Geduld van India is nog lang niet op Elco Brinkman volksopvoeder die uit vaders gedachtengoed citeert Feiten &Meningen Met vijf jassen en tien horloges om de grens over DINSDAG 26 OKTOBER 1993 WIM STEVENHAGEN ce//viiMfcL6M öe/mFi KHORGAS FLORIS H Als een licht in donkere tijden rijdt de met Chinese koopwaar afgeladen gele toerbus tegen een asgrauwe lucht door de grenscontrole in de richting van Ka- zachstan. Voor de inzittenden, nauwe lijks zichtbaar achter de dozen kleding en consumptiegoederen, zit hun win keltrip naar Khorgas, even over de Chi- nees-Kazachstaanse grens gelegen, er weer op. Sinds 1991, toen de eerste bus met win keltoeristen uit de voormalige Sovjetu nie het dorpje binnenreed, is Khorgas veranderd van een onbeduidende grenspost tot een bloeiend centrum voor de grenshandel tussen China en de voormalige Sovjet-republieken. De grensovergang, in 1962 het decor voor een gewapend Chinees-Sovjet conflict en sindsdien gesloten, werd in 1983 heropend. „Dat jaar trokken er hier ongeveer 2000 mensen de grens over, met als voornaamste reden fami liebezoek", zegt een functionaris van het grenshandelsbureau van Khorgas. „In 1992 staken er hier meer dan 500.000 mensen de grens over met ex cuses variërend van toerisme tot weten schappelijk onderzoek, maar vrijwel al len kwamen hier om handel te drijven." Een groot deel van de Chinees-Russi sche privéhandel speelde zich afin dor pen als Heihe en Suitenhe en langs de grens van noordwest-China. Maar ook meer landinwaarts, naar Urümqi en Harbin, trokken mensen uit het GOS om daar hun inkopen te doen. In Pe king werden de zijde- en katoenmark ten overspoeld door Russen, die de in gekochte balen kleren op de Transsibe- rië Express mee naar huis namen. In hotels in Kashgar, een oude stad langs de voormalige zijderoute, breekt men zijn nek over de opgestapelde goederen in de gangen, die liggen te wachten tot dat Tadzji eken, Kirgiezen of Oezbeken ze mee naar hun land nemen. Wat zo opvallend is aan dit winkeltoe- risme is de simpelheid en kleinschalig heid ervan. Russen gaan op een toeris tenvisum met vijf jassen aan en tien horloges om de armen, die tassen met verrekijkers, scheerapparaten en foto toestellen vasthouden, de grens over. Daar wordt alles snel verkocht en met het verdiende geld worden aansluitend Chinese goederen, voornamelijk kleren en eten, ingeslagen. Bijna niemand spreekt eikaars taal, maar zolang men beschikt over het 'mijn prijs, jouw prijs'-zakrekenmachientje, hoeft een taalbarrière een snelle ontwikkeling van de handel niet in de weg te staan. Ook Khorgas is zich snel aan het ont wikkelen en het lijkt erop dat het ge meentebestuur zich zo snel mogelijk van zijn ingedutte verleden wil ont doen. Men heeft schijnbaar eerst met een grote slopershamer door het dorp staan zwaaien en is nu bezig alles op nieuw op te bouwen. Het plaatsje is let terlijk één grote bouwput. Overal ligt constructiemateriaal op een chaotische manier bijeen gestort en alles is over dekt met een grijze laag bouwstof. Be tonmolens draaien tot diep in de nacht hun rondjes, ook bij de markthallen, waar het voornaamste deel van de vrij handel zich afspeelt en die uitbreiding behoeven, omdat ze het aanbod van goederen niet kunnen herbergen. Bij het loket waar men de toegangs kaarten voor de vrijhandelsmarkt kan kopen, is het een grote wirwar van graaiende ledematen, verwrongen ge zichten en zich schrap zettende benen. Alsof het de laatste keer betreft dat men inkopen kan doen voordat de bom valt, gebruiken mensen naast hun ellebogen ook de ruggen van anderen om sneller bij het loket te kunnen komen. Hoog boven de massa uit torent een ordebe waker, die een elektrische knuppel han teert om al te enthousiaste kopers in bedwang te houden. Achter het toegangshek ligt het grote complex van hallen, waarin onmetelijke hoeveelheden balen stof, dozen met kleren en uitstallingen van allerhande consumptiegoederen. Er heerst een ze nuwachtige bedrijvigheid. Eigentijdse koelies in vaalbruine uniformen lopen af en aan met zakken goederen, die op Russische vrachtwagens worden gela den. Chinezen, Oeigoeren, Russen in glimmende trainingspakken en Kazach- staanse vrouwen met gekleurde hoofd doeken om en veel gouden tanden, al lemaal lopen ze druk in het rond in de hoop een goede slag te slaan. Alles is handel. 