Leiden Wijken krijgen meer macht Dringen voor microfoon bij Japanse soundmixshow Gevulei blijft ondanks verdeeldheid bestaan BOUWPLANNEN? jGeen bebouwing van (Papenwegse polder Mysterieuze borden Stevenshof: grote vertegenwoordiging chef gert visser, 071-356430, plv.-chef hans koenekoop. 071-356429 Nep-schoorsteenvegers actief leiden Nep-schoonsteenvegers hebben gisteren een bewoon ster van de Maresingel opgelicht. De 39-jarige Leidse ging in op een aanbod van twee mannen om twee schoorstenen in haar huis te reinigen en van een nieuwe kap te voorzien. Ze betaalde voor die klus 200 gulden en kwam er daarna achter dat er vrijwel niets aan de schoorstenen was gedaan. Inbrekers bekennen beroving leiden Vier verdachten van een inbraak in een Chinees restau rant aan de Rosmolen hebben gisteren tegenover de politie be kend ook verantwoordelijk te zijn voor een beroving op het Sta tionsplein. De mannen, tussen 19 en 22 jaar oud, hebben op 2 oktober een man op straat bespoten met traangas en vervolgèns beroofd van 170 gulden. De verdachten werden zaterdagoch tend op heterdaad betrapt bij de inbraak aan de Rosmolen. DINSDAG 26 OKTOBER 1993 leiden De Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden en omstre ken (Gevulei) blijft voorlopig bestaan. De negen deelnemen de gemeenten zien, ondanks hun verdeeldheid over de bouw van een scheidings- en vergis- tingsinstallatie (SVI), geen di recte aanleiding om het samen werkingsverband op te heffen. Zes van de negen gemeenten zijn voor de bouw van een SVI. De overige drie, Wassenaar, Voorschoten en Leiderdorp, zien hier geen heil in. Vanwege deze verdeeldheid doet het da gelijks bestuur onderzoek naar de mogelijkheden voor een nieuw samenwerkingsverband. De zes deelnemers kunnen op deze manier, zonder de andere drie Gevulei-gemeenten, hun SVI-plannen nader uitwerken. De meeste regiogemeenten vinden het echter nog te vroeg om te praten over een eventuele leiden erna straatsma Van de 22 polders, die in de Leidse regio voor woningbouw in aanmerking komen, Jieeft de Papenwegse polder veruit de grootste natuurwaarde. Bouwen op het voormalige terrein van bloemenveiling Flora in Rijns burg en in de Googerpolder in Roelofarendsveen tasten het milieu niet aan. Dat blijkt uit de gisteren verschenen Milieu Ef fecten Studie (MES), die het Centrum Milieukunde Leiden in opdracht van de gemeenten Leiden en Oegstgeest maakte. Ook de Broek- en Simontjes- polder gooit in de studie hoge ogen. Weliswaar kennen cje on derzoekers aan de natuur in die polder grote waarde toe, maar zij menen dat de milieuschade bij bebouwing beperkt zal zijn. De polder in Oegstgeest ligt vlak bij winkelcentra in Leiden en Oegstgeest. ,,De wijk kan goed ontsloten worden voor open baar vervoer en fietsers", aldus de MES. De verwachting is dat bewoners van de nieuwe wijk weinig gebruik zouden maken van de auto. Overigens zijn de gemeenten Leiden en Oegst geest het al eens over bebou wing van een deel van« de Broek- en Simontjespolder. De resultaten van het onder zoek geven aan, dat de woning bouwplannen van de provincie meer schade aan het milieu toe brengen dan de variant clie de gezamenlijke regiogemeenten hebben bedacht. De provincie wil slechts een klein deel van vliegkamp Valkenburg bebou wen (3650 woningen), de ge meenten een groot deel (6250 woningen). De keuzes van de provincie en het plan om bijna alle 13.000 benodigde woningen in de Gro te Polder bij Zoetqrwoude te bouwen komen het slechtst uit de bus. Beide alternatieven lei den tot ernstige aantasting van Gift voor Unicef leiden Leerlingen van basisschool 't Klankbord aan de A. Kleynstraat hebben gistermiddag een be drag van 