58 'Voetballers van Nigeria zijn slaven' BRIL Ook McLaren aast op Jos Verstappen Poolse bondscoach kiest vrijwel nieuwe selectie Sport Positie Westerhof wankelt 'We moeten niet met ons hoofd in de wolken gaan lopen Feyenoord niet in trainingskamp Den Bosch toch naar Split VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 ROB ONDERWATER. C Vrouwen BV Lisse kloppen Orea's urk De vrouwen van BV Lisse waren gisteravond veel te sterk voor het team van Orca's. Op Urk wonnen de Lissese vrouwen met 83-51. Bij rust leidden zij reeds met 38-15. Tot 10-10 ging de strijd nog gelijk op. Daarna werd het krachtsverschil duidelijk in de score aangegeven. Annette Keur was topscorer bij Lisse met 14 punten. Joke van der Heuvel schoot 12 punten bijeen. Esther van der Bosch kwam aan 11Mary van Ruiten verzorgde 10 pun- Volley halsters WW verslaan Delta leiden De vrouwenploeg van volleybalvereniging WW boekte gisteren in Delft een verdienstelijke 3-1 overwinning op Delta 3. Alleen de derde set stond de equipe uit Wassenaar af aan Delta (17-15). De overige speldelen werden in winst omgezet: 15-12, 15-4 en 16-14. De teams spelen in de eerste klasse B van het dis trict. Milan mist eerste training Van Basten milaan» Marco van Basten wilde gisteren voor de eerste keer sinds de laatste operatie aan zijn enkel weer volledig met de se lectie van AC Milan meetrainen. De opzet mislukte. Van Basten stond op Milanello alleen op het veld. De complete spelersgroep miste de sessie met de sterspeler. De oorzaak was technisch mankement aan het vliegtuig, dat AC Milan woensdagavond uit Kopenhagen naar Italië moest terugvliegen. Na de overwinning (6-0) op de plaatselijke FC moesten de spelers een nacht nood gedwongen doorbrengen in de Deense hoofdstad. Kasparov en Short delen londen De twintigste partij uit de schaaktweekamp tussen Gari Kasparov en Nigel Short, met de wereldtitel van de Professional Chess Association (PCA) als inzet, is gisteren in Londen in remi se geëindigd. De stand in de 24 partijen omvattende tweekamp is nu: 12,5 - 7,5 in het voordeel van Kasparov, die al zeker was van prolongatie van de titel. Gisteren werd op de 36ste zet van de met zwart spelende Kasparov besloten het punt te delen. Atletico Madrid ontslaat weer trainer madrid» Jesus Gil Y Gil, voorzitter van Atletico Madrid, heeft gis teren weer een trainer ontslagen. Dit keer ging het om de Brazi liaan Jair Pereira. Gil, die per seizoen toch gauw één a twee oe- fenmeesters wegstuurt, noemde de aanstelling van Pereira een vergissing. Na zeven duels in competitie staat Atletico op de ze vende plaats. Woensdag won de ploeg op eigen veld in de twee de ronde van het toernooi om de UEFA-beker slechts moeizaam van OFI Kreta, 1-0. lagos» Clemens Westerhof bracht Ni geria voor het eerst in de ge schiedenis naar de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal. De Nederlandse bonds coach is zelf echter niet zeker van de reis naar de Verenigde Staten. Alex Akinyele, voorzitter van de nationale sportcommis- sie in Nigeria, heeft aangedron gen op het ontslag van de oe- fenmeester. Westerhof wordt gebrek aan respect voor autori teiten verweten. „Westerhof accepteert geen instructies van zijn werkgevers, hij heeft geen respect voor au toriteiten", verklaarde Akinyele voor de staatstelevisie. Wester hof heeft volgens de Nigeriaan herhaaldelijk de sportcommis- sie gepasseerd bij zaken rond het nationale team. De Nederlander