Kanker te lijf met natuurlijke afweer Gat in de ozonlaag steeds alarmerender Wetenschap Planten slaan metalen op uit vuile grond Elektriciteit uit ethanol Paddestoelen radioactief Hoog in de dampkring bliksemt het soms ook Wetenschap op groot formaat in Omniversum Gedeelde genen probleem bij genezing erfelijke ziekten DINSDAG 26 OKTOBER 1993 162 LONDEN SUSAN WATTS THE INDEPENDENT Planten die waardevolle meta len uit de bodem kunnen 'filte ren', kunnen in de nabije toe komst mogelijk een lucratieve oplossing bieden voor de zuive ring van vervuilde grond. Lood dat jarenlang door op loodhoudende benzine rijdende auto's in de bermen is ge sproeid, kan door doeltreffende beplanting uit de grond worden 'opgezogen'. De Amerikaanse chemie-gigant Dupont wil deze biologische techniek gaan ge bruiken om de zwaar vervuilde terreinen rond metaalindustrie- Bepaalde plantesoorten, de zo genaamde 'hyper-accumula tors', kunnen duizend keer meer metaal opslaan dan gewo ne planten. Zo bestaat het melksap van de Sebertica acu minataeen boom die van na ture op metaalrijke grond groeit, voor elf procent uit nik kel. Het is mogelijk uit deze bo men nikkel te tappen, zoals uit andere bomen rubber worden getapt. Wanneer de bovenste vervuilde grondlaag tot ongeveer een me ter diepte wordt afgegraven, le vert dat per hectare zo'n 3.000 ton met metalen vervuilde aar de op. Na droging bevat deze grond ongeveer 20 procent me taal, een concentratie die te ver gelijken is met in de mijnbouw geëxploiteerde afzettingen. Het afval- en rioolslib van grote steden in geïndustrialiseerde landen bevat metalen zoals zink, koper, magnesium en cad mium, die door drie plantesoor ten een nauwe verwant van alyssum, een alpine boerenkers Thlaspien een noordelijke steenkers kunnen worden opgeslagen. Het onderzoek naar het moge lijke gebruik van 'hyper-accu mulators' wordt gedeeltelijk door het Amerikaanse leger ge financierd. VERTALING: MARGREET HESLINGA LEEUWARDEN NICO HYLKEMA Sao Paulo, de rijkste staat van Brazilië, wil binnen 15 jaar een vijfde van zijn elektriciteit uit rietsuiker halen. De eigenaren van de alcoholdistilleerderijen en de staatsregering hebben daartoe een overeenkomst ge sloten. In Brazilië heeft men de nodige ervaring opgedaan met het dorsen en fermenteren van suikerriet om daaruit ethanol te distilleren. Het overblijfsel is een soort pulp, dat men ver brandt in hoge druk stoomtur bines om elektriciteit te produ- Dat laatste gebeurt tot nu toe erg inefficiënt en was hooguit voldoende om de distilleerderij en te voorzien van stroom. Nu hebben de eigenaren evenwel getekend voor de leverantie van stroom aan het net tot 3.000 megawatt binnen vijftien jaar. Nu is dat 200 megawatt. Met gasturbines kunnen de distil leerders, volgens hun zeggen, in de toegezegde hoeveelheid voorzien. De verwachte behoef te van de staat Sao Paulo schat men op 15.000 megawatt. DEN HAAG HERMAN DAMVELD Na het ongeluk met de kerncen trale inTsjernobyl, in 1986, sloeg in Duitsland meer radio activiteit neer dan in Neder land. Terwijl paddestoelen in Nederland nauwelijks nog ra dioactieve sporen bevatten, zijn ze in Zuid-Duitsland nog steeds ernstig radioactief besmet. De radioactieve belasting is er tien keer zo hoog als maximaal toe laatbaar volgens de normen van de Europese Gemeenschap, al dus het Bondsagentschap voor Stralenbescherming(BfS). Sinds het Tsjernobyl-ongeluk is de besmetting met de radioac tieve stof cesium nauwelijk te ruggelopen. Paddestoelen ne men deze stof gemakkelijk op, evenals zware metalen als kwik en cadmium. Dat kan bij grote hoeveelheden de nieren be schadigen. Daarom beveelt het BfS aan niet meer dan 200 tot 250 gram paddestoelen per week te eten. Bliksemontladingen komen ook op zeer grote hoogte voor maar naar hun oorsprong is het nog gissen. foto kema arnhem Onweer speelt zich af in de on derste laag van onze damp kring. Maar 50 tot 100 kilometer boven hel aardoppervlak treden soms ook enorme lichtflitsen op die het meest lijken op zware ontladingen. Voor het eerst werd daarvan in 1886 melding gemaakt, aldus de geofysici Davis Sentman