Minder vrachtverkeer dankzij nieuw centrum CDA-raadslid Klein stapt uit raad: 'Ik mis steun uit mijn eigen partij' Rijn- en Veenstreek Raadslid Koek moet zijn huis uit Gemeente Jacobswoude redt Burenhulp van ondergang Kerkweg krijgt fietsstroken Failliete Alphenaar moet cel in WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PIV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 JACOBSWOUDE LOMAN LEEFMANS Het plotselinge aftreden van CDA-raadslid W. Klein heeft vriend en vijand in Jacobswou- de verrast. Klein kon zich niet verenigingen met de schijnbaar 'onverkiesbare' achtste plaats die hij op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen kreeg toebedeeld. Het plaatselij ke CDA-bestuur ontkent dat de 'dorpskernenstrijd' iets met de plaatsing van Klein te maken heeft. De Leimuidenaar denkt daar zelf anders over. In de drie jaar dat Jacobswou- de nu een zelfstandige gemeen te is, botsten de belangen uit de drie voormalige gemeenten Woubrugge (met Hoogmade), Leimuiden en Rijnsaterwoude nog al eens. Sinds het aantre den van burgemeester W. van Beek zijn de meeste tegenstel lingen weggewerkt. Maar bij het opstellen van de kandidatenlijst bij het CDA, met kop en schou ders de grootste partij in Ja- cobswoude, wordt nog wel re kening gehouden met de woon plaats van de kandidaten. En Leimuidenaar Klein vindt dat hij door zijn achtste plek indi rect het slachtoffer is geworden van de plaatselijke noord-zuid- verhouding. Het CDA bezet acht van de vijftien zetels in Ja- cobswoude maar gezien de opi niepeilingen en het feit dat die achtste raadszetel de vorige keer al een nipte restzetel was, vond Klein dat hij op een onver kiesbare plaats was gezet. „Ik achtte het niet verant woord om door te gaan. Ik mis de steun uit mijn eigen partij. Een achtste plaats is niet alleen teleurstellend en tegenvallend maar ook onjuist. Bij de vorige verkiezingen stond ik vijfde en was ik de tweede Leimuidenaar. Nu willen ze dat bij de eerste zes kandidaten alle vier de ker nen zijn vertegenwoordigd. Daardoor werd ik achtste. Dat voel ik als een afwijzing van mijn functioneren", aldus Klein die er geen gras over liet groeien en donderdagavond al afscheid nam van de raad. Zijn plotselinge vertrek heeft het afdelingsbestuur onaange naam verrast. „We betreuren zijn beslissing. Maar de raadsle den kunnen nu eenmaal niet al lemaal eerste staan op de kan didatenlijst", aldus voorzitter C. Dompeling, die ontkent dat Kleins vertrek een indirect ge volg is van de dorpskernenstrijd in Jacobswoude. „De consequentie die Klein uit zijn achtste plaats trekt, is geheel voor zijn rekening. Het is ook vrij ongebruikelijk dat ie mand dan ook direct opstapt. Dat betreuren wij bijzonder want hij is een gewaardeerd raadslid. We hadden een goed functionerend team in de raad en alle acht wilden ze de vol gende periode ook blijven", al dus Dompeling. ..Ik ben niet rancuneus en blijf ook lid, maar ik had het er toch te zwaar en te moeilijk mee om door te gaan", reageert Klein. Burgemeester Van Beek is nu een jaar in functie. Hij heeft vol gens Klein veel gedaan om meer eenheid in de gemeente te brengen en een soort Ja- cobswoude-gevoel te creëren. „Ik weet dat er onderwerpen aan de orde zijn geweest die vanuit de diverse kernen wer den bekeken, maar in het afge lopen jaar heb ik er erg weinig van gemerkt. Dit is ook pas de eerste terugtreding die ik mee maak en ik ben heel positief en optimistisch over de toekomst", aldus Van Beek. Opvolger Over het aftreden van Klein ont houdt hij zich van commentaar. „Maar ik denk toch dat het meer een typisch gevolg is van de aanstaande verkiezingen, dan van een kernenstrijd", meent de burgemeester. Volgende week dinsdag verga deren de leden van het CDA on der meer over de aanstaande verkiezingen. Op die vergade ring moet blijken of de christen democraten als één gesloten ge heel hun sterke positie in Ja cobswoude verdedigen. In elk geval moet er een tijdelijke op volger voor Klein worden be noemd. Carillon is maar moeilijk tot zwijgen te brengen roelofarenpsveen „Ach, ik erger me er al niet meer aan. Dat