Ouderen vechten om fitness-fiets Skindress Karl Lagerfeld sluit als kous om lichaam Leven en wonen Herfst op het balkon Sneller en eenvoudiger de video programmeren i TUIN Pot- en kuipplanten op het balkon hebben hun mooiste tijd gehad. Vorstgevoelig spul zoals oleander en laurier gaan naar een koele vorstvrije ruimte. Van fuchsia's en geraniums hebben we allang mooie stekken genomen, het eenjarige spul gaat naat de compost. Resteren dus lege bakken. De niet-vorstbestendige bakken van laag gebakken aardewerk gaan naar binnen, de rest wordt gevuld met nieuw plantgoed. Als kuip of bak groot genoeg is, verdient het aan beveling om de wand aan de binnenkant te bekleden met styroper- platen die grote koude enigszins op afstand houden. Onderin alle bakken gaat een laag potscherven die het teveel aan water even vast kunnen houden, totdat het door de onmisbare afvoergaten weg kan. Om een teveel aan water gemakkelijk af te laten vloeien, is het no dig dat alle bakken vooral 's winters op een kleine verhoging ko men te staan. Als dat gebeurd is worden de bakken gevuld met goe de potaarde, liefst met iets klei erin. De in de handel zijnde zoge naamde vijvergrond bevat ook redelijk veel klei. Voor coniferen gaat er dan nog iets extra turf bij. Bij de keuze van planten gaat onze voorkeur uit naar bladhouden- de gewassen die redelijk vorstbestendig zijn. Immers in pot of kuip wordt de grond veel kouder dan in de tuin. De vorst kan er aan alle kanten bij. Daarom verdient het aanbeveling om bij lange strenge vorst extra bescherming aan te brengen in de vorm van rietmatten, noppenfolie of iets van dien aard. Zelf heb ik wel rieten 'badmatjes' gebruikt. Ook dennetakken (van de afgedankte kerstboom) doen het goed als bescherming. En hier nu een lijst van planten die het goed doen in bak en pot: de Juniperus horizontalis en de Picea abies (die we kerstden noemen) zijn de beste balkonconiferen, al zie ik hier en daar ook Thujas met succes op een balkon staan. Van groenblijvende bladplanten blijken Pieris en Daphne geschikt voor dit doel en kijken we naar lager spul dan komen we terecht bij Pachysandra en een van de vele klimopvariëteiten (Hedera). Ook Iberis, Alyssum en Arabis voldoen goed ter opvulling van de voor kant. Samenvattend: ook in de winter kunnen we uitkijken op een ver rassend mooi en groen balkon. En dat is toch de bedoeling. LEZERSVRAAG De familie B. MOOR UIT KATWIJK is in het bezit vam een Aspera- gus Sprengen die letterlijk uit de pot groeit. Dat doet deze plant graag. Hij kan uitstekend gescheurd worden. De wortelknollen worden met een scherp mes in stukken gesneden en opnieuw op gepot in flinke potten met daarin potgrond (liefst op basis van compost). Bij het oppotten een stukje van de bovenste rand vrijla ten. De wortels drukken de grond omhoog. De beste tijd om te ver potten is het voorjaar. Soms bloeit de Asperagus en vormt hij kleine rode besjes. Men kan proberen om deze te zaaien. Moeilijk te beantwoorden is de vraag wat er moet gebeuren met de 'lange luchtwortels' van de 'krulvaren'. Ik vermoed dat die lucht wortels bovengrondse wortelstokken zijn, meestal bruin behaard. Men kan ze stekken. Snijd een stuk van 5 cm achter de groeipunt af en leg de stek op vochtige stekaarde in een pot. Doe er vooral een plastic zak omheen tot er kleine blaadjes op de wortelstok komen. Overigens zou ik de plant niet graag van teveel van zijn wortelstok ken beroven. A.C. VAN DER PERK UIT KATWIJK tobt met haar Tiboutchina. Uit alles maak ik op dat de plant iets teveel zorg in de vorm van water heeft gehad. Deze plant die ruim een meter hoog kan worden, wil wel geregeld natgehouden worden maar kan niet tegen een 'natte voet'. Dus vlug uit de pot halen en nieuwe aarde geven op basis van compost. Gedurende de winter ongeveer 10 graden C. In het voor jaar op een lichte niet-zonnige plaats, 's Winters mag er wel een paar uur zon op schijnen. Om de luchtigheid goed te houden