Op het toilet geboeid door 'n driezitter. 'Onderwereld wilde in de landspolitiek' Bar wil geen afrekening Fel gevecht in Grenshospitium Binnenland Den Oudsten vecht voor overleven De IKEA katalogus. Elk moment de voordeligste woonideeën. r I k E A Studie naar opfrisverlof in onderwijs Eenjarige Job onder het IJ MAANDAG 25 OKTOBER 1993 Jongen hangt zichzelf op bij spel alkmaar Een 13-jarige jongen uit Alkmaar is zaterdag door ver hanging om het leven gekomen. Hij is volgens de politie tijdens zijn spel per ongeluk met zijn hoofd in een lus van een touw te rechtgekomen. Het slachtoffer werd aangetroffen aan een touw in een boom langs de Rekerdijk in Alkmaar. Het touw hing daar al weken. Kinderen gebruikten het om zich over een sloot te slingeren. De jongen was alleen toen het ongeval gebeurde. De politie vermoedt dat hij in de boom is geklommen, is gevallen en met zijn hals in de lus van het touw is geraakt. Miljoenenbrand in Beek beek Een uitslaande brand in een café annex zalencomplex en een fotozaak met ontwikkellaboratorium in het Zuidlimburgse Beek heeft vannacht voor meer dan een miljoen gulden schade veroorzaakt. Een brandweerman raakte licht gewond. Het vuur onstond door nog onbekende oorzaak in het café en sloeg over naar de nabijgelegen fotozaak. De brandweer gaf groot alarm en zette veertig mensen in. Metingen hebben uitgewezen dat er geen gevaarlijke gassen zijn vrijgekomen. Meer Nederlanders vast in buitenland Groningen Het aantal Nederlanders in buitenlandse gevange nissen is dit jaar gestegen tot 1.026, een verdubbeling ten op zichte van 1988. Tachtig procent zit vast voor drugbezit of - transport. Volgens PvdA-kamerlid Valk, die de cijfers zaterdag bekendmaakte, „wordt het tijd dat mensen worden geconfron teerd met hoe het werkelijk is om in een gevangenis in Algerije, Marokko of Irak te zitten". Verder pleitte Valk voor uitbreiding van consulaire hulp en het in het leven roepen van fondsen waaruit tolken en advocaten kunnen worden betaald. Ook roept Valk Nederlanders die in het buitenland wonen op om als vrij willigers hun landgenoten bij te staan tijdens hun gevangen schap. Moeder en dochter gedood bij botsing schoonebeekEen 44-jarige vrouw en haar 17-jarige dochter uit het Drentse Nieuw-Amsterdam zijn gisteravond om het leven gekomen bij een botsing tegen een boom in Nieuw-Schoone- beek. Twee 17-jarige vriendinnen van de dochter die meereden, zijn zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis. Een twee de auto werd enkele tientallen meters verder in een sloot links van de weg aangetroffen. De inzittenden daarvan, een 23-jarige man en een 18-jarige vrouw uit Weiteveen, waren licht gewond. Het is onduidelijk wat er precies is gebeurd. Ziekenhuis wil schade bacterie gaan verhalen Het Scheper Ziekenhuis in Em- men wil de schade die het heeft geleden door besmetting met een bacterie gaan verhalen op een ziekenhuis in Luxemburg. De vrijwel niet te bestrijden bacterie werd 'binnengesmok keld' door een patiënt uit een Luxemburgs ziekenhuis on danks de verzekering van de be handelende Luxemburgse arts dat zijn ziekenhuis absoluut vrij was van de gevreesde 'zieken huisbacterie'. Het Scheper ziekenhuis heeft nu al een schade geleden van drie tot vier ton door een opna mestop, een grondige schoon maak en een onderzoek van personeel en patiënten op be smetting. De directie laat nu een advocaat uitzoeken of het mogelijk is de schade te verha len op het Luxemburgse zieken huis of de arts. Als het tot een rechtszaak komt, zou het de eerste keer zijn dat om een der gelijke schadevergoeding wordt Nederlandse ziekenhuizen doen altijd expliciet navraag naar besmetting als een patiënt uit het buitenland wordt opge nomen. In buitenlandse zieken huizen wordt veel minder strin gent gecontroleerd op de aan wezigheid van de bacterie, die resistent is tegen bijna alle soor ten antibiotica. Is er sprake van een besmetting, dan weigeren de ziekenhuizen soms de be trokken patiënt of houden ze hem in quarantaine. Hoofdofficier van justitie ondersteunt Nordholt DEN HAAG GPD De Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt heeft dit weekeinde steun gehad van hoofdofficier van justitie Vrakking voor zijn bewering dat de onderwereld probeert te