'Hoeveel voor die foto camera?' wordt mij verscheidene malen gevraagd. Er stijgt een Babylonische ta lenkluwen op uit de menigte. Een Rus sin staat naast haar voorraad wodka, 500 flessen, die allemaal op de toerbus zullen worden geladen. Het blijkt te gaan om in Rusland vervaardigde wod ka. De drank wordt aan China nog steeds tegen oude Sovjet-staatsprijzen verkocht en is hier goedkoper dan de huidige marktprijs in het GOS. Zo is dus de potsierlijke situatie ontstaan, dat het lonend is om een reis naar China te on dernemen, teneinde de aldaar gekochte Russische wodka weer in het GOS op de markt te verkopen. De handel met China lijkt mensen van alle pluimage aan te trekken. Zo wordt ons duidelijk in een restaurant in de prefectuurshoofdstad Yining. Aan tafel, waarop een typisch Russische dis prijkt, zit een vrouw van het staatsreisbureau Intourist. Zij, een Russin, heeft met haar vriendinnen deze reis vanuit Tasj- kent, de hoofdstad van Oezbekistan, opgezet. „Wij zijn toeristen", zo ver klaart zij „en komen hier om inkopen te doen. Dus u bent ook een winkeltoe rist?" Verbaasde verwarring glijdt even over haar gezicht. „Maar natuurlijk! Is er nog een ander soort toerisme dan?!" (Dit is het laatste verhaal uit een serie over China die Floris Harm voor deze krant schreef.) Haar vormt de kern van alle onlusten in Kashmir In het hart van de belegerde moskee in Kashmir ligt een haar van de baard van de profeet Mohammed, zorgvul dig bewaard in een met goud beslagen flesje. Sommige moslims schrijven de haar magische krachten toe: houd hem in de buurt van vuur, en de vlammen doven. Gelovi ge moslims zouden in extase raken en flauwvallen bij het zien van de haar. SRINAGAR TIM McGIRK THE INDEPENDENT De fanatieke verering die het merendeel van India's 120 mil joen moslims voor deze heilige relikwie heeft, is nauwelijks te onderschatten. Met name de drie miljoen in Kashmir woon achtige moslims koesteren de relikwie, die in het jaar 1700 door de mogol keizer Aurangzeb naar de Himalaya werd gehaald. Als deze heilige haar wordt ge krenkt, kunnen de gevolgen rampzalig zijn. Als de Kashmiri separatisten in het Hazrat Bal heiligdom in Srinagar, waar de haar is ondergebracht, de mos kee opblazen, of als de Indiase soldaten de haar tijdens een be storming van het heiligdom per ongeluk vernietigen, kan hel land worden overspoeld door een golf van geweld tussen fun dus en moslims. De betrekkin gen lussen India en de Indiase moslimstaten zijn al gespannen sinds de vernietiging van de Ayodhya moskee door hindu extremisten in december 1992. Een soortgelijk incident in Sri nagar zou een breekpunt kun nen betekenen. India en het islamitische Pakis tan hebben al twee keer ge vochten om het bezit van de omstreden provincie Kashmir in het bergachtige noorden. De inwoners van Kashmir, die overwegend islamitisch zijn, vinden dat ze bij de opdeling van India en Pakistan in 1947 nooit de kans hebben gekregen om te kiezen bij welk van de twee landen ze zich wilden aan sluiten. Nu steunen veel Kashmiri's onder wie de mili tanten die de Hazrat Bal mos kee bezet houden een derde mogelijkheid: een onafhankelijk Kashmir. De belegering van de moskee, die vandaag haar elfde dag is in gegaan, begon nadat honder den gelovigen de Hazrat Bal moskee binnenstroomden voor het avondgebed. Overheids functionarissen waren eerder door-de Indiase veiligheids dienst gewaarschuwd dat Kashmiri separatisten een com plot beraamden om de baard haar van de profeet te stelen, met de bedoeling om de anti- Indiase gevoelens in de 209 ki lometer lange Kashmir vallei aan te wakkeren door het ge rucht te