H.Q. H.A.H.? DRAMATISCH Politie rolt criminele organisatie op Witwassen van zwart geld is geen simpel trucje Binnenland Eén op vijf werkers in tuinbouw illegaal Boerenprotest tegen vuilstortplaats Nepverklaring GGD om prik te voorkomen InterHolland Appels en uien goed tegen hartinfarct LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 *en Nederiands Persbureau CPD Gemeenschappen ke I Cel en boete geëist tegen nep-arts utrecht Zeven maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk en een boete van vijfduizend gulden is gisteren voor de rechtbank in Utrecht tegen een 40-jarige man uit Doelinchem geëist. De man gaf zich uit als homeopatisch huisarts in Amersfoort. Hij schreef zijn patiënten homeopatische middelen voor, gaf massa ges en maakte uitstrijkjes. Patiënten moesten ook voor honderd gulden lid worden van de niet bestaande stichting Belladonna. De man heeft zeker tachtig patiënten opgelicht. Bejaarde man opgepakt voor incest heteren De politie in Gelderland heeft een 85-jarige man uit Heteren aangehouden wegens incest met vijf kinderen onder de twaalf jaar. Volgens de politie is er een familierelatie tussen da der en slachtoffers. De bejaarde zou een jaar lang seksuele han delingen met de kinderen van vier, zes en negen jaar hebben ge pleegd. Ook zou hij twaalf jaar geleden een toen 10-jarig meisje uit Heteren hebben misbruikt. De bejaarde heeft gedeeltelijk be kend. Hij is wegens zijn hoge leeftijd vrijgelaten in afwachting van de rechtszaak. Prof. Cleiren in commissie-Kalshoven den haag Prof. dr. Cleiren (38) is benoemd tot lid van de VN- commissie van deskundigen belast met het onderzoek naar schending van mensenrechten in ex-Joegoslavië. Ze neemt de plaats in van de Egyptische Cherif Bassiouni, die onlangs voor zitter van de commissie werd. Eerder was dat de Nederlandse professor Kalshoven, maar hij trad „om gezondheidsredenen" af. Cleiren is hoogleraar straf- en strafprocesrecht aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam en curator voor de bijzondere leerstoel Vrouw en Recht aan de Rijksuniversiteit Leiden. Aantal faillissementen blijft stijgen voorburg In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 4.777 bedrijven over de kop gegaan. Dit is een stijging van 43 procent vergeleken met dezelfde periode in 1992, aldus het CBS. Vooral de handel en de horeca, 1.451 faillisementen, doen het slecht, gevolgd door het bank- en verzekeringswezen (833 faillisemen ten) en de industrie (607). Per duizend ondernemingen zijn in de eerste drie kwartalen van 1993 bijna zeven ondernemingen op de fles gegaan, tegen vijf in de eerste drie kwartalen van 1992. 247 arrestaties, 645 kilo heroïne onderschept bij operatie Exodus in Amsterdamse Mercatorbuurt amsterdam gpd-a De Amsterdamse politie heeft een Turks-Nederlandse drugbende opgerold die opereerde vanuit de Amster damse Mercatorbuurt. Er zijn 247 personen aangehou den en er is 645 kilo heroïne onderschept met een straat waarde van 51 miljoen gulden. De operatie Exodus heeft een jaar geduurd. driehonderd kilo onderschept. Er is beslag gelegd op twee vil la's in Apeldoorn en Vinkeveen en een complex met 24 wonin gen met een totale waarde 1,7 miljoen gulden. Ook zijn tien luxe auto's, 360.000 gulden, vuurwapens, computers en ad ministraties in beslag genomen. De politie startte het onder- Twintig procent van het werk in de tuinbouw wordt gedaan door illegalen. Dat blijkt uit onder zoek door het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEI). In de tuinbouw werken in totaal 75.000 vreemdelingen zonder verblijfs- en werkvergunning. De illegale werknemers zijn goed voor 8.500 mensjaren werk. Ook veilingen en groot handelaren in tuinbouwpro- dukten maken gretig gebruik van de illegalen. Tuinders men het gebrek van werkloze Nederlanders als de belangrijkste reden om ille galen in dienst te nemen. Ver der zijn ze goedkoper en mak kelijker te ontslaan. De confectie spant echter de kroon. Daar wordt 43 procent van het werk gedaan door ille galen. Als zij daar worden weg gehaald, komt de