infiltreren in de politiek. Vrakking kent twee gevallen waarin criminelen poogden binnen te dringen in de landspolitiek. Hij wilde overigens niet zeggen om welke partij het gaat. Volgens Vrakking zijn hem verder drie ge vallen bekend van infiltratie in het overheidsapparaat, onder meer bij justitie. justitie heeft Nordholt om op heldering gevraagd. De Amster damse procureur-generaal Van Randwijck heeft van de com missaris schriftelijke uitleg ge- eist omdat Nordholts uitlatin gen de nodige commotie heb ben veroorzaakt. Alle politieke partijen ontkennen dat er infil tratiepogingen zijn gedaan. Ook kamervoorzitter Deet- man heeft opheldering ge vraagd. De grote politieke par tijen CDA, PvdA, WD en D66 eisen dat Nordholt „man en paard" noemt en concreet aan geeft welke politieke partijen iets te duchten hebben (gehad) Nordholt onthulde vrijdag dat de misdaad zich probeert te nestelen in de politiek. Het ge val waar de hoofdcommissaris op doelt, is dat van een crimi neel die zich kandidaat wilde stellen voor de plaatselijke poli tiek. Om welke partij hef gaat, wordt niet gezegd. „Het gevaar is op tijd afgewend", aldus bur gemeester van Thijn. Hij sloot „meerdere gevallen" van infil tratie in de politiek buiten Am sterdam niet uit, maar is daar van niet op de hoogte. Minister Hirsch Ballin van van de georganiseerde misdaad. „De politiek wordt anders in een kwaad daglicht gesteld', al dus CDA-woordvoerder Van der Heijden. D66-leider Van Mierlo vindt de manier waarop Nordholt de ze kwestie publiekelijk heeft ge maakt „onjuist". WD-Ieider Bolkestein was niet verbaasd, omdat „de maffia niet selectief is in de keuze van haar doelwit ten". CDA-fractieleider Brink man noemde de uitlatingen van Nordholt „een serieus signaal", waarmee de hoofdcommissaris terecht de publiciteit heeft ge zocht. De Amsterdamse politiechef wordt in bescherming genomen door zijn jcollega's Hessing van de Rotterdamse politie en Brand van de politie van Den Haag. Zij hebben naar eigen zeggen Justitie al jaren geleden gewaarschuwd voor infiltratie en corruptie door criminele or ganisaties. De Utunnel is eind oktober 25 jaar oud en dat moeten alle automobilisten weten ook, getuige dit spandoek. De eerste grondboringen voor de Utunnel in Amster dam begonnen in de jaren vijftig, om precies te zijn in september 1955. Veel gebeurde toen nog met de hand. Dertien jaar later, op 30 oktober 1968, werd de tunnel door konin gin Juliana geopend. FOTO'S» ANP A l- CP'86'er trouwt Filipijnse en kan vertrekken Het Rotterdamse gemeente raadslid Theo Termijn is naar eigen zeggen geroyeerd door de CP'86 omdat hij deze zomer in het huwelijksbootje is gestapt met een Filipijnse. Dit weekein de heeft de 62-jarige taxichauf feur een gesprek gehad met partijleider Janmaat van de Centrumdemocraten voor een overstap naar deze andere ex treem-rechtse partij. Termijn zegt dat hij eerder deze maand een brief heeft ge kregen van CP-leider Wijngaar den waarin staat dat een relatie of huwelijk met een buitenland se in strijd is met de artikelen 8 en 13 van de partijstatuten. Ter mijn werd niet alleen onmid dellijk uit het dagelijks bestuur van de CP'86 verwijderd, ook j zijn lidmaatschap van de partij waarvoor hij ruim zeven jaar in de raad zat, werd ingetrokken. Eerder hadden partijleden hem daar al voor gewaar schuwd, beweert hij. „Mooie partij is dat. Maar ik laat me door niemand de les lezen over de keuze van mijn levenspart- ner. Zaterdag ga ik mijn vrouw ophalen." De CD heeft Termijn met open armen ingelijfd. Het par tijbestuur maakte dit weeekein- de triomfantelijk bekend dat Termijn vanaf 1 januari de hui- dige eenmansfracftie van de CD in de Rotterdamse raad zal ver sterken. Termijn weerspreekt dat hij van de regen in de drup belandt. Ook heeft hij achteraf geen spijt van zijn CP-lidmaat- schap. „De partij is gewoon veel radikaler geworden." 