Kinderboeken meer in trek Boeken Willink te koop Hoog aanstekergehalte bij Houston Dansprijzen voor Kilian, Persent en Rachel Beaujean Symboliek van jaren 70 in voorstelling Aboriginals Cultuur Kunst The Serenes stijgen tot ongekende hoogte Mannelijke onmacht en vergankelijkheid bij galerie Zichy Prijzen Dansersfonds Brave koorzang met grauwsluier MAANDAG 25 OKTOBER 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. C 1:23/10, LVC, Leiden Het debuutalbum 'Barefoot and pregnant' uit '90 stond al vol met mooie melodieuze gi taarsongs. De Friese Serenes voegden daar kortgeleden het ingetogen 'Back to wonder' ge produceerd door Lou Giordano - bekend van de Amerikaanse groep Sugar - aan toe. het in het LVC genieten geblazen met de ei genzinnige Friezen. Vooral het sterke samenspel tussen de Jong en gastgitarist Wieb Zigte- ma (Shoot the Moon) was ijzer- sterk. De heerlijke doorlopende gitaarloopjes - wat een genot om Zigtema zo te zien spelen! - aangevuld met basisakkoorden of overzichtelijke soli hadden een geweldige impact. Het ma teriaal wordt met een enorme dynamiek gebracht. Het zwakke punt van de groep blijft de solo zang van Theo de Jong. Twee stemmig, zoals bij het outro van 'Abiding Place' passen de stem men van de Jong en bassist Py- ter Kuipers perfect bij elkaar. Bij het akoestisch gespeelde 'Here', de nieuwe single van de groep, is het met de zang allemaal wat iel, vlak en onevenwichtig. Juist bij deze melodieuze gi taarmuziek is een optimale ge luidsafstemming een vereiste. Wat dat betreft had de groep za terdag zeker geen klagen. Ik heb zelden een band met zo'n per fect geluid zo transparant hel der in een zaal horen spelen. De prachtige heldere miniatuurtjes 'Millbank wood' en het tijdens de toegift zelfs voor de tweede keer gespeelde 'Back to wonder' waren, mede door hun stuwen de refreinen, van ongekende topklasse. Betty Serveert is vorig jaar pijlsnel doorgebroken in bin nen- en buitenland. De Friezen uit Joure met een vergelijkbare gitaarsound zijn de afgelopen jaren voldoende gerijpt om bin nen dezelfde tijd deze prestatie Onvoltooide film Welles in première new york Een onvoltooide door Orson Welles in Brazilië ge draaide film is voor de eerste maal vertoond in New York. De film zal ook in zeven andere Amerikaanse steden worden ver toond. De documentaire ,,It's All True" (Het is alles waar) is ge baseerd op de film die de cineast Orson Welles (1915-1985) in 1942 in Brazilië maakte, tijdens een reis in opdracht van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Documentairefestival zonder Indonesië Amsterdam Het International Documentary Filmfestival Am sterdam (IDFA) heeft het Indonesië-retrospectief geschrapt. Het programmaonderdeel komt onvoldoende tot zijn recht omdat een aantal essentiële hedendaagse documentaires het land niet mag verlaten. Het IDFA vindt van 8 tot en met 16 december voor de zesde keer in Amsterdam plaats. In totaal worden 150 docu mentaires vertoond. Wereldfolklorefestival iii Brunssum brunssum» Het gemeentebestuur van Brunssum en de Stichting Internationale Folkloristische Parade hebben enthousiast gerea geerd op het in Dublin genomen besluit om aan Brunssum de organisatie toe te vertrouwen van het eerste wereldfolklorefesti val. Het dat in juli 1996 wordt gehouden, zal een week duren. pop inganRui recensie «jacob haagsma Concert van de Amerikaanse Whitney Houston. Belangstelling 15.000 personen (uitverkocht). Gezien: 23/10, Thialf, Heerenveen. Opnieuw te zien op 26 en 27 november in Ahoy', Rot terdam (alle uitverkocht). Het is de stem die het hem doet bij Whitney Houston. En die stem, die droeg het concert. Whitney maakt er een punt van om zich niet al te afhankelijk van theatrale strategieën op te stellen zoals het