iiiun Invloed van Vaticaan op geboortenbeperking taant Kerk Samenleving Zaligverklaring Johannes XXIII mogelijk vertraagd Het woord wil gesproken worden S3 ar 1 DINSDAG 26 OKTOBER 1993 KORTWEG Zangavond De gezamenlijke evangelisa tie-commissie van de her vormde gemeente en de Ge reformeerde Kerk in Katwijk aan Zee organiseert morgen avond een zangavond in de Oude Kerk aan de Boulevard. De bijeenkomst staat in het teken van Hervormingsdag (31 oktober). De leiding van de zangavond, die begint om 20.00 uur, is in handen van dominee W.J. Gorissen. Het gereformeerd Vredeskerk- koor verleent muzikale me dewerking. Moker De Wassenaarse pater Frans Gijsen vertelt morgenmiddag in het radio-programma van Moker het tweede deel van zijn relaas over de straatkin deren in Brazilië. Pastor J.J. de Groot van het AZL houdt een korte overdenking. Het programma wordt uitgezon den van 16,30 tol 17.00 uur op de FM 105.7 of via de ka bel FM 88.1. De uitzending wordt komende zondag (31 oktober) herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Mtivin Banks De Engelse evangelist Meivin Banks, vooral bekend door zijn genezingsbediening, spreekt morgenavond in de Bethlehemskerk aan de Lam mermarkt 57 in Leiden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, iedereen is welkom en de toegang is gratis. De afwijzing door het Vaticaan van kunstmatige geboor tenbeperking heeft steeds minder invloed op het gedrag van de mensen, maar blijft een geweldig obstakel voor beperking van de groei van de wereldbevolking. Dat zei den deskundigen gisteren tijdens een conferentie over geboortenbeperking in New Delhi. Academie van Wetenschappen. Steeds meer Latijnsamerikanen leggen het verbod van het Vati caan naast zich neer. „Door toedoen van de RK Kerk heeft Brazilië nooit een goed programma voor geboor tenbeperking gehad, maar toch Het groeiend aantal straatkin deren in Latijns-Amerika heeft - het geloof in anti-conceptie middelen krachtig bevorderd, meende Johanna Dobereiner uil Brazilië, lid van de Pauselijke dalen de geboortencijfers. Dit wijst op een tanende invloed van de kerk zo merkte Srilatha Batliwala uit India op. Ook de directeur van de inter nationale federatie voor gezins planning, Fred Sai, denkt dat de houding van de RK Kerk 'het belangrijkste obstakel is ge weest voor het gebruik van voorbehoedmiddelen in de we reld'. -De invloed van het Vati caan strekt zich verder uit dan in de overwegend katholieke landen. Hij wijt het besluit van de Amerikaanse regering om geen geboortenbeperkingspro- gramma's te subsidiëren, aan de houding van de RK Kerk. Het is in Afrika, Latijns-Ame rika en in sommige delen van Azië het moeilijkst bevolkings programma's op te zetten. In Afrika dwarsbomen traditionele geloofsopvattingen het succes van zulke programma's en in Latijns-Amerika ligt de RK Kerk dwars. In Azië zijn de proble men vooral aan materiële facto ren te wijten: slecht onderwijs en een slecht toezicht op de uit voering van wetten beschermen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Assendelft (SoW): mevr A. Helmers-van Tricht. kandidaat te Wormerveer, die dit beroep heeft aan genomen; te Valburg-Homoet (part-ti me): R.P. van Rooijen, kandidaat te Wassenaar; te Del't: W. van der Spek. eervol ontheven predikant, wonende te Amsterdam; te Wissekerke (SoW): R C.E. Lafeber te Appelscha; te 's- Gravenhage-Loosduinen tot pred. bijz. werkz (geestelijk verzorger ver pleeghuis De Lozerhof aldaar): D.J.A. Snijders, kandidaat te 's-Gravenhage. die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Ouderkerk aan den IJs- sel (wijk west): D J. Budding te El- Protestactie Franse