Onenigheid over vrijlaten Palestijnse gevangenen Buitenland Oekraïnse parlement houdt Tsjernobyl open Eerste schip met verboden waar voor Haïti aangehouden India breidt staat van Staatsgreep Burundi kan tot nieuwe stammenoorlog leiden beleg in Kashmir uit 1 VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 Cem^nschappf li|ke Persdienst parus De Franse Mobiele Eenheid heeft gisteren traangas en waterkanon ingezet tegen werknemers van de luchtvaartmaat schappij Air France, die voor de derde achtereenvolgende dag staakten. Bij de luchthaven Orly raakten drie stakers gewond. De actievoerders zijn tegen een saneringsplan dat onder meer voor ziet in het schrappen van vierduizend banen. Op de foto schiet een van de stakers met een katapult projectielen naar de politie. FOTO REUTER PHILIPPE WOJAZER Ontvoerde buitenlanders vermoord algiers De drie ontvoerde buitenlanders die werkten voor een Italiaans bedrijf in Algerije, zijn vermoord. Dat heeft de Italiaan se ambassade in Algiers gisteren bekendgemaakt. De drie, een Peruaan, een Colombiaan en een Filipijn, werden dinsdag ont voerd bij Tiaret, in het westen van het land. De ontvoering en de moord zijn mogelijk het werk van fundamentalisten. Britten: Europees condoom te klein brussel De Britten zijn bang dat het Europese condoom te klein zal zijn. Het EG-condoom is gebaseerd op een gemiddelde leng te van het mannelijk lid van zeventien centimeter en een door snede van 5,6. Volgens een recent onderzoek van een ziekenhuis in Londen is het Britse mannelijk lid evenwel groter. Europarle mentariër Van Dijk (GroenLinks) vindt het daarom beter geen Europese norm op te stellen. Doden bij aanslag Peru lima» Bij de ontploffing van een autobom in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn gisteren twee mensen omgekomen en der tig gewond geraakt. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van de linkse verzetsorganisatie Sendero Luminoso (Lichtend Pad). De organisatie zou met de autobom willen protesteren te gen het referendum dat over tien dagen wordt gehouden. De Peruaanse bevolking kan zich dan uitspreken over het al dan niet voltrekken van de doodstraf tegen mensen die zich schuldig maken aan terroristische acties. Clinton in januari naar Moskou moskou De Amerikaanse president Clinton gaat in januari naar Moskou voor een topontmoeting met zijn Russische ambtge noot Jeltsin. Dat heeft een Amerikaanse functionaris vandaag in Moskou gezegd. Minister Christopher (buitenlandse zaken) is nu in de Russische hoofdstad voor gesprekken. Een datum voor het bezoek wordt waarschijnlijk tijdens de NAVO-top in Brussel op 10 en 11 januari bekendgemaakt. Eerste Rangers weg uit Somalia muqdishoDe Amerikaanse Rangers die eind augustus naar So malia werden gedirigeerd om krijgsheer Aideed te arresteren, zijn aan de terugtocht begonnen. De eerste 105 reisden gisteren naar de VS af, de rest van de 750 vertrekt de komende dagen. De Rangers hebben niet alleen gefaald in hun opdracht Aideed te pakken te krijgen, zij hebben ook blunders begaan, zoals een overval op VN-medewerkers in plaats van medewerkers van Ai deed. KIEV «Rtr-ANP-L De kerncentrale in Tsjernobyl blijft open. Het Oekraïense par lement heeft gisteren besloten de in 1990 genomen beslissing om de centrale eind dit jaar te sluiten, te herzien. De economi sche crisis en een chronisch energietekort dwongen de par lementariërs voor openhouding te stemmen. Met hun besluit gaan de par lementariërs voorbij aan de pu blieke opinie, waar het trauma van het ongeluk in Tsjernobyl, april 1986, nog lang niet is ver dwenen. Bovendien werd giste- op de Ezels met luiers en vissers met haarnetjes Nee, de Europese Gemeen schap is niet van plan kromme komkommers te