Stroom asielzoekers onbeheersbaar Feiten &Meningen De pijnlijke geheimen van malafide huwelijkskandidaten r 1 1#! I I Juristen in actie voor wereldwijd verbod op kernwapens MAANDAG 25 OKTOBER 1993 Politiek zoekt vergeefs naar structurele maatregelen De nood is hoog. Vorig jaar nog werden er in Neder land twintigduizend asiel verzoeken ingediend. Dit jaar worden er twee keer zoveel verwacht. De nood is zo hoog dat de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) inmiddels heeft voorgesteld leeg staande kantoorgebouwen voor opvang van asielzoe kers in te richten. En poli tieke partijen worden door ontevreden burgers steeds vaker geconfronteerd met vragen als: „Mijn vader, die er steeds hard voor heeft gewerkt, staat al langer dan een jaar op een wachtlijst voor een verpleeghuis. Maar blijkbaar gaat het vinden van woonruimte voor asielzoekers voor." Hel kabinet vergadert inmiddels vrijwel wekelijks over de proble matiek van de asielzoekers. In alle stilte, want structurele op lossingen heeft het kabinet niet. Men loopt steeds achter de fei ten aan en besteedt de meeste tijd aan het zoeken van steeds maar weer extra geld ter bestrij ding van de toenemende op vangkosten. Natuurlijk poogt het kabinet ook maatregelen voor de lange termijn te nemen. Kort geleden bij voorbeeld heeft de Tweede Kamer na langdurige discussie nog besloten tot aanscherping van de vreemdelingenwet. Justi tieminister Hirsch Ballin gaf echter zelf aan, dat die niet ge zien moest worden als een op lossing voor de toenemende stroom asielzoekers. Hij gaf in feite toe dat er sprake was van symptoombestrijding. 'm Veel r r dan het verkleinen i de r idev i hel verbeteren van de procedures om asielverzoeken snel te kun nen af- of toewijzen, wordt met de nieuwe vreemdelingenwet rjiet bewerkstelligd. Of de mi gratiestroom naar Nederland zelf erdoor afneemt, is nog maar de vraag: Nederland heeft de oorlog in voormalig Joego slavië, van waaruit de laatste tijd verreweg de meeste asiel zoekers komen, niet in de hand. De inkt van de pieuwe vreem delingenwet is amper droog of er is al weer een nieuwe beper kende maatregel in discussie: het, naar Duits voorbeeld, be noemen van zogenaamde 'veili ge landen'. Asielzoekers uit der gelijke landen zouden zonder STANDPLAATS BUDAPEST Kopje kleiner maken Ik weet nog precies wanneer ik voor het eerst in mijn le ven een pistool in mijn han den hield. Dat was zo'n vijf tien jaar geleden. Ik kreeg het toegestopt van een vriend, die mij vroeg er even op te letten. Toen ik hem verbijsterd vroeg wat hij daarmee moest, zei hij dat hij te veel politieke vijanden had die hem graag een kopje kleiner zouden maken. Hij kwam uit Turkije, waar het destijds, en nog steeds, politiek wel eens hardhandig toeging. Hij was een tegenstander van de Turkse regeringen politiek actief in een zeer linkse groe pering. Pas later kwam ik te weten dat hij bovendien banden met de P1.0 had. Die vriend is inmiddels dood. Niet door een kogel, maar door een auto-ongeluk, ver oorzaakt dooreen dronken Nederlandse automobilist die al eerder was gepakt om dat hij zonder rijbewijs dron ken achter het stuur zat. Aan dat pistool heb ik jaren niet meer gedacht, tot ik in het voormalige Joegoslavië politici tegen het lijf begon te lopen die een zichtbare bob bel onder hun goedgesneden colbert hadden zitten. Dat ar de oorlog, aarschuwde me dat de politieke omgangsvor men op de Balkan geen haar beter waren dan in Turkije. Ooit stapte ik het kantoor van een oppositieleider in Servië binnen. De man ver zocht mij vriendelijk te gaan zitten, waarop ik hem vroeg dan eerst even dat handzame kleine automatische geweer van de stoel te halen. Hij glimlachte verontschuldi gend. Fr zijn, legde hij uit, genoeg mensen die mij een kopje kleiner willen maken. Mooi wapen, oordeelde mijn