bedrijfstak in grote problemen. Voor de tuin bouw geldt dat niet. De top van de criminele organi satie werd woensdag opgerold. Er werden 29 mensen, onder wie vier hoofdverdachten uit Vinkeveen, Amsterdam en Apel doorn, opgepakt. Twee dagen daarvoor was op de snelweg bij Breda een heroïnetransport van Doorbraak lijkt nabij in conflict binnenschippers den haag «anp Er lijkt een doorbraak op komst in het conflict met de binnen vaart. Bemiddelaar Albeda komt binnen veertien dagen met een convenant. Daarin zal onder meer staan wat voor soort la dingen in de toekomst voor Bel gië en Frankrijk via de schip- persbeurzen worden aangebo den. Albeda, oud-minister van so ciale zaken, wil kijken of hij de 'schijnbaar tegenstrijdige belan gen' kan overwinnen. Over de afspraken in het convenant zal hij eerst met alle betrokkenen overleggen. Het convenant moet mettertijd overgaan in een wettelijk geregeld toerbeurtsys teem. waarbij alle lading voor België en Frankrijk eerlijk via de schippersbeurzen wordt ver deeld. Schippersvoorman Veuger is „voorzichtig optimistisch" over de kans van slagen van de be middelingspoging. Directeur Plasse van de verladersorgani satie EVO is „blij" met het „goe de werk" van Albeda. Zolang de onderhandelingen duren, ko men er geen acties. zoek een jaar geleden in de Am sterdamse Mercatorbuurt om dat de straathandel en het ge bruik van harddrugs voor grote overlast zorgden. Er werd sa mengewerkt met justitie, de FIOD en deelraad De Baarsjes. Er werden diverse koffiehui zen dichtgetimmerd en dealers aangehouden. De politie kreeg inmiddels steeds meer aanwij zingen dat hier een grote mis dadige organisatie aan het werk Gebleken is dat de bende uit verschillende misdaaddivisies bestond. Er was een divisie fi nanciële belangen, die horeca gelegenheden aankocht en spe culeerde. Er is geld geïnvesteerd in een camping op de Veluwe. De divisie transport regelde het vervoer van de drugs, waarvoor verschillende vrachtwagenbe- drijven werden ingezet. De divi sie huisvesting kocht 24 panden in de Bos en Lommerbuurt in Amsterdam om medewerkers onder te brengen. De gewelddi- visie hield zich bezig met afper sing, ontvoering, gijzeling en li quidaties. De politie heeft een liquidatie verijdeld door zowel de dader in spe als het slachtof fer in te lichten. Volgens de politie heeft de bende zeker vier jaar bestaan. De bende handelde eerst alleen in heroïne maar ging later ook in de horeca. Er werden cof feeshops, een bar, snackbar, shoarmazaak en een sauna in Amsterdam gekocht. De organi satie vergaderde vaak in een bar-bistro. waar in de kelder een heel communicatiecentrum was ingericht. Terwijl beneden werd vergaderd, zaten boven nietsvermoedende gasten te Een aantal bendeleden is al veroordeeld tot celstraffen vari ërend van twee tot acht jaar. Nog eens honderd arrestanten zijn voorgeleid aan de officier van justitie en 36 verdachten zijn overgedragen aan de vreemdelingendienst. Er was al beslag gelegd op 700.000 gulden en 73.000 Duitse marken en 36 vuurwapens. Zes coffeeshops en een restaurant zijn gesloten. De afgelopen jaren moet de bende volgens de politie dui zenden kilo's heroïne hebben vervoerd. De politie heeft aan wijzingen dat er transporten naar Groot- Brittannië gingen. Het verdiende geld is voor het overgrote deel teruggesluisd naar Turkije. Miljoenensteun voor boeren met problemen Noodlijdende boeren en tuin ders krijgen voor de periode 1994-1999 165 miljoen gulden extra van het kabinet. Verder wordt de belasting verlicht en is er nog eens 25 miljoen gulden uitgetrokken voor boeren die milieuvriendelijk investeren. Het Landbouwschap spreekt van „een stap in de goede rich ting." In totaal komt er voor de agrarische sector 430 miljoen gulden beschikbaar. Voor het grootste deel is dat geld afkom stig van een verschuiving op de begroting van Landbouw en bij landbouwfondsen op andere ministeries. Er is geen geld beschikbaar gesteld voor de boeren in het Noorden en Oosten van het land die hun aardappeloogst verloren zien gaan door het slechte weer. Volgens het Land bouwschap is tenminste 15.000 hectare aardappelen definitief verloren, 55.000 hectare aardap pelen moet nog worden ge oogst. High Quality in huis-aan-huis verspreidingen? Bij InterHolland Verspreiders zorgt een team van inspekteurs samen met meer dan 100 agenten voor een nauwgezette begeleiding en kontrole van uw opdracht. