99 'Olieboycot 1973 schuld Vredeling' Binnenland Ontsmetten Bedrijfsvereniging en fiscus samen de boer op Lassen aan de Waalbrug 'Het lijkt allemaal erger dan het was' Rechter beveelt puppies en pitbull af te maken Amsterdam blijft trouw aan goedheiligman DINSDAG 26 OKTOBER 1993 Cel voor verkrachting tijdens verlof assen» De rechtbank in Assen heeft gisteren een 22-jarige TBS- patiënt uit Vledder wegens verkrachting veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De man pleegde het misdrijf tijdens zijn verlof in mei. Tijdens een fietstochtje met een vriend spraken de mannen twee meisjes aan. Een van hen, een 18-jarig meisje, werd bang en vluchtte het bos in. De verdachte achtervolgde haar en verkrachtte haar in een greppel. De man is twee keer eerder voor zedendelicten veroordeeld. In zijn jeugd is hij zelf seksueel misbruikt. 23 miljoen extra voor ex-Joegoslavië den haag Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking trekt 23 miljoen gulden extra uit voor winterhulp aan slachtoffers van de oorlog in het voormalige Joegoslavië. Hij geeft hiermee ge hoor aan een oproep van de Verenigde Naties. Nederland heeft dit jaar tot nu toe ongeveer honderd miljoen gulden gegeven voor noodhulp en humanitaire hulp in het voormalige Joegosla vië. Dat geld kwam ook uit de begroting van Pronk. Miljoen voor aardbevingsslachtoffers den haag Voor de hulp aan slachtoffers van de aardbeving in India heeft het Nederlandse Rode Kruis van het ministerie van buitenlandse zaken een miljoen gulden gekregen. Het geld wordt doorgesluisd naar het Internationale Rode Kruis. Van het geld worden onder andere dekens gekocht, watercontainers en vitaminen. Verder wordt het besteed aan landbouwwerktuigen, aangezien het oogstseizoen in aantocht is. Ambachtslieden krij gen gereedschappen en zo'n vijfduizend huishoudens krijgen kookbenodigdheden. Anti-Duitse pagina uit krant gehaald hengelo De directie van een lyceum in Hengelo heeft vorige week een pagina uit de schoolkrant laten scheuren. Daarop stond een artikel van een leerling waarin werd opgehitst tot haat jegens Duitsers. De leraar die toezicht op de inhoud van de krant moest houden, had het artikel over het hoofd gezien. Prijs voor hoofdcommissarissen den haag De hoofdcommissarissen van politie in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben de Machiavelliprijs 1993 voor overheidscommunicatie gekregen. Volgens de jury zijn Nordholt, Hessing, Brand en Wiarda uit de schaduw van mi nisters en burgemeesters getreden en herkenbaar geworden als zelfstandige autoriteiten. De Stichting Machiavelli wil activitei ten op het gebied van de overheidscommunicatie stimuleren en een discussie op gang brengen over de manier waarop overheid en politiek de doelmatigheid van hun beleid kunnen vergroten. Frinking wil nieuwe raket voor F-16's den haag Defensie wil de F-16's van de Koninklijke Luchtmacht uitrusten met nieuwe, radargeleide raketten. Van deze raketten wil staatssecretaris Frinking er voorlopig tweehonderd kopen. De kosten zijn ongeveer 250 miljoen gulden. Aanvankelijk zou Nederland volgens de NAVO er 900 moeten kopen. Maar omdat de verhoudingen in de wereld zijn veranderd, wil Frinking dat aantal nog eens kritisch tegen het licht houden. Onthulling olieminister Saudi-Arcibië in NOVA: Controle horeca in strijd tegen fraude den haag «gpd-anp den haag anp In de strijd tegen zwartwerkers hebben de belastingdienst in Den Bosch en de Bedrijfsvereni ging Horeca iets nieuws be dacht. In en rond de Brabantse hoofdstad gaan zij gezamenlijk de gegevens controleren die ca fés, restaurants en hotels heb ben opgegeven over de omvang van hun personeelsbestand en het loon dat zij in totaal uitbeta len. Het gaat om een proèf die misschien later naar de rest van het land wordt uitgebreid. De bezoeken hebben, zo liet de fiscus gisteren weten, een 'preventief karakter'. Op foute opgaves staat dus niet meteen straf. De aanpak past in het be leid van de belastingdienst om bedrijven ertoe te bewegen vrij willig aan hun verplichtingen te 'Meer aandacht voor allochtoon bij plan-Simons' den haag anp Staatssecretaris Simons van volksgezondheid moet bij de 'stelselherziening van de zorg (het plan-Simons) meer aan- dacht geven aan allochtonen. Dat heeft