Bureau universiteit wacht reorganisatie Westnederland heeft geen geld voor meer bushokjes AZL-arts: 'Klonen van embryo's ethisch volstrekt onaanvaardbaar' 'Het hobbyisme viert Het wordt hier echt kamperen Randstad Ex-directeur SHS moet jaar cel in WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 Haagse inbreker gepakt na serie inbraken Een 30-jarige Hagenaar is gis termorgen op heterdaad betrapt bij een inbraak in een stomerij aan het Stadhoudersplein in Wassenaar. Na verhoor beken de hij ook inbraken in Katwijk. Rijnsburg en Wassenaar. De man had zondag in Katwijk een fiets gestolen en was daarmee naar het industriegebied 't Heen gereden. Bij een garage in 't Heen verruilde hij het rijwiel voor een auto. Ook nam hij uit een kassa voor 5000 gulden aan cheques mee. Vervolgens brak hij in in een sporthal in Rijns burg en nam geld mee. In de nacht van maandag op dinsdag was de Hagenaar actief in Wassenaar. Daar brak hij in in drie woningen in De Kievit. Hij nam 100 CD's, autosleutels en een horloge mee. Daarna reed hij naar het Stadhouders plein in Wassenaar en sloeg zijn slag in een garage. Hij stal vijf autoradio's ter waarde van on geveer 4000 gulden. Ook ver ruilde hij zijn auto voor een nieuw voertuig. Na de inbraak in de garage reed hij naar een verderop gele gen stomerij. Daar nam hij wis selgeld mee. Een getuige had echter de diefstal gezien en waarschuwde de politie. Van daag beslist de officier van justi tie of de man wordt vrijgelaten of in hechtenis blijft. Een 48-jarige Voorschotenaar, ex-directeur van de Stichting Haags Sociaal Cultureel Werk (SHS) is veroordeeld tot ander half jaar cel, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De Haagse rechtbank achtte bewezen dat de man eind jaren tachtig, be gin jaren negentig misbruik heeft gemaakt van subsidiegeld van de welzijnsstichting. De ex- directeur werd door de recht bank vrijgesproken van het ver strekken van een 'renteloze le ning' van 60.000 gulden aan een collega. Onder meer daardoor kreeg de ex-directeur minder straf dan de officier van justitie tegen hem had geëist: drie jaar cel, waarvan een jaar a delijk. 'Afroepen halles onoplosbaar probleem LEIDEN/HAARLEM VERVOLG VOORPAGINA Dat de wachtruimten bij bus halten van Westnederland ge brekkig zijn, heeft volgens de woordvoerder, directiesecretaris E. Geerdes, te maken met geld gebrek. Het aantal wachthokjes is de laatste jaren al uitgebreid door contracten met reclame bureaus die de abri's beheren. Verdere uitbreiding zit er niet in. Geerdes: „Wij moeten enorm bezuinigen. Een bushok je is dan het eerste dat sneuvelt. Niet alleen het plaatsen van een hokje, maar ook het onderhoud daarvan kost behoorlijk veel geld. Wij hebben bovendien te maken veel vandalisme." Geerdes kan ook niet veel met de opmerkingen over het ge drag van buschauffeurs. Hij be grijpt ook niet precies wat daar aan mankeert: „Wij hebben 2000 man in dienst en miljoe nen passagiers. Dan gaat er wel eens wat mis." De NZH kijkt niet op van het onderzoek van de Consumen tenbond. De genoemde klach ten zijn al langer bekend bij de vervoermaatschappij. Het af roepen van de haltes bijvoor beeld. Volgens NZH-voorlichter L. Jacobs is dat een onoplosbaar probleem. „Negen van de tien reizigers hebben er geen be hoefte aan, omdat ze de route van de bus kennen. De meeste chauffeurs roepen de haltes af als de bus vol is öf als ze veel onbekend publiek zien. Een goede chauffeur kent zijn vaste klanten. Maar als er een hand vol passagiers in de bus zit, is het overdreven om haltes om te roepen. Het beste is als passa giers die er behoefte aan heb ben het zélf vragen aan de chauffeur." Er is ook kritiek op het zone systeem. De bushokjes (abri's) geven geen informatie hierover. Hoe moet een reiziger te weten komen hoeveel zones zijn busrit gaat kosten? Jacobs: „Het sys teem is zo ingewikkeld dat we er maar vanaf hebben gezien om overal een zonekaart aan te brengen." De helft van de bussen in de spits rijdt niet op tijd, blijkt uit