Leidsch Dagblad Jeugd verwacht weinig van politici PEEN, UIEN EN KONIJN Deel ziek Nederlands bos knapt op van natte zomer Honderdduizenden ontvluchten Burundi Wethouder Veldstra afgetreden F eyenoord-supporters vast in Ajax-stadion 11 BEL: 071-128030 Protest tegen racisme Met anderhalf miljoen aan gestolen kleding gepakt GOED NIEUWS MAANDAG 25 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 Aristide labiel 5 De Amerikaanse ge heime dienst CIA heeft de verdreven Haïtiaanse president Aristide afge schilderd als labiel. leiderdorp roy klopper Wethouder J. Veldstra (D66/ruimtelijke ordening) van Leiderdorp is vanochtend afge treden. Aanleiding is de rap portage van VB-accountants over de grondverkopen in Bui tenhof-west. Hierin is vastge steld dat de grondverkopen mil joenen minder opbrachten dan op grond varl raadsbesluiten mocht worden verwacht. De onderhandelingen met aanne mers werden gevoerd door een ambtenaar die inmiddels onder verdenking staat van justitie. De wethouder had hem min of meer de vrije hand gegeven. De ambtenaren kregen vanochtend te horen dat Veldstra haar ont slag heeft ingediend. Rijnsburgse Boys met beide benen op grond De politie in Amsterdam heeft gisteren rond de voetbalwed strijd Ajax-Feyenoord (2-2) veertien supporters aangehou den. De arrestanten zitten nog vast. Bij schermutselingen tus sen de Feyenoord-aanhang en de politie raakte één agent ge wond. Een groep van ongeveer tweehonderd supporters uit Rotterdam werd kort voor het begin van de wedstrijd vlakbij het Olympisch Stadion in het Amsterdamse Bos opgepakt. De groep werd naar het Ajax- stadion in de Watergraafsmeer gebracht en enkele uren in het lege stadion vastgehouden. On der begeleiding van de Rotter damse en Amsterdamse politie werd deze groep ver na afloop van de wedstrijd met vijf bus sen teruggebracht naar Rotter dam. „De supporters molesteerden voorbijgangers in het Amster damse Bos. Gelukkig waren we er snel bij. hoewel wij helemaal geen rekening hielden met pro blemen op die plek", aldus po litiewoordvoerder Klaas Wil ting. De aanhang in het speciale Feyenoord-vak mocht het sta dion'pas na ruim een uur verla ten. Begeleid door de politie en om veiligheidsredenen afge schermd voor enkele honder den wraakzuchtige Ajax-fans moesten zo'n 2.500 Rotterdam mers lopen naar het station Zuid-WTC. Daar werden sup porters die met eigen vervoer naar Amsterdam waren geko men in de gelegenheid gesteld alsnog naar hun auto te gaan. De rest ging onder politiebege leiding per trein naar Rotter dam. Hoewel het rond Ajax-Feye noord uiterst onrustig was en de politie handen vol werk had, is de Amsterdamse politie niet het vatten dat Feyenoord een 2-O-voorsprong uit handen heeft gegeven. de voetbalkraker in het Olympisch Stadion niet ontevreden over het verloop van de ongeregeldheden. „Het was een drukke middag voor de vijfhonderd man die we hebben ingezet, maar uiteinde lijk hebben we alles goed onder controle kunnen houden." Rijnsburgse Boys Koploper in de eerste klasse A, Rijnsburgse Boys, staat weer met beide benen op de grond. De ploeg, tot zaterdag ongesla gen, vatte het karwei tegen ARC veel te licht op en kreeg in de FOTO ANP KLUITERS/MULDER streekderby prompt de reke ning gepresenteerd. De Alphe- klommen op naar de vierde plaats op de ranglijst. Weer Kerk Nog geen abonnee De Pieterskerk was zaterdagavond weer 'helemaal kerk' door optredens van koren van Christelijke Zangers bond. ABONNEE -SERVICE Politiebureau van Roelofarendsveen brandt uit roelofarendsveen Het politiebureau van Roelo farendsveen is zaterdagavond gedeeltelijk uitgebrand. De brand ontstond in de buurt van de verwarmingsketel en ver spreidde zich naar de keuken en personeelskamer. De andere ruimten in het bureau aan de Populierenstraat liepen rook- en waterschade op. De oorzaak van de brand is niet bekend. Door de brand zijn apparaten als computers en portofoons ernstig beschadigd. De komende weken is het bu reau gesloten. Het kantoor aan het Kloofpad in Leimuiden neemt de diensten waar. Zo snel mogelijk wordt in het ge