Grenshospitium onmogelijk oord' Onze Top 5 van deze week. Binnenland Onrust United Bus leidt tot bezetting van Bova 'Arie van der Zwan is het spoor bijster' 0 0 Weer aangifte in incestzaak Chaos rond RSV was helemaal niet nodig geweest Tractor botst tegen trein: twee doden Kamer eist doorstroom naar hoger beroepsonderwijs DINSDAG 26 OKTOBER 1993 Nederlander vermoord in Paramaribo den haag-paramariboIn zijn woning in Paramaribo is gister avond een Nederlandse historicus (39) door messteken om het leven gekomen. De politie vermoedt dat het om een roofmoord gaat, en heeft aanhoudingen verricht. Geen treinverkeer naar Italië mogelijk utrecht Door een staking van het personeel van de Italiaanse spoorwegen rijdt er morgen en overmorgen geen internationaal treinverkeer tussen Nederland en Italië. De staking treft het hele Italiaanse spoorwegennet. De Nederlandse Spoorwegen gaan er van uit dat de internationale treinen op deze dagen slechts tot de Italiaanse grens rijden. Vijftien jaar geëist voor schietpartij den haag Voor het gerechtshof in Den Haag is gisteren vijftien jaar cel geëist tegen een 34-jarige man voor het doodschieten van een zwager en een poging tot moord op een andere zwager. De slachtoffers zijn twee broers. Ze werden boven hun coffee shop aan de Hillevliet in Rotterdam beschoten. Aanleiding was een familieruzie. De verdachte zei dat de mannen hem en zijn dochter bedreigden. Uitspraak op 8 november. Groningen vraagt steun voor boeren Groningen De provincie Groningen heeft minister Bukman (landbouw) steun gevraagd voor de noordelijke boeren die in fi nanciële problemen zijn gekomen door het slechte weer. Gro ningen wil dat de inkomstenderving van de boeren wordt ge compenseerd. Het is de tweede keer dat de provincie Groningen de minister om steun voor de boeren vraagt, het gebeurde ook op 14 oktober. Militairen verongelukken bij kazerne havelte In Havelte zijn gisteravond twee korporaals om het le ven gekomen bij een verkeersongeval. De auto waarin ze zaten reed met hoge snelheid in een flauwe bocht rechtdoor. Het voer tuig belandde in de berm, schoot door een greppel en botste te gen een boom. Beide mannen waren op slag dood. De slachtof fers zijn een 20-jarige man uit Winschoten en een 19-jarige man uit Den Helder. Actie gericht tegen overnamekandidaat De onrust onder het personeel van United Bus heeft gistermid dag geleid tot de bezetting voor onbepaalde tijd van Bova in Valkenswaard. Bova is een van drie Nederlandse werkmaat schappijen van United Bus. Het concern (bijna 1.000 man per soneel in Nederland) vroeg vrij dag uitstel van betaling. Dat ge beurde nadat de banken had den geweigerd 25 miljoen gul den nieuw kapitaal te verschaf fen voor een sanering. De bezetters willen vooral voorkomen dat vitale informatie uit het bedrijf verdwijnt, zoals klantenbestanden en kostenbe rekeningen. Zo hopen ze con current Berkhof buiten de poort te houden. Deze heeft volgens de werknemers belangstelling voor Bova, maar is volgens voorzitter P. Verhoeven van de ondernemingsraad hoofdzake lijk uit op de technische kennis, waarna een sterfhuisconstructie dreigt. De produktie gaat tijdens de bezetting gewoon door. Het be sluit tot de actie bij Bova viel nadat bewindvoerder mr. H. Prinsen niet had gereageerd op een dringend verzoek van de ondernemingsraad om Berkhof te vragen van overneming van Bova af te zien. „Daar komt bij dat de Bova-directie via United Bus van Prinsen opdracht kreeg om een aantal gegevens be schikbaar te stellen. Dat willen we hoe dan ook voorkomen", aldus OR-voorzitter Verhoeven. Het personeel is ervan over tuigd dat Bova in afgeslankte vorm, met 320 van de huidige 480 arbeidsplaatsen, toekomst heeft. Wel moet er een beter so ciaal plan komen voor de men- vertrekken. Met de huidige actie wil het perso neel daarom ook de pogingen steunen om Bova