UIT 9 'Musical-componisten zijn belazerd, unfair behandeld' Verbijsterende machtsstrijd tussen bewoners en begeleiders Rtv show Confrontatie met nazisme WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 Gail Gilmore zingt Gershwin en jazzy composities Het jaar 1994 is het Gershwin-jaar. En Gail Gilmore, als operazangeres met name in Eu ropa de laatste jaren een rijzen de ster, was persoonlijk net toe aan hel verbreden van haar re pertoire. Vandaar: 'Gail Gilmore sings Gershwin'. Zo heet ook haar CD. Met daarop, naast ari a's uit Porgy and Bess, ook jazzy composities als I got rhyth'm en Someone to watch over me. Met name aan de jazzy songs moet je even wennen, als je ze hoort uitvoeren door haar klas siek geschoolde stem. Maar Gail is ervan overtuigd dat dat alle maal te maken heeft met voor oordelen. Ze doet er in haar persoonlijk leven veel aan om het voetstuk waarop operazan gers zo vaak worden geplaatst, af te breken. Ze koketteert met snelle auto's en naar verluidt rookt en drinkt ze dat het een lieve lust is. Het valt allemaal wel mee, maar haar boodschap is duidelijk: het vakje waarin opera en operazangers worden geplaatst is kunstmatig. Ze woont sinds '74 in Frank furt. ,,Kijk, op een bepaald mo ment drongen een paar dingen tot me door toen ik rondkeek in Europa, praatte met collega's, me verdiepte in diverse cultu ren. José Carreras, Theresa Bre- ganza: ze zingen de muziek, de opera's van hun vaderland in hun moedertaal. Pavarotti zingt behalve de Italiaanse opera's de volksliedjes in z'n moedertaal. De Duitse zangers: van hetzelf de laken een pak. Waarom, dacht ik, zouden de songs uit de Amerikaanse cul tuur niet door een geschoolde stem gezongen kunnen wor den? Natuurlijk, het zijn songs uit musicals en musicals wor den gerekend tot wat heet 'het lichte genre'. Maar is dat te recht? Menigeen zegt dan: kijk eens naar het verhaaltje achter een musical: dat is vrijwel on veranderlijk een dun, flauw ver haaltje. Maar heb je je al eens ver diept in het libretto van Verdi's Don Carlos? In feite is het een schreven voor een summiere begeleiding, bij opera komt al les uit de kast. Het criterium is vervolgens: welke stem kan daar overheen komen? Discussie Gail Gilmore wil muren slech ten. Maar waarom? Zit er ook niet een beetje eigenbelang bij? Ze heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat de markt wat betreft klassiek geschoolde zangers vrijwel verzadigd is en dat het moeilijk is om je te on derscheiden. „Goeie vraag. Waarschijnlijk zoek ik zelf naar m'n grenzen. Ik heb veel geprobeerd en ik ben er achter gekomen dat ik een aantal dingen beter aan colle ga's kan overlaten. Dat betreft vooral rollen waar ik qua karak ter niet achter kan staan. En wat betreft muziekstijlen: ik weet dat ik gospel kan zingen, maar ik kan het niet perfect. Hetzelf de geldt voor jazz. Als je merkt dat dat niet op recht overkomt, moet je ermee ophouden. Je moet je zelf blij ven. Daarom heb ik zo'n be wondering voor de vrouw van Pavarotti, die mijn manager in Italië is. Zij wordt natuurlijk overspoeld door managers die zeggen dat ze zangers en zange ressen met talent hebben en haar hulp inroepen. Dan wordt gezegd: 'Mevrouw Pavarotti, we hebben hier een meisje, dat is een tweede Callas.' Dat soort mensen wijst ze resoluut de deur, uitroepend: 'We hebben al een Callas gehad en dat was perfect. We zijn alleen geïnte resseerd in een Eerste die en die'. Ik denk dat het daarom gaat: de originaliteit, een toevoeging. Daarbij probeer ik mijn eigen wegen te zoeken. En om je de waarheid te zeggen: weet je wat een grote hulp zou zijn? Als ik een componist zou vinden, die speciaal voor mij zou schrijven. Ik heb een paar mensen op het oog, maar de uitkomst is onze ker. Ik ben nog hevig aan het winkelen." Gail Gilmore: „Het vakje waarin opera en operazangers worden geplaatst is kunstmatig." opeenvolging van scènes en verwikkelingen van wie met wie naar bed gaat, mooi op muziek gezet, dat zeker maar moe ten wij hier over in alle opzich ten hoogstaande cultuur spre ken? Toch, het publiek doft zich op, bereidt zich voor op hoog staand vermaak. En hoe komt dat? In veel gevallen