Leidsch Dagblad PvdA geeft infiltratiepoging toe GRATIS Onderzoek AIDS-virus komt weer stap verder keuken- apparatuur Strontrace op weg naar Warmond Politieke aardverschuiving in Canada Zes jaar cel voor Mielke GOED NIEUWS DINSDAG 26 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40296 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Kashmir 2 Het Indiase leger heeft genoeg geduld om de bezette Hasrat Bal moskee in Kashmir nog lang te be legeren. 'Onmogelijk oord' 3 Het Grenshospitium in Amsterdam moet dicht. Het is namelijk een 'onmogelijk instituut', zegt Vluchtelingenwerk. Burundi 7 Wat al gevreesd werd is bewaarheid. In Bu- I rundi is een stammenoor- log opgelaaid die nu al tal- I loze levens heeft gekost. Zevenklapper q Leidse band Divaz Z I maakt eerste cd, getiteld 'Squib'. Dat is En gels voor 'zevenklapper' Haan weg Q Arie Haan werd gis- Z J teren ontslagen döor Standard Luik. Rene van der Eyken is zijn op volger. Onderzoekers van het Franse Pasteur-Instituut hebben gis teren gezegd dat ze hebben ontdekt op welke manier het AIDS-virus bloedcellen bin nendringt en infecteert. De ontdekking kan leiden tot een vaccin, dat ervoor zorgt dat het virus wordt buitenge sloten. De onderzoekers zeiden dat ze een 'co-receptormole cule', CD26 genaamd, had den ontdekt waarvan elke stam van het virus zich be dient bij het binnendringen van bloedcellen. AIDS-on- derzoekers weten al jaren dat het AIDS-virus zich vast hecht aan een receptormole cule met de naam CD4, aan de oppervlakte van bloedcel len. Het was echter niet be kend hoe het virus de cel binnendringt. De structuur van CD26 werd ook al jaren geleden geïdentificeerd, maar de functie van de cel bleef een mysterie. „De aanwezigheid en het functioneren van de CD26-molecule zijn onont beerlijk voor de infectie en de verspreiding van het virus in de CD4-cellen", luidt een verklaring van het Pasteur- Instituut. Kandidaat-raadslid Amsterdam had banden met misdaad De PvdA in Amsterdam heeft vanochtend toegegeven dat er een half jaar geleden een poging tot infiltratie is ge weest door een kandidaat-raadslid dat banden onder houdt met de georganiseerde misdaad. De mededeling kwam kort voor het overleg tussen de fractievoorzitters van de partijen in de Amsterdamse gemeenteraad met burgemeester Van Thijn (PvdA) en hoofdcommissaris Nordholt. amsterdam/den haag anp Het openbaar ministerie in Den Haag kent geen gevallen van in filtratie door de georganiseerde misdaad bij politieke partijen. Wel zijn volgens persofficier Slits vanaf 1990 drie geruchten van corruptie binnen het amb telijk apparaat die te maken zouden hebben met criminele organisaties, serieus onder zocht. Dat leverde echter geen enkel hard bewijs op. Ook in Rotterdam zegt geen van de grote partijen met criminele in filtratie te maken te hebben ge had. Nordholt maakte de poging tot infiltratie van het bestuur van de hoofdstad vrijdagavond bekend in het TV-programma NOVA. De korpschef van de Amsterdamse politie weigerde toen de naam van de partij te noemen. Eberhard van der Laan, de nieuwe leidende figuur binnen de PvdA in de hoofdstad, wilde gisteravond nog niets kwijt over de poging tot infiltratie. De so ciaal-democraten werden toen al genoemd als de meest waar schijnlijke partij waar de poging had plaatsgevonden. Op de vraag of het niet schadelijker was speculaties te laten bestaan dan de poging ertoe toe te ge ven, stelde Van der Laan: „Het is erg. Weet je wat nog erger is? Vijfenveertighonderd politici in het verdachtenbankje." Woordvoerders van D66, WD, CDA en GroenLinks wis ten gisteravond al zeker dat de infiltratie niet hun partij betrof. „GroenLinks? Natuurlijk niet. Onze groslijst was een half jaar geleden nog in geen velden of wegen te bekennen", aldus raadslid Platvoet. Hoe groot was de kans