'Alle wethouders zijn verantwoordelijk' Zonnevylle kijkt er naar uit 'om in Leiderdorp problemen op te lossen' Geld is er altijd wel te Regio Ambtenaar pas over enkele maanden voor de rechter 'Smeltkop' als eerste aan Warmondse horizon Stemfoutje bijna redding college WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 COMMENTAAR Zetje Een klein duwtje scheidt de Leiderdorpse wethouders C. Huigen (WD) en C. Kerner (CDA) van hun val. En welk een prachtige spe ling van het lot: de reeds afgetreden wethouder Veldstra mag het zetje geven.' De stemmen staakten gisteren: acht raadsleden hebben wèl en acht hebben gèèn vertrouwen in de nog zittende wethouders. Veldstra beslist vrijdag over de toekomst van Kerner en Huigen. En juist Veldstra verwijt de beide wethouders dat zij niet vrijwillig' zijn opgestapt vanwege de ellende in Leiderdorp. Een miniem zetje nog en dan kunnen in Leiderdorp echt zaken worden gedaan. En dat is nodig, want er is veel te doen. Want ook tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering is nogmaals duidelijk geworden dat er ondanks peperdure reorganisaties iets flink mis is in het Leiderdorpse gemeentehuis. Zowel college als 1 raad hebben eigenlijk geen flauwe notie van wat zich binnen de muren van het gemeentehuis afspeelt. Langzaamaan begint dat ook tot de raad door te dringen. De PvdA pleitte al in een eerder stadium voor een radicale omme keer, GroenLinks volgde en sinds het aftreden van wethouder J. Veldstra eerder deze week, is ook D66 tot dit inzicht gekomen. Bij WD en CDA ontbreekt dit besef nog. De vraag rijst wat er in vredesnaam moet gebeuren om deze partijen wakker te schud den. Tijdens de vergadering gisteren bleken zij in ieder geval nog' heel wat blinde vlekken te hebben. Die bijeenkomst was door het optreden van interim-burgemeester De Bruin een beschamende vertoning. De leuterende. Leiderdorpse tussenpaus had zijn zaken slecht voorbereid. Er zal amper een Leiderdorpse burger te vinden zijn die er ook nog maar iets van begrijpt. Het is mensen niet uit te leggen dat hun sportvereniging geld moet inleveren, terwijl wethouders blij ven zitten als de gemeentekas onder hun bewind miljoenen gul dens tekort komt op grondverkopen. Vertrouwen in dit college is er niet meer, niet onder de burgers ert zelfs niet meer in de raad. Laat de wethouders Huigen en Kerner> zich in elk geval daarvoor verantwoordelijk voelen. Dat zetje moet toch hard genoeg zijn. leiderdorp rqy klopperwas een van de vele toeschou wers bij het gisteravond gevoer- Het duurt nog maanden voor- de raadsdebat over de grond- dat de van valsheid in geschrifte verkopen in Buitenhof. Desge- verdachte ambtenaar grondza- vraagd liet hij weten 'alleen als ken van de gemeente Leider- geïnteresseerd burger aanwezig dorp voor de rechter komt. Jus- te zijn, en niet in functie.' Van titie weet nog niet of de zaak Ek woont in Leiderdorp, voor de politierechter wordt ge- De zaak van de vier van dief- bracht, of dat ze ermee naar de stal verdachte ambtenaren opl strafrechter stapt. Dit heeft offi- burgerzaken ligt volgens hem| cier van justitie Van Ek gister- veel eenvoudiger. ,,Die komt iii avond meegedeeld. januari voor de politierechter.!' De ambtenaar wordt ervan Het openbaar r verdacht op slinkse wijze grond ook deze kwestie hoog op. ,,Het te hebben vergaard voor zijn ei- is natuurlijk niet te verdedigen gen woning zonder hiervoor dat mensen gemeenschapsgeld betalen. Ook is hij voor eigen doeleinden gebrui- degene die namens de gemeen- ken.' te heeft onderhandeld over de Volgens de officier van justitie veel te laag