Stam trekt zich niets aan van schaatsrel Prost verslagen door opvolger Pioline opnieuw onderuit in finale 'Jays' winnen bizarre World Series Sport Barnhoorn benadert Overbeek MAANDAG 25 OKTOBER 1993 22 Twee nederlagen Van Almsick rostock Franziska van Almsick, zesvoudig Europees zwem- kampioene, heeft tijdens wedstrijden in Rostock twee verrassen de nederlagen geleden. De vijftienjarige Berlijnse verloor op de 50 meter vrij in 26,15 van haar landgenote Sandra Völker en op de 100 meter wissel in 1.05,99 van Sylvia Gerasch. Völker noteer de 25,78. Gerasch zegevierde in 1.04,45. De wedstrijd in het 25- meterbad gold als voorbereiding op de Europese sprintkam pioenschappen, die komende maand in Gateshead worden ge houden. De Nederlandse selectie bereidt zich via nationale sprintkampioenschappen, volgende week in Emmen, op dit eve nement voor. Flaim en Turner naar Zoetermeer zoetermeer» Eric Flaim en Cathy Turner maken deel uit van de Amerikaanse selectie shorttrack, die zaterdag 10 november in Zoetermeer de Nederlandse ploeg treft. Flaim, oud-wereldkam pioen langebaan, wil tijdens de Olympische Winterspelen van februari op de korte binnenbaan uitkomen. Cathy Turner, een voormalig country-and-western-zangeres, is olympisch short track kampioene op de 500 meter. Fondriest wint 22ste wedstrijd pistoia» Maurizio Fondriest heeft zaterdag de tijdrit van Floren ce naar Pistoia gewonnen. De winnaar van de wereldbeker legde de 33 kilometer af in 37.45. Het was de 22ste overwinning dit seizoen voor de Italiaan. Tweede werd in de stromende regen Chris Boardmann. De houder van het werelduurrecord had 38 seconden achterstand. Als derde finishte de Fransman Bezault op vijftig tellen. Vierde in het veld van 24 deelnemers werd de wereldkampioen achtervolging Graeme Obree uit Schotland. Herbert krijgt nieuw contract suzuka Formule 1-coureur Johnny Herbert mag volgend sei zoen opnieuw achter het stuur van de eerste wagen van het Lo tus-team kruipen. De 29-jarige Brit kreeg gisteren te horen dat hij kan blijven. Herbert startte zijn loopbaan in de Formule 1 in 1989. In zijn eerste jaar kwam hij uit voor Benetton, daarna stap te hij over naar Lotus. Herbert veroverde dit seizoen in de strijd om de wereldtitel elf punten. Daarmee bezet de coureur in het WK-klassement de achtste plaats. Dode en zwaar gewonden bij rally straubing Tijdens de Dric-stedenrally in Niederbayern is zater dag een toeschouwer verongelukt en werden twee anderen zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de zesde klasse mentsproef voor het Duits kampioenschap in het plaatsje Strau- bing. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak raakte de Duitse rallycoureur Hohlheimer met zijn Lancia Delta op een gemakke lijk stuk van de weg. Flij reed frontaal op een groep toeschou wers in. Weer zilver voor judoploeg frankfurt» De Nederlandse vrouwen judoploeg eindigde in het Europese toernooi voor landenteams als tweede. Alleen Moni que van der Lee bleef in de finale tegen Frankrijk staande. De negentienjarige judoka uit Rijen voldeed aan de hoge verwach tingen door te winnen. De zege van Van der Lee op Gaëlle Potel had echter geen waarde. De ploeg van bondscoach Cor van der Geest was halverwege de Finale tegen Frankrijk al in een uit- zichtsloze positie gemanoeuvreerd. De Nederlandse mannen werden in de voorronde uitgeschakeld. Ricardo Patrese haalde het einde van de Grand Prix van Japan niet. Baancommissarissen snellen toe om hem uit zijn brandende bolide te helpen. foto