'Laat het maar zijn zoals liet is' Bewaker door asielzoekers ernstig gewond amstfrdamc.pn znekprs met Hp Hond hpdreied. dprp Bijstandseenheid (I.F Oud-bisschop Bar van Rotter dam heeft geen behoefte aan een afrekening, zo heeft hij gis teravond gezegd voor de KRO- televisie. De bisschop trad in maart van dit jaar af na geruch ten over vermeende homo seksuele contacten. Sindsdien woont hij in de Benedictijner abdij in het Belgische Chevetog- ne. „Ik werk niet naar een afre kening toe, ik heb die drang ook niet. Ik zou niet weten waar ik moet beginnen. Het is zo on doorzichtig, er zijn zo veel inge wikkeldheden. Ik heb geen zicht gebeu ren. Maar er is geen bitterheid bij me. Laat het zijn zoals het is", aldus'Bar. Hij heeft zich uiteindelijk met de situatie verzoend. „Dat was niet gemakkelijk. Maar ik denk met dankbaarheid terug aan de jaren dat ik bisschop was. De rust is nu weergekeerd". Door een zenuwinzinking had Bar naar eigen zeggen in maart van dit jaar „niet de fut om terug te vechten. Ik kon er niet tegenop". Het klooster in Chevetogne heeft Bar in staat gesteld de gebeurtenissen te verwerken, zegt hij. „Ik hoor hier thuis, het is aan Chevetog ne te danken dat het nu goed met mij gaat. Ik ben nog niet de oude, daar beklaag ik me ook niet over. Het heeft tijd nodig. Maar het gaat steeds beter". Volgens Bar hebben zijn col lega-bisschoppen „de steun ge geven die ze konden geven. Meer was niet mogelijk voor ze, denk ik. Ik was immers uit Ne derland weg, ik maakte ook geen deel meer uit van de bis schoppenconferentie." Tijdens de affaire-Bar werd de als con servatief bekend staande aarts bisschop Simons verweten dat hij zich niet achter de progres sieve Bar opstelde. AMSTERDAM GPD In het Grenshospitium in Am sterdam Zuidoost zijn gister middag opnieuw ongeregeldhe den uitgebroken. Bij een vecht partij raakten drie vreemdelin genbewaarders gewond, van wie een zeer ernstig. Hij werd met gebroken ribben en be schadigde longen overgebracht naar het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. De ongeregeldheden in het Grenshospitium, waar kansloze asielzoekers hun uitwijzing af wachten, ontstonden tegen vier uur in de middag. In de sporthal werd een bewaker door asiel zoekers met de dood bedreigd. De man wist aan zijn belagers te ontsnappen en riep de hulp in van zijn collega's. Daarop rende hij naar het woongebouw waar hij samen met vijf colle ga's werd afgetuigd. Volgens directeur Pronk is er door de bewoners „behoorlijk gehakt met alles wat maar voor handen was. De groep gebruik te strijkijzers, koffiekannen en stukken ijzer en hout en be waarders werden in elkaar ge trapt". De Amsterdamse politie ar resteerde kort daarop vijf ver dachten. Een vijftien man sterk team van de Landelijke Bijzon dere Bijstandseenheid (LBB) van het Gevangeniswezen ar resteerde nog eens twee ver dachten, die werden overge bracht naar een gevangenis in Nieuwersluis. Volgens directeur Pronk zijn de vechtpartijen begonnen door ongeveer tien asielzoekers, bij wie zich een groep omstanders voegde. Volgens hem heeft „ze ker driekwart van de honderd mensen die hier verblijven zich nadrukkelijk gedistantieerd van het geweld. Ik zie dan ook geen reden een zwaarder regime in te voeren." Gegadigden voor bedrijven van United Bus De directie van de Woerdense bussenproducent Den Oudsten heeft een ondernemingsplan gemaakt om het in uitstel van betaling verkerende bedrijf over te nemen van de aandeelhou ders en zelfstandig voort te zet ten. Dat zei directeur Kunkeler vanmorgen vroeg op een door de vakbonden georganiseerde ledenvergadering. Vandaag wordt overlegd met externe fi- Veel concreter kon de direc teur op de vakbondsbijeen komst niet worden over deze mogelijke management buy out. In eerste instantie hangt al les af van de verstrekking van een boedelkrediet. Komt dat er niet, dan houdt alles op, aldus Kunkeler. Vakbondsbestuurder De Keij- zer zei dat „we eerlijk gezegd niets te verliezen, hebben. Dat betekent dat we ons aan elke strohalm vastklampen". Vol gens De Keijzer hebben zich het afgelopen weekeinde van bui ten enkele serieuze gegadigden voor de 350 man personeel tel lede Woerdense onderneming gemeld. Daarnaast hield ook hij de mogelijkheid van een mana gement buy-out open. De Keijzer toonde zich teleur gesteld dat „de concentratie heel sterk is gericht" op DAF- bus in Veldhoven (160 werkne mers) en Bova in Valkenswaard (480 man), de twee andere be drijven van United Bus. Daar voor hebben zich al eerder ge gadigden gemeld. De komende dagen zijn cru ciaal voor Den Oudsten en de andere United-busbedrijven. Vandaag overlegt