'Arbeidsbureau te mild voor werkloze' FAUTEUIL 'We zijn hier aan het overleven, meer niet' stoutenbeek Binnenland Rechtbank wil getuige horen in oude moordzaak Bolkestein vangt bot CDA Limburg wil af van banden met steunfonds het ultieme wonen FOE AR CO CASTE LIJN HA 'uiDoncentrum Belasting bij aankoop huis gaat verdwijnen Doctorandus of doctor maakt maar weinig uit Vier Rotterdammers nodig om immense krab te overmeesteren Moordenaar politieman bezocht Ajax-Besiktas 2 VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 CPD Gemeenschappelijke Persdiei De voortvluchtige moordenaar van een politieman uit Wilnis is afgelopen woensdag gesigna leerd bij de Europacup-wed strijd Ajax-Besiktas. Het lukte de Amsterdamse politie echter niet de man te arresteren. Rechercheurs ontdekten de man in het Turkse supporters vak. Een later opgetrommeld arrestatieteam kon echter niet optreden, omdat het risico te groot was. Politiewoordvoerder Wilting: „We waren voor 95 procent zeker dat hij daar zat. Maar de man staat bekend als vuurwapengevaarlijk. Het risico om dan in te grijpen tussen dui zenden dicht op elkaar gepakte mensen kun je niet nemen". Na afloop van de wedstrijd wist de moordenaar in de druk te te ontkomen. Hij is eerder tot twintig jaar gevangenis veroor deeld wegens een gewapende bankoverval in Utrecht en het bij een achtervolging neerschie ten van een politieman bij hotel Residence in Vinkeveen op 4 december vorig jaar. Nog afge lopen maandag werd in hoger beroep bij het Amsterdamse ge rechtshof opnieuw levenslang tegen hem geëist. De schutter was bij dat hoger beroep niet aanwezig. Op 3 april ontsnapte hij uit de gevan genis de Geerhorst in Sittard. Sindsdien wordt hij regelmatig in Amsterdam gesignaleerd, meestal op plaatsen waar zich veel mensen bevinden. Vanwe ge het gevaar voor omstanders, kan de politie dan niet ingrij pen. De rechtbank in Den Haag wil een Amerikaanse rechercheur als getuige horen in een moord zaak die dertien jaar geleden plaatsvond in Santa Fe Springs in Californië. Een 64-jarige Ne derlander wordt ervan verdacht destijds zijn 31-jarige vriendin te hebben doodgeschoten. Twee weken geleden eiste de officier van justitie drie jaar cel tegen de man. De rechtbank heeft gisteren een tussenvonnis geveld. Volgens haar is het on derzoek onvolledig als er niet alsnog mondeling een getuige wordt gehoord. Nu liggen er al-' leen schriftelijke verklaringen die in 1980 zijn afgelegd. Het Amerikaanse recht vereist ook een mondelinge verklaring voor een rechtbank, aldus <le raads man van de verdachte, mr. J. Sjöcrona. Volgens de Haagse Arbeidsbureaus treden nauwelijks op tegen werklozen die zich te weinig inspannen om werk te vinden. Slechts in een op de drie gevallen wordt dit doorgegeven aan de bedrijfsvereniging of de sociale dienst, die met deze in formatie de uitkering kunnen korten. De richtlijn voor passende arbeid, die aangeeft welk werk een werkloze moet accepteren op straffe van een korting op de uitke ring, wordt vrijwel niet toegepast. rechtbank kan die worden afge- lègd door de rechercheur die destijds de leiding van het on derzoek had. De rechtbank verwierp het beroep op een onredelijk lange vervolgingstermijn, onder meer omdat de verdachte zichzelf ja renlang aan vervolging heeft onttrokken. Hij werd na de schietpartij aangehouden en op borgtocht vrijgelaten, maar vluchtte vervolgens naar Neder land. Tot 1988 werden er geen Nederlanders uitgeleverd aan de Verenigde Staten. Die willen de man veroordeeld zien en hebben om vervolging verzocht. De Amerikanen vroegen in 1990 om uiüevering, maar dat ver zoek werd vorig jaar door de president van de rechtbank op humanitaire gronden afgewe zen. De verdachte is zowel li chamelijk als psychisch insta biel. den haag Terwijl zijn collega Pronk een slok van zijn koffie neemt, dient minister Kooijmans van buitenland se zaken VVD-fractieleider Bolkestein van repliek. De