'Het spel is uit, het leven begint' Aantal Duitsers heeft aanleg om mens te worden ZATERDAG 23 OKTOBER 1993 BEROEMDE DUITSERS KARL BENZ (1844-1929) In 1885 was er in de omgeving van Mannheim in het holst van de nacht regelmatig een vreemd pruttelend geluid waar te nemen. Een jonge man bewoog zich in het diepste ge heim. bang om ontdekt te worden, voort op een wankel karretje met drie fietswielen zonder paard ervoor. Zijn naam? Karl Benz, pri hij was be zig geschiedenis te schrijven, want zijn constructie zou later als eerste benzine-auto te boek komen te staan en Benz als 'uitvinder van de auto'. Natuurlijk zijn er meer die aanspraak kunnen maken op deze titel, want er werd in die tijd op veel meer plaatsen gewerkt aan 'de paardloze koets'. Maar hel was Benz die op 29 januari 1886 een rijksoctrooi voor zijn 'voer tuig met gasmotoraandrijving' kreeg. Van toen af aan reed hij ook openlijk in Mannheim rond. Het Morgenblatt der Neuen Badischen Landeszeitungschreef op 3 juli 1886: 'Een door gas aangedreven velocipe de, die in de RheinischeGasmotoren- fabrik van Benz Co werd gecon strueerd en waarover wij reeds op deze plaats eerder berichtten, werd vanmorgen op de Ringstrasse gepro beerd. De proef moet naar tevreden heid zijn verlopen'. Karl Benz ontwikkelde zijn Patent- Motorwagen (die overigens niet op gas maar op benzine liep) verder en wist in 1889 zijn voertuig zelfs in Frankrijk aan de man te brengen. Hiérop kwam een zekere seriepro- duktie op gang, die gezien kan wor den als het begin van de moderne auto-industrie. Een jaar eerder schreef ook Karls vrouw Bertha Benz geschiedenis door er met de uitvinding van haar man vandoor te gaan en van Mannheim helemaal naar Pforz heim te tuffen, ruim 100 kilometer verderop. En dat terwijl de motor wagen een topsnelheid van slechts 15 kilometer per uur haalde en dan nog alleen op rechte, vlakke en windstille stukken. Onderweg tankte ze bij de apotheker, de enige die de benodigde brandstof in huis had. En de schoenmaker zette nieuwe stuk ken leer op de rem. In 1926 fuseerde Benz. als gevolg van financiële problemen, met het bedrijf van rivaal Gottlieb Daimler. Als merknaam werd toen Mercedes- Benz gekozen, naar de dochter van een van de topmensen bij Daimler. Tegenwoordig is Daimler-Benz, of Mercedes-Benz, een van de grotere automobielondernemingen. PETER LODEW1JKS archieffoto mb Boris Becker is altijd te veel filosoof geweest om als tennisser het maximale te kunnen bereiken. Op 18-jarige leeftijd had de Duitser al twee Wimble dontitels achter zijn naam staan. Maar nooit zou hij een echte nummer een worden, daarvoor zag hij te vaak het betrekkelijke van zijn sport in. Nu, op 25-jarige leeftijd, heeft 'Boom Boom' Boris be sloten om tennis in te ruilen voor de totale vrijheid en zelfstandigheid. Hij ontsloeg zijn trainer Günter Bresnik en verbrak vervolgens de banden met manager Ion Tiriac. Boris Becker kiest vanaf nu voor zijn verloofde Barbara Feltus en ze verwach ten in januari al een eerste kind. Een vlucht van een vedette in de kracht van zijn leven. Das Spiel ist aus, das Le- ben beginnt. Een Duits^ magazine luidde na de te vroege uitschakeling van Becker op de US Open het sportieve einde alvast in. In de Heimat weten de meesten het ze ker: Boris Becker trekt de kar niet lang meer. Een'kampioen en me- ga-ster, rijp om nu serieus te gaan oogsten, zal weldra verloren gaan. New York 1993 was het eind en beginpunt. Op Flushing Mea dow had Becker de nederlaag in de