Bedrijven overspoeld met brieven Huizen in de aanbieding bij Rabobank Voorhout Zomerbloem profiteert van 'natuurtrend' Directeur Noordzij Schiphol stapt op Stand van Zaken Bols verliest Bacardi Rum Bols Benelux, een geza menlijke onderneming van Bols Wessanen en Heine- ken, raakt de distributie van Bacardi Rum in Nederland volgend jaar kwijt aan Mar tini Rossi Nederland. Vol gens een woordvoerder van Bols Benelux komt dit door dat Bacardi en Martini Rossi onlangs nauw zijn gaan samenwerken. De woordvoerder wilde niet zeggen hoeveel omzet het verlies van Bacardi zal kos ten. Wel gaf hij toe dat het om een 'significant' bedrag gaat. Van contractbreuk is geen sprake. „Het is ge woon een gevolg van de ontwikkelingen in de markt voor gedistilleerd", zei hij. Cindu mag twee harsketels weer in bedrijf nemen Heineken krijgt als groot bedrijf in de regio zo'n honderd ongevraagde sollicitaties per week te verwerken. Steeds meer academici proberen via open sollicitatie baan te krijgen Honderd brieven van academici komen er per week bin nen bij Heineken. Dat zijn vijfduizend open-sollicitatie brieven per jaar, voor zo'n dertig beschikbare banen. Steeds meer afgestudeerde economen en technici probe ren op deze manier aan de slag te komen bij een groot bedrijf. Ook Akzo Coatings in Sassenheim maakt melding van een groeiende stroom open-sollicitatiebrieven. Cindu in Uithoorn mag van de Raad van State twee harsketels in bedrijf nemen die sinds de explosie in juli vorig jaar stillig gen. De Stichting Werkgroep Cindroom had om schorsing van de vergunning van de pro vincie Noord-Holland gevraagd. Dat verzoek is afgewezen. Cindroom blijft bang dat er onvoldoende veiligheidsmaat regelen zijn genomen en vreest herhaling van de ontploffing van 8 juli, waardoor drie men sen de dood vonden. ZOETERWOUDE/SASSENHEIM JANET VAN DUK De moeilijke arbeidsmarkt, de vacaturestops bij veel bedrijven en de uitstraling van grote, be kende firma's zijn volgens woordvoerders van Heineken en Akzo oorzaken van het stij gende aantal open-sollicitanten. Vooral voor een baan bij de Zoeterwoudse bierbrouwer is de belangstelling groot: de schat ting is dat er in 1991 zo'n 3300 brieven binnenkwamen, tegen 5000 dit jaar. Problemen levert dat overigens niet op: „We kun nen het wel aan", meldt voor lichter K. Woltjes. L. Kool, hoofd personeelsza ken van Akzo, zegt dat ook bij de Sassenheimse vestiging 'echt veel meer' brieven van acade mici en hbo'ers binnenkomen dan enige tijd geleden. „Ik schat dat het er honderd per jaar zijn. Dat waren er veel minder." Heineken kan jaarlijks onge veer dertig academici plaatsen op de vestigingen in Zoeter- woude, Amsterdam en Den Bosch: tien mensen met werk ervaring, tien mensen zonder .werkervaring en tien zogeheten 'trainees'. Dat zijn mensen die, na een uitgebreide selectiepe riode, op verschillende afdelin gen worden klaargestoomd voor een hoge functie. Ongeveer de helft van de sollicitanten wil 'trainee' worden. Lot Hoewel veel mensen vechten om een klein aantal banen is het aantal sollicitanten gering dat via een creatieve brief pro beert op te vallen. Degene die een deel van een staatslot in de enveloppe stopte met de mede deling: „Met mij heeft u een lot uit de loterij", vormt een uit zondering. Net als de sollicitant die met een echte speld bij de brief probeerde aan te tonen dat de personeelsmanager niet verder hoefde te zoeken in de spreekwoordelijke hooiberg. „Ik heb ook wel gehoord van men sen die een folder over zichzelf maakten, of hun sollicitatie op floppy zetten. Dat was overi gens niet bij ons", zegt Woltjes. Personeelsmanager Kool van Akzo kent geen voorbeelden van sollicitanten die op een bij zondere manier wilden opval len. „Wat wij wel merken is dat de brieven er tegenwoordig ver zorgd uitzien, heel professio neel. Vroeger zaten er nog wei eens frutseltjes tussen, maar nu niet meer." Het aantal open-sollicitatie brieven is bij Heineken zo groot dat het nog maar zelden voor komt dat het bedrijf een perso neelsadvertentie zet. Als het ge beurt, is het voor een