kan men de pot op een omgekeerde schotel in een bak met water zet ten. De wortels worden dan niet te nat. In het voorjaar geregeld bij mesten. Zo verzorgd zal de Tiboutchina volgend jaar vast wel weer mooi worden. Tja, het blijft jammer dat ik niét helderziende ben. Zeker als in de vraag lees van AN V.D. BERG UIT ZWANENBURG. Ze heeft veel hortensias in de tuin. Maar de seringhortensia, vermoedelijk de Hortensia quercifolia, staat in een pot. De vraag is nu of de zware pluimen van deze hortensia aan de plant moeten blijven om de nieuwe knoppen tegen de vorst te beschermen. Altijd doen, zou ik zeggen. En als de takken teveel buigen, dan is er toch een methode om dat bij te stellen. Gewoon een tonkinstok in het midden en de takken met lussen, raffia of touw op de plaats houden. Als het in derdaad de H. quercifolia is dan heeft de plant gelobde bladeren. In dit geval houdt ze meer van zon dan de andere soorten. Snoeien mag pas in het voorjaar. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem, t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Krasse knarren bewegen zich eigentijds Krasse knarren bewegen zich eigentijds. Op Chopin met discobeat. Op die to nen roeien, rennen en fiet sen ze. Niet door weer en wind. Maar op apparaten in fitness-centra. Leuk en comfortabel en zo heel an ders dan bejaardengym- nastiek. De handelaar in grafstenen lie ten ze links liggen. De stand voor vrijwillige euthanasie werd evenmin onder de voet gelopen. Maar waar vergrijsd Nederland zich massaal op stortte was de fitness-fiets. Vitale Vutters en zelfs nóg ouderen vochten zich tijdens de Nationale Manifesta tie voor Ouderen in het Haagse Congresgebouw een weg het wondervolle apparaat in een poging hun conditie te testen. Een verbijsterde Toon Volle ring (34 jaar), directeur van Body Trend en verantwoordelijk voor de plaatsing van het in fit ness-centra gebruikelijke appa raat, zag hoe dames en heren op leeftijd elkaar van de fit-fiets trokken om er krachtig mee in de weer te gaan. „Ik hield mijn hart vast", zegt Toon. Stortvloed Toon, aan de Haagse Academie afgestudeerd als leraar lichame lijke opvoeding, is gelouterd in de beweeg-business. Hij be kwaamde zich in ski-aerobic en ontwierp het afslankprogramma body-contour. En nu zit hij tot over zijn oren in Vijftig Fit. Een fit-boek met modeme trainings methoden voor senioren is in de maak. Maar is het wel goed, al dat bewegen? Is de verouderende mens niet het slachtoffer van een maatschappij waarin van de wieg tot het graf alles immer jong en snel moet wezen? Pro beren de sportscholen te profi teren van dit jongheidssyn droom? Zien ze een leuke markt in de oudjes? Na enig aarzelen wil Toon wel bekennen dat de meeste sport scholen niet vies zijn van nieu we leden. Senioren worden wel degelijk gezien als een niet on aantrekkelijk nieuw marktseg ment. Wat niet betekent dat er in de fitness-sfeer maar wat met bejaarden wordt aangerom- Wie het lichaam goed in beweging houdt, voorkomt aftakeling en kan tot op hoge leeftijd fit blijven. meld. „Ik geef toe dat er bij bepaalde scholen dingen mis zijn. Er zijn scholen waar, om het voorzichtig uit te drukken, nogal de nadruk ligt op de erotiek. Som mige zitten in het criminele circuit: er wordt gerotzooid met anabolen, verbo den spierversterkers. Te veel ongediplo- meerden meten zich de status van le raar aan. De bij Body Trend aangesloten scholen kun je in ieder geval netjes noe men. De mensen zijn behoorlijk opge leid, het zit goed met de hygiëne, het is er dus schoon. En de bij onze organisa tie aangesloten centra zijn niet alleen maar leuk voor jonge meisjes. Ze doen hun best het tevens ouderen naar de zin te maken. Er wordt verantwoord met de oudere mens omgegaan. Een bloed drukmeter is bijvoorbeeld verplicht." Hartaanval Zo'n bloeddrukmeter is geen luxe, zo bleek tijdens de Nationale Ouderenma- nifestatie in het Haagse congresge bouw. „Een oudere die met moeite de