tolk met een kritische blik, en ze kon het weten: ieder schoolkind in het vroegere Joegoslavië kreeg schietles, 'ter verdediging van het va derland', zodat iedereen ver stand van wapens heeft. He- 5 nog v laas. Vandaar wapens rondliepen. Ze pas ten zich aan. In bars, disco theken en vliegvelden doken stickers op van het type 'ver boden te roken'. Alleen stond op de plaats van 8e sigaret nu een vuurwapen. Als je een ministerie of ander openbaar gebouw binnen stapt, zie je bij de portier vaak een rijtje machinegewe ren staan. Een soort alterna tieve garderobe, waar je niet je jas en paraplu afgeeft, maar je vuurwapen. Al die wapendragende man nen (het zijn toch vooral mannen) schaarde ik al snel onder het kopje 'Balkanmen taliteit'. Tot ik onlangs in het parlement van het kersverse Middeneuropese land Slowa kije op een klein orde-debat- je werd getracteerd. Punt van discussie was de vraag waar parlementariërs hun pistool moesten laten als ze het par lementsgebouw binnenkwa- Afgeven bij de portier, was het voorstel. Maar een parle mentariër, blijkbaar de man die het nodig vond om met zijn pistool naar zijn werk te komen, protesteerde. Dan had hij er geen controle meer op, en stel je voor dat ie mand anders er dan gebruik van zou maken. „Ik heb vol doende politieke tegenstan ders die iets tegen mij heb ben", meende hij. Dat argu ment kwam me inmiddels bekend voor. Wat me vooral verbaasde, was de toon van het debat. Niemand stond op en zei dat het te gek was dat parlemen tariërs met pistolen rondlie pen. Niemand vroeg hem waarom hij dat ding niet ge woon thuis liet. Na enig heen er weer gepraat kondigde de voorzitter aan dat het pro bleem nader moest worden bestudeerd. Toen ik later tegen een vrien din zei dat ik tot nu toe had gedacht dat Slowakije niet op de Balkan lag, maar dat ik nu toch even twijfelde, keek ze droef. Ze vond het niet leuk. Maar ik had het ook niet leuk bedoeld. hijnlijkook naar weinig mensen het runa hellinca vonden dat anderen met correspondent oost-europa pardon teruggestuurd kunnen worden. Een kabinetsvoorstel van die strekking is inmiddels ingediend bij de Raad van State. CDA-fractieleider Brinkman heeft nu inmiddels al twee keer in het openbaar geëist dat de asielwetgeving verder wordt aangescherpt aan de hand van het veilige-landenvoorstel. Eerst tijdens de algemene beschou wingen, vorige week nog eens tijdens een spreekbeurt in Gouda. Brinkman wekt zo de indruk op die manier krachtda dig een halt toe te willen roepen aan de grote stroom oneigenlij ke asielverzoeken. In de praktijk zal echter het be noemen van 'veilige landen' niet zo veel invloed hebben op de komst van asielzoekers. Ver reweg de meeste asielverzoeken komen namelijk uit pertinent onveilige landen. Zo staat bo venaan aan de asiel-toptien het voormalige Joegoslavië, op de voet gevolgd door Somalia. Het zelfde geldt voor de rest van de top-tienlanden: Irak, Iran, Af ghanistan. Sri Lanka, Zaïre en China. Hooguit zou men num mer tien op de lijst, Roemenië, veilig kunnen noemen. En bovendien, veilig land of niet, op grond van de Neder landse rechtsprincipes, heeft eenieder altijd het recht om in beroep te gaan. Zelfs al zou Roemenië een veilig land wor den, mag een Roemeense asiel zoeker te allen tijde in beroep gaan bij de Nederlandse rechter en de uitslag daarvan ook nog in Nederland afwachten. Derde land Het veilige-landenvoorstel kent nog een tweede invalshoek, die op het eerste gezicht meer ef fect lijkt te hebben. Het gaat er daarbij niet om of het vaderland van de asielzoeker veilig is, maar het land van waaruit hij of zij naar Nederland is gereisd, het zogenaamde derde land. Voorbeeld: Somaliërs die via buurland Kenya naar Nederland komen, kunnen zonder pardon naar Kenya teruggestuurd wor den indien Nederland Kenya tot veilig land