priestervriendinnen VATICAANSTAD AFP/EPD Angelo Guiseppe Roncalli, de latere paus johannes XXIII, stond in de jaren dertig po sitief tegenover het fascisme. Dat blijkt uit zes brieven die het katholieke Italiaanse tijdschrift 'Familia Cristiana' heeft gepubli ceerd. Kerkelijke waarnemers vermoeden dat de brieven het zaligverklaringsproces van de populaire paus van het Tweede Vati caans Concilie kunnen vertragen. Roncalli (1881-1963) was in de jaren der tig nuntius in Turkije en Griekenland. In de brieven die hij aan zijn familie schreef, toont hij er zich verheugd over dat het Itali aanse leger Ethiopië heeft veroverd. Hij hoopt dat Italië voor lange tijd van oorlogen verschoond blijft. Uit de overwinning in Ethiopië blijkt volgens Roncalli dat 'een ar cadische kracht Italië heeft geleid en be schermd'. De verovering zou volgens Roncalli een beloning kunnen zijn voor fascistenleider Benito Mussolini, die in 1929 een concor daat met het Vaticaan sloot en zo de vrede tussen de Italiaanse staat en de Rooms-Ka- tholieke Kerk herstelde. Roncalli lijkt er wei nig problemen mee te hebben dat de Italia nen onder het fascisme weinig vrijheid ge nieten. Hij verwijst in een brief van 24 mei 1936 naar de moeilijke positie van de kerk in landen 'waar de grote vrijheid zegeviert: het socialisme en het communisme', zoals Spanje, Rusland, Mexico en Frankrijk. De brieven zijn enkele jaren na het over lijden van de paus reeds gepubliceerd, De passages waarin Roncalli zich positief over het fascisme uitliet, waren toen echter ge schrapt. Twintig vriendinnen van Franse priesters hebben voor de muren van het Vaticaan een hongersta king van 48 uur gehouden. Het protest richtte zich tegen 'de onmenselijke en verachtelijke wijze' waarop het Vaticaan met de levensgezellinnen van pries- 'ters en bisschoppen omgaat. In een open brief werd de paus opgeroepen het bestaan van priestervriendinnen niet langer te ontkennen en met hen in ge sprek te treden. Het Vaticaan, dat ondanks al le dringende verzoeken om ver andering vasthoudt aan het ver plichte celibaat voor priesters, heeft zich nog niet over de actie uitgelaten. Al in augustus heb ben de Franse vrouwen ge vraagd om een onderhoud met de paus. „Gedrukt in een boek is het evangelie doods. En hoe vaker het gedrukt wordt, des te vaker ligt het in het graf. Want een gedrukt woord is geen woord meer, maar een afdruk, een voetspoor van hetgeen het woord moet zijn. Het woord wil gesproken worden, van mens tot mens, en het wiT gehoord worden als een boodschap van mens tot mens." (Uit: Gemeentebrief van de Christengemeenschap) Als 'Beweging tot religieuze ver nieuwing' wil de Christenge meenschap in haar mensenwij- dingsdienst het doodse evange lie weer tot le- het woord speelt daarin een centrale rol. Net als alle andere geeste lijken binnen deze geloofs- groepering heeft ook priester H. de Bruin van de Leidse ge meente een speciale scho ling gehad om het evangelie op de juiste manier te le zen; 'niet pa thetisch, senti menteel of en kel geestrijk, maar vervuld van een op rechte tegen woordigheid var persoonlijke mo« en plaatsmaken kant van het bestaan", zegt de geestelijke, als hij na afloop van de dienst met een kopje koffie tot rust komt in de sacristie. Het is vooral de klankkleur van zijn stem die zorgt voor een sacrale sfeer in de kerkzaal, in gericht in een voormalig be drijfspand aan de Vestestraat. De ongeveer vijftig toehoorders zijn stil, niet alleen tijdens maar ook vóór de dienst. Aandacht, eerbied en devotie zijn noodza kelijke voorwaarden om zich geestelijk open te stellen voor het evangelie. Een lid van de ge meenschap zal zijn