Leiden DIGR0S Kabel-tven telefoon in Leidse haven luidspreIrboxen 25 tot 50% ÉdnTE KORTING! w^ÊÊmük Puntgave taptoe van Concordia 'Ze gaan altijd door tot maf 'V 3-DAAGSE SUPERKOOPJES 'HEERLIJKE RIBAI4 KARBONADES HEEL KILO UIEN KILO MAANDAG 25 OKTOBER 1993 Rijnoord 9 Rijnoord moet een vol waardig ziekenhuis blijven, vindt het gemeen tebestuur van Alphen aan den Rijn, De museumhaven in het Galgewater wordt vermoedelijk de eerste historische haven in Nederland waar alle sche pen een aansluiting hebben op riool, elektra, telefoon en centrale antenne. De gemeente denkt binnen een maand de gesprekken met de stichting Historische Haven over de herinrichting van het drijvend museum af te ronden. plaatsen op het Kort Galgewa ter. De auto's die er staan bene men het publiek het zicht op de schepen. En dat is voor wat een toeristische attractie van for maat moet worden een ernstige tekortkoming. De herinrichting van de kade zal echter langer op zich laten wachten dan de aanleg van de steigers, aldus Lamers. „Dat hangt weer samen met het bouwplan wat ontwikkeld wordt voor de vroegere panden van Blonk aan het Galgewater. Daarin is enige vertraging opge treden. In dat nieuwbouwplan wordt ruimte vrijgemaakt voor het transformatorhuisje, dat nu nog aan de kant van het water staat. Dat kan dan ook worden verwijderd." Het belangrijkste obstakel in de onderhandelingen is nog het bedrag dat de stichting moet bijdragen aan het karwei, dat vermoedelijk een half miljoen gulden gaat kosten. Van de pro vincie ontving de gemeente in maart van dit jaar anderhalve ton voor de herinrichting van de historische haven. Leiden is be reid zelf een aanzienlijk deel van de kosten voor zijn reke ning te nemen. „Maar wij zullen ook van de stichting een bijdra ge vragen", zegt woordvoerder L. Lamers van de gemeente. In wezen, zegt hij, bestaat er overeenstemming over het her inrichtingsplan. „Alleen met de financiële paragraaf zijn we nog bezig." Er werden steigers haaks op de kade van het Kort Galge water gebouwd zodat de sche pen, allemaal van voor de Tweede Wereldoorlog, beter zichtbaar worden voor het pu bliek. Tegelijk met de steigers moeten de technische voorzie ningen als elektra en telefoon worden aangelegd. Een ander deel van het plan is het verwijderen van parkeer- Inbrekers actief in restaurants leiden Inbrekers hadden het afgelopen weekeinde gemunt op restaurants. Vier inbrekers tussen de 19 en 22 jaar zijn tegen de lamp gelopen. Zij wilden zaterdagochtend in alle vroegte hun slag slaan in een Chinees restaurant aan de Rosmolen maar de politie was dank zij een alerte omwonende snel ter plaatse. De politie zag bij aankomst een persoon wegrennen. De politie hond rook dat er nog meer inbrekers in de buurt waren. Later die dag bleek dat in een restaurant aan de Hoge Woerd ook was ingebroken. Uit de gokautomaten is 500 gulden gesto len. Ook is er nog een melding binnengekomen over een misluk te inbraak in een restaurant aan de Haarlemmerstraat. De inbre ker kreeg het slot van de voordeur niet open. De taptoe van Concordia liep zaterdagavond als een trein. FOTO DICK HOCEWONINC leiden k buurman Vanwege de link met het nieuwbouwplan moet de herin richting van de historische ha ven stukje bij beetje worden uit gevoerd. „Dat is wel jammer", vindt Lamers, „maar het is geen groot probleem. Als maar voor maart volgend jaar een begin is "gemaakt. Dat moet wel, want anders verspelen wij de provin cie van de subsidie." Het licht in de 3 Octoberhal gaat uit. Een enkele trom slaat. De spanning wordt opge voerd. Door een ingang in de hoek van de zaal marcheert een bijna onzichtbaar mu ziekkorps