het onderzoek. Jacobs plaatst kanttekeningen bij dit punt. „Wat is niet op tijd? Het ligt er maar aan waar je de grens trekt. Bij ons ligt die op twee minu ten. Elke seconde n we te laat. Dat is krap. Het is met het hedendaagse, drukke verkeer razend moeilijk om op de minuut bij een halte te arri veren. Er hoeft maar even on derweg wat te gebeuren of een bus is al te laat." Reizigers van de vervoer maatschappijen in Friesland, Overijssel en Twente zijn dik te vreden over hun vervoer. Wat hebben deze maatschappijen wèl wat vervoerbedrijven in de Randstad niet hebben? „Een hechte band", stelt NZH-man Jacobs. „De reizigers in die ge bieden zijn veel meer afhanke lijk van het vervoer dan hier. Bovendien ligt de frequentie laag: in sommige gebieden rijdt maar één bus in het uur. De chauffeurs zijn zich er terdege van bewust dat als iemand de bus mist hij lang moet wachten op de volgende. Dus verleent hij De busmaatschappijen krij gen echter ook positieve reac ties van reizigers. Zo vinden de passagiers van Centraal Neder land de wachtruimten schoon en de zitplaatsen in de bus comfortabel. „Het klonen en genetisch manipuleren van menselijke geslachtscellen is ethisch vol strekt onaanvaardbaar. Ook al zou je er on vruchtbare vrouwen mee kunnen helpen, er zijn grenzen in de medische wetenschap." Het klonen van menselijke embryo's is vol gens de Leidse hoogleraar verloskunde, prof. dr. J. Bennebroek Gravenhorst, vol strekt uit den boze. Experimenten waarbij kopieën zijn ge maakt van menselijke embryo's zoals on langs in de Verenigde Staten, zijn volgens hem in Nederland 'volledig taboe en uitge sloten'. „Het is een absoluut ongewenste ontwikkeling. Wetenschappers hebben met elkaar afgesproken dat niet te doen in Ne derland. En het gebeurt hier ook niet, dat weel ik zeker. Alle onderzoeksgroepen zijn goed op de hoogte van eikaars werk: dat is hier goed geregeld." Bennebroek Gravenhorst is als vrouwen arts verbonden aan het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) en is tevens voorzitter van de Commissie Medische Ethiek van het ziekenhuis. Deze Leidse commissie buigt zich onder meer over de toelaatbaarheid van medische experimenten. „We discus siëren daar uitgebreid over en zijn heel voorzichtig met genetische expermimen- ten." De Amerikaan dr. Jerry Hall heeft in bin nen- en buitenland veel opzien gebaard met een experiment waarbij hij als eerste ter wereld menselijke embryo's heeft gek loond: hij heeft van 17 embryo's uit de rea geerbuis een aantal genetisch identieke ko- piën gemaakt. De Idonen hebben slechts zes dagen geleefd en zijn inmiddels vernie tigd maar Hall's experiment heeft veel tong en losgemaakt over de ethische kanten van de zaak. De weg zou nu vrij zijn voor het massaal produceren van identieke mensen. Met deze techniek zouden ouders boven dien op zoek kunnen gaan naar een 'per fect' kind naar eigen keuze. Volgens de leidse hoogleraar zijn de ge volgen van genetische manipulatie met ge slachtscellen 'niet te overzien' en is de tech niek daarom onaanvaardbaar. „Genetische manipulatie is heel gecompliceerd en we weten er nog veel te weinig van af. Klonen kan hele desastreuze gevolgen hebben, en overwachte afwijkingen opleveren, die niet Bovendien werk je met voorplantingscellen en dat betekent dat het experiment niet tot één persoon beperkt blijft, maar zich verder kan vermeerderen. Sitauaties zoals in de film 'The boys from Brazil', wenst niemand." In die film naar het boek van Ira Levin tracht een nazi-arts een nieuwe generatie Hitiers te klonen. Hall heeft zijn experiment voor de bui tenwereld verdedigd door te wijzen op het belang voor vrouwen die via de natuurlijke weg geen kinderen kunnen krijgen. Door bij een reageerbuisbevruchting meerdere iden tieke embryo's te maken en die terug te plaatsen in de baarmoeder zou de vrouw meer kans hebben op een succesvolle zwangerschap. Bennebroek Gravenhorst is niet gevoelig voor dat argument. „Er zijn nu eenmaal grenzen." Over de toekomst kan hij geen uitspraak doen. „Er zijn medische ontwikkelingen die dertig jaar terug ontoelaatbaar waren maar die nu toch zijn ingevoerd. Ik kan niet uit sluiten dat men met dit experiment verder gaat in Amerika. Maar eerlijk gezegd zou het me niet verbazen als we er nooit meer iets over horen." 