Oekraïne wil af van kernwapens Buitenland Deen gedood, Nederlanders gewond bij aanval in Bosnië Krijgsheren Somalia slaags Bloemen voor slachtoffers aanslag IRA Stammenoorlog laait op in stuurloos Burundi DINSDAG 26 OKTOBER 1993 e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Irtd The independent IPS* inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press international Kapers laten meeste passagiers vrij abidjan Vier Nigerianen, die gisteren een verkeersvliegtuig van de maatschappij Nigerian Airways kaapten, hebben na een lan ding in Niamey, de hoofdstad van buurstaat Niger, de meeste passagiers en bemanningsleden vrijgelaten. Er zouden nog 23 of 24 mensen aan boord zijn. De kapers hebben de cabine van de Airbus met benzine besprenkeld, en dreigen de machine op te blazen als zij niet naar Frankfurt worden gevlogen worden. Van ochtend hebben ze om ontbijt gevraagd. De daders zijn waar schijnlijk militairen. Zij eisen de onmiddellijke benoeming van de Nigeriaanse politicus Moshood Abiola tot president. Citroën schrapt bijna 1200 banen parus De Franse autoproducent Citroën wil volgend jaar 1178 banen schrappen, wat overeenkomt met vier procent van het to taal. In 1991 en 1992 kondigde Citroën ook al een vermindering van arbeidsplaatsen aan (respectievelijk met 2685 en 1629). Van die banen moeten er nog 860 verdwijnen. Geen garantie voor toetreding tot non-proliferatieverdrag Oekraïne wil de Verenigde Staten niet de verzekering ge ven dat de voormalige Sovjet-republiek een kernwapen- vrije staat zal worden. Volgens de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) heeft president Kravtsjoek gisteren wel beloofd dat de 176 strategische kernwapens in Oekraïne in de naaste toekomst worden ontmanteld. moskou hans geleijnse correspondent Christopher verwachtte daar over vandaag, voor zijn vertrek naar Wit-Rusland en Letland, een overeenkomst te zullen te kenen. Het akkoord levert Oek raïne 330 miljoen dollar op, waarvan 155 miljoen in de vorm van economische hulp. De Amerikaanse bewindsman moest gisteren echter toegeven dat hij geen spijkerharde garan ties heeft gekregen dat Oekraïne zal toetreden tot het verdrag te gen verspreiding van kernwa pens (non-proliferatie-verdrag) De VS vrezen dat deze weifel achtige houding betekent dat Oekraïne toch kernwapens ach ter de hand zal houden. Presi dent Clinton zei gisteren in Washington, dat Amerika druk zal blijven uitoefenen om Oek raïne te bewegen de kernwa pens te ontmantelen. Volgens minister Zlenko (bui tenlandse zaken) kost de ont manteling van de voormalige Sovjet-kernwapens Oekraïne zeker twee miljard dollar. Kravtsjoek klaagde vorige week dat het Westen, en vooral de Verenigde Staten, wel druk op Kiev uitoefent om de nucleaire wapens op te ruimen, maar niet bereid is bij te dragen in de kos ten. Washington had daarvoor aanvankelijk 175 miljoen dollar ter beschikking gesteld, een be drag dat door Oekraïnse politici een 'lachertje' werd genoemd. De Oekraïnse houding wordt mede ingegeven door zorg over de politieke ontwikkelingen in Rusland, zeker nadat het begin deze maand in Moskou tot ge welddadigheden kwam. Het Oekraïnse parlement weigerde het Start 1-verdrag te onderte kenen en Kravtsjoek zei vorige week dat 'voorlopig' 46 SS-24 raketten in Oekraïne gestatio neerd moeten blijven. Rusland en Oekraïne ruziën al geruime tijd over de ontmante ling van de 1600 kernkoppen. Rusland beroept zich op eerder gesloten overeenkomsten die bepalen dat de 'Oekraïnse kern wapens' in Rusland moeten worden ontmanteld. Oekraïne zegt dat daarvan slechts sprake kan zijn als het kosten vraagstuk is opgelost en de atoommach ten garanties geven voor de vei ligheid van Oekraïne. schorten