beloofde bij Voorbeeld zijn spelers voor het duel tegen Algerije (1-1) een premie van bijna 10.000 gulden de man als kwalificatie voor het WK zou worden afgedwongen. Akinyele zei voor de televisie, dat de trainer daar geen toe stemming voor had. Het be- stuqr van de Nigeriaanse voet balbond komt in het weekeinde bijeen. Op de agenda staat on der meer de positie van Wester hof. teheran afp Het Iraanse elftal krijgt in de kwalificatiestrijd voor het we reldkampioenschap voetbal steun van een geestelijke. De re gering besloot woensdagavond extra hulp te sturen naar Doha, waar momenteel zes landen om twee plaatsen voor het WK strij den. Vandaag staat het belangrijke duel tegen buurland Irak, de oude vijand, op het program ma. De autoriteiten in Iran wa ren van mening, dat de spelers wel wat geestelijke steun kon den gebruiken. Iran verloor de eerste wedstrijd in het kwalifi catietoernooi met 0-3 van Zuid- Korea en won vervolgens met 2- 1 van Japan. Bij Irak moest coach Dirjal na de nederlaag te gen Noord-Korea (2-3) het veld Ze baalden er een beetje van. Martijn Reuser en Ignacio Tuhuteru hadden er eigenlijk best wel zin, maar De Meer bleek onbespeelbaar en de competitie wedstrijd tegen Fevenoord 2 was afge last. Hun spraakmakende debuut in de Europa Cup-wedstrijd tegen Besiktas hadden ze al naar de achtergrond ver drongen. Tijd om naast je schoenen te lopen is er in het profvoetbal, en zeker bij Ajax, niet. Even het wel. Want de TV maakt van talentvolle voetballers bekende Nederlanders. „Er kwam van middag in de tram opeens een kerel op me af', heeft Martijn Reuser al ge merkt. „En de telefoon stond rood gloeiend". Niet alleen bekenden, maar ook de pers heeft het tweetal gevonden. Waar bij steevast het verband met de be roemde voetballende ooms worden ge legd. „Simon (Tahamata) heeft gebeld om me te feliciteren", legt Ignacio (of 'Iggy' zoals de Zaankanter uit Koog aan de Zaan wordt genoemd) geduldig uit. „Meer hebben we niet gesproken, het is zo snel gegaan, hè. Eigenlijk spreken we nooit zo over voetbal". Martijn is de parallel met oom Frans (oud-speler van Haarlem) en neef Edward Reuser (die enkele jaren bij AZ en Heracles speelde) een beetje beu. „We hebben eigenlijk niet zo veel contact". De blik in z'n ogen zegt meer. Hun voetbalwijsheid doen beiden gewoon op in De Meer. Vooral de 20- jarige Tuhuteru weet inmiddels hoe betrekkelijk (top)voetbal kan zijn. „Vo rige week zou ik aan De Graafschap worden uitgeleend, maar dat ketste op het laatste moment af. En i Europa Cup tegen Besiktas Olympisch Stadion. Wij voetballers hebben eigenlijk maar een raar leven". En het is lastig te combineren met een gewoon burgerleven weet Reuser. Toen Ajax de 18-jarige Purmerender maandag voor het trainingskamp van school haalde, was hij juist in gesprek met de schoolleiding over zijn tegen vallende studieresultaten..„Ik wilde ei genlijk stoppen met school, maar mis schien is het beter om het toch af te maken. Edwin van der Sar heeft ook op deze school gezeten en die heeft wat speel ik kunnen regelen aangepast Zondag tegen Feyenoord zijn beiden in ieder geval weer van de partij, maar of ze op de reservebank of de tribune mogen plaatsnemen weten ze nog niet. „Ik hoop dat we er weer bijzitten", be kent Tuhuteru. Vult Reuser aan: „Zon dag is Seedorf weer terug maar ik weet niet hoe het met zijn blessures is". En dan, nuchter, en ook sprekend voor zijn maatje: „Als we nu maar niet met ons