en Eu gene Wescott van het Geofy sisch Instituut in Alaska in het blad 'Aviation Week Space Technology'. Het duo werd op het fenomeen gewezen door een onderzoeksteam van NASA aan boord van één van de 'vlie gende laboratoria'. Op 8 juli van dit jaar was men op een hoogte van 13 kilometer bezig met het doen van metin gen en het maken van foto's buien boven Midden-Amerika. Op foto's, gemaakt met een 'fis- heye'camera, waren enkele kortdurende maar gigantische lichtflitsen zichtbaar. ,,In tegenstelling tot de gangba re, heel nauwe ontladingsbui zen van bliksems in de tro posfeer zijn deze veel diffuser", zegt Sentman. „Maar ze zijn gi gantisch groot. Ze bestrijken een volume van 1.000 kubieke kilometer of meer. Ze strekken zich uit van de stratosfeer, via de mesosfeer helemaal tot in de onderlagen van de ionosfeer." Ze lijken in een zeker verband te staan met de zware onweers buien omdat ze daar pal boven verschenen. Dit wordt onderschreven door Sentman en Wescott die begin augustus met soortgelijke appa ratuur een eigen kort onderzoek startten. Wescott maakte twee weken later bekend dat tijdens enkele hevige onweersbuien binnen een kwartier 19 reuzen- ontladingen werden vastgelegd; gemiddeld op elke 300 gewone bliksemontladingen één grote 'boven-stratosferische'. De meest voorkomende vormen zijn langgerekte kegels en meer bolvormige structuren. Inmiddels zijn andere onder zoeksteams gedoken in film- en fotomateriaal dat in voorbije ja ren van de atmosfeer bij nacht is gemaakt en nu worden de reuzenontladingen bij bosjes gevonden. Grote vraag is welk mechanisme hieraan ten grondslag ligt. Gezien de relatie met zware on weersbuien beneden zou het om ontladingsverschijnselen gaan, zoals bliksem, maar dan over een veel groter volume. Dat zou gepaard moeten gaan met chemische veranderingen in de betreffende luchtlagen en men treft voorbereidingen om die aan te tonen. Andere onderzoekers menen dat de verschijnselen meer lij ken op ontladingen zoals in neonbuizen. Ook is een theorie geopperd dat de oorsprong ge zocht moet worden in grote hoeveelheden deeltjes die ener gie opnemen van ultraviolet licht of van röntgenstraling, bei de afkomstig van de zon. NASA is verzocht om geld voor een nader onderzoek. De 30-jarige Utrechtse biologe Lianne Balemans heeft in drie jaar onderzoek met cavia's een verfijnde behandel methode van kanker ontwikkeld. Het diermodel is nog niet op mensen uitgetest en uiteindelijk moeten ethische commissies of patiënten beslissen of de methode, waar op ze onlangs promoveerde in Utrecht, mag worden toe gepast. UTRECHT XANDRA FEUE GPD Binnenkort gaat ze voor twee jaar op kosten van de EG bij het Duitse Kankeronderzoekcen trum DKFZ in Heidelberg aan de slag. Ze richt zich op de functie van witte bloedcellen bij behandeling van huidkanker. Artsen en onderzoekers zijn de laatste jaren somber ge stemd over een doorbraak in het kankeronderzoek via be staande methoden als opereren, chemotherapie of bestraling. Daarmee kan iets minder dan 50 procent van de patiënten worden genezen. „De opvatting heerst dat er weinig nieuws meer te verwachten valt", aldus prof. W. den Otter, hoogleraar experimentele pathologie aan de universiteit in Utrecht. Daar om wilde hij doorgaan met de resultaten van immuuntherapie die door experimenten met die ren (en soms bij mensen) zijn behaald. De immuuntherapie stimu leert het natuurlijk afweersys teem tegen 'onnatuurlijke' stof fen. Centrale rol speelt interleu- kine-2, een eiwit dat afweerre- Biologe Lianne Balemans. acties in het lichaam stimuleert. De Amerikaanse wetenschapper Rosenberg testte interleukine-2 op opgegeven kankerpatiënten. In een aantal gevallen werd de groei van de tumor geremd, maar de behandeling leidde ook tot ernstige bijverschijnselen omdat Rosenberg grote hoe veelheden van de stof in het bloed toediende. Daardoor groeide het idee met de im muuntherapie het kankerge zwel lokaal aan te pakken: inter- leukine-2 louter toe te dienen op de plaats van het gezwel. Daarmee is Balemans in haar onderzoek doorgegaan. De Wetenschap is er nog niet achter hoe het