de zaal binnen. In de duisternis onstaat even een kleine botsing omdat de muzikanten zich niet kunnen oriënteren. „Zo kunnen ze toch geen noten lezen", ver onderstelt iemand op de tribune. Het licht gaat aan en muziek- en showband Concor dia wordt in vol ornaat zichtbaar. De ope ningsmuziek schalt door de sporthal. De eerste taptoe van Concordia is begonnen. De Leidse taptoe-traditie werd zaterdag avond weer in ere hersteld. Nadat de groots opgezette Taptades in de Groenoordhallen van het toneel waren verdwenen bleef de stad, afgezien van de activiteiten rond 3 ok tober, jarenlang van een taptoe verstoken. Concordia besloot in het kader van het 45-jarig bestaan de taptoe weer terug te brengen. Op bescheiden schaal, met onge veer 600 bezoekers: daarvoor moesten in de relatief kleine hal wel tribunes worden bij geplaatst „Het begon als een geintje, maar het is er dan toch van gekomen", zegt Con- cordia-voorzitter Coen Peet. De taptoe wordt met militaire precisie afgewerkt, alle korpsen houden zich keurig aan de tijden in het boekje. En ze bieden ook een gevarieerd programma. Na de opening door de senioren komt de jeugd van Concordia aan de beurt. Een rela tief klein gezelschap, met slechts vijf majo rettes, maar er wordt een volwassen geluid geproduceerd. Drumfanfare Excelsior uit Rotterdam, blauwe uniformen, lage bere- mutsen, brengt een muzikaal avontuur: fil- muziek, onder meer uit Indiana Jones en de Wizard of Oz. Ladyspeaker Margreet van der Voord vertelt dat Excelsior een veelge- i het buitenland. Goud Adest Musica uit Sassenheim won gouden medailles op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade en dat is te merken. Een vlotte voorstelling, met muziek zonder grenzen. 'Don't cry for me Argentina' en natuurlijk ontbreekt 'Mexico' als plaatselijk Leids volkslied niet. De Sassenheimers formeren het wapen van Amsterdam als hun muziek over de hoofdstad gaat en uiteindelijk vor men ze hun eigen initialen. Eigenlijk zou je er met een helikopter boven moeten han gen om het goed te kunnen zien. De Sas- senheimse musici dragen de uniformen van de Koninklijke Grenadiers. Het is moeilijk voor te stellen dat tot diep in de vorige eeuw muzikanten op het slagveld, alleen met blaasinstrument of trommel, tegen het vijandelijke vuur in marcheerden om de or ders muzikaal over te brengen. Het onderdeel 'Massed Band' brengt Concordia met twee andere korpsen in ac tie: een potpourri die varieert van 'Also Nieuw storingsnummer EWR leiden voorkomen dat het gewone te* lefoonverkeer van het bedrijf wordt overbelast. Onvoorziene calamiteiten kunnen gemeld worden via het gratis telefoon nummer 06-0677: het voice response systeem'. De klant kan er met het 06- nummer zelf achterkomen of hij/zij in een storingsgebied zit. De beller doet dat door onder meer zijn/haar postcode in te Het energiebedrijf Rijnland (EWR) heeft een nieuw systeem in gebruik genomen om Idanten te informeren bij storingen. Het telefonische systeem wordt ge activeerd zodra zich een grote storing voordoet in de levering van gas, water, elektriciteit, ka- beltv/radio of stadsverwarming. Met de nieuwe werkwijze hoopt de EWR in het vervolg te Inbrekers op bouwterrein De politie heeft zaterdagavond twee Leidenaars van 17 jaar aange houden die wilden inbreken in een keet op een bouwterrein op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en Kooilaan. Omwonenden za gen het stel rondscharrelen en belden de politic. De twee liepen net het terrein af toen de politie arriveerde. Ze hebben bekend dat ze wilden inbreken. Brand in kelder van Holtlant ten. De politie was eerder die nacht bij het