Leiden Reiniging verspilt veel tijd EWR beter bereikbaar bij storingen Stevenshof trekt meer tijd uit voor vormen wijkraad GroenLinks heeft bewijs van mishandeling kraker Nep-schoorsteenvegers maken weer slachtoffer Nieuwbouw Vrouwenkerkplein loopt opnieuw vertraging op Universiteit wil tweede sporthal Hennes Mauritz wellicht toch in Haarlemmerstraat WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 971 13 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Strontrace A CL Na precies 19 uur I D en 46 minuten kwam het schip 'Ludgerdi- na Smeltkop' als eerste aan in Warmond tijdens de jaarlijkse Strontrace. Woningzoekende slaat zeven ruiten in leiden Een 24-jarige Leidenaar heeft gisteren uit wanhoop over zijn huisvestingssituatie zeven ruiten van de wachtkamer in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht aan diggelen geslagen. De ruiten kosten tweeduizend gulden per stuk. De Leidenaar meld de zich direct bij binnenkomst aan het baliepersoneel en kon digde aan dat hij glasschade ging aanrichten. Hij haalde een koevoet tevoorschijn en ging aan de slag. Toen de politie arri veerde, was hij net met nummer zeven bezig. De man heeft ver klaard dat hij de wanhoop nabij is. Hij wacht al geruime tijd op een woning. Zijn huidige woning zou niet geschikt zijn. Bonnen voor bromfietsers leiden De politie heeft gisteren bij bromfietscontroles op de Leidseweg in Voorschoten en de Lammenschansweg in Leiden 39 bekeuringen uitgedeeld. Twaalf bromfietsers konden geen verzekeringspapieren tonen. Tussen half acht en half tien wer den bij de controles in totaal 75 bromfietsen gecontroleerd. De bonnen werden uitgeschreven omdat de brommers waren opgevoerd, te veel lawaai maakten en vanwege mankementen aan de remmen en andere technische gebreken. Een-derde van werkdag is niet produktief leiden wim koevoet GroenLinks-raadslid Rianne Pe ters zegt bewijsmateriaal in handen te hebben waarmee ze kan aantonen dat een kraker is mishandeld bij het ontruimen van enkele panden aan de Haarlemmerstraat (woensdag 28 juli). Met het medisch attest, waarin een arts vastgestelde kneuzingen vastlegde, denkt het Leidse raadslid kritiek op het in haar ogen geweldadige politie optreden te kunnen staven. „Ik kom terug op deze zaak", zegt ze vastbesloten. Begin deze maand legde korpschef J. Mole naar in de raadscommissie be stuurlijke zaken alle kritiek op het optreden van zijn mensen naast zich neer. Hij ontkende dat de politie heeft ingeslagen op de krakers. De korpschef zei ook niets af te weten van een gewond geraakte kraker. Politie woordvoerder R. Blom heeft echter direct na de ontruiming toegegeven dat een kraker ge wond was geraakt. Vallend glas zou de oorzaak zijn geweest. Het medisch attest heeft betrek king op deze persoon en toont aan dat de verklaringen van Blom en Molenaar niet klop pen. Peters wil aansturen op een officiële klacht over het po- litie-optreden. Onduidelijk is of de huidige klachtenregeling van de politie anonieme klachten toelaat. De kraker in kwestie wil uit angst voor represailles - hij zou herhaaldelijk zijn geïntimi deerd door de agent die hem heeft geschopt en geslagen - dat zijn personalia onbekend blij ven. Volgens Peters wordt de huidige klachtenregeling in ver band met de reorganisatie van de politie veranderd. Burge meester C. Goekoop heeft toe gezegd de mogelijkheid van anopieme klachten in de nieu we regeling op te nemen. In de raadscommissie bestuurlijke za ken is van verschillende kanten opgemerkt dat anonieme klach ten nu al zijn toegestaan. De nep-schoorsteenvegers heb ben gistermiddag weer toege slagen. Een echtpaar aan de Prins Hendrikstraat werd slachtoffer van de oplichterij. Zij hebben 170 gulden betaald voor niet-verleendè diensten. De twee nep-schoorsteenve gers boden aan de schoorsteen te reinigen en van een nieuwe kap te voorzien. Het viel man wel op dat de twee niet eens een ladder bij zich hadden. Ze klommen via een slaapkamer raam het dak op. Ook realiseer de de bewoner zich ineens dat de schoorsteenkap kortgeleden was vervangen. Bij het afrekenen wilden de twee bedriegers niet dat de Lei denaar de vakjes op de girobe taalkaart voor het ingevulde be drag van een kruisje voorzag. Toch voelde de heer des huizes pas echt nattigheid toen hij 's avonds in de krant las dat er nep-schoorsteenvegers actief zijn in de stad. Vuilnismannen moeten beter hun best doen. Met minder mensen kan veel meer worden gedaan, zegt Schenk Consultancy Busi ness in een rapport over de huisvuilinzameling. Het lijkt er op, dat de reinigers het ernstig laten afweten. Niets is minder waar, zegt directrice A. van Gorsel van de dienst milieu beheer. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het begin dit jaar gehouden ef- ficiency-onderzoek wijst uit dat werknemers van sommige afde lingen nagenoeg een derde van de werkdag 'niet-produktief zijn. Ze houden veel te lange lunch- en koffiepauzes en ma ken te vaak onnodige autoritten naar het 'thuisfront' aan de Ad miraal Banckertweg. De bela ding van vuilniswagens zou ver der een stuk sneller kunnen. Harde kritiek, die volgens Van Gorsel niet zo hard is aangeko men bij haar personeel. De di rectrice heeft niet gemerkt dat reinigers zich de kritiek per soonlijk aantrekken. „Ik geloof niet dat mensen dat zo bekij ken. Je kunt ook niet zeggen dat ze maar wat aanlummelen. Je ziet wel dat de een heel hard werkt en de ander veel minder. Maar dat heeft voor een groot deel te maken met de huidige wijkindeling. Er is wel kritiek op het rapport, maar mensen zien ook dat er veel beter kan." Kritiek is er op het uitgangs punt van de onderzoekers dat 55-plussers net zo hard werken als twintigers. Dat klopt niet, zeggen B en W, die de maxi maal te halen bezuiniging per jaar (1,1 miljoen gulden) om die reden hebben gehalveerd. De directie heeft nu de opdracht om in 1994 en 1995 een half miljoen te bezuinigen. Van Gorsel: „Buitenstaanders AGENDA WOENSDAG 27 OKTOBER Leiden Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 22.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Warmond Naailessen door Kommumkatie War mond in het Meerpunt, aanvang 20.00 uur. leiden aad rietveld Stevenshof trekt meer tijd uit voor het samenstellen van een wijkraad. De verenigingen, die deze raad straks vormen, vin den dat eerst de doelstellingen duidelijk op papier moeten worden gezet. Dit tot genoegen van initia tiefnemer J. van den Born. Vol gens hem betekent dit, dat de mensen verder denken. „Dan zijn we goed bezig toch?" De vijftien verenigingen die gisteravond bijeenkwamen in de Dobbegaarde riepen wel een werkgroep in het leven. Die moet de doelstellingen op pa pier zetten. En dan wordt ér in februari van het volgend jaar alsnog een bestuur van de wijk- vertegen woordiging gekozen. J. Bekkering van de senioren- vereniging Dobbegaarde wist al wat het doel van de vertegen woordiging moet worden. „Wij zorgen ervoor dat er in deze wijk nooit verpaupering zal op treden. We moeten de wijk pro moten ten opzichte van onze bewoners: mensen, kijk nou eens wat we hebben. De ge meenschapszin stimuleren. En we moeten iets voor de jeugd bereiken." Voorzitter P. Ham van de wijkvereniging was het daar van harte mee eens. En zo groeit het initiatief van winkelier J. van den Bom uit tot iets groters dan hij ooit op het oog had. Want Van den Bom was er aanvankelijk alleen maar op uit 'zijn' wijkfeest uit handen te geven aan een overkoepelend orgaan van clubs in de Stevens hof. „Want dat wijkfeest is zo groot geworden, dat het voor de winkeliers niet meer te overzien is. Dat wilden wij door anderen laten overnemen." Maar naast dat wijkfeest heeft de wijkverte- genwoordiging in oprichting de leefbaarheid in de wijk op de agenda gezet. En daar wordt in februari van het volgend jaar verder over gepraat. Met de plannen van welzijns wethouder A. van Bochove om Leiden op te delen in vier wij ken, die elk een eigen wijkverte- genwoordiging, eigen bevoegd heden en een eigen budget krij gen, houdt de Stevenshof zich nog helemaal niet bezig. leiden emiel fangmann De uitvoering van het nieuwbouwplan voor win kels en woningen op het Vrouwenkerkplein heeft opnieuw vertraging opgelopen. Een van de buurt bewoners heeft bij de Raad van State een be zwaarschrift ingediend tegen het bouwplan om dat hij het niet eens is met de manier waarop met het monument wordt omgegaan. Hierdoor kan de gemeente nog geen bouwver gunning afgeven aan de projectontwikkelaar. De gemeente stapt nu op haar beurt naar de Raad van State om de zogenaamde schorsende werking van het bezwaarschrift te niet te doen. Ambtenaar G. Schramm van de gemeente maakte dit gisteren tijdens een vergadering van de werkgroep Mare- dorp/De Camp