Sport Jari Litmanen houdt de spanning er in Rijnsburg niet vooruit te branden Van Hanegem niet trots op defensieve taktiek Ajax strikt opnieuw een Nigeriaan MAANDAG 25 OKTOBER 1993 CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 Docos yt -7 Het hoog geklas- I seerde Docos kreeg onverwacht een flink pak op de broek van VCL. Op het veld in de Morsch werd het 4-1 voor de fu sieclub. FC Lisse yt q FC Lisse kwam te- I JS gen Kozakken Boys met 0-2 achter, maar sleepte toch nog een punt uit het vuur. Clough daagt tv-makers voor rechter londen Brian Clough is de beschuldingen over frauduleuze handel in toegangskaarten zat. De voormalige manager van Not tingham Forest is van plan de makers van het televisieprogram ma World In Action voor de rechter te slepen. In het programma werd een maand geleden gemeld, dat Clough zich verrijkt heeft aan de verkoop van 2000 toegangskaarten voor de finale van de League Cup in 1992. Clough zou de kaarten aan fans van Man chester United hebben verkocht. Rus kleineert Engelse ploegmakkers londen Dmitri Kharin, doelman van het Russische nationale elftal, heeft zich in het weekeinde bepaald niet vleiend uitgela ten over zijn ploeggenoten van Chelsea. In een interview met Moscow's Sport Express zegt hij: „De meeste spelers zouden de grootste moeite hebben mee te komen in de tweede divisie van Rusland", kleineerde hij zijn collega's. Volgens de Rus mag Chelsea dit seizoen blij zijn met handha ving in de premier league. „Onze voorhoede is niets waard, ze kunnen niet scoren, niet passen, de aanvallers zijn gewoon slecht. Zelfs Tony Cascarino bakt er niets van", kritiseerde de doelman. PSV speelt tegen Crystal Palace eindhoven PSV speelt op dinsdag 23 november een oefenwed strijd tegen Crystal Palace. Het duel met de in de op een na hoogste divisie van het Engelse voetbal uitkomende club wordt in Londen gespeeld. Via vriendschappelijke duels probeert PSV, na de snelle uitscha keling in het toernooi om de UEFA-beker, het programma enigszins te vergroten. Daarom ook nam de club onlangs deel aan een mini-toernooi in het Spaanse Alicante. Negen DIOK-spelers in selectie leiden Marcel Chaudron van de Leidse rugby club DIOK is op genomen in de selectie van het Nederlands team. Bondscoach John van Altena maakte zijn uitverkiezing gisteren na afloop van het ereklasseduel HRC Den Haag - DIOK bekend. Chaudron voegt zich vandaag bij zijn acht teamgenoten, die in Castricum een trainingskamp afwerken als voorbereiding op de serie van drie kwalificatiewedstrijden voor een plaats in de strijd om de World Cup. Van het DIOK-achttal Frank Beers, Gottfried Bos, Robert Broers, Yves Kummer, Marcel van Loon, Marcel Chaudron, Mare Mi- ehejsen," Perry Noordermeer, Thomas Suring en Gottfried Bos kampt alleen laatstgenoemde nog met de naweeën van een blessure. Nederland speelt zondag bij HRC in Den Haag tegen Tsjechië. Beerenfenger bij het bestuur leiden Trainer Hennie Beerenfenger en het bestuur van LFC steken morgenavond de koppen bij elkaar. De afgelopen dagen hebben de partijen nu niet bepaald op prettige voet met elkaar samengewerkt. Beerenfenger kreeg ruzie met een bestuurslid van LFC, die zeg genschap over de opstelling eiste. Gisteren lichtte Beerenfenger de spelersgroep over de situatie in. Morgenavond proberen de betrokken een oplossing te vinden voor het probleem. Halve finale Zilveren Molen leiden Op het veld van LFC vindt morgenavond de eerste halve finale van de strijd om de Zilveren Molen plaats. Die gaat tussen twee Leidse clubs, Lugdunum en Roodenburg. De aanvang is bepaald op 20.00 uur. Arbiter is de heer De Graaf. Fin schiet twee gaten in 'groene muur' Het is maar hoe je het be kijkt. Willem van Hanegem wierp een blik op de klok. De trainer kon zijn ogen niet geloven. Nul-twee na achttien minuten. Nee, dat zou Feyenoord niet red den. Vlak voor tijd keek Louis van Gaal naar het onverbiddelijke uurwerk. Nee, dat zou Ajax niet meer redden. Ajax - Feye noord werd een warrige winst- en verliesrekening v^n een koude voetbalmid dag. Waar Feyenoord had moeten treuren om het eerste puntverlies, jubelde het om de 2-2. Waar'Ajax had moeten juichen om het gewonnen punt, huilde het om de verloren kansen. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Het drong maar langzaam door in het Olympisch Stadion. Het was ook moeilijk te bevatten, zelfs voor fans uit Rotterdam- Zuid. Feyenoord zou, hoe was het in 's hemelsnaam mogelijk, van Ajax winnen. Het onbe staanbare kreeg in die laatste minuten van de klassieker vorm. Bij het mirakel van Am sterdam zou de competitie ook gelijk zijn gespeeld. Feyenoord vijf punten weg van Ajax, dat zouden de Amsterdammers nooit meer inhalen. Aanslag De grootste aanslag op de logica van het moderne voetbal werd net op tijd ontdekt. En voorko men. Jari Litmanen, een Fin, hield de Nederlandse rivalen kort bij elkaar en hield aldus de vaderlandse competitie span nend. Het mocht ook niet; Feyenoord met de meest af schuwelijke uitvoering van het catennaccio als vaandeldrager van het Nederlandse voetbal. In de klassieker was 2-2 het slechtst denkbare, maar ook het maximaal haalbare compromis. Iedereen accepteerde het, nie mand leed gezichtsverlies. Ajax - Feyenoord was steeds boei Jari Litmanen gaat door de knieën na zijn tweede treffer voor Ajax. De Fin hield zodoende de spanning er in. end, maar zelden ook echt mooi. Feyenoord verdedigde; het is de beste kwaliteit van de Rotter dammers. Ajax viel aan, want dat kan de ploeg als geen ander. Het verschil werd uitgedrukt in het aantal kansen. Feyenoord kreeg er twee en scoorde twee keer. Technisch directeur Louis van Gaal had een aanteken boekje nodig om het aantal mo gelijkheden voor Ajax bij te houden. Alleen de Fin Litmanen schoot twee keer raak. Verdedi gen is een kwaliteit, kansen missen is door de vereniging voor oefenmeesters nog steeds niet opgenomen in het leer boek. Monoloog Het verhaal van de jongste klas sieker werd ook dit keer door Ajax geschreven. En, in een hele lange monoloog, verteld. Feye noord luisterde slechts; adem loos. Zo was het de laatste jaren, zo was het ook gistereq. De twee verrassende goals van Feyenoord kwamen voor het grootste deel op het conto van de Ajacieden. Het accent lag niet op de makers van de doel punten, Scholten en Esajas. maar op de makers van de fou ten. De Rotterdammers startten nog redelijk aanvallend. Er FOTO HANS VAN WEEL f raakten tot twee keer een paar Feyenoorders verzeild in het 'verkeerde' strafschopgebied. Bij de eerste goal waren dat er zelfs vier. Zo veel zouden het er nooit meer worden. Feyenoord nam, bescheiden, genoegen met een héél klein stukje Am sterdams grondgebied. Niet toevallig vlak voor de voeten van doelman Ed de Goey. Het was het vertrouwde beeld van Ajax - Feyenoord. De Rot terdammers trokken zich echter zo ver terug dat niemand ook maar in de gaten had dat hier een klassiek duel van de num mer één tegen de nummer twee, aan de gang was. Daar- voor was de inbreng van de nummer één te gering en te ne gatief. Feyenoord schaamde zich er geen moment voor. „We hebben tegen Ajax een aantal keren heel open gespeeld", wist trainer Geert Meijer zich met een lichte huivering nog te her inneren. Dat doet Feyenoord dus niet meer. Gistermiddag mocht alleen Regi Blinker zich aanvaller noemen. „Over macht", mopperde Van Hane gem. Feyenoord miste immers Gaston Taument. Zoals Ajax de blessure van Davids en de schorsing van Rijkaard kon aan voeren. Groene muur Met het herstellen van de ver houdingen was Ajax er natuur lijk nog lang niet. De Amster dammers mochten de mooiste dingen doen. Tot de rand van 'de zestien'. Daar lag de groene muur uit Rotterdam. Daar lag ook de kwaliteit van Ajax. See- dorf schoot, Overmars knalde. Van den Brom tikte. Doelman Ed de Goey bleef de winnaar. Alleen de uithaal van Litmanen, na 25 minuten, was hem te machtig. Meer