gros van de stadion- en sporthallengenera- tie in de pop. Slechts een enorm, halfrond projectiedoek als decor, een niet al te uitbun dige lichtshow, geen uitvoerige balletten. En Whitney? Whitney wandelt naar links, Whitney wandelt naar rechts, Whitney draait zich nog eens om en Whitney grijpt de microfoon. En zingt. Ze buldert uit volle borst, houdt zich dan weer even in, kronkelt zich om een melodie lijn, laat haar stem aan het eind van een frase even krullen om het dan weer uit te jubelen. Zo doe je dat als je zo'n joekel van een stem hebt, gekneed in de kerk en gevormd in het betere sessiewerk. In wat voor soort materiaal die stem nou het best tot haar recht komt, dat is de vraag. Op haar platen zwalkt ze heen en weer tussen behoorlijk funky stuff, al of niet in een mo dern swingbeat-jasje, en het soort ballads dat menig paartje dichter bijeen doet kruipen. Li ve koos Whitney ondubbelzin nig voor de laatste categorie, wat haar volop gelegenheid bood voor indrukwekkende staaltjes vocale krachtpatserij in de vorm van ferme uithalen en lange noten. Gekleed in een oogverblin dende, lange glitterjurk bleek Whitney een charmante gast- v, die zich in langdurige onderonsjes onderhield met het publiek. Gezellig hoor, dat ge kout, maar er werd dus ook ge zongen. Het gezelschap zette nog redelijk up-tempo uiteen, maar met de ballad 'Saving All My Love For You' werd de toon van de avond gezet: sfeertjes- bouwen met langzame werkjes, dat bleek het devies. Binnen dat stramien varieerde ze van diep in de soul gewortelde ballads tot het mierzoete werk, dat in het algemeen als 'middle of the road' aan de man gebracht wordt. Dat nekte de opbouw van het concert, want de spanning zak te aardig in, hoe fraai Whitney ook zong en hoe meelevend de zevenpersoonsband ook bege leidde. Slechts aanstekerfabri kanten spinnen garen bij zo'n aanpak. Anderzijds viel die keu ze ook wel te billijken. Want de nummers waarbij wat meer tempo werd gemaakt, zoals 'I Wanna Dance With Somebody', kwamen maar dunnetjes uit de verf, ook al door het grotendeels ontbreken van de lage tonen in het geluid. Probeer dan maar eens op te gaan in de 'groove'. In de finale het zeer lange gospelnummer 'Jesus Loves Me', waarin de bandleden uit gebreid werden voorgesteld,'en de monsterhit uit de 'Bodygu- ard'-film: 'I Will Always Love You', visueel ondersteund door een zee van aanstekervlamme tjes. De exodus richting buiten lucht was toen al ingezet, want het concert viel al met al toch te eenzijdig uit. Whitney Houston bevindt zich momenteel ergens halverwege tussen de rijke soul- historie en het betere glitter- 'entertainment' van illustere voorgangsters als Diana Ross en Shirley Bassey. Ik zag haar liever richting soul gaan. Maar ja, de jaaromzetten dienen ook gerea liseerd te worden. worden naakt en algemeen voorgesteld. Aanduidingen van tijd en plaats ontbreken, hoewel de titels dikwijls van bijbelse, mythologische of literaire oor sprong zijn. De interpretatie die Ruttkay telkens aan zulke mo tieven geeft, wijst op een voor ingenomenheid met mannelijke onmacht, sexuele hunkering en vergankelijkheid. Judith met het afgehakte hoofd van Holofer- nes, uitgebeeld in zenuwachtige lijnen en wollige vlekken, is bij Ruttkay een toespeling op de fa tale macht van vrouwen over mannen. Narcissus die wanho pig met zijn lippen naar zijn spiegelbeeld in een plas rijkt vertelt ons: eigenliefde bedriegt. De onder kunstenaars niet on gewone neiging zich te verlusti gen aan de eigen produkten wordt onderhuids gekritiseerd in 'Lot en zijn dochters': de hy bride erotiek van een gerimpel de oude man en zijn dochters wordt bij Ruttkay een zinne beeld van ijdelheid. Ruttkay houdt ons niet zon der verbittering een spiegel voor. Hij toont hoe