dat het het CDA betrof? „Nul", zei raadslid Spit met gro te stelligheid. Bij de christen democraten hebben de politie en Van Thijn een half jaar gele den niet aan de bel gehangen, verzékerde hij. „Als het ons be- Hoogovens Groep verkoopt dochters umuiden frans van den berg De Hoogovens Groep is in ver gevorderde onderhandelingen over de verkoop van zes doch terondernemingen. Alle bedrij ven behoren tot de Divisie In dustriële Toelevering. Het con cern wil zich concentreren op de kernactiviteit staal en alumi nium. Andere onderdelen wor den daarom verkocht of voort gezet in samenwerkingsver band. Hoogovens onderhandelt momenteel met het Algemeen Beurs Introductiefonds, de Ne derlandse Participatie Maat schappij en de Alpinvest Hol ding. In Winterswijk wil Hoog ovens het bedrijf Bihca Preci- van de hand doen en in Nunspeet een gieterij. Ook de Nederlandse Draadindustrie in Venlo en Thibo Draad in Beek en Donk (inclusief de dochter Zwijsen Draadservice) wil het concern verkopen. Achilles IJmuiden, met de vestigingen van Saxonia in Duitsland en Spanje, wordt ook van de hand gedaan. Tot slot wil het concern af van het minderheidsbelang in El-o-Matic in Hengelo en dochterondernemingen. Jurassic Park breekt record amsterdam anp De speelfilm Jurassic Park van Steven Spielberg, die eind sep tember in Nederland in premiè re ging, heeft in 25 dagen meer dan één miljoen bezoekers ge trokken. Dat is volgens UIP, die de film in Nederland op de markt brengt, een absoluut re cord. Recordhouder was de film Flodder 1, die in 1986 in de kerstperiode in roulatie ging. Na 28 dagen hadden 1.1 miljoen mensen de film gezien. De di- no-film Jurassic Park zal na 28 dagen naar verwachting 1.2 mil joen of meer bezoekers trekken. Flodder in Amerika trok vorig jaar in 28 dagen 900.000 kijkers. Jurassic Park is in 101 biosco pen te zien. Ook dat is een ab soluut record. Flodder in Ameri ka stond in 98 bioscopen gepro grammeerd. Hans Verkerk Keukens bestaat 30 jaar en dat laat Hans niet on gemerkt voorbij gaan!! Hans Ver kerk houdt werkelijk zijn aller grootste actie allertijdenü Va naf dinsdag t/m vrijdag zijn wij in TER AAR ELKE AVOND tot 21.30 geopend om u de kans te geven te profiteren van onze su per actie: bij aankoop van een complete keuken een gratis ap- paratuurset, of de helft van de geldwaarde als extra korting! In deze set zit een oven, kookplaat, afzuigkap, koelkast, spoelbak en kraan. Dit scheelt u duizenden guldens!! Dus nu tijdens onze Ju bileumactie kopen betekent geld verdienen! Deze actie is uitslui tend NU geldig dus kom snel langs en sla uw slag!! Kies voor 30 jaar ervaring, zekerheid en de allerscherpste prijs, bij Hans Ver kerk, Westkanaalweg 100 in Ter Aar Bel voor informatie: 01722- 4441/5564) warmond Op weg naar Warmond trekt de bruine vloot via het Spaarne door het centrum van Haarlem. De Lutger- dina Smeltekop met schipper Rob de Gooijer uit Huizen kwam vanmorgen als eerste in Warmond, het traditionele keerpunt van Strontrace, aan. Het skütsje van 20 ton meer de precies om 10.01 uur af. Na een pauze van een uur keert het schip terug naar Workum. De Strontrace is voortgeko men uit het vervoer van mest in vroeger jaren tussen Fries- Ontvoering van Nederlander waarschijnlijk DEN HAAG ANP Er komen steeds meer aanwi zingen dat de Nederlander Mos in het zuidoosten van Tür kije is ontvoerd door de Koerd sche Arbeiderspartij PKK. Re bellen van deze groepering heb ben bussen tot stoppen ge dwongen bij de plaats Erzurum. Uit een van die bussen werd een toerist gehaald en wegge voerd. Mos bracht volgens zijn fami lie in dit gebied zijn vakantie door. „We gaan er dan ook van uit dat het bericht over zijn ont voering klopt", verklaarde giste ren een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken. Het ministerie heeft