D66: situatie gemeente is erbarmelijk College Leiderdorj verder zonder D66 Trucker zette inbraak in scène Toekomst van Klaverhal en Eendenkooi onzeker OGB Wassenaar moet fors omhoog ix|i Regio Veldstra hekelt houding mede-wethouders Ook deze bestelbus huur je bij D66 lijkt aan te sturen op het uitroepen van een soort noodtoestand in ambtelijk en bestuurlijk Leiderdorp. Het college moet zich volgens de fractie tot aan de raadsver kiezingen van maart 1994 volledig concentreren op de verbetering van 'erbarmelijke omstandigheden' op het gemeentehuis. Andere kwesties die de gemeente aan gaan moeten volgens D66 maar blijven liggen, voor zover de wet dit toelaat. chef gert visser. 071 -356430, plv -chef janet van dijk. 071 -356413 Veldstra waarschijnlijk niet opgevolgd De Leiderdorpse wethouders C. Huigen (rechts) en C. Kerner (midden) lijken de affaire-Buitenhof te overleven. J. Veldstra (links) diende gisteren haar ontslag in als wethouder ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. archieffoto loek zuyderduin DINSDAG 26 OKTOBER 1993 leiderdorp roy klopper D66 spreekt in een verklaring over het aftreden van 'haar' wethouder J. Veldstra min of meer het faillissement uit over de ambtelijke organisatie in Lei derdorp. Op het gemeentehuis wordt volgens de raadsfractie gewerkt onder erbarmelijke omstandigheden. Er is naar de mening van de gewezen colle gepartij geen enkel zicht op de voortgang van de voorgenomen kwaliteitsverbetering. Voorts signaleert de partij dat de com municatie van het gemeentebe stuur een weerloze indruk maakt. Er moet nu heel snel iets ge beuren, zo meent D66. „Uit sig nalen die ons bereiken, conclu deren wij dat het openbaar be stuur in ons dorp, om het maar eens met een understatement te zeggen, niet hoog scoort. Dat mogen en kunnen wij niet ac cepteren." Uiterlijk op 1 januari 1994 moet het college naar de me ning van de democraten verre gaande maatregelen hebben ge nomen om een spoedig einde te maken aan alle interne ellende. De uitvoering van die maatre gelen dient tot aan de raadsver kiezingen absolute voorrang te krijgen. „Tot die tijd moet de gemeente zich voor het overige beperken tol de wettelijk nood zakelijke taken." In de verklaringen doet D66 een aantal aanbevelingen. Zo moet onmiddellijk het ambte narenapparaat worden versterkt en waar nodig gesaneerd. Ver der dient er een deugdelijk communicatie-beleid te komen en moet de afgesproken kwali teitsverbetering intensief wor den gecontroleerd. Volgens de ex-collegepartij moet een speciale commissie uit de raad alle maatregelen ter verbetering controleren en be geleiden. Op 1 mei moet de hele operatie zijn afgerond, zodat een nieuw college zich volledig kan wijden aan de toekomst, volgens D66 'zonder te worden gehinderd door molenstenen uit het verleden'. Niet goed College-genoot CDA reageert bij monde van fractievoorzitter A. Roest afwijzend op de D66- voorstellen. Met name het idee om het het ambtenarenappa raat te saneren valt slecht. „Daar word ik echt niet goed van. Ambtenaren hebben een rechtspositie, je kunt ze niet zo maar even op straat zetten." Volgens Roest suggereert D66 dat alles fout loopt op het ge meentehuis. „En dat is natuur lijk niet waar. Er is heel wat ver beterd sinds de reorganisatie. Er zijn nieuwe chefs, er komen een nieuwe secretaris en burge meester aan en onlangs is een keurige begroting gepresen teerd. Natuurlijk zijn we er nog niet, maar er is zeer beslist geen sprake van embarmelijke om standigheden." WD-fractievoorzitter P. Mul ler laat weten 'een welwillend oor te hebben voor voorstellen ter verbetering'. „Maar de idee- en die D66 nu oppert gaan wel erg ver. Je kunt ambtenaren nou eenmaal niet zo maar ont slaan. Andere ingrijpende maat regelen krijg je ook niet in een paar maanden voor elkaar, vooral niet in een gemeente." leiderdorp roy klopper De gisteren afgetreden Leider- dorpse wethouder Hanneke Veldstra (D66) is teleurgesteld over de houding van haar colle ga-wethouders. „Het erkennen van mede-verantwoordelijkheid voor de grondverkopen