Veel aandacht voor hulp aan individu Kerk Samenleving Toogdag mannen verenigingen Erkenning van wonderen Lourdes steeds moeilijker WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 KORTWEG Lutherse kerk De hal en de consistorie ruimten van de Lutherse Kerk in Leiden vormen ko mende zaterdag (30 oktober) het decor van een bazaar. Er worden kraampjes ingericht met curiosa, kleding, boeken, meubilair en huishoudelijke artikelen. Ook kan er worden deelgenomen aan een Rad van Avontuur. De opbrengst van het evenement is be stemd voor de restauratie van de binnenmuren van het kerkgebouw aan de Hoog landse Kerkgracht 26, dat de ze maand precies 375 jaar bestaat. De bazaar duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Women's Aglow Presidente Lies Land van Women's Aglow Nederland houdt op 3 november een le zing voor de afdeling Alphen aan den Rijn van deze orga nisatie. De bijeenkomst heeft plaats in het gebouw van het Leger des Heils aan de Zon neweg 3. De zaal is open vanaf 19.30 uur, het pro gramma begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Meer informatie via de telefoon nummers 01720-44120 of 73546. Het licht De Alphense Pinksterge meente 'Het licht' organi seert op zondag 31 oktober een speciale bijeenkomst in het onderkomen aan de An na van Burenlaan 15. Mede werking wordt verleend door D. Frederikst en een groep Zuidafrikaanse zangers. De bijeenkomst begint om 10.00 Levend Licht Onder de titel 'Levend Licht' wordt komende vrijdag (29 oktober) in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45 in Leiden een lezing georganiseerd over 'de hele mens. volgens de leringen van de Opgeva ren of Ten Hemel Gevaren Meesters'. Aan de orde ko men onder meer onderwer pen als 'Tweelingzielen', het 'Hogere Zelf en de weg naar spirituele vrijheid, karma en reïncarnatie. De lezing be gint om 19.30 uur en de toe gangsprijs bedraagt 7,50 gul den. Meer informatie wordt verstrekt door The Summit Lighthouse, 071-763828. David Hamilton De voormalige Ierse terrorist David Hamilton geeft ko mende vrijdag een getuigenis van zijn bekering. Dat ge beurt tijdens een bijeen komst in de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 in Leiden. Hamilton begon in de laatste periode van zijn gevangenschap aan een bij belstudie en werd evangelist. In Noord-Ierland en Enge land bezoekt hij gevangenis sen en spreekt hij met beide partijen van het conflict over Gods Liefde en de noodzaak elkaar te accepteren. De bij eenkomst begint om 19.30 uur, de toegang is gratis en iedereen is welkom. De orga nisatie is in handen van de Stichting Johan Maasbach Wereldzending. Aangepaste dienst 'De Weg is klaar.' Dat is ko mende zondag het thema van een interkerkelijke dienst met en voor verstandelijk ge handicapten in de Advents- kerk in Alphen aan den Rijn- Centrum. Voorganger is do minee Wilschut die het ver haal vertelt van Mozes op weg naar het Beloofde Land. Annemieke Ferweda en In- griil „Vermeul spelen enkele stukken op de dwarsfluit. De dienst begint om 17.00 uur. utrecht/katwijk» De jaarlijkse Toogdag van de Bond van Nederlandse Hervormde Mannenvereni- gingen op Gereformeerde Grondslag wordt ko mende zaterdag (30 oktober) gehouden in Utrecht. Het thema van deze bijeenkomst is 'Kerk en Profe tie' en als sprekers zijn uitgenodigd de Katwijkse predikant W. Chr. Hovius en de vice-voorzitter van de hervormde synode (en oud-Katwijker) dr. J. Hoek (foto). Hovius spreekt onder de titel 'Waar om profeteert gij?' over het wezen van de profetie en Hoek, momenteel predikant in Veenendaal, heeft het over de profestische roeping van de kerk. Als titel voor zijn lezing koos hij 'In de mantel van Elia'. De toogdag wordt gehouden in de grote zaal van