hoofd in de wolken gaan lopen. Niet denken dat wc er al zijn. Want de weg is nog heel lang". porto marcel v Hij kwam als de zoveelste tropische verrassing binnen bij Feyenoord, waar werd gehoopt dat hij na jaren van noodoplossingen misschien de ideale spits zou zijn. Een echt succesnummer is Mike Obiku niet geworden bij de landskampioen, al is de adoratie van het rood-witte le gioen opmerkelijk groot. gen gehad. Obiku heeft zijn plaats in het nationale elftal van Nigeria verloren, omdat bonds coach Clemens Westerhof vindt dat hij te veel tijd op de reserve bank doorbrengt. Obiku heeft daar tot op zeke re hoogte begrip voor, al wijst hij fijntjes op de status van zijn werkgever. Obiku: „Feyenoord is een topclub in Europa. Wes terhof heeft bij deze club ge werkt. Hij moet weten dat de criteria, die hier worden gehan teerd, veel hoger liggen dan bij een tweederangs clubje in Bel gië of Portugal. Feyenoord heeft mij niet na een paar maanden aan de kant geschoven. Mijn contract is zelfs verlengd. Maar de realiteit is dat een jongen van zo'n tweederangsclub uit een uithoek van Europa toch op mijn plaats in het Nigeriaanse team staat." De beschuldigingen en aantij gingen in de richting van Wes terhof, die om financiële rede- gpd-verslaggever Dat de Nigeriaanse spits niet aan de hoge verwachtingen heeft voldaan, blijkt ook uit de komst van een nieuwe aanval ler. Na het weekeinde pakt de kersverse Zweedse international Henrik Larsson, zoon van een Kaapverdiaanse vader en een Zweedse moeder, zijn koffers uit in Rotterdam-Zuid. Met Larsson, Kiprich, Van Loen en Obiku beschikt Feye noord dan over drie internatio nals voor de rol van aanvalslei der. Het lijkt wat te veel van het goede, ook al is de waarde van een brede selectie bij Feye noord aangetoond. Mike Obiku beweert er niet wakker van te liggen. Hij is inmiddels aardig gewend geraakt aan de zware concurrentiestrijd bij Feye noord. Geestelijke verzorgt extra hulp Dirjal werd opgevolgd door Ahmed Baba, die het land in 1986 naar de eindronde leid de. De laatste keer dat Iran en Irak elkaar in een officiële inter land troffen, was in 1989. In Koeweit bleef het destijds 0-0. Uit voorzorg hebben de organi satoren in Doha extra veilig heidsmaatregelen getroffen. Zo zullen de supporters van beide landen in aparte vakken worden ondergebracht. De organisatie verwacht ongeveer 25.000 kij kers, van wie het merendeel uit Iran afkomstig zal zijn. De FIFA zal de spelers van beide ploegen voor het duel nog eens op het hart drukken het vriendelijk te houden. Iran en Irak vochten nog niet zo heel lang geleden een bloedige oor log uit. Eerste teken „De aankoop van Larsson was geen klap in m'n gezicht. Dat was wel de komst van John van Loen vorig jaar. Daar schrok ik van, omdat het een eerste teken was dat er kennelijk te weinig vertrouwen in mijn kwaliteiten en ontwikkeling was. Maar ook nadat Van Loen is gekomen, heb ik nog gespeeld en ge scoord. Ik zie niet daar nu opeens een eind moet komen. Mijn loopt nog anderhalf jaar door en zondag wordt het echt niet m'n laatste Ajax-Feyenoord." Zijn spaarzame optredens bij de landskampioen hebben op een ander terrein grote gevol- nen voorrang zou geven aan be paalde voetballers uit Nigeria, zijn recentelijk schering en in slag geweest. Westerhof zou an derhalf miljoen dollar aan transfers hebben verdiend. Hij zou spelers contracten laten te kenen en ze bij weigering bui ten de nationale ploeg