uitgevallen grond- heeft het viertal wel degelijk prijzen in Buitenhof. De ver- flinke bedragen achterover ge dachte heeft al een tijd vastge- drukt. Dit is in tegenspraak met zeten, maar is na afronding van eerdere uitspraken van justitie, zijn verhoren" naar huis ge- Toen het viertal net was ge stuurd. Hij is nog altijd met be- hoord, sprak een zegsman nog taald verlof. over 'enkele honderden gul- Officier van justitie Van Ek dens'. Fietsster rijdt tegen betonnen paal De botsing vond plaats op de Een 10-jarig meisje uit Voor- Rouwkooplaan, bij de aanslui- schoten is gistermiddag gewond ting op de Veurseweg. Het geraaikt toen zij met haar fiets slachtoffer is overgebracht naai tegen een betonnen paal botste. hetDiaconessenhuis. leiderdorp rqy klopper judynihof Michiel Zonnevylle (43) is de nieuwe burgemeester van Lei derdorp. De koningin heeft gis teren haar handtekening gezet onder de benoeming van de WD'er. De nieuwe burgervader treedt op 1 december aan. Zon nevylle is sinds 1985 burge meester van Ameland. Daarvoor was hij onder meer gemeente raadslid voor de WD in Leiden. De nieuwe burgemeester ziet zijn nieuwe post als een grote uitdaging. „Natuurlijk weet ik dat er problemen zijn in Leider dorp. Maar ik zie ernaar uit om die samen met anderen op te lossen." Terechtkomen in een gespreid bedje hoeft voor hem niet zo nodig, is volgens Zonne vylle 'te makkelijk'. De tijd op het Waddeneiland heeft Zonnevylle als 'fantas tisch' ervaren. „Ameland heeft een heel eigen sfeer met zijn natuur en grootschalige recrea tie. Maar ik denk niet dat het goed is als bestuurder tot Sint Juttemis te blijven zitten." Lei derdorp en Ameland zijn vol gens hem twee verschillende werelden. „Maar de een is niet minder interessant dan de an dere. Als ik hier naar buiten kijk zie ik het strand. Als ik straks in Leiderdorp naar buiten kijk, zal ik beton zien. Maar een beton nen constructie kan ook heel mooi zijn." De Randstad en met name de Leidse regio hebben voor hem nooit hun aantrekkelijkheid ver loren. „Ik ben Zeeuw van ge boorte en vandaar dat de eilan den me wel trokken. Maar ik heb ook zestien jaar in de Leid se regio gewoond. Toen Leider dorp in Jpeeld kwam, dacht ik direct: waarom zou ik daar niet solliciteren." De nieuwe burge meester maakt zich vooralsnog geen zorgen om wat hij noemt 'logistieke zaken' als een huis zoeken. „Er woont familie in Leiderdorp, dus dat levert geen problemen op." De gemeentelijke vertrou wenscommissie die gesprekken voerde met de sollicitanten heeft Zonnevylle al enige maan den terug unaniem als beste kandidaat naar voren gescho ven. Als de nieuwe burgemees ter in dienst komt, treedt inte rim-burgemeester J. de Bruin terug. Hij is na het overlijden van A. Bruggeman, begin dit jaar, als 'tussenpaus' in Leider dorp aangesteld. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond toonden alle Leiderdorpse fracties zich ver heugd over de benoeming. WD-fractievoorzitter P. Muller heeft de nieuwe burgemeester ervaren als een 'prettige man, vol energie'. „Maar we moeten oppassen dat we er niet meteen een wonderdokter van verwach ten. Hij moet de kans krijgen om zich goed in te werken." Ook het CDA is content met Zonnevylle. „Ik hoop dat hij de politieke rust terug kan bren gen. Hij heeft in elk geval ge noeg ervaring opgedaan als burgemeester. En hij is nog jong en heeft hopelijk veel energie", aldus fractievoorzitter A. Roest. V. Molkenboer, fractievoorzit ter van de PvdA, noemt Zonne vylle 'gewoon een goeie vent'. „Ik heb stellig de indruk dat het een hele goed burgemeester is voor de problemen