fit-fiets had bestegen had binnen 30 se conden een hartslag van 180. Hij had ook een veel te hoge bloeddruk. Dan heb je de kans dat zo'n man opeens heel wit wordt; een hartaanval dreigt. Ik kreeg het er persoonlijk benauwd van. Gelukkig hadden we voor voortdurende bijstand van EHBO't Waarmee hij niet gezegd wil hebben dat die dag voortdurend ouderen in le vensgevaar verkeerden. „Een kras man netje van 89 had de conditie van een marathonloper. Hij had altijd gezond geleefd, veel gefietst en gelopen. Zulke vitale ouderen zijn geen uitzondering." Uit een recent onderzoek van Body Trend naar de conditie van Amsterdam mers blijkt zelfs dat het uithoudingsver mogen van een getrainde Mokumse tussen 50 en 60 jaar beter is dan dat van een ongetrainde man tussen 20 en 30. „Je zou je als kerel kapot moeten scha men", vindt Toon. „Wie voldoende actief is kan 20 jaar lang de conditie behouden die hoort bij iemand van 40. Prestatieverval na het 50ste levensjaar is namelijk geen nor maal biologisch gebeuren. Wie het li chaam regelmatig in beweging houdt, voorkomt aftakeling en blijft fit en ge zond tot op hoge leeftijd." Dood Bewegen en bewegen is twee. Dr. Jan Vos, inspanningsfysioloog, gaat in het clubblad van Body Trend in op de dood van een 29-jarige bodybuilder. Volgens de goeroe van de bewegingsdeskundi gen blijkt weer eens hoe gevaarlijk het eenzijdig versterken van de spieren is zonder dat er tegelijk aan het hart, de motor van de mens, wordt gewerkt. Cardio-fitness is volgens Vos het tover woord. Dat is het trainen van het hart-, longen- en circulatiesysteem met de roei-ergometer, de aerobic-fiets en de loopband. Cardio-fitness is, zo meent Vos. hele maal te gek voor ouderen. „Dan hoeft overigens niet meteen gedacht te wor den aan bejaarden. Ik wil eigenlijk al mensen boven de 30 rekenen tot de ou deren. Op die leeftijd immers gaat het meer achteruit dan vooruit met de li chamelijke mogelijkheden. Dan moet er dus getraind worden om hetzelfde te presteren als voorheen. Dat geldt zeker voor de yuppies, mensen die er op hun 35-ste achterkomen dat ze maar één li chaam hebben om die fantastische car rière mee vorm te geven. Dan moet er opeens worden getraind en dan zie je dat juist die mensen de neiging hebben om te overdrijven. Dat ze daar het ge duld voor missen." De in een fraai kantoor vlak bij paleis Noordeinde zetelende Toon Vollering is het geheel eens met Vos. Spierbundels zeggen niets. Macho-meiden mogen mooi ogen met hun gespierde billen en borsten in snelle stoeipakjes. Maar de conditie van een 'jonge oudere' kan be ter zijn. Robert Altman maakt film Voor 't lieve lijf kijken we niet op een dubbeltje over Parijse modewereld Verzorgingsprodukten voor het lichaam zijn populairder dan ooit. De gemiddelde Europeaan geeft er, winkelend in de super markt en gelokt door schreeu wende advertenties over nieuwe snufjes, steeds meer geld aan uit. De Europese top tien van meest populaire supermarkt-ar tikelen in het laatste halfjaar wordt aangevoerd door maand verband met of zonder vleugels, op de voet gevolgd door am bachtelijke scheermesjes. Met stip op drie staan gel, styling- schuim en andersoortige haar- produkten. Dat blijkt uit het tweejaarlijk se onderzoek dat het dagblad Wall Street Journal houdt in de 12 belangrijkste Europese lan den. Het blad kijkt daarbij, ge- mentenprodukten die in de Eu ropese supermarkt het snelst populariteit. Negen van de tien toppro- dukten zijn non-food, zo blijkt uit het onderzoek. Na de haar- produkten staan achtereenvol gens tandenborstels, huidcrè mes, luchtverfrissers, sham poos, sterke schoonmaakmid delen, frisdranken en tandpasta op de groslijst. Wat deze pro- dukten betreft kijkt de Europe aan niet op een dubbeltje. Hygiëneprodukten voor de vrouw (nummer een) kenden een omzetstijging van bijna 15 procent: in totaal ging er voor ruim 1 miljard dollar over de toonbank. Aan scheermesjes werd voor 448 miljoen dollar verkocht, een