bekend. J. Kloeg, bewoner van het aan het Vrouwenkerkplein grenzende Vrouwen kerkhof, was er als lid van de wijkvereniging aan wezig. Na afloop zei hij de indiener van het be- Het werk van vuilnismannen is er, door de gescheiden inzameling van afval, een stuk ingewikkelder geworden, men op, zegt directrice A. van Gorsel. kijken alleen naar de cijfers in dien." Ondanks de kritiek ziet het rapport. Maar er zitten t het er naar uit dat het werk er nogal wat verstorende variabe- voor veel reinigers een stuk len in. Bijvoorbeeld de leeftijd, zwaarder op wordt. Om te be- die er door de onderzoekers he- sparen wordt een flink aantal lemaal buiten is gehouden. En wagens de deur uitgedaan en verder is het tegenwoordig zo het personeelsbestand inge- dat er heel veel verschillende krompen. Kunnen de werkne- huisvuil-fracties zijn, die naar mers echter wel zwaarder belast verschillende plaatsen moeten, worden als ze nu al klagen over De huisvuilinzameling is véél de hoge werkdruk, het zware ingewikkelder geworden, met werk en er al jaren een hoog alle logistieke problemen van- ziekteverzuim is? „De vraag is: wat is een aan vaardbare werkbelasting. Ik wacht af hoe het personeel daarover denkt. Er wordt op dit moment door iedereen nage dacht over waar het goedkoper kan. Ik wacht de resultaten daarvan af. Half november gaan we met de wethouders verder praten." De beoogde bezuinigingen zullen geen banenverlies tot ge volg hebben, ook al moeten er bij de huisvuilinzameling 12 medewerkers weg. „Er zijn zo veel zaken die nog moeten ge beuren. daar hoeft niemand on gerust over te zijn." De directie van de reinigingsdienst heeft binnenkort extra personeel no dig voor het legen van nieuwe wijkcontainers in de binnenstad en overweegt de - nu nog uitbe stede - papier- en gis ling zelf te regelen. Carillon 1 -7 Het carillon in Alke- I made houdt de ge moederen nog altijd bezig, de meeste klachten gaan over het lawaai en de keu ze van de gespeelde lied jes. LEIDEN ERNA STRAATSMA De beheerders van het universi tair sportcomplex aan de Ein- steinweg willen er graag een tweede sporthal bij hebben. De huidige accommodatie is op piekuren overvol. Beheerder J.C. van Rooijen: „Het is onze wens om op termijn een tweede sporthal te krijgen, maar of die er ook werkelijk komt is maar zeer de vraag." De wens van de beheerders is opgenomen in een beleidsplan voor de komende tien jaar. Het plan moet nog beoordeeld wor den door het college van be stuur en de universiteitsraad. In het huidige complex is een te kort aan accommodatie voor het beoefenen van volleybal, basketbal en tennis. Het plan verkeert nog in zo'n pril stadium dat nog niet duide lijk is wat een tweede hal moet gaan kosten en welke voorzie ningen er precies in moeten ko men. Autotelefoons bij bejaarden Bij de telefoonstoring begin de ze week in de omgeving van het Diamantplein hebben 1400 abonnees het zo'n zes uur zon der telefonisch contact moeten stellen. Oorzaak was een frezen de aannemer op de Dr. Lely- laan. Hierbij raakten twee ka bels beschadigd. Beide zijn in middels hersteld. PTT Telecom heeft in enkele bejaardenwoningen en bij Holi day Inn autotelefoons laten af leveren. „We verlenen deze ser vice op adressen waar dergelijke storingen het lastigst zijn", al dus een woordvoerder van de PTT. Autotelefoons worden va ker -uitgereikt wanneer wordt verwacht dat storingen lange tijd in beslag zullen nemen. Het kledingbedrijf Hennes Mauritz vestigt zich mogelijk toch in Leiden aan de Haarlemmerstraat. Het bedrijf over legt met projectontwikkelaar Immo Se lect over de vestiging van een grote win kel in de Haarlemmerstraatpanden bij Vrouwenkerkplein. Woordvoerder A. Keijser van Hennes Mauritz noemt de kans '60 procent' dat het doorgaat. Hoe wel Hennes Mauritz eerder verklaarde een ruimte van 1000 vierkante meter no dig te hebben, denkt men nu met de ge geven 750 vierkante meter toe te kun nen. Eerder ketste een vestiging aan de overkant af, op het stuk Haarlemmer straat tussen Volkshuis en Vrouwen- steeg, omdat de panden daar te weinig oppervlakte boden. Keijser hoort wel op van de mogelijke vertraging van het bouwplan Vrouwenkerkplein. „Het lijkt wel of er een vloek rust op dat stuk grond. Terwijl het voor iedereen in Lei den goed zou zijn om dat stuk 'op te lif ten' met nieuwe winkels en weer aan trekkelijk te maken", zegt manager Keij ser. De Zweedse kledingfirma heeft in Ne- In de wijkgroep Maredorp maakten enige aanwezigen zich zorgen over de winkelruimte indien Hennes Mauritz er geen gebruik van maakt. Eventueel is het dan mogelijk dat zich in de ruimte een aantal kleinere winkels vestigen. 