het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht. De morgenvergadering begint om 10.00 uur, de mid dagvergadering om 14.00 uur. foto anp parus/lourdes Enquête over functioneren hervormde diakonieën De erkenning van wonderen die tijdens een bedevaart naar Lourdes zijn gebeurd, wordt steeds moeilijker. Dat is de me ning van de voorzitter van het medische bureau van het Maria- bedevaartsoord, Roger Pilon. In een interview met het Franse katholieke dagblad La Croix zegt Pilon dat er steeds minder zieken naar Lourdes komen die nog geen medische behandeling hebben ondergaan. Daardoor wordt het moeilijker uit te maken of een genezing aan een me dische behandeling te danken is of aan de tussenkomst van Maria. Dit geldt bijvoorbeeld voor kankerpatiënten, bij wie een chemotherapie ook na relatief lange tijd een heilzame werking kan tonen. Aan het begin van deze week werd in het bedevaartsoord een vierdaags congres over wonderbaarlijke genezingen afge sloten. Aan de bijeenkomst namen 450 deskundigen, voorna melijk artsen, deel. Sinds 1858, toen Maria achttien maal aan de 14-jarige Bema- dette Soubirous verscheen, hebben ongeveer 2,3 miljoen zie ken het bedevaartsoord bezocht. Van hen hebben er 6000 ge zegd dat zij op wonderbaarlijke wijze zijn genezen. Van de 2000 gevallen die het medisch bureau heeft onderzocht, zijn er slechts 65 als wonder door de Ropms-Katholieke Kerk erkend. Hervormden tegen oecumenische viering van Willibrordzondag den bosch anpHervormde Romeberaad en de sectie Oecumenische Actie van de Raad van Kerken reageerden in beginsel positief, maar de lei ding van de Hervormde Kerk bleek niet bereid de najaarszen- dingsweek en de daaraan ver bonden verbonden collecte voor de zending te verplaatsen. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft verhinderd dat de kerken gezamenlijk Willibrord zondag vieren. De hervormden wilden vasthouden aan de tra ditie dat de najaarszendings- week begin november wordt ge houden, bevestigt de hervorm de oecumene-functionaris drs. A.W. Berkhof. De Sint Willibrordvereniging, het rooms-katholieke orgaan voor de oecumene, heeft de kerken enkele jaren geleden voorgesteld om Willibrordzon dag (rond 7 november, de feest dag van St. Willibrord) binnen alle lidkerken van de Raad van Kerken als dag van oecumeni sche bezinning te vieren. Het De sectie Oecumenische Ac tie en de Hervormde Kerk heeft als alternatief voor Willibrord zondag de zondag in de Bid week voor de Eenheid van de Kerken half januari voorgesteld. Berkhof hoopt dat in 1995 voor het eerst deze zondag van de oecumene wordt gevierd. Op Willibrordzondag zou dan in de RK Kerk de nadruk meer op de missie komen te liggen. Hervormde diakonieën besteden veel aandacht aan ou deren, vluchtelingen, gehandicapten en jongeren. Zij re kenen medewerking aan de sociale vernieuwing, bestrij ding van rascisme en milieuverontreiniging, en hulp aan verslaafden en dak- en thuislozen veel minder tot hun taak. Dat blijkt uit een enquête die de Generale Diakona- le Raad (GDR) van de Nederlandse Hervormde Kerk in samenwerking met het NIPO onder alle 1396 diakonieën heeft gehouden. driebergen «anphervormde heeft per jaar onge veer 42 gulden voor diakonaal werk over. Hulpverlening aan individuen behoort nog altijd tot de be langrijkste activiteiten. Zeventig procent van de diakonieën helpt individuen, waarbij de hulp niet alleen aan hervorm den, maar ook aan andersden- In totaal hebben 844 diakonie ën (60,5 procent) aan het on derzoek meegewerkt. Gemid deld hebben zij de beschikking over bijna 51.000 gulden. Daar van komt ruim 22.000 grilden uit collectes en de rest uit on roerend goed. De gemiddelde kenden ten goede komt. Vier procent helpt zelfs uitsluitend niet-hervormden. In kleinere