anp suzuka «anp Alain Prost neemt afscheid van de formule 1-wereld zonder de Grote Prijs van Japan op zijn naam te hebben geschreven. Gisteren deed de Fransman een laatste poging de kleine 'smet' op zijn imposante erelijst weg te werken. Zonder succes. Ayrton Senna zat de wereldkampioen dwars. De Braziliaan, volgend sei zoen bij Williams de opvolger van Prost, kreeg op het circuit van Suzuka hulp van de weer goden. De regenval halverwege de race hielp de Braziliaan aan een comfortabele voorsprong, die voldoende was voor zijn veertigste overwinning. Prost bleef in de voorlaatste Grote Prijs van het seizoen ruim elf seconden op de Braziliaan ach ter. De Fin Mika Hakkinen reed in zijn tweede Grand Prix voor McLaren naar de derde plaats. Prost en Senna, gezworen vij anden, deden na de race op het natte circuit van Suzuka opmer kelijk lief tegen elkaar. „Veel succes in je verdere leven, ik hoop dat alles goed blijft gaan met je familie", sprak de Brazi liaan op vaderlijke toon. „Veel succes met het racen", ant woordde de Fransman, die zijn tegenstander uitnodigde na de laatste race in Adelaide (7 no vember) in een vriendelijk on deronsje de problemen van de laatste jaren voorgoed uit te praten. Senna trok een lang ge zicht en zei: „We zullen zien, misschien." Op de drijfnatte baan waren ze gisteren opnieuw eikaars grootste concurrenten. Senna nam direct na de start het meeste risico en drukte de Fransman van de eerste plaats. Een vroege tussenstop kostte de Braziliaan de leiding, maar de regen schoot te hulp. De drie voudige wereldkampioen liet zien onder die omstandigheden nog steeds de beste coureur te zijn. Met gebalde vuiste begroette Senna zijn vierde overwinning van het seizoen. „Ik heb voor de vierde keer gewonnen met een auto, waarmee winnen eigenlijk onmogelijk is." De Fransman wees op de slechte weersom standigheden, toen hem werd gevraagd naar de reden van de nederlaag. „Kennelijk mag ik in Japan niet winnen. De omstan digheden waren opnieuw niet in mijn voordeel, hoewel ik in de slotfase toch nog de beste rondetijd heb neergezet." Een uur na de race zorgde Senna voor het tweede 'hoogte punt' van de dag, toen hij zijn collega Eddie Irvine naar de keel vloog. Monteurs moesten de licht ontvlambare Braziliaan van de Noordier afhalen. De voormalige wereldkampioen slaagde er nog wel in de Jordan- rijder met een harde linkse op de kin te vloeren. „Hij hield me voortdurend op, veroorzaakte zelfs bijna een ongeluk. Toen ik Irvine daarop wees, antwoordde hij dat ik op dat moment te langzaam reed. Dat provoceerde me", was zijn weerwoord op de woede-aan val. Irvine debuteerde op Suzuka in de Formule 1. De beginneling reed een sterke race. Hij eindig de als zesde en vergaarde daar mee direct zijn eerste punt voor het WK. Zijn enthousiastme werd getemperd door de vecht partij met de winnaar. „Hij was helemaal buiten zinnen. Maar ik ben me van geen kwaad be wust. Ik heb hem tijdens de race alle ruimte gegeven en niet ge raakt", zei hij geschrokken. Zijn baas Ian Phillips diende een klacht tegen Senna in wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. „Het is triest te moeten constateren, dat een groot sportman zich niet kan beheer sen", aldus Phillips. lyon afp/rtr/sid Cedric Pioline heeft gisteren in Lyon geen revanche kunnen ne men op Pete Sampras. De Fran se tennisser, die dit jaar een enorme opmars maakte, greep in zijn derde finale van de maand opnieuw naast de hoofdprijs. Sampras, die vorig jaar in Lyon eveneens van Pio line