leidefdoip Alphen wil Rijnoord behouden Jeugd 'roefelt' bij suikerpatiënten CDA: belasting op kaartje Duinrell hier de hele dag spelen Regio Ook deze chopper huur je bij Golf van inbraken in Provincie geeft ruim twee ton voor molens Honden mogen weer los in Zegerslootgebied NIEUW! Alphen aan den Rijn MAANDAG 25 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Een antiek horloge werd gis teren tussen twaalf uur 's mid dags en kwart voor elf 's avonds gestolen uit een woning aan de Lekstraat. Om binnen te komen werd het slot van de achterdeur vernield. Uit een woning aan de Vorselenburgstraat werd giste ren tussen twee uur 's middags en half elf 's avonds een video recorder gestolen. De inbrekers waren de woning binnengeko men door een raam in de ach terdeur. Auto- en Motorverhuur MultiRent De conducteur blaast op zijn fluitje en het smalspoortreintje zet zich met veel geblaas en ge puf in beweging. Oma's wuiven en kinderen zitten met grote verwonderde ogen naar buiten te koekeloeren. „Waar gaan we heen?", vraagt een jongetje aan zijn vader. „Een ritje maken rond het meer", is het ant woord. Met een vaartje van hooguit vijftien kilometer per uur tuft de locomotief, die Sandra is ge doopt, op z'n gemak verder over de ruim twee kilometer lange smalspoorbaan rond het Valkenburgse Meer. Het treintje rijdt voor de laatste keer dit sei zoen en de zon schijnt, dus de twee wagons zitten aardig vol. De houten banken zijn hard en zelfs met deze geringe snel heid schudt jong en oud voort durend heen en weer. „Het zijn derde klas harde banken", oor deelt de Leidse L. de Bruijn met kennersblik. „Vroeger reed ik van Assen naar Den Haag en zat ik ook in zo'n trein. Vijf uur duurde zo'n rit. Dat ze hard zijn voel je wel als je een paar uur op die banken zit." Ze is samen met haar kleinkinderen en zoon op stap. Het meisje is inmiddels in slaap gevallen, maar de jon gen kijkt aandachtig naar bui ten. Dat verbaast oma niets., .Natuurlijk, mannen kunnen hier de hele dag spelen", con cludeert ze. „Hij is hier niet weg te slaan." Na tien minuten stopt het treintje plotseling. De locomo tief wordt ontkoppeld en op een ander spoor gezet. Vervolgens wordt 'de Sandra' aan de ande re kant van de trein weer aan de alphen aan den run/leiderdorp Alphen dringt er bij de politieke partijen in de staten op aan om 'met kracht een spoedige oplos sing van de financiële proble men van het Rijnland Zieken huis', de combinatie van Rijnoord in Alphen en het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp, te zoeken. De gemeente vreest dat de problemen een gevolg zijn van de fusie tussen de twee ziekenhuizen. „Als de oorzaak de fusiekosten zijn, dan moeten we constateren dat de partijen die gezamenlijk de verantwoor delijkheid voor de fusie op zich hebben genomen, nu niet de fi- nanciële gevolgen op zich wil len nemen. Dan is het niet rechtvaardig dat Rijnoord voor een belangrijk deel de conse quenties moet dragen", aldus de gemeente Alphen. Volgens de gemeente zou het 'volstrekt onlogisch' zijn om eerst van het Rijnoord een po likliniek te maken en pas daar na een onderzoek in te stellen naar het aantal benodigde zie kenhuizen in het noordelijk deel van Zuid-Holland. Zo'n' besluit zou bovendien botsen met de eerdere belofte om de Rijnstreek een eigen basiszie kenhuis te laten houden. Daarnaast is Alphen bang dat een polikliniek alleen maar kan leiden tot nog verdere afkalving van de ziekenhuisvoorzienin gen' in de Rijnstreek. Uiteinde lijk zou