wegens de onveilige situatie. EG-bemiddelaar Owen verklaarde dat de VN de hulp zullen hervatten zodra de veilig heid van de hulpverleners is verzekerd. In Sarajevo raakten gister morgen tien mensen gewond toen drie Servische tankgrana ten insloegen op een markt in het westen van de stad. Verder zou het moslim-dorp Stupni Do nabij Vares zijn platgebrand. Over het lot van de ongeveer 250 bewoners bestaat geen ze kerheid omdat Bosnisch-Kroati sche troepen geen VN-eenhe- den toelieten. Ook op de hellin gen van de berg Zuc, ten noord westen van Sarajevo, werd zwaar gevochten tussen Bosni sche regeringstroepen en Servi sche eenheden. De door Bosnische staatsra dio maakte vanmorgen melding van de arrestatie van 146 mili tairen die betrokken zouden zijn bij georganiseerde misdaad en gewapende roofovervallen. De actie tegen de bendes van soldaten begon nadat president Alija Izetbegovic had beloofd een einde te maken aan diefstal en afpersing van voornamelijk buitenlandse journalisten en hulpverleners. Een Deense chauffeur is giste ren gedood en negen in Bosnië gestationeerde Nederlandse militairen raakten gewond, toen het konvooi waar zij deel van uitmaakten onder vuur kwam te liggen. Het hulpkon vooi was op weg van het in centraal-Bosnië gelegen Buso- vaca waar zij gelegerd zijn naar het Kroatische Medko- vice. Bij Novi Travnik, dat in Kroatische handen is, werden ze opgehouden bij een weg blokkade, die even later door Bosnische strijdkrachten werd aangevallen. De Nederlanders, twee beroeps militairen en zeven dienstplich tigen, liggen in het ziekenhuis maar verkeren niet in levensge vaar. Het is het tweede incident binnen enkele weken waarbij Nederlandse slachtoffers vallen. Twee weken geleden kwam een Nederlandse militair om en raakten twee anderen gewond in de buurt van de Kroatische stad Pakrac, toen hun jeep op een mijn reed. Na de beschieting van het VN-konvooi hebben de Vere nigde Naties besloten de hulp aan delen van*Bosnië op te Het negentien maanden oude bestand tussen de milities van de Somalische leiders Mohamed en Aideed is gisteren verbroken door hevige gevechten langs de scheidslijn tussen de noordelijke en de zuidelijke wijken die zij beheersen. Bij de strijd zijn zeker tien do den gevallen. De spanning in de hoofdstad Muqdisho was hoog op gelopen nadat aanhangers van Ali Mahdi zondag hadden laten we ten een protestmars tegen Aideed te houden. Ze zouden de scheidslijn, de zogeheten Groene Lijn, oversteken naar het stads deel dat Aideed beheerst. De Vredesmacht hield zich afzijdig. Armeense actie grendelt deel Azerbajdzjan af MOSKOU AFP-Rtr-DPA Bij een offensief tegen het Azer- bajdzjaanse leger hebben Ar meense strijders uit de enclave Nagorno-Karabach de grens met Iran bereikt. Dat maakte het ministerie van defensie in Bakoe gisteren bekend. Daar door hebben de Armeniërs het zuidwesten van Azerbajdzjan van de rest van het land afge grendeld, waardoor zo'n 60.000 mensen zijn ingesloten. De Armeense troepen hebben een grensstrook langs de rivier Araks bezet. De toegangswegen tot de gebieden Zangelan en Nachitsjevan (ingeklemd tussen Iran en Armenië) zijn daardoor van de buitenwereld afgesloten. Het dorp Goradiz, waarlangs de toegangsweg tot Zangelan loopt, is ingenomen en in brand gestoken. Bij de gevechten kwamen di verse Armeense artilleriegrana ten op Iraans grondgebied te recht. Er vielen zeker honderd doden. Honderden soldaten en duizenden burgers zijn de rivier Araks overgestoken en naar Iran gevlucht, aldus het Azerbajd- zjaanse persbureau Assa-Irada. De generale staf van de strijd krachten van Nagorno-Kara bach heeft haar troepen bevo len de gevechten tijdelijk te sta ken. zodat burgers het strijdto neel kunnen verlaten. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Ar meniërs opgeroepen terug te keren naar hun stellingen van vóór de schending van het be stand, dat eerder deze maand werd gesloten. Moskou waar schuwt voor 'de rampzalige ge volgen voor tienduizenden vluchtelingen, nu de winter in aantocht is'. PORTRET: JEAN CHRETIEN Zijn tegenstanders omschreven hem als een „Man van Giste ren". Zijn ideeën zouden uit de jaren '60 stammen, hij zou bij lange na niet competent genoeg zijn om premier van Canada te worden. In een campagnespotje van de regerende Progressief- Conservatieve partij werd zelfs gezegd dat Canada zich voor een premier als Jean Chretien zou moeten moeten schamen. Blijkbaar hebben de Canadese kiezers niet goed geluisterd, of waren zij gewoon een andere mening toegedaan: zij stemden bij de parlementsverkiezingen massaal voor de Liberalen. Daarmee vertrouwden zij Chre tien, die hen werk beloofde en toezegde de sociale verzekerin gen in stand te houden, de vor ming van een nieuwe regering toe. Voor de Franstalige Canadees Chretien (60), de achttiende van 19 kinderen van een eenvoudi ge, politiek geëngageerde arbei der uit het stadje Shawinigan in Québec, is het de bekroning van een carriere die dertig jaar gele den begon. Chretiens vader was een 'rooie', een liberaal in het toentertijd achtergebleven ultra-conserva tieve Québec. Zijn zoon stu deerde rechten en gaf in 1963 een goedbetaalde baan als ad vocaat op om, 29 jaar oud, als afgevaardigde in het parlement in Ottawa zitting te nemen. Het was de eerste van acht verkie zingszeges in zijn geboortestad. Toen Pierre Trudeau in 1968 premier werd, werd Chretien minister voor Indiaanse zaken. Er volgden meer ministerspos ten, onder andere voor energie, handel, financiën en justitie. Eenentwintig jaar lang maakte Chretien deel uit van de ver schillende Canadese regerin gen. In opdracht van Trudeau on derhandelde hij met de provin cies over de grondwetswijziging waar de separatistische regering van Québec in 1982 als enige niet mee instemde. Top op de dag van vandaag verwijten de nationalisten in Québec Chre tien dat hij hen toen verraden heeft. Dat is ook de voornaam ste reden dat de Liberalen uit gerekend in Chretiens thuispro- vincie door het separatische Bloc Québécois werden versla gen. Bij het aftreden van Trudeau in 1984 probeerde Chretien hem op te volgen. De mensen hiel den van zijn vlammende beto gen waar de liefde voor zijn land vanaf spatte, maar de afge vaardigden van de partij zagen meer in een geslepen politicus. Chretien verloor de race om het leiderschap van de Liberalen Jean Chretien. FOTO AFP DAVE CHAN van John Turner, die bij de par lementsverkiezingen enkele maanden later het premier schap kwijtraakte aan de Con servatieve Brian Mulroney. Chretien, die in de korte tijd dat Turner aan de macht was mi nister van buitenlandse zaken was en vervolgens in de opposi tiebankjes terechtkwam, kon digde in 1986 zijn afscheid uit de politiek aan. Hij werd weer advocaat en wijdde zich aan zijn familie. De zelfgekozen politieke bal lingschap eindigde in 1990 toen de Liberale partij na een nieuwe verkiezingsnederlaag een red der in nood zocht. Chretien werd partijvoorzitter en blies de gedemoraliseerde Liberalen nieuw leven in. De populariteit van de partij steeg naarmate die van de Conservatieven daalde. SHAWINIGAN DPA-RTR-UPI Belfast Bij een schietpartij in een overwegend katholieke wijk in Belfast zijn vandaag drie doden gevallen. Dat meldde de BBC van morgen. Al eerder werden twee Noordierse katholieken het slacht L i offer van acties van militante pro testanten uit wraak voor de bloe dige aanslag die het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) het afgelo