'Wat daar gebeurt is met geen pen te beschrijven' Veel interesse voor Trianon In de rij voor luxe bungalows Burenruzie kost Leidse 250 gulden Boete voor kopiëren van videobanden Leiden Regio Meer geld nodig voor casco-herstel 'Overlast Noordwijkse horeca lijkt gedaald' JINSDAG 26 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP 071 -356439 Architect keert Groenoord de rug toe De Sassenheimse architect H. Stol heeft het Leidse *e Groenoord de rug toegekeerd. Hij en de stichting die ver antwoordelijk is voor de renovatie van alle woningen in deze wijk, kunnen het niet eens worden over het honora- ium. Stol denkt niet dat er gemakkelijk een opvolger voor hem zal zijn te vinden. „Het probleem van het pro- eet is dat er te weinig geld voor is." LEIDEN WIM KOEVOET „De politiek is aan zet", zegt voorzitter L. Sprenger van de Stichting Kaskoherstel en -on derhoud Groenoord (Skog). Sprenger is het eens met de Sassenheimse architect H. Stol dat de gemeente te weinig geld in het project steekt. „Ik denk inderdaad dat er geen ar chitect is te vinden die de re novatie van de wijk goedkoper begeleidt dan Stol. Als de ge meenteraad het eerder geno men besluit over Groenoord niet bijstelt, dan is de kans groot dat het project mislukt." Sprenger zegt zich goed te kunnen voorstellen dat Stol is geschrokken van de staat waarin de huizen in Groen oord verkeren. Ook kijkt hij niet op van de ergernissen van de Sassenheimse bouwmees ter over de mentaliteit van de eigenaren/bewoners. „We praten over huizen die rond 1920 zijn gebouwd en eigen dom zijn van mensen met re latief lage inkomens. Zakelijk besef en zorgplicht van huisei genaren zijn geen alledaagse begrippen voor de bewoners van Groenoord. Ze schrikken van bedragen van tien-, twin tigduizend gulden en dat zijn de bedragen die ze door de bank genomen moeten bijdra gen aan het cascoherstel." Deelnemen aan collectief cascoherstel kan 60 procent subsidie van de gemeente op leveren. Huiseigenaren die op eigen houtje aan de slag gaan, komen in aanmerking voor 'maar' 40 procent. Het verschil wordt echter verkleind door de architectkosten, zegt Sprenger. Die bedragen al snel tien tot dertien procent van de bouw som. „Blijft over een voordeel van zeg maar tien procent. Maar als alles zo lang gaat du ren als in Groenoord wordt de verleiding om toch zelf wat te gaan doen, steeds groter, voor al als je dan niets te duchten hebt. van bemoeienissen van deskundigen. Die vinden je dak belangrijker dan die nieu we kozijnen en waarom zou je wat aan het dak doen als het niet lekt?" Bioscoop niet geschikt voor LVC en MGM ILEIDEN EMIEL FANGMANN [Bij de bedrijfsmakelaar die de 'oormalige bioscopen Trianon en Rex aan de man probeert te brengen, hebben zich al diverse belangstellenden gemeld voor het pand aan de Breestraat. De leen wil Trianon als bioscoop behouden, anderen hebben plannen om in het pand, dat 2,2 miljoen gulden moet opbren gen, winkels te vestigen. De na men van de belangstellenden worden geheim gehouden. ,Wij koersen in eerste instan tie aan op kopers die binnen het bestemmingsplan blijven", al dus makelaar Barnhoorn. Vol gens dat plan zijn winkels in het pand van Trianon niet toege staan. Bij Barnhoorn hebben zich ook belangstellenden gemeld voor het pand van Rex aan de Haarlemmerstraat. Dat pand is door krakers inmiddels tot cul tureel centrum omgebouwd. Nu zijn Trianon en X nog van één eigenaar. „De panden staan voor ons los van elkaar. Gega digden gaan nu onderzoeken doen. Dat neemt enige tijd in beslag", aldus Barnhoorn. Jongerencentrum LVC aan de Breestraat, dat vanwege het Sleutelhof-project andere woonruimte moet worden aan geboden, wil het Trianontheater in elk geval niet hebben. Het huidige pand, dat door LVC van de gemeente wordt gehuurd, gaat als het Sleutelhof-project doorgaat, deel uitmaken van een winkelcentrum. Het nu vrijkomende Trianon zou een goed alternatief kun nen zijn. „Maar wij zijn'op dit NOORDWIJK WIM WEGMAN