heel spe cialistische functie. Akzo zet eerder een advertentie, blijkt uit de woorden van Kool. „Wij wil len soms een vacature maxi maal onder de aandacht bren gen. Misschien zit net de ene die je wilt hebben niet tussen de mensen die een open-sollicita tiebrief schreven Passend De academici die bij Heineken en Akzo solliciteren zijn overi gens meestal mensen die een studie hebben gedaan die bij deze bedrijven 'past': gericht op financiën, de produktie of de commercie. „Een brief van een psycholoog of filosoof is een uit zondering", zegt Heineken- woordvoerder Woltjes. Datzelf de geldt voor Akzo. „Hoewel op de afdeling personeelszaken wel twee mensen werken die ge schiedenis hebben gestudeerd." VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 Nobelprijzen De afgelopen week werden door de Zweedse Academie van Wetenschappen traditiegtrouvv de Nobelprijzen 1993 bekendgemaakt. De No belprijs voor geneeskunde werd gedeeld door de Amerikaan Phillip Sharp en de Engelsman Richard Roberts, terwijl in de scheikunde de prijs ging naar de Canadees Michael Smith en de Amerikaan Kary Muilis. Deze toekenningen vormden dit jaar een opmerkelijk feit om twee redenen. Op de allereerste plaats kregen de prijswinnaars voor de geneeskunde zowel als hun scheikundige collega's de prijs voor baanbrekend onderzoek aan het DNA-molecuul. De onderzoekers in de geneeskunde hebben zich voornamelijk beziggehouden met het in kaart brengen van erfelijke codes op het DNA-molecuul die, zoals zij aantoonden, afgewisseld worden door stukjes zonder enige erfelijke codes. Hun scheikundige collega's kregen de prijs voor werk ge richt op het vermeerderen (vermenigvuldigen) van stukjes DNA waarop zich interessante erfelijke codes bevinden en tevens voor het aanbrengen van kleine veranderingen (mu taties) in deze codes. Mede door het werk van deze vier on derzoekers is onze kennis op het terrein van de erfelijkheid de laatste jaren enorm toegenomen. De toekenning van de Nobelprijzen dit jaar voor onder zoekers in het DNA-veld toont tevens aan dat door de bio technologie al eeuwenoude afschermingen tussen weten schappen als geneeskunde, scheikunde en biologie zeer snel verdwijnen. Langzaam maar zeker ontstaat er een nieuwe wetenschap opgebouwd uit de bovengenoemde tra ditionele wetenschappen hetgeen misschien ooit zal resul teren in een Nobelprijs voor 'levens'-wetenschappen. Het tweede opmerkelijke feit dit jaar was dat twee van de vier onderzoekers (Roberts en Muilis) hun onderzoek uit voerden binnen een onderneming en niet binnen een uni versiteit. Traditioneel hebben de universiteiten het primaat in het fundamenteel onderzoek. Langzaam maar zeker wordt dit leiderschap in gebieden als informatica, nieuwe materialen en de biotechnologie overgenomen door bedrij ven. In de biotechnologie zijn het vooral kleine en middelgrote sterk innovatieve ondernemingen die universiteiten of tech nologische instituten (zoals bijvoorbeeld TNO) passeren op het gebied van fundamenteel en toepassingsgericht onder zoek. Hierdoor zullen deze instellingen mijns inziens de ko mende decennia hun posities opnieuw moeten bepalen. Dit kan er toe leiden dat bijvoorbeeld diverse technologische instituten (zoals TNO) afgebouwd zullen worden, daar hun functie volledig wordt overgenomen door innovatieve be drijven. Indien de universiteiten, zoals de Rijksuniversiteit Leiden geen antwoord kunnen vinden op deze uitdaging zullen zij in toene mende mate gedwongen zijn zich om te bouwen tot opleidings school, met tegelijkertijd een ster ke afbouw van hun onderzoeks capaciteit. Deze bedreiging van de rol van universiteiten en instituten zal de komende jaren alleen maar toe nemen, hetgeen een tijdige reac-. tie dringend noodzakelijk maakt. Het zal interessant zijn om te zien hoe onze Rijksuniversiteit Leiden reageert. Pieter Koning is direc teur van Holland Bio technology in Leiden. De verkopers van zomerbloe men in Nederland en Duitsland profiteren van de vraag naar na tuurlijke produkten. Bloemisten in deze twee landen verwachten dat ze er meer zullen verkopen. Minder zonnnig zien de Itali aanse en Franse bloemisten de toekomst van zomerbloemen tegemoet. Zij denken dat de af zet zal teruglopen. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Produktschap voor Sier gewassen heeft gehouden op verzoek van Bloemenbureau Holland. Het produktschap heeft in vier landen in totaal achthonderd bloemisten ge vraagd naar hun wensen en ver wachtingen voor zomerbloe men. Winkeliers die denken dat de afzet terugloopt, vinden de prijs te hoog en wijzen op de verslechterde economie. Verder plukt de consument volgens hen uit eigen tuin. Zomerbloemen zijn goed ver krijgbaar: rond de negentig pro cent van de bloemisten ver koopt ze. In Italië kan de klant bij driekwart van de bloemen winkels terecht. Hier wordt aan- gehikt tegen de prijs en houd baarheid. Bovendien kies de consument voor traditionele bloemen als roos en tulp. Gipskruid De consument zal in de toe komst minder snel grijpen naar een boeket met Gypsophilia of- .tewel gipskruid. Dat althans verwachten bloemisten in Ne derland, Frankrijk en Duitsland van wie er in elk land 200 wer den ondervraagd. De winkeliers denken dat de populariteitt van de bloem zal tanen, ook al door de concurrentie van de aster. Aan de kwaliteit van het Ne derlandse gipskruid ligt het niet; de meeste bloemisten zijn daar goed over te spreken. Wel vin den de Duitse en Franse bloe misten het vaderlandse produkt beter. De veilingen, de Vereniging van Bloemenveilingen in Ne derland en Bloemenbureau Holland speuren naar nieuwe toepassingsmogelijkheden voor gipskruid. Commercieel-directeur Karei Noordzij van Schiphol legt per 1 januari zijn functie neer. Noordzij zegt uit eigen bewe ging op te stappen. Hij zegt toe te zijn aan een nieuwe uitda ging. -De functie van Noordzij zal worden overgenomen door de overige drie directieleden. Hij krijgt geen opvolger. Noordzij heeft overigens zelf nog geen nieuwe betrekking ge vonden. Volgens de scheidende directeur is het in Amerika heel normaal dat je opstapt, zonder de zekerheid van een nieuwe baan te hebben. Hij ontkent stellig dat zijn vertrek het gevolg is van spanningen binnen de di rectie. „Het is mijn initiatief, mijn eigen besluit. We hebben er in het directieteam uitvoerig en in goede harmonie over ge had. En niet pas sinds kort. maar al langer. Zo'n stap zet je niet van de ene dag op de ande- Het is echter geen geheim dat Noordzij het niet kon vinden met zijn voormalige baas presi dent-directeur Den Besten. Die verliet vrij snel Schiphol voor de hoogste functie bij de Neder landse Spoorwegen. Hoewel de verhoudingen met de huidige president-directeur Hans Smits beter zijn, zijn de toekomstper spectieven van Noordzij om op Schiphol hogerop te komen ni hil. De topfunctie op Schiphol is een politieke benoeming. Den Besten en Smits waren secreta ris-generaal op het ministerie van verkeer en waterstaat voor dat zij naar Schiphol kwamen. Noordzij heeft zich de afgelo pen negen jaar vooral bezigge houden met de strategische uit bouw en marketing van Schip hol in de wereldluchtvaartmarkt en met de commercialisering van het bedrijf Schiphol. Hij is één van de geestelijke vaders van de Stichting Nederland Dis tributieland. De directie van Schiphol zegt het vertrek van Noordzij te betreuren. De Rabo-bank in Voorhout waar te koop staande huizen worden geannonceerd. foto dickhogewoning Honderd gulden kost het om een huis in de etalage te zetten bij de Rabobank in Voorhout. En als de verkoop vervolgens leidt tot het sluiten van een Ra- bo-hypotheek krijgt de verkoper zijn honderd gulden ook nog eens terug. Dat is heel wat goedkoper dan een makelaar in de arm nemen. De makelaars zijn dan ook niet blij met het initiatief. De Voorhoutse Rabobank is tot nu toe de enige bank in de Leidse regio die zijn klanten de ze dienst biedt. Plaatsvervan gend directeur A. Smit vertelt dat het experiment het afgelo pen voorjaar begon. „Bij de start was de belangstelling heel behoorlijk, maar inmiddels ebt de interesse wat weg. Het staat ook nog lang niet vast of we er mee