won en anderhalve maand geleden dezelfde tegenstander in de finale van de US Open kansloos liet, zegevierde met 7- 6 1-6 7-5. De Amerikaan beves tigde zijn toppositie op de com- puterlijst. Het was voor de derde achter eenvolgende maal dat Sampras in het toernooi van Lyon regeer de. Hij kreeg voor de hattrick de Lion de Korloff, een beeld van goud en brons ter waarde van 1,6 miljoen gulden, genoemd naar een beroemde juwelier uit Lyon. „Mooi, maar een beetje zwaar na een week tennis", merkte Sampras nuchter op. Pioline verloor eerder in okto ber de finales van Toulouse en Bolzano. De Fransman heeft nog geen enkel ATP-toernooi op zijn naam gebracht: hij was zes keer verliezend finalist. In de halve finales won Pioline na zware strijd van de Australiër Fromberg (6-2 6-7 6-4) en moest Sampras zich evenzeer inspannen tegen de Zwitser Hlasek (1-6 6-3 7-6). Een week geleden stapte Pioline ten koste van Richard Krajicek de top tien van de wereld binnen. De Hagenaar liet zien goed in vorm te zijn, al had het demon- stratietoemooi van Hongkong weinig om het lijf. Na een zege in een wisselvallige partij op Lendl in de halve finale (6-3 1-6 6-0) maakte Krajicek in de finale korte metten met Edberg (6-1 6- 4). Over een week speelt de Ne derlander in het supertoernooi van.Parijs. Daarna verdedigt hij zijn titel in Antwerpen. De kans dat hij zich alsnog vig een plaats bij de beste acht van de wereld kwalificeert voor het Masters- toernooi in Frankfurt (half no vember) is uitermate klein. Michael Chang zegevierde in het Salem Open van Peking, dal voor het eerst op de kalender stond. De Amerikaanse zoon van Taiwanese ouders won in de finale met grote moeite van Greg Rusedski, de Canadese re velatie van de laatste weken (7- 6 6-7 6-4). Een week eerder was de 20-jarige Rusedski in Tokyo nog te sterk voor Chang en Kra jicek, dit keer bedwong hij dankzij een kogelharde service onder anderen de Zweed Gust- afsson en de Amerikaan Gilbert. Na afloop van de partij ont ving Chang, geboren in Hobo ken, een ovatie toen hij enkele woorden in hel Chinees tot het publiek sprak. Het als eerste ge plaatste paar Eltingh/Haarhuis verloor de finale met 6-7 (7-9) 3-6 van de Amerikanen Anna- cone en Doug Flach. In Wenen behaalde Goran Ivanisevic zijn tweede zege van het seizoen. In de eindstrijd won de Kroaat met 4-6 6-4 6-4 van de als eerste geplaatste Oostenrijker Thomas Muster. Zes weken eerder pakte Ivanise vic de hoofdprijs in Boekarest. Het belangrijkste toernooi voor vrouwen speelde zich af in Brighton. Jana Novotna won in de finale ondanks een miserable service met 6-2 6-4 van de Duit se Anke Huber. De Tsjechische, dramatisch verliezer in de Finale van Wimbledon tegen Steffi Graf, had weer problemen in de slotfase. Ze liet Huber terugko men van 2-4 naar 4-4 en ver speelde op eigen service bij 5-4 nog drie matchpoints voordat ze eindelijk toesloeg. Eerder dit seizoen won Novotna het toer nooi van Osaka. De Amerikaanse Zina Gar- rison-Jackson, eerste geplaatst, won het eerste vrouwentoer nooi van Boedapest door de Belgische Sabine Appelmans met 7-5 6-2 terug te wijzen. Ca roline Vis, gekoppeld aan de Ar gentijnse Gorrochategui, won de finale dubbelspel met 6-1 6-3 van het als eerste geplaatste duo Cecchini/Tarabini (Ita/Arg). Als Portugees naar Spelen amsterdam gpd De Olympische Spelen in Lillehammer zijn voor Fausto de Mar- reiros nog niet van de baan. De Nederlandse Portugees uit Haar lem denkt nog steeds te kunnen starten op de vijf en tien kilo meter. „In