verspreiden dat de In diase ordetroepen verantwoor delijk waren voor de diefstal. Toen de heilige relikwie in 1963 op mysterieuze wijze verdween, kwamen de Kashmiri's zeven tien dagen lang in oproer, totdat de haar op al even mysterieuze wijze door islamitische geeste lijken werd teruggevonden. De haar werd op echtheid getest door hem naar de premier te sturen, die prompt flauwviel. Toen de Indiase grensveilig- heidsdienst hoorde dat er met de sloten van de relikwieënkast was gerommeld, liet ze de mos kee afgrendelen. Behalve de mi litanten werden zo'n 150 gelovi ge moslims, die in de moskee aan het bidden waren, ingeslo ten. De autoriteiten hebben ver klaard dat ze de moskee hebben omsingeld om te voorkomen dat de relikwie heimelijk naar buiten wordt gesmokkeld, maar de militanten ontkennen dat ze dit ooit van plan zijn geweest. Een waarschijnlijker scenario is, dat de Indiase paramilitairen een tip hadden gekregen dat guerrilla commando's de mos kee waren binnengegaan en dat het leger heeft geprobeerd hen te verjagen. Bendes van Kashmiri separatis ten gebruikten de Hazrat Bal al lange tijd als een 'bevrijde zo ne'. Jongelingen in camouflage kleding en stralend witte tennis schoenen slenterden met auto matische AK-47 geweren over de plein voor de moskee, in de arrogante zekerheid dat het In diase leger het nooit zou wagen een islamitisch heiligdom te be treden. Degrensveiligheidspoli- tie, die een aanval op de mos kee heeft gedaan waarbij scho ten werden gewisseld met de separatisten binnen, is bijzon der slecht gedisciplineerd en de staatsoverheid heeft hen dan ook snel vervangen door meer betrouwbare legereenheden. De afgelopen tien dagen zijn er geen schoten meer afgevuurd, maar boven in de minaret hou den gewapende guerrilla's de wacht. De separatisten eisten dat het leger duizenden Kashmiri's voor gebed de moskee zou bin nenlaten de guerrilla's kon den dan in de menigte ontsnap pen. Als deze eis niet werd inge willigd, dreigden de separatis ten de moskee met relikwie en al op te blazen. Maar de Indiase regering weigerde voor de Moslimvrouwen uit Srinagar zingen in de buurt van de bezette Hazrat Bal moskee anti-regeringsliederer Kashmiri terroristen te buigen. In plaats daarvan kreeg het le ger de opdracht de militanten met zo weinig mogelijk provo catie en schade aan het heilig dom uit de moskee te halen. De belegering kan nog dagen of zelfs weken voortduren, afhan kelijk van de voedselvoorraad van de separatisten. De moskee is voorzien van stromend water voor de rituele wassing voor het gebed, dus wat dat betreft kun nen de guerrilla's het lang uit houden. De militanten hebben inmiddels al een uitval gedaan naar een politiebureau naast de moskee, waar ze zakken linzen en rijst hebben meegenomen. Een koe die achter de moskee stond te grazen, werd door de separatisten met behulp van een lasso gevangen en geslacht. Kort nadat dit bekend werd, verbood het leger de/Indiase media om melding te maken van dit incident. Koeien zijn heilig voor hindu's en het nieuws zou de religieuze span ningen alleen maar verhevigen. Voor de duur van de belegering is in Srinagar een avondklok in gesteld. Maar afgelopen vrijdag negeerden tienduizenden men sen de avondklok en marcheer den door de Kashmir vallei naar de Hazrat Bal. De menigte slaagde er niet in door te drin gen tot de moskee, die door 14.000 soldaten is omsingeld. Toen de ongewapende demon stranten de moskee op enkele kilometers waren genaderd, werden ze door het leger be schoten en onder pantserwa gens verpletterd. Er vielen veer tig doden. Eens te meer heeft de Indiase regering hiermee bewezen dat ze Kashmir alleen door middel van onderdrukking kan regeren. Het martelen en vermoorden van gevangenen is aan de orde van de dag. En elke dag groeit de haat van de Kashmiri's voor India. Toch zijn de militanten ook niet bemind. Ze hebben ge matigde Kashmiri's vermoord en bekostigen hun guerrillap raktijken deels uit het afpersen van rijke en