te laten terug kopen door twee oud-directeu ren, Lijmer en Van Doorne. Ook bij de bedreigde firma Den Oudsten in Woerden wil men liever geen buitstaander in huis. Directeur Kunkeler is op zoek naar financiers en heeft de bewindvoerder laten weten dat „een management-buy out de voorkeur verdient." In zo'n ge val neemt het management het bedrijf over van de aandeelhou ders. Van Roov keert zich tegen protectionisme den haag gpd Het pleidooi van professor Arie van der Zwan voor meer protectionisme in Europa is verwerpelijk. Dat heeft staatssecretaris Van Rooy gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Volgens Van Rooy is Van der Zwan het spoor vol komen bijster: „Protectionisme is altijd een soort pijnstiller voor een ver tekende werkelijkheid, symptoombestrijding". Van Rooy pleit juist voor nog ver dergaande vrijhandel, waar toe de nog steeds uitblijven de algemene handelsover eenkomst (GATT) de eerste aanzet moet geven. Van der Zwan deed zijn uitspraken vorige week toen hij bijzonder hoogleraar aan de Utrechtse universiteit werd. Zijn opmerkingen zijn bij Van Rooy verkeerd geval len. Ze was gisteren voor haar doen bijzonder boos. Met name het onderscheid dat Van der Zwan maakte tussen „defensief' en „recht vaardig" protectionisme he kelde ze. „Protectionisme wordt al tijd gerechtvaardigd geacht door degenen die het toepas sen. Dat onderscheid is dus niet ter zake. In onze toen malige noodlijdende textiel industrie werd hetzelfde ar gument van rech Vaardig heid 25 jaar geleden ook ge hanteerd om beschermene maatregelen te treffen, en dat duurt nog altijd voort. Ik ben zeer verbaasd over de opvattingen van Van der Zwan. We moeten onze zwakheden juist fundamen teel aanpakken, en dat kan alleen maar vruchtbaar ge daan worden in het kader van een uitgebalanceerd vrij- handelsbeleid via de GATT." De staatssecretaris waar schuwde voor onderschat ting van „de vloedgolven van concurrentiekracht" die vanuit het Verre Oosten op Europa afkomen. „De 21ste eeuw wordt een Aziatische eeuw, waarbij de Pacific in het jaar 2050 meer dan de helft van de bruto wereld- produktie voor haar reke ning neemt. De ontwikke lingskracht van Aziatische landen zal de wereldkaart drastisch veranderen. Dat zal ook in politiek opzicht tot uitdrukking komen", al dus Van Rooy. Vluchtelingenwerk over geweld in opvangcentrum asielzoekers: Het Grenshospitium moet dicht want het is een 'onmogelijk' oord. Asielzoekers die niets hebben gedaan, worden vastgezet alsof het verdachten zijn. Dat leidt tot veel te grote spanningen, zoals de vechtpartij van afgelo pen zondag waarbij drie gewonden vielen, aldus Vluchte lingenwerk Nederland. Staatssecretaris Kosto van justi tie vindt dat onzin. Volgens hem is vooraf weinig te doen te gen dergelijke uitbarstingen van 'gefrustreerden'. Wel vindt Kosto dat amokmakers na hun straf meteen het land moeten, worden uitgezet. Vluchtelingenwerk keurt het geweld af, maar begrijpt wel hoe het zover is gekomen. „Het enige regime waarbij dit soort uitbarstingen worden* voorko men, is een regime zonder op sluiting", aldus Vluchtelingen- Nederlanders tegen klonen van embryo's utrecht «anp-afp Nederlandse onderzoekers zijn tegen het 'klonen' of duplice ren van menselijke embryo's. Dat zegt secretaris dr. R. DiU- mann van de commissie ethiek van de Koninklijke Nederland se Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst (KNMG). Klonen is het overbrengen (ko piëren) van genetische of erfe lijke informatie van een be vruchte eicel naar een andere eicel, waardoor een identieke tweeling of meerling zou kun- Dilleman denkt dat de KNMG grote bedenkingen heeft als ook Nederlandse on derzoekers aanstalten zouden maken menselijke embryo's te klonen, zoals nu in de VS is ge beurd. Daar lukte het onlangs voor het eerst verscheidene menselijke cellen te klonen. Met dieren en