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. beltrum Boze boeren hebben gisterochtend het treinverkeer tussen Winterswijk en Zutphen drie uur stilgelegd. Op de weg tussen Groenlo en Ruurlo werden nog eens veertien kruispunten met tractoren geblokkeerd. De boeren zijn faliekant tegen de mogelijke komst van een regionale vuilstortplaats in Beltrum, bij Haaksbergen. Gestrande treinreizigers hadden een onverwacht uitje, ze werden door de boeren naar het station van Ruurlo gebracht. Daar konden zij verder reizen met bussen die door de Nederlandse Spoorwegen waren ingezet. foto anp braakhekke Start onderzoek naar ontvoerde Nederlander Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren contact op genomen met de familie van een Nederlandse man die in Turkije is ontvoerd door de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Volgens een woordvoerder van het departement is een defini tieve bevestiging van de ontvoe ring nog steeds niet te geven, „maar we gaan er wel van uit dat het juist is." De naam van de Nederlander is woendag bekendgemaakt door het Koerdische nieuwsagentschap Kurdha in Duitsland. Op basis van deze gegevens zijn Buitenlandse Za ken en de Nederlandse ambas sade in Turkije een onderzoek begonnen. Volgens Buitenland se Zaken is er geen contact tus sen de Nederlandse overheid en de PKK. De Nederlander is op 14 okto ber door PKK-rebellen in het zuidoosten van Turkije opge pakt. Hij had volgens Kurdha geen toestemming van de Koer den in de regio om door het ge bied te reizen. De PKK heeft nog twee buitenlanders, een Ameri kaan en een Nieuwzeelander, gegijzeld. De PKK wil een onaf hankelijke Koerdische staat. Het Turkse leger en de Koerden voe ren daarover al jaren een bloe dige strijd. Document misleidt corrupte douaniers Achttien jaar na verkrachting en moord utrecht anp BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt. Nederlandse vaccinatiebureaus en GGD'en geven reizigers naar bepaalde tropische landen al ja renlang een nepverklaring dat ze geen choleraprik mogen heb ben. Hierdoor kunnen corrupte buitenlandse douaniers, die soms dergelijke prikken eisen en voor de inenting vervolgens zeer veel geld vragen, worden misleid. Dat heeft het ministerie van WVC gisteren bevestigd. Volgens woorvoerder Cobe- lens van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam is een choleraprik helemaal niet meer nodig. Hij is ook niet ver plicht meer. De reiziger die zich in de tropen laat inenten, loopt nog grote risico's ook. „Je weet nooit wat er in die spuit zit, of die naald al gebruikt is en goed is schoongemaakt. Het kan dus echt gevaarlijk zijn. De overheid uit die landen vindt een bewijs van een choleraprik officieel al niet eens meer nodig, maar sommige douanebeambten proberen financieel voordeel uit de prik te slaan door hem toch te eisen." Volgens Cobelens zijn dergelijke corruptiepraktijken overigens „heus niet aan de or de van de dag." Choleraprikken zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisa tie niet nodig. Het vaccin werkt niet altijd en zijn er nogal wat bijwerkingen. Mocht de Neder landse reiziger toch cholera krij gen, dan herstelt hij snel. De ziekte is eenvoudig te voorko men door fruit te schillen en geen ongekookt water te drin ken. Wegens verkrachting en moord van een 17-jarig meisje is een 35-jarige man uit Emmeloord gisteren door de rechtbank in Zwolle veroordeeld tot achttien jaar celstraf en TBS. De recht bank vindt dat de man vermin derd toerekeningsvatbaar was. De 17-jarige werd op 1 april dit jaar door de man opgepikt in een café-dancing. De man be loofde het meisje naar huis te brengen, maar in plaats daar van nam hij haar mee naar zijn eigen huis en verkrachtte