het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) gis teren gezegd op een studiecon- ferentie in Den Haag. De gezondheid van met name Turken en Marokkanen in Ne derland is slechter dan die van Nederlanders. Het sterftecijfer onder kinderen is hoger en er komen meer infectieziektes voor. Daarentegen lijden Tur ken en Marokkanen minder vaak aan hart- en vaatziekten en kanker. Het NCB vreest dat de positie van allochtonen in het nieuwe stelsel zeer zwak is. Zo is de kans groot dat veel Turken en Marokkanen zich niet zullen bijverzekeren voor zaken die straks buiten het basispakket vallen. Het NCB wil daarom dat vooral medicijnen in het basis pakket blijven. Gebeurt dat niet, dan ontstaat er gevaar voor de gezondheid van grote groepen Turken en Marokkanen en op den duur voor de hele volksge zondheid in Nederland, aldus het NCB. Het NCB wil ook dat patiën tenorganisaties, verzekeraars en zorgaanbieders meer aandacht schenken aan de migranten. £ij moeten voorlichting geven aan allochtonen, bij voorbeeld via steunpunten in de grote steden. Staatssecretaris Simons no digde het NCB tijdens de confe rentie uit voor een gesprek. voldoen. Bij de 1.200 onderne mers die controle krijgen, is het bezoek via een brief aangekon- digd. Een scherpere, landelijke aan pak door alleen de Bedrijfsvere niging Horeca bracht in de eer ste zes maanden van dit jaar al dertig miljoen gulden extra loon dat voor premie in aanmerking komt, boven tafel. De Bedrijfs vereniging Horeca is te vergelij ken met het GAK, maar beperkt zich bij de uitvoering van de so ciale wetten uitsluitend tot de horeca. De olieboycot van 1973 werd rechtstreeks veroorzaakt door Nederlandse wapenleveranties aan Israël. De toen malige PvdA-minister van defensie, Vredeling, had per soonlijk besloten tot wapenzendingen, buiten medewe ten en tegen de wil van premier Den Uyl en minister Van der Stoel (buitenlandse zaken). schouwd als een 'politieke aan val op de Arabische landen.' Van de wapenleveranties aan Israël hoorde hij via geheime diensten. De aktualiteitenrubriek brengt deze week een recon structie van de oliecrisis in 1973. De voormalige olieminis ter van Saudi-Arabië, Yamani, vertelde gisteravond in Nova dat het uitsluitend de Neder landse wapenleveranties waren die zijn iand tot de boycot brachten. Vredeling heeft bevestigd dat hij op eigen houtje de beslissing heeft genomen. Zijn toenmalige Een en ander werd gisteravond onthuld in het TV-programma NOVA. Daarin zei de vroegere olieminister van Saudi-Arabië Yamani dat zijn land in 1973 tot een olieboycot had besloten omdat Nederland wapens lever de aan Israël. Tot nu toe hebben de Arabische landen de 'vriend schappelijke banden tussen Ne derland en Israël' altijd als re den voor de boycot genoemd. In de praktijk lag een en e der wat genuanceerder. Yamani zei in NOVA de wapenleveran ties indertijd te hebben be staatssecretaris Stemerdink voegde daaraan toe: „Alles wat Israël vroeg, mochten we leve ren, alles". Nederland verstrekte Israël voornamelijk onderdelen van Centurion-tanks, aldus de historicus Wiebes in NOVA. De onderdelen werden op het vliegveld Gilze-Rijen opgehaald door Israëlische Boeings. Politici van destijds reageer den in NOVA verbaasd. „On grondwettelijk", zegt ex-minis ter Westerterp (verkeer en wa terstaat) over de gang van za ken. „Uiterst merkwaardig", zegt Van der Stoel, die beweert altijd naar eer en geweten de wapenleveranties te hebben ontkend. En het toenmalige PvdA-Kamerlid Van der Hek zegt dat Vredeling zijn boekje te buiten is gegaan. „Als we dat toen geweten hadden, was hij van het politieke toneel verdwe nen". Verdachte burgemeester Gulpen: zaltbommel Bij Zaltbommel wordt hard gewerkt aan een nieuwe Waalbrug. De brugconstructie, die 95 mil joen gulden gaat kosten, moet in mei 1996 klaar zijn. De huidige brug kan het drukke verkeer niet aan, waar door er bijna dagelijks files ontstaan. foto anp koen suyk maastricht gpd Na negen lange uren liet Wiel Vossen gisteren weten dat hij moe was. Negen uur waren ver klaringen voorgelezen en cijfers ontleed en hadden de rechters de burgemeester van Gulpen ondervraagd. Vragen over ge drag dat volgens de officier van justitie een bestuurder onwaar dig is, omdat er zo ergerlijk mis bruik van de functie was ge maakt. Vossen