we geneigd zijn onszelf te bedriegen door onze vergankelijkheid te ont kennen. We zijn als de vadsige koning in Ruttkay's tekening, die kijkt naar zijn staatsiepor tret. De koning weet hoe geflat teerd dat portret is, maar hij kan niet anders dan het aanvaarden: de onwaarheid ervan erkennen betekent het einde van zijn macht. recensie* onnos' Sandor Ruttkay, tekeningen, t/m 6 vember, di-vr 10-18 uur, za 10-17 uui galerie Zicby, Steenstrt7, Leiden. De tekeningen van de Hongaar Sandor Ruttkay (1951) hebben een uitgesproken psychologise rend karakter. Het is veelzeg gend dat juist zijn werk wordt gepresenteerd ter opening van Galerie Zichy, een nieuwe expo sitieruimte in de Steenstraat in Leiden. De galeriehouders, Pe ter Sonneveldt en zijn Hongaar se partner Susan Jegesi, werkten tot voor kort als psycholoog en willen zich met hun galerie richten op het presenteren van Hongaarse kunst met een figu ratief karakter. De galerie is ver noemd naar de 19e eeuwse Hongaarse schilder en graficus Mihély Zichy, een specialist in het uitbeelden van de condition humaine. Sandor Ruttkay sluit aan bij de klassieke tekentraditie. Zijn werk doet denken aan het werk van Egon Schiele en Oskar Ko- koschka, maar ook aan dat van Rembrandt. Ruttkay bedient zich van een expressieve lijnen- taal, waarbij elke beweging van zijn krijtje op het papier dubbe le betekenis heeft: niet alleen wordt een bijna lijfelijk waar neembare wereld opgeroepen, ook de daarmee verbonden emotionele werkelijkheid krijgt Mensen staan centraal. Ze amsterdam Alexandra Radius en Han Ebbe- laar reiken 3 november in Het Muziektheater in Amsterdam de Aanmoedigingsprijzen van de Stichting Dansersfonds '79 uit aan Boris de Leeuw (21) en Cora Kroese (26). De Prijs van Verdienste gaat naar Sabine Kupferberg(42). De Leeuw is verbonden aan Het Nationale Ballet. Daar danst hij onder meer in The Four Temperaments (Balanchi- ne) en Martha Grahams Diver sions of Angels. Kroese danst sinds 1989 bij het NDT 1. Dit seizoen is zij on der meer te zien in Silent Cries van Jiri Kylian. Die choreografie maakte Kylian in 1986 voor Sa bine Kupferberg. Vanaf de op richting van NDT 3 in 1991 vormt zij de vaste kern van dit gezelschap. De veertien koren van de ring Leiden en omgeving die zijn aangesloten bij de Koninklijke Christelijke Zan- gersbond, maakten afgelopen zaterdag de Pieterskerk avond weer helemaal tot kerk. foto holvast jarig bestaan van de Koninklijke Christelij ke Zangersbond, regio Leiden. H F. Kap- teijn, dirigent. M.m.v Simon Stelling, or gel; Rien Vis, bas; Lisette Emmink, so praan; Kypros ensemble; het Groot Ge mengd Utrechts Byzantijns Koor, Utrecht. Gehoord Pieterskerk, Leiden, 23/10. Koorzang verbroedert. Samen zang in de kerken is dan ook een belangrijk instrument om het gemeenschappelijke doel, namelijk het eren van God en het bewaren van de eenheid in de christelijke gemeentè, te be reiken. Hoe mooi die koorzang ook kan zijn, kunstbeleving is niet het eerste doel: het gaat om Godsbeleving. De veertien ko ren van de ring Leiden en om geving die zijn aangesloten bij de Koninklijke Christelijke Zan gersbond, maakten afgelopen zaterdag de Pieterskerk dan ook voor één avond weer helemaal tot kerk. God werd uitbundig geloofd. Maar de godsbeleving heeft door de ontkerkelijking veel aan belang ingeboet. 