'Ambtelijke afdeling heeft sterk aan kwaliteit ingeboet' De ambtelijke afdeling van de Leidse Rijksuniversiteit, het Bureau van de Universiteit, wordt volgend jaar ingrij pend gereorganiseerd. De gevolgen voor de ongeveer 300 personeelsleden worden begin volgend jaar duidelijk als de plannen concreet zijn uitgewerkt. CAROLINE VAN OVERBEEKE Gistermiddag zijn de taire ambtenaren over de reor ganisatieplannen ingelicht door de nieuwe universiteitssecreta ris, W. van den Berg. Volgens hem functioneert het Bureau nu niet goed: „Dat blijkt uit klach ten van het college van bestuur, de faculteiten en de medewer kers zelf. Ook buiten de univer siteit heerst de opvatting dat het bureau de laatste tien jaar sterk aan kwaliteit heeft ingeboet en is vastgeroest." Een speciaal ingestelde amb telijke werkroep, 'Bureau 2000', moet het reorganisatieplan de komende maanden gestalte te geven. Volgens perswoordvoer der en lid van de werkgroep J. van Vliet, zijn er drie redenen voor de reorganisatie: „Het Bu reau functioneert niet goed, er is een financieel tekort van 1,6 miljoen gulden en de ambtena ren zien door de toekomstige veranderingen allerlei nieuwe taken op zich af komen. We moeten toe naar een meer klantgerichte en serviceverle nende organisatie. De universiteitssecretaris heeft zijn personeel gistermid dag voorgehouden dat er in die nieuwe organsiatie minder lei dinggevenden zullen zijn en dat de ambtenaren veel meer zelf verantwoordelijk zijn voor hun werk. „Medewerkers moeten ook de kans krijgen om werk dat het beste bij hen past te ver richten. Hierdoor wordt hun motivatie groter en neemt de kwaliteit van hun werk toe. Dat komt ten goede aan de produk- tie en de kwaliteit van de dienstverlening." Aparte werkgroepen van 'Bu reau 2000' krijgen de komende maanden de taak om sociaal beleid te ontwikkelen voor de medewerkers: om- en bijscho ling, herplaatsingen en wacht gelduitkeringen. Het personeel wordt zoveel mogelijk bij de re organisatie betrokken. „Tijdens het opsteliep van het definitieve plan worden de medewerkers geraadpleegd en krijgen ze de kans zelf suggesties aan te dra gen", aldus Van Vliet. Begin volgend jaar wordt het definitieve reorganisatieplan vastgesteld. In de maanden fe bruari tot augustus wordt het door de diensthoofden van de verschillende afdelingen uitge werkt. Een aantal medewerkers krijgt in het najaar een andere werkplek op het Bureau. Voor niet-geplaatste werknemers wordt een andere oplossing ge zocht. Volgens Van Vliet is de 'zeer goed bezochte' informatiebij eenkomst gistermiddag 'in posi tieve sfeer verlopen'. „Het per soneel heeft al wat reorganisa ties over zich heen gehad en is enigzins door de wol geverfd. Werknemers hebben bovendien in kennismakingsgesprekken met de secretaris zelf aangege ven behoefte te hebben aan ver andering. De betrokkenheid is groot." „Het reorgansiateplan is in grijpend", stelt Van Vliet. „Vol gend jaar zal er een ander Bu reau zijn. De huidige secretaris heeft ervaring met reorganise ren maar niemand doet het voorde lol." Voorlichting over gezondheidszorg moet verbeteren Patiënten en consumenten moeten veel beter worden voor gelicht over hun rechten en over de veranderingen in de ge zondheidszorg. Op dit momeni deugt de voorlichting niet mensen weten nauwelijks waai ze aan toe zijn en hebben wei nig inzicht in de stelselherzie ning van de gezondheidszorg Een duidelijke en toegankelijk landelijke voorlichtingscampag ne moet daar verbetering in brengen Dat stelt het Leidse onderzoeksinstituut Research voor Beleid. heeft de voor lichting aan de burgers over de veranderingen in de gezond heidszorg onder de loep geno men. Onderzoeker F. Tjadens: „Veel mensen weten absoluui niet