bestempelt. Zeer zwak punt in het voorstel blijft wel, dat Kenya dan ook bereid zal moeten zijn tot terugname van betrokken asielzoekers. Als Kenya weigert een terugname overeenkomst met Nederland te tekenen, hetgeen te verwachten is, zal Nederland toch echt zelf het Somalische asielverzoek in behandeling dienen te nemen. Wel van belang kan zo'n terug nameovereenkomst zijn wan neer zij betrekking zou hebben op landen als Duitsland en Bel gië, van waaruit veel asielzoe kers naar Nederland komen. Met die landen krijgt Nederland op grond van het Schengen-ak- koord echter al terug- en over name-overeenkomsten. Het veilige-landenvoorstel is daar voor helemaal niet nodig. Ondertussen zal Nederland er aan moeten wennen dat de komst van grote aantallen vluchtelingen nog wel even aanhoudt. Alle fatsoenlijke poli tieke partijen in Nederland vin den immers dat ons land moet blijven open staan voor echte vluchtelingen. Ook al helpen maatregelen tegen oneigenlijke asielverzoeken, juist die groep echte vluchtelingen wordt, door vooral de oorlog in voormalig Joegoslavië, steeds groter. Staatssecretaris Kosto van justi tie houdt inmiddels zijn hart vast voor de ontwikkelingen in Georgië. new delhi tim mcgirk the independent Voor een aanstaande bruid kan een bezoek aan het detectivebureau Black Eye óp een pijnlijke er varing uitlopen. De kans is groot dat ze het kan toor met een gebroken hart verlaat. Volgens de oprichter van het detectivebureau, Ramesh Khanna, doet de waarheid vaak pijn. De voormalige misdaadjournalist en fan van Sher lock Holmes heeft reden voor pessimisme. Samen met zijn speurders vaak vermomd als tuiniers, stratenmakers, schoenenpoetsers en huis aan huis vertegenwoordigers brengt hij zijn tijd door met het bespioneren van de aanstaande hu welijkspartners van zijn cliënten. De meeste Indiase huwelijken zijn nog steeds ge arrangeerd, maar de mensen hebben steeds min der vertrouwen in de traditione le koppelaars. „Er wordt teveel gesjoemeld", zegt Khanna. „Als een meisje lelijk is, zorgen kop pelaars er voor dat de brui degom haar alleen in een don kere gang te zien krijgt. Het ge volg is dat iedereen ongelukkig is, behalve de koppelaar zelf die zijn gouden munten telt." Bij het zoeken naar een geschik te wederhelft voor hun Idnderen maken Indiase ouders steeds vaker gebruik van huwelijksad- vertenties in de krant. Een van de 4.000 advertenties in de Hindustan Times van afgelopen zondag: 'Gezocht: geschikte partij voor Kaushik Brahmin, 24,157 cm, cum laude, slank, tarwekleurig, scherpe gelaatstrekken, uit een goed opgeleide familie, strikt vegetarisch, huwelijk op korte termijn. Stuur c.v., foto en horoscoop.' De jongedame kan enkele tientallen reacties ver wachten, waaruit haar ouders de meest geschikte kandidaat zullen kiezen: een jongeman uit dezelf de Brahmin-kaste, met een vergelijkbare sociale achtergrond en een gunstig sterrenbeeld. En dit is het moment waarop de hulp van een detective bureau wordt ingeroepen. Want niet iedereen vertelt de waarheid. De gegoede Brahmin-kandidaat zou een school verlater uit de lage kaste van de straatvegers (gru wel der gruwelen!) kunnen zijn met een pinang noten stalletje in plaats van een keten juweliers winkels, zoals hij beweert. „Het is vaak een kwes tie van leven en dood", zegt Khanna. Alleen al in New Delhi vinden jaarlijks meer dan 900 bruidverbrandingen plaats. Nadat de kersver se echtgenoot en de schoonfamilie een enorme bruidsschat van de echtgenote hebben geïncas- 'Ik raad agenten aan om voor elke opdracht een ander kleur shirt aan te trekken seerd, steken ze haar uiterst brandbare sari in c Fik in een zogenaamd 'ongeluk in keuken'. De man is vervolgens vrij om opnieuw te trouwen de volgende bruidsschat op te strijken. „Mensen kunnen zo inhalig zijn", zegt een ver moeide