verstaat men de taal niet eens." Bedoeling „In het Engels is dat anders. En daar komt nog iets bij. Iedereen is er aan gewend dat werk van Amerikaanse componisten wordt uitgevoerd door lichte stemmen. Maar ik vraag me af, of dat de bedoeling van de com ponisten is geweest. Ik ben zo vrij om te zeggen dat de Ameri kaanse componisten zijn bela zerd, in de steek gelaten, in ie der geval unfair zijn behandeld. Denk je nou echt dat het ideaal van Gershwin was, dat zijn composities alleen door onge schoolde stemmen zouden wor den uitgevoerd? Hetzelfde geldt voor andere musical-componis ten. Stephen Sondheim: denk je dat die alleen voor musical- stemmen heeft geschreven?" „Het heeft allemaal een ach tergrond. Amerika had aan het begin van deze eeuw weinig tra ditie, weinig eigen cultuur. Men nam kennis van de opera in Eu ropa, men wilde dat ook graag uitvoeren, maar er waren nau welijks geschoolde stemmen. Daarnaast was er nog het streven naar het opzetten van eigen tradities. In de jaren der tig en veertig is de musical uit gevonden om mensen naar de theaters te laten komen, een ei gen traditie te stichten en, dat is belangrijk, om de menselijke stem tot z'n recht te laten ko men. Maar musicalsterren wer den geselecteerd niet op hun stem, maar op hun danstalent. Nog is het zo; terwijl mensen die goed kunnen dansen niet vanzelfsprekend ook fantastisch kunnen zingen. Ik begrijp het wel, maar ik ben het met het I onderscheid niet eens. Dat is overigens niet exclusief voor Amerika. In Europa heb je het vreemde onderscheid tussen opera- en operettezangers. Vanuit de the aters, de conservatoria wordt dat verschil gecultiveerd. Dan zeggen ze: 'Jouw stem is ge schikt voor dit en de stem van die ander is geschikt voor dat.' Onzin. Weet je waarmee het te maken heeft? Met de grootte van het begeleidende orkest. Operettes zijn in de regel ge- Documentaire over conflict in jongerentehuis Vierdelige IKON-serie 'De Bom Tikt' De mensen, vooral jonge men sen, bekend maken met de denkbeelden en de uitingen van extreem rechtse organisaties en hen hiertegen weerbaar maken. Dat is het doel van de IKON met het vierdelige televisiedrama De Bom Tikt, een co-produktie van Duitse, Zwitserse, Oostenrijkse en Nederlandse omroepen. De kijker wordt geconfronteerd met de lotgevallen van een jon geman die zich laat verleiden tot deelname aan een geweld dadige organisatie. Het is rau we, gedramatiseerde kost die de IKON voorschotelt. De serie gaat morgenavond van start. In overleg met AVRO, KRO en NCRV is de uitzending op primetime geprogrammeerd (Nederland 1,21.01 uur). De an dere uitzendingen zijn op 4, 11 en 18 november. De opnamen van de serie in onder andere Amsterdam- Noord schokten diverse om standers, meldt de IKON. Zij gruwden van kaalgeknipte jon geren die fascistische en nazisti sche leuzen lieten horen. De makers van de film hebben sommige mensen in gesprek ken op hun gemak moeten stel len. De eerste plannen voor een 'journalistiek drama' over rechtsradicale jongeren dateren van de periode direct na de val van de Berlijnse Muur. Het eer ste script werd snel achterhaald door de werkelijkheid, namelijk het geweld tegen buitenlanders in Rostock en andere plaatsen. Het script werd in de loop van de jaren ettelijke keren aange past en is daardoor 'meege groeid met de geschiedenis'. De producenten hadden ove rigens de grootste moeite met het vinden van geschikte ac teurs voor de serie. Niemand stond te trappelen voor een rol als fascistoïde kaalkop. Dit ligt met name in Duitsland erg ge voelig. Daar worden acteurs sterker geïdentificeerd met hun rol dan in Nederland. De Nederlandse acteur Wie- ger Woudsma, in de serie leider van een militaristisch trainings kamp in België, verdiepte zich intensief in diverse rolmodellen. Tot zijn schrik bemerkte hij hoe 'lekker' het aanvoelde een harde stem op te zetten tegen een an der en om mensen voor zich te laten rennen. In de tweede afle vering schiet deze keiharde Ne derlandse 'commandant' een vermeende verrader een kogel door het hoofd. De praktijken die in de serie worden getoond, komen volgens de makers vrij nauwgezet overeen met de wer kelijke gang van