planten is dat al eerder gebeurd. Met een methode die al met succes is toegepast bij konij nen poogden de Amerikaanse onderzoekers na te gaan of klonen een middel kan zijn om kinderloze paren te helpen. Het nieuws heeft internatio naal onmiddellijk de ethische vraag opgeroepen of verme nigvuldigen van de menselijke soort op deze wijze is geoor loofd, ook al was het doel van de onderzoekers in dit geval niet om kunstmatig een nieuw embryo te maken. Daarom zijn slechts embryo's met afwijkin gen gebruikt, die niet in staat waren zich te ontwikkelen. De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecolo gie is met de overheid in ge sprek over wat er wel en niet kan bij onderzoek van embry o's in een zeer vroeg stadium. Maar Nederlandse onderzoe kers zijn niet van zins te klo nen, aldus Dillmann. Werk. Het achter slot en grendel zetten van mensen die niets an ders hebben gedaan dan asiel aanvragen, leidt tot zoveel on begrip en frustratie dat het on herroepelijk onhoudbare situa ties tot gevolg heeft. Directeur Pronk van het Grenshospitium wil een hardere aanpak van asielzoekers die zich schuldig maken aan ge weld. Ze moeten worden over gebracht naar een cel, vindt hij, en niet de straat op worden ge stuurd omdat Justitie geen raad met ze weet. „Als geweld op de een of andere manier wordt be- Bij de politie Gelderland-Mid den is een nieuwe aangifte ge daan van seksueel misbruik en ontucht tegen een 85-jarige in woner van het Betuwse Hete- ren. De politie wil niets zeggen over de identiteit van de aange ver of over de inhoud van de aangifte. Tegen de zeer oude man werd in september aangifte ge daan wegens incest en ontucht met vier kinderen, die nu vier, loond met toegang tot de Ne derlandse samenleving, dan zijn we op de verkeerde weg", aldus Pronk. Het is het eerste ernstige inci dent in het hospitium sinds het aantreden van Pronk in septem ber. De begeleider die zondag werd aangevallen is een man die normaal geen dienst doet op de afdeling waar de oproer kraaiers zaten, zegt de direc teur. Bij de vechtpartij waren zeven asielzoekers betrokken. Hoewel 80 procent van de 85 bewoners zich volgens Pronk heeft gedistantieerd van de agressieve groep, stak zondag avond niemand een vinger uit om de in het nauw gedreven personeelsleden te helpen. „Ze wilden zich niet in het gevecht mengen uit angst verdacht te worden van betrokkenheid", al dus Pronk. zes en negen jaar oud zijn. De politie bevestigt dat de man een familierelatie met de kinderen heeft, maar wil niet zeggen wel ke. Ook een 23-jarige vrouw uit Heteren deed aangifte van seksueel misbruik door de man. Dat zou twaalf tot veertien jaar geleden zijn gebeurd. De verdachte is op 12 oktober aangehouden. Na drie dagen is hij, wegens zijn hoge leeftijd, vrijgelaten in afwachting van de rechtszaak. OC(1 Dobbelsteentjes ontbijtspek, qq verpakt ca. 250 sram, per 100 gram JL49" O" verpakt ca. 250 gram, per 100 gram JL49" CO Elleboog macaroni (J£9T of -Spaghetti]X3i% q q pak 500 gram Oi? ©Stabilac yoghurtdrank, 1 1 O perzik of aardbei, fles 1000 gram JL45^ 1.18 OSpania Chico Satsuma -yj- mandarijnen, net 1 kilo l./D mandarijnen, net 1 kilo Ch Chocoladehagel melk, puur [2£9f of hagelmix (249T, pak 400 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 oktober a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Niet de Staat maar de ondernemer blijft verantwoordelijk, vindt pomovendus De volstrekte chaos rond de ondergang van het scheeps- en machinebouwcon cern Rijn-Schelde-Verolme (RSV), ruim tien jaar geleden, was niet nodig ge weest. Dat is de conclusie van drs. C. de Voogd, die morgen promoveert op het proefschrift 'De neergang van de scheepsbouw en andere industriële be drijfstakken'. Iedereen kreeg ervan langs in het rap port van de Parlementaire Enquêtecom missie die het RSV-debacle onderzocht. De Voogd van 1965 tot 