stijging ten op zichte van het vorige halfjaar met 12,5 procent. De winst van het populaire scheermesje heeft als onvermijdelijk gevolg, dat de verliezerslijst wordt aangevoerd door het elektrische scheerap- paraat. Dat kelderde in markt aandeel met bijna 12 procent. Na het elektrische scheerap- paraat is het potje jam de groot ste verliezer. Haar supermarkt aandeel zakte in Europa met 5,7 procent naar een kleine 700 dol lar op jaarbasis. De ochtendlijke bruine boterham met jam kan de strijd niet meer aan met cru- esli en andere nieuwe ontbijt- trends. Ook grootgrutter Albert Heijn merkt dat de afzet van potjes jam niet meer jaarlijks stijgt. Hoe grillig de voorkeur van de consument is. blijkt bij vergelij king van het huidige onderzoek met het vorige, dat van zes maanden geleden. Toen werd de verliezerslijst aangevoerd door diepvriesgroente, zalm in blik, ruitenreiniger, pindakaas en instantkoffie. Christie Turlington in een ontwerp van Sonia Rykiel, die ook een rol in 'Pret-a-porter' zal spelen. foto reuter Hollywood-regisseur Robert Altman (68) volgde de voorjaarsshows in Parijs als studie voor zijn nieuwe film Pret-a-porter (Confectie). Daarin wil hij naar eigen zeg gen gewoon laten zien hoe het er in de Parijse modewe reld aan toegaat, maar kenners zeggen dat het zonder twijfel weer een bittere satire wordt naar het voorbeeld van Altmans The Player, waarin hij de inhalige produ centen van Hollywood op de korrel nam. Terwijl modeontwerpers bij hun Parijse shows voor hem de rode loper uitlegden, streelde de regisseur voortdurend hun reusachtige ego's, vermoedelijk om ze later naar hartelust in de film te kunnen neersabelen. Op de Franse televisie hemelde de regisseur de ontwer pers op en achter het podium juichte hij lyrisch over hun ontwerpen. Net als in The Player, waarin Altman bijna elke grote filmster liet opdraven voor een rolletje, zullen in Pret-a- porter echte ontwerpers, modellen en recensenten op treden. In de hoofdrollen ziet men Lauren Bacall als een journaliste, de actrice Julia Roberts als modever slaggeefster, Anouk Aimee als ontwerpster, Marcello Mastroianni in een nog niet onthuld karakter en ont werpster Sonia Rykiel, door wie Altman zich voor het project laat leiden, in een rol naar haar eigen leven. „Ie dereen staat model voor iedereen", was al wat Altman daarover wilde zeggen. De cast voor de film, die in 1995 moet uitkomen, wordt verder samengesteld in december. De opnames 'nnen in maart in Parijs, tijdens de vast weer tumul tueuze presentatie van de winter-collecties. Met zijn skindress, de basisgarderobe in de vorm van een totaal doorzichtige li chaamskous in wit of zwart, die eng aansluit op de naakte huid en reikt van hals tot knie, heeft mode-ontwerper Karl Lagerfeld op zijn jongste show in Parijs velen de adem deren stokken. Over de kous komen bh of bikini, lange blouses, meester lijk gesneden jakjes van elke lengte, mini-kleding met bloe- menmotief, licht gedrapeerde avondrobes, of spinsels van tu le. Marie-Antoinette-haarstuk- ken van tot een halve meter hoog en schoenen met 15 centi meter hoge hakken complete ren het beeld. „De skindress is mijn nieuwe basisgarderobe, een soort visu eel filter", zegt Lagerfeld. „Het geheel gaat in de richting van Neo-Punk, maar dan uiterst ge sublimeerd." Topmannequin en fotomodel is ditmaal de 16- jarige, sierlijke doch niettemin welgevulde Brandy, een eiland - schoonheid uit het Zuidzeege bied. Natuurlijk liep ook de Kre- feldse Claudia Schiffer mee, maar al in maart had de hele branche zich tot de lelijkheids trend, de anti-Claudia's en op volgsters van de broodmagere Skindress, gedragen over een bad pak. foto reuter Twiggy uit 1968 bekeerd: tot ene Kate Moss, die tot het ge zicht van de Yves-Saint-Lau rent-parfums werd uitverkoren, skinhead Eve Salvail uit Mon treal, met de tatoeage van een Chinese draak op haar schedel. Skindress met daaroverheen een bikini-topje en een heel