gemeenten is de hulpverlening vaker op hervormden gericht dan in grotere gemeenten. Samen op Weg is tot de helft van de diakonieën doorgedron gen, zo blijkt uit het onderzoek. In 52 procent van de gemeen ten bestaat een samenwerkings verband met de diakonie van de gereformeerde kerk. Diakonieën in kleine gemeenten blijken veelal hun zaken zelf af te han delen: zij doen veel minder dan hun collega-instellingen in gro te gemeenten een beroep op bovenplaatselijke diakonale or ganen of medewerkers, zoals de GDR en de maatschappelijk ac- tiveringswerk(st)er. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Oosterhout (Gld) en Lent en Ressen (SoW): mevr. A.S. Sprotte, kand. te Diemen; naar Hel mond (SoW): W A Hordijk te Wor- kum-lt Heidenskip. Bedankt: voor Buurmalsen: J. Verdijk te Lisse; voor Giessendam-Neder- Hardinxveld: dr. C.A. Tukker te Epe (Bw.Sionskerk); voor Steggerda-Vin- kega-De Hoeve: J.F. Scheffer, kandi daat te Erichem. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. M.N. Ariesen- Holwerda, Boeierstraat 12, 1435 LL Rijsenhout, tel: 02977-44829; D. Bargerbos, Gaffelaar 2.3, 8802 NR B Amsterdam, tel:020-6932894: mevr. L.J. Verschoor-Schuijer, Olym piadeplein 49, 2807 BE Gouda. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Opende: K.Th. Vaatstra te Drachten, die dit beroep heeft aan genomen; te Beetgum: J. Miedema te Witmarsum en Pingjum en Zurich; te Amersfoort (geestelijk verzorger 'De Amerhorst', aldaar): mevr. drs. C. Wolters-Berghoutte Doesburg, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Dronten: W.M. van Wijk te Leens. Aangenomen: naar Emmeloord: P.L. Voorberg te Rouveen. Beroepbaarstelling: C. Beiboer, Haii- zelaan 101, 8262 VC Kampen, tel: 05202-29182. BOEKBESPREKING Aan zijn voeten De leerstof die de hervormde predikant R. van Kooten gebruikt bij het geven van belijdeniscatechese, lag ten grondslag aan het boek 'Aan zijn voeten'. De eerste ver sie schreef hij ruim tien jaar geleden, waarbij hij de lijn van de gereformeerde geloofsleer volgde. Zeven jaar la ter maakte hij een tweede versie, waarbij hij de Neder landse Geloofsbelijdenis als uitgangspunt nam. Hoewel hij de lessen puur voor eigen gebruik samenstelde, na men enkele van zijn leervicarissen ze mee naar hun eerste gemeenten. Zij waren zo enthousiast over de uit gave dat ze Van Kooten aanspoorden de leerstof in druk te laten verschijnen. Dat is nu gebeurd bij uitgeverij J.J. Groen en Zoon in Leiden. Bij deze definitieve versie is de predikant weer teruggekeerd naar de gereformeerde dogmatiek als lei draad. Aan het op de voet volgen van de Nederlandse Geloofsbelijdenis vond hij toch teveel bezwaren kleven. „Omdat ik bij bepaalde alinea's meer het gevoel had dat ik deze opnam om de belijdenis recht te doen dan dat zij voor de catechisanten zo noodzakelijk waren", legt Van Kooten uit. „En dat terwijl andere zaken die ik hun wel wilde doorgeven, er niet in voorkwamen." Door de lesstof te schrijven op de doelgroep van be lijdeniscatechisanten is 'Aan zijn voeten' een populaire dogmatiek geworden. Door de veelheid aan onderwer pen die wordt aangesneden is het verder ook een boek dat 'een leven met hen meegaat'. Dat had de predikant ook voor ogen: „Het moet een zodanige waarde krijgen dat zij bij allerlei problemen en vragen grijpen naar het boek waar zij vertrouwd mee raakten. Zo zullen zij 'steeds weer te rade gaan bij de gereformeerde geloofs- Door het opnen i discussievragen is 'Aan zijn Opdracht van Jezus in de Tempel. (Illustratie uit 'De icoon'). voeten' (met de titel wil de schrijver aangeven dat 'dit boek tot onderwijs en verdieping in de geloofsleer wil brengen aan de voeten van Jezus Christus') ook ge schikt voor het gebruik door kerkeraden, kringen, ver enigingen en op cursussen. Ook kan het dienst doen als naslagwerk. Aan zijn voeten Onderwijs en verdieping in de geloofsleer R. van Kooten. - Leiden Groen, 1993. - 464 p. ISBN 90-5030-300-5. Prijs39,95 gulden. De icoon In de icoon ontmoeten de rede en het hart elkaar in de 'filokalie', de liefde voor de schoonheid. Vanuit dat per spectief schreef de theoloog Michel Quenot zijn studie over deze religieuze beeltenissen. 