haalt toch niets uit", spotten diverse omwonenden van het gemeentehuis van Alke made. „Trouwens, ik heb nog stille hoop dat er nog binnen een jaar iets aan de speeltijden' van het carillon wordt gedaan. Je hebt hier met ambtenaren te maken." Eind juli besloten B en W dat toet carillon minder vaak zou spelen en dat de concerten kor ter zouden duren. Dit naar aan leiding van een akoestisch on derzoek dat door de gemeente is uitgevoerd omdat ze diverse klachten van omwonenden kreeg. De meeste klachten gin gen over het lawaai dat het ca rillon veroorzaakt. Maar ook het repertoire veroorzaakt ergernis. Niet iedereen die in de buurt van het carillon woont stelt het op prijs om 's morgens wakker te worden met een slaapliedje of om op maandagochtend fris en monter aan het werk te gaan, onder de klanken van 'Trink, trink, Bruderlein trink'. Bovendien zou het college overleggen met de bediener van het carillon, het WD-raadslid A. •van den Boogaard, of het geluid 's nachts kon worden uitgescha keld. Na ruim drie maanden is er nog steeds niets gebeurd. Volgens A. Peters van de ge meente Alkemade is er nog niets gebeurd omdat het nog al tijd geen overleg is geweest met Van den Boogaard. Van den Boogaard heeft in een eerdere reactie al laten weten dat wat hem betreft 's nachts het caril lon uitgeschakeld mag worden, 'als ook alle kerkkloldcen wor den uitgeschakeld.' Het carillon in Alkemade houdt de gemoederen nog altijd bezig. FOTO BEN DE BRUYN De vestiging van Hoogvliet aan de Produktieweg in Zoeterwoude wordt gesloten na de opening van het nieuwe distributiecentrum in Alphen. FOTO BEN DE BRUYN Hoogvliet kcm winkels doelmatiger bevoorraden vanuit Alphen De bevoorrading van de Hoogvliet-supermarkten in Zuid-Holland en een deel van Utrecht wordt over een paar jaar een stuk doelmatiger geregeld dan nu het geval is. Vanuit het nieuwe distributiecentrum dat de super marktketen volgend jaar in Alphen gaat bouwen, kan het hele assortiment bij elkaar in dezelfde vrachtwagen wor den vervoerd. Het aantal wagens op de weg kan daardoor drastisch afnemen. alphen aan den run. De efficiëntere bevoorrading was voor Hoogvliet de reden om in Alphen een heel nieuw distributiecentrum met een op pervlakte van 2,4 hectare uit de grond te stampen. Ook voor de gemeente Alphen was de beper king van het vrachtwagenver- keer een belangrijke reden om mee te werken aan de vestiging van toch weer een distributie centrum. In principe is het Al- phense vestigingsbeleid er op gericht dergelijke centra niet meer toe te laten. „Maar door het nieuwe systeem neemt het aantal verkeersbewegingen in zijn geheel af, al zal de drukte in Alphen mogelijk iets toene men". aldus wethouder A. Kromhout-den Dunnen (CDA- /economische zaken) gisteren bij de presentatie van de plan nen. Hoogvliet gaat in Alphen een systeem opzetten dat het moge lijk maakt vrachtwagens in vijf minuten te laden en te lossen. De wagens worden zo ingericht dat brood, wc-papier, bloemen en diepvrieskippen tegelijk kun nen worden vervoerd. Hierdoor wordt het mogelijk alleen maar volle wagens af te leveren bij de supermarkten. Nu wordt een groot aantal produkten nog apart bezorgd. Door de bouw van het nieuwe distributiecentrum in Alphen worden de centra in Zoeter woude-Rijndijk en Woudenberg overbodig. Het personeel dat nu in deze plaatsen werkt kan ech ter in Alphen terecht. In de bei de oude vestigingen werken in totaal 120 man. In Alphen komt werk voor 230 personeelsleden. Problemen Voor wethouder J. van der Vlies roelofarenpsveen marieta kroft GroenLinks-raadslid Fret Koek moet binnen twee maanden zijn woning aan het Noordeinde in Roelofarendsveen uit. Ongeacht of hij binnen die tijd een ander onderkomen heeft gevonden of niet. Gaat hij niet weg. dan volgt een huisuit zetting. Dat heeft de Leidse kantonrechter in een kort geding bepaald. „Ik heb gegokt en ver loren", neemt Koek het besluit van de rechter gelaten op. Het beeld om met kerst in een doos op een verwarmd station te slapen, lokt hem niet erg. Koek zegt in eerste instantie dus maar bij vrien den in te trekken, totdat hij van de