haar urenlang. Vervolgens bond hij haar mond en handen met ta pe, zette zijn voet op haar keel en wurgde haar met een riem. De man was al twee keer eer der voor verkrachting veroor deeld. De rechtbank vindt dat de man zo snel mogelijk psychi atrisch moet worden behan deld, omdat de kans op herha ling groot is. utrecht gpd Mannen die veel thee en rode wijn drinken en appels en uien eten, hebben mogelijk een minder grote kans op een hartinfarct. Dat komt omdat er een hoog gehalte van de vita- mine-achtige stof flavonoïde in zit. Dat blijkt uit een gezamen lijk onderzoek van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid Milieuhygiëne (RIVM) en de vakgroep Humane Voeding van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Flavonoïden maken vermoe delijk schadelijke zuurstofver bindingen in het bloed on werkzaam. Die verbindingen spelen een rol bij het dichtslib hen van bloedvaten dat kan leiden tot een hartinfarct. Voor het onderzoek werd de flavonoïde-consumptie van 800 oudere mannen bepaald. Ze werden vijf jaar lang me disch onderzocht. Er overleden 43 mensen uit de onderzoeks groep aan een hartinfarct. Bij de mannen die veel flavonoï den gebruikten, bleek echter dat een hartinfarct de helft minder vaak voorkwam, ook als er rekening werd gehouden met risicofactoren als roken en veel verzadigd vet eten. De onderzoekers spreken van „bemoedigende resulta ten" maar ze vinden het nog te vroeg om een advies de wereld in te sturen. In het onderzoek zijn vijftig soorten groenten, fruit en dranken gemeten op flavonoïdegehalte, maar de ap pel, ui, thee en rode wijn sprongen eruit. In de toekomst wordt ook onderzocht welk ef fect de stof heeft op en jongeren. den haag ans bouwmans Wisselkantoren zijn geen wasmachines waarin zwart geld via talloze wasbeur ten volledig van kleur verandert. Zo eenvoudig is de witwas-truc nou ook weer niet. Miljoenen bankbiljetten wor den van land tot land rondgepompt, de ene valuta ingeruild voor de andere, maar het crimineel verkregen geld is dan nog steeds behoorlijk zwart. Voor deel is echter dat de criminele her komst van de 'voorgewassen' contanten wel een stuk moeilijker te traceren is. Criminelen zitten met miljoenen bank biljetten die ze bijvoorbeeld via drug- of wapenhandel hebben verkregen. Dat geld kunnen ze niet meer ongemerkt weer in omloop brengen. Als de misda diger geen heil ziet in een stil leven in een ver oord, zal hij proberen dat geld te 'witten', hetgeen betekent dat hij de ille gale opbrengsten een ogenschijnlijk le gale achtergrond bezorgt en ze zo onbe zorgd kan besteden. De grote angst van velen onder wie minister Hirsch Ballin van justitie is dat de puissant rijke misdaadkartels de economische macht zullen grijpen. Dat ze hun 'narco-dollars' investeren in staatsleningen, effecten en bedrijven en op die manier zodanig in de 'bovenwe reld' infiltreren dat de rechtsstaat in ge vaar komt. Daarom moeten de mogelijk heden om geld te witten worden inge damd. De financiële instellingen is daar in een cruciale rol toebedeeld. Er zijn talloze manieren om crimineel geld van zijn kwade geur te ontdoen. Ie mand kan rekeningen of leningen finge ren, waardeloze kitsch omtoveren tot dikbetaalde kunst, 'gokwinsten' storten op een rekening bij een casino, boek houdkundige winsten creëren in voor heen slechtlopende bedrijfjes. Maar de keten begint vrijwel altijd i.iet contant geld, zegt mr. J.S. Schoemaker, adjunct directeur van de Nederlandse Vereniging van Banken. Eerste fase De eerste fase in het witwas-traject is het plaatsen van het geld. Het geld wordt er gens gestort, bijvoorbeeld in een belas tingparadijs waar niet zo nauw wordt ge keken, in een land met een zeer strikt bankgeheim of in kleine coupures op be staande rekeningen. Daaraan vooraf gaand kan het geld al verschillende ke ren zijn gewisseld. Bij onder meer de omstreden wisselkantoren. Na de plaatsing volgt stap riummer twee. het versluieren. De bedragen worden ge splitst en na enkele overboekingen weer samengevoegd. Geld van verschillende rekeningen wordt in