was toch het minste geweest." On danks deze teleurstelling blijft Veldstra actief in de Leiderdorp- se politiek. „Ik ga in de raad zit ten en ben beschikbaar voor een zetel na de komende raads verkiezingen." De afgetreden wethouder is duidelijk over haar eigen rol. „Ik heb weliswaar geen bewuste fouten gemaakt, maar vind dat ik wel politiek verantwoordelijk ben. Ik aanvaard de consequen ties daarvan en stap op." Wat de andere wethouders te doen staat, laat Veldstra in het mid den. Ze wal geen antwoord ge ven op de vraag of de wethou ders Huigen en Kerner er goed aan doen ook hun biezen te pakken. „Dat moeten zij voor zichzelf beslissen Toch zegt Veldstra het te be treuren dat haar collega's niet erkennen mede-verantwoorde lijk te zijn. „Aan de kwestie van de grondverkopen kleven na tuurlijk ook aspecten als de be drijfsvoering hier in het ge meentehuis. Daar gaan we met z'n drieën over. WD en CDA sluiten daar de ogen voor." Verder stoort het Veldstra dat het CDA niets meldt over de door VB-accountants gesigna leerde lage grondopbrengsten in de vorige college-periode. „Dat speelde in de tijd dat Arie Roest (huidig fractievoorzitter CDA, red.) verantwoordelijk wethouder was. Hem is dus het zelfde gebeurd als mij. Maar daarover rept het CDA met geen woord." De D66-politica, wethouder sinds 1 mei 1990, is geenszins pessimistisch over de toekomst van het zo geplaagde Leider dorp. „Ik heb gezien dat er zeer veel mensen bij de gemeente ontzettend hard werken. Zowel mijn collega-wethouders als ambtenaren. Daarom heb ik de afgelopen weken ook erg lopen twijfelen over al dan niet voor tijdig opstappen. Als zo veel mensen hun best doen, is het moeilijk zelf te stoppen. Uitein delijk heb ik voor vertrek geko zen omdat dat me zuiver en duidelijk lijkt." Veldstra kijkt met 'heel veel plezier' terug op de 3,5 jaar wet houderschap. „Leiderdorp is een prachtige gemeente, waar ook heel veel goeds gebeurt on danks de recente stroom nega tieve berichten." Vanavond ont breekt ze op het appèl tijdens de raadsvergadering over de grondverkopen in Buitenhof. „Daar heb ik nu echt even geen zin in, ik moet eerst tot rust ko men." leiderdorp roy klopper D66 levert geen opvolger voor de opgestapte wethouder J. Veldstra. De. partij heeft geen vertrouwen meer in de coalitie genoten CDA en WD. Interim burgemeester J. de Bruin hoopt evenwel dat de coalitie alsnog kan worden gelijmd. Indien dit niet gebeurt, is de kans groot dat in afwachting van de raads verkiezingen in maart 1994 geen nieuwe wethouder wordt benoemd. Burgemeester De Bruin zegt verrast te zijn door de ontslag brief van Veldstra, die hij gis terochtend op zijn bureau vond. „Ik ben er steeds van uitgegaan dat het voltallige college de spe ciale raadsvergadering over de grondverkopen (vanavond 20.00 uur, red.) zou ingaan." De Bruin betreurt het besluit van de wethouder ruimtelijke orde ning, verkeer en milieu, 'al kan ik er begrip voor opbrengen dat een wethouder uit bijvoorbeeld persoonlijke overwegingen en overleg met haar fractie zo ver komt'. De Bruin koestert nog hoop dat D66 alsnog een nieuwe wet houder levert. Als WD en CDA de door Veldstra's partij gedane voorstellen tot ingrijpende reor ganisatie willen bespreken, kunnen de democraten weer gewoon meedoen, zo sugge reert hij. Als D66 definitief niet meer aanschuift in het college, is de kans groot dat Veldstra niet wordt opgevolgd. De Bruin: „Over een paar maanden zijn er verkiezingen. Ik kan me voor stellen dat Veldstra's taken tot die tijd worden waargenomen door de nieuwe burgemeester en de overgebleven wethou ders." CDA en WD hebben een meerderheid van één zetel in de Leiderdorpse gemeenteraad. De burgemeester vindt dat de wethouders C. Huigen (WD) en C. Kerner (CDA) kunnen blijven zitten, ondanks de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de grondverkopen. „Er zijn geen opzettelijke fouten gemaakt, zo heeft VB-accountants vastge steld. Natuurlijk zijn er zaken misgegaan, maar dat is normaal op plaatsen waar gewerkt wordt. Daarvoor hoef je als col lege niet