waarvoor Leiderdorp staat. Hij is enthou siast, slagvaardig en deskundig. Dat het een WD'er is, speelt volgens Molkenboer geen enke le rol. „Kwaliteit heeft de door slag gegeven. Trouwens, ik denk dat als het om politieke items gaat, dat Zonnevylle een pro gressieve liberaal is." warmond Na precies 19 uur en 46 minuten kwam gisterochtend het schip 'Ludgerdina Smeltkop' als eerste aan op het keerpunt in Warmond. De Strontrace, een wedstrijd voor oude vaartuigen die in grootmoeders tijd mest vervoerden, gaat jaarlijks van Workum naar Warmond en terug. Schipper Rob de Gooijer van de 'Smeltkop' kreeg uit handen van burgemeester G. van der Wel van War mond een traditionele fles Kaagwater uitge reikt. Even voor tien uur in de ochtend sloeg A. Tromp van de stichting Zeil Warmond per salarm: „Het eerste schip is aan de horizon gesignaleerd", riep hij veelvuldig door de te lefoon. Een team van het tv-programhia Van gewest tot gewest volgde hem op de voet, evenals een handjevol Warmonders en foto grafen. De bemanning van de 'Ludgerdina Smelt kop' zag er vermoeid uit maar accepteerde dankbaar en onder luid applaus de door Van der Wel aangegeven fles drank. De heenreis is in bijna twintig uur nog redelijk snel ge gaan. De noordenwind was daar debet aan. „Maar op de terugreis gaat het via Haarlem in plaats van via Amsterdam en dan gaat het pal in noordelijke richting. Dat wordt dus heel zwaar", aldus Tromp. Aan de twintigste editie van de strontrace doen 28 historische schepen mee: „En dat is gigantisch veel." Als Tromp om elf uur de Smeltkop alweer richting Friesland dirigeert, zijn de meeste deelnemers nog niet eens bin nen. De uiteindelijke winnaars worden van middag in Workum ven/vacht. foto dick hogewoning Jongeren Rijnlands Lyceum bootsen begrotingsraad na GroenLinks, D66 en PvdA willen dat college Leiderdorp opstapt Vervolg van voorpagina oegstgeest liesbeth buitink „De WD-fractie wil haar stand punten graag even stapsgewijs doornemen", kondigt Rogier met gedragen stem aan. De leerling uit vijf-VWO van het Rijnlands Lyceum speelt in de raadszaal van Oegstgeest de fractievoorzitter van de libera len. De nagebootste gemeente raad moet kiezen waaraan geld kan worden besteed in het dorp. En waar dat geld vandaan moet komen. De uitbreiding van de biblio theek aan de Homeruslaan, pal naast hun eigen Rijnlands Lyce um, valt bij de scholieren wel in goede aarde. „Dat is een goede zaak, maar dan wel in het cen trum. En als we daar dan toch een nieuwe bibliotheek bou wen, kan die ook wel een stukje groter. Geld is altijd wel te vin den", oordeelt Rogier. De D66-fractie heeft de toe komst van de leeszaal nog ver der uitgewerkt. „De bibliotheek kan verhuizen naar het Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein. Wij willen er een extra grote kinderafdeling, omdat in Haas- wijk veel jonge gezinnen wo nen. En de bibliotheek bij het Rijnlands kan dan een gewone schoolbibliotheek worden." De vier fracties nemen hun taak serieus. De middag in de raadszaal hoort bij het examen vak maatschappijleer en hun le rares Joar van Raalte is gemeen teraadslid voor GroenLinks in Oegstgeest. De raad wordt be- Leerlingen van het Rijnlands Lyceum 'speelden' gisteren gemeenteraadje. Vooral de uitbreiding van de plaat selijke bibliotheek bleek een heet hangijzer. foto loekzuijderduii geleid door wethouder Matt Poelmans (D66/financiën). Op zijn koffertje heeft hij de tekst 'Waar voor uw geld' geplakt, alsof hij de miljoenennota pre- De scholieren groepen in 'fracties' bijeen om de wensen van de gemeente te bespreken en te bepalen waarvoor