kort rokje. foto reuter en bij Karl Lagerfeld Kristen McMenamy, met haar zinnelij ke lippen en uitgeschoren wenkbrauwen. lagerfeld be schilderde de gezichten van zijn mannequins met strepen en punten. Een nieuw systeem voor het programmeren van de videorecorder heeft zijn intrede ge daan: het heet ShowView en komt uit Ame rika. Het is tijdens de Berlijnse Funkausstel- lung geïntroduceerd in Duitsland. Het on middellijk invoeren van het systeem vereist de medewerking van alle omroepen of lie ver gezegd van alle omroepgidsen. De gid sen moeten namelijk een vijf- tot tiencijferi- ge code afdrukken bij elk programma. Met dit systeem kun je makkelijk en voor al sneller programmeren. Showview is een kastje, een alternatieve afstandsbediening, waar je in plaats van datum, tijd en kanaal alleen een telefoonnummer intikt. Dat tele foonnummer staat in de gids afgedrukt bij het programma dat je wil nemen. Het ShowView-kastje start dan automatisch de videorecorder, zet hem op tijd in de opna mestand en breekt de opname na een zeke re tijd af. Het afdrukken van ShowView-nummers stuit niet op onoverkomelijke bezwaren bij de opmaak van de gidsen en 'een telefoon numer intoetsen kan iedereen', zegt de re clame voor ShowView, al zijn het vaak lange nummers. Het ShowView-doosje kost 179 gulden en werkt met praktisch alle merken. Omdat het om een soort afstandsbediening gaat. hoeft de videorecorder ook niet het laatste, nieuwste model te zijn. Het grootste probleem om ShowView in Nederland te kunnen toepassen is de onwil van de omroepgidsen en -magazines om die cijfers af te drukken. Ze moeten er na melijk rechten voor betalen. Producent Gemstar wil de ShowView-apparaten na melijk zo goedkoop mogelijk houden en dan aan de rechten voor de cijfercodes (blij vend) verdienen. Op de ShowView tik je het r staat afgebeeld bij het programma dat je wilt opnemen, het apparaatje doet de rest. foto cpd AVRO-deal Veronica's hoofdredacteur Robert Briel: „De betaling geschiedt naar gelang de opia ge. Als ik die cijfers ga plaatsen, worden wij gestraft voor het feit dat onze oplage meer dan een miljoen is." De AVRO is door de bocht. De AVRO-bladen publiceren sinds oktober de cijfercodes. 'Wie kan telefoneren kan programmeren', is de leuze waarmee men het ShowView doosje aan de man brengt. Dat is inderdaad waar. mits eerst de noodzakelijke instellin gen als tijd. datum, merk videorecorder en de kanaalvolgorde en dergelijke, op deze af standsbediening zijn overgebracht. Dit is geen eenvoudig karweitje, de 24 pagina's tellende brochure spreekt boekdelen. Voor al niet als men naast de kabel ook nog een satelliet-ontvanger heeft. En dan is er nog een probleem. Fraaie systemen, die de omroepen hebben be dacht om films op tijd te starten en te stop pen (Duitsland VPS, Nederland PDC), wer ken niet met het ShowView. Wel kan men met een speciale knop de opname-tijds duur steeds een kwartier verlengen en op die manier proberen een compleet pro gramma op te nemen. JVC Nederland voorziet problemen bij de invoering van het systeem en heeft daarom een telefonische hulp- en informatiedienst in het leven geroepen in Leiden. 071-45 33 33. Geurenpalet The Body Shop heeft een palet van 27 geu ren. variërend van bloemig tot houtachtig en oosters. Er zijn enkelvoudige geuren (la vendel en vanille, bijvoorbeeld), maar ook melanges. De oliën zijn sterk geconcen treerd dus zuinig en langdurig werk zaam. Een paar druppeltjes in een parfum- brandertje geven de kamer een geurtje, ter wijl een geurend zakdoekje in de gardero- bekast eveneens voor sfeer kan zorgen. De populairste oliën zijn ook te koop als eau de toilette (met drijfgasvrije pompver- stuivers). Daarnaast zijn er twee geparfu meerde bodysprays. On geparfumeerde produkten als massage- olie. badolie, bodylotion en schuimende badolie kunnen in de zaak gratis worden geparfumeerd met een pamimolie naar

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9