Ajacieden had den moeten scoren. Clarence Seedorf, de voortreffelijke ver vanger van Rijkaard, maar zijn inzet werd door Bosz van de lijn gehaald. Van den Brom had De Goeij op een andere plaats ver wacht, anders zou het domme tikje héél erg slim zijn geweest. Na 43 minuten en 12 seconden in de tweede helft werden de Nederlandse competitie en Ajax voorlopig gered. Met een tirade tegen de scheidsrechterlijke macht ('te rugspelen mag blijkbaar weer') en een aai over de bol van zijn volgelingen ('na 0-2 teruggeko men met voortreffelijk spel') was Louis van Gaal ook weer zichzelf. Ook voor Feyenoord maar beter dat de competitie nog niet is beslist. Het is in fe bruari immers nog veel te koud opdeCoolsingel. rutfrburg rob onderwater amsterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever In Amsterdam zeggen ze: 'The show must go on'. In Rotterdam zeggen ze: 'Show? Wat nou show? Weer kampioen worden, dat is het enige waar we aan denken'. De volgelingen van Willem van Hanegem en Geert Meijer, die voor de vijfde ach tereenvolgende keer alle hoeken van de ring kregen te zien maar wonderbaarlijk genoeg voor het eerst geen pak slaag kregen, blijven nuchtere voetballers. Of de stijl van de landskam pioen het grote publiek nu wel of niet aanspreekt, laat de Rot terdammers koud. Regi Blinker reageerde bijna verontwaar digd, toen hem na afloop van Ajax-Feyenoord werd gevraagd of hij zich kon voorstellen dat voetbalminnend Nederland hoofdschuddend naar de laatste optredens van de koploper zal hebben gekeken. Blinker: „Wat de mensen ervan denken, inte resseert ons echt niet. We heb ben tegen Ajax vier keer een grote nederlaag geleden. Dan kun je verwachten dat we de vijfde keer nog meer op een goed resultaat gaan spelen. De ze taktiek heeft ons een punt opgeleverd, waardoor we nog steeds stijf bovenaan staan." In zijn hart deed de defensieve speelwijze van Feyenoord hem wel degelijk pijn. Blinker: „Met de taktiek was ik hel net als de andere jongens voor de wed strijd wel eens, alleen pakte het in de praktijk nog veel negatie ver uit dan de bedoeling was. Na die vroege voorsprong wist ik aanvankelijk niet wat er alle maal gebeurde. Ik dacht: dit is ongelooflijk. Maar daarna hol den we alleen maar achteruit." De samenscholingen in het doelgebied van Ed de Goey de den ook Danny Blind en zijn mannen versteld staan. De Aja cieden zijn zich bewust van hun status en genieten van de supe rioriteit, die zij al ruim twee jaar aan de dag leggen in de con frontaties met de Rotterdam mers. „Elke keer denk je dat ze bij Feyenoord wel een keer het antwoord zullen vinden, maar het was nog makkelijker dan al le voorgaande keren," stelde Ajax' topscorer Jari Litmanen ongelovig vast. De Fin redde in z'n eentje min of meer de vaderlandse competitie. Zijn twee treffers zorgden ervoor dat Ajax in de slipstream bleef van Feyenoord. dat het bij eventuele plaatsing voor de Champions League nog zwaar genoeg gaat krijgen. Lit manen heeft pas twee 'klassie kers' op zijn naam staan. Maar was in die twee partijtjes wel goed voor vier goals. De scha duwspits: „Het zou dramatisch zijn geweest als Feyenoord als winnaar uit de strijd was geko men. Voor het voetbal en voor de spanning in de competitie. Nu blijven wij lekker in de race. We verdienen dat ook, als je ons ziet spelen." lari Litmanen is dit seizoen in het gat gesprongen, dat Dennis Bergkamp na zijn vertrek ach terliet. Tien wedstrijden, tien goals. Kan het beter? „Nog veel beter. Ik ben echt nog niet te vreden. Zoals ook Ajax nog niet tevreden mag zijn. Het grote verschil tussen Ajax en Feye noord is dat wij geweldig kun nen pieken, zoals vandaag. Maar we komen zo nu en dan ook in vreselijke dalen terecht. Bij Feyenoord zie je geen uit schieters, niet naar beneden en niet naar boven. Dat komt door hun geweldige mentaliteit." Ook Willem van Hanegem besefte dat. De coach van Feye noord. die in het laatste kwar tier meer op de