verbieden. Er is ook geen richtlijn die vissers verplicht haarnetjes te dragen en de EG is niet van plan de ezeltjes op de Britse stranden te verplichten luiers te dragen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken noemt de ze voorbeelden in een boekje om EG-mythes, Euro-angsten en Euro-gekten uit de wereld te helpen. „Over de EG zijn lang verbijsterende verhalen rondgegaan. De feiten zijn minder kleurrijk en halen niet zo gauw het nieuws", aldus mi nister Hurd. Onder de Euro-mythes, die totaal niet kloppen, is onder meer de vrees dat het hoofd van de voorzitter van de Eu ropese Commissie, de Frans man Delors, op de Britse bank biljetten zal verschijnen. On der de Euro-angsten, berichten die verkeerd zijn begrepen, on der meer het EG-verbod öp de Britse worstjes en de chips met garnalensmaak. De Euro-gekten zijn echter reëel en de Britten maken zich kwaad over de bemoeizucht in de EG-regels, aldus het minis terie. Ook verschil van mening over terugtrekking Israël Tijdens het overleg in de Egyptische badplaats Taba tus sen Israël en de PLO is onenigheid ontstaan over het vrij laten van Palestijnse gevangenen en over de terugtrek king van Israël uit de bezette gebieden. De PLO wil dat op korte termijn een zo groot mogelijk aantal gevange nen wordt vrijgelaten om zijn aanzien in de bezette ge bieden te versterken. Israël beschouwt de vrijlating ech ter niet als een zaak waarover kan worden onderhandeld. taba apling uitgezonderd. Ondanks Palestijnse aan drang om alle gevangenen te la ten gaan, lijkt Israël niet bereid om vijfhonderd tot zeshonderd gevangenen vrij te laten die voor moord op Israëli's vastzit ten. De Israëlische regering is bang hiermee extreem-rechtse groepen in Israël te provoceren die tegen het vredesakkoord met de PLO zijn. De PLO zou In Taba zegde Israël toe dat in eerste instantie alleen zieken, jongeren beneden de achttien jaar, ouderen van boven de vijf tig en vrouwen in vrijheid wor den gesteld. In het voorlopige akkoord wordt geen aantal ge noemd. Gevangenen die be trokken zijn geweest bij ernstige zijn van de rege- juist met een algehele vrijlating een krachtig argument hebben tegenover de Palestijnen die het akkoord met Israël afwijzen. Over het aantal Palestijnen dat gevangen zit, bestaat ondui delijkheid. Israël heeft steeds gezegd dat 12.000 Palestijnen vastzitten. Premier Rabin zei gisteren echter dat het er 9.500 zijn. Wat betreft de terugtrek kingvan het Israëlische leger uit de Gazastrook en Jericho eist de PLO een duidelijker omschrij ving van de terugtrekkingspro cedure. Een uiteenzetting die de Israëlische delegatie hierover eerder deze week achter geslo ten deuren heeft gegeven, wekte volgens de Palestijnse delegatie leider Nabil Shaath meer de in druk van een troepenverplaat sing. „Wij accepteren geen vei ligheidsconcept dat gewoon een voortzetting van de bezetting betekent", zei Shaath. In de autonomie-overeen- komst wordt alleen gezegd dat het Israëlische leger zich tussen 13 december en 13 april uit de belangrijkste bevolkingscentra van Gaza en Jericho zal terug trekken. Eerder deze week heeft PLO-leider Arafat een beroep gedaan op de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken Kooijmans om te bemiddelen tussen Israël en de PLO. Het overleg in Taba wordt maandag voortgezet. Er zal dan over verdere vrijlatingen en over de troepenterugtrekking wor den gesproken. 