Khanna. „Hoogstens 15 tot 20 procent van de mensen vertelt de waarheid over zichzelf." Dankzij het speurwerk van de ongeveer honderd detectivebureaus die New Delhi telt, worden tal loze huwelijken afgezegd, zelfs als de uitnodigin gen al zijn gedrukt, het eten al is besteld en het paard van de bruidegom al is gehuurd. Khanna vraagt ongeveer 300 gulden voor een on derzoek en vier keer dat bedrag als de huwelijks kandidaat in Groot-Brittannië of de Verenigde Staten woont. Onder in het buitenland woonach tige Indiërs komt bigamie veelvuldig voor. Khan na: „Een Indiër uit Londen pikt in India een bruidje op en neemt haar mee naar Groot-Brittannië. Als ze daar aankomt, ontdekt ze dat z< echtgenote nummer twee is. Maar dan is het te laat. Wat kan ze doen?" Khanna geeft zijn cliënten een karakter-analyse van de aan staande echtgenoot, nadat zijn speurneuzen de man tien dagei hebben gevolgd, vaak van ach ter een valse snor. „Ik raad mijn agenten aan om voor elke op- dracht een ander kleur shirt aai te trekken of een bril op te zet ten. Tot nu toe zijn ze nog nooit betrapt." Als de toekomstige huwelijkspartner er stiekem een vriend of vriendin op na houdt, volgen de de tectives hen naar de weinige ontmoetingsplaat sen in de stad: openbare parken, of naar toeris tenhotels in de naburige staat Haryana, waar de beheerders zich graag laten omkopen partement beschikbaar te stellen voor stoeipartij. Omdat veel Indiërs binnen de uitgebreide familie trouwen, moeten de detectives vaak de eigen fa milie van de bruid bespioneren. Khanna vertelt: „We moesten eens uitzoeken of een huwelijks kandidaat een moederszoontje was. In dat geval zou de aanstaande bruid onder de plak van haar schoonmoeder komen te zitten en gezien de re putatie van deze vrouw werd dat niet wenselijk geacht. We gingen bij ze langs en deden ons voor als familie van de aanstaande bruid. We dronken thee en praatten. De jongeman bleek inderdaad een moederszoontje te zijn." vertaling: margreet heslinga i snelle Werkers in de gezondheidszorg, juristen en vredesactivisten binden de strijd aan met de kernwapens. Op grond van het internationale recht zouden de vernietigingswapens moeten worden verboden. archieffoto zeist «n. steunen De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties zal zich in december buigen over een resolutie waarin het Internationaal Gerechtshof van de VN wordt gevraagd of het gebruik van kernwapens rechtmatig is of niet. Om het stemgedrag van de VN-leden te beïnvloeden zijn wereldwijd acties begonnen. Petities en handtekenin genlijsten zullen woensdag in New York worden aangeboden aan VN-se- cretaris-generaal Boutros Ghali. Zonder dat hieraan in de westerse me dia veel aandacht is besteed, nam de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) in mei dit jaar al een resolutie aan waarin het Internationaal Ge rechtshof van de VN om een uitspraak wordt gevraagd over het gebruik van kernwapens. Daarmee staat vast dat het Internationaal Gerechtshof een oordeel zal gaan vellen over de vraag of kernwapens behoren tot de naar vol kenrechtelijke normen verboden wa pens of niet. Met de resolutie bereikte het World Court Project (WPC) het eer ste duurzame resultaat. Het WCP is een gezamenlijk initiatief van de International Physicians for the Prevention of Nuclear War (Ippnw), het International Peace Bureau (IPB) en de International Association of Lawyers Against Nuclear Arms (lalana). Werkers in de gezondheidszorg, juristen en vre desactivisten over de hele wereld heb ben in het WCP een monsterverbond gesloten om een uitspraak te krijgen v^n het Internationaal Gerechtshof die moet leiden tot een verbod op het ge bruik van kernwapens. Tientallen jaren van interrïhtionale ac tie hebben een kernwapenvrije wereld niet dichterbij kunnen brengen. Maar de politieke