zaken binnen bepaalde groeperingen. De voorbereiding was in han den van een team van redacteu ren en onderzoekers uit de deelnemende landen. Ook het Fascisme Onderzoeks Kollektief (FOK) droeg materiaal aan, zoals concrete informatie over het functioneren van extremis tische jeugdorganisaties. Het FOK baseerde zich onder ande re op gesprekken met mensen die zich hebben afgekeerd van groepen als het Actie Front Na tionale Fascisten. Het geschatte aantal Nederlanders dat sympa thiseert of betrokken is bij der gelijke groepen is 700 800, af gezien van de aanhang van de politieke partij de Centrum De mocraten. Het verhaal draait om Ralph, een jongen die zich aansluit bij een groepje neo-nazi's in zijn woonplaats Bliesburg. Zus Jessi ca, een op handen gedragen discjockey, komt thuis voor de verjaardag van vader. Het feest wordt verstoord als dorpsgeno ten een bus met buitenlandse vluchtelingen blokkeren. Voor de weifelachtige Ralph is de weg terug afgesneden als hij betrok ken raakt bij een aanslag op de bus. Jessica probeert hem op andere gedachten te brengen. De IKON verwacht dat De Bom Tikt emotionele reacties zal losmaken. De omroeplei- ding is vooralsnog niet van plan een telefoonnummer beschik baar te stellen voor mensen die in psychische nood raken door het zien van de serie. Wel stuurt de omroep affiches en brieven naar middelbare scholen in het land. Een documentaire die niet op televisie kan worden uitgezonden omdat hij te spraak makend is, lijkt tegen alle journalistieke re gels in te gaan. Toch overkwam het de pro grammamakers Ton Guiking en Steef Mey- knecht twee jaar geleden met hun film Kar spel 2 die de NCRV vanavond uitzendt. Maandenlang filmden GuiJdng en Mey- knecht het dagelijks leven in jongerentehuis Karspel aan de rand van Amsterdam. De di rectie van het tehuis wil graag op film vast gelegd hebben hoe de verschillende pavil joens in het kader van de decentralisatie van de jeugdhulp verhuizen naar verschil lende panden in Amsterdam. Tot een verhuizing van paviljoen Karspel 2 komt het echter niet. De jonge bewoners en hun begeleiders komen in een verbijste rende machtsstrijd terecht. Het conflict laait zo hoog op dat de directie besluit om Kar spel 2 te sluiten. De bewoners staan over 48 uur op straat. Al die tijd filmen Guiking en Meyknecht door. Wat een algemene film had moeten worden over de verhuizing van een jongerentehuis, werd een indringend en uniek verslag van een crisis in de jeugd hulpverlening. Een verslag van mogelijkhe den en moeilijkheden en van macht en on macht. „De directeur van Karspel wilde niet dat de uiteindelijke film uitgezonden zou wor den. Hij had ons binnengehaald om een film te maken voor educatieve doeleinden, zo liet hij ons weten. We zouden gegaran deerd juridisch aangepakt worden als we de film zouden uitzenden", vertelt Ton Gui king. Hij had geen haast. „De jeugdwel- zijnszorg begon in die tijd net grote veran deringen door te maken. De politiek zag in dat grootschalige opvang van jongeren niet de beste oplossing was. Van de te softe be nadering van de jongerenproblematiek heeft men geleerd." Toen de NCRV dit jaar interesse toonde in de documentaire, hebben de program mamakers opnieuw bij de directeur aange klopt. Hij ging overstag. „Karspel bestaat in middels niet meer en de hele affaire is ach ter de rug", verklaart Meyknecht de toe stemming van de directeur om de film als nog uit te zenden. „We kunnen nu laten zien wat er toen mis ging in de jeugdhulp verlening." Karspel 2 is een documentaire geworden die de kracht heeft van een speelfilm. Er zit ten geen storende interviews of afleidende toelichtingen van deskundigen in. Het is puur een registratie van wat zich afspeelde in het paviljoen. Nelly (15), Iggy (15), Patri cia (15), Els (18) en Milton (15) weten in korte tijd hun vaste begeleiders ziek thuis te krijgen. Niemand wil meer invallen in Kar spel 2. Als de directeur, die de situatie abso luut niet meer in de hand heeft, besluit de tent te sluiten, beseffen de bewoners dat ze op straat staan. Ze barricaderen het huis en een bezetting die een week zou duren be gint. Ton Guiking en Steef Meyknecht filmen