pen weekeinde in Belfast pleegde. Ook de IRA zette het geweld voort en plaatste gisteren drie bommen op het Britse vasteland, waarvan er één ontplofte. Gerry Adams, leider van de Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, liet giste ren weten van plan te zijn de IRA te vragen het geweld te staken op voorwaarde dat de Britse regering akkoord gaat met zijn voorstellen voor een vredesinitiatief. Die voorstellen vloeien voort uit geheime onderhandelingen met de gematigde Ierse nationalist John Hume. Duizenden arbeiders hebben gisteren bloemen gelegd op de plek in Belfast waar zater dag tien mensen omkwamen. FOTO EPA MAPTIN MCCULLOUGH Onderzoek naar Zuidafrikaans geweld mislukt den haag gpd De Zuidafrikaanse onder zoeksrechter Richard Gold- stone erkent dat zijn com missie, die het geweld in Zuid-Afrika onderzoekt, ten dele heeft gefaald. „Want de commissie is er nog steeds niet in geslaagd de oorzaken van het bloedvergieten aan te wijzen." Goldstone zei dit gisteravond in Den Haag, waar hij een lezing hield op uitnodiging van drie Neder landse mensenrechtenorga nisaties. Beschuldigingen over een aan de regering gerelateerde 'Derde Macht' werden stee vast door Goldstone van tafel geveegd. Maar hij heeft zijn mening inmiddels ten dele bijgesteld. De commissie-Goldstone heeft in de afgelopen twee jaar 28 zaken onderzocht. Bij de onderzoeksrechter is hier door langzaam maar zeker het besef gegroeid dat de vei ligheidstroepen betrokken zijn bij het geweld. Geheime betalingen aan Inkatha-acti- visten en de recente weige ring van inlichtingen-gene raal Van der Westhuizen om te getuigen, hebben Goldsto ne hiervan overtuigd. ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA Wat iedereen vreesde, is vrijwel onmiddellijk na de militaire staatsgreep in Burundi realiteit geworden. De vlam is voor de zoveelste keer in de pan geslagen en Hutu's en Tutsi's vliegen elkaar naar de strot. De Hutu's stellen de Tutsi's verantwoordelijk voor de dood van 'hun' president Melchior Ndadaye en zijn regering en vallen hen daarom aan. Het door Tutsi's gedomineerde leger slaat ter vergelding op zijn beurt aan het moorden en plunderen onder de Hutu-gemeenschap. Burundi's overbevolkte binnenland ligt als gevolg daarvan nu bezaaid met lijken. Het dodental loopt mogelijk n de duizenden. „Boeren vallen huizen aan en steken ze in brand. Horden mensen vluchten links en rechts weg. Overal langs de weg liggen doden. Op één plek lagen 25 vermoorde schoolkinderen, ze waren levend verbrand in hun klaslokaal". Zo schetste een medewerker van het Internationale Rode Kruis gisteren de situatie op het platteland van Burundi. Resultaat van deze nachtmerrie is dat buurland Rwanda wordt opgescheept met 250.000 vluchtelingen extra en Burundi zelf stuurloos is geworden. Want de door het etnische geweld kennelijk in paniek gebrachte samenzweerders lijken niet langer in staat de situatie onder controle te brengen. Uit pure wanhoop heeft een deel van het leger nu aangeboden de macht terug te geven aan de afgezette regering, in ruil voor amnestie. Maar de leider van het ten val gebrachte regime van premier Silvie Kinigi wil vooralsnog van geen deal horen. Ze hoopt binnenkort weer aan de macht te zijn. Degenen die daarbij een handje moeten helpen zijn volgens haar buitenlandse troepen. Het initiatief voor een buitenlandse interventie zou dan in eerste instantie moeten komen van de Belgen, die tot De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis teravond de staatsgreep van het leger in Burundi ver oordeeld en de militairen opgeroepen onmiddellijk het constitutioneel gezag te herstellen. Tientallen man nen, vrouwen en kinderen zijn vermoord bij de bloedi ge etnische