nog geen concrete bewijzen van de ont voering, als bij voorbeeld een door de ontvoerders vrijgegeven foto van Mos. De gevangenne ming van de Nederlander werd ruim een week geleden gemeld door het in Duitsland gevestig de Koerdische nieuwsagent schap Kurdha. De man zou op 14 oktober in handen zijn geval len van PKK-rebellen. Volgens deze bron is de man opgepakt omdat hij geen toestemming zou hebben om het gebied te betreden. Voor het zuidoosten van Tur kije geldt nog een negatief reis advies. In het gebied zijn al eer der buitenlanders ontvoerd. Bo vendien zijn er geregeld gevech ten tussen de Koerden en het Turkse leger. Kiezers maken drastisch eind aan conservatieve regering TORONTO-WASHINGTON GPD-Rtr-AFP De Canadese kiezers hebben gisteren op dramatische wijze een eind gemaakt aan hun ne gen jaar oude conservatieve re gering. De partij van premier Kim Campbell werd bij de par lementsverkiezingen wegge vaagd door de Liberalen van Jean Chretien, die de nieuwe premier wordt. Opvallend was ook het uitstekende verkie zingsresultaat van de afschei dingsbeweging in het Franstali ge Québec. De Conservatieven, die zich overigens 'Progressieve Con servatieven' noemen, werden vernederd. De Tories hielden slechts twee zetels over. In 1988 behaalde de partij nog 169 zetels in het 295 zetels tel lende Lagerhuis. De Liberalen haalden met 175 zetels vol gens de laatste uitslagen ruimschoots de absolute meer derheid en kunnen nu op eigen houtje een nieuwe regering gaan vormen. Het Bloc Québécois. dat streeft naar onafhankelijkheid voor Québec, haalde volgens de voorlopige uitslag 53 zetels, en is de tweede partij van het land geworden, ook al deed zij alleen in Québec zelf mee. Het Bloc dat nu de officiële op positiepartij is en opeens ook voor de rest van Canada moet opkomen beloofde de kie zers in 1995 een referendum te houden, waarin zij zich over onafhankelijkheid kunnen uit spreken. De nieuwe premier van Canada Jean Chretien viert met zijn echtgenote Aline de verkiezingsoverwinning van de Liberale Partij in het hoofdkwartier van zijn partij in Shawinigan. Deze uitslag is de keiharde afrekening voor een beleid waar de Canadese kiezer meer dan genoeg van had. Campbell, de eerste vrouwelijke premier, volgde in juni Brian Mulroney op, de.minst populaire premier die het land ooit gehad heeft. In de slechts vier maanden dat zij aan de macht was, kon Campbell niet het slechte imago wegpoetsen dat haar voorganger de Conservatieven had bezorgd. Campbell bepleitte een strak bezuinigingsbeleid om een eind te maken aan het finan cieringstekort van 50 miljard gulden per jaar en de 11,2 mil joen werklozen. Concrete voor stellen had zij niet. maar dui delijk was dat vooral de sociale FOTO AFP ANDRE PICHETTE voorzieningen het slachtoffer zouden worden. Chretien wil juist overheidsgeld in de eco nomie pompen om de econo mie te stimuleren door werkge legenheidsprojecten. Pagina 7: lean Chretien: Lief de voor zijn land HET WOORD IS AAN Elco Brinkman Mijn bewogenheid zit in mijn be hoefte aan bestuurlijke oplossin- trof, zou ik het ongetwijfeld ge weten hebben", stelde WD'er Houterman. Minister Hirsch Ballin van justitie beantwoordt op zijn vroegst vandaag de vragen die kamervoorzitter Deetman over criminele infiltratie in de poli tiek heeft gesteld. De bewinds man wacht nog op een brief van de Amsterdamse procureur-ge neraal Van Randwijck die dui delijkheid moet verschaffen over de uitlatingen van Nord holt. Deetman wil weten of de minister op de hoogte was van infiltratie in politieke partijen. Nieuw centrum van Hoogvliet in Alphen alphen aan den run De supermarktketen Hoogvliet bouwt komend voorjaar een hy permodern distributiecentrum in Alphen aan den Rijn. Het nieuwe centrum dat aan de Leidse Schouw ten zuiden van de door te trekken