3000 gulden overhan digd aan een vertegenwoordig ster van Unicef. Van het geld .wordt een schoollokaal in Cam bodja ingericht. De leerlingen brachten het geld bijeen met de verkoop van loten en-een rom melmarkt. opheffing van de Gevulei-rege- ling. Dat werd gisteren duidelijk tijdens een vergadering van het algemeen bestuur. „De Gevulei bestaat bovendien niet allen bij de gratie van de bouw van een SVI", aldus de Leidse vertegen woordiger H. de Goede (D66). De Voorschotense wethouder J.W.E. van de Poel (WD) sprak de hoop uit dat de drie niet- deelnemende Gevulie-gemeen- ten zich ook zullen verenigen. „Ik heb sterk de behoefte om contact te zoeken met Wasse naar en Leiderdorp en wil dat snel doen. Ik vind niet dat wij een soort oppositiepartij binnen de Gevulei moeten worden, maar wij hebben wel dezelfde belangen." Uitreden uit de Ge vulei wil «de Voorschotense wet houder niet, omdat de gemeen te zich dan moet 'uitkopen', „ik hoop dat Voorschoten, Wasse naar en Leiderdorp met een dichtgetimmerde 'status aparte' in de Gevulei kunnen blijven." de natuur. Bovendien leidt be bouwing van de meeste polders, met uitzondering van de Broek en Simontjespolder, tot meer autogebruik. Om het milieu zoveel moge lijk te sparen zou een groot deel van de benodigde woningen in de Duin- en Bollenstreek moe ten komen. In de 'milieuvrien delijkste bouwvariant', die de onderzoekers van het Centrum Milieukunde hebben bedacht, komen 4300 woningen op vlieg veld Valkenburg, 800 op het ou de veilingterrein Flora in Rijns burg en 3300 in Voorhout. De vier onderzochte alterna tieven voorzien alle in de bouw van 13.000 woningen en 200 hectare bedrijfsterrein, die de Leidse regio voor 2015 Yiodig heeft. De resultaten van de MES spelen een rol bij de definitieve keuze van bouwlocaties. Die wordt in 1995 vastgelegd in het streekplan Zuid-Holland West. Na de Papenwegse polder hebben de flora en fauna van Westeindsche Polder en de Bo- terhuispolder de grootste waar de van alle onderzochte gebie den. De MES in een hulpmiddel voor de gemeenten in de Leidse regio. Zij moeten nog dit jaar bepalen waar naar hun mening huizen moeten worden ge bouwd. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. - WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. I Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cerlificiat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. HUM ncr rbUbU Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck 0 Boete voor messentrekker leiden «ruud sep Een 21-jarige Leidenaar die eind 1991 de uitsmijter van een cafe bedreigde, is gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot een geldboete van 1000 gulden. Nadat hij uit de kroeg was gezet, stak hij met zijn mes naar de uitsmijter en sneed hem in de hand. De verdachte zelf verscheen gisteren niet voor de rechter. Volgens zijn advocaat ging de uitsmijter niet helemaal vrijuit in de vechtpartij. Hij omschreef de man als 'een vrij gewelddadi ge uitsmijter'. De twee maanden onvoor waardelijke celstraf die de offi cier van justitie eiste vond de advocaat veel te hoog. Politie rechter E. Timmermans ook en legde de Leidenaar een boete van 1000 gulden op en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. leiden De fietsers en voetgan gers die vanaf het Stationsplein onder het spoorwegviaduct door gaan richting Rijnsburgerweg ko men sinds enkele maanden twee houten borden tegen, die links in de tunnel tussen de graffiti zijn opgehartgen. Daarop staat in gro te reliëfletters te lezen dat hier de ligplaatsen van de 'MS Fortune' en de 'MS Hope' te vinden zijn. leiden frank buurman De stemming zat er gisteravond eigenlijk al direct goed