gebouw een kijkje wezen nemen na een melding over inbraak. Ze constateerde De brandweer heeft zaterdag ochtend om half zes een brand in de kelder van het Holtlant- college geblust. Etalagemateri aal en alle bedradingen zijn in de vlammen verloren gegaan. Brandstichting is niet uitgeslo- dat i i gat i Het gat was echter te klein om er doorheen te kruipen. Daar om keerde ze onverrichter zake terug. sprach Zarasustra' van Richard Strauss tot 'New York' van Frank Sinatra. Thalita uit Vlaardingen was ooit een meisjedrumband, maar evolueerde in 30 jaar tot een traditio nele Britse brassband. Excelsior Delft vormt een contrast met walsen en zelfs rock 'n' roll. Sommige orkestleden leggen hun in strumenten neer en maken tussendoor een dansje. Tamarco Leiderdorp is ook op de vlotte toer: California Dreamer van de Mamma's en de Pappa's en bijvoorbeeld de melodie van het A-team. Tamarco beheerst de carré (ooit een militaire formatie tegen cavalerie- -aanvallen) als geen ander en eindigt ge waagd met een scherpe dissonant. En ook gastheer Concordia, eerste tijdens de Natio nale Taptoe in Breda, swingt de 3 October hal door met originele choreografie en mu ziek van onder andere Madonna. Niet voor niets begeleidt het korps wedstrijden van het Nederlands voetbalelftal. Bij de afslui tende finale spelen alle korpsen het Wilhel- Of de taptoe van Concordia volgend jaar terugkeert is nog de vraag. „Het was een succes, maar we moeten eerst kijken of we er financieel een beetje uitgesprongen zijn. We hebben veel te danken aan onze spon sors. Zonder dat geld hoef je niet eens aan een taptoe te beginnen, want de kosten zijn erg hoog", zegt zakelijk leider Toon Krom hout. Munten en sieraden gestolen leiden Inbrekers hebben vannacht met succes geopereerd in de Steven hof. Uit een woning aan de Barbara van Meertenstraat werden si raden, oude munten en bankpassen gestolen. Uit een huis aan c Petronella Moensweg namen ze een fototoestel mee. De inbreke zijn binnengekomen nadat ze deuren aan de achterijzde pand hebben opengebroken. he? Breestraat 148 Leiden Computers schaken tegen elkaar bij CRI Leiden leiden frank buurman De 'King' zit op rozen. Na zijn gewonnen partij tegen Me- phisto Gideon, de kampioen van vorig jaar, lijkt hij onaan tastbaar. Er zijn nog twee speel dagen voor de boeg bij het Ne derlands Kampioenschap Com puterschaak, maar in tegenstel ling tot menselijke schakers als Timman en Short kent een computerprogramma, zoals King, geen echte inzinkingen. Bij het Centraal Rekeninsti- tuut (CRI) van de Leidse univer siteit zitten enkele tientallen schakers achter hun borden. Het gaat echter niet om echte schakers, maar om program meurs die de stukken verzetten en de schaakklok indrukken. Zij zijn de bedenkers van de schaakprogramma's. Schaak journalist Lex Jongsma geeft bij een demonstratiebord uitleg over de partijen. „Dit paard lijdt een zorgelijk bestaan", consta teert hij. „Ik denk dat het verlo ren gaat. Zwart kan hier mis schien nog na een diepgaande analyse uitkomen maar waar schijnlijk is het niet." Over computerschaakethiek zegt hij: „Moet je een computer programmeren op een tegen stander? Moet je bepaalde vari anten invoeren? Mensen doen dat in feite ook, maar zij verge ten veel. Een computer niet. De kennis is er tevoren ingestopt. Zonder na te denken geeft hij de beste zet." Halverwege de zaal bestrijden Mephisto Gideon en Dappet el kaar. Dappet staat grafisch, een voudig op het beeldscherm. Het geeft veel informatie. Mephisto geeft een mooie afbeelding van schaakbord en stukken. Een professioneel programma, dat voor 200 gulden te koop is. De partij bevindt