LEIDEN. GERT VISSER Behalve in de financiën heeft Stol zijn tanden ook stukgebe ten in de mentaliteit van de be woners/eigenaren. Die komen volgens de architect afspraken niet na en zijn vrijwel niet te overtuigen van de noodzaak van het project. „Vol trots ver tellen ze me over de dingen die ze zelf hebben opgeknapt. Ze denken dat ze ons niet nodig hebben en prijzen hun eigen, overigens goedbedoelde, ge pruts aan als klassewerk. Maar echt, het ziet er allemaal niet De Sassenheimse architect zegt erg te zijn geschrokken van de staat waarin hij panden in de noordelijk gelegen wijk heeft aangetroffen. „Vooral die ene spijker zal me bijblijven. Het ene uiteinde hield wat materiaal op het dak bij elkaar en aan het andere uiteinde, aan de binnen kant van het huis, hing een schilderij. Als de mensen in Groenoord niet gezamenlijk hun schouders onder het pro ject zetten, roepen ze het nood lot over hun eigen wijk af." Met Stol was afgesproken dat hij de opknapbeurten van 70 huizen per jaar zou begeleiden. In de praktijk komen er echter maar 30 panden per jaar aan de beurt. Stol ontdekte dat het pro ject - dat voor hem toch al 'geen vetpot' was - hem geld ging kos ten en eiste een aanpassing van het honorarium. Hoewel de Skog (Stichting Kasko- en On- derhoudherstel Groenoord) Stols eisen niet helemaal onre delijk vindt, heeft ze toch gebro ken met de Sassenheimse archi tect. Ook haar financiële moge lijkheden zijn beperkt mede omdat niet alle eigenaren/be- Schokkend Het verbaast Stol dat een aantal mensen in Groenoord de boot afhouden. Volgens Stol staat de wijk zo'n beetje op instorten. „Als een woningbouwvereni ging haar bestand zo aan huur ders zou aanbieden, had u elke dag een schokkend verhaal op de voorpagina. Van zo'n corpo ratie zou geen spaander heel worden gelaten." Volgens Stol is het probleem in Groenoord al ontstaan toen de huidige eigenaren/bewoners hun huis kochten. „Er wonen in Groenoord veel mensen die noodgedwongen huiseigenaar zijn geworden. Ze zijn een fi nancieel avontuur aangegaan, dat ze eigenlijk niet aankunnen. Door de woningnood kunnen huizen in Groenoord tot op de dag van vandaag veel duurder worden verkocht dan de bouw kundige staat waard is." Volgens de Sassenheimse ar chitect zijn veel Groenoord-be- woners nadat ze een ton of meer hebben betaald voor hun huis nu niet nog eens in staat om enkele tienduizenden gul dens op tafel te leggen voor een opknapbeurt. „De gemeente subsidieert 60 procent maar toch is dat te weinig. Los nog van de vraag of het zin heeft om een huis van een ton voor nog eens 50 mille op te knappen." Stol zegt zijn vertrek uit Groenoord 'ten zeerste' te be treuren. „Ons bureau heeft al tijd een sociaal randje gehad en dit project had dat imago kun nen versterken. Ik denk niet dat er architecten zijn te vinden die het voor minder doen dan wij hebben aangeboden. Zonder een gewijzigde aanpak kan het project niet succesvol zijn. De Het cascoherstel in Groenoord is de Sassenheimse architect H. Stol slecht bevallen. Het kost meer dan het op levert en de bewoners/eigenaren werken nauwelijks mee. „Ze roepen het noodlot over hun eigen wijk af." FOTO HIELCO KUIPERS gemeente moet er meer geld in op eigen houtje naar zwartwer- steken en de organisatie moet kers stappen en die hun huis la- veel strakker. Wat ik heb mee- ten oploiappen, het uitblijven gemaakt is met geen pen te be- van betalingen en mensen die schrijven. Mensen die met een mij gewoon niet binnenlaten, bouwplan dat ik heb gemaakt Het is moeilijk werken in Groenoord. Alles is doortrokken van een stuitende vrijblijvend heid. Collectief cascohcrstel? Schei uit, in Groenoord is het ieder voor zich en God voor ons allen." AGENDA DINSDAG 26 OKTOBER Leiden Informatiebijeenkomst over gastouderschap door het Gast ouderbureau van de Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den. gebouw Stichting Welzijn, Breestraat 117, aanvang 20.00 uur. Warmond Klaverjassen in het Meerpunt. org. Kommunikatie Warmond, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 27 OKTOBER Leiden Bijeenkomst over de gevolgen van de nieuwe 'wet voorzienin gen gehandicapten', gebouw wijkver. Aktief. Berlagestraat 2, aanvang 14.00 uur. Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug', Wasse- naarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 22.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Warmond Wandeling over landgoed Huys te Warmont, aanvang 14.00 uur. Naailessen door Kommunika tie Warmond in het Meerpunt, aanvang 20.00 uur. GEHANDICAPTEN De werk groep UGO (Uitkeringsgerech tigden en ouderen) van de FNV afdeling Leiden e.o. organiseert woensdag 27 oktober een the mabijeenkomst over de gevol gen van de nieuwe 'wet voorzie ningen gehandicapten' (WVG). Bart Dekkers, beleidsmedewer ker van het OGL (Slichting Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden e.o.), leidt het onder werp in, waarna er gelegenheid is tot het stellen van vragen. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de wijkvereni- ging Aktief, Berlagestraat 2. Aanvang 14.00 uur. moment in onderhandeling met de gemeente over nieuwbouw in het 'Gat van Van Nelle' aan de Aalmarkt", zo weerlegt LVC- directeur R. Visser de suggestie. „Bovendien is, denk ik, het Tria non-gebouw met 2,2 miljoen te duur voor de gemeente. En die zou het dan voor ons moeten kopen. Wij vragen ons ook af of het wel groot genoeg is voor on ze activiteiten. En dan zou het ook nog verbouwd moeten wor den, geïsoleerd en dergelijke. Dan is nieuwbouw natuurlijk idealer." Bioscoop-exploitant MGM toont evenmin interesse in het pand aan de Breestraat. „Wij zijn geïnteresseerd in een megabioscoop bij de Groen- oordhallen, daar zijn besprekin gen over. Aankoop van een the ater als Trianon is in principe niet aan de orde.", aldus MGM- directeur W. van Wou. De suggestie dat Trianon ge schikt zou zijn als riks-bioscoop wijst Van Wou van de hand. „Die vestigen we alleen in thea ters waarin weinig hoeft te wor den geïnvesteerd." MGM ex ploiteert sind$ een jaar in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Groningen succesvolle bio scopen waarin minder actuele, maar wel gewilde films voor 2 gulden 50 te zien zijn. Ook beheerder Jan Boer van het Kijkhuis is pessimistisch over de toekomst van Trianon. Zelf ziet hij er niets in omdat de bioscoop onmogelijk te exploi teren zou zijn. De komst van een mega-bios zou onvermijde lijk een einde maken aan de bioscoop Trianon, verwacht Boer. TEKENING PR Een getekende impressie van de bungalows die bij de Witte Raaf moeten verrijzen Ruim 170 vakantievilla's tegenover Witte Raaf in Noordwijk in sommige straten discotheken te vervangen door minder luidruchtige cafés. Die maatregelen hebhen ken nelijk effect. Vergeleken met 1991 toen de gemeente ook al een enquête hield over dit probleem klagen bewoners veel minder. Over sommige maatregelen zoals het terug dringen van geluidoverlast is nu ruim 90 procent van de be woners tevreden. Tijdens het onderzoek kwa men speciale 'teams' tot de conclusie dat de overlast over het algemeen is gedaald. NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Tegenover hotel De Witte Raaf in Noordwijk komt een nieuw vakantiebungalowpark. Als alles volgens plan verloopt wordt nog dit jaar met de bouw van 171 luxe bungalows begonnen en wordt de eerste fase komende zomer opgeleverd. Een vergun ning is door de gemeente Noordwijk nog niet verleend, maar de helft van de huizen is inmiddels al verkocht. De bungalows mogen niet voor permanente bewoning worden gebruikt. Het nieuwe bungalowpark heet officieel 'Duinpark De Wit te Raaf en verrijst op een stuk grond van 8,7 hectare op de hoek van de Duinweg en de Duindamseweg. De grond is nu nog voor bollenteelt in gebruik maar heeft de bestemming 're creatiewoningen'. Duinpark De Witte Raaf is een project van de Zierikzeese projectontwikkelaar Bij de Vaate, die in Zeeland al soortgelijke bungalowparken heeft