in, bij de tweede voorronde van het eer ste Leidse karaoke-festival in Annie's Verjaardag aan de Oude Rijn. Discjockey/entertainer Danny Spijk uit Alphen hoefde nauwelijks moeite te doen om zangers en zangeressen te vin den. Die meldden zich bij bos jes aan om aan de hand van beeldscherm en meelopende tekst bekende muzieknummers uit volle borst te zingen. „Het loopt fantastisch. Het is echt kicken voor mij, als het zo goed gaat", aldus Spijk. Assistent-bedrijfsleider Jan Loorrtan van Annie's, dat vooral bekend is om zijn waterterras, is tevreden over de publieke be langstelling. „Op maandag avond zit hier normaal gespro ken nauwelijks iemand. En nu is het afgeladen vol. Danny is hier al eens eerder geweest en we weten inmiddels dat hij een vloeiende show brengt, waarbij hij zoveel mogelijk publiek be trekt." Aan het begin van de avond sjouwt de Alphense entertainer, met hulp van assistent Paul van Veen uit Rijpwetering, hoogst persoonlijk de loodzware appa ratuur het café binnen. Met na me de grootbeeld televisietoe stellen doen een forse aanslag op de spieren. Karaoke, dat Teeg orkest' betekent, is overge waaid uit Japan. Tempo De bezoekers van de karaoke- show worden zelf de artiesten, als ze het tenminste aandurven om de liederen van hun favorie ten te zingen. De laserdisc vormt daarbij een geraffineerd hulpmiddel: die produceert de begeleidende muziek van het A. van Bochove. foto wim dijkman Zowel bij gemeente als bij NS be staat verbazing over de borden. „We hebben de borden gezien, maar weten echt niet wie ze heeft opgehangen. Niemand heeft er last van, dus laten we ze voorlo pig maar hangen", zegt een woordvoerder van de spoorwe gen. Ook de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente heeft de borden inmiddels ont- nummer en beeldt op het scherm de tekst af, die van wit groen wordt naarmate het lied vordert. Op die manier kan de zanger ook het tempo van het nummer goed volgen. Naast de tekst is op het televisiescherm ook een toepasselijke videoclip of een sfeerimpressie te zien. Danny Spijk heeft 1500 num mers op zijn laserdiscs staan, Noodtoestand D66 lijkt aan te stu ren op het uitroe pen van een 'noodtoe stand' in ambtelijk en be stuurlijk Leiderdorp. leiden emiel fangmann De eerste resultaten van dit plan zijn al te zien. De reiniging gaat van vijf naar vier werkge bieden, drie wijken hebben in middels hun eigen agenten, het straks gefuseerde stedelijk wel zijnswerk wordt over de vier wijken verdeeld. Deze manier van werken had in eerste instantie alleen plaats in de Leidse sociale vernieu- dekt. De gemeente is de herkomst eveneens onbekend. „Misschien is het een studentengrap. Waar het op slaat is volstrekt onduide lijk. Wellicht heeft er vroeger op de plaats van het viaduct een sloot gelegen met ligplaatsen voor boten. Maar de namen van de schepen blijven vreemd", zegt L. Meiman van bouw- en woning toezicht. Nederlandse en buitenlandse, dus er is keus genoeg. Spijk is al twee jaar actief op karaoke-gebied; zijn roem is hem vooruitgesneld, want An nie's loopt vol met vooral jonge ren die vastbesloten zijn om hun zangdebuut te maken. Het is dringen op het bescheiden podium. Een groep studenten van de Haagse Hotelschool. Belasting A —f Inwoners van Alke- I made moeten vol gend jaar nog meer belas ting betalen dan B en W onlangs in de begroting i voor 1994 aankondigden. wingswijken Leiden-Noord. Pancras-Oost' en Slaaghwijk plaats. Inmiddels heeft het col lege er voor gekozen om voor de hele stad een soortgelijke wijkgerichte aanpak te kiezen. De vier grote wijken zijn de bin nenstad begrensd door de sin gels, het noorden van de stad (Merenwijk, Noorderkwartier, Noord, Groenoord, Waard, de Kooi), het zuid-oosten van de stad (Zuid-West, Vreewijk, Bur- Het kan zijn dat iemand door het ophangen van de borden pro beert om hoop en fortuin af te smeken voor het vernieuwde sta tion. Met name de fietsers kunnen wel wat meer fortuin gebruiken, aangezien het viaduct na regenval aan beide kanten flink lekt en de passanten stevig besproeit. Maar aan dat probleem wordt door NS al gewerkt. foto jan holvast opererend onder de naam 'Out door Den Haag', verovert als eerste de twee beschikbare mi crofoons. En weet direct in plat Haags het residentiële volkslied 'O, O Den Haag, mooie stad achter de duinen' uit de kelen te persen. Met de zinsnede 'Ik zou meteen gaan huile als ik geen Hagenees zou weze' krijg je in Leiden de handen niet direct op gemeesters- en Professoren wijk. Waardeiland, Tuinstadwijk. Ri vierenbuurt. Meerburg enz.) en het westen van de stad (Hout kwartier, Vogelwijk, Morskwar tier, Stevenshof). Deze indeling brengt mee dat de reiniging, tegenwoordig de dienst milieu en beheer ge noemd, van vijf naar vier werk gebieden teruggaat. De politie heeft inmiddels haar eigen wijk bureaus in de Merenwijk, de Stevenshof en Zuid-West. Straks moeten er echter per wijk niet vier of vijf, maar 25 agenten te vinden zijn. De burger in de wijk krijgt geen officiële bevoegdheden, maar Van Bochove ziet voor de bewoners wel een grotere ról weggelegd, ook als het gaat om beslissen en bijvoorbeeld verde- leiden De Stevenshof krijgt een wijk- vertegenwoordiging. waarin zo'n zestien organisaties zit ten. Vanavond wordt in de Dobbegaarde het bestuur ge kozen. waarbij elke organisa tie een bestuurslid levert. Vol gens wethouder Van Bochove (CDA/welzijn) is de grote ver tegenwoordiging 'vrij uniek'. „Er bestond al overleg in de Stevenshof. maar informeel. Zo werd de afgelopen jaren het welzijnsoverleg gaande weg een overleg over het leef klimaat." De nieuwe wijkvertegen- woording krijgt geen wettelijk status, maar de wethouder kan zich voorstellen dat ze als gesprekspartner van de ge meente uiteindelijk op het beleid invloed uitoefent. „Bij voorbeeld als het om de vei ligheid in de wijk gaat, bestra ting, onderhoud, reiniging, groen." Het meepraten wordt ook makkelijk door de wijkge richte benadering van de ge meente die de komende jaren wordt uitgevoerd. Tot de organisatie in de vertegenwoordiging behoren onder meer het buurthuis, de winkeliersvereniging, de kin derboerderij en de senioren van 'De Dobbegaarde'. Ook elkaar, maar aandoenlijk is het wel. Corrie Kobbi (20) uit Zoe- termeer steelt gelijk de show als ze met Debby Harms uit Den Haag en Saskia Kaptein uit Wassenaar 'Stop in the name of love' van de Supremes zingt. Het drietal studeert op de I laag- se Pabo. De stem van Corrie doet nauwelijks onder voor die van Diana Ross en ze is eigenlijk len van geld. Dat moet ook ge makkelijker worden, omdat de gemeentelijk diensten dichtbij zitten. Het is de bedoeling dat wijken zich naar de gemeente toe als gesprekspartner presen teren. „Een vertegenwoordiging zoals het platform dat in de Ste venshof wordt opgericht kan een voorbeeld zijn. Maar het moet per wijk groeien en er blijft ook ruimte voor verfijnin gen. Andere wijken zitten weer anders in elkaar. Wij hebben nog geen duidelijk beeld daar van". aldus Van Bochove. „Moeten er straks wethouders komen die een hele wijk in hun portefeuille hebben zoals in De venter? Het zijn vragen die op Leiden gaan afkomen", zegt Van Bochove. de oude wijkvereniging Ste- ventjeshofpolder neemt er in deel. „Hoe groter je bent, hoe sterker", aldus voorzitter P. Ham. die vanavond bestuurs- kandidaat is. Zijn wijkvereni ging. die zich