waar ze aan toe zijn. Dal heeft te maken met het feit de veranderingen door de stel selherziening ingewikkeld zijn. De voorlichters houden daar tc weinig rekening mee." Mensen kunnen door de stel, selherziening sinds kort zelf kie zen bij wie ze zich laten verze keren, maar zien volgens Tja dens door de bomen het niet meer. „Daarom zou er onafhankelijk orgaan moeten komen dat alle verzekerings pakketten met elkaar vergelijkt en het beste er voor de consu ment uitkiest. Een soort consu mentenbond voor de gezon- heidszorg." Provicie wil jeugdhulpverlening verbeteren DEN HAAG MONICA WESSELING Kinderen met geestelijke of li chamelijke problemen maken vaak een maandenlange zoek tocht voor ze bij de juiste hulp verlener terecht komen. In Zuid-Holland alleen al zijn 60 instellingen die zich met hulp aan jongeren bezighouden en door deze wildgroei weet nie mand meer de weg te vinden. De Zuidhollandse gedeputeerde G. Brouwer (onder meer verant woordelijk voor de jeugdhulp verlening) wil daarom het aan tal instellingen terugbrengen tot 10 en daarnaast zogeheten op- voedwinkels openen. Die win kels moeten makkelijk toegan kelijk zijn voor iedereen met vragen over opvoeding. De zorg voor de hulpverle ning aan de jeugd (van 0 tot 18 jaar) is twee jaar geleden gede legeerd aan de provincies. Daarvoor hield het ministerie van welzijn, volksgezonheid en cultuur er zich mee bezig. Brou wer: „Ik was stomverbaasd te ontdekken hoeveel verschillen de instellingen en clubjes we hier hebben die zich met de jeugd bezighouden. Het hobby isme viert hoogtij." Ondanks het enorme aantal instellingen kent de provincie toch geogra fisch 'witte vlekken'. In de Duin- en Bollenstreek is er, op een Jongeren Advies Centrum in Sassenheim na, niets op het gebied van jeugdhulpverlening. De gedeputeerde hierover: „Een duidelijk tekort. De streek zegt van niet, omdat daar altijd wordt ontkend dat er proble men zijn. In Katwijk komt vol gens de bewoners van het dorp geen incest, kindermishande ling of drugsverslaving voor. Nonsens natuurlijk." Brouwer is ervan overtuigd dat ouders en kinderen met on nodig veel instellingen te ma- Gedeputeerde Brouwer: „Nu ontkennen Katwijkers nog steeds dat er bij hen ook wel eens iets fout kan gaan en blijven de kinderen dus letterlijk hulpeloos rondlopen." foto henk bouwman ken krijgen. Hij geeft een voor beeld. „Een kind dat in elkaar wordt geslagen door zijn vader, komt eerst in de pleegzorg te recht. Als het thuis weer wat be ter gaat, kan hij naar de dag hulp. Weer wat later klopt hij aan bij een instelling die hem helpt bij de leerproblemen. Drie instanties en dus drie overgan gen en drie keer wennen. Dat is voor niemand goed." Brouwers plan is duidelijk: „Het aantal organisaties moet kleiner, we moeten met doel groepen gaan werken en de provincies moet zelf wat meer geld in het werk stoppen." Van het Rijk krijgt Zuid-Holland 75 miljoen gulden om te besteden aan de jeugdhulpverlening. De provincie stopt daar zelf nog eens 1,3 miljoen gulden bij, maar Brouwer wil dit bedrag de komende jaren verhogen naar 4 tot 5 miljoen gulden. Samen Brouwers plan is duidelijk: de 60 instellingen moeten gaan menwerken. Verdeeld over provincie moeten er tien instel lirigen komen waar iedereer voor elk soort probleem terecli: kan. „In elke regio één deu.' waarachter alle vormen hulp te vinden zijn." In Gouda is al een proef be gonnen met één centraal punt voor de aanmelding var vormen van hulp. Leiden volg binnenkort: „Leiden is eer voorbeeld van hoe same king moet verlopen." De sleu telstad dient als voorbeeldpro ject van het ministerie vai en justitie en de provincie. Lei den begint alvast met het verbe teren van de samenwerking tus sen de diverse huilpverlenersin stanties. Naast de tien regionale hulp centra denkt Brouwer aan op voedwinkels. „Vooral in ge meenten als Katwijk moet je he taboe rond problemen met d( jeugd wegnemen. Nu ontken nen Katwijkers nog steeds dat e bij hen ook wel eens iets fou kan gaan en blijven de