hun partijen staan. „Progressief Oegstgeest, is dat de PvdA en GroenLinks samen? Oh, dan zijn we ervoor dat er heel veel verschillende soorten thee wor den geschonken", roept Arie. „En we willen minder politie, want die heeft toch niets te doen. En de contributie van de bibliotheek mag niet omhoog, want dan maken minder men sen er gebruik van. Maar de on- roerend-goedbelasting kan wel stijgen, want dat treft vooral de rijken." Ook de scheiding van het huisvuil komt aan bod. „Dat moeten we uitbreiden", vindt een D66'er. „Die bakken stin ken onwijs en er komen alle maal beesten enzo. Ze moeten vaker worden opgehaald, maar wel de groene bakken op een andere dag dan de bruine, want anders weten de mensen steeds niet welke bak ze op de stoep moeten zetten. En die compost - bakken, daar gooien we gewoon subsidie op." Een lijstje met eventuele be zuinigingsposten wordt kritiscl bekeken. 'Progressief Oegst geest' ziet weinig brood in d bezuinigingen, maar wil we veel geld uitgeven. „Progressie Oegstgeest wil wel heel vee maar de dekking klopt niet me de wensen", tikt WD-er Jol zijn klasgenoten op de vingen Hij rekent het de progressieve: voor. „Tenzij jullie de onroe rend-goedbelasting enorm om hoog wil gooien, maar dat lijlj me onverstandig." De aangeval len fractie reageert luidkeel! Burgemeester Nicole grijpt it „Orde!" Alle Leiderdorpse wethouders zijn op hun eigen manier verantwoordelijk voor de wanorde bij de grondverkopen in Buitenhof. Nu één van hen is opgestapt, moet de rest volgen, zo menen D66, PvdA en GroenLinks. In een bom volle raadszaal van Leiderdorp duwden deze fracties gis teravond de overgebleven bewindsvrouwen C. Kerner (CDA) en C. Huigen (WD) naar de rand van de afgrond. Gezamenlijke verantwoordelijk heid. Daar draaide het gister avond om tijdens het raadsde bat over de kwestie-Buitenhof. Vooral D66 hamerde er steeds op dat 'haar' opgestapte wet houder Veldstra niet in haar eentje mag opdraaien voor de beleidsfouten. „De andere wet houders zijn verantwoordelijk voor het uitvoeren van raadsbe sluiten. Zij hebben immers meebeslist", aldus D66-fractie- voorzitter E. Grootaarts Hij herhaalde nog eens dat Veldstra heeft gewerkt in een 'organisatorische chaos' en dat daaruit de problemen bij de grondverkopen voortvloeien. „Ik heb er weinig vertrouwen in 'dat spoedig iets gebeurt om dat te veranderen." D66 houdt wet houder Kerner (personeel en or ganisatie) hiervoor verantwoor delijk. Raadslid R. Jolly van de democraten daarover tegen Kerner: „U kunt niet aantonen dat we verder zijn dan toen de 'reorganisatie begon. Drieën eenhalf jaar en anderhalf mil joen gulden verder zijn we niet 'veel opgeschoten." De PvdA viel D66 grotendeels bij. Bij monde van fractie-voor zitter V. Molkenboer ging de zwarte piet ook naar wethouder Huigen. Zij had als wethouder financiën gewoon beter moeten opletten of de opbrengst van de grondverkopen wel overeen kwam met de raadsbesluiten. „Het beleid van het college als geheel verdient een dikke on voldoende." Eigenmachtig Wethouder Huigen pareerde de aanval door er op te wijzen dat ze niets te maken heeft met de opbrengst van de grondverko pen. „Daarvan was alleen wet houder Veldstra op de hoogte. Zij heeft ons nooit iets verteld over de achterblijvende op brengsten, simpelweg omdat ze zelf ook niet wist dat een amb tenaar de grond tegen een te la ge prijs verkocht." En voorzitter P. Muller van de liberale fractie: „Hier is sprake van eigenmach tig optreden van Veldstra." CDA-wethouder C. Kerner wees de kritiek op haar functio neren van de hand door de raad te herinneren aan