neergezet. De verkoop van de recreatie woningen, waarvan het kleinste type 230.000 gulden kost, is in middels begonnen. „En het loopt als een trein", zegt pro jectontwikkelaar J. Bij de Vaate. „Twintig bungalows zijn door de familie Oostdam van hotel De Witte Raaf gekocht, die ze gaat verhuren. Van de overige 151 is de helft al weg. Het aantal dat we zeker verkocht wilden hebben voordat we met bou wen zouden beginnen, is na een week al gehaald." Hoewel dat uit advertenties die in allerlei kranten zijn ge plaatst niet overduidelijk blijkt, zijn de bungalows uitsluitend bedoeld voor recreatief gebruik. Bij de Vaate: „Tientallen Noord- wijkers en Noordwijkerhouters hebben geïnformeerd en de eerste verkoopdagen zelfs koop opties genomen. Maar die zijn bijna allemaal weer afgehaakt toen duidelijk werd dat perma nente bewoning absoluut niet mag. En om aan te geven hoe serieus we daarmee omgaan: we hebben zelfs mensen uit ons verkoopkantoor gezet. Die be gonnen hier allerlei verhalen op te hangen: dat het best wel kon, met behulp van postbusadres sen. En dat die truc ook bij Sol- lasi in Noordwijkerhout zo goed werkte. Kijk, zulke mensen wil len we hier dus absoluut niet hebben." De vergunning voor de bouw van het bungalowpark heeft Bij de Vaate nog niet binnen, maar hij verwacht daar geen proble men mee. „Op een klein stukje ria past het volledig in het be stemmingsplan. Voor dat kleine gedeelte verwacht ik ook geen problemen met de gemeente, waarmee ik al sinds januari over dit project in gesprek ben, trou wens. Dit park is heel ruim op gezet met 18 woningen per hec tare terwijl 25 zou mogen. Als compensatie voor die fraaie op zet denk ik medewerking te krij gen voor het kleine gedeelte van het park waarvoor wel het be stemmingsplan moet worden gewijzigd." Namens de gemeente laat wethouder ruimtelijke ordening V. Salman weten dat Bij de Vaate inderdaad op een bouw vergunning kan rekenen. „Het past voor 90 procent in het be- stemmingsplan, dus we moeten V/RIJ C TIJ Q wel. Helaas wat mij betreft, want er moet wel bollengrond voor worden opgeofferd. Zou de grond de bestemming bollen grond hebben gehad, dan zou zo'n plan afgewezen zijn. LEIDEN «RUUD SEP De 50-jarige vrouw uit de Leid se Lombokstraat wist precies waarom haar buurvrouw had geklaagd over haar illegale draadloze telefoons. De appara tuur stoorde op het elektronisch orgel, maar dat was volgens haar niet de kern van de zaak. „Ik weet wel hoe het komt: ze mag geen koffie drinken bij me. Ze heeft al tien keer aan de deur gestaan. Maar ik hou daar niet van. Ja, wel van koffie drinken. Maar niet met de hele buurt." Dat streven naar een rustig bak je koffie kostte de Leidse giste ren een boete van 250 gulden. Op 4 februari vorig jaar viel de radiocontroledienst binnen in de woning aan de Lombok straat. Een buurvrouw had last van de krachtige draadloze tele foon van de vrouw waarvoor buiten een antenne tegen de muur aan zat. De telefoon en nog een tweede exemplaar dal daar volgens de vrouw stond „om uit te proberen" werden in beslag genomen. Waarde van de spullen: 3200 gulden. De Leidse toonde zich hoogst verbaasd over de inbeslagname. „Ik had die telefoon al tien jaar en we hebben nooit last gehad. Ik wist ook niet dat het illegaal was. Ik heb hem gekocht bij de Kwantumhallen, dus ik ging er van uit dat het goed was." Dat de buurvrouw last zou hebben van de telefoon vond zij maar aanstellerij. „Ik heb meer last van haar dan zij van mij. Die zetten het raam open en gaan dan tot drie uur 's nachts op het elektronisch orgel zitten spe len." De officier van justitie gaf toe dat er op dit gebied van alles te koop is wat niet gebruikt mag worden. Desondanks eiste zij een boete van 500 gulden. „Ik vind dat bedrag te hoog", rea geerde de verdachte. „En als ik het geweten had. dan had ik al les geregeld. Ik heb ook altijd mijn contributie betaald voor mijn 27 mc bakkie. Ik betaal lie ver 35 gulden dan 500 gulden." Politierechter E. Timmer