vierde ronde tegen Magnus Larsson nog niet verwerkt of hij werd al geconfronteerd met zijn aanstaande vadterschap. Een fan bood de verliezer een paar baby- Nikes (type Air Jordan) aan. Aan doenlijk en ironisch tegelijk. Er liggen voorbeelden van 'gro te' tennisvaders die bepaald niet beter gingen spelen na de gezins uitbreiding. John McEnroe, Ivan Lendl, Mats Wilander en Jimmy Connors zagen het betrekkelijke in van hun sport toen ze een klei ne in de wieg ontwaarden. „Huis vaders zijn onbruikbaar in top- tennis," zegt de 34-jarige John McEnroe, die van de hoed en de rand weet. Becker heeft aangekondigd be gin volgend jaar de Australian Open en nog een serie andere toernooien over te slaan. Een pauze van acht weken last hij in om alle aandacht te kunnen ge ven aan de bevalling van Babs Feltus, zijn donkere levenspart- BORIS BECKER OP DE VLUCHT VOOR DUITSLAND EN TENNIS Boris Becker, deze zomer in actie op Wimbledon: „Ik wil de beste Boris Becker zijn", foto reuter paul hanna De man die Becker ontdekte en hem als zes-jarige de kneepjes leerde Boris Breskvar vindt deze 'babypauze' tekenend en veelzeggend. „Deze onderbreking is voor Boris ingrijpend," aldus de ex-coach die negen jaar lang aan het jonge talent schaafde en in feite de grondlegger was van de Becker-boom. „Hij heeft vaker een pauze ingelast, maar dit betekent een keerpunt." In New York deed Becker zelf de voorspellingen af als voorbarig geklets. Hij ziet zijn toekomstige positie als vader slechts als een stap naar volwassenheid. „Ik hoop dat ik eindelijk de haven zal vinden, waar ik al zo lang naar op zoek ben," zegt hij. TIRIAC De kleine Becker die straks op de wereld wordt gezet, is eigen lijk slechts een facet van de snel veranderde situatie rond de ten nisser. In alles wekt de speler de indruk dat hij de zaken anders wil gaan aanpakken. In de afge lopen maanden verbrak hij op eigen initiatief de samenwer king met twee bepalende men sen achter de schermen. Eerst was het coach Günter Bresnik die werd bedankt voor bewezen diensten: Becker krijgt nu adviezen van John McEnroe en traint met zijn vriend Eric Je- len. Daarna verkondigde Becker dat hij niet verder ging met zijn manager Ion Tiriac. De voorma lige tennisser uit Roemenië vecht het door Becker eenzijdig opzeggen van de samenwerking aan. Tiriac is bijna tien jaar lang als een vader voor Boris Becker geweest. Op sportief en finan cieel gebied was de zakenman een gids voor de jonge ster. Ti riac zag destijds in de 14-jarige Becker een supertalent en bood hem een contract aan. Toen Becker in 1985 als ventje van 17 Wimbledon won, ging niet alleen de kassa voor de speler rinkelen, maar ook voor Tiriac, die in 1986 een vijfjarig contract afsloot met zijn 'cliënt'. Nu zou er nog steeds een nieu we overeenstemming gelden tot en met 31 december 1996. In middels laat Becker zich juri disch adviseren door de machti ge advocaat Axel Meyer Wöl- den, die in Duitsland veel faam geniet op het gebied van sport marketing. De Nederlander Paul Foortse is de rechterhand van Tiriac. De jurist heeft de bloei en groei van het succesvolle duo Becker-Ti- riac van dichtbij meegemaakt. Hij zorgde ervoor dat de miljoe nencontracten met sponsors, en anderen die een graantje van het Becker-succes wilden mee pikken, waterdicht waren. Foortse werd een soort vertrou wensman van zowel Tiriac als Becker. Maar hij wil niets kwijt over de 'scheiding' en de finan ciële gevolgen. „Dat hebben Ion LOTTO Foortse denkt dat de rigoureuze