liberaal had een debat aangevraagd omdat de twee be windslieden elkaar zouden hebben tegengesproken. Pronk benadrukte vorige week in een interview dat im migratie een culturele verrijking kan betekenen, terwijl Kooijmans dit weekeinde waarschuwde voor de risi co's van te veel immigratie. Bolkestein zag daar een tegenspraak in, maar de beide ministers stelden gister avond dat ze elkaar opvattingen volledig deelden. Bolkestein had weinig succes met zijn interpellatie, vooral omdat hij uit andere fracties geen enkele steun kreeg. foto anp Dat blijkt uit een vanochtend gepresenteerd rapport van de Algemene Rekenkamer. Ook constateert de Rekenkamer dat de tien onderzochte arbeidsbu reaus te weinig doen om lang durig werklozen en allochtonen aan een baan te helpen. Het on derzoek werd in 1991 en 1992 uitgevoerd. Twintig procent van de lang durig werklozen bleek langer dan een jaar geen contact te hebben gehad met het arbeids bureau. Van hulp bij het zoeken naar een baan of scholing was sittard gpd De Limburgse CDA-partijvoorzitter Magiel- sen wil de banden van zijn partij met het Nolensfonds ten dele verbreken. Nu zit het partijbureau nog in een pand van de No- lensstichting in Sittard, maar volgens Magi- elsen wordt per 1 januari 1995 de huur daar Via de Nolensstichting, genoemd naar de informele leider van de Roomskatholieke Staatspartij tussen de twee wereldoorlogen, wordt al jaren geld doorgesluisd van parti culieren en bedrijven naar het CDA. Be stuursvoorzitter Horbach bevestigde giste ren dat het fonds jaarlijks 15.000 gulden overmaakt aan de stichting CDA-bureau Limburg. Maar hij zei erbij dat dit geld niet mag worden gebruikt voor verkiezingscam pagnes. „Dat zeggen we er heel duidelijk bij, ook al is het maar theorie", erkende Horbach, die zelf tien jaar kamerlid is ge weest voor de KVP en later het CDA. Het bestaan van de steunfondsen voor het CDA in Limburg is al sinds 1986 alge meen bekend. De bijdragen zouden in strijd zijn met de landelijke richtlijnen van het CDA, maar de landelijke partijtop heeft nooit ingegrepen in de manier waarop de Limburgse afdeling haar financiën regelt. Een woordvoerder van het landelijke CDA reageerde gisteren vrij laconiek. „Het dage lijks bestuur zal, als de publikaties daartoe aanleiding geven, een onderzoek instellen." Horbach bezweert dat de bijdragen de duizend gulden niet te boven gaan. Hij vindt dat de indirecte steun aan het CDA derhalve niet in strijd is met de landelijke richtlijnen. de Stoel Montis modeI Windy designGijs Papav Geheel leder Frame zwart geëpoxeerd. 'is model Loge design Gerard van den Bi Geheel leder, aluminium v< Stoutenbeek is synoniem aan 'het ultieme wonen'. De uitgebreide exclusieve collectie is het neusje van de zalm. Van chique klassiek tot gewaagd modern. De uitstraling zal u aangenaam treffen. Onze service, informatie en kwaliteit zijn spraakmakend voor de gehele meubelbranche. II bent van harte welkom in Beverwijk of Leiderdorp. Beverwijk: Parallelweg 10 (02510) 29033 Leiderdorp: Meubelplein 1 (071) 899323 Nederlandse kamerleden op bezoek in arme wijken Londen en Liverpool „Wat! Zijn er Nederlandse kamerle den op studiereis geweest? Waarom zie ik die niet? Ze moeten met mij praten, niet met al die officiële figu ren." Frederick, een 38-jarigo werklo ze zeeman, is verontwaardigd. Hij woont in de wijk Granby in Liverpool, ook bekend als Toxteth. In die wijk brandde het begin jaren tachtig. Evenals in het Londense Brixton waren daar twaalf jaar geleden hevige rellen, plunderingen en gevechten tussen de veelal zwarte bewoners en de politie. De plaatselijke autoriteiten zetten alles op alles om de wijken weer uit het moeras te halen. Voor een delegatie van Nederlandse kamerleden was dat aanleiding deze week een bezoek te brengen aan de bewoners en autoriteiten in Granby en Brixton. Wat kunnen Nederlandse par lementariërs leren van het minderhe denbeleid