komt dat een kankergezwel het menselijk af weersysteem onderdrukt. Bale mans injecteerde cavia's zodat de dieren in korte tijd een kan kergezwel kregen met uitzaaiin gen in de lymfeklieren. Bale mans diende de cavia's daarna cyclofosfamide toe (een chemi sche stof die cellen doodt) waardoor de onderdrukking van het immuunsysteem stopte. Vervolgens gaf ze de cavia's peg-il-2 (interleukine-2 waar aan een chemische stof is ge- foto annette vluc koppeld zodat het langer in de bloedbanen blijft) waardoor het immuunsysteem werd geacti veerd. Bij enkele cavia's ver dween het gezwel volkomen. „Door het eigen afweersys teem op de plaats van het ge zwel niet meer dan een zetje te geven", verduidelijkt de onder zoekster. Ze ontdekte ook dat deze methode alleen maar werkt wanneer het oorspronke lijk gezwel wordt aangepakt. Bij uitzaaiingen boekt de methode geen resultaat meer. De ozonverdeling boven Antarctica, opgenomen dooreen weersatelliet. Over weinig milieu-onderwerpen is de laatste tien jaar zoveel gezegd, geschre ven en geconfereerd als de ozonlaag op 10 tot 50 kilometer hoogte boven de aar de. Wat in miljoenen jaren aan tere be scherming tegen het onbarmhartige, ul traviolette zonlicht werd opgebouwd, lijkt nu in recordtijd voor een deel te worden afgebroken. Hoofdverdachte: de mens met zijn chemische gesjoemel. Een jaar of tien geleden werden de eerste alarmerende berichten de wereld ingestuurd over een 'ozongat' (een tekort) dat bezig was te ontstaan boven de continentale ijskap pen van Antarctica. Dit bleek onder meer uit satellietmetingen. Jaren van on derzoek volgden en de ironie wil dat de groei van het 'gat' zo ongeveer gelijke tred heeft gehouden met de intensiteit van de onderzoekingen. Meteorologen en geofysici uit de VS en Nieuw-Zeeland meldden begin oktober nog lagere ozonconcentraties dan in 1992 toen men de (toenmalige) recordte korten toeschreef aan chemische reac ties door atmosferisch stof afkomstig van de Filippijnse vulkaan Pinatubo die van af juni 1991 een serie zware uitbarstin gen onderging. Dit jaar is bovendien nog iets onver klaarbaars opgetreden: de afname van het stratosferische ozon zette veel eerder in dan 'gebruikelijk'. De extreem lage temperaturen (tot wel -80 graden) in de polaire stratosfeerwolken ('ijswolken'), die in de tweede helft van september heersen wanneer op het zuidelijke half rond het voorjaar aanbreekt, spelen een belangrijke rol bij de chemische afbraak van ozonmoleculen. Maar dit jaar begon de neerwaartse tendens al medio augustus. „De feiten zijn dat het oppervlak waar de grote te korten optreden, in vergelijking met 1992 is gegroeid van 22 tot 24 miljoen ki lometer", zegt dr. H. Kelder, hoofd van de afdeling Ozon-onderzoek van het KN MI. „Met ozonsondes is aangetoond dat in dat gebied in een atmosferische tus senlaag tussen 14 en 19 kilometer hoogte nagenoeg alle ozon is verdwenen." Kelder: „De schattingen van de hoe veelheden nog in de atmosfeer aanwezig vulkaanstof lopen uiteen van 80 tot 30 procent van het totaal dat in 1991 door de Pinatubo werd geproduceerd. Wat ontbreekt zijn voldoende nauwkeurige satellietmetingen om daar uitsluitsel over te kunnen geven. Maar na een paar jaar zou het vulkaanstof toch zo langza merhand moeten zijn verdwenen." Wetenschappelijke ontdekkin gen, opmerkelijke vondsten en belangrijke uitvindingen vor men de ingrediënten voor de nieuwe spektakelfilm 'De Ont dekkers' in het Haagse ruimte theater Omniversum. Is de keu ze een nogal willekeurige: we reldreiziger Magelhaen, NASA- wetenschapper Ellen Stofan, dolfijnenkenner Louis Herman en uitvinder Isaac Newton be horen tot de uitverkorenen, ze worden wel onder één gemeen schappelijke noemer gebracht. En dat zijn de fascinerende beelden die de Amerikaanse producent Greg MacGillivray heeft gemaakt om deze 'ontdek kers' tot nieuw leven te wekken. Bijvoorbeeld indrukwekkende opnamen in Alaska van het Noorderlicht ter ondersteuning van Newton, die bij moeder thuis met een driehoekig stuk glas het 'breken' van wit licht in het kleurengamma van infra rood tot ultraviolet ontdekte. Of de