beslissingen van Becker moeten worden bezien in het licht van de naderende volwassenheid. „Ik zie het niet als een plotselin ge hang naar vrijheid of totale onafhankelijkheid. Hij wordt gewoon volwassen, zoals ieder ander mens." De assistent van Tiriac denkt niet dat Becker binnen afzien bare tijd zal afhaken. Hij herin nert daarbij even aan het feit dat Becker nog gebonden is aan een vijfjarig contract met Lotto dat hem veel geld oplevert (naar verluidt vijftig miljoen gulden). Dat contract werd nog door Foortse uit het vuur gesleept: „In de laatste gesprekken die ik voerde met Boris wekte hij bo vendien niet de indruk te willen stoppen. Trouwens: schrijf Bec ker niet zo snel af. Dat is vaker gebeurd door de pers en daar putte hij dan weer energie uit." Foortse denkt dat de tennis ser tevergeefs op zoek gaat naar een rustig privéleven. „Becker zal de volledige vrijheid nooit krijgen. Die jongen kan in eigen land niet ongehinderd over straat lopen. Dat is het gevolg van de heldenstatus die hij door de jaren heeft verkregen. Hij mag gerust in het rijtje van Duitse legenden als Uwe Seeler en Franz Beckenbauer worden geschaard. In de polls is hij ont zettend populair en hij heeft toch nogal wat stelling geno men in het verleden. Ook tegen Duitsland. Toch werd het gepikt van hem. Hij heeft de uitstraling die ve le tennissers missen. Organiseer eens een wedstrijd tussen Pete Sampras en Stefan Edberg. Veel succes, maar ik vrees dat de hal niet volloopt. Met Becker vult de zaal zich vanzelf. Het is waar dat andere tennissers meer ren dement hadden dan Boris, hij had te veel pieken en dalen, maar altijd charisma. Een twee de Becker komt er niet gauw. De Duitsers hebben het nu over Goellner als de tweede Becker. Daar begrijp ik dus helemaal niets van." 'BOOM BOOM' Het is inmiddels acht jaar gele den dat de naam Boris Becker voor het eerst de voorpagina's sierde. Op 7 juli 1985 versloeg hij in de finale van Wimbledon Kevin Curren en vanaf die dag zou alles anders worden. Later verklaarde Becker dat hij het matchpoint in die eindstrijd nooit zou hebben verzilverd als hij de gevolgen had gekend. In de tijd dat de serviceka nonnen in het tennis nog niet zo groot in aantal waren, vorm de de rossige jongen uit Leimen met het bonkige lijf een novi teit. 'Boom Boom' Becker werd een begrip en zijn tweede titel in Londen in 1986 gaf de beves tiging: hij was geen eendags vlieg. De vrouwelijke evenknie van Becker heette Steffi Graf en West-Duitsland had een tennis- boom van jewelste. Maar anders dan de teruggetrokken Graf, die zelden iets te melden had, werd Becker een fenomeen. Hij trok de aandacht met politieke uit spraken en durfde voor zijn me ning uit te komen. Hij sympa thiseerde met krakers, stelde het neonazisme aan de kaak en protesteerde tegen de kandida tuur van Berlijn voor de Olym pische Spelen van 2000. Becker dacht na over het leven en zijn woorden hadden vaak meer draagkracht dan uitspraken van hoogwaardigheidsbekleders. Becker was meer dan een sportman en soms leek het alsof voor de bij vlagen zwaarmoedi ge speler de tennisbal de vor men van een aardbol aannam. Zo begaan was hij met de we reldproblematiek. Hij toonde emoties die niet gespeeld waren en lag regelmatig met zichzelf en het hele land overhoop. Hij kreeg er vijanden door, maar zij vormden een minderheid. Boris Becker werd alom gerespec teerd vanwege zijn geëngageer de houding die bij zijn collega's ver te zoeken was. VERVLOEKT In eigen land werd hij aanbeden en vervloekt. Het optreden voor de Davis Cup was altijd voer voor discussies. Als Becker mee deed gaf hij in zijn eentje de na tie enige 'body'. Als hij weer eens afzegde was hij een land verrader en lieten ook de toe schouwers een interland links liggen. „Wat is dit voor een land dat niets meer om het nationale tennisteam geeft, zodra Boris Becker niet meespeelt?" liet hij dan vanaf een onderduikadres weten. Het publiek dat wel kwam op dagen bracht spandoeken mee. 