in zijn stad? „Niks", zegt Frederick stellig. Hij vindt het leven in Granby, waar drugdealers gedeeltelijk de dienst uitmaken, een hel. „We zijn aan het overleven, meer niet. Ik ben doodsbenauwd voor mijn kinderen." Zijn maat George, een grote West-In diër, sluit zich daarbij aan. „Waar moe ten we heen? We krijgen wekelijks een uitkering van 38 pond (krap 120 gul den). Dan blijf je maar hier." Op de vraag of ze dan geen werk kunnen vin den, slaakt Frederick een zucht die nog dagen over de Mersey nagalmt. Een lange stilte volgt, dan schateren ze het uit van het lachen. De kamerleden zelf reageren met ge mengde gevoelens op hun trip. Veel zaken zijn deze minderhedenspecialis- ten bekend. „Oh, dat zijn onze aan leunwoningen, die hebben wij allang", roept CDA-politica Mulder als ze wordt rondgeleid in het multiculturele Steve Biko-bejaardentehuis. Andere voorbeelden doen de Neder landers echter de oren spitsen. Ronduit enthousiast is de delegatie bijvoor beeld over de manier waarop de politie in Brixton de burgers betrekt bij haar werk. Eens in de zoveel tijd raadpleegt de politieleiding een vaste groep buurtbewoners. Op die manier is de relatie tussen politie en burgers aan merkelijk beter geworden. „Een mooi initiatief', vindt Groenman van D66. Een bezoek van de Vaste Kamercom missie voor het minderhedenbeleid aan Canada, twee jaar geleden, leverde een initiatief-wetsvoorstel op van GroenLinks, D66 en WD. destijds was men op het idee gebracht om bedrij ven verplicht te laten registreren hoe veel allochtonen ze in dienst nemen. Het voorstel werd deze week in de Eer ste Kamer besproken. Het plan dat na het bezoek van deze week aan Engeland de meeste kans maakt, betreft de manier waarop de overheid in Brixton woningen toewijst. Een actueel onderwerp in Nederland, waar mensen in Tilburg en Utrecht ac tie voeren tegen de komst van al lochtonen in hun wijk. in Brixton (80.000 inwoners) is het de bedoeling de zwarte bevolking zo veel mogelijk te spreiden. De gemeenteraad heeft als beleid dat overal in het stads deel ongeveer 35 procent van de bevol king zwart moet zijn. Nu zijn er gedeel ten waar nauwelijks etnische minder heden wonen, terwijl elders de concen tratie is opgelopen tot negentig pro cent. Bij het aanbieden van een wo ning houdt de gemeente daar rekening mee. Burgers die toch een andere wo ning verkiezen, zijn echter wel vrij om dat te doen. Vraag is wel of Brixton het doel ooit zal bereiken. Veel woningen zijn particu lier bezit en vallen daardoor buiten het systeem van toewijzing. Ook is er wei nig geld om de slechte huizen in de „zwarte" gedeelten van de wijk te ver beteren. Er is veel criminaliteit, terwijl de politie nauwelijks toezicht houdt. In de praktijk van alledag betekent dat, dat de woningen toch worden betrok ken door de zwakkere groepen in de Engelse samenleving, meestal allochto nen. „Ze streven naar integratie, terwijl in werkelijkheid segregatie (scheiding, red.) optreedt. Dat doorbreken is ont zettend moeilijk", aldus WD-kamerlid Dijkstal. In Liverpool is de segregatie het verst doorgevoerd. Daar wonen alle al lochtonen in één gebied, de blanken daar zo veel mogelijk buiten. „Officieel is hier geen segregatie, maar de werke lijkheid is anders", zegt Len Pereira van de Adullam Homes Housing Associ ation, een organisatie die zwervers en mensen met een strafblad aan wonin gen helpt. „Het is voor ons zo goed als onmoge lijk zwarte huurders buiten de zwarte wijk te plaatsen. Zeker als de buurt te weten komt dat het gaat om mensen met een strafblad. Er is veel angst en hysterie. Aan de andere kant willen on ze huurders zelf ook liever in de zwarte wijk wonen. Daar hebben ze hun soci ale netwerken. Vallen die weg, dan is de kans dat ze terugvallen in slechte gewoontes nog groter", aldus Pereira. Z'n huurders zijn zelf ook niet de mak kelijkste klanten, geeft Pereira toe. Sommigen maken het echt te bont en