'Moderne' - christelijke korén hebben een tussenweg gevonden tussen godsbeleving en artisticiteit. Daardoor kan ook een ongelovi ge kunstliefhebber nu zonder gêne genieten van achttiende en negentiende-eeuwse orato ria. Maar het lijkt erop dat de christelijke koren in de ring Lei den deze ontwikkeling geheel langs zich heen hebben laten gaan. De zang van de vijfhon derd zangers, hoe orgelend en massaal ook, is braaf, traag en langdradig. Er hing een sleetse grauwsluier over alles wat het koof deed. Dat het anders kan, bewijzen het Bachkoor Holland en ande re modern ingestelde koren. In hun uitvoeringen bouwen zij voort op de revolutie die Har- noncourt en zijn navolgers te weeg hebben gebracht. Wellicht kunnen de koren in spiratie zoeken bij de benade ringvan het Utrechts Byzantijns Koor. Enkele weken geleden maakte het koor in de Pieters kerk al een diepe indruk met haar gepassioneerde Kerkslavi- sche en Oekraïense zangprak tijk. Een geslaagd voorbeeld van vernieuwing! Zo verdient ook de koorpraktijk in de Leidse regio een frisse aanpak. De traditio nele christelijke muziek is te mooi om door sleetsheid en tra ditie teloor te laten gaan. De choreografieprijs van de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecteuren (VSCD) is dit jaar voor Jiri Kilian en zijn 'Whereabouts un known', uitgevoerd door het Nederlands Danstheater. Dat is gisteen in Den Haag bekend ge maakt. De zilveren theaterdansprijs ging naar Tim Persent, lid van de Rotterdamse Dansgroep. De gouden theaterdansprijs was voor Rachel Beaujean van Het Nationale Ballet. Omdat zij de enige genomineerde was, bete kende haar uitverkiezing echter al lang geen verrassing meer. Jiri Kilian was gisteren niet in het Theater aan het Spui in Den Haag om zijn prijs in ontvangst te nemen. Het Nederlands Danstheater had de VSCD laten weten niet achter zijn kandi daatstelling te kunnen staan. Omdat Hans van Manen ook genomineerd was voor een voorstelling van het Nederlands Danstheater, 'Fantasia', had het gezelschap het idee dat de twee collega's een beetje tegen elkaar zouden kunnen worden uitge speeld. Daarom trok het de handen af van beide i Volgens de jury is 'Wherea bouts unknown' ,,een in alle op zichten fascinerend en indruk wekkend werk, een getuigenis van hoogstaande danskunst". Het avondvullende programma, met als thema het mysterie van het menselijk bestaan, is ook een „meesterlijk staaltje Ge- samtkunst" van componist, lichtontwerper, aankleding en alle dansers, aldus de jury. Rachel Beaujean, die zo geë motioneerd was dat ze alleen kon uitbrengen dat haar moe der zo trots zou zijn geweest, is voor de gouden theaterdans prijs uitverkoren omdat ze di verse stijlen even goed danst en omdat haar aanwezigheid altijd sterk is, of ze nu solo werkt of in de groep. Tim Persent kreeg de zilveren theaterdansprijs omdat hij een „markante danser is, die uit blinkt in technische beheer- In 'Maakings' slaagt de theatergroep erin een idee te geven v doemen en slangen door de bossen ritselen. okt 93 theatervan hun liefde voor het land en recensie conny van der zande hun gehechtheid aan moeder Maakings door Aboriginal jeugd theater aarde. En de theatergroep slaagt uit Australië; gezien 23/10, cultureel cen trum X, Leiden. amsterdam anp amsterdam anp Een deel van de boekencollectie van de schilder Carel Willink (1900-1983) is vanaf deze week te koop bij boekhandel J. De Slegte in Amsterdam. Zijn weduwe Sylvia Willink-Quiël heeft tien jaar na de dood van de schilder de tijd rijp geacht het archief definitief te ordenen. De boeken waarvoor geen plaats meer is, heeft ze aan De Slegte verkocht. De boekhandel heeft een speciale catalogus van ongeveer honderd pagina's samengesteld, -getiteld „Uit de biblio theek van A.C. Willink", waarin de aangeboden boeken staan vermeld. Een losse prijslijst is bij gevoegd. Ook bevat de publikatie een korte le vensschets van de schilder en zijn werken. De boeken van Willink vormen volgens Eric J. Schneyderberg van De Slegte een klein maar se lectief gedeelte van de bibliotheek. De kerncol lectie zal bewaard blijven in het archief van me vrouw Willink. Uit dat archief werd al een aantal boeken en manuscripten