arme handelaren en kooplui. Daarnaast krijgen sommige separatisten wapens en guerrilla-training van Pakis tan, dat het Indiase deel van Kashmir wil inlijven. Maar India is niet van plan af stand te doen van deze weelde rige vallei, omringd door be sneeuwde bergen van legenda rische schoonheid. Zoals een le gercommandant mij glimla chend verzekerde: „Ons geduld is eindeloos". Het was eigenlijk een ideetje van zijn moe der. „Mijn moeder zei: 'de mensen willen weten wie Brinkman is'. Zo is dat. Ie moet je niet verschuilen achter jé rol". En daarom is er nu een lekker lees- en plaatjesboek over Elco Brinkman, de man die de meeste kansen maakt om volgend jaar het hoogste politieke ambt van Nederland te gaan be kleden. De gedoodverfde opvolger van pre mier Ruud Lubbers. We zien Elco als baby, scholier, bruidegom en paterfamilias. De toekomstig premier oogt afwisselend dromerig, sportief, daad krachtig en energiek. Hij speelt volleybal, tennist, zeilt en zit achter de piano. Hij schudt handen met Bush, Li Peng en Ko ningin Beatrix. „Jezelf blijven, daar komt het op aan", zegt Brinkman. Brinkman heeft nooit gezegd dat de vrouw achter het aanrecht hoort, zo blijkt uit het boek. „Dat is een uitspraak van Bukman". Brinkman vindt het juist positief als man en vrouw werken. „Het verrijkt beiden, dat je je ervaringen kwijt kunt aan de ander, over en weer". Maar toen zijn eigen vrouw (Jan- neke) besloot full-time voor de kinderen te gaan zorgen, vond hij dal prima. „Ik ontken niet dat ik er gelukkig mee was. En kijk, ik ben opgegroeid in een traditioneel gezin. Een gezin zag ik als het gezin Brinkman van mijn ouders". Brinkman ziet zichzelf als een doener, „twijfel is voor intellectuelen". Waar Brink man dat 'doenerige' vandaan heeft? „Mijn vader is streng. Het heilige moeten is mij van jongsaf ingepompt niet lanterfanten maar doen". Over zijn aanvaringen met Lubbers, die de kroonprins hel afgelopen jaar regelmatig te rugfloot, zegt Brinkman: „dat pivaar ik als volstrekt normaal. Ieder moet zijn plaats weten. Zo ben ik opgevoed. Ruud is num- De verschillen tussen Brinkman en Lubbers zijn eveneens terug te voeren op het (ouderlijk) verleden. Brinkman: „ik ben meer opgegroeid in een cultuur van rechtuit. Ruud is meer van zoeken en tasten". Brinkman wil graag vertrouwen wekken en tolerant zijn. „Ik heb van mijn vader ge leerd: een man een man, een woord een woord. Maar je moet ook proberen je in te leven in anderen". Naar aanleiding van een vraag over vreemdgaan zegt Elco: „in het dorp waar ik ben opgegroeid, mocht je niet genieten. Daar gold: de mens is zondig. Maar mijn vader zei: je kunt altijd je best doen. Dat was opbeurend". Ook zijn politieke inspira tie komt van zijn vader. „Het is me met de paplepel ingegoten je naaste lief te hebben als je zelf. Het is een politieke houding geworden". Zelfs in technisch opzicht was zijn vader een voorbeeld, zo blijkt uit een bijdrage van Tröuw-journalist Breedveld aan het boek over Brinkman. „Als jongeling sloeg Brink man de verrichtingen van zijn vader (burgemeester in de Albasserwaard) vanaf de publieke tribune vaak gade". Wie op Brinkman stemt, stemt op het gedachten- goed van zijn vader! Brinkman voelt zich bovendien meer volks opvoeder, dan volksvertegenwoordiger, zo blijkt uit de vele gesprekken die in het boek staan afgedrukt. Tegen media-gigant Joop van den Enderzegt Brinkman over de rol van politici: „in feite moeten wij tegelijker tijd mensen overreden en opvoeden". „Vroeger kon je volstaan met een preek. Zuinigheid en soberheid waren normaal. Niemand die er aan tornde. Dat preekje helpt nu niet meer." „Politici luisteren en voeden op". Voor de inhoud van de bood schap wordt opnieuw verwezen naar het gedachtengoed van Brinkmans vader. Elco Brinkman 35,=, uitgeverij Kok Lyra, Elco Brinkman, de gedoodverfde opvolger van premier Ruud Lubbers: „Jezelf blijven, daar komt het op FOTO ANP COR MULDER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2