bezorgen de buurt veel overlast. Wat helpt, is met huurders een contract sluiten voor een jaar. Wie zich mis draagt, wordt zonder pardon uit het huis gezet. De Tweede-Kamerleden is duidelijk geworden dat segregatie zoals in Liver pool ongewenst is. „Je ziet daar hoe het niet moet", zegt Dijkstal. „Maar", vindt PvdA'er Apostolou, „de proble men zijn niet van etnische aard. Het zijn sociaal-economische problemen, ook in Nederland. Veel plattelands mensen in de steden, lage inkomens, drugs, gebroken gezinnen. Dat zijn de factoren die een wijk problematisch maken. Die factoren moet je elimine ren. En de pijn moet je daarbij verde len over de stad", aldus Apostolou. voor deze groep nauwelijks sprake. Het voorschrift dat met iedereen die langer dan drie jaar werkloos is een gesprek moet worden gevoerd, wordt niet nageleefd. Ook allochtone werklozen hebben weinig te verwachten van de arbeidsbureaus. De Re kenkamer constateert dat de ar beidsbureaus zich vooral rich ten op de kansrijke allochtone en langdurige werklozen. Zij pleit voor afspraken over een vast aantal kansarmen dat jaar lijks aan een baan moet worden geholpen. Daarnaast moeten de arbeidsbureaus landurige werk loosheid voorkomen door tijdi ge begeleiding. De kritiek van de Rekenkamer komt niet als een verrassing. Tijdens de presentatie van de cijfers over het eerste halfjaar van 1993 constateerde het Cen traal Bureau voor de Arbeids voorziening al, dat mensen voor wie ontslag dreigt of die net werkloos zijn de meeste vacatu res opvullen ten koste van lang durig werklozen en allochtonen. Door de huidige ontslaggolf zal in die situatie voorlopig ook geen verandering komen, zo is de verwachting. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) deelt de conclusies van de Rekenka mer, maar wijst erop dat de 28 Regionale Bureaus voor de Ar beidsvoorziening (RBA's) een zeer grote zelfstandigheid heb ben. Voor verbetering van de geconstateerde tekortkomingen verwijst zij daarom naar de RBA's. Van Amelsvoort: Impuls voor economie len verhuizen daarmee makke lijker maken, zodat mensen dichter bij hun werk kunnen gaan wonen. In het verkiezings programma van de PvdA staat niets over de overdrachtsbelas ting. Op het gebied van lastenver lichting heeft Van Amelsvoort nog een paar pijlen op zijn boog: de vermogens- en kapi taalbelasting. Met de vermo gensbelasting haalt de Staat nu jaarlijks 1,5 miljard gulden op. Van Amelsvoort gaf verder aan dat hij na de invoering van een belasting op afval en grond water niet verwacht dat er nog andere milieubelastingen zullen komen. „De ruimte is optimaal gebruikt", aldus de bewinds man over de milieubelastingen. Alleen als in EG-verband wordt besloten tot een energieheffing zijn er nieuwe kansen. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën wil de over drachtsbelasting, een belasting bij aankoop van een woning, af schaffen. Hij geeft daaraan voorrang bij ideeën om de las ten voor burgers te verlagen en de economie te versterken. De bewindsman heeft dit gis teren in de Tweede Kamer ge zegd. Volgens Van Amelsvoort belemmert de overdrachtsbe lasting de dynamiek in de eco nomie. Die belasting bedraagt zes procent van de koopsom van een huis. Per jaar levert de overdrachtsbelasting de schat kist honderden miljoenen gul dens op. In hun verkiezingsprogram ma's voor de periode 1994-1998 pleiten CDA, WD en D66 voor de beperking of afschaffing van de overdrachtsbelasting. Ze wil- Dobbelen voor treinkaartje Treinreizigers uit Weert kunnen vanaf 1 november met een dobbelsteen-worp hun kaartje richting Maastricht terugver dienen. Als ze na inlevering van een bon uit de plaatselijke krant een zes gooien, krijgen ze een cadeaubon ter waarde van het net gekochte kaartje. Verder krijgen ze bij een worp van een tot vijf, 5 tot 25 procent korting op een volgende treinreis. Een retourtje Weert-Maastricht kost in de tweede klas 28,50 gulden. Dat bedrag