Schone oven voor verbranden slib I Te veel vogels sterven door eten giftige zaden Over leven Sirius ligt in Amsterdam R0EN Ook zuurgraad grond van belang voor volkstuinders Meer korhoenders op Sallandse Heuvelrug Lezing over bestrijdingsmiddelen hoofddorp Kees Beaart van de stichting Natuurverrijking houdt in het weekeinde van 6 en 7 november in het bezoekers centrum van de Heimanshof in Hoofddorp een lezing met als ti tel Gevaren bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen in het da gelijks leven'. Zowel zaterdag als zondag wordt de lezing gege ven van 14.30 tot 15.30 uur aan de Wieger Bruinlaan 1. De toe gang is gratis. Inlichtingen tel. 02503 - 14025. Cursus bierbrouwen boxtel In Boxtel wordt een weekendcursus broodbakken geor ganiseerd door het milieu-educatie- en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde op 12,13 en 14 november, van vrijdag 20.00 uur tot zondag 10.00 uur. Er staat onder meer een excursie naar een brouwerij op het programma. De kosten zijn 190 gulden. Problemen rond terugname produkten den haag Duitsland is bezig met het treffen van verregaande milieumaatregelen, die ook voor Nederland consequenties zul len hebben. Verpakkingen, auto's, batterijen en elektronische apparatuur moeten straks na gebruik worden teruggenomen door producent, distributeur of importeur, zo schrijft de Duitse wet voor. Minister Alders streeft naar dezelfde maatregelen voor Nederland. Om de problemen die daarbij ontstaan op een rijtje te zetten organiseert het ministerie van VROM samen met de Federatie Herwinning Grondstoffen op 9 december een sympo sium in Utrecht voor alle betrokkenen. Betere voorlichting asbest gewenst den haag De rijksoverheid vindt betere voorlichting over as besthoudende materialen in woningen gewenst. Uit onderzoek is gebleken dat er nog steeds grote onduidelijkheid bestaat over het omgaan met asbesthoudend materiaal in huis. Zo kennen veel mensen de risico's niet van het verwijderen van vloerbedek king met asbest aan de onderzijde. Ook het boren en zagen in asbesthoudend materiaal is niet van gevaar ontbloot. Inademing van stof en vezels is zeer slecht voor de gezondheid. Er komt binnenkort een folder voor particulieren met algemene informa tie over de stof asbest en onder meer richtlijnen voor het verwij deren van vloerbedekking. Honderdvijftig miljoen gulden kost de speciale verbran dingsoven voor zuiveringsslib, die deze winter in Dordrecht in gebruik wordt genomen. De oven voldoet aan de strengste milieu-eisen. daartoe de DRSH Zuiveringsslib NV opgericht. Deze heeft als taak het slib van de vier produ centen af te nemen, te verwer ken en de restprodukten milieu hygiënisch verantwoord te be handelen. In de oven wordt het aange voerde slib gedroogd, met be hulp van stoom, legt directeur A.R. Bresters het proces uit. Het slib wordt vervolgens vermalen en verbrand. Verbranden van slib is nodig nu de wet alle andere mogelijkhe den verbiedt. Vroeger werd dit als meststof in de landbouw ge bruikt, of tot compost verwerkt. Ook werd het gestort, in zee of in speciale depots. De wetgever heeft bepaald dat er geen milieubelastende stoffen - en die zitten in zuiveringsslib - in de bodem mogen worden ver spreid. Storten in zee mag al ja ren niet meer. En op land maakt ruimtegebrek het vinden van een stortplaats moeilijk. Ver branden is het alternatief. Het slib blijft achter bij het zuiveren van rioolwater. Alleen al in Zuid-Holland produceren de ruim tachtig afvalwaterzui veringsinstallaties jaarlijks zo'n anderhalf miljoen kubieke me ter van dit zuiveringsslib. De vier Zuidhollandse water kwaliteitsbeheerders - de hoog heemraadschappen van Delf land, Rijnland en Schieland