samenwerking met Piet Schipper en Pieter Bult en na overleg met Inzeil-directeur Gerd Zimmermann is een brief op gesteld voor ISU-baas Thomas Hasler. Met kopieën van mijn twee paspoorten. Ik zeg niet dat ik zeker meedoe, maar ik houd er wel rekening mee. Portugal is op dit moment nog geen lid van de ISU, maar dat is een kwestie van tijd. Ik zou zo lang onder de 'vlag van de ISU kunnen deelnemen. Om in Noorwegen te mo gen meedoen, moet ik wel aan enkele eisen voldoen. Op de vijf kilometer moet ik de 32ste tijd rijden in een officiële ISU-wed- strijd. Het EK in Hamar of een worldcupwedstrijd." De Marreiros, die bij rnarathonwedstrijden nog steeds hinder ondervindt van zijn vorig jaar opgelopen blessure, ziet de ont wikkelingen hoopvol tegemoet. „Ik houd er bij mijn trainings- aanpak al rekening mee." slinks mee in het voorste gelid. Nadat het peloton uit de baan was verdwenen, had Stam al leen nog Edward Hagen in zijn spoor. De vier andere koplopers keken verbaasd naar elkaar, Stam had hen weer in de luren gelegd. In de sprint had Stam, geen sprinter van nature, geen enkele moeite met Hagen, ook al geen man van het 'eindschot'. Frans de Ronde, Fausto de Marreiros, Jan-Eise Kromkamp, Lammert Huitema - weer in bezit van een privé-sponsor - en Alphenaar Henk Angenent eindigden in deze volgorde ook met een winstronde. In de vrouwenwedstrijd stal kernploegrijdster Carla Zijlstra de show. De stayer uit de equi pe van Henk Gemser maakte er meer dan een trainingsritje van. In de slotfase ging zij alleen op zoek naar vijf rijdsters met een ronde voorsprong. Vlak voor het verstrijken van de reglementaire veertig ronden bevond zij zich op minder dan vijftig meter van het peloton. Dat betekende dat zij ook vijf ronden extra mocht. Daarin liep ze het vijftal vlak voor het einde met een uiterste krachtsinspanning in. In de eindsprint, met zes rijd sters praktisch op één lijn, haal de Jolanda Grimbergen het net voor Carla Zijlstra. Dat sportivi teit hoog in het vaandel van de Rijnsburgse staat, bewezen haar eerste woorden na afloop tegen de verslagen Zijlstra: „Ik had het geluk dat jij niet eventjes op adem kon komen voor de sprint. Anders had ik nooit ge wonnen." Jolanda Grimbergen boekt marathonzege De eerste wedstrijd, de eerste rel. Op het marathon- schaatsen rust kennelijk geen zegen. Drie prachtige wed strijden, drie uitstekende winnaars. Maar een eigenlijk onbelangrijk voorval overheerste toch de seizoenpremiè re in Amsterdam. Een wedstrijd waarin Arnold Stam op nieuw de beste was. amsterdam rob kat gpd-verslaggever Hoofdscheidsrechter Ton ver bood het tweetal Kramer en Al- leblas te starten. Het duo had de presentielijst niet getekend. Niet tekenen van die lijst bete kent reglementair niet starten. De vlam sloeg onmiddellijk in de pan, waarbij Richard van Kempen en olympisch kam pioen Bart Veldkamp het voor touw namen. Met een 'zij niet, dan wij ook niet', werd het vuurtje flink opgestookt en raakte Ton in grote problemen. „Ze stonden als één blok", al dus de hoofdarbiter. „Zou ik bij mijn standpunt zijn gebleven, dan waren ze beslist niet ver trokken. Dan had ik de organi satie en het publiek gedupeerd. Dat kon ik niet maken en daar om heb ik toch maar iedereen laten starten." En dan, veel standvastiger dan enkele minuten daarvoor: „Maar deze zaak krijgt wel een staartje. Het wordt werk voor de tuchtcommissie. Dit laten we niet zo maar passeren. Of het peloton ook daadwer kelijk niet zou zijn vertrokken, valt niet te beantwoorden. Ve len