houden. Slavernij Obiku: „Het is gewoon een vorm van slavernij. Het is triest dat zoiets nog bestaat in het moderne voetbal. De ellende is dat het moeilijk zal zijn om de beschuldigingen tegen Wester hof ooit hard te maken. Maar iedereen die z'n ogen gebruikt, ziet dat er dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen." De drang om de armoede te ontvluchten drijft de meeste van zijn landgenoten, legt Obiku uit, rechtstreeks in de handen van managers en types als Westerhof. Hij spreekt uit eigen ervaring. De vroegere Olympisch interna tional zocht zelf destijds hulp om in Cyprus aan de slag te ko men. Later kwam hij er pas ach ter wat het prijskaartje was. Obiku is nog altijd gewikkeld in een juridische strijd over de fi nanciële verplichtingen die hij zou hebben tegenover zijn ma kelaar. Obiku: „Bij grote toernooien, zoals de Afrika Cup, de Olympi sche Spelen en straks het WK in Amerika wemelt het van de lou che figuren, die met contracten wapperen en het hotel van de ploeg bijna dag en nacht bezet ten. Ze parasiteren op jonge mensen, die idealen hebben en er alles voor over hebben om die idealen te verwezenlijken." De corruptie in zijn land, zo vreest hij, zal waarschijnlijk nooit verdwijnen. Zijn verban ning uit de selectie van Wester hof doet hem pijn. Hij weet dat hij er een eind aan zou kunnen maken. „Als ik wil, hoor ik straks gewoon tot de ploeg die naar de eindronden van het WK in de Verenigde Staten gaat. Het kost me alleen een heleboel geld. Ik kan mijn plaatsje in de ploeg gewoon inkopen. Zo gaat het echt op dit moment bij Ni- Geld Maar daar is hij toch te trots voor, aankloppen met een bui del geld. „Ik wens me niet te verlagen tot dat soort praktij ken. Westerhof moet me selec teren op basis van mijn kwali teiten. Maar als ik heel eerlijk ben zie ik me niet terugkeren, zolang hij nog bondscoach is." rotterdam gpd Feyenoord gaat in tegenstelling tot vorig niet in trainingskamp voor het competitieduel met Ajax. De Rotterdammers zijn de afgelopen weken al veel op reis geweest. De trainers Geert Meijer en Willem van Hanegem, die pas na de winterstop over een mogelijk langer dienstver band in de Kuip zullen praten, vinden het ver standiger te kiezen voor een rustige voorberei ding. Meijer: „Achteraf komt de wedstrijd tegen Ajax ook op een heel verkeerd tijdstip. Dit duel had in het begin van de competitie vastgesteld worden en niet een week na een interland McLaren wordt, na de indruk wekkende ouverture bij Foot work, het tweede Formule 1- team dat Jos Verstappen zal tes ten met het oog op volgend sei zoen. Tijdens zijn bezoek de af gelopen dagen aan de renstal in het Engelse Woking liet de Lim burger alvast een McLaren op maat maken voor de tests, die na de op 7 november te verrij den Grand Prix van Australië zullen plaatsvinden. In verband met deze tests heeft Verstappen de Formule 3-races in Macau en Fuji geannuleerd. Over een contract voor vol gend seizoen is nog niet gespro ken. „McLaren wacht eerst de tests af', aldus Pim van der Heul, woordvoerder namens Verstappens hoofdsponsor Marlboro. Op dit moment heeft McLaren nog met niemand een verbintenis voor komend sei zoen afgesloten. Vast staat slechts dat Ayrton Senna het team verlaat, nadat eerder al Michael Andretti zijn contract inleverde. Ook met Mika.Hakki- nen, die de laatste twee Grand Prix' samen met Senna voor McLaren zal rijden, heeft de Britse renstal nog geen overeen stemming voor