kinderer dus letterlijk hulploos rondlo pen." De opvoedwinkels wi Brouwer bijvoorbeeld vestiger in gezondheids- of wijkcentra „Iedereen met vragen kan er té recht." Behalve de reorganisatie vai de hulpinstellingen, gaat de provincie de komende jarer ook een aantal projecten draai en voor speciale groepen. Jonge meisjes, allochtonen, rand groepjongeren en heel jonge •kinderen krijgen extra aan dacht. Zo vindt Brouwer dat e: in Alphen aan den Rijn een me disch kinderdagverblijf moe komen. Rijnstreek is nu versto ken van hulp voor de heel jonge kinderen. Barakken voor vluchtelingen staan al lang leeg VERVOLG VAN VOORPAGINA Het complex waarin de asiel zoekers worden ondergebracht staat al lang leeg. Wel is een deel verhuurd aan de ANWB. „De omstandigheden zullen heel primitief zijn voor die mensen. Het wordt echt kam peren", zegt de woordvoerder van de gemeente Wassenaar. Reden voor hem om er vrij ze ker van te zijn dat het verblijf echt tijdelijk zal zijn. De betrokken barakken waren lange tijd in gebruik bij het mi nisterie van VROM voor de ver werking vart huursubsidieaan- vragen. Daarvoor zou ook De fensie de gebouwen hebben ge bruikt. Begin dit jaar maakte de marechaussee bekend er een nieuw kantoor te willen bou wen. De plannen daarvoor zijn nog steeds in voorbereiding. Volgens de gemeente doorkruist de tijdelijke opvang de bouw niet. „Er moet een bestem mingsplan worden aangepast. Zelfs als de plannen nu worden ingediend zal de eerste paal toch niet voor april worden ge slagen." De Vereniging Vrienden van Wassenaar liet zich indertijd erg kritisch uit over de bouwplan nen. Ze vreesde dat die ten kos te zouden gaan van het groen. Het gebied, grenzen aan het landgoed Clingendael heeft een grote natuurwaarde. Secretaris S. Somer-Dijkstra van de ver eniging zegt nog geen stand punt te hebben over de opvang van asielzoekers. „Wij zijn nog niet op de hoogte. Niet praktisch Wassenaarders en Hagenaars uit de omgeving van de Van Alkemadelaan zijn niet erg en thousiast over de mogelijke komst van duizend asielzoekers naar hun beurt. Hagenaar E. Liefrinck, een gepensioneerd ju rist die aan de Wassenaarseweg woont, noemt de gekozen op lossing 'niet erg praktisch'. „En bovendien is het wel makkelijk van Wassenaar. Er wonen alleen Hagenaars in de buurt, het is zover mogelijk weg van het dorp Wassenaar. Maar het is een bekende reactie. Wat men niet kent, daar is men niet op gesteld." Liefrinck waagt zich vooral af hoe 'tijdelijk' tijdelijke opvang is. „Tijdelijk kan in Nederland nogal eens lang duren als een bepaalde oplossing bevalt. Maar ik laat het verder toch liever aan bestuurders over." „Laten die mensen toch in hun eigen omgeving blijven zegt mevrouw Romondt uit de Konynenlaan in Wassenaar. „Ik vind dit niet best. Ik vind het so wieso niet goed dat al die men sen in Nederland komen. Daar kom ik rond voor uit. Ze zien hier straks al die luxe en dat is niet goed. Dan gaan ze hier in de buurt rondhobbelen. Ach, ze hebben zo'n andere mentaliteit. Het regeringsbeleid vind ik veel en veel te slap." Ook meneer Aardse, een VUT-er die aan de Waalsdor- perlaan woont, ziet niet zoveel in dit plan. „Het is hier tamelijk rustig en dat moet zo blijven. Ik begrijp wel dat ze ergens heen moeten, maar om ze hier nu te huisvesten, nee, dat vind ik geen goed idee." Mevrouw Alleman-van Rhijn, wonend aan de Van Oldenbar- neveltweg: „Als het werkelijk om politieke vluchtelingen gaat, zeg ik ja. Maar al die economi sche vluchtelingen moeten we niet meer binnenhalen. We hebben hier al mensen genoeg. Het regeringsbeleid is veel te soft. Je krijgt allerlei excessen. Asielzoekers die hun begelei ders in elkaar slaan of de boel zomaar in de brand steken - dat kan toch niet langer zo?" De barakken aan de Van Alkemadelaan v c tijdelijk 1000 asielzoekers wil onderbrengen. archieffoto hielco kuiper 9489 Er zijn te weinig bushokjes, en de ruimten die er zijn, zijn te slecht, vinden busreizigers. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18