'De prijs voor de vrede Moord op medewerker van Arafat is 'samenzwering' De moord op Asaad Saftawi gisteren in de Gazastrook is volgens PLO-leider Yasser Arafat ,,een grote samen zwering". De 58-jarige Saf- Fatah, de belangrijkste be weging binnen de PLO. Arafat, die in Parijs de Fran se president Mitterrand be zocht, stelde dat de dood van Saftawi ,,de prijs is die voor vrede moet worden be taald". Tot nu toe heeft nie mand de verantwoordelijk heid opgeëist voor de aan slag. Saftawi werd op klaarlich te dag doodgeschoten door twee gemaskerde Palestij nen, terwijl hij stond te wachten voor de school van zijn zoontje. Palestijnen bin nen en buiten de door Israël bezette gebieden toonden zich geschokt over de moord. Ook de Israëlische premier Rabin zei zich zor gen te maken over het ge weld. De radicale Palestijnse beweging Harnas veroor deelde de moord en zei dat Israël probeert de rivaliteit tussen Palestijnen aan te wakkeren. Sinds de ondertekening van het vredesakkoord tus sen de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO en Is raël op 13 september zijn al twee keer eerder Fatah-le- den vermoord in de Gaza strook. De belangrijkste van hen was de 36-jarige Hoha- med Abu Shaaban, die op 21 september werd vermoord. bouw van nieuwe kerncentrales opgeheven. Milieuminister Kos- tenko zei tegen het openhou den van de centrale te zijn, maar erkende dat Oekraïne geen keuze heeft, zeker nu de winter nadert. Het besluit zal ongetwijfeld stuiten op reacties in de inter nationale gemeenschap, die nog steeds onder de indruk is van de gevolgen van het onge luk zes jaar geleden. Daardoor werd de onmiddellijke omge ving van Tsjernobyl onleefbaar en kregen omringende landen te maken met radioactieve be smetting. Op een werf in het Haïtiaanse Leogane worden overuren gemaakt. Nu de politieke onrust in het land stijgt, willen een heleboel Haïtianen zich verzekeren v verlaten. De VS vrezen een grote stroom vluchtelingen als de verdreven president Aristide op 30 oktober niet terugkeert in zijn land. WASHINGTON AP De zes Amerikaanse en drie Canadese marineschepen die krachtens het VN- embargo inzake Haïti toezicht houden op de scheepvaart in de Haïtiaanse wa teren, hebben gisteren voor het eerst een schip aangehouden met lading die onder het embargo is verboden. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van defensie be kendgemaakt. Het Hondurese koopvaar dijschip Seawind II was het zesde schip dat door de marineschepen werd aange houden. Het bleek met 23.000 liter mo torolie onderweg naar de Haïtiaanse ha ven Bioay. Het embargo verbiedt de aan voer naar Haïti van wapens, olie en olie- produkten. De andere vijf onderzochte schepen vervoerden geen verboden lading, maar drie ervan werden toch weggestuuurd omdat de lading niet geheel voor inspec tie toegankelijk bleek. Het Hondurese vaartuig werd gevolgd tot het zich uit Hondurees water had verwijderd. Een schip van de Amerikaanse kustwacht heeft gisteren voor het eerst schoten ge lost voor de boeg van een koopvaardij schip dat een bevel om zijn koers te ver- Het Amerikaanse ministerie van finan ciën heeft gisteren beslag gelegd op de Amerikaanse tegoeden van 41 personen die volgens de regering het herstel van de democratie in Haiti hebben verhin derd of tot het recente geweld daar heb ben bijgedragen. De maatregel vloeit voort uit het embargo-decreet dat presi dent Clinton maandag heeft uitgevaar- Ex-kankerpatiënt heeft meer kans op tumor later Kinderen die aan worden kan ker geholpen en daarvan gene zen. lopen zeven keer zoveel kans als 'gezonde jeugd' dat ze op latere leeftijd een tumor krij gen. Dat kan te maken hebben met de chemotherapie die no dig was om de oorspronkelijke ziekte te bestrijden. Europese onderzoekers hebben dit van morgen bekendgemaakt. Zij deden een onderzoek on der meer dan dertigduizend kankerpatiënten uit vijf Scan dinavische landen. De risicofac tor is bijna verdrievoudigd sinds patiënten chemische behande lingen krijgen om kankercellen te doden. Dit zou erop kunnen wijzen dat de therapie zelf een rol speelt bij