gemeente Alkemade een andere woning krijgt toegewe zen. Zeven jaar geleden trok Koek in het huis dat toen nog van zijn oom was. Als voorwaarde werd gesteld dat hij eruit moest zodra de eige naar de woning zelf weer nodig had. Koek heeft daéirvoor getekend. Twee jaar geleden werd de woning verkocht en met Fret Koek werd overeengekomen dat hij de woning uiterlijk 30 september 1993 zou ver laten. Hiervoor zette hij een handtekening bij de notaris. Koek heeft zich vervolgens laten in schrijven als woningzoekende bij de gemeente .Alkemade. Toen zijn oom hem er enige maan den geleden aan herinnerde dat 30 september naderde, peinsde Koek er niet over om uit het huis te gaan. De rechter moest er uiteindelijk aan te pas komen om een oplossing te vinden in het ge schil. De eigenaar eiste dat Koek binnen zeven dagen de woning zou verlaten. De rechter stelde de termijn op twee maanden. Bovendien ko men de proceskosten van 700 gulden voor reke ning van Koek. De GroenLinks'er is het er wel mee eens dat raadsleden het goede voorbeeld moeten geven en hun beloften moeten nakomen, maar deze zaak heeft daar niets mee te maken, zegt hij. „Iedereen doel wel eens iets, dat officieel niet mag. Daar hoort deze zaak nog niet eens bij. Ju ridisch gezien hebben zij gelijk. Maar als de be langen worden afgewogen en de menselijke kant wordt bekeken, heb ik gelijk." Alphense jongen mishandeld alphen aan den run» Een 10-jarige jongen uit Alphen is gistermid dag door twee leeftijdgenoten mishandeld. De jongen werd door het tweetal tegengehouden in het tunneltje van Het Rondeel naar de Batenstein onder de President Kennedylaan. De twee schopten en bespuwden hun slachtoffer. Bromfietser gewond woubrugge Een 17-jarige Leimuidenaar is vanmorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de ventweg naast de Herenweg tussen Rijnsaterwoude en AJphen. De jongeman passeerde ter hoogte van de splitsing met de Kruisweg op de bromfiets een stilstaande auto. Op het moment dat hij naast de auto reed, draaide deze linksaf de carpoolplaats op. De bromfietser is met knieletsel overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Beroepskracht begeleidt vrijwilligers runsaterwoude. Nog voor eind 1994 moet de Kerkweg in Ter Aar helemaal zijn opgeknapt. De rijbaan I wordt verbreed tot vijf meter. Aan beide zijden komt een fiets strook. Dat pad wordt van de rijbaan gescheiden door zwart witte Idinkers. De fietsstrook zelf wordt in rood uitgevoerd. Het huidige wandelpad wordt gehandhaafd. Alle kruisingen die op de Ker kweg uitkomen; worden ver hoogd uitgevoerd. Het verkeers- sluisje op de kruising van de Veldweg en de Kerkweg zal daarom verdwijnen. De groenstroken blijven ge spaard, evenals de bomen bij het Dorpshuis en bij Intratuin. De sloot voor Intratuin wordt voorzien van een damwand om de benodigde ruimte voor de weg te verkrijgen. De raad spreekt zich in de cember uit over de herinrich ting van de Kerkweg. Voor de raadsvergadering wordt nog een voorlichtingsavond gehouden voor alle belanghebbenden. kees van kuilenburg Bijna dreigde het project Buren hulp in Jacobswoude een stille dood te sterven. Het werk werd Cock van Luiing als coördinator bij de Stichting Algemene Bu renhulp Jacobswoude te veel. En ondanks aandringen bij het gemeentebestuur om een be roepskracht gebeurde er een jaar lang niets. „We hoorden al leen mooie woorden, kregen veel lof toegezwaaid voor ons vrijwilligerswerk", aldus de Rijnsaterwoudse. Totdat burgemeester en wet houders vorige week met het voorstel kwamen om voor vijf uur per week een beroepskracht bij de stichting aan te stellen. Als de gemeenteraad daarmee instemt, neemt de Jacobswoud- se ouderencoördinator Ank Vreeburg het werk van Cock van Luiing over. De burenhulp is daarmee gered. „Een pak van mijn hart, dat voorstel van burgemeester en wethouders. Ank Vreeburg weet van de hoed en de rand en heeft vanuit haar werk vele ingangen. Daardoor kan zij veel voor de stichting betekenen. Bovendien is het een fijn mens", zegt de Rijnsaterwoudse. Volgens Cock van Luiing is het daarnaast van belang dat er na vijf jaar weer