wekelijkse bezoek aan de mensenwijdings- dienst later omschrijven als een 'meditatieve ervaring'. Priester De Bruin kan zich daar veel bij voorstellen. „Men sen die hier komen ervaren dat gespro- INDER 1 HET WOORD Een andere kijk op geloofsbeleving. Deze week: de mensenwijdingsdienst van de Christengemeenschap in Leiden. Voorganger: priester H. de Bruin. geest'. „Het l terugtreden >or de andere lijke gaat terug t schreven als 'de christe- i de antroposofie', net na de Eerste Wereldoorlog. Een groep jonge mensen wilde met hervormin gen het religieuze leven ver nieuwen en verdiepen, waarbij de sacramenten een fundamen teel uitgangspunt moesten zijn. Zij vroegen de bekende antro- posoof Rudolf Steiner (1861- 1925) om raad bij hun pogingen om deze hervormingen binnen de kerken van de grond te krij gen. Toen een werkelijke ver nieuwing binnen de bestaande instituten niet mogelijk bleek, werd in 1922 met hulp van Stei ner in het Zwitserse Dornach de Christengemeenschap gesticht. Sinds 1926 is de beweging ook in Nederland actief. Hel aantal leden ligt rond de 2000. Bij de Leidse gemeente staan '25 mensen officieel ingeschre ven, maar aangevuld met be langstellenden ('vrienden') kan men beschikken over een adressenbestand van rond de 100. Priester H. de Bruin ver deelt zijn tijd over de geloofsge meenschappen in Leiden en Haarlem. Hij leidt de diensten in beide steden beurtelings op zaterdag of zondag. De Chris tengemeenschap leidt zowel vrouwen als mannen tot geeste lijke op aan een seminarie in het Duitse Stuttgart. Het celi baat kent de beweging niet. De mensenwijdingsdienst - zoals de eredienst wordt ge noemd - heeft qua opbouw be paalde overeenkomsten met de rooms-katholieke mis, maar wijkt op onderdelen ook sterk af. De kenmerkende soberheid duidt op een zekere synthese met het protestantisme. De Christengemeenschap kent ze ven sacramenten die de belang rijkste gebeurtenissen in een mensenleven begeleiden: de communie, de doop, de jeugdwijding (rond het 14e jaar), de biecht, de huwelijks wijding, de priesterwijding en de stervenswijding. De beweging streeft naar een religieus leven waarbij 'de zin voor de aardse realiteit niet ver loren gaat'. Of, zoals het in een oude uitgave van de Christelijke Encyclopedie wat belerend wordt uitgedrukt: 'Van een ge- voelsaangelegenheid wil men van de christelijke boodschap een zaak van kennis maken.' Het kerngedeelte van de mensenwijdingsdienst is in principe steeds gelijk, alleen het openings- en slotgebed veran dert met de feesttijden in het kerkelijk jaar, evenals de evan gelielezing. Wat ook meeveran- dert met deze tijden zijn de kleuren van het priestergewaad. Geestelijke De Bruin draagt op deze zondag een zacht-roze tenue over zijn witte onder kleed: de kleur van de Michaëls- tijd, die op 10 oktober is begon nen en in november overgaat in Advent. Als de mensenwijdings dienst is afgelopen en om half twaalf de doopdienst begint, is de hoofdkleur gewijzigd in paars. Voorafgaande aan de plech tigheid voor volwassenen is er een zondagsdienst voor een groep van ongeveer vijftien kin deren. De twee ministranten die de priester begeleiden, wachten bij de toegangsdeur op de kerk- gangertjes, die twee aan twee de zaal binnenkomen. „Je weet dat je gaat naar de dienst, die je ziel zal verheffen tot de geest der wereld", voegen ze elk tweetal op zangerige toon toe. Ook tij dens de dienst, die ongeveer kwartier duurt, zullen de kinderen een keer persoonlijk worden toegesproken. De pries ter gjaat hen e'e'n voor e'e'n af: „De Godesgeest zal met u zijn als ge hem zoekt." De kinderen antwoorden: „Ik wil hem zoe ken." De evangelielezing