korte tijd veelvuldig internationaal overgeboekt. Iemand haalt geld op en stort het weer ergens anders. De bedoeling is het 'papieren spoor' te doorbreken. Dat kan overigens vrij kostbaar zijn omdat er vaak commis sies moeten worden betaald. De derde fase is cruciaal, dan begint het eigenlijke witwassen pas. Het geld of een deel ervan wordt van een onver dachte rekening vanuit het buiten land naar een rekening bij een Neder landse bank of effectenbemiddelaar overgemaakt of komt bij een andere fi nanciële instelling terecht, zoals verzeke raars. Dan wordt het geïnvesteerd in een legitieme onderneming of transactie. Pas dan is het gewit. Als dat gebeurd is, is de herkomst het moeilijkst te traceren. MOT-wet Financiële instellingen zijn straks ver plicht alle 'ongebruikelijke' transacties bij een meldpunt van justitie te melden. De regeling maakt deel uit van de inter nationale strijd tegen witwaspraktijken. In Nederland is die strijd onder meer uit gemond in de wet Melding Ongebruike lijke Transacties (MOT), die gaat gelden voor alle financiële instellingen zoals banken, kredietkaartmaatschappijen, wisselkantoren, effectenbemiddelaars en levensverzekeringsmaatschappijenen ook financiële dienstverleners zoals no tarissen. Bovendien moeten cliënten zich straks bij bepaalde transacties iden tificeren. De wetten worden waarschijn lijk per 1 januari van kracht. Omdat de laatste fase van het witwassen zo complex is, leggen de banken tot nu toe dc nadruk vooral op het herkennen van de 'plaatsing' van de misdaadgul dens, aldus Schoemaker. Om de herken ning te vereenvoudigen heeft het minis terie van financiën duidelijke criteria op gesteld. Zo moet een bank een giro-over boeking van meer dan 25.000 waarbij niet de naam van opdrachtgever of de begunstigde is ingevuld, bij politie of jus titie melden. Net als overboekingen van meer dan 'X miljoen' vanuit het buiten land naar het buitenland, of bedragen boven de 25.000 die van en naar niet-re- keninghouders in het buitenland gaan. Desondanks zal niet iedere bankem ployé even gewiekst in de herkenning zijn, omdat het ingewikkeld blijft. Wat er na de melding van de financiële instelling gebeurt, is de verantwoorde lijkheid van politie en justitie. In mei sloeg Interpol-chef Schaap, hoofd van de afdeling Financieel-Economische Crimi naliteit van de Centrale Recherche Infor matiedienst, alarm omdat de politie nog te weinig financieel geschoolde recher cheurs in huis heeft. Hij vreesde dat de meldingen niet zouden kunnen worden gevolgd door een adequate strafrechtelij ke follow-up. Er dreigt nog een gevaar. In de Verenigde Staten is het meldingssysteem verstopt geraakt doordat het justitiële apparaat het overweldigende aantal meldingen niet aankon. Maar volgens woordvoerder Prast van het ministerie van financiën zal dat hier niet gebeuren. Van de Ameri kaanse fout is geleerd, zegt hij. Banken hoeven niet, zoals in de VS. alle meldin gen boven de 25.000 gulden door te ge ven. VRUEN IN D^UTOEk.. TIJGERS IN BEff PLEUNI TOUW PRAAT MET H AA (^VERLEDEN BROER Kosto voorziet problemen in gevangenissen DEN HAAG GPD Er komen problemen in de ge vangenissen omdat er steeds grotere aantallen onervaren be wakers werken. Dat komt om dat er de laatste tijd veel meer cellen zijn bijgekomen en het de nodige tijd kost om goede bewakers op te leiden. Dat heeft staatssecretaris Kosto van Justi tie gisteren in de Tweede Kamer gezegd. De bonden van gevangenis personeel hebben maanden ge leden al aan de bel getrokken. Ze vrezen dat er meer ontsnap pingen komen door een gebrek aan ervaring bij bewakers. Volgens Kosto is er niet vol doende tijd om alle bewakers goed op te leiden. Er is nu al bij nieuwe gevangenissen noodge dwongen gebruik gemaakt van particuliere beveiligingsbureaus en bewakers die nog in oplei- ding waren Het aantal cellen i stegen van 4.800 in zo n negenduizend n moeten er in totaal zend cellen zijn. Dan elfduizend mensen flink ge- 1986 tot In 1999 vaalfdui- erken in verken, het dub-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5