'Soms bellen er wel 20.000 mensen tegelijk' zwaarschrift te zijn. Hij liet in het midden of hij ook tegen de bouwvergunning bezwaar gaat ma ken. Schramm is weinig gelukkig met de gang van zaken, nu na tien jaar touwtrekken tussen ge meente, architect, projectontwikkelaars en bewo ners de nieuwbouw rond leek te zijn. „Ik heb be grepen dat het nu gaat om de oude kerkmuur op het plein. Maar dat is juist in het plan geïnte greerd." Zij wees er meermalen op dat de project ontwikkelaar zich wel eens kan tej-ugtrekken als de bouw wordt uitgesteld. „Ik hoop dat die dit jaar nog kan beginnen." Ook R. van der Reek is verbaasd over de actie van Kloeg, die een huis van hem huurt aan het Vrouwenkerkhof. Van der Reek, die een aantal panden op rij aan het Vrouwenkerkhof bezit, wil daar een hotel-café-restaurant vestigen als het plan voor het plein doorgaat. „Maar het wachten is ook nog op het nieuwe bestemmingsplan." peter te lintel hekkert „In uw postcodegebied is op dit moment in de de waterleveran tie een storing opgetreden. Wij zijn bezig om die zo spoedig mo gelijk te verhelpen. Onze excuses voor het ongemak. Voor meer informatie kunt u bellen: 071- 252525, ik herhaal. 071- 252525." Deze mededeling is onder deel van het nieuwe meldings systeem dat de N.V. Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) sinds kort hanteert bij grote stroringen: het zogenoem de 'Voice Response System' (VRS). Met behulp hiervan kun nen klanten vlug geïnformeerd worden bij eventuele defecten. Tegelijkertijd blijft het bedrijf bereikbaar voor andere zaken. Vroeger was dit niet mogelijk. Met het oude systeem ging er nogal eens wat mis. Vaak stond de telefoon roodgloeiend, wan neer er in een bepaald gebied een flinke storing was. De meld kamer kon de telefoontjes dan lang niet allemaal aannemen. „We krijgen gemiddeld tussen de 50 en 60 meldingen per dag, maar er zitten ook regelmatig uitschieters bij. Als er dan in eens 3300 mensen belden, om te vragen \vat er aan de hand was, dan konden we er soms maar 900 antwoorden", zegt G. Opdam, woordvoerder van EWR. Het nieuwe systeem treedt in werking wanneer er een grote storing op het gebied van water, gas, electriciteit, CAI (kabels) en stadsverwarming bij het ener giebedrijf geregistreerd is. Als de klant het 06-storingsnummer „Met dit nieuwe systeem kunnen we de mensen beter en sneller informeren", meent G. Opdam. draait, vraagt een voorgepro grammeerde stem met welke van de voornoemde voorzienin gen er problemen zijn. De beller kan dat aangeven door een apart nummer in te toetsen. „Drukt die bijvoorbeeld electri citeit in. dan komt hij op de electriciteitslijn terecht", licht Opdam toe. Daardoor wordt het mogelijk dat ook bij grote sto ringen, mensep met relatief kleine problemen het EWR kun nen bereiken. Dan vraagt de stem naar de postcode van de beller. Aan de hand daarvan kan het systeem achterhalen of die in een sto- ringsgebied zit. Indien dit het geval is. zegt het automatische antwoordapparaat dat de sto ring bij EWR bekend is. „Een heleboel mensen zijn al tevre den als ze weten, dat wij daar van op de hoogte zijn", aldus Opdam. „Wie dan nog meer in formatie wil, kan dat aangeven door weer een cijfer in te toet sen op de telefoon. Een directe lijn verbindt ze dan met ons. „Nu hebben wc veel meer tijd om mensen persoonlijk te infor meren. Dat is één van de groot ste voordelen van dit zoge noemde 'keuzemenu', waarbij iedere voorziening zijn eigen klachtenlijn heeft", gaat de woordvoerder verder: „Die gro te meute die slechts wil weten wat er aan de hand is. hoeven we niet meer persoonlijk te in formeren, dat doet het inge sproken bandje al." „Soms belden er wel 20.000 bij een storing. Dat moest voor heen verwerkt worden op twee lijnen. Nu hebben we twintig lij nen. wat inhoudt dat evenzo veel mensen tegelijkertijd de tekst op het bandje te horen krijgen. We kunnen er nu voor zorgen, dat 95 procent van de bellers ons op die manier be reikt en geïnformeerd wordt. Klantvriendelijkheid noem ik dat."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13