is dus met een zes terug te verdie nen. Bij een vijf verwerft de gelukkige een korting van ruim zeven gulden op zijn volgende treinkaartje. Wie na zijn universitaire studie besluit te promoveren, moet dat doen omdat het leuk is maar niet uit carrière-overwegingen. De doctorstitel leidt namelijk niet tot een betere baan en al evenmin tot een hoger salaris. Alleen voor wie aan de universi teit wil werken heeft promove ren zin, want daar is de promo tie voorwaarde voor een weten schappelijke functie. Dat blijkt uit een onderzoek van het Leidse onderzoeksbu reau Research voor Beleid. Voor het onderzoek zijn bijna vier duizend academici geënquê teerd die zijn gepromoveerd tussen 1973 en 1987. Bij banen bij overheid en be drijfsleven blijkt de promotie niet te leiden tot een hoger sala ris of tot meer kans op een lei dinggevende functie. Dat geldt zowel voor sociologen als voor chemici, politicologen en eco nomen. Werkervaring is een veel belangrijker factor als het om de carrière gaat. Gepromoveerden die aan de universiteit werken, hebben meestal bewust voor de promo tie gekozen met het oog op een universitaire carrière. Die ver wachtingen komen wel uit: zij maken inderdaad veel meer kans op een baan dan niet-ge promoveerden. Twee vrouwen en twee mannen, een vangnet, een dekbed, een paar suède handschoenen, een kist en een kartonnen doos met perspex plaat werden gisteravond aangesleept om aan de Rotterdamse Mijnsherenlaan een immense krab te overmeesteren. Het zeebeest, ruim 35 centimeter in doorsnee, zeker anderhalve kilo zwaar en uitgerust met ogen op steeltjes en twee scherpe, behaarde scharen, had al een tijdje door een afgesloten achtertuin geban jerd. Tot afgrijzen van de bewoonster, die rond zeven uur de Dierenambulance REO maar in schakelde. Twee vrouwelijke medewerksters van REO namen het dier als eersten in ogenschouw. Een van de twee haakte meteen af. De ander, Elise Swart, wilde wel in actie komen, maar niet alleen. Dus verscheen wat later een man nelijke REO'er ten tonele, met zijn 1 meter 93 en z'n honderd kilo niet voor een kleintje ver vaard. Maar ook deze medewerker keerde na de eerste aanblik resoluut om. Een restaurant- krabje oké, maar dit zeemonster was hem toch een tikje te gortig. Weer moest een andere medewerker van de dierenambulance worden opgetrommeld. Nummer vier, Kees Bellen, stelde zich onver schrokken op. De Rotterdammer kon de krab ruim tweeëneenhalf uur na de melding samen met Elise Swart en met behulp van talloze at tributen veilig in een kist opsluiten. Hoe de krab in de tuin is beland, is overi gens onduidelijk. De Dierenambulance brengt de krab waarschijnlijk onder bij een krabben- en kreeftenopvanghuis in Vlissingen. Vijf jaar voor doodslag op schuldeiser den haag De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 41-jari ge Hagenaar veroordeeld tot vijfjaar cel voor doodslag op een van zijn schuldeisers. Op 14 juni vuurde de man van zeer dicht bij op het slachtoffer, dat enkele dagen later overleed. De schiet partij had plaats in de woning van de ex-vrouw van de dader. Volgens zijn advocaat was er sprake van noodweer omdat de verdachte werd bedreigd. Maar de rechtbank stelt dat de man zijn slachtoffer zelf in de woning heeft gelaten en niet de moge lijkheid heeft gebruikt het huis te verlaten. Onderzoek naar onderzoek den haag Een werkgroep van kamerleden uit de Vaste Kamer commissie voor volksgezondheid gaat in kaart brengen of het nodig is een grootscheeps parlementair onderzoek te houden naar het verzekeringsstelsel in de gezondheidszorg. Over een maand brengt de werkgroep, die wordt geleid door het PvdA-ka- merlid Netelenbos, verslag uit. Het idee voor een parlementair onderzoek kwam van PvdA-fractievoorzitter Wöltgens. Voortvluchtige gevangene ontsnapt in massa Kritiek Rekenkamer op sanctiebeleid en inspanning voor kansarmen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3