is dezelfde als de volwassenen later tijdens de mensenwijdingsdienst uit Mattheüs 22 (de verzen 1-14) te horen zullen krijgen. Het ver haal van de koning die zijn bruiloftsgasten van de straat moet recruteren omdat de aan vankelijk genodigden het laten afweten. Alleen tijdens deze le zing neemt priester De Bruin achter het spreekgestoelte plaats. Voor het overige speelt de dienst zich direct af voor het altaar met de zeven kaarsen, de beeltenis van Christus en een tafereel van de kruisiging. De actieve deelname van de gelovigen is beperkt. Slechts twee keer in het uur dat de plechtigheid duurt, wordt er ge zongen. Korte liederen, sober begeleid op de piano. Bij de evangelie-lezing komt men overeind en de banken worden alleen verlaten om de commu nie in ontvangst te nemen. De rest van de dienst wordt geluis terd naar de Heilige Teksten, die door priester De Bruin op een intrigerende manier wor den uitgesproken. Tegen het weergeven daarvan in de krant heeft de Christenge meenschap dezelfde bezwaren als tegen de verschijning in boekvorm. Want, zoals de Ge,- meentebrief het uitdrukt, 'ei genlijk onttrekt het woord zich aan het neergeschrevene'. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg, J de Vries, C P. Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Telefoon 071-356356 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08 30-17.C Telefoon 071-356230 Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij v< BTW) per kwartaal (post) Pe'r maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18 00-19 30ui zat 10 00-12 00 uur Telefoon 071-143241 HET WEER Vrolijker weertype Hogedrukgebieden hebben in de tweede helft van oktober duidelijk vat op het Europese weer gekre gen. Weliswaar was er afgelopen week.een kleine onderbreking - toen een storing met veel buien voorbij trok - maar daarna stegen de barometers weer vlot naar hoge waarden van 1030 millibar en meer. Het luchtdrukmaximum, dat we vandaag aantreffen boven de Britse Eilanden en wat later in de week in de buurt van Oslo, vormt een stevige blokkade. Depressies en de bijbehorende neerslaggebieden moeten uitwij ken naar het hoge noorden en de komende vier a vijf dagen heerst er rustig herfstweer op een groot deel van het Europese continent, inclu sief de landen rond de Noordzee. Dat de nabijheid van een hoge- drukgebied met altijd automatisch mooi weer betekent bleek maan dag, toen grote plakken met Noor'dzeebewolking voor een som bere dag zorgden. In tegenstelling tot vorige week, meteen koud hogedrukgebied in de buurt, hebben we nu te maken met de 'warme' variant, waarin gro te hoeveelheden zachte en vochti ge oceaanlucht liggen opgesloten. 1n zo'n geval blijven wolkenvelden soms zeer hardnekkig, zeker zola de stroming aanlandig blijft. De kans op zon of bewolking is v meteoroloog vaak een moeilijk te beoordelen onderdeel in de weers verwachting, vooral in situaties m Noordzeebewolking. De wolkenve den kunnen zo maar oplossen of soms vullen opklarmgsgebieden zich verrassend snel met bewol king. Subtiele veranderingen in vochtigheid en temperaturen spe len hierbij een rol. Het waar mingsnet is echter te grofmazig, I zeker op de uitgestrekte Noordzes om die kleine, maar belangrijke veranderingen (tijdig) te ontdek ken. Het sombere weer, met soms ee spat motregen, lijkt later in de week met een naar oost draaien wind om te slaan in een vrolijker weertype. Er stroomt dan drogere, continentale lucht binnen e kan de zon zich weer eens laten zien. De verschillen intemperatui tussen dag en nacht worden dan veel groter. De middagtemperatui verandert niet veel en blijft vrij n maal met 10-12 graden. De min ma gaan tijdens heldere nachten omlaag naar een graad of 3 met kans op vorst aan de grond. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Denemarken: Morgen wat meer kans op zon. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met 's nachts Vooral 's middags geregeld zon. Langs de oostkust kans op motregen, elders droog Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, in de loop van morgen wat meer zon. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Geleidelijk wat meer zon maar ook wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur tussen de 8 en 11 graden, bij Cler mont-Ferrand morgen ongeveer 14 gra- Portugal en Madeira: Portugal: Geleidelijk meer bewolking en een toenemende kans op een bui. Vooral morgen enkele buien. Middagtempera- ongeveer 19 graden. Madeira: Wol- af en toe zon en een en kele bui. Maximumtemperatuur onge veer 20 graden Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Verder toenemende bewolking en van tijd tot tijd wat regen of een bui. Vooral in de buurt van Barcelona ook nog wel wat zon. Middagtemperaturen in de noordelijke helft rond 15 graden, in Andalusië en langs de zuidelijke stranden 20 graden. Canarische Eilan den: Vooral aan de noordstranden wol kenvelden, in het zuiden ook perioden met zon. Wel kans op een bui. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 25 gra- een bui. Droog. Middagtemperatuur langs de kust van 20 bij Tanger tot 25 bij Agadir. Tunesië: Veranderlijke bewol king en in het noorden een enkele forse regen- of onweersbui. Morgen wat meer zon. Maxima aan zee van 22 bij Tunis tot 26 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk steeds meer zon en droog erste z kans op een bui Temperaturen oplo pend naar ongeveer 13 graden, in het uiterste zuiden en langs de Middelland- e Zee rc J19gra Mallorca en Ibiza: Veranderlijke bewolking en vooral mor gen een'enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- ilië: .In het i iden. Ten zuh aar bewolkt e n Sardinië: oorden en midden bijna steeds meer zonnige pe- het noorden van ongeveer 15 graden, bij Rome ongeveer 20 en op Sicilië zo'n 22 graden. Corsica en Sardinië: Wisselval lig weer met vooral vandaag enkele forse regen- of onweersbuien. Maxima rond 20 graden Griekenland en Kreta: Griekenland: vandaag nog flinke perio den met zon en droog. Morgen meer wolkenvelden en vooral op het westelijke vasteland een enkele regen- of onweers bui. Eerst warm met maxima van 22 op Egeïsche Zee tot 25 in het zuiden. Mor gen koeler met in het noorden 19 gra den, in het zuiden nog 23 graden. Kre ta: Droog en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den, morgen enkele graden lager. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust enkele wol- kepvelden en mogelijk een bui. Langs de zuidkust en op Cyprus droog en eerst nog overwegend zonnig. Maxima van 22 graden rond de Dardanellen en 28 gra den op Cyprus en langs de Turkse zuid kust, morgen iets lager, Duitsland: Droog en tamelijk rustig weer met wol kenvelden of mist, met name in de mid dag ook af en toe zon. Maxima ongeveer 10 graden, vandaag in het zuiden koe- Neerslagkans Minimumtemp Middagtemp. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 27 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.25 Zon onder 17.1 Maan op 15.49 Maan onder04.1 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.07 13.34 Laag water 09.32 21.35 Weerrapporten 25 oktober 1 Boedapest Bordeau» Brussel Cyprus Luxemburg no4 11 8 0. 27 21 5 4 16 10 Buenos Aires r Casablanca li Johannesburg i HEINZ A*QCS N/£T, JOOOCUS n i||i

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14