'Venster op het abso lute', zo luidt de ondertitel van 'De icoon'. De auteur gaat in op de oorsprong en de geschiedenis van deze kunstwerken, maar geeft ook informatie over de ge bruikte materialen en technieken, het licht en perspec tief, de kleuren en symbolen. De auteur kwam in contact met het thema en de be tekenis van het beeld in de religie en cultuur tijdens zijn jarenlange verblijf in Arabisch-Islamitische landen. Hij bestudeerde de icoon in het Griekse cultuurgebied, de Balkan en Rusland. Door zijn theologische achter grond is Quenot in staat om de iconen hun volle spiri tuele betekenis te laten houden. Het herleiden van de icoon tot een kunstvoorwerp noemt hij 'zoveel als ze beroven van haar elementaire functie'. „Als 'theologie in beeld' zegt zij in kleuren en stelt tegenwoordig wat het evangelie in woorden verkondigt. Zij is bijgevolg een van de wegen van de goddelijke openbaring en van onze gemeenschap met God." 'De icoon' is een uitstekend verzorgde uitgave met tal van kleuren en zwart- wit reproducties. De icoon Vensier op het absolute Michel Quenot. - TieltLan- noo, 1993. - 158 p. ISBN 90-209-2199-1. Prijs45,00 gulden. dick van der plas HET WEER Mogelijk grondvorst De satellietfoto van gistermiddag toonde een uitgestrekt wolkenpak ket. dat een aanzienlijk deel van het Europese continent en het aan grenzende deel van de Atlantische Oceaan bedekte. Wolkenspiralen of buienlijnen, zo kenmerkend voor aanwezige depressie-activiteit, wa ren ditmaal niet of nauwelijks te zien. Het betrof hier minder actie ve, meest lage bewolking, die lang zaam rond een hogedrukgebied bo ven de Britse Eilanden circuleerde. Toch waren er»wel een paar gaten in deze vormeloze wolkenbrei te zien. Aan de lijzijde de Noorse ber gen - boven Denemarken en Zuid- Zweden - viel een grote opening in het wolkendek. Een typisch föhn- effekt, opgewekt door een vochtige luchtmassa die het bergmassief overstak en aan de achterzijde bij dalende beweging opdroogde. De bewolking verdwijnt bij zo'n proces voor een groot deel. In de buurt van ons land zat de lucht meestal potdicht, op een en kel streepje zon na. Maar somber heid overheerste toch en dat beeld werd nog versterkt toen er later wat motregen ging vallen. De positie van het hogedrukgebied is verant woordelijk voor het wat saaie weer. We zien de kern al een dag of drie honkvast bij Schotland liggen, waardoor een noordenwind steeds nieuwe Noordzeebewolking aan voert. Deze vochtige lucht komt vi een omweg van zuidelijke regio nen, vandaar dat het tamelijk zacht aanvoelt. De maxima liggen rond normaal met 13 graden, maar de afgelopen nachten bleven dankzij de beschermende wolkendeken aan de warme kant met in de kust strook minima van 9 a 10 graden. De komende dagen vinden we het centrum van hogedruk boven Zuid- Scandinavië, waardoor de stroming oostelijk wordt. Drogere, continen tale lucht gaat dan de wolkenvel den te lijf, zodat het weer een veel vriendelijker aanzien krijgt. De nachten worden wel een stuk kou der met mogelijk grondvorst e kans op een mistbank in de vroege morgen. Overdag worden de fraaie herfstkleuren bijgelicht door een mild zonnetje, waarbij het kwik nog tot ongeveer 12 graden oploopt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Denemarken: Rustig en droog weer afwisselend en zon. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 9 tot 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: wolkenvelden of mist. Vooral 's middags hier en droog. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag wolkenvelden en misschien wat motregen. Morgen droog en meer zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van 8 graden Noord- en Midden-Frank rijk: Eerst wolkenvelden, maar geleidelijk meer zon. Droog. Middagtemperatuur tussen de 8 en 12 graden, in de Savoie morgen circa 17 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Wolkenvelden en op beide da gen kans op buiige regen, vandaag mis schien met onweer. Middagtemperatuur uiteenlopend van 17 graden rond Porto tot 20 graden in de Algarve. Madeira, vandaag droog en af en toe zon, morgen wolkenvelden en een enkele bui. Maxi mumtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Meest bewolkt en op veel plaat sen van tijd tot tijd buiige regen, mis schien met onweer. In de oostelijke helft kan plaatselijk flink wat neerslag vallen. Middagtemperaturen in de noordelijke helft rond 15 graden, langs de Costa' vandaag ook perioden neerslag. Maxima aan i ongeveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag in h op droog en perio langs de kust v :t noorden wol len bui. Verder )n. Middagtem- n 20 graden bij Tanger tot 25 bij Agadir. Tunesië: Ver anderlijke bewolking en in het noorden enkele forse regen- of onweersbuien. Maxima aan zee rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: In het algemeen droog en vrij zonnig weer. Geleidelijk iets warmer, mét mor gen maxima meest tussen de 16 en 19 graden, aan de Cóte d'Azur plaatselijk iets hoger. Mallorca en Ibiza: Veranderlijke bewolking en gen een regen- of onweerst temperatuur ongeveer 21 gr Italië, Corsica en Sardinië: /liddag- In h i half tot zwaar bewolkt kele regerr- of het noorden rond 15 graden, bij Rome ongeveer 20 en op Sicilië circa 23 gra den. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Maxima iets bo ven de 20 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: vandaag wolkenvelden en vooral in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Morgen flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperaturen uiteenlopend van 17 gra den in het noorden tot 23 graden plaat selijk in het zuiden. Kreta: Droog en flin ke ^zonnige perioden. Middagtempera tuur vandaag ongeveer 23 graden, mor gen enkele graden lager. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust naast zon ook geregeld wolkenvelden. Morgen ten oosten van Antalya kans op een re gen- of onweersbui. Verder meest droog. Maxima van 17 graden rond de Dar- danellen tot iets boven de 25 graden aan de zuidkust. Cyprus: perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Morgen kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur geleidelijk dalend tot ongeveer 25 graden. Duitsland: Rustig weer met zowel zon als wolken velden en vrijwel overal droog. Plaatse lijk n Maxi ide 8 e 11 graden. Zwitserland: Droog weer met in de bergen flink wat zon. In de dalen kans op wolkenvelden en mist. Geleidelijk iets zachter, met morgenmiddag temperaturen van 10 graden in het noorden tot circa 15 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.27 Zon onder 17.16 Maan op 16.08 Maan onder05.19 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.52 14.11 Laag water 10.05 22.37 Weerrapporten 26 oktober 19 u 13 12 12 5 11 12 12 8 8 0.6 8 0.1 8 03 8 0.1 5 03 8 05 9 0.2 HEINZ tja boom, p£t /s d£ 77jp wam 7/ptjaar oa7 j£ j£ 8laoeg&v v£gu£st. maajz 7a/ps l£mt£ kb/jó j£ kvtejz ajsjoppfw dat ms0/ep£/v al7£maal- f&ss£ jom&£ 0laapjes £-h v-o-o-g m-ij p-a-d j-£ <5-£-£■*/ t-fj-jd

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14