op te stappen." D66 is evenwel zeer teleurgi steld over de weigering van d coalitie-genoten om ook ee (i deel van de schuld op zich j nemen: „Het had Huigen en Kerner gesierd als zij zich o een standpunt van een gez;r' menlijke verantwoordelijkhei hadden gesteld. Dat zou hiü vertrek van Veldstra niet hel j ben voorkomen, maar had w het vertrouwensweefsel van hi college onbeschadigd gelaten, Volgens de democraten wil mi name het CDA de gezamenlijk^ verantwoordelijkheid ontlopei Deze partij zou al voor het vei schijnen van het accountants, rapport hebben gesteld allee j Veldstra te willen offeren. „0. grond daarvan is aan de samei werking fataal letsel toegi I bracht", aldus D66. Fractievoorzitter A. Roest va het CDA meent dat de rest va het college slechts in zeer gerii ge mate mede-verantwoordelij is. „Veldstra heeft de uiteindt lijk afgesproken grondprijze niet voorgelegd aan de ander wethouders. Dan kunnen z ook niet mede-verantwoordelij zijn." Roest vindt de oplossing or Veldstra's taken tijdelijk te vei delen over het resterende colle ge 'zo gek nog niet'. Als de nooi aan de man komt, kan het CD, volgens hem wel tijdelijk ee wethouder leveren. Roes meent dat Veldstra de juiste be slissing heeft genomen doo vroegtijdig op te stappen. „Haa positie was onhoudbaar, en i kan me voorstellen dat ze d raadsvergadering niet afwacht.' Nipt Die mening wordt gedeeld doo| WD-fractievoorzitter P. Muller Het bedroeft hem dat D66 geer nieuwe wethouder levert. „Wl hechten zeer aan de samenwer king met deze partij." Volgen Muller moet het huidige colleg zich na het vertrek van D66 tc aan de raadsverkiezingen onl houden van politiek gevoelig besluiten. „CDA en WD heb ben weliswaar een nipte raads meerderheid, maar we moete nu piet plotseling allerlei beslu: ten nemen die het met de aar wezigheid van D66 in het colle ge nooit hadden gehaald." Hoogbejaarde gewond bij aanrijding wassenaar Een 82-jarige fietser uit Katwijk is gistermiddag rond half drie op de Katwijkseweg in Wassenaar gewond geraakt bij een aanrijding met een 48-jarige automobilist uit Deventer. De man keek volgens de politie niet goed uit toen hij vanaf de paral lelweg de hoofdrijbaan wilde oversteken. Met hoofdletsel is hij overgebracht naar het AZL. Zakhorloge en camera gestolen voorschoten Een fototoestel en een ouderwets zakhorloge zijn uit een woning aan de Willem Barentszlaan in Voorschoten ge stolen. De inbraak moet zijn gepleegd tussen 15 oktober en gis teren. De inbrekers braken een raam open. Hulp bij lezen voorschoten Ouderen die moeite hebben met lezen, kunnen zaterdagochtend 30 oktober terecht in de openbare bibliotheek aan de Wijngaardenlaan in Voorschoten. Een medewerker van de Provinciale Bibliotheek Centrale is aanwezig om diverse lees hulpmiddelen te demonstreren. Verder is er een optometrist die alles kan vertellen over speciale leesbrillen en vergrootglazen. den haag/leiderdorp Hij had een goede baan en had het geld helemaal niet nodig. Toch hielp de 43-jari- ge Leiderdorpse vrachtwagenchauffeur op 20 december 1992 mee om een envelop met 32.000 Duitse mark uit zijn vrachtwa gen te stelen. Het kostte hem zijn baan, een heleboel geld, en bijna ook zijn huwe lijk. Voor de Haagse politierechter kwam hij er gisteren genadig van af met een boe te van 1000 gulden. In een Duits chauffeurscafé had-de Lei derdorper samen met een hem tot op dat moment onbekende collega het plan op gevat een inbraak in zijn truck te enscene ren. „Het was voor mij eerst een lolletje. Maar hij vertelde een heel zielig verhaal. Hij had geld nodig. Ik heb maar een-klein hartje. Ik heb hem geholpen", verklaarde de trucker zijn daad. Nadat de twee hun plan hadden ge smeed reed de Leiderdorper weg, gevolgd door zijn collega. Bij een volgende stop, sloeg de collega een ruitje van de vracht wagen in en nam het geld weg. Zoals afge sproken deelden de twee vervolgens de buit. Al vertelde de collega wel dat er min der dan de verwachte 32.000 mark in de enveloppe zat. „Het zou kunnen zijn dat hij u een oor aangenaaid heeft, net