het terugkomen van de ziekte, aldus de onder zoekers. In het noordwesten van Europa krijgen 136 op de miljoen kinderen kanker. Veiling Thurn und Taxis levert 31 miljoen op REGENSBURG AP De veiling van het Duitse adel lijke huis Von Thurn und Taxis in het Beierse Regensburg heeft meer dan 31 miljoen D-Mark opgeleverd. De veiling was op 12 oktober begonnen en eindig de gisteren. Erfgename Gloria zag zich gedwongen een deel van de familiebezittingen te verkopen om een fikse belas tingschuld te kunnen betalen. De 32-jarige prinses verklaarde na de veiling enthousiast te zijn over de opbrengst. Na de dood van prins Johan nes in 1990 liet hij het hele fa milievermogen geschat op een miljard D-Mark na aan zijn zoon Albert, die nu tien jaar is. Gloria, die het vermogen be heert totdat Albert 18 is, besloot veilingen te houden om de aan zienlijke successierechten te be talen. Vorig jaar leverde de ver koop van zilver en juwelen al ruim 22 miljoen D-Mark op. ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Moslims houden mars naar bezette moskee Tegen sommige stammenconflicten in Afrika is absoluut geen kruid gewassen. Democratische hervormingen, vrije verkiezingen, verzoeningspogingen, alles is geprobeerd in het Centraalaffikaanse Burundi om vrede te brengen tussen de Tutsi's en Hutu's. Maar tevergeefs, zoals gisteren is gebleken. Het door Tutsi's gedomineerde leger greep opnieuw de macht, na die drie maanden geleden via meerpartijenverkiezingen te zijn kwijtgeraakt aan Hutu-president Melchior Ndadaye. De meer dan honderd opstandige soldaten, die de staatsgreep uitvoerden in de Burundische hoofdstad Bujumbura, hielden zich weer keurig aan het coup-scenario, voor zover dat bestaat in Afrika. In eerste instantie werd het presidentiële paleis aangevallen, werden na wat schotenwisselingen president Ndadaye en een paar van zijn ministers gevangen genomen en dat is nog onduidelijk misschien zelfs vermoord. Vervolgens werd het radio station bezet en werden alle De militairen die gisteren president Melchior Ndadaye van Burundi hebben afgezet en mogelijk vermoord, hebben een comité van na tionale redding ingesteld. Dat heeft de staatsradio van Burundi ge meld. In Burundi gold de afgelopen nacht een uitgaansverbod. De nieuwe machthebbers hebben de noodtoestand uitgevaardigd en de grenzen gesloten. communicatiekanalen met het buitenland afgesneden. Met de actie kwam een einde aan een democratie die slechts drie maanden heeft bestaan. Dat is zelfs voor Afrikaanse begrippen een record. En het zag er destijds allemaal zo veelbelovend uit. De verkiezingen van juni verliepen vrij en eerlijk, president Pierre Buyoya gaf ruiterlijk zijn verlies toe en trad af waardoor voor het eerst een man aan de macht kwam in Burundi die de meerderheid van het volk, de Hutu's, vertegenwoordigde. Hij verbrak daarmee de eeuwenoude hegemonie van de Tutsi-minderheid in het land. Maar het was allemaal te mooi om waar te zijn. Het leger, dat voor driekwart uit Tutsi's bestaat, had zich tot ieders verbazing vrij snel bij de verkiezingsuitslag neergelegd en de leiding betuigde haar loyaliteit aan de nieuwe leider. Maar onder de manschappen was direct al het nodige gemor te horen. En nog voor Ndadaye was geïnstalleerd, deden al geruchten de ronde over een militaire staatsgreep. Het was alleen nog een kwestie van tijd, zo is nu gebleken. Toch zal het de strijdkrachten niet meevallen een nieuwe machtsbasis te vestigen in Burundi. De steun voor de nu afgezette president was zo overweldigend tijdens de verkiezingen van juni, dat een groot deel van de bevolking zich een dergelijke populaire leider niet zomaar zonder slag of stoot wil laten afnemen. Enkele uren na de paleiscoup gingen al duizenden