en het zuiveringschap Hollandse Eilanden en Waarden - hebben Rookgassen De rookgassen worden vervol gens in een stoomketel afge koeld; de stoom die daarbij ont staat, wordt weer gebruikt om nieuw slib te drogen. „Voordat de rookgassen de schoorsteen bereiken, passeren ze een filter die 99,5 procent van het stof te genhoudt", vervolgt Bresters. Vervolgens gaan de rookgassen door een filter die het kwik en een hoeveelheid dioxine eruit haalt. Pas dan verdwijnen de gassen in de lucht. Onzichtbaar voor het oog, want de gassen zijn zo warm, dat ze als damp opstij gen. Alleen bij winterse vrieskou zou er een pluim uit de schoor steen te zien kunnen zijn. De hinder voor de omgeving is tot een minimum beperkt. Bresters: „Alle machines die ge luidhinder zouden kunnen ver oorzaken, zijn met geluiddem pende materialen afge schermd." Ook van stankoverlast zal vol gens hem geen sprake zijn. De vrachtauto's voeren het slib in afgesloten containers aan en lossen hun vracht in het voor portaal van het gebouw waar de ovens staan. In de losruimte heerst voortdurend onderdruk, zodat er wel lucht van buiten naar binnen kan stromen, maar niet andersom. Het grootste voordeel van de oven is volgens Bresters dat het verbrandingsproces bijdraagt tot een aanmerkelijke volum evermindering van het te stor ten materiaal. De rioolwaterzui veringsinstallaties leveren jaar lijks 240.000 ton slib af om hier te verbranden. Wat er aan as uit de oven komt, is minder dan eentiende van die hoeveelheid." De as kan zonder problemen worden gestort; het is geen che misch afval. amsterdam Het actieschip de Sirius van Greenpeace ligt tot en met 9 ja nuari volgend jaar bij het Ne derlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam. Museumbezoe kers kunnen de komende maanden in groepen van dertig personen een kijkje nemen op het schip, dat bekend is van spectaculaire acties tegen de zeehondenjacht en dumpingen van chemisch en radioactief af val. De rondleidingen worden verzorgd door vrijwilligers van Greenpeace. De Sirius lag on- I langs in Haarlem, waar in twee dagen tijd ruim 2200 bezoekers werden geteld. Studiedag telen boxtel In Boxtel wordt een studiedag teeltplan en vruchtwisseling ge organiseerd door en in het milieu-educatie- en voorlich tingscentrum De Kleine Aarde op 20 november. Prijs»70 gulden inclusief ecologische lucht en cursusmateriaal. Informatie 04116 - 84921. De onderzoekers J. de Leeuw en M. Gorree van het Leidse Centrum voor Milieukunde moeten op twee belangrijke vragen antwoord zien te geven. „De hoeveelheid zaden die een vogel of muis opeet is sterk af hankelijk van de hoeveelheid zaden die bovenop de akker blijft liggen. Na het zaaien moe ten de zaden eigenlijk onder de grond zitten, maar een deel blijft bovenop achter. Dat wordt dus opgegeten", zet De Leeuw uiteen. Het tweetal heeft con tacten gelegd met een aantal boeren en gaat de komende maanden tellen hoeveel zaden er op de akker liggen als er nét is gezaaid. Soms worden kleine kleikor- reltjes waaraan chemische mid delen kleven uitgestrooid, om het zaad zo te beschermen te gen insekten en schimmels. Vo gels zien die korreltjes soms aan voor steentjes, en eten die op. De Leeuw: „Het gevolg is ver giftiging." De Leidse onderzoe kers gaan de komende maan den zo'n 250 dode vogels open snijden om te bekijken wat de dieren in de maag hebben. Aan jagers, boeren en andere 'veld werkers' is gevraagd melding te maken van dode vogels. „Pas als we goed weten hoe de steen tjes die de vogels eten eruit zien, kunnen we ervoor zorgen dat de kleikorreltjes er minder op lijken." Bovendien wil Gorree een praktijkproef doen: „Een kooi mussen een aantal soorten grit, verschillend in