wisten niet eens waar alle commotie over ging. Formeel had Ton het volste recht het tweetal te weigeren, maar na zijn eerste startverbod had hij nooit meer mogen toegeven op de manier zoals hij dat nu deed. Beter had hij de twee een laatste waarschuwing kunnen geven. Zeker ook omdat de onwetend heid rond het nieuw ingevoerde deelnemersbewijs, dat bij het tekenen van de presentielijst moet worden overhandigd, mo gelijk tot alle misverstanden heeft geleid. In de wedstrijd zelf liet Bra bander Stam zich door niets van de wijs brengen. De win naar van vorige week in Assen - toen nog niet meetellend voor de KNSB-cup - sloeg op de win derige en bitterkoude Jaap Edenbaan opnieuw toe. Precies op dezelfde manier als in Assen. Na met zes collega's een ron de voorsprong te hebben geno men, reed hij tijdens het af- sprinten van het peloton weer Arnold Stam op weg naar de over winning in de eerste mara thon om de KNSB- Cup. Edward Hagen volgt. foto anp Volgens de Amerikaanse ge woonte dat de beste van Ameri ka ook de beste ter wereld wordt genoemd, werd Toronto Blue Jays zaterdagnacht na de zinderende finale van de 90ste World Series honkbal uitgeroe pen tot 'wereldkampioen'. Die titel bestaat weliswaar niet, maar na een week genieten van het fraaiste honkbal uit de his torie, zal de rest van de wereld daar geen punt van maken. Met een geweldige klap in de laatste seconden van de negen de inning sloeg Joe Carter de droom van de Philadelphia Phillies aan diggelen. Zijn homerun, met twee honken be zet, bracht drie punten op nét scorebord. Daardoor werd de achterstand (6-5) in een 8-6 voorsprong omgebogen en won Toronto na zes duels (4-2) voor de tweede achtereenvolgende keer de World Series. De Phillies hadden de afgelo pen week door hun ongepolijste stijl de sympathie van miljoe nen Amerikaanse honkballief hebbers gewonnen, maar nie mand kon zaterdag ontkennen dat de Blue Jays het beste club team van Amerika vormen. Op de TV werden de Canadezen (hoewel, het team bestaat ge heel uit Amerikanen) al de 'slag machine' uit Toronto genoemd. Maar net als afgelopen woens dag in Philadelphia kropen de Jays zaterdag ook voor eigen publick door het oog van de naald. In de zevende slagbeurt ga ven zij een 5-1 voorsprong to taal uit handen door de Phillies vijf punten toe te staan. Het was een omgekeerde kopie van de woensdag, toen de Phillies thuis met 14-9 voorstonden, maar uiteindelijk met 15-14 het hoofd moesten buigen. Zelden verlie pen de World Series zo bizar. Zelden eerder werd zo veel ge scoord (81 runs) en werden zo veel honkslagen (122) geno teerd. Dit was een serie wed strijden voor de recordboeken. De Blue Jays vierden hun tweede titel (de New York Yan kees waren de laatsten die twee jaar - 1977, 1978 - achtereen wonnen) uitbundig en Toronto stond tot diep in de nacht op stelten, met bijna mediterrane taferelen. Maar het bleef be schaafd, en sommigen vroegen zich af hoe anders het geweest zou zijn als de langharige 'Be asts of the East', de Phillies, ge wonnen hadden. Zelfs in hun vreugde verschilden de Jays van het zootje ongeregeld uit Phila delphia. In een krant werden de Jays gisteren vergeleken met 'state- troopers', de altijd picobello verzorgde politiemannen, en de Phillies 'met de kerels die zij moeten aanhouden'. Er is iets aan de Blue Jays wat de Ameri kanen tegenstaat. Het is alle maal te glad. „Keurig verzorgde snorren, glimmend gepoetste schoenen", schreef een sportco lumnist. De Toronto Blue Jays zijn een tot in de perfectie ge rund