'Boris fiir Helgoland' stond er eens op een laken toen Neder land in Bremen de tegenstander was. Het eiland Helgoland staat in Duitsland symbool voor de totale eenzaamheid. Het gaf de situatie van Becker perfect weer. In feite zat hij steeds op een eiland, in een isolement. „Ik ben een aap in een glazen kooi," zei Becker eens over zichzelf. In 1989 won hij voor de derde keer Wimbledon en hij zou maanden later ook de US Open winnen. Het was een goed jaar, gevolgd door een jaar waarin hij geen Grand Slam won. De grote vorm kwam bij Becker net zo gemakkelijk als-ie ging. Soms laste hij pauzes in. Om na te denken of om te genezen van een zoveelste blessure, meestal aan de rug. In 1991 won hij zijn eerste en tot nu toe enige Australian Open. Becker werd tijdelijk de num mer één van de wereld. Met de nadruk op tijdelijk, want hij was nooit een echte aanvoerder van de wereldranglijst. Hij kon in dat opzicht nooit concurreren met mannen als Ivan Lendl, Stefan Edberg en Jim Courier die de vorm maandenlang vast hielden en hun leiderschap met succes verdedigden. Becker had te veel andere zaken aan het hoofd. De naam 'Boom Boom' Becker kreeg door de jaren steeds minder gewicht, zonder dat het overigens afbreuk deed aan zijn imago. Hij vond altijd dat er te veel toernooien waren en wilde de Grand Slams belangrijker ma ken. Daar moest gepiekt wor den vond hij. In de Frankfurter Allgemeine Zeitung voer hij on langs weer uit tegen het over schot aan ATP-toernooien. „We spelen veel te veel. Er zijn te veel zogenaamde hoogtepunten die geen hoogtepunt zijn. De ATP (de spelersvakbond, red.) houdt te veel toernooien kunst matig in stand met punten en prijzengeld. Het probleem in tennis is dat men niet kan doen wat men wil. Jongere spelers zien dat later pas als ze pijn krij- j gen in de knie en in de rug." 1 Maar ondanks de kritiek op de ATP en de vele evenementen die hem zouden opbreken, wist hij altijd op belangrijke mo menten te scoren. Zoals vorig jaar november toen hij nota be: ne op zijn verjaardag de Masten -titel veroverde. In het veld van de beste acht werd hij in Frank furt wereldkampioen. Een Duitse journalist vroeg hem na afloop wat nou eigenlijk het ultieme doel was van de tennisser Boris Becker. Was het de nummer één positie op de ranglijst? Was het de Masters-ti- tel? Was het vier Grand Slam-ti- tels winnen in een jaar? Boris Becker keek met zijn felblauwe ogen naar de verslaggever en gaf het antwoord dat alleen hij kan geven: „Ik wil de beste Boris Becker zijn." NIEUW LEVEN Hij verdiende 12 miljoen gulden aan prijzengeld en zijn totale inkomen (sponsorgelden, start- gelden en andere inkomsten opgeteld) zou volgens de krant Welt am Sonntag zo'n 220 mil joen bedragen, gerekend vanaf 1984. Maar geld is niet de drijf veer van de vedette. Hij wilde gelukkig zijn en lijkt nu gevon den te hebben wat hij zocht.; „Een jaar geleden voelde ik eeit tenniswedstrijd niet meer als een zaék van leven en dood,'! zei Becker, „Dat gevoel zal van af nu