1972 bij De Schelde in Vlissingen en tot 1980 in dienst bij andere RSV-onderdelen valt de enquêtecommissie in haar hoofdcon clusies niet af. De RSV-top maakte inder daad grove fouten. De rijksoverheid heeft te lang geld (in totaal 2,7 miljard) in een failliete boedel gepompt, zonder dat er uitzicht was op verbetering. De vakbonden hebben de korte-ter- mijnbelangen van hun leden bij RSV voorop gesteld. „Maar de commissie had de affaire in een breder verband moeten plaatsen", vindt De Voogd. „Ze had een vergelijking moeten maken met de ons omringendelanden." Zelf heeft hij wel een analyse gemaakt van de situatie in de scheepsbouw in Westeuropese landen, Japan en Zuid- Korea. In Groot-Brittannië en Zweden hebben overheid en scheepsbouwers ook alles in het werk gesteld de bedrijfs tak te redden. „Met name in Zweden hebben ze er een potje van gemaakt." Gewoonlijk werken werven alleen op be stelling, maar de Zweedse regering maakte het mogelijk schepen op voor raad te bouwen, in afwachting van eco nomisch betere tijden. Die kwamen niet. Svenska Varv had 41 schepen in voor raad in 1979. Het bedrijf is begin jaren ten onder gegaan. Noodklok Zo ver had het volgens De Voogd in Zwe den en ook in Nederland nooit mogen komen. De neergang van de scheeps- nieuwbouw is met veel overheidsgeld al leen maar een paar jaar vertraagd. Hel was onvermijdelijk, meent De Voogd. Westeuropese scheepswerven konden de Japanse nieuwkomers niet aan. Dat was bekend, al in 1964. Onderdirecteur mr.drs. H. Langman van De Schelde luidde toen de noodklok en vond gehoor. De in 1965 aangetreden Commissie Nederlandse Scheepsbouw pleitte voor een spoedige samenwerking tussen de grote werven en een lichte subsidiëring. Dat deden andere landen immers ook. Aan de toekomst van de Nederlandse scheepsnieuwbouw twijfelde de com missie niet. Nederlaod zonder grote scheepsbouw dat was ondenkbaar. „En dat is het juist", stelt De Voogd. „Wat weerhoudt een ondernemer ervan te onderkennen dat zijn bedrijf op de langere termijn niet meer levensvatbaar is? Hij moet allerlei barrières overwinnen en een van de belangrijkste daarvan is de psychologische. Die barrière is in de scheepsbouw heel lang onoverwinbaar geweest. Toen het inzicht er kwam, in 1975, was het al te laat. Een geleidelijke sanering was toen niet meer mogelijk." Kolenmijnen Het had anders gekund, meent De Voogd. Dat bewees de directie van de Staatsmijnen in 1964. Die concludeerde dat de Limburgse kolenmijnen dicht moesten. Er dreigden miljoenenverlie- zen; kolen waren op hun retour; olie ver drong de oude brandstof en de gasbel van Slochteren was ontdekt in 1959. De toenmalige minister van economische zaken. Den Uyl. hakte in 1965 de knoop door, op voorstel van de directie van de Staatsmijnen. Wat in de scheepsbouw ondenkbaar was. gebeurde wel in de mijnbouw. De vakbeweging steunde de sanering. Er kon een plan w orden ge maakt om vervangende werkgelegenheid in Limburg te scheppen. Dat heeft ge werkt. „Limburg is er economisch ster ker uit gekomen", concludeert De Voogd. Toch waren ook de ondernemers in de scheepsnieuwbouw niet blind voorde ontwikkelingen in de wereld. Zo zag de directie van Rijn-Schelde de Rotter damse werven RDM en Wilton-Feijen- oord en De Schelde in Vlissingen niks in de bouw van grote tankers. Hun grote rivaal, Cornelis Verolme. dacht er echter anders over. Hij wilde zich juist in grote tankers specialiseren. Toen de vorming van RSV in 1970 ter sprake kwam, streefde het Rijn-Schelde* concern ernaar de tankerbouw te sane ren. „Maar het tragische is dat de be hoefte aan tankers juist in 1970 fors steeg. Verolme boekte tien orders. Rijn- Schelde heeft misschien ingezien dat het slechts om een tijdelijke opleving ging. maar is toch in de fusie gestapt. In alle onderhandelingen heeft overigens mee gespeeld dat De Schelde dè Nederlandse