realiteiten in de wereld zijn inmiddels drastisch veranderd. Zo er ooit politieke argumenten waren om het bezit van kernwapens te rechtvaar digen, dan zijn die nu wel verdwenen. I let WCP heeft deze nieuwe politieke verhoudingen aangegrepen om tot ac tie over te gaan en een nieuwe dimen sie toe te voegen aan de strijd tegen kernwapens. Er wordt echter niet lan ger gevraagd om een wereldwijde uit banning van kernwapens om uitslui tend politieke en morele redenen, maar om kernwapens als verboden wapens te beschouwen op grond van het internationale recht. Decennia lang hebben de juristen zich nauwelijks bemoeid met de vraag of kernwapens al dan niet in strijd zou den zijn met het recht. Daarmee gaven zij de politici vrij spel om te doen alsof kernwapens zouden zijn onttrokken aan de 'rule of law'. Vanaf het begin van de jaren tachtig zijn ook de juristen wakker geworden en positie gaan kiezen omtrent de vraag of kernwapens zich al of niet ver dragen met de normen van het volken recht. Tienduizenden juristen over de hele wereld hebben vervolgens verkla ringen en petities getekend waarin kernwapens onrechtmatig werden ver klaard. Na het succes in de WHO, is nu het streven om de Algemene Vergadering van de VN in december eenzelfde reso lutie te doen aannemen. Deze resolutie is echter uitgebreid met de vraag of het dreigen met kernwapens zich verdraagt met het volkenrecht. Als de resolutie wordt aangenomen, zal het Internatio naal Gerechtshof volgend jaar zomer beginnen met de behandeling van de ze zaak. Overal ter wereld wordt momenteel door de aangesloten organisaties hard gewerkt om de VN-leden achter de resolutie te krijgen. Hier te lande zijn de Nederlandse Vereniging voor Medi sche Polemologie en de Vereniging van Juristen voor de Vrede daarbij betrok ken. Zij worden gesteund dooreen groot deel van de medische en de ker kelijke wereld en door de gehele vre desbeweging. Daarnaast heeft een groot aantal vooraanstaande Nederlan ders en enkele duizenden anderen via een zogenaamde 'verklaring van open baar rechtsbewustzijn' te kennen gege ven dat kernwapens in strijd zijn met het recht. Hoewel de ontspanning tussen Oost en West een feit is, hangt de kernwapen dreiging nog steeds ais een zwaard van Damocles boven de wereld. Het zijn vooral de westerse landen die koste wat kost willen vasthouden aan hun kernwapenstatus. Maar ook voor landen die nog niet over kernwapens beschikken, blijft het een begeerlijke optie. Proliferatie (ver spreiding) van kernwapens zal dan uit eindelijk ook niet te stoppen zijn. Want met welk recht kunnen wij de landen die uit het Non-Proliferatieverdrag zijn gestapt of landen die dat nooit hebben getekend het recht blijven ontzeggen om kernwapens te produceren en eventueel te verspreiden? Behalve het recht van de sterkste is hiervoor geen recht te bedenken. Maar het is maar de vraag hoe lang het machtswoord van het Westen hier zal kunnen blijven gelden. Uiteindelijk zal een verdere proliferatie van kernwa pens alleen zijn te voorkomen door een wereldwijd verbod op het bezit en het gebruik van kernwapens. Precies zoals dit al geldt voor chemische en bacteriologische wapens. Dan zal de Veiligheidsraad met recht en reden die landen kunnen aanpakken die het ver' bod op kernwapens overtreden. Dat is uiteindelijk de inzet van het WCP. In navolging van de 'Grote Roerganger' voor onze buitenlandse politiek, de Verenigde Staten, heeft Nederland in mei tegen de Wl IO-resolutie gestemd. Met spanning wordt afgewacht hoe ons land in de Algemene Vergadering van de VN in december over de ver- volgresolutie zal stemmen. N. Af. P. Steijnen is secretaris van de Vereniging van Juristen voorde Vrede en B. Burggraaf is publicitair mede werker van het World Court Project.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2