol bo venaan de starp vestigen zich vogels, insekten en dieren. Ou de knotbomen hebben heel ho ge natuurwaarden. Het zijn in feite stuk voor stuk mini-na tuurreservaten. Meer dan tien soorten vogels gebruiken knot bomen als nestplaats. Scheef hangend boven de poldersloot zijn knotwilgen in trek als broedplaats bij wilde eenden. In de holtes en knoesten broeden onder meer graag mezensoor- ten, ringmussen, holenduiven en gekraagde roodstaarten. Knoestige knotten verlenen gul onderdak aan muizen, vleermuizen, bunzings. In inge- rotte knoesten kunnen boven dien allerlei soorten wilde plan ten en struiken groeien: varens, dagkoekoeksbloem. paarde bloem. wilgeroosjes flui- tekruid, stinkende gouwe, mos sen, alsmede vlierstruiken, ro zenstruiken en meidoom. Er is zelfs een slakkensoort, het knot wilgslakje. dat vrijwel uitslui tend in en rond knotbomen aangetroffen wordt. Het regenachtige en vrij koele weer in de tweede helft van de zomer heeft de vitaliteit van de bos sen inderdaad gunstig' beïnvloed. De stichting Natuurmonumenten is het eens met het kersver se rapport van het ministerie dat natuurbeheer in zijn portefeuille heeft. De Noordwijkse boswachter Mart Gielen die naast de Koepelduinen ook het bosrijke gebied in het Hollands Duin beheert ziet met eigen ogen de verbetering van onder andere eiken, beuken en leiden/regio. Op het landgoed Elsenhove in Amstelveen begint zaterdag de landelijke actie 'knokken voor knotten'. Een initiatief van de stichting Landelijk Overleg Natuur- en Landschapsbeheer (LONL). Op zes achtereenvol gende zaterdagen, tot en met 11 december, zullen vrijwilli gers per provincie minimaal tweehonderd nieuwe knotbo men planten. Op 20 november nemen de provincies Zuid- Holland en Utrecht het esta fettestokje over. LONL wil de knotboom via deze landelijke plant-estafette 'uit het ver domhoekje halen'. Op Elsen hove zullen door vrijwilligers van de stichting Vrijwillig Na tuur- en Landschapsbeheer (VLNB) enige tientallen nieu we knotwilgen geplant wor den. j, Oude knotbomen zijn zeldzaam. De knot is de moderne landman al lang niet meer van nut en dus tot last. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19