door zonder ook maar een moment partij te kiezen voor de begeleiders of de bewoners. De bewoners vertrouwen de filmers. „We hebben voordat we gingen filmen ruim an derhalf jaar daar rondgelopen om ze te la ten wennen aan ons en aan de aanwezig heid van een camera. We hebben videoclips met ze gemaakt en we zijn mee geweest op kamp", aldus Meyknecht. Die moeite is niet voor niets geweest. Het heeft de programmamakers in staat gesteld een uniek document te maken van binnen uit. De bewoners en begeleiders spelen geen toneel omdat ze een camera op zich gericht voelen. Ze zien die camera niet meer. Het schreeuwen, het dreigen en het janken is echt. (Karspel 2, vanavond, 22.32 uur, Neder land 1) De bewoners van een paviljoen in Karspel 2. (Staand: Iggy, Patricia, Milton en Bezoeker, zittend: Nelly). Ze willen niet dat het tehuis wordt gesloten en barricaderen de boel. foto pr GESPROKEN Isa Hoes in VARA TV- Magazine: ,,lk had heel graag de toneelschool ge daan, maar na het tweede jaar werd mij verteld dat ik 'natuurlijk toch een beetje het foutje uit het eerste jaar was': ie mand waarvan men het eerste jaar nog dacht ze talentvol was, maar die toch niets bleek te kun nen. Ik was zo gekwetst, dat ik dachtik laat hier nooit meer eer traan zien. Ik ga weg! Voor mij was Goede Tijden, Slechte Tijden eindelijk een kans om iets te doen. Het was het vervolg op een opleiding die ik heb gemist." Isa Hoes: „Voor mij was Goede Tijden, Slechte Tijden eindelijk een kans om iets te doen. Hugo Claus in Humo: „Door dat auto-ongeluk dat ik hei gehad wordt je nogal drastisch met sterfelijkheid geconfronteerd zodat je nadien iedere dag bij hel opstaan door het open venster 'hoera' wilt roepen. Het is verba zend dat ik hier nog ben: op mijn röntgenfoto zie je dat die wervel breuk tot op één milimeter van het merg doorloopt. Toen mijn huisarts het zag, werd hij werke lijk papierwit. Eén milimeter ver der en ik zat in een rolstoel: in he beste geval dan nog." Hunter Tylo, alias dr. Taylor uit de The Bold and The Beautiful in Pri vé: ,,lk zou voor een man als Ridge niet kunnen vallen. Ik val op ou dere, rustigere mannen. Ik heb in het verleden heel wat relaties ge had met jonge mannen, maar daar heb ik al lang mijn bekomst van. Ridge is een playboy-type, zt iemand moet ik niet. Mijn eigen man is nu 46. Ik heb kinderen en ben gesetteld. Ik ben iemand die met twee jengelende kinderen op de achterbank rondrijdt en roept: En nu is het uit!" Nol Havens van V0F De Kunst in Story: ,,1k kan niet tegen racisme. Men sen beoordelen op wat ze zijn, of wat hun afkomst is, is volstrekt absurd. Belachelijk. Daar krijg ik de rillingen van over mijn rug. Mensen die af en toe flink tegen iemand aantrappen, kunnen vaal zelf geen kritiek hebben. Wat dat betreft kunnen we nog wat leren van de Engelsen, die er ronduit voor uitkomen dat ze bekakt zijn." Tina Turner in VARA TV-Magazine: „Ikhebde film nog niet gezien. En misschien ga ik hem wel nooil zien. Het boek 'I Tina' is ooit ge schreven om voor eens en voor al tijd de waarheid over mijn heftige relatie met Ike Turner te verteller Nee, ik heb er niet zo'n zin in om daaraan herinnerd te worden. En verder kan de film nooit laten zier wat ik in die twintig jaar heb moe ten verduren." Ike Turner over de film in VARA TV Magazine: „Ik had gewild dat de film de waarheid had verteld. Als ik haar zo mishandeld had zoals zij nu zegt, dan moet zij toch een maso- chiste zijn geweest. Anders was ze niet zo lang bij me gebleven. II heb niets gedaan waarvoor ik me zou moeten schamen. Er waren momenten dat ik haar sloeg, maar het was geen mishande len." Paul McCartney in Humo: „Het is moeilijk werken om al die Beatles-songs zo getrouw moge lijk te spelen. De verleiding was groot om er nieuwe arrangemen ten voor te maken, zoals Dylan vaak met zijn songs doet, maar ik dacht: Shakespeare herschrijf je ook niet." Paul McCartney nogmaals: „Wat ik verschrikkelijk vind is als ik Beatle-nummers zie opduiken in reclames. Dat is verkrachting. Dat is obsceen. Ik hoop dat ik Michael Jackson daar in de nabije toe komst van kan over tuigen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10