Eikenlaan komt, krijgt een oppervlakte van 24.000 vierkante meter. De Hoogvlietcentra in Zoeter- woude en Woudenberg, waar 120 mensen werken, worden gesloten. Het personeel kan straks in Alphen aan de slag. Di recteur L. Hoogvliet streeft er naar dat de helft van hdi huidi ge personeel al naar Alphen is verhuisd op het moment dat het Alphense distributiecen trum open gaat. In aanwezigheid van de wet houders J. van der Vlies (PvdA) en A. Kromhout (CDA) kondig de Hoogvliet vanochtend het nieuws op het Alphense Stads kantoor aan. Het distributiecen trum in Alphen is over twee a drie jaar operationeel. Dan wer ken daar ongeveer 230 mensen. De levertijd van voedingsmid delen aan de 23 vestigingen van Hoogvliet in Zuid-Holland en Utrecht wordt na de bouw van het nieuwe centrum bekort van vijf naar drie uur. Met de hele operatie in Alphen is ongeveer 25 miljoen gulden gemoeid. Duitse regering: verlaat Algerije ALGIERS GPD De ontvoering van drie mede werkers van het Franse consu laat in Algiers door leden van het extreem-islamitisch verzet heeft in diplomatieke kringen in Algerije voor grote beroering ge zorgd. De Duitse regering heeft inmiddels haar landgenoten aangeraden Algerije te verlaten, terwijl andere Westerse regerin gen en grote bedrijven een soortgelijke stap overwegen. De Nederlandse ambassade in Algiers ziet vooralsnog geen reden om landgenoten het ad vies te geven te vertrekken, al dus een woordvoerder. „Dat de Franse overheid zich zorgen maakt, spreekt voor zich. In Algerije bevinden zich zeker 25.000 Fransen. Maar wij schatten het aantal Nederlan ders hier op 50. Het overgrote deel bestaat uit vrouwen, die met een Algerijn zijn getrouwd en dus geen risico lopen. De Nederlandse ambassade heeft wel regelmatig overleg met de diplomatieke vertegen woordigingen van de overige Westerse landen over de laatste ontwikkelingen. De afgelopen weken zijn er zeven buitenlan ders in Algerije door islami tische extremisten ontvoerd en vermoord, terwijl de kidnapping van twee Japanners door de po litie kon worden verijdeld. Zakenlieden wordt op dit mo ment nog niet afgeraden om Al gerije te bezoeken. ..Die verblij ven in hotels en hehben een on regelmatig werkschema. Dat maakt hen minder interessant voor ontvoerders. Maar toeris ten kunnen beter wegblijven", aldus de woordvoerder. Half november moet een 'na tionale dialoog' beginnen over de toekomst van Algerije, maar de verboden politieke partij FIS is hiervoor niet uitgenodigd. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's- Randstad Regio Religie Sport 13,15,16,17 VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Vannacht mogelijk een enkele mistbank en minimumtemperatuur omstreeks 6 graden Verder wol kenvelden en droog Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden Noordelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. berlun ap De voormalige Oostduitse mi nister voor de staatsveiligheid Erich Mielke is vandaag wegens tweevoudige moord en poging tot moord tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld. De Berlijn- se rechtbank achtte bewezen dat Mielke als jonge communist in augustus 1931 met een ka meraad in Berlijn twee politie agenten heeft doodgeschoten en een andere heeft verwond. Met het vonnis bleef de recht bank duidelijk onder de eis van het Openbaar Ministerie, dat de 85-jarige voormalige tweede man van het vroegere DDR-be- wind levenslang wilde laten op sluiten. De verdediging had vóór vrijspraak gepleit. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DF. EERSTE 2 WEKEN GRATIS. I Ia, dat is goed nieuws Dus neem ik I nu een abonnement. I Q Per maand automatisch I 28.75) 0 Per kwartaal 0 via acceptgiro H2.85) J I 0 automatisch 82.85) Nr. bank/giro: Of hel 023-150150

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1