fraaie opnamen van de doorsteek van de Atlantische naar de Grote Oceaan die de Portugese edelman Magelhaen later een vernoeming van 'zijn' zeestraat opleverde. Een vreemd eendje in de bijt is het 9-jarige Spaanse meisje Maria Sanz de Sautola die in 1879 in de grotten van Altamira de im ponerend in beeld gebrachte muurschilderingen vond. Maar daaraan zal het feit dat een deel van de film de Expo '92 in het Spaanse Sevilla opluisterde niet vreemd zijn. In het voorprogramma wordt de 'chaos-theorie' (kleine verande ring, grote gevolgen) van weer kundige I'd ward Lorenz in beeld gebracht. En die film sluit weer naadloos aan bij de gelijk namige tentoonstelling die tot 6 maart 1994 in het aangrenzen de Museon wordt gehouden. Veel ziekten zijn erfelijk be paald. De oorzaak hiervan is dat in het erfelijk materiaal van de mens, dat uit ongeveer 100.000 genen bestaat, grote fouten ge slopen zijn. Wetenschappers vermoeden dat niet minder dan 5.000 ziektes een dergelijke ach tergrond hebben. Als de defec ten echter bekend zijn, onstaan heel nieuwe perspectieven voor de behandeling van veel aan doeningen, zoals gen-thera pieën, waarbij de ziekmakende genen vervangen worden door gezonde. In dit kader is de ont dekking door de kersverse No belprijswinnaars Richard J. Ro berts en Phillip A. Sharp van enorme betekenis. Zij hebben namelijk in 1977 aangetoond dat de opbouw van de erfelijke massa veel gecom pliceerder is <lan tot dan toe werd vermoed. Nog halverwege de jaren '70 waren deskundigen van mening dat elk gen een sa menhangend stuk in de lange moleculen van het désoxyribo- nucleïnezuur (DNZ) vormt, net als een hoofdstuk in een boek. Maar toen stelden Roberts en Sharp los van elkaar vast, dat dit beeld in werkelijkheid veel te simpel is. De bij elkaar horende informaties, die een gen vor men, liggen namelijk vaak niet 'ordelijk' achter elkaar in een 'hoofdstuk', maar staan ver uit elkaar in verschillende 'boeken', die samen de bibliotheek van het menselijke erfgoed vormen. Ook voor de gentechniek, waarbij met behulp van bacte riën aan wier genen gesleuteld is bij voorbeeld insuline of stol lingspreparaten voor bloed ge maakt worden, was de ontdek king van de in stukjes gedeelde genen uitermate belangrijk. Sindsdien is duidelijk dat een gen uit een hoger organisme niet simpel in de cel van een bacterie kan worden ingeplant, in de hoop dat vervolgens de verlangde eiwitverbinding ont staat. Omdat bacteriën geen in stukjes verdeelde genen bezit ten, missen ze ook het vermo gen om de uit elkaar gerukte in formaties van de discontinue genen weer bij elkaar te bren gen. Hier zijn extra kunstgrepen geboden. Roberts en Sharp hebben de in stukjes verdeelde genen ont dekt bij verkoudheidsvirussen waarvan de erfelijke massa veel verwantschap vertoont met die van hogere organismen, maar die tegelijk veel eenvoudiger sa mengesteld is: de erfelijke mas sa van het virus bestaat uit één enkel lang DNZ-molecuul, ter wijl bij voorbeeld de erfelijke massa van de mens opgebouwd is uit 46 aparte chromosomen. Maar al heel snel na deze op zienbarende ontdekking werd duidelijk dat de discontinue op bouw van het gen bij hogere or ganismen eerder regel dan uit zondering is. Groepen onderzoekers overal ter wereld zijn dpjk in de weer met het vervaardigen van een kaart van de erfelijke aanleg, waarin alle menselijke eigen schappen opgeslagen zijn als in een bibliotheek. En hun inspan ningen hebben ook al talrijke vruchten afgeworpen: haast maandelijks sporen onderzoe kers nieuwe defecten aan genen op. Roberts en Sharp zijn overi gens niet de eersten, die op het terrein van het gen-onderzoek de Nobelprijs krijgen. Al vier maal eerder (in 1959, '62, '65 en '68) ging de belangrijkste on derscheiding ter wereld op het terrein van de geneeskunde naar wetenschappers die succes hadden geboekt bij het opspo ren van de erfelijke aanleg. Een naar de horizon turende Portugese ontdekker Magelhaen die in de ruwe kustwateren van Chili voor de film 'De Ontdekkers' tot nieuw le ven is gewekt. foto omniversum

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8