kleur en vorm voorschotelen en dan maar eens kijken welke soort ze het liefst opeten." Ook zou volgens haar moeten worden bekeken welke kleuren vogels afstotend vinden. „Daar blijven ze dan tenminste vanaf. De onderzoekers van het RI VM bekijken onder meer welke dosis schadelijk is en welke minder giftige bestrijdingmsid- delen een even goede bescher ming geven. „Uiteindelijk willen we voorkomen dat er vogels sterven omdat ze van een aldcer eten. Zoveel doden is niet no- dig." Vogels stellen hun leven in de waagschaal als ze op net inge zaaide akkers 'een graantje' proberen mee te pikken. De net uitgezaaide zaden zijn vaak be handeld met giftige bestrij dingsmiddelen. De consumptie van een paar kiemen is voor kleine vogeltjes al dodelijk. Het Leidse Centrum voor Milieu kunde (CLM) en het Rijks Insti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) doen sa men onderzoek naar de moge lijkheid om het aantal slachtof fers te verminderen. Zaden van akkerbouwgewas sen zijn gevoelig voor insekten- vraat en schimmels. Daarom worden veel zaden voor gebruik in een oplossing van bestrij dingsmiddelen gedoopt. Het is ook mogelijk om de zaden on behandeld op de akkers te gooi en en de bestrijdingsmiddelen tegelijkertijd in korrelvorm erbij te strooien. Ook dat eist slacht offers: de vogels eten de giftige I Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden elke week tien vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogeno ten. Deze week het woord aan Ruud Stuurman, directeur van het Leidse verzorgingshuis Room- burgh. Wat vindt u van de voorlich tingscampagne van de overheid voor een beter milieu? Om die campagne lach ik wei eens. Om mensen uit de auto te krijgen, maakt de overheid het rijden duurder. Dat is pure dief stal. Iedereen blijft rijden en dat weet de overheid heel goed. Ze wil ook helemaal niet dat men sen de auto laten staan. Als ie dereen dat een week doet, is de staat failliet. De overheid moet eens echte maatregelen gaan nemen om het autogebruik te rug te dringen: autoloze zonda gen of op bepaalde dagen men sen met even nummers laten rijden. Ja, dat vind ik zeer terecht. Soms is het wel wat overdreven, maar als u me vraagt wanneer dan, nee, dan kan ik niet zo snel een voorbeeld bedenken. We zijn heel goed gaan opletten wat voor schoonmaakmiddelen we gebruiken. En we scheiden het afval. Kunt u iets noemen wat u snel zou willen aanpakken? Dat is een moeilijke vraag. Wij doen eigenlijk geen dingen waarvan ik zeg: dat kan niet lan ger zo. Gaan de oudere bewoners in uw tehuis bewust om met het milieu? Dat hangt van de persoon af, net als in de gewone maat schappij. Sommigen gaan er heel bewust mee om, zij bewa ren bijvoorbeeld keurig het oud papier apart. Anderen trekken zich nergens wat van aan. We praten er eigenlijk niet over met de bewoners. Hoe milieubewust bent u thuis? Wij houden zonder meer reke ning met het milieu. Om wat voorbeelden te noemen: we ge bruiken ongebleekte koffiefilters en papieren boterhamzakjes. Die plastic tassen in supermark ten hoef ik niet. En ik vind het ook niet nodig om alle groenten in plastic zakjes te doen. Prei gooi ik gewoon los in de kar, met spruitjes is dat natuurlijk wat moeilijker. Waarover maakt u zich de meeste zorgen? Over het gat in de ozonlaag, dat is een regelrechte bedreiging. Het hele klimaat kan er immers door veranderen. Ik vind dat er onmiddellijk maatregelen geno men moeten worden: de over heid moet het gebruik van cfk's verbieden. Nu zeggen ze: in dat en dat jaar moet het gebruik ge halveerd zijn. Onzin, er zijn im mers alternatieven. Ligt u ook bewust minder in de zon, vanwege de alarmerende berichten? Ik lig nooit in de zon, ik zoek al