meentehuis in Roelofarends veen een ruimte voor de politie ingericht. Onderzoek vormingsihstelling voor jongeren Jongeren zijn over het algemeen niet erg geïnteresseerd in politiek. Slechts de helft van de jeugd tussen 12 en 24 jaar heeft belangstelling voor wat zich in politiek Den Haag afspeelt. Ook vinden jongeren dat de politiek nau welijks in staat is problemen op te lossen. Dit zijn enkele bevindingen van M50, een politieke vormingsinstelling voor jongeren in Utrecht, die door bureau Inter/View een onderzoek liet uitvoeren naar de politieke interesse van jongeren. den haag - gpdhet oplossen van problemen", zegt Eddy Habben-Jansen van M50. „Jongeren zijn wel geïnte resseerd in zaken als milieu en mensenrechten. Maar ze geven de voorkeur aan actie op plaat selijk niveau. Van de Haagse politici valt immers geen heil te verwachten." Habben vindt het niet veront rustend dat veel jongeren totaal geen interesse tonen. „Veel on dervraagden hebben de kiesge rechtigde leeftijd nog niet be reikt. Uit het onderzoek blijkt dat naarmate de leeftijd stijgt, de politieke interesse toe- M50 probeerde uit te vinden of er een verband bestaat tussen gedrag en politieke voorkeur. Verder is gekeken naar de uit straling van politici. Die blijkt een belangrijke rol te spelen. Jongeren zien de parlementari ër los van een partij en een pro gramma. Een jonge PvdA-aan- hanger kan best warm lopen voor een krasse uitspraak van bijvoorbeeld WD'er Robin Lin- schoten. Inter/View vroeg het afgelo pen jaar zo'n 3.000 jongeren tussen de 12 en 24 naar hun po litieke voorkeur. Uit het onder zoek blijkt dat de politiek een kleine meerderheid van de jon geren boeit. „Het imago is niet erg flitsend en de meeste jonge ren hebben weinig vertrouwen in de politicus als het gaat om Het CDA valt goed onder thuiswonenden en gelovigen. Da PvdA is sterker vertegen woordigd in de grote stad onder lager omgeleiden. De WD trekt meer jongens dan meisjes. D66 heeft een relatief jonge achter- leiden. gert visser De politie heeft vanmorgen vroeg op de A44 twee vrachtwa gens klem gereden, waarin zich voor anderhalf miljoen gulden aan kleding bevond. De wagens waren even eerder gestolen van het C A-depot op het industrietterrein Meer en Duin in Lisse. Twee mannen forceerden vanochtend rond 01.00 uur het elektrisch beveiligde toegangshek rond het depot en gingen vandoor met twee volgeladen vrachtwagens. Een surveillance wagen van de politie zag de twee wagens toen zij bij Sassen heim de A44 wilden oprijden. De wagens werden klemgere den. De twee chauffeurs trachtten nog te vluchten, maar kon den worden gepakt. Het betrof een 30-jarige man uit de ge meente Haarlemmermeer, zijn collega wilde geen naam opge Onduidelijk is nog of het tweetal deel uitmaakte van een or ganisatie. Volgens de politie is het niet aannemelijk dat zij op eigen houtje de kleding wilden afzetten. ban, jongeren die het stemge drag van hun ouders niet vol gen, komen bij D66 terecht. Groenlinks krijgt meer steun van meisjes, inwoners van mid delgrote steden en zelfstandig wonende jongeren. Klein rechts kent een trouwe achterban, protestant-christelij ke jongeren volgen het stemge drag van hun ouders. Zeer wei nig jongeren stemmen op de CD. De meeste aanhangers zijn oudere jongens uit de middel grote steden. Het kamerlid Paul Rosenmöl- ler van Groenlinks werd geko zen als politiek Jongerenidool 1993. Voor die verkiezing moch ten de vijf grootste partijen twee kamerleden, met foto en poli tiek statement, nomineren. In totaal konden de jongeren kie zen uit zeven kamerleden. Al leen D66 wilde geen kandidaat stellen. Haags einde aan woeste rit door Bollenstreek Een achtervolging van een per sonenauto waarvan de bestuur der in Leiden had getankt zon der te betalen, is gisteravond geëindigd doordat de wagen op efen boom botste bij het Con gresgebouw in Den Haag. Bij de achtervolging werden snelhe den bereikt van 185 km. Een pomphouder aan de Leidse Plesmanlaan zag de auto met twee Hagenaars (18 en 22 jaar) gisteravond zonder te be talen wegrijden. Een politieauto