marinewerf wilde worden. Verolme was de enige serieuze concurrent en die kon door medewerking aan de fusie worden uitgeschakeld." „Natuurlijk had de rijksoverheid al in de jaren zestig in de scheepsnieuwbouw kunnen ingrijpen. Maar als vakbonden en werkgevers een totaal ander stand punt hebben, moet een regering wel van heel goede huize komen", stelt De Voogd vast. Hij wil de rijksoverheid dan ook niet de Zwarte Piet toespelen voor de teloorgang van de scheepsbouw. De ondernemers dragen als eersten de verantwoordelijk heid. Zij moeten de markt goed beoorde len. onrendabele oude activiteiten afsto ten en de handen vrijmaken voor nieuwe zaken. its\ -dim lie heeft dal met gedaan, maar ik weet zeker dat ook an dere bestuurders de scheepsbouw niet hadden kunnen redden. Structurele neergangsprocessen zijn gewoon niet te gen te houden, ook niet met bescher mende maatregelen." JWG ook voor bedrijfsleven almen» Een 45-jarige inwoner uit Vorden en een 22-jarige inwoner uit Harfsen zijn gisteren omgekomen toen ze met hun tractor tegen een rijden de sneltrein botsten. De mannen kwamen met hun tractor op een onbewaakte spoorwegovergang terecht terwijl de trein Hengelo-Zutphen nader de. De tractor werd in de flank gegrepen en tientallen meters verderop in de spoorberm neergesmeten. De treinmachinist is licht gewond geraakt. FOTO ANP Afgestudeerden van het middelbaar be roepsonderwijs (MBO) moeten in alle vrij heid kunnen doorstromen naar het hoger beroepsonderwijs (HBO). Minister Ritzen van onderwijs maakt het de studenten nu onnodig moeilijk, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Ritzen zei gisteren tijdens een commis sievergadering dat het nooit zijn bedoeling is geweest MBO'ers te ontmoedigen. Hij vindt het alleen niet nodig dat ze, als ze doorstromen, het hele HBO-programma doorlopen, want dan zouden ze dingen on nodig dubbel doen. De Kamer vindt dat het MBO verder niet te smal beroepsgericht moet worden. Van Gelder (PvdA), Huibers (CDA) en Franssen (WD) verweten Ritzen dat hij bij het MBO te veel nadruk legt op bevordering van de combinatie van leren en werken, en dat hij te weinig aandacht besteedt aan de algeme ne vorming. Dat maakt het MBO er niet aantrekkelijker op, aldus de kamerleden. Het bedrijfsleven moet meehel pen jongeren aan werk te hel pen, die na hun schooltijd niet binnen een half jaar op eigen kracht een baan vinden. Het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) gaat daarom met ingang van 1 april 1994 ook gelden voor het bedrijfsleven. Tot nu toe was het JWG alleen van toepassing op de overheidssector. Dit staat in een wetsvoorstel dat minister De Vries (sociale zaken) en zijn staatssecretaris Wallage gisteren bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Het JWG voorzag lot nu toe in 14.000 banen voor jongeren. De beide bewindslieden willen dat aantal vergroten tot 37.000. Op dit moment vallen alle jongeren tot 21 jaar onder het JWG. Van deze groep blijkt 12 procent op eigen kracht binnen een half jaar geen baan te kun nen vinden. Nu het economisch slechter gaat, vrezen De Vries en Wallage dat deze groep niet alleen groter wordt, maar ook steeds meer klem zal komen te zitten. De bewindslieden willen ook dat jongeren met onvoldoende scholing of werkervaring een apart programma krijgen. De gemeenten moeten dat gaan uitvoeren. Zij kunnen daarvoor geld gebruiken dat is bedoeld voor sociale vernieuwing. De jongere die aan het JWG deel neemt, krijgt zoals eerder aan gekondigd 330 gulden netto per maand als vergoeding. De Vries en Wallage willen voorts gemeenten harder aan pakken die niet het gewenste aantal JWG-banen leveren. Op 1 oktober waren er nog zestien van dergelijke gemeenten. De bewindslieden willen ze finan cieel straffen. Er zijn enkele dui zenden JWG-banen te weinig.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3