sterker worden." De tennisser wil met Barbara Feltus een nieuw leven begin nen, waarin voor de sport nog wel plaats zal zijn, maar minder prominent. Duitsland ziet Bec ker langzaam wegdrijven. Daar heeft de natie het vooral zelf naar gemaakt, liet de superster maanden geleden weten. Hij| voelt zich niet meer thuis in een land waar de vreemdelingen haat steeds grotere vormen aanneemt en maakte via een Britse krant duidelijk dat hij el ders een onderkomen zocht.; Londen of zo. Becker vraagt zich zelfs af of spelen in Duitsland nog wel ver standig is. Zijn Babs werd al eert keer door een toeschouwer uit gemaakt voor 'zwarte heks'. lit een roddelblad werd zij Choco:. babs genoemd. Een ander tijd schrift publiceerde onlangs een montage-foto van de kleine Becker zoals die er straks uit zou moeten zien. Er is weinig, voor nodig om de vlucht van Becker te begrijpen. Er zijn best Duitsers die aanleg hebben om mens te worden, maar ze zijn het nog lang niet. Daarvoor zijn hun buiken nog te vet, schreeuwen ze nog te hard en doen ze in hun dikke Mercedessen nog veel te patserig. Het is daarom maar goed dat het met die autofabrikant minder gaat. Misschien slanken die gasten daardoor zelf ook nog eens af. Duitsers hebben het al met al aan zichzelf te wijten dat ze worden gediscrimineerd. Ze vragen erom. Daarom mag je ze ook discrimineren. Als je zwarten of homoseksuelen achterstelt, word je terecht terechtgewezen. Benadeel je Duitsers, dan wordt dat door veel Nederlanders j'uist aangemoedigd. Dan zijn er geen grenzen en bestaan geen taboes. Voor mezelf gaat .dat in zekere zin ook wel op. Van hoofd tot voet ben ik behoorlijk op anti-Duits- landgevoelens ingesteld. Lida van den Broek van het Amsterdamse trainings- en adviesbureau Kan tharos heeft me eens voorgehou den dat je eerst moet afrekenen met je eigen vooroordelen, voor dat je kunt 'openstaan' voor an deren. Met haar organisatie geeft ze cursussen om mensen wat menselijker te maken. Ik heb er nooit voor ingeschreven. Het zou me maanden kosten om de muur van vooroordelen en onbegrip te slechten die me nogal eens het zicht ontneemt op de 'echte' Duitser. 'Uiteraard' kan ik daar zelf niets aan doen. Als kind van na de oor log (wat ik graag zo wil houden) ben ik opgevoed in een sfeer van 'als ze de kans krijgen, vallen ze ons land weer binnen' en 'ze wil len altijd overheersen, dat zit in hun aard'. Zie dan maar eens de 'gpede' Duitser te ontdekken. Op m'n zeventiende leek me dat desondanks te lukken. Met een vriend maakte ik op een cam ping op de Veluwe kennis met twee Duitsers met wie we al fiet send de omgeving zouden ver kennen. Dat wil zeggen dat wij fietsten en dat zij op de fiets pro beerden te blijven zitten. Ze had den zich namelijk nooit eerder op een dergelijke manier voortbewo gen. Dat bleek nadrukkelijk toen enkele vliegtuigen laag over het smalle fietspad scheerden. 'Flug- zeugel', riep een van hen enthou siast. De blikken gingen omhoog, de fietsen klapten tegen een boom. Total loss. De fietsen dus. De bomen waren in die tijd nog niet verzuurden konden wel te gen een stootje. Omdat de Duitsers er met wat schrammen redelijk vanaf kwa men, was het leedvermaak dat we hadden niet al te misplaatst. Ze ker niet toen bleek dat het tweetal zich elders op de camping onge vraagd vervangend materiaal en andere zaken toeeigende en 's nachts door de politie werd opge pakt. „Die Duitsers blijven bezig. Alsof ze destijds al niet genoeg fietsen bij ons hebben wegge haald", vertrouwde een oudere vrouw ons later toe. In andere si tuaties bleek ze erg vergeetachtig te zijn, maar op dit punt was haar geheugen nog v olledig intact. De Duitsers die ik daarna voor.