werd verdachte toen een belastingambtenaar arg waan kreeg over de aanneem- som van ramen en deuren voor de nieuwe woning van de bur gemeester. Voor 60.000 gulden minder dan de kostprijs kreeg Vossen dat spul van de firma Transcarbo. Aluminiumkozij- nen, zo was hem gebleken, wa ren veel te duur en met Trans carbo kwam hij daarom over een dat dit bedrijf kunststofra- men zou plaatsen voor de 'rede lijke' prijs van 30.000 gulden. Later nam Transcarbo het ini tiatief om een gedeelte van de ramen toch in aluminium uit te voeren. Het bedrijf wilde zich bewegen op de aluminium- markt en daarom een experi ment doen. De consument, al dus Vossen, hoeft toch niet op te draaien voor de kosten daar van? Aanklager Van Atteveld merkte op dat directeur Da- moiseaux van Transcarbo ge zegd zou hebben: „Wij passen ons wel aan uw begroting aan Vossen vond dat dat in een heel ander licht moet worden beke ken. „Men zag het als prestige object en wilde zich wat betreft de prijs aan de afspraak van 30 mille, die ik op mijn budget had staan, houden Leek de zaak Transcarbo nog verklaarbaar, minder overtui gend waren andere verklaringen ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappeli|ke Persdienst den haag anp De twaalf honden van een 41- jarige Hagenaar moeten worden afgemaakt. Dat vindt de Haagse politierechter mr. R. van der Heide. Hij veroordeelde de man gisteren bovendien tot duizend gulden boete wegens overtre ding van de .wet op de agressie ve diersoorten. In de woning van de Hage naar werden eind september elf jonge hondjes en een volwassen reu in beslag genomen. Volgens de Algemene Inspectie Dienst (AID) zijn het pitbulls, maar de verdachte houdt vol dat het zo genoemde Staffordshire-terriërs zijn. Sinds kort moeten alle pit bulls in Nederland geregistreerd staan bij de Stichting Gezel schapsdieren. Ze moeten bo vendien gecastreerd of gesterili seerd zijn en getatoeëerd. De Hagenaar vindt echter dat de maatregel voor hem niet op gaat, omdat zijn honden Staf fordshire-terriërs zijn. De man heeft echter geen stamboom van de dieren en daarom be schouwt de AID ze als pitbulls. De verdachte verklaarde gis teren dat er een groot verschil is tussen pitbulls en Staffordshire. De laatste is veel kleiner. Om te bewijzen dat zijn honden Staf fordshire zijn, had hij een inen tingsboekje van de reu bij zich. Hierin zou 'staff zijn geschre ven, maar de dierenarts ontkent dat hij ooit een dergelijke aante kening heeft gemaakt. Zowel officier van justitie mr. C. Merx als de politierechter vindt dat de dieren van de man tot de pitbullachtigen behoren. Volgens de rechter moeten de honden daarom aan 'het ver keer worden onttrokken', het geen betekent dat ze moeten worden afgemaakt. Omdat de verdachte in hoger beroep is ge gaan, is de uitvoering van het vonnis uitgesteld. De dieren zijn zolang in een asiel onderge bracht. Winkeliers doen alsof populariteit afneemt emmen Een medewerker van een gespecialiseerd schoonmaakbedrijf maakte gisteren de ramen van het Scheperziekenhuis in Emmen met een ont stemmingsmiddel schoon. Het ziekenhuis wordt sinds enkele weken geplaagd door de hardnekkige MRSA-bacterie. Deze bacterie is resistent te gen anti-biotica. Tot nu toe zijn twee patiënten en vier personeelsleden met de bacterie besmet. foto anp Raymond rutting amsterdam anp Dode en drie gewonden bij ongeval schip vussingen anp Bij een ongeval op een Cyprio tisch schip in de Vlissingse Sloe- haven is gisteren een beman ningslid om het leven gekomen. Drie anderen raakten ernstig gewond. Dat heeft de Vlissingse waterpolitie gisteren bekendge maakt. De scheepvaartinspectie had het schip een vaarverbod opge legd omdat de reddingssloepen vastzaten. Die behoren los te zitten, zodat ze in geval van nood meteen kunnen worden gebruikt. De bemanning van het schip had met de scheep vaartinspectie afgesproken dat de zaak gisteren zou worden hersteld. Toen de bemanning gister middag bezig was met een laatste inspectie, schoot een sloep los en stortte zo'n vijf me ter naar beneden. In de sloep zaten twee bemanningsleden. Eén van de twee kwam hierbij om het leven. De ander raakte ernstig gewond. Ook twee be manningsleden op het dek stonden, raakten gewond. De spectaculaire omzetgroei in de Amsterdamse detailhandel met Kerstmis