volgend jaar be reikt. „Het enige wat Ron Dennis heeft gezegd, is dat hij voor Kerstmis de namen van de twee coureurs voor volgend jaar be kend zal maken", aldus Van der Heul, die wel te kennen gaf dat alles erop gericht is Verstappen onder te brengen in de Formule 1. „Na zijn optreden met de Footwork in Portugal zijn de ogen gericht op Jos. We gaan echter voorzichtig met hem om en nemen geen overhaaste be slissingen. Over een aantal we ken zullen we de mogelijkheden naast elkaar leggen en een be slissing nemen". Ron Dennis, teambaas van McLaren, is degene die Verstap pen heeft uitgenodigd voor de testritten. „Ron Dennis zei dat hij goede dingen over me had gehoord en dat hij me daarom wilde testen", aldus de Limbur ger. Naast Verstappen zullen ook Formule 3000-coureur Da vid Coulthard en de formule 3- rijders Gareth Rees en Oliver Gavin hun kunsten achter het stuur van een McLaren mogen Verstappen was danig onder de indruk van het bezoek aan de hypermodern geoutilleerde McLaren-vestiging. „Fantas tisch. Vroeger spraken ze in de Formule 1 over een atelier als het ging om de fabrikage van de auto's. Bij McLaren is echter sprake van een complete fa briek. Aan elk detail wordt aan dacht besteedwas de 21-jari- opgevallen. zijn bezoek aan de fa- Woking waren vier de hele dag met Ver stappen bezig om een McLaren op zijn maat te maken. „Eerst hebben we de stoeltjes van Sen na, Andretti en Hakkinen ge past. maar die zaten niet per fect. Daarna is er een kuipstoel tje van kevlar gemaakt precies naar mijn maten. Daarna heb ik een aantal pedalensets in aller lei standen aangevoeld tot het naar mijn wens was. Vervolgens Mike Obiku: „Ik zie mezelf niet in de selectie Nederland en tussen twee zware Europa Cup ronden in. Het zou een beetje overdreven zijn om nu weer met de spelers een hotel in te duiken." Het bestuur van Feyenoord wacht de komende dagen af of de UEFA stappen zal ondernemen te gen de Braziliaan Ze Carlos, die aanvoerder John de Wolf woensdag in het Europa Cup-duel tijde lijk buiten westen sloeg. De Belgische UEFA- waarnemer George Delacourt kon, vanzelfspre kend, niet verklappen wat de strekking van zijn rapport was. De waarnemer meende dat de hardheid van het duel vooral werd veroorzaakt door de druk, die er op de Portugezen ligt om zich te kwalificeren voor de Champions League. warschau anp De selectie van Polen voor de interland tegen Turkije, volgende week woensdag in Istanbul, is op vrijwel alle plaatsen gewijzigd vergeleken met de groep die vorige week op eigen veld van Noorwegen verloor. Bondscoach Cmikiewicz. die met de neder laag tegen de Skandinaviërs debuteerde, heeft slechts drie spelers gehandhaafd. Dat zijn Zio- ber, Waldoch en Robert Warzycha. Polen, even als Turkije al uitgeschakeld voor kwalificatie voor de wereldtitelstrijd, moet nog twee wed strijden spelen. Twee spelers zijn niet beschikbaar. Kozmins- ki krijgt geen vrij af van zijn club Udinese. Aan gezien de speler dit jaar al zeven keer werd op geroepen, kan de Poolse bond hem niet meer reglementair opeisen. Szewczyk van Sochaux is geschorst. Hij kreeg in het duel met de Noren de rode kaart. Op 17 november speelt Polen in Poznan te gen Nederland, dat nog een punt nodig heeft om plaatsing voor de eindronde af te dwingen. Cmikiewicz werd onlangs aangesteld voor drie interlands, tegen Noorwegen (0-3), Turkije en Nederland. Hij is de opvolger van Strejlau. Deze nam ontslag na de nederlaag op