bedrijf, maar de ziel ont breekt. Ook manager Cito Gaston (de eerste coach die twee jaar ach tereen zijn team naar de titel brengt) past in het keurige beeld. Hij is een wat afstandelij ke heer, altijd ernstig, nooit op gewonden en een beetje op af stand van zijn spelers. Het ab solute tegendeel van zijn Phil- lies-collega Jim Fregosi, die net als zijn jongens pruimspugend, nerveus tierend rondspringt. John Kruk, het 'monster' van de Phillies, noemt zijn vrienden uit het noorden ronduit saai. De'Worldseries waren de bos- ting tussen discipline en passie, tussen talent en strijdlust. Uit eindelijk heeft de pure klasse gewonnen: de homerun van rechter-verrevelder Joe Carter (die vorig jaar ook al de laatste bal van de Worldseries had - hij ving toen de Atlanta Braves uit - en het 0.500 slaggemiddelde van Paul Molitor, die daarmee als de beste slagman uit de World-Serieshistorie de boekjes Pitcher Dave Stewart van de Toronto Blue Jays in actie tijdens de beslissende wedstrijd van de World Series tegen Philadelphia Phillies. De Blue Jays pakten de titel. foto ap ingaat, en voor wie de Phillies zichtbaar bang waren. En dan zijn er nog Rickey Henderson, Roberto Alomar, Devon White en een handvol anderen die een team kunnen dragen. Een aantal van hen moet echter vertrekken, want ook bij de Blue Jays gaat het mes erin. Het budget wordt met negen miljoen dollar ingekrom pen en dat kost een aantal min dere goden hun plaats. Uiter aard niet Molitor, die in zijn eerste jaar (vorig jaar speelde hij nog voor de Milwaukee Bre wers) zijn investering al terug verdiende. leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Verrassend heeft Paul Barn hoorn van De Bataven in de sterkbezette marathon van Carpi slechts achttien tellen moeten toegeven op zijn snelle clubgenoot Paul Overbeek. De Noordwijker revancheerde zich in 2.27.34 voor een tegenval lend optreden in Rotter dam. Zowel Barnhoom als Overbeek trok naar de snel le marathon van Carpi om het optreden in een eerdere marathon recht te zetten. Barnhoorn de krappe 2.29 van Rotterdam, Overbeek het uitvallen in Eindhoven twee weken geleden. Bei den hielden zich lange tijd aan de vlakke schema's. Pas na ruim twintig kilometer moest Overbeek het sche ma'2.20 prijsgeven. Hoewel zware benen hem tot drie maal toe tot wandelen dwongen, was de Hagenaar vastbesloten het feestelijke plein in de Noorditaliaanse stad te halen. Dit lukte hem in 2.27.16, goed voor de 23ste plaats. Barnhoorn kon na de twintig kilometer zijn tem po wel goed houden. Vanaf de 44ste plaats begon hij aan een inhaalrace, die hem uiteindelijk de 28ste stek bezorgde in 2.27.34. Dat maakt hem dit jaar na zijn clubgenoten Jo Ferket en Harry Versteegen de der de marathonloper uit de Leidse regio. Bij de vrou wen won Marjan Freriks de lucratieve wedstrijd. Met een tijd van 2.39.54 was de Hellendoornse atlete echter ontevreden. LVA Plantaris debuteerde in de ronde om het IJssel- meer met een knappe vijfde plaats. De eerste ploeg van de vereniging uit Roelo- farendsveen realiseerde in Almere een tijd van 23.48.35. De Leiden Road Runners Club legde beslag op de zestiende plaats. De snelste ploeg van het Kat- wijkse AV Rijnsoever was met 24.32.06 ruim een uur sneller was dan vorig jaar. In de Haagse Tien was de Lisser inbreng aanzienlijk. Willem Boon schreef de tien kilometer op zijn naam in 32.01. Zijn clubgenoot Erik Bakker gaf een minuut toe op Boon,, maar pakte toch de vijfde plaats.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22