Alphen daardoor hele maal geen voorziening meer kunnon over houden en zouden de patiënten zijn aangewezen op de ziekenhuizen in Gouda of Leiden. Geld, sieraden en apparatuur weg voorschoten Geld, sieraden en geluidsapparatuur werden het afgelopen weekeinde buitgemaakt bij inbraken in vier woningen in Voorschoten. In de nacht van vrijdag op zaterdag was een wo ning aan de Sixlaan het doelwit van inbrekers, die een raam aan de achterkant vari het huis wisten te forceren. De bewoners mis ten bij thuiskomst een videorecorder en een CD-speler. De nacht erop werd op dezelfde manier ingebroken in een andere woning in deze straat. Er verdwenen portemonnees en giropas jes. Uit een huis aan de Hooghkamer verdwenen die nacht een tv en een CD-speler. De inbrekers kwamen binnen door een schuifui open te breken. A'an de Papelaan-west werd gisteren op klaarlichte dag ingebroken in een woning.. Er verdwenen siera den en een onbekend geldbedrag. Een meisje van de Sjelter deelt pannekoeken uit in het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis. „Suikerziekte is een ziekte die eigenlijk niet over kan gaan." De 15-jarige Richard zegt het berustend tegen de kinderen van het sociaalcultureel centrum deSjelter die een kijkje nemen in het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp. De kinderen zijn een dagje aan het 'roefelen' (Vlaams voor ken nismaken); ze snuffelen rond bij allerlei in stellingen. Vijf diabetespatiëntjes van het 'Elisabeth' verhalen over hun ziekte. „Wat moet ik ze vertellen", vraagt Else Marijn (13) wat zenuwachtig voordat de Sjelterkinderen komen. „Ik kan zeggen dat ik diabetes heb, maar dan vragen ze wat dat is. Suikerziekte. Maar hoe leg ik uit wat insuline is en wat een hypo is? Dat je dan heel duizelig wordt?" Voor ElseMarijn, Richard, Robin, Hiske en Mirande is suiker ziekte al heel normaal. Hun klasgenoten weten wel dat ze iets hebben, maar het goed uitleggen aan kinderen van ongeveer tien jaar blijkt toch wel moeilijk. „Op school vinden ze het vooral span nend om te zien hoe ik spuit", zegt Else Marijn. De vijf diabetespatiënten hebben allemaal iets bij zich dat hun ziekte kan ver duidelijken. Robin (15) laat zijn insuline spuit zien, die op een dikke vulpen lijkt. „Daarmee spuit je in je arm of je buik of je been. En dan kun je alles weer doen, ook sporten enzo", vertelt hij aan de Sjelter kinderen. Miranda (11) wappert met haar dieet lijst. „Die maken ze in het ziekenhuis. Daar in staat wat je allemaal wel en niet mag eten." De bloedsuikermeter van Richard, de spuit voor suikeraanvallen (hypo's) van El- seMarijn en de naalden van Hiske (14) worden aan de kinderen voorgelegd. Spannend Die vinden vooral de rondleiding door het laboratorium van het ziekenhuis heel span nend. Daar laat een laborante zien wat rode en witte bloedlichaampjes zijn. Onder een microscoop mogen de kinderen allemaal even kijken naar de witte en rode stipjes. En de lintwormen zijn ook boeiend. In potjes zitten wormen van wel twintig centimeter lang op sterk water. Het versieren van pannekoeken is echter toch het leukste. „Dat mogen wij wel eten, hoor", zegt Miranda. „Als je suikerziekte hebt mag je wel suiker hebben. Als je maar spuit en steeds op tijd eet." De pannekoe ken worden belegd met geconfijte kersen, chocoladekorrels en forse hoeveelheden slagroom. Niet voor de Sjelterkinderen, maar voor de patiënten die op de afdelin gen liggen. „Voor de moeders die net een babytje hebben", weet een van de roefel - meisjes. De kinderen zijn bijna niet weg te krijgen bij de jonge moeders en hun pasgeboren baby's. Maar het roefelen in het Elisabeth ziekenhuis duurt maar drie kwartier, want er zijn nog andere instellingen te bezoeken en dingen te ontdekken. De spuiten van de brandweer, echte egels en slakken bij het milieueducatief centrum in de Houtkamp en water testen in zwembad De Does, bij voorbeeld. Voor de restauratie van de Lij- kermolen II in Alkemade, de Zwanburgermolen in Warmond en de Weypoortse molen in Bo degraven heeft de provincie 210.000 gulden extra beschik baar gesteld. De commissaris van de koningin, S. Patijn, kon digde dit zaterdag aan toen hij de gerestaureerde Hoogmade- sche molen in gebruik stelde. Met het lichten van de zoge noemde vang zorgde Patijn er voor dat de wieken van de mo len opnieuw gingen draaien. De Hoogmadesche molen is de eerste van twaalf molens in de regio die is gerestaureerd. De overige elf moeten binnen twee jaar klaar zijn. Voor 1998 wil de Rijnlandse molenstichting nog eens elf molens restaureren. Het project is volgens voorzit ter L. Dijkman 'een miljoenen verslindende zaak', die afhanke lijk is van giften van overheden en particulieren. Het geld voor de restauratie van de molen in Hoogmade werd bijeengebracht door de provincie, de gemeente Jacobswoude, het Anjerfonds, bedrijven en donateurs van de stichting. De financiële kant van het project werd zaterdag door Dijkman ludiek uitgebeeld. Hij knoopt 'de Rijnlandse molen steen' om zijn nek. „Zo zwaar zijn onze zorgen." Hondenbezitters hebben er te gen gedemonstreerd en er wa ren zelfs mensen die uit protest de klaphekken vernielden. Het hondenaanlijngebod dat de ge meente Alphen afkondigde na dat er in het Zegerslootgebied vijf runderen waren losgelaten, heeft de gemoederen aardig be zig gehouden. In de afgelopen maanden werd het gebod ver volgens massaal aan de laars gelapt, zonder dat er overigens ook maar één bon werd uitge deeld. Inmiddels is het aanlijn- gebod min of meer van tafel. Een delegatie van de honden bezitters heeft dit afgelopen week van de gemeente te horen gekregen. Hen werd uitgelegd dat het gebod officieel nog van kracht blijft, maar dat loslopen de honden worden gedoogd zo lang zij geen overlast veroorza ken. Dat betekent dat de situa tie weer dezelfde is als voordat de galloways werden losgelaten. In heel Alphen geldt immers een aanlijngebod, maar dat wordt alleen bij excessen uit de kast gehaald. Het strengere aanlijngebod in het Zegerslootgebied werd afge kondigd nadat er in het gebied vijf galloways werden uitgezet. „We wilden kijken hoe de run deren en de honden op elkaar zouden reageren", verklaart een woordvoerder van de gemeente de maatregel. Na een paar maanden blijkt dat de runderen en de honden helemaal niet op elkaar reageren. Voor zo ver de woordvoerder weet hebben de honden de koeien steeds met rust gelaten. Alle reden om het strengere regime van de afgelo pen maanden weer op te hef fen. - openingstijden gemeentehuis Leiderdorp: 8.30 -12.30 uur 's middags op afspraak. De avondopenstelling van Bevolking en Voorlichting blijft: woensdag 18.30 - 20.00 uur - telefoonnummers gemeentehuis: receptie: 458500 bevolking: 454869 voorlichting: 458729 belastingen 458759 Jongerenraad trekt jeugd naar stembus oegstgeest i Met een jongerenraad, die vlak voor de gemeente- raadsverkiezingen van vol- P gend jaar moet worden 'r aangesteld, wil de gemeen- te Oegstgeest de jeugd sti- v muieren om te gaan stem- men. l( n