bewindvoer der Prinsen met de banken over boedelkredieten. Vorige week mislukten de onderhandelingen met de Rabo-bank, ABN-Amro en Nationale Investeringsbank. In afwachting van de uitkom sten werkt het personeel op ver zoek van de directie en de bon den door. AMSTERDAM DELFT DUIVEN ARNHEM EINDHOVEN EKKERSR1JT SLIEDRECHT rsbureau GPD Gemeenschappeli|ke Pcrsó>tntt Duivenmelker en stroper bedreigen havik en wauw HAREN GPD In Nederland worden nog steeds illegaal vele tientallen roofvogels vergiftigd, geschoten en gekiemd. Vooral in Drenthe worden de dieren stelselmatig in het nauw gedreven. Dat staat in de ecologische atlas van de Nederlandse roofvogels, die za terdag in het Groningse Haren is gepresenteerd. Volgens de sa menstellers is slechts het topje van de ijsberg aan het licht ge komen. In de jaren zeventig en tachtig moeten duizenden roof vogels om het leven zijn ge bracht. Het boek is een verslag van een uitvoerig onderzoek door honderden vrijwilligers, met na me in Groningen, Drenthe en Friesland. Samensteller Rob Bijlsma en zijn medewerkers denken dat het boek een com pleet beeld geeft van de roofvo gelpopulatie in Nederland. Stropers, jagers en postdui- venliefhebbers (die hun duiven tegen roofvogels willen bescher men) hebben er volgens de on derzoekers voor gezorgd dat de rode wauw, een van de twaalf soorten roofvogels in Neder land, zich slechts met moeite staande kan houden. De groot ste en sterkste roofvogel in Ne derland. de havik, heeft het ook zwaar te verduren. In sommige bossen is de roofvogelstand vol ledig ontregeld. Alle roofvogels zijn sinds 1941 beschermd. De jacht op de vogels is illegaal. Ondanks de vervolging gaat het overigens niet slecht met de roofvogel. In de jaren zestig kwam in Nederland nauwelijks nog een havik voor. Het gebruik van zware landbouwbestrij- dingsmiddelen als DDT roeide de vogels bijna uit. omdat die het gif via hun prooidieren bin nenkregen. „Als je nu aan de rand van elk willekeurig heide veld gaat zitten, zie je zo tien tot vijftien prachtige roofvogels", aldus Bijlsma. Het verbieden van de bestrijdingsmiddelen was de belangrijkste oorzaak van de massale terugkeer van de roofvogels. Van de sperwer komen momenteel naar schat ting weer vierduizend broedpa- ren voor, van de havik tweedui zend. 'Keurmerk nodig voor kinderopvang' Regels voor de kwaliteit van kin deropvang moeten in een wet worden vastgelegd. Via een spe ciaal keurmerk moeten ouders kunnen controleren in hoeverre een bepaald kinderdagverblijf aan de eisen voldoet. Dat is be langrijk omdat er steeds meer commerciële kinderopvang komt. zo stelt de commissie Kwaliteit Kinderopvang in een rapport aan minister D'Ancona van WVC. De commissie vindt dat ou ders ervan op aan moeten kun nen dat kinderdagverblijven en gastouders kwaliteit leveren, ook als er geen controle is via subsidievoorwaarden. Vooral in de Randstad groeit de commer ciële kinderopvang snel. Dat be tekent volgens de commissie dat er kinderopvang ontstaat die niet aan externe controle onderhevig is. Dat wil niet zeg gen dat die kinderopvang slecht is. maar het houdt wel in dat ouders geen zekerheid hebben. In de Welzijnswet moet vol gens de commissie worden vastgelegd dat de gemeenten, die vanaf 1996 verantwoordelijk zijn voor kinderopvang, een verordening moeten vaststellen over kwaliteitseisen voor kin deropvang en de controle daar op. De minister zou basisnor men moeten voorschrijven. AMSTERDAM ANP Twee particuliere bureaus voor arbeidsbemiddeling kijken of lang verlof in het onderwijs mo gelijk is. Leraren zouden de ge legenheid moeten krijgen vier jaar lang belastingvrij te sparen, waama /e een jaar vrij zijn. De Informatie Beheer Groep (voor heen Informatiseringsbank) re kent op dit moment de finan ciële aspecten na. Regelmatig 'opfrisverlof voorkomt ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid. Canada kent al zo'n regeling. Daar spa ren de leraren twintig procent van hun salaris per jaar. Zoveel is in Nederland niet nodig. Door de hoge rente, belastingvoor deel en een beetje hulp van het ministerie van onderwijs moet twaalf tot veertien procent van het jaarsalaris voldoende zijn om na vier jaar een jaar vrij te kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3