de reeks van maatregelen die de afgelopen jaren zijn genomen om iets te doen aan de al in 1989 gecon stateerde armzalige ambtelijke organisatie. „We hebben ach terstallig onderhoud op het ge meentehuis, maar ik heb het volste vertrouwen in de mede werkers." Kerner kreeg steun van CDA- raadslid T. Meijer. Hij acht het 'goedkoop' dat D66 na het ver laten van de coalitie ineens met modder gaat gooien in de rich tingvan de ambtelijke organisa tie. „U loopt weg voor uw ver antwoordelijkheid en stelt daar mee het partijbelang boven dat van de gemeente", zo voegde hij Grootaarts toe. Die reageerde als door een adder gebeten met de verwij zing naar ettelijke eerdere noodkreten uit zijn mond over de interne problemen op het gemeentehuis. Die zijn zelfs zo groot dat Veldstra twee jaar ge leden al wilde stoppen als wet houder, zo onhulde Grootaarts. De D66-fractie heeft haar toen tegengehouden. Motie Raadslid Kees Bos (GroenLinks) trok het hardst van leer tegen het college. Ook de afgetreden Veldstra kreeg een veeg uit de pan: „Zij heeft zelf een woning gekocht in dit gebied met te goedkope grond. Dan had ze moeten merken dat de prijs veel te laag was. Heeft ze het verschil al teruggestort in de gemeente kas", zo vroeg hij zich af. De verhoudingen peilend zag GroenLinks zijn kans schoon. Na een schorsing met druk overleg, diende de partij een door D66 en PvdA gesteunde motie in met de uitnodiging aan beide wethouders om hun functie ter beschikking te stel len. Hierdoor kwamen Kerner en Huigen in een zeer moeilijk pakket. Zij mochten zelf niet meestemmen over hun positie. Bij afwezigheid van Veldstra eindigde de stemming over de motie onbeslist (acht voor, acht tegen). Dus valt de beslissing vrijdag tijdens de begrotings raad. De politieke toekomst van Kerner en Huigen ligt nu in handen van hun oud-collega Veldstra. Even, heel even leken de overgebleven Leider dorpse wethouders C. Huigen en C. Kerner het gisteravond te redden. Met dank aan een kapi tale blunder van D66-raasdlid R. Jolly. Toen de raadsleden hoofdelijk stemden over de motie van GroenLinks, waarin het college werd ge vraagd af te treden, stemde Jolly tegen. Opval lend, omdat zijn fractievoorzitter E. Grootaarts even daarvoor nog had betoogd dat zijn fractie de motie zou steunen. Jolly bemerkte zijn fout pas toen Grootaarts na hem 'voor' stemde. Jolly krabde zich eens achter de oren. Dat was toch wel vreemd, want hij dacht toch hetzelfde over de motie als Groot aarts. „Oh nee, ik ben natuurlijk voor de motie", riep hij uit. Maar zo werkt dat niet in een gemeenteraad. Zo'n misser zet je niet even recht met een ex cuus. Het reglement biedt weliswaar de moge lijkheid een stemfout te herstellen, maar dan i snelheid geboden. Als een volgend raadslid zijn stem al heeft uitgebracht, is er niets meer aai doen. Omdat Grootaarts inmiddels na hem had gestemd, was er dus niets meer aan het stemge drag van Jolly te wijzigen. Daar ging de motie tegen het college. Wegge stemd, omdat CDA en WD dankzij de steun i onverwachte hoek ineens een meerderheid hadden. De verbijsterde fractieleden van PvdA, Groen Links en D66 vroegen onmiddellijk een schorsing aan die ze gebruikten om een nieuwe motie op te stellen met een ietwat gewijzigde tekst. En dus kon er opnieuw worden gestemd. Toen Jolly aan de beurt was zette hij zich schrap en bracht een timide 'voor' uit. Dat was goed geantwoord. Luid applaus van de publieke tri bune viel hem ten deel. De Leiderdorpse raadszaal bleek gisteren te klein voor het massaal opgekomen publiek.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16