als u uw baas", constateerde politierechter E. Timmermans. „Meneer heeft onvoorstelbaar stom ge handeld", vond officier van justitie Renc- kens. Voor zijn aandeel in de diefstal plus het feit dat hij vervolgens bij de politie een valse aangifte deed, eiste zij vijf weken cel plus vijf weken voorwaardelijk. De advocaat van de Leiderdorper vond dat wel een erg hoge straf. Een gevange nisstraf zou zijn cliënt zeker zijn baan kos ten, aldus de advocaat. Bovendien was hij er aan alle kanten ingeluisd door zijn col lega, die nog altijd niet achterhaald is. Die is er vandoor met het grootste deel van de buit, terwijl de Leiderdorper het volledige bedrag van 32.000 mark moest terugbeta len. De rechter wilde wel rekening houden met alle ellende die de verdachte zelf al over zich af had geroepen. Zij veroordeel de de man tot een boete van 1000 gulden plus tien weken voorwaardelijk. 'Als resultaten niet verbeteren, houden we het niet lang meer vol' zoeterwoude brenda fillipo De financiële positie van De Klaverhal en De Eendenkooi in Zoeterwoude is zorgelijk. De be sturen van de twee multi-func- tionele gebouwen verwachten dat zij de komende jaren steeds vaker een beroep op hun reser ves moeten doen om niet in de rode cijfers te belanden. Als er niets gebeurt, komt het voort bestaan in gevaar. Het huishoudboekje van De Klaverhal toont in 1992 een ne gatief saldo van 29.500 gulden. De stichting belandt voor het zoveelste jaar in de min doordat van de marginale omzet jaar lijks 67.400 gulden opzij wordt gezet voor onderhoud en inves teringen. De Klaverhal vult het tekort aan met geld uit de alge mene reserve. Deze is inmiddels ingekrompen tot 62.336 gulden. Dit baart voorzitter J. van Prooijen zorgen. „Als de resulta ten niet verbeteren, houden we "het niet lang meer vol." Komend jaar moet De Klaver hal diep in de buidel tasten voor groot onderhoud. Alle kozijnen moeten onder meer worden vervangen. Kosten: zo'n 100.000 gulden. Doordat echter elk jaar datzelfde vaste bedrag wordt gereserveerd, bevat de 'onder- houdspot' inmiddels 571.400 gulden. Maar als de algemene reserve in de toekomst blijft slinken, zal het bestuur de 'on- derhoudspot' moeten openen om de tekorten te dekken. „En dan is het een aflopende zaak", aldus Van Prooijen. De Eendenkooi heeft een soortgelijk probleem. Hoewel het jaarverslag van 1992 nog niet is afgerond, laat dat van 1991 zien dat De Klaverhal en De Eendenkooi in hetzelfde schuitje zitten. Ook bij De Een denkooi kan het resultaat (zo'n 34.000 gulden) de reservering voor onderhoud en investerin gen (ruim 72.500 gulden) niet dekken. De stichting noteerde in 1991 een negatief exploitatie resultaat van ruim 38.500 gul den. Dat het exploitatieresultaat van beide stichtingen zo laag is, komt vooral doordat de rijks overheid de onderwijsvergoe- dingen en het bijbehorend aan tal gymuren fors heeft terugge bracht. Via de gemeente krijgen ze een vergoeding voor elk uur gymnastiekonderwijs. Vijftien jaar geleden kreeg Eendenkooi nog 160.000 gulden, in 1992 was dat nog map.r 20.000 gulden. De Klaverhal ging in tien jaar van 120.000 naar 54.000 gulden. De Klaverhal krijgt verder geld in het laatje door de bar- consumpties en de zaalhuur van zowel de sporthal als twee andere zalen. Voor de sporthal heeft de stichting genoeg gega digden. Maar een van de zalen staat nog enkele uren per week leeg. Jongerenvereniging 'Uto pia' huurt de andere ruimte, maar vertrekt volgend jaar naar een nieuw onderkomen in het voormalige binnenbad Haas broek. Waar De Klaverhal zijn toe komstige huurders vandaan gaat halen, is vaag. Van Prooijen houdt alle mogelijkheden open. „Horeca, feesten, vergaderin gen, een dansschool. Misschien kan een van de ruimten zelfs permanent aan een particulier worden verhuurd", somt Van Prooijen op. Volgens voorzitter A. van der Heijden is De Eendenkooi 'bijna elke dag bezet'. De bibliotheek, PTT, een consultatiebureau en een particulier huren perma nent ruimten. Voor de overige ruimten zou De Eendenkooi 'overdag nog wat huurders kun nen gebruiken', aldus