eens een frisse wind door de stichting waait. „Niet dat de burenhulp hier niet goed draait, maar het kan geen kwaad dat een ander zich over de stichting buigt en de zaak eens doorlicht. Dan kan ik vanaf 1 januari meer tijd uittrekken voor mijn werk als coördinator voos de terminale thuiszorg", aldus de Rijnsaterwoudse. Meer werk Het werk voor Luiing is de laatste tijd enorm toegenomen, doordat ook de alarmering, het vervoer van mensen naar de dagopvang in Woudsoord, de opvang van asielzoekers en de ondersteuning bij demente be jaarden er is bijgekomen. „Ge lukkig gebeurt er nu iets." De burenhulp is zo'n jaar of 17 geleden ontstaan in Leimui den en Rijnsaterwoude. Sinds begin vorig jaar is de stichting ook actief in Woubrugge en Hoogmade. „Uiteindelijk zijn we één gemeente. Wat we doen is bij ouderen en zieken in springen als beroepshulp niet mogelijk is. Boodschappen doen, wandelen of gezellig kof fie of theedrinken. Want vergeet dat sociale karakter vooral niet. Dat is heel belangrijk. Huishou delijk klusjes zijn daar niet bij. Dan kom je op het terrein van de gezinszorg. Wij verrichten ook geen verpleegkundige han delingen." Een belangrijke 'poot' van de stichting is de terminale thuis zorg, waar zeven vrijwilligers in actief zijn. „Dat vraagt nogal wat. In samenspraak met de fa milie en de professionele zorg maken we een schema. De ga ten die daarbij ontstaan vullen de vrijwilligers op. Dat kan overdag zijn, maar ook in de nachtelijke uren. Het is geen eenvoudig werk. Kort. maar he vig. Het vereist alle aandacht." a Cock van Luiing: „Nu kan ik mij tenminste volledig op de terminale thuiszorg richten." foto ben de bruyn (PvdA/ruimtelijke ordening) was het het tweede grote bedrijf dat hij in zijn nog maar korte carrière in Alphen wist binnen te halen. Enkele maanden gel den besloot de Prommixgroep haar hoofdkantoor van Leider dorp te verplaatsen naar Al phen. Aan de andere kant gaan er de laatste tijd bij gevestigde be drijven zo hier en daar stem men op om in elk geval een deel van de activiteiten te verplaat sen naar elders. Vorige week kondigde Sprev Houtimport aan in het Westland een tweede vestiging te beginnen. De reden de moeilijke bereikbaarheid van Alphen over de weg. „We heb ben steeds meer problemen met het verkeer", licht directeur I. van der Neut het besluit toe. „Maar dat zal meneer Hoogvliet ook nog wel ontdekken." Gouwsluis-film alphen aan den run 'Gouwsluis, gepasseerd station', is de titel van een documentaire die vanavond wordt vertoond in verenigingsgebouw De Vier hoek aan de Vorselenburgstraat in Alphen. De rolprent van Jan Graafland handelt over het he den en verleden van deze Al phense buurt. De voorstelling begint om 20.00 uur. de zaal gaat een half uur eerder open. De toegangsprijs bedraagt 2.50 gulden. alphen/pen haag Het achterhouden van zijn boekhouding voor de curator is een 40-jarige Alphenaar op vier maanden gevangenisstraf ko men te staan. De Haagse poli tierechter. mr. E. Ruijs, achtte gisteren bewezen dal de in ja nuari '91 failliet verklaarde Al phenaar zich schuldig heeft ge maakt aan bedrieglijke bank breuk. De curator kon de handel en wandel van de Alphenaar niet meer bijhouden, van zowel voor als na het faillissement ont breekt een controleerbare ad ministratie. Na het faillissement zou de Alphenaar zijn doorge gaan met het handelen in en leggen van parket, dit keer op naam van het bedrijf 't Parket huis, dat op papier weer van ie mand anders was. „Ik heb in dat bedrijf alleen maar een beetje geholpen, dus die admi nistratie was niet mijn pakkie- an", aldus de Alphenaar. Maar volgens aanlager, mr, L den Hollander, had de Alphe naar niet slechts geholpen, maar in feite het hele bedrijf ge leid. Hij staafde die bewering aan de hand van diverse getui genverklaringen. „Meneer heeft door deze manier van handelen een behoorlijke afwikkeling van zijn faillissement in de weg ge staan en daardoor /Jjn crediteu ren benadeeld." Rechter Ruijs was het volledig met de aankla ger eens en zag geen reden af te wijken van diens eis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17