mensen de straat op om tegen het leger te demonstreren. De nieuwe machthebbers staat bovendien ook internationaal een isolement te wachten. De EG was er als de kippen bij om de staatsgreep fel te veroordelen, terwijl Frankrijk liet weten al haar economische hulp te zullen opschorten totdat de democratie is hersteld in Burundi. Ook voor de Tutsi's, die binnen het leger de dienst uitmaken, is de machtsovername niet echt een zegening. Hutu-president Ndadaye had hen uit het oogpunt van vrede en verzoening volledig bij het politieke proces betrokken, maar door de gebeurtenissen van gisteren worden ze opnieuw blootgesteld aan wraakacties door woedende Hutu's. Je hoeft er Burundi's recente geschiedenisboekjes maar op na te slaan om te zien hoe begrijpelijk die angst is. Het land heeft enkele gruwelijke slachtpartijen onder de stammen achter de mg. In 1972 beschuldigden de Tutsi's de Hutu's ervan zeker duizend van hun stamleden te hebben vermoord en richtten daarom vervolgens een bloedbad aan onder de Hutu-gemeenschap. Resultaat: meer dan 100.000 doden. In 1988 kwamen bij een vergeldingsactie van de Hutu's zo'n 20.000 Tutsi's om het leven, waarna het leger op de Hutu- stam begon in te hakken. Of Burundi inderdaad een nieuwe periode van bloedig stammengeweld tegemoet gaat. zal voor een belangrijk deel afhangen van de verzetsbeweging Palipe-Hutu, die in het verleden regelmatig militaire acties heeft uitgevoerd tegen Tutsi-regimes. Woordvoerder van deze voornamelijk uit Hutu's bestaande groepering. Mzee Sadera, liet gisteren weten dat de strijders wederom op scherp staan en bereid om op elk a de aanval te gaan. SRINAGAR AP In de Indiase deelstaat Jammu- Kashmir is de staat van beleg uitgebreid, terwijl de omsinge ling van de moskee in Srinagar door het leger voortduurt. Met deze maatregel willen leger en politie een aangekondigde mas sademonstratie bij de Hazrat- bal-moskee voorkomen. In de buurt van Jammu, de winterhoofdstad van de deel staat, werd vanmorgen een aan slag gepleegd op een bus, waar- Él i dode en negen gewon- bij den vielen. De autoriteiten moeden dat de aanslag het werk is van radicale moslims. Het is niet duidelijk of verband bestaat met de spanningen bij de moskee in Srinagar. De regering in New Delhi maakte gisteren bekend dat de staat van beleg die voor onge veer de helft van Srinagar gold. wordt uitgebreid tot de hele stad. Ook in twaalf andere grote steden in de deelstaat, waar moslims in de meerderheid zijn, worden een uitgaansver bod en andere beperkende maatregelen van kracht. Ook de pers wordt aan banden gelegd en zal niet vrijelijk meer verslag kunnen doen van de ontwikke lingen in Kashmir. De hoogste moslim-leider in Srinagar, Umar Farooq, riep zijn aanhangers op na het vrij daggebed een mars te houden naar de moskee, die wordt be zet door activisten die streven naar de afscheiding van Kashmir. De 20-jarige Farooq volgde zijn vermoorde vader op als geestelijk leider en staat aan het noofd van een nieuwe coali tie van 31 politieke partijen, die de afscheidingsbeweging in Kashmir steunt. Het is vandaag een week gele den dat de tempel, waar naar verfukfe een haar uit de baard van de profeet Mohammed wordt bewaard, werd bezet. De bezetters houden volgens de autoriteiten een groot aantal burgers, onder wie vrouwen en kinderen, vast. Waarnemers van de VN en medewerkers van het Interna tionale Rode Kruis zeiden dat de Indiase regering hun aanbod tot hulp heeft afgeslagen. Sinds 45 jaar bevinden zich militaire VN-waarnemers aan beide zij den van de bestandslijn die het Indiase deel van Kashmir scheidt van het Pakistaanse deel. Tot op heden hebben ze zich niet met politieke kwesties bemoeid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7