gevechten die na de coup van vorige week donderdag uitbraken. Hulporganisaties zeggen dat meer dan 300.000 mensen het land ontvlucht zijn. De meesten van hen zijn naar het naburige Rwanda ge gaan. 1962 als Burundi's koloniale overheersers golden. Maar Brussel heeft tot dusver alleen actie ondernomen om de honderdduizenden vluchtelingen in buurland Rwanda op te vangen. En mocht de Belgische regering al overwegen om troepen naar Burundi te sturen, dan gebeurt dat alleen met de bedoeling om de duizenden Belgische burgers in het land te beschermen, zoals destijds ook in Zaïre is gebeurd. Een militaire interventie om het politieke proces te beïnvloeden in Burundi ligt niet voor de hand en is, met Somalia voor ogen, ook niet verstandig. De Belgen hebben evenwel andere krachtige middelen om de klok in Burundi terug te draaien. Burundi is een straatarm land dat op eigen houtje nauwelijks het hoofd boven water kar» houden. Koffie en nikkel zijn de enige belangrijke produkten die wat dollars in het laatje brengen. Het merendeel van de bevolking houdt zich bezig met kleinschalige landbouw voor eigen levensbehoud. Wanneer belangrijke donoren als België, Frankrijk en de Verenigde Staten hun economische hulp stop zetten, ligt Burundi zó stil. En door het land ook nog op het diplomatieke front te isoleren ervan uitgaande dat geen enkele regering de huidige 'leiding' erkent moet het niet zo moeilijk zijn het leger tot overgave te dwingen. Want gezien hun onzekere optreden tot dusver is het niet aannemelijk dat de huidige 'machthebbers' in staat zijn zich als internationale paria's op de been te houden. De militairen kunnen nu twee dingen doen. Zo snel mogelijk vrije verkiezingen uitschrijven om de hevigste kritiek in binnen- en buitenland wat af te zwakken. De kans is echter gering dat dit op korte termijn het etnische geweld tot staan kan brengen. Het aanbod van het leger om de macht terug te geven aan de in juni gekozen regering de andere mogelijkheid is daarom de beste optie. De ondergedoken premier Kinigi zou er derhalve verstandig aan doen toch maar te gaan onderhandelen met de huidige leiders. Wat voor burgerregering er ook aan de macht komt in Burundi, de belangrijkste voorwaarde voor succes is een redelijke verstandhouding met het leger. Probeert Kinigi toch buiten de strijdkrachten om opnieuw te gaan regeren, dan zal haar terugkeer aan het politieke firmament ongetwijfeld van zeer korte duur zijn. Ook als beide partijen tot een vergelijk komen en voorkomen dat het huidige geweld uitmondt in een niet meer te stoppen golf van vergeldingsmoorden, staan ze voor de gigantische taak om de verhouding tussen de Hutu's en Tutsi's weer enigszins te verbeteren. In een land dat al eeuwenlang wordt geplaagd door bloedige stammenoorlogen, is het vrijwel onmogelijk om voorgoed een eind te maken aan de animositeit tussen beide stammen. Maar Burundi's democratisch gekozen regering was er de afgelopen drie maanden wel in geslaagd een klimaat te scheppen waarin Hutu's en Tutsi's naast elkaar konden leven zonder elkaar direct naar het leven te staan. Hoe jonger je start met de opbouw van je pensioen, hoe eer der je kunt zeggen. 'Ik stop met werken. In het boekje Pensioen Timer staat wat de mogelijkheden zijn en welke maatregelen je daar zelf voor kunt nemen. Vraag het boekje aan via onderstaande coupon of bij je verzekeringsadviseur. ▼REK NÜ JE EIGEN PLAN MET EEN GOED PENSIOENPLAN. Naam g Postcode/Plaats Leeftijd een envelop sluiten en zonder postzegel sturen aan Antwoordnum- I ^^ner 89, 2500 VC Den Haag Bellen kan ook 070-56! 47 BI toestel 880^j EEN PURLIK ATIE VAN DE GEZAMENLI)KE LEVENSVERZEKERAARS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7