De jongerenraad wordt n een soort gemeenteraad, die eenmalig bij elkaar komt. De jongeren moeten a van een school in Oegst- geest komen. Eén dag pra- j' ten zij in het gemeentehuis rnet ambtenaren, politici en belangengroepen. Dezelfde avond houden ze de jonge- d renraad, waarbij ze ver- v schillende voorstellen be- spreken en uiteindelijk één voorstel doen aan burge meester en wethouders. De jongeren gaan zich al leen bezighouden met milieuzaken. Zij kunnen zich bijvoorbeeld buigen over de afvalscheiding van vrieskisten, koelkasten, ste reo's en computers of over de organisatie van een milieumarkt. Het voorstel dat uiteinde- lijk aan het college wordt n gedaan, wordt waarschijn- |tj lijk ook echt uitgevoerd. Oegstgeest stelt 2500 gul r den beschikbaar voor het ,n milieuproject dat de jonge- (j ren kiezen, mits R en W het n er zelf mee eens zijn. De n jongerenraad wordt gehou- n den op 22 februari. Vermakelijkheidsbelasting hef fen op elk kaartje voor attractie park Duinrell. Dat voorstel lan ceert het CDA van Wassenaar in zijn algemene beschouwingen op de begroting voor volgend jaar. Het college moet in elk ge val onderzoeken of invoering van een dergelijke belasting mogelijk is, stelde CDA-fractie- voorzitter H. Schelhaas van morgen vast. Volgens het CDA zijn het in voeren van vermakelijkheidsbe lasting en het verhogen van de toeristenbelasting en de onroe- rend-goedbelasting (OGB) reële mogelijkheden voor de ge meente om in de toekomst fi nancieel het hoofd boven water te houden. De PvdA-fractie ziet meer in bezuinigingen op het ambtelijk apparaat. D66 pleit naast het verhogen van de OGB, voor een rechtvaardiger verdeling van de afvalstoffenheffing. Wie meer vervuilt, zou meer moeten beta len. Alle fracties in Wassenaar zijn overigens tevreden over wat het college de afgelopen raadspe riode heeft bereikt, zo bleek vandaag. „Het overgrote deel van het collegeprogramma is uitgevoerd of wordt binnenkort uitgevoerd en dat is toch een compliment waard", aldus PvdA-fractievoorzitter J. van Noort. De PvdA-fractie is wel teleur gesteld over de woningbouw in Wassenaar. „Er moeten meer goedkopere woningen in de vrije sector gebouwd worden om de doorstroming te bevor deren." De fractie vraagt de wethouders nogmaals om de plannen van de PvdA voor hon derden woningen op onder meer het terrein van de vroege re dierentuin serieus te nemen. De wethouders zouden de plan nen in een 'open debat met de burgers' moeten bespreken. Grootschalige woningbouw blijft voor de WD-fractie onbe spreekbaar. Als er al woningen moeten worden gebouwd, dan zijn die 'voor Wassenaarse 55- plussers, die hun zuurverdiende spaarcentjes willen gebruiken om een onbezorgde maar ver zorgde oude dag in Wassenaar door te brengen'. D66 wil uitge breid onderzoek naar beschik bare 'snipperlocaties' voor wo ningbouw. Om de veiligheid te vergroten pleit het CDA voor het inscha kelen van zogeheten gedifferen tieerde politie. Daarmee bedoelt de fractie politiemensen met een wat eenvoudiger opleiding en geringere bevoegdheden. Ook wil het CDA een proef hou den met burgerwachten in een of twee Wassenaarse wijken. De PvdA-fractie wil uit oog punt van veiligheid de verlich ting langs de voet- en fietspa den verbeteren. In overleg met de politie moeten buurtpreven tie-projecten opgezet worden. Smalpoorvereniging sluit seizoen af Alphen is het afgelopen week einde het doelwit geweest van inbrekers. Zeven woningen en een tandartspraktijk werden door dieven bezocht. Een