tentoongesteld op re cente tentoonstellingen in het Centraal Museum in Utrecht en het Stedelijk Museum in Amster dam. Topstuk is „De trust der vaderlandsliefde" van Paul van Ostaijen uit 1925 dat in een beperkte oplage van 330 genummerde exemplaren is ver schenen. Het exemplaar van Willink bevat een korte opdracht van Van Ostaijen zelf. Zo'n op dracht van Van Ostaijen is volgens de catalogus van de „allerhoogste zeldzaamheid". Het boek moet 9500 gulden opbrengen. Aan de Kinderboekenweek die zaterdag werd afgesloten, heb ben meer kinderen dan ooit deelgenomen. Dat blijkt uit pei lingen bij manifestaties tijdens de Kinderboekenweek en uit een telefonische enquête die de Stichting Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek (CPNB) faterdagavond heeft ge houden bij 16 boekwinkels ver spreid over Nederland. De Kin derboekenweek vond dit jaar van 13 tot en met 23 oktober voor de 39ste keer plaats. The ma was „Vriendjes, maatjes, ka meraadjes". Uit de winkelenquête blijkt dat de omzet van kinderboeken tijdens de Kinderboekenweek met 11 procent is gestegen ten opzichte van die van vorig jaar. Jonge lezers toonden veel inte resse voor het boek „Nachtver haal" van Paul Biegel en „Kik ker in de kou" van Max Velt- huijs, winnaars van respectieve lijk de Gouden Griffel en het Gouden Penseel. De toenemende belangstel ling tijdens de Kinderboeken week bevestigt de recente marktcijfers van de Stichting Speurwerk betreffende het boek. Daaruit bleek dat de om zet van het kinderboek als een van de weinige genres boeken het afgelopen jaar met 10 pro cent steeg. In de periode juli '92 tot juli '93 werden drie miljoen kinderboeken verkocht met een waarde van 45 miljoen gulden. „Wij hebben ons eigen Jurassic Park." Dat zegt een acteur van de Aboriginal theatergroep, na dat hij een hartstochtelijke be schrijving heeft gegeven van de oeroude band die de Aborigi nals met de Australische natuur hebben. Deze oorspronkelijke bewoners van Australië leefden voor de komst van de Europea nen in stammen met een eigen cultuur en taal. Later zijn ze door de koloniale overheersers gedeeltelijk uitgeroeid en ver dreven naar onvruchtbare ge bieden. Tegenwoordig leven ze in slechte omstandigheden in grote steden of reservaten. Over hun oorspronkelijke cultuur en de verhouding met de koloniale overheersers gaat het stuk Maakings. De theatermakers houden wel van symboliek, allen dragen zwarte gewaden met daarop witte handafdrukken die de blanke overheersing vorm ge ven. In opeenvolgende frag- krijgen we impressies IK ZOEK EEN MAN VOOR MIJN ZUS ERNA SASSEN/ BRUUN KUIJT "Een juweeltje" (Haarlems Dagblad) KAPELZAAL K&0 tel. 071-131943/141141 erin ons een idee te geven van de natuur waarin krokodillen toevallig opdoemen en slangen door de bossen ritselen. Met weinig tekst en veel dans, muziek en bewegingen zorgen ze ervoor dat het ook voor niet- Australiërs goed te volgen is. Het is alleen jammer dat het erg aan het vormingstheater uit de jaren zeventig doet denken, waar het verschil tussen goed en kwaad er ook altijd zo dik bovenop lag. Zo wordt 'het goe de' in dit stuk voorgesteld door de Aboriginals.die dicht bij de natuur staan en soms de identi teit van vogels aannemen. 'Het slechte' wordt gespeeld door een clown die de restaurantke ten van McDonalds en daarmee het verderfelijke Westen perso nifieert. Toch is het een voorstelling die indruk maakt, vooral door de doorlopende vergelijking die wordt gemaakt tussen cultuur en natuur. ,,Als vogels de lucht met elkaar kunnen delen zon der dat het uitmaakt of ze wit ol zwart zijn", vragen de acteurs zich af, „waarom lukt het men sen van verschillende huidskleur dan niet om vreed zaam naast elkaar te leven?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11