zich in het eind spel en Mephisto is duidelijk aan de winnende hand. „Opgeven doen computers niet. Ze gaan door tot mat on vermijdelijk is", vertelt Dap Hartmann, voorzitter van de Computerschaak Vereniging Nederland, die samen met Peter Kouwenhoven het schaakpro gramma ontwikkeld heeft. „Het is geen schande om van de kampioen van vorig jaar te ver liezen." Het Nederlandse com puterschaak staat op een hoog niveau. Ed Schroder, het brein achter Mephisto Gideon, is we reldkampioen. Zijn secondant, Jeroen Noomen heeft er al heel wat testpartijen op zitten. Mephisto, dat voor deze gele genheid draait op een computer met de nieuwe snelle Pentium- -chip van Intel heeft een zoge naamde ELO-rating van ruim 2300 en is van schaakmeester niveau. Ter vergelijking: wereld kampioen Kasparov zit op om streeks 2800 en maakt nog steeds gehakt van schaakcom puterprogramma's. Ook een programma als het Amerikaan se Deep Thought, sterk door veel rekenkracht, moet het te gen hem afleggen. Johan de Koning uit Delft, het brein achter het succesvolle programma 'King' verwacht niet dat de computer spoedig in staat zal zijn de grootmeesters af te troeven. „Ik zie dat de eer ste 25 jaar niet gebeuren. Een mens ziet een plan waarmee hij zijn winstkansen kan vergroten, de computer niet. Het positio nele denken van Kasparov is een computer niet bij te bren gen." De Koning zou zelf niet van zijn programma kunnen win nen. „De meeste mensen zijn al lang niet meer in staat om een goed schaakprogramma te ver slaan. Toch halen ze graag weer een nieuw, sterker, programma in huis." De nieuwe PC's heb ben door hun snelheid de pro gramma's sterker gemaakt. King draait tijdens het toernooi op de Alpha PC, die met een nieuw ty pe microprocessor werkt. Het programma zal worden ver werkt in het schaakprogramma Chessmaster 4000, dat voor de doorsnee PC omstreeks 100 gul den kost. De Chessmaster is be doeld voor het grote publiek. Voor de fijnproevers: King zit ook in een gespecialiseerde schaakcomputer, het bekende schaakbord met ingebouwde computer. Het gaat dan om de TASC-R30, een apparaat van 3000 gulden dat met zijn gevoe lige bord automatisch stukken en stellingen herkent. Met een ELO-rating van 2350 haal je dan wel een soort Timman junior in huis. Het Kampioenschap Compu terschaak wordt op 13 en 14 no vember voortgezet. Computers zijn sterke schakers, maar het grootmeesterniveau ligt nog steeds buiten het bereik. VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! I m ovenverse V10ER- KADETTEN ELDERS L39 DAGVERSE DUBBELVLA vanillechocolade of vanilieaardbei liter- PAK ELDERS 2r5ST inie/aaroDei fraaie DAMES- r - PANTOFFELS Van^"""Spaa"Seslo"«') elders JMHT 1.49 Reuvensdagen in Pieterskerk LEIDENvan Oudheden, (.asten zijn on der anderen prof. dr. LP. Louw Kooijmans, dr. G.J. Verwers (17 jaar Rijksmuseum van Oudhe den: wat doe je met 80.00 voorwerpen?) en minister F d'Ancona van wvc. De Reuvens dagen gelden als de jaarlijks bijeenkomst van heocfenarci van de Nederlandse archeolo In de Pieterskerk wordt op 17 en 18 november een congres voor archeologen gehouden. Thema van deze 'Reuvensdagen' is 'ar cheologische musea en presen tatie'. Het jaarlijkse congres wordt in Ix*iden gehouden ter gelegenheid van net 175-jarig jubileum van het Rijksmuseum gie. Dertien kelderboxen opengebroken Inbrekers hebben dit weekeinde minstens 13 kelderboxen openge broken in de E. Knapperthof, C. de Bourbonhof en ir de Kraaien horst. De buit bestaat vooral uit fietsen. De verwachting is dat c vandaag nog meer meldingen van opengebroken kelderboxen bin nenkomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7