pikte het tweetal op in Noord- wijk en trachtte tevergeefs hen te laten stoppen. De achtervol ging voerde van Noordwijk over de provinciale weg via Wasse naar naar Den Haag. Het tweetal moest naar zie kenhuizen worden vervoerd. De auto was enkele dagen eerder in Den Haag gestolen. De bestuur der wordt onder meer poging tot doodslag ten laste gelegd, omdat hij op diverse inreed. Rotterdam Groepjes van in totaal zo'n zestig extreem-rechtse jongeren hebben zaterdag geprobeerd een demonstratie van Jongeren tegen Racis me (foto) te verstoren. De bijeenkomst trok zo'n 300 demonstranten. Er waren wat scheldpartijen over en weer, maar tot lichamelijk geweld is het niet gekomen. De Mobiele Eenheid en politie in burger hielden de rechts-radicalen nauwlettend in het oog. Bij station Blaak werden negentien jon geren aangehouden, omdat zij de Hitlergroet brachten. Twee van de negentien arrestanten kwamen zaterdagavond vroeg weer op vrije voeten, na dat zij een boete hadden betaald. De zeventien anderen mochten ook naar huis, maar zij moeten binnenkort voor de rechter verschijnen. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS Vijftienjarige Nieuwvenneper video-kampioen Het Nederlandse bos heeft zich dit jaar gedeeltelijk hersteld van de klappen die het opliep in 1992. Door de regenachtige en koele zomer knapten vooral de loofboomsoorten op. Dat blijkt uit de jaarlijkse inventa risatie van de bossen door het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Vorig jaar werd ruim een derde deel van de 330.000 hectare bos bestempeld als 'niet of weinig vitaal'. Dit jaar valt een kwart van de bossen in deze zorgwek kende categorie. Dat is nóg steeds aanzienlijk meer dan in 1991, toen 18 procent van het bos in slechte conditie verkeer de. Ruim de helft van het bos valt momenteel in de categorie vitaal. Vorig jaar was dat 43 pro cent. Het regenachtige en vrij koele weer in de tweede helft van de zomer heeft de vitaliteit van de bossen gunstig beïn vloed, zo blijkt uit het rapport. Vooral de eik, de beuk en de po pulier hebben daarvan geprofi teerd. Ook de meeste naal- boomsoorten gingen i£ts voor uit, met uitzondering van de en de fijnspar. De ;e gaan al tien jaar gezondheid achter- douglas- laatste tw duidelijk i uit. Volgens het ministerie heeft het herstel zich voorgedaan in alle bosrijke provincies. Alleen in Noord-Brabant bleef het her stel wat achter ten opzichte van Utrecht, Overijssel, Drenthe, Gelderland en Limburg. Bra bant is ook de provincie met het grootste percentage ongezond bos (34 procent). Natuurmonumenten komt op basis van eigen bevindingen tot ongeveer dezelfde conclusie als het ministerie. Alleen over de naaldbomen is 's lands grootste particuliere terreinbeheerder negatiever gestemd. De conditie van de naaldbomen is volgens Natuurmonumenten nog iets verslechterd. Ook over de on- derbegroeiïng in de bossen maakt de vereniging zich zor gen. De slechte conditie van het Nederlandse bos is te wijten aan een aantal factoren. Droog te, insektenvraat, schimmels en luchtverontreiniging zijn de grootste boosdoeners. Natuur monumenten meent dat wat de luchtverontreiniging betreft vooral de landbouw en het ver keer blaam treffen. Beide secto ren boeken op milieugebied on voldoende vooruitgang, vindt Natuurmonumenten. Coupplegers willen macht teruggeven aan afgezette regering BUJUMBURA DPA-AFP-Rtr Gewassen winterpeen, zak 1 kilo Uien, net 1 kilo Konijn, kilo HSÖ9.90 C/IC 500 gram j&45 sJ.