met verkeer, so ciale zaken en cultuur bezig hield, blijft daarnaast gewoon bestaan. De nieuwe vertegenwoordi ging gaat zich met promotie van de wijk en het leefklimaat bezighouden. „Zoals de fees ten, de bloemenmarathon, een corso in de wijk. Maar ook zaken als het verplaatsen van de markt dichter naar het winkelcentrum." De verte genwoordiging heeft zich al over de IJsclub uitgesproken. Ze vindt dat die op de be staande plaats in een groter sportcomplex moet opgaan. Volgens wethouder Van Bochove is er in de toekomst evenwel een grotere rol voor de vertegenwoordiging weg gelegd. „De wethouder wil dat wij in de toekomst ook zelf onze budgetten behe ren". zegt Ham. „Maar ik weet niet of we dat wel kun nen. Het is de vraag of we daar de kennis en de man kracht voor hebben. Onze vertegenwoordiging moet be slist geen stadsdeelraad wor den zoals in Rotterdam." al direct de gedoodverfde win naar van de avond. „Ik heb wel eens meegedaan aan een talentenjacht, maar verder zing ik eigenlijk alleen maar voor vrienden", stelt ze bescheiden. Waarna ze samen met Arjen, personeelslid van Annie's, het duet 'Do it to me one more time' zingt en de lie veling van het publiek wordt. Rob Bekkering en Chris Tel- jeur uit Leiden zien het allemaal rustig aan. Rob was op een eer der kampioenschap al redelijk succesvol met 'Annabel' en sa men met Chris zoekt hij nu een ander lied uit. „We zingen niet zo heel erg zuiver, maar wc vin den het leuk om mee te doen." Danny Spijk benadrukt dat het daar ook om gaat. „De zang kwaliteit is niet belangrijk, het gaat er om dat de mensen er plezier in hebben." Spijk kwam op het idee voor het festival sa men met Dick Wansink van jazzcafé The Duke. na een suc cesvolle karaoke-show tijdens de 1-akenfeesten. De komende tijd worden er in verschillende Leidse cafés nog meer voorron den gehouden. „Ik hoop daar ongeveer 18 winnaars aan over te houden, die op 30 januari 1994 in de finale staan in de Stadsgehoorzaal. Daar wil ik dan een prachtige show bren gen. waar ook diverse leidse ar tiesten aan mee zullen doen." Inmiddels hebben twee toeris ten uit San Marino het podium beklommen om hun lievelings lied ten gehore te brengen. „San Marino. San Marino", roept de oudste als aanmoediging tegen het publiek. Waarna de Hotel- schoolstudenten hatelijk 'Ze ven-nul. zeven-nul' terugroe pen om de afstraffing van de dwergstaat door het Nederlands elftal in herinnering te roepen. Maar die korstondige rivaliteit kan de goede sfeer van de avond niet meer bederven. \ndere plekken genieten voorkeur qua milieu Karaoke verovert Leiden Corrie Kobbi uit Zoetermeer zingt samen met Debby Harms en Saskia Kaptein een nummer van de Supremes en ontpopt zich als de ontdekking van het karaok'e-festival. Telefoonstoring in Morskwartier Een groot deel van Leiden Zuid-West is gisteravond verstoken ge weest van een telefoonverbinding. Bewoners van de 'juwelenbuurt' konden hun telefoon niet gebruiken tussen 17.00 en 02.00 uur ge bruiken. De storing was het gevolg van werkzaamheden op de Dr. Lelylaan. Wegens het ontbreken van een goede verbinding om on gevallen en andere noodsituatie te melden surveilleerde de politie ujl voorzorg in de wijk. Acute problemen deden zich niet voor. Leiden wordt in vieren gedeeld Leiden wordt in de toekomst bestuurlijk opgesplitst in vier wijken. Elke wijk krijgt een eigen politiebureau, een eigen gebouw voor milieu en beheer en een eigen mana ger op het gebied van welzijn. Deze grote wijken krijgen echter geen eigen bestuur zoals bij stadsdeelraden. „Daarvoor is Leiden te klein", meent wethouder A. van Bochove (CDA/welzijn).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13