doorgaan. Om de belang stelling aan te wakkeren van verkopers en kopers zouden we er meer energie en meer geld in moeten steken. Bijvoorbeeld door te adverteren. Maar om dat te rechtvaardigen is de bij drage die we vragen - honderd gulden - weer te gering." Die bijdrage kan volgens Smit echter niet omhoog, ook al niet omdat de bank niet is toegerust om een actieve bemiddelende rol te spelen en die rol ook niet wil spelen. „Mensen kunnen hier eën foto van hun huis op hangen en een tekst aanleveren die we erbij plaatsen. Het is een heel beperkte service en daarbij blijft het wat ons betreft. Het is ook niet vergelijkbaar met wat een makelaar doet." Dat is volgens voorzitter M. Sedelaar van de kring Leiden van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) wél het geval. Het is precies de reden waarom hij felle kritiek heeft op deze activiteit van de bank. Vooral de combinatie van het verstrekken van een hypotheek en de teruggave van de bijdrage van honderd gulden vindt hij oneigenlijk. „Dit is puur gericht op het sluiten van hypotheken. En ook al zegt de bank dat het niet gebeurt, er wordt toch energie in de bemiddeling ge stoken. Die indruk wordt in ie der geval gewekt. Daar zijn de verkopers niet mee gediend." Kritiek die door verschillende Rabo-woordvoerders wordt ge pareerd met de opmerking dat makelaars zich toch ook met hypotheken bezighouden. Maar Sedelaar - zelf in Voorhout ge vestigd en al voor een gesprek op bezoek geweest bij de Rabo - vindt dat een onzinnig argu ment. „Ik denk dat wij meer van de hypotheekmarkt weten dan de banken van onroerend goed. De banken kunnen bovendien alleen hun eigen produkt aan bieden, terwijl wij de klant een overzicht kunnen bieden van de hele markt en hen dan advise ren. Wij hebben er geen belang bij welke hypotheek uiteindelijk wordt gesloten, de provisie is Eil- tijd hetzelfde." Maar de service van de ook trekt de activiteit brede belang stelling. De Rabobanken in Lis- se en Leiden laten blijken dat ze overwegen het voorbeeld van Voorhout te volgen. Volgens F. Overdevest van de Rabo Lisse hebben de banken van die or ganisatie in de Bollenstreek eer der overwogen zelf een make laardij te beginnen en daar ver volgens van afgezien. „Maar een dienst zoals die in Voorhout is wel het overwegen waard." De Bollenstreek zou dan overi gens niet de eerste zijn met een Rabo-makelaardij. Elders in het land bestaan al dergelijke kan toren. De dichtstbijzijnde in de IJssel- en Lekstreek, in Krimpen aan de IJssel. Het initiatief daar voor kwam van regionale Rabo banken die als het om dergelij ke zaken gaat een grote zelf standigheid hebben. Een woordvoerster van het landelij ke hoofdkantoor wijst in dit ver band op het coöperatieve ka rakter van de Rabo-organisatie die in feite bestaat uit plaatselij ke zelfstandige banken met elk een eigen bestuur. NVM-voorzitter Sedelaar zegt overigens principieel geen be zwaar te hebben tegen de komst van een Rabo-makelaar- dij in de Bollenstreek. „Dat zou zuiverder zijn dan wat nu ge beurt. Maar ik begrijp ook wel waarom ze dat niet doen. Er zijn voldoende makelaars in de markt die zullen zich dan van de bank afwenden. Die is ineens een concurrent geworden. Ze zullen er dan meer op verliezen dan winnen." ZAKELIJK Leidenaar uit directie BMW LEIDEN Leidenaar Norbert Wiesmeier legt per 31 oktober zijn functie binnen de directie van BMW Nederland neer. Per 1 novem ber neemt hij als zelfstandig on dernemer het BMW dealerbe- drijf in Amsterdam over. Wies meier was 15 jaar commercieel directeur bij BMW Nederland waar hij in totaal 31 jaar heeft gewerkt. De functie van com mercieel directeur komt na een herstructurering bij BMW Ne derland te vervallen. Andriessen in Sassenheim Minister J. Andriessen van eco nomische zaken spreekt woens dag 27 oktober in Sassenheim. Andriessen komt op uitnodiging van de plaatselijke CDA-afde- ling naar Partycentre De Oude Tol. Vanaf 20.00 uur gaat hij daar in op de actuele politiek met betrekking lot economi sche bedrijvigheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22