is niet of nauwe- lijk ten koste gegaan van de om zet tijdens de sinterklaasperio de. De kerstman heeft de goed heiligman niet ingehaald, maar is hoogstens 'langszij' gekomen. Als de sint al aan populariteit heeft ingeboet, dan is dat een indruk die voornamelijk wordt gewekt door winkeliers die ook ruim voor 5 december al mas saal de voorkeur gaven aan een kerstetalage. Dat concludeert de Stichting Regionale Samenwerking Over heid en Bedrijfsleven (RSOB) in Amsterdam na een onderzoek, waarvan de resultaten gister middag bij de Kamer van Koop handel werden gepresenteerd. De stichting ondervroeg 223 mensen die de intocht van de goedheilig man in de hoofdstad bijwoonden, enquêteerde twee honderd Amsterdammers tele fonisch en telde sinterklaas- en kerst-etalages. Volgens RSOB heeft bijna zes tig procent van de gezinnen in de hoofdstad in 1992 sinterklaas gevierd. Ten opzichte van 1991 is dat een daling van slechts twee procent. Per huishouden werd gemiddeld 147 gulden uit gegeven aan cadeaus. Dat komt neer op een totale omzet van ruim 32 miljoen gulden. In eveneens zestig procent van de huishoudens werd kerstmis ge vierd, met cadeaus waarvoor gemiddeld iets meer werd uit gegeven: 153 gulden. De indruk dat de belangstel ling voor sinterklaas tanende is. wordt voornamelijk veroorzaakt door winkeliers die de sintver siering verwaarlozen in hun ijver om de kerstomzet te ver groten. zeggen de onderzoekers. De bereidheid van winkeliers om de jaarlijkse sinterklaas-in tocht te sponsoren, neemt in al le plaatsen in het Nederland ook steeds verder af. In 1992 trok de intocht in Amsterdam 70.000 bezoekers. 28 procent daarvan kwam uit de regio en dertien procent was van al lochtone herkomst. Volgens RS OB wordt op alle onderzochte scholen met meer dan zestig procent allochtone leerlingen sinterklaas gevierd. Het Initiatief Comité Amster dam (1CA), de opdrachtgever van het onderzoek, vindt dat de sinterklaasmarkt die vanaf de Middeleeuwen tot 1836 op de Dam werd gehouden, in ere moet worden hersteld. Garnalenvissers blijven aan de wal harlingen/lauwersoog anp Garnalenvissers uit Harlingen en Lauwersoog zijn een actie begonnen uit protest tegen de lage prijzen in de handel. De vissers blijven vanaf vandaag aan de wal. Vanmorgen is in de visafslagvan Harlingen een ver gadering gehouden over de kwestie. Bij het ter perse gaan van deze editie was ae uitkomst nog niet bekend. van Vossen. Zo was er in de on derhandelingen met het Nys- willerse aannemersbedrijf Du- moulin en Xhonneux een zwar te post van 25 mille. Na lang aandringen van rechtbankpresi dent mr. Huinen liet Vossen zich ontvallen: „Ik zit in een precaire situatie, maar als het moet: directeur Dumoulin zelf heeft het initiatief genomen om dan maar 25 mille zwart op te voeren om uit de impasse te ko men". Vossen bestreed ook hier de stelling dat het bouwbedrijf voordeel haalde uit deze privé- overeenkomst. Een optie op woningen in het plan Gulpen- West was in zijn ogen geen ech te optie, maar een poging inwo ners van Gulpen aan niet al te dure woningen te helpen. Ook de installatie van een keuken van 23 mille bleek maar voor 15 mille opgevoerd. Vol gens Vossen was er een af spraak om later 8 mille na te be talen, maar directeur Herbe- richs van Keukenplan had zich onder druk gezet gevoeld. Hij heeft in een verhoor gezegd dat Vossen hem onder druk heeft gezet om in te gaan op zijn voorstel omdat hij burgemees ter was. Overigens ontkent de directeur dat Vossen alsnog de 8 mille heeft betaald. Hij zegt pas 4.000 gulden te hebben ontvan gen, overigens nadat Vossen al voor het eerst door justitie voor verhoor was meegenomen. Volgens de belastingdienst heeft Vossen de Staat 44.000 gulden door de neus geboord. Vossen gaf gisteren een klein deel van de belastingontduiking toe. Verder bleef hij erbij dat hij nooit corrupt is geweest. „Er worden zaken uit zijn verband gerukt, waardoor het allemaal meer lijkt dan het is", zei hij glimlachend. MAGERE JÉJ RUNDER- STOOFLAPPEN 500 gram 3^56: 599 KILO van 289$ 10, f. ji> POTGROENTEN doperwten extra fijn doperwten/wortelen extra fijn Hollandse snijbonen gesneden bonerVwitte bonen witte bonen in tomatensaus tuinbonen fijn Zeeuwse bonen, pot 720 ml 99

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5