- al op campings tegenkwam, leken maar één doel te hebben, name lijk het zo snel mogelijk abgrenzen van hun Areal. Ze hebben me be paald niet Duitsland-vriendelijker gemaakt. Ik zag het dan ook hele maal niet zitten toen vorig jaar op een Frans tentenkamp pal naast mij een groot gezelschap Duitsers neerstreek. Nog voor hun veertig plus-tent op zijn plaats stond, was al een groot kruis opgericht. „Sei ne Giite und Seine Liebe.Ook dat nog. Weg rust, welkom stress en vooroordelen. Moest die religieu ze sekte ook nog een verlengsnoer hebben. Of ze dat konden lenen, bitte. Natuurlijk, waarom niet. Als het dan mis moest gaan, dan maar volledig mis. Een gezongen mis met mijn snoer, waarvan ik nog maar moest afwachten of ik het zou terugzien. Achteraf bleken die vooroorde len misplaatst. De missen waren korte overzichtelijke diensten, ge volgd door grote stilten, zodat je je afvroeg of zij en mijn snoer er nog wel waren. Het afscheid werd een dankdienst op zich met alles Gute und Liebe voor het le nen van het snoer. Toen de disco weer het alleenrecht had, verlang den we terug naar de Gebete en Gesange. Nog altijd weg rust, maar ook weg vooroordelen over Duitsers en religieuzen. Zeker en kele dagen en zeker tijdens de disco. Dit jaar hebben we Frankrijk ingeruild voor Turkije. Niet zo be doeld. maar mooi meegenomen voordeel daarvan was dat we geen Duitsers zouden tegenko men. Die zijn te bang voor aan slagen. Ze waren echter niet hele maal weg te cijferen. „Bent u Duitser?", vroeg een vriendelijke winkelierster. Nee, haastte ik me te zeggen. Stel je voor! Nederlan der dus. „Oh." De vriendelijkheid was op slag uitverkocht. Ik had er niet bij stil gestaan dat Duitsers in Turkije juist geliefd zijn, omdat ze veel geld uitgeven. Misschien dat ik door dit soort ervaringen ooit nog mijn les leer. Wellicht blijkt dan dat ik toch aanleg heb om een goed mens te worden, wat veel Duitsers al lang zijn. DUITSLAND NA 1945 Vlak voor en vlak na de ineenstorting van het Derde Rijk confereerden de geallieerden in Jalta en Postdam. Ze bepaalden onder meer dat een tribunaal in Neurenberg Duitse oorlogsmisdadigers zou berechten, dat Duitsland 24,3% van zijn grondgebied van vóór 1939 moest afstaan (vooral aan Polen), dat Duitsland en ook Berlijn zouden worden verdeeld in een Franse, een Britse, een Amerikaanse en een Sovjet-bezettingszone, en dat Duitsland de kans zou krijgen zich te herstellen op democratische grondslag. De geallieerden vielen echter uiteen in twee kampen: de Sovjet-Unie in het ene, de VS, Groot-Brittanniëjen Frankrijk in het andere. In 1946 leidde dat tot de splitsing van Berlijn-, de Sovjet-zone werd Oost-Berlijn, uit de gezamenlijke westelijke zones kwam West- Berlijn voort. Dat herhaalde zich voor heel Duitsland. In september 1949 werd in het westen de Bondsrepubliek Duitsland (BRD) gesticht en daarna in het oosten de Duitse Democratische Republiek (DDR). BRD en West-Berlijn gingen op in het westers bondgenootschap. DDR en Oost-Berlijn in het Sovjet blok. Eind jaren tachtig kwam er beweging in de zaak, ten dele in gang gezet door Sovjet-leider Gorbatsjov. Op 9 november 1989 viel de Berlijnse Muur Sinds 3 oktober 1990 zijn BRD en DDR verenigd in het ene Duitsland van nu.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 44