woordvoerder van de politie weet niet of er een verband is tussen de inbraken. Opvallend noemt hij het dat veel inbraken 's avonds worden gepleegd. „Als er geen licht brandt in de hui zen, zien ze gemakkelijk dat de bewoners niet thuis zijn." De inbraak in de tandarts praktijk aan het Aarplein werd in de nacht van vrijdag op za terdag gepleegd. De daders kwamen binnen door de toe gangsdeur open te breken. Ver mist worden een faxtoestel, een audiotoren, twee telefoontoe stellen, een televisietoestel en cassettebanden. Diezelfde nacht bezochten in brekers een woning atm het Ha ringvliet. Ze opepden een raam op de eerste verdieping en gin gen er Vcindoor met sieraden en hifi-apparatuur. Terwijl de bewoner zaterdag ochtend even een half uurtje boodschappen aan het doen was, werd zijn flatwoning aan de Anne Frankkade door inbre kers bezocht. De voordeur werd met geweld opengebroken. De daders namen sieraden mee. Minder succes had een man die zaterdagavond even na acht uur wilde inbreken in een woning aan de Van Boetzelaerstraat. De inbreker werd betrapt door een buurman en sloeg vervolgens op de vlucht. Een stereo-installatie en een geldkistje werden in, de nacht van zaterdag op zondag gesto len uit een woning aan de Krammer. Om binnen te ko men, werd de achterdeur open gebroken. Een inbraak in een Het Rijnoord-ziekenhuis moet openblijven als een vol waardig basisziekenhuis. Het provinciebestuur zou het idee om van Rijnoord een polikliniek met dagbehande ling en kort-verblijf te maken, moeten afwijzen. Dat schrijft de gemeente Alphen aan den Rijn in een brief aan provinciale staten. woning aan de Bremstraat werd M/l/ïMM/ltl I II ÏJ f) II zondagavond ontdekt. De in- 1 Kf Cf f f tvltlllltsfl brekers hadden de achterdeur opengebroken. Vermist worden een televisie en een CD-speler. valkenburg dorith ligtvoet wagon gekoppeld om de terug reis aan te vangen. Inmiddels heeft de conducteur met een ouderwetse gaatjestang alle kaartjes geknipt. Niet de leukste klus voor de vrijwilligers die de ze stoomtrein rijdend houden. „Het rijden van de trein is na tuurlijk het allerleukst", bekent de conducteur later. „Maar ja, ik ben een nieuweling en dan begin je met kaartjes knippen." Wat in de trein al was opge vallen is even later ook in de re mise zichtbaar. Bijna alle be zoekers hebben kinderen bij zich, die vol verbazing de trein- modellen van de Stichting Bel lenspoor en de Stichting Door reis bekijken. „Kinderen nemen hun ouders mee, want die vin den dit net zo leuk", grapt be stuurslid Harry Jurgens. Behalve de treintjes oogst ook de rest bewondering. Een mi- niscuul klein Lisses stationnetje, kermisatracties, langzaam op een neer bewegende jaknikkers en een spoorwegovergang waar het licht gaat branden als de trein langskomt. „Hieraan heb ik twee jaar gewerkt", vertelt Jurgens trots, terwijl hij wijst op een stukje van de treinbaan, voorzien van een nostalgisch ta fereeltje. Zowel de smalspoor- als de modelspoorvereniging zijn te vreden over de gezamenlijke opzet van dit weekeinde. „We treTcken hiermee extra publiek en de combinatie ligt voor de hand", vertelt A. Reijnders van de Stichting Smalspoor. „Grap penmakers die thuis met trein tjes bezig zijn vinden zowel mo del- als smalspoor leuk." Het oude smalspoor bij de Katwijkse watertoren. Het gebouw waarin de locomotieven en wagons waren opgeslagen was minutieus nagebootst in de huidige remise van het smalspoor in Valkenburg. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9