Wembley te gen Engeland. Cmikiewicz, voormalige coach van de jeugd - ploeg, had al langer gehamerd op het beschik bare jonge talent in zijn land. Hij selecteerde dan ook zes spelers, met wie hij vorig jaar bij de Olympische Spelen in Barcelona zilver won. Dat zijn: Jalocha, Kowalczyk (I-egia Warschau), Waldoch (Gornik Zabrze), Juskowiak (Spdr- ting), Staniek (Osasuna) en Adamczuk (FC Dundee). De in Portugal spelende Juskowiak is daarvan de bekendste. Hij was topscorer van het Olympische toernooi. In Barcelona verloor Polen overigens slechts de finale, van gastland Spanje. Toch zijn er in de selectie van zestien slechts twee spelers, die nog niet eerder voor de natio nale ploeg uitkwamen. Dat zijn middenvelder Lewandowski (Wisla Krakow) en verdediger laskulski (Pogon Szczecin). Jaskulski wordt ge zien als de beste verdediger van de Poolse com petitie, Lewandowski, dit seizoen goed voor ze ven doelpunten in veertien duels, geldt even eens als een groot talent. Hij miste 'Barcelona' wegens een blessure. Daarnaast zijn vijf spelers van l.egia War schau teruggekeerd. Die hadden de nationale ploeg gemeden, sinds hun club wegens een vermeend omkoopschandaal de titel was ont nomen. Kowalczyk had de Poolse bond schrif telijk duidelijk gemaakt dat hij en zijn teamge noten nooit meer international wilden zijn. Hij heeft die brief op aandringen van de nieuwe bondscoach recentelijk ingetrokken. Cmikiewicz ontkende desgevraagd dat hij met de rigoreuze wijzigingen kiest voor de lan gere termijn planning. „Het is onzin dat te ver onderstellen. Hoewel wij zijn uitgeschakeld, ne men we de resterende twee wedstrijden zeer serieus. Het prestige van ons land staat op het spel. Bovendien houd ik niet van verliezen. Ook Nederland is nog niet van ons af. We willen de kwalificatie-reeks in eigen land op 17 novem ber graag afsluiten met een overwinning." hebben we ook nog een goed stuur uitgezocht en een voor mij ideale stuurafstand be paald", reageerde Verstappen enigszins verbluft over de effi ciënte werkwijze, die de coureur medio november in staat moet stellen een goede indruk achter te laten tijdens de testritten. De spelers van EBBC Den Bosch hebben zich toch bereid ver klaard op 2 november in Split aan te treden tegen Hajduk, in de tweede wedstrijd van de der de ronde van het toernooi om de Europa Cup II basketbal. Uit angst voor de onveilige situatie in de plaats in Kroatië had de selectie liever in een andere stad gespeeld. Op dringend verzoek van het bestuur besloten de spelers hun mening te herzien. De Interna tionale Federatie (FIBA) had la ten weten geen aanleiding te zien de wedstrijd te verplaatsen. Wanneer EBBC niet was komen opdagen dreigde naast uitslui ting een forse boete. Voorzitter Jules Spijkers zei opgelucht te zijn. „Er was voor ons bijna geen andere mogelijk heid. De kans om <t mei HM I Gt een juridische zaak van te ma ken was uiterst gering. Laatste berichten leerden ons dat de si tuatie ter plekke momenteel re delijk is. Daarom hebben we een beroep gedaan op de spe lersgroep. Gelukkig niet ver- geefs." EBBC speelt de eerste wed strijd, aanstaande dinsdag, thuis. De return is een week la ter in Split. BRIL 58. ALLES WAT JE OGEN AANTREKT. Btnnenwef 114,02)-284921 Hlllefom Meerstraat 14 02520-23)46 Kjtwt|k Voorstraat 80.017| 8-I276S Leiden Haarlemmerstraat S8.071-140148 Noofdwt|k Kerkstraat S8a. 0171448621

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27