mans was het met haar eens dat 500 gulden wat aan de hoge kant was. Zij veroordeelde de vrouw tot een boete van 250 gulden plus 250 gulden voor waardelijk. „IJ hebt de pech dat u een buurvrouw hebt met een elektronisch orgel." „Ia. en die geen koffie van me krijgt." Salman zegt wel blij te zijn met de kwaliteit van het project. „Als grond dan toch met zomer huisjes wordt bebouwd, dan heb ik het graag op deze ma nier, ja. Het is een erg fraai plan. vier sterren-niveau volgens mij", aldus de wethouder die naar aanleiding van de adver tenties inmiddels wel een brief naar de initiatiefnemer heeft gestuurd met het verzoek dui delijker te melden dat het om 'tweede woningen' gaat. We willen namelijk absoluut geen Sollasi-achtige toestanden heb ben hier. Dat is een ramp." DENHAAG/KATWUK. Het bracht niet de verlichting in de finan ciële noden waarop hij had gehoopt. De Katwijkse videotheek bleef verlies draaien, hoewel de 48-jarige eigenaar ook een aantal zelf gekopiëerde videobanden verhuurde. Hij was dan ook blij toen een kennis die naast de videotheek een radiowinkel begon in september vorig jaar de zaak overnam. Maar de Katwijker moest zich gisteren nog wel even voor de Haagse politierechter verantwoorden voor de illegale banden. Het kwam hem op een boete van 2500 gulden te staan. De zelf gekopiëerde banden werden op 17 januari vorig jaar in beslag genomen. In de videotheek stonden in twee plastic tassen 29 banden. Bij de man thuis werden vervolgens nog negen banden en twee aan elkaar geschakelde videorecorders mcege nomen. Ook 1985 kreeg de vrouw van de Katwij ker - op papier was zij de eigenaar van de videotheek - al een boete van 5000 gulden. Ook in de jaren daarop plukten de contro leurs van de auteursrechtenorganisatie BIJMA/STEMRA regelmatig illegale banden uit de schappen. Skiën/langlaufen In samenwerking met skischool 'Duinrell' organiseert de sector Sport en Recreatie cursussen skiën en langlaufen voor begin ners. De cursussen bestaan ie der uit vier lessen van anderhalf uur. Skiën: zaterdag 11.00 tot 12.30 uur, le les 30 oktober. Zondag .9.00-10.30. 11.00 12.30 en 13.00-14.30, eerste les 31 ok tober. Kosten: 140 gulden, kin deren van 6 tot 12 jaar 100 gul den voor de hele cursus, inclu sief gebruik van schoenen en skies, langlaufen: zaterdag van 10.00-11.30 en 12.00 13.30. eer ste les 30 oktober. Zondag van 10.00-11.30 en 12.00 13.30, eer ste les 31 oktober. Kosten: 120 gulden, kinderen 6 tot 12 jaar 80 gulden voor de hele cursus, in clusief gebruik van schoenen en skies. Opgeven voor beide cur sussen maandag tot en met vrij dag 9.00-10.00 uur. Tel. 071- 315601 (vragen naar Aad van der Luit). Hooldpijn Vrouwen met langdurige hoofd pijnklachten kunnen vanaf 28 oktober leren omgaan met hun probleem. Onder leiding van psychologe Anneke Zaaijer or ganiseert de werkgroep Vrou wen in de Stevenshof een elf weken durende cursus onder de naam 'Hoofdpijn te lijf. Op donderdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur in Buurthuis Stevens hof, Trix Terwindtstraat 4. Kos ten 90 gulden (Sleutelpasprijs 67,50) inclusief cursusmateriaal. Opgave: Inschrijven graag zo spoedig mogelijk! Inlichtingen: lulie van Schravendijk, tel. 071 - 312651 of Anneke Zaaijer. tel. 071 315570 Tarot Boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn 45 in leiden orga niseert op donderdag 28 okto ber demonstraties op het ge bied van astrologie en de Tarot. Albert Vermist demonstreert het computerprogramma Astros- piegel en Rufus Camphausen geeft uitleg over het voorspel lende kaartspel de Tarot. Ver mist. auteur van het astrolo gisch plaatsnamenboek van Ne derland kan op eenvoudige wij ze een horoscoop uitrekenen als tijd en plaats van geboorte be kend zijn. Camphuisen heeft onlangs zijn nieuwste boek Tarot en Kabbala op de markt gebracht. Belangstellenden kunnen van 19.00 tot 21.00 uur terecht in de onlangs verbouw de boekwinkel.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15