tijd de schaduw op. maar ik denk dat het inderdaad zo is dat mensen die veel zonnen moe ten uitkijken. Aan de andere kant moet je niet alles laten. Dat is net als met roken en drinken. Dat is ook slecht. Maar moet ik tegen een 84-jarige man zeggen dat hij niet meer mag roken? Moet je hem dat genot ontzeg- gen? De Horsten in Voorschoten. Je kunt er uren wandelen zonder op dezelfde plek te komen. Het is een afwisselend gebied. Ik liep er twintig jaar geleden al met mijn vader. Er is de laatste tijd wel te veel reclame voor ge maakt. Vroeger kwam je haast niemand tegen op een zondag middag, terwijl er nu verschrik kelijk veel mensen zijn. Alleen 's ochtends vroeg is het nog echt Meerdere milieucriteria zouden een rol moeten spelen bij het kiezen van de juiste locatie voor het vestigen van complexen volkstuinen. Normen die alleen betrekking hebben op het ge halte van de verontreiniging in de bodem, bieden volkstuinders onvoldoende bescherming. Dat concludeert het Centrum voor Milieukunde l.ciden (CML) in zijn onderzoek dat is uitge voerd in opdracht van de direc tie Openluchtrecreatie van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Het rap port is in de eerste plaats be doeld als hulpmiddel voor ge meenten die een plek moeten kiezen voor een nieuw complex volkstuinen. Uit het onderzoek blijkt dat niet alleen van belang is of de bodem is verontreinigd met de metalen cadmium, lood en kwik. Ook de zuurgraad van de gtond is vaak zeer bepalend voor de mate waarin zware me talen door het gewas uit de bo dem worden opgenomen. Bij gewassen die met lood veront reinigd zijn. is de verontreini ging vaak vooral afkomstig uit de lucht. Het lood blijft op de buitenkant van het gewas kle ven, en kan door wassen maar voor ongeveer de helft worden afgesplocld. Ten slotte is ook de kwaliteit van het plaatselijke slootwater van belang, wanneer dit door de volkstuinders als gietwater wordt gebruikt. heel rustig. Het probleem is dat je individu eel ontzettend je best kunt doen, maar dat heeft zo weinig effect. Ik vind dat de overheid meer dingen moet regelen. Ik heb bijvoorbeeld soms op een dag veel afspraken, dan móet ik de auto wel nemen, anders red ik het allemaal niet. Dat zou veranderen als iedereen vaker de fiets zou nemen, dan zou het leven minder jachtig zijn dan nu. Het lukt pas om iets te ver anderen als iedereen zegt: we doen een stapje terug. nuverdal gpd Het aantal korhoenders neemt langzaam weer toe op de Sallandse Heuvelrug tus sen Holten en Nijverdal. Dit jaar werden 28 korhanen ge teld. Op het dieptepunt in 1980 werden slechts 17 korhanen in het gebied gezien. Buiten de Sallandse Heuvelrug ko men in West-Europa nog slechts een handjevol van de ze dieren voor in Brabant en de Hautes Fagnes in België. Om een levensvatbare groep van tenminste honderd korhoenparen te bereiken, wil Staatsbosbeheer haar bezoe kerscentrum Noetselerberg op de Sallandse Heuvelrug verplaatsen naar een plek buiten het natuurgebied. Jaarlijks komen meer dan 120.000 bezoekers in 60.000 auto's op deze topattractie af. Dit veroorzaakt grote onrust in het gebied. Staatsbosbeheer en Na tuurmonumenten willen ook de afsluiting van de bekende Tocristenweg tussen Nijver dal en Holten, die onder meer is opgenomen in ANWB- autoroutes. In ruil willen de natuurorganisaties voor be zoekers extra fiets- en wan delwegen aanleggen. De moderne verbrandingsoven voor het Zuidhollandse slib van afvalwaterzuiveringsinstallaties in Dordrecht. foto GPD miïil !§8iwrei*:i Ruud Stuurman in de Horsten in Voorschoten. „Je kunt er uren wandelen zonder op dezelfde plek te komen. Het is een afwisselend gebied." FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23