klok dan op het spel lette, wilde nog net niet zeggerr dat hij zich schaamde. „Maar leuk is anders. Ik ben er niet trots op dat we zo hebben gespeeld. Ik bekijk het maar van de zonnige kant, want we heb ben eindelijk een puntje ge pakt". De ARC'ers Jacques Key (I) en René Lammers (3) bewonderen de omhaal van Rijnsburger Raymond Buis. om vervolgens naar een beden kelijk niveau terug te zakken. Duidelijk werd dat Rijnsburg- se Boys zonder Marco Klaassen en Richard Hoogervorst niet in balans is. Raymond Buis moest op het middenveld het spel ver delen, terwijl de kwaliteiten van de Hagenaar 'voorin' liggen. Omdat Vonk en Faber aanval lend nauwelijks uit de voeten kwamen, bood Rijnsburg aan vallend te weinig. En liet het defensief steken vallen. Het was aan doelman Hans Schot 'en Andries Wendt (hij haalde een 'stiffie' van Jac ques Key van de doellijn) te danken dat Rijnsburg met de nul op zak kon gaan rusten. Na de thee hield de thuisploeg de schijn op op de goede weg te zijn. Buis, Van Duyn en Faber kregen 'kleine' kansjes. Aan de andere kant was het na een kwartier wel raak. Johan Boer pikte de bal na slecht Rijnsburgs uitverdedigen op en 'zette' Ro bin Leunissen voor Flans Schot. De soms onpasseerbaar lijken de Delftenaar werd met een droge schuiver ditmaal wél ge passeerd. Kiebert bracht daarop Folkert Wesselius (afkomstig van Broekster Boys) voor de tegen vallende Wendt. De eerste stap van Wesselius was een beroer de, want de boomlange aanval ler zag' tot zijn schrik dat ARC dank zij een pegel van invaller John van der Meer op 0-2 kwam. Nadat Rene Lammers met een schitterende 'Koeman- vrije-trap' 0-3 liet afroepen, leek de wedstrijd beslist. Maar aanvoerder Dick Heemskerk wilde daar niets van weten. Met twee treffers bracht hij de spanning terug. In de 60 seconden die RB nog restte na FOTO HENK BOUWMAN de tweede treffer van de libero, kon geelzwart niet meer recht zetten wat daardoor was misge gaan. RIjnsburgse Boys-ARC 2-3 (0-0) 63. leunissen 0-1. 69. Van der Meer 0-2. 81. I-ammers 0-3, 86. Heemskerk 1-3. 89. Heemskerk 2-3. Rood: Van der Vlist (twee keer geel). Scheidsrechter Ka- land. Toeschouwers 2000. Rijnsburgse Boys Schol; Vaartjes, Wendt (Wesselius), Heemskerk, Den Haan; lanmaat. Buis. De Ruyter (Van Delft); Van Duyn, Vonk, 1 aber*. ARC. Tuinenburg; Van der Weiden. Kooy, Lammers, Hoogendoorn; Dijk man (Van der Meer), Wouters. Van oer Vlist: Boer, Key (Bos), Leunissen. amsterdam «anp Ajax heeft opnieuw een Nigeriaan gecontracteerd. Drie maanden na de komst van aanvaller Finidi George legde de clubleiding zondag Nwanko Kanu vast. Kort na de wedstrijd tegen Feyenoord (2-2) tekende de zeventien-jarige middenvelder een contract voor drie jaar. De boomlange en broodmagere Nigeriaan liep deze maand stage bij Ajax. Hij had bij het WK voor junioren voor de eerste keer de aandacht getrok ken van de Amsterdamse scouts. Kanu speelde de afgelopen jaren in de Nigeriaanse competitie bij Iwanyanwu uit Owerrie. Kanu, in wie trainer Louis van Gaal een groot talent ziet. keert komende week terug naar zijn geboorteland om enkele privézaken af te handelen. Hij voegt zich definitief bij Ajax op het moment dat zijn werkvergunning is afgegeven. „Dat kan nog wel een paar weken duren ver klaarde penningmeester Arie van Os, die geen pro blemen verwacht bij het verstrekken van de licen tie. Ajax bereikte eerder al overeenstemming met het bestuur van Iwanyanwu over de transfersom van Kanu. De tussentijdse overgang van Johnny Hansen naar Middlesbrough is onzeker. De Engel se club heeft na een proefperiode van de 27-jarige Deen nog niets van zich laten horen. De verdedi ger, wiens contract dit seizoen afloopt, mag bij Ajax vertrekken. Door een reeks van blessures heeft hij nooit een vaste plaats bij de Amsterdam mers afgedwongen. Volgens de technische staf komt Hansen niet meer terug op zijn oude niveau. .fa v£?y'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15