Van der Heijden. „Maar voor die uren is De Klaverhal in Zoeterwoude. De begroting van de hal ziet er steeds minder rooskleurig uit. foto wim dijk- 'Organisaties moeten problemen zelf oplossen zoeterwoude De gemeente Zoeterwoude is op de hoogte van de problemen van De Klaverhal en De Eenden kooi. Wethouder R. Hogenelst maakt zich 'al ja ren zorgen'. „Ik besef heel goed dat beide orga nisaties niet zo maar hun resultaten kunnen verbeteren. De concurrentie is groot, zeker nu Stompwijk er ook een nieuwe sportaccommo datie bij heeft." In de vijver van feestjes en vergaderingen vis sen niet alleen De Klaverhal en De Eendenkooi, maar ook Don Bosco, Landzicht, Ons Huis en het Muziekcentrum. Hogenelst wil best 'nog eens praten' met bei de instanties, maar laat er geen twijfel over be staan dat zij de problemen zelf moeten oplos sen. Als De Klaverhal en De Eendenkooi hun te korten niet meer kunnen aanvullen, moet de gemeente inderdaad helpen, bevestigt de wet houder. „Maar dan praat je wel over tienduizen den guldens. Zulke lasten kan het dorp niet dra gen. Dan moeten we keuzes gaan maken en praten over inkrimpen en afslanken." Gemeente rekent op kortingen Rijk minder belangstelling." DeZoe- den: „Mensen hebben momen- men de kosten voor ons alleen terwoudenaar wil zijn omzet teel gewoon minder te beste- maar toe. Maar er zit ook een graag verhogen, maar weet ei- den. Dat merk je aan het dalend soort sociale grens aan je ver- genlijk niet hoe. Van der Heij- aantal feesten. Daarentegen ne- koop- en verhuurprijs" wassenaar liesbeth buitink De gemeente Wassenaar moet in de komende jaren de onroe- rend-goedbelasting (OGB) wel licht fors verhogen. Hoewel de OGB in de laatste vijftien jaar ongeveer gelijk is gebleven en zelfs de inflatie niet heeft ge volgd, kan de gemeente dat niet lang meer volhouden. Wasse naar verwacht binnenkort een korting van drie tot zes miljoen gulden op de uitkering uit het gemeentefonds van het Rijk. Verhoging van de OGB lijkt vol gens wethouder C. Aptroot (WD/financiën) daarom on ontkoombaar. Aptroot waarschuwde de ge meenteraad gisteren voor de verhoging tijdens de behande ling van de begroting voor 1994. Volgend jaar blijft de OGB nog gelijk. Wassenaar is intussen wel bezig het onroerend-goed- bestand opnieuw te taxeren en verwacht dat de waarde van de huizen met 25 procent is geste gen. „Maar als we kiezen voor hogere inkomsten uit de OGB, moeten we dat bewust doen door een tariefsverhoging en het niet verstoppen in de her taxatie", aldus Aptroot. Alle fracties vonden dat de verhoging van de OGB 'be spreekbaar' is. De PvdA stelde bezuinigingen op het ambtelijk apparaat voor. Burgemeester P. Schoute floot de sociaal-demo craten echter terug door hen voor te houden dat in de afgelo pen jaren op het ambtelijk ap paraat al voor 20 procent is be zuinigd. Het CDA opperde gisteren een 'vermakelijkheidsbelasting' in te voeren op elk kaartje van attractiepark Duinrell. Dat idee werd door Aptroot verworpen, omdat het volgens hem wette lijk onmogelijk is. Het idee van het CDA om een burgerwacht in te stellen viel evenmin in goede aarde. Te Amerikaans, oordeel de Schoute. „Een burgerwacht is een soort erkenning dat de politie haar taak niet aan kan. Wij denken dat dat onwenselijk is", verklaarde J. Vos (WD). „Ik bedoel een situatie zoals in Den Haag-west, waar burgers onder controle van de politie een gespreide verantwoordelijk heid dragen. Dat heeft daar een aanmerkelijke verlag:ng van de criminali teit opgele verd", lichtte 1 Schelhaas (CDA) haastig zij idee toe. „Afsprakei met d buurtbe woners 01 oplettend te zijn o de eigen e andermar spullen e alert o verdachte personen' vatte Schoute samen. „Dat ka worden g< organi- seerd door de buurt- of wijkve eniging. We hebben een dergi lijk project net opgezet in Oos dorp." Die opzet viel bij de pa tijen wel in de smaak. J. Vos (VVD): „Burgerwacht on wenselijk." foto wim dijkman Auto- en Motorverhuur CM) MultiRent Katwijk Leidschendam Beverwijk IJmuiden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16