^TsJ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 oktober as 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ongeveer 250.000 mensen zijn het Mid- denafrikaanse Burundi ontvlucht naar het buurland Rwanda na de militaire staatsgreep van vorige week. Plaatselijke autoriteiten in Rwanda hebben dringend verzocht om hulp voor de opvang van de vluchtelingen, aldus Carlos Rodriguez, een medewerker vah de VN-organisatie voor vluchtelingen (Unhcr) gisteren. Drie dagen na de bloedige staatsgreep heeft het militaire regime zich bereid ge toond de macht terug te geven aan de verdreven burgerregering. Opstandige soldaten zijn op de vlucht geslagen, ter wijl de kopstukken achter de coup om amnestie vragen. De woordvoerder vai^de regering, (ex- )minister van informatie Jean Marie Ngedahayo, verklaarde de coup mislukt. „Het leger ligt op de knieën en smeekt ons weer terug te keren. De militairen hebben ingezien dat zij het land niet kunnen regeren." Francois Ngeze, een minister uit de verdreven regering, die door de militairen is benoemd tot nieu we' president, verklaarde voor de radio dat de militairen afstand willen doen van hun macht. In ruil daarvoor eisen de coupplegers vrijstelling van strafvervol ging- Voor de machtsoverdracht verlangt Ngedahayo een internationale troepen macht van vijfhonderd soldaten om de burgerregering te beschermen. Later Is een VN-troepenmacht nodig, aldus de woordvoerder van de verdreven rege- ring. De vermeende leider van de opstandi ge strijdkrachten, legerstafchef Jean Bikomagu, bevestigde dat de bij de staatsgreep ten val gebrachte president Melchior Ndadaye is Vermoord. Ook de voorzitter van het parlement is meteen na de staatsgreep door de coupplegers gedood, zo meldde de Britse radio BBC. Het Internationale Rode Kruis meldt, dat er in centraal-Burundi massamoor den zijn gepleegd. De rivaliserende stammen, Hutu's en Tutsi's, zouden zich hieraan schuldig hebben gemaakt. Volgens een Rode-Kruiswoordvoerder zijn in een uitgebrande school de lijken HET WOORD IS AAN Ambroce Bierce Een kennis is iemand die wij goed genoeg kennen om van te lenen, maar niet goed genoeg om aan te lenen. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Programma's Regio RTV Show - Sport 15 t/m 24 HET WEER De vijftienjarige Kevin Arsenault uit Nieuw-Vennep is gisteren Nederlands kampioen Ninten do geworden. Van de ongeveer 2.600 deelnemers uit het land bleek Kevin de sterkste in de strijd om het kampioenschap videospelletjes, dat voor de eer ste keer werd georganiseerd. De jongen heeft een reis naar Las Vegas gewonnen en zal daar te gen de Amerikaanse kampioen uitkomen. De wedstrijd werd gehouden in het Land van Ooit, het sprookjespretpark bij het Bra bantse Drunen. Spelletjesfabri kant Nintendo, marktleider op gebied van videospelletjes, fi nancierde en organiseerde het geheel. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Wolkenvelden en droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 6, middagtemperatuur rond 11 gra den. Noordelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3, aan de kust af en toe krachtig, 6. Geschaarde trekker oorzaak van lange files utrecht gpd Een geschaarde trekker met oplegger, die vanochtend \Toeg met 45 ton zand aan de zuidzijde van het verkeersplein Oudenrijn in de vangrail te recht kwam, heeft in de och tendspits voor lange Files ge- zorgd. Binnen de kortste keren stond er op de A2 tussen Culemborg en Oudenrijn een file van 15 ki lometer. De meldkamer lande lijke politiediensten adviseerde automobilisten rond half acht om in noordelijke richting via het knooppunt Everdingen de A27 te volgen, maar dat advies werd een half uur later alweer ingetrokken, omdat ook op de A27 tussen Everdingen en de ,ih ii 1 (metten een file van 18 ki lometer lengte was ontstaan. Het duurde uren voordat de fi les waren opgelost. Leidach Dagblad ïBCTi NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres: Postcode:. i Plaats: i Tel.: van 25 jongemannen gevonden. Oogge tuigen vertelden dal nog eens 35 lijken reeds uit het schoolgebouw waren ver wijderd. De jongeren, kennelijk lid van de Tutsi-minderheid, werden volgens ooggetuigen opgesloten in het gebouw, waarna Hutu's het in brand staken. De afgezette premier van Burundi, Sy- vie Kinigi, heeft bevriende naties opge roepen troepen te sturen